Slovensko a Sloveni
Prezerať časť fóra môžete dočasne aj bez registrácie.

BEZ REGISTRÁCIE NEVIDÍTE VŠETKY PRÍSPEVKY ANI CELÚ DISKUSIU

Mikulčické valy – vytriezvenie z „Veľkej Moravy“ v jej údajnom „centre“

Pridať novú tému   Zaslať odpoveď

{STRÁNKOVANIE}

Zobraziť predchádzajúcu tému Zobraziť nasledujúcu tému Goto down

Mikulčické valy – vytriezvenie z „Veľkej Moravy“ v jej údajnom „centre“

Odoslať pre Svetomír za Št október 12, 2017 5:29 pm

Konečne som si urobil čas pozrieť si dôkladne slávne „veľkomoravské centrum“ považované za možné hlavné mesto VM, sídlo Mojmíra I. Už príchod k valom po kvalitnej asfaltovej účelovej ceste cez neobrábanú veľkú plochu ponechanú ako trávnatý porast so solitérnymi starými dubmi predznamenáva, že prichádzam k niečomu veľkolepému. Po tom, čo som videl v Sedmohradsku (obrovské, 25 – 45 hektárové kamenné hradiská so stenou cca 4 – 5 m : Sarmizegetusa (zrúcanina), pevnosť Karolina v Alba Iulii (mesto v meste, funkčné, krásne) a najmä  rovnako veľkú pevnosť Moigrad (pôvodné rímske Porolisum) som očakával, že uvidím tiež niečo veľkolepé. Veď fuldské anály píšu o nevýslovnej pevnosti... Minul som budovu archeologického ústavu ČR a privítala ma brána „Mikulčické valy. O chvíľu cesta končila parkoviskom a pred sebou som videl dve drevom obložené budovy. Vpravo  bola vstupná hala s predajňou vstupeniek a suvenírov, kde boli aj makety objektov celého priestoru nazvaného Mikulčické valy. Okolo lúka, kde sa črtali len nevýrazné hlinené valy o výške 1 – 2 m s náznakmi bývalých vodných priekop a druhý objekt - drevom obitý objekt – krytie kostola č. 2. Zaplatil som vstupné a čiperná sprievodkyňa spustila výklad. Po čase si všimla moje neverbálne prejavy pri spomenutí sťahovania národov v 5.-6. storočí a množstve ďalších údajov, ktoré boli pre mňa min. zvláštne, či neprijateľné. Nuž, prejavil som sa aj verbálne, lebo by som sa zadusil  Mad
    Kúpil som si aj knihu Lumíra Poláčeka MVVM (Mikulčické valy Velké Moravy). Je to najnovšia publikácia s modernými poznámkami písané ako keby sprievodca po objektoch s množstvom náčrtov a fotografií. Netušil som, že prehliadka Valov a čítanie tejto knihy bude aj zábavné. Miesto je ukryté v lužnom močaristom lese. Nepôsobí ako pevnosť, ale skôr ako úkryt. Neporovnateľné s Bojnou, Nitrou, hradiskami na Zobore, Žibrici a iných miestach na Slovensku. Výšinné hradiská pôsobiace naozaj obranne, majestátnejšie aj vďaka zachovalej výške valov aj cez 8 m.. Chápem aj to, že pieskovohlinené valy v Mikulčiciach zarovnávali dažde a rieka Morava pri záplavách.
    Začiatky osídlenia tohto územia boli datované na druhú polovicu 8. storočia. No v knihe je viac krát zdôraznené, že datovanie nie je možné presne určiť.  Jediné orientačné datovanie poskytuje hrob pri bazilike č. 480, v ktorom sa našla zlatá minca Michala III. (856 – 866), čiže hrob je mladší, ako minca... Celé sídlisko vraj pojalo 1000 – 2000 ľudí, čo moravskí vedci považujú za veľkú masu, na tú dobu nevídanú. Najstaršie stopy osídlenia ale postrádajú hroby. Špekulujem o tom, že pohrebisko mohlo byť vtedy vzdialené nevedno kde, alebo jednoducho pochovávali žiarovo. Až s príchodom kresťanstva na sídlisko prišlo aj kostrové pochovávanie, podľa knihy sa tak dialo cca od r. 850. K vytvoreniu silnejšej fortifikácie (samotných hlinených, či piesčitých valov s palisádami) došlo až v druhej polovici 9. storočia. Ešte dodám, že minca Michala III. (opilca), teda byzantského cisára, ktorý vyslal C a M na Moravu môže dokladovať práve túto skutočnosť, ale môže ísť aj o iný spôsob, ako sa minca sem dostala. Nebudem doširoka špekulovať, ako, podstatné je, že v hrobe bola a ohraničila aspoň čiastočne vek hrobu.
Tu sa mi žiada v samostatnom odstavci napísať, že podobným odborným odhadom bola určená veľkosť osídlenia Nitry v tej dobe a teda sám som si myslel, že zle počujem: Nitra mala v čase VM až 13 000 obyvateľov. Počul som to od Dr. Pietu na jednej prednáške. Myslel tým len mesto Nitra v súčasnom intraviláne. Nuž potom sa vysporiadajme s tým počtom, v porovnaní s „obrovskými „Mikulčicami Nitra bola mesto-štát. A tak si hovorím: ak Mikulčice boli Mojmírovou pevnosťou, potom Nitra musela mať z neho „naozaj strach“  Very Happy . Ale toto bolo len prvé, pri ktorom som sa v duchu bavil. Nuž, toto má byť tá pevnosť pred ktorou Frankovia zalomili rukami a napísali: „nevýslovná, na najstaršie nijako nepodobná pevnosť“? Áno, mohli to napísať. Ale len ako iróniu. Predsa vieme, že sám Burebista nepokračoval na Nitru, ale zastavil sa v Nitrianskom Hrádku, pretože neprišiel Nitru dobiť, ale dohodnúť sa na spoločnom postupe proti Rímu. Nitra mala rešpekt už dávno pred Rimanmi. Pred „Mojmírom“ z Mikulčíc by asi Pribina neodišiel z nej. Musel to byť omnoho mocnejší Mojmír z miesta, kde bola na jeho moc obyvateľská základňa a nie 1000 – 2000 ľudí!
    Bezpochyby veľmi zaujímavou skutočnosťou na Valoch je nález desiatich kostolov, z toho jeden bol trojloďový, čiže bazilika. A to v tom čase naozaj niečo znamenalo. Baziliky boli výnimočné. Do objektu Valov sa ešte započítavajú dva kostoly, ktoré neboli dostatočne dokázané a k nim aj kostolík v Kopčanoch. Celkom sa pýšia 13timi kostolmi na cca 20tich hektároch plochy. Samozrejme, že to prekvapí. Pýtal som sa prítomného pracovníka AV, či tie kostoly nie sú náhodou dôkazom akejsi nesúdržnosti obyvateľstva, možno dôkazom kastovania. Odpovedal, že skôr sa špekuluje o tom, že sa jednalo o majetnícky vzťah ku kostolom. Každý chcel mať svojho Boha, svoj kostol, a najmä, svoje mauzóleum. Pre seba, svojich potomkov. Nuž povedal inými slovami to, čo som povedal ja. Na ploche sú dve rotundy. A tie majú byť najstaršie. Dovoľujem si klásť stavby rotúnd do obdobia arianizmu, kedy rotundy slúžili ako objekty na krstenie. A pochovávať sa smelo len okolo nich, teda na vysvätenej pôde. Preto na niektorých rotundách sa zachovali písmená alfa a omega – začiatok a koniec. Na Valoch sa našlo dodnes cca 2500 hrobov, ktorých drvivá väčšina sa našla okolo kostolov a v nich. Teda na vysvätenej pôde. Tu by som rád upozornil historikov, ktorí píšu, že uhorský kráľ Štefan I. ako prvý nariadil, že pochovávať sa smie len kostrovo a okolo kostolov na vysvätenej pôde, aby si aj oni všimli, že píšu hlúposti. Pochovávalo sa tak už za arianov, čiže niekoľko storočí skôr. Ale ako som písal v článku o arianoch na Slovensku, na túto dobu sa nemáme pýtať a rozpamätať.
    Veľmi významnou stavbou postavenou hneď vedľa baziliky je palác, kde mal sídliť Mojmír I. Palác a vedľajšia bazilika sú pre vedcov demonštráciou moci. Sám seba sa pýtam: možno, že Mojmír I. na Valoch nikdy nebol. Tá veľká svetská stavba samozrejme mohla byť palác vládcu. Ale nemohlo to byť aj cirkevné učilište? Fantazírujem rovnako, ako archeológovia, historici...predsa  ariani ich mali napr. aj v Oradei dávno pred Ca M? Aj v Oradei bolo a dodnes je budova učilišťa a bola postavená tiež trojloďová bazilika (samozrejme ako pôvodný kostol dávno pred bazilikou sv. Ladislava, ktorá na tom mieste stojí dnes). Trojloďovú baziliku nechal „Na vŕšku“, na svojom majetku postaviť aj Pribina. Aj na tom mieste dnes stojí trojloďová bazilika sv. Ladislava v Nitre. Prečo som tak suverénny v tvrdení? Pretože p. Semeš bol v katakombách tohto kostola a tieto katakomby NEKOPÍRUJÚ základy jestvujúcej baziliky. Katakomby boli pod menšou a staršou bazilikou vyhotovené dávno pred dnešnou bazilikou. Aj tu je dodnes škola, kde bolo cirkevné učilište, ale katolícke. Nitrianska bazilika, ako vieme, bola od počiatku katolíckym kostolom.
    Mikulčické Valy sú automaticky spájané s Mojmírovcami, dokonca v knihe sa niekoľko krát spomína, že Mojmír po uvedení do úradu vládcu sa nechal pokrstiť. Pramene nie sú uvedené, nevieme, akou vierou bol zaviazaný...tvrdenia bez dôkazov sa mi zdajú neuveriteľné a pritom pochádzajú od Akadémie vied ČR. Ja, amatér,  si mám vyčítať, že niekedy fantazírujem? Nie sme my, Slováci, hoci aj amatéri náročnejší na dôkazy, ako vedci? Nie sme pápežskejší, ako pápež? SME. Len sa naďalej zožierajme a napádajme pre každú vetu  Laughing .

Vošli sme do budovy, ktorá chráni kostol č. 2 a jeho hroby. Sprievodkyňa sa díva na mňa a rozpráva naučený výklad. Moje oči behajú od objektu k objektu. Pozorujem drobné artefakty, fotím. Sekery bradatice, meče rovnaké, ako v Alba Iulii, šperky, nákončia opaskov, ostrohy, náušnice, gombíky, no najviac tzv. rôzne modifikácie tzv. gréckeho kríža. Čiže rovnoramenného kríža, ktorý prevzali práve ariáni. Nie mučiarenského nástroja, ako ho uctievajú rímsko a gréckokatolíci, ale kríža rovnoramenného ako symbol živlov, života na zemi. Takýto kríž našli v južných Čechách v keltskom (?) hrobe a ten bol datovaný už 700 rokov p.n.l.! Teda tento symbol kresťania len prevzali. Ako mnoho iného. V tom akosi mám jasno, neprekvapuje ma to, rovnako prítomnosť kostolov, rotund so studňami. Babtistériá. Krstiteľnice.
    Môj pohľad padol konečne na kostry v hroboch. Obrovské postavy. O tri dni som si kúpil meter, vrátil som sa a podarilo sa mi premerať niektoré. Žiadna z privilegovaných kostier pochovaných okolo kostola a v ňom nemala pod 185 cm za živa. Vedecký pracovník mi potvrdil, že mnohé kostry naznačujú, že títo ľudia mali často vysoko cez dva metre. Boli to kostry mužov. Ich pravdepodobné manželky mali ale len priemer, dnešný priemer, teda 150 – málokedy 170 cm. Dievčina o veľkosti kostier nepovedala ani slovo. Ani v spomenutej knihe som sa nič o tom nedočítal Ani riadok. Zaujímavé. Až napínavé. Kostry jednoduchého ľudu ale neboli tak veľké. Niečo mi nesedí. Samozrejme, že to museli byť veľmi dobre živení ľudia. Ale tuto genetika až kričí. Boli to fakt Sloveni  ???
    Konečne som prišiel aj k dvom detským hrobom. Dievčatká cca 10 ročné. Každá na inej strane kostola. Keď som sa pohľadom dotkol lebiek, zdúpnel som. Bol som ticho. Lebky boli výrazne deformované ako hunske. Počúval som výklad. Dievčina skončila a spýtala sa: „pane, máte nejaké otázky, prosím?“ No samozrejme, že mám. Celý čas čakám, kedy konečne skomentujete veľkosť kostier a tvar lebiek. Usmiala sa a riekla: „Všiml ste si toho?“ Samozrejme. Vrátil som sa k dospelým mužským kostrám a – aj jedna z nich mala deformovanú hlavu. O tri dni som sa spýtal pracovníka AV na tú deformáciu. Skonštatoval: „Zřejmě se jedná o hydrocefalus.! Ale to azda nie! Že by sa dožil človek s týmto onemocnením dospelosti? Okrem toho: hydrocefalus je hromadenie mozgomiešnej tekutiny v lebke, jeho tlak zväčšuje lebku do obludných rozmerov VŠETKÝMI stranami a teda vytvára guľatú hlavu s tzv. plochým čelom. V prípade „našich“ lebiek predsa sa jednoznačne jedná o úmyselnú deformáciu lebiek od najútlejšieho veku zviazaním dvoch doštičiek, ktoré svojim tlakom dosiahli, že sa lebka predlžovala dozadu. Túto techniku používali národy východu – Huni (Čína a pod), Mayovia, aj v Egypte. Táto metóda dostala názov aymarská.
A toto je hlavný dôvod, že som si sadol a píšem. Nemôžem nechať len pre seba, čo som videl a čo z toho pre mňa vyplýva - je to hneď niekoľko nástojčivých otázok:
1. Boli Mikulčické valy naozaj veľkomoravskou metropolou, alebo to bol možno posledný avarský „hrink“, čiže ring, čiže kruh  -  ové opevnenie?
2. Mohli mať Mojmírovci cez dva metre a ich plebs 150 – 160 cm? Mohli. Ale potom neboli tej istej DNA, ako plebs
3. Deformovali si hlavy aj Slovania po vzore od Hunov, či Avarov?
4. Stačí ako dôkaz veľkomoravskosti nález typických mečov, náradia a šperkov? Najmä ak vieme, že Avari nielenže spávali s „našimi“ ženami, samozrejme ulúpili nielen zbrane, náradia, ale aj šperky aj so šperkármi a dielňami?
5. Nepíše sa, že názov Avar môže znamenať aj „obor“?
6. Nie je to datovanie začiatku osídlenia Moravskej nivy akési zhodné s prosbou Avarov r. 795 u kráľa Karola Veľkého a ten im vyčlenil priestor neďaleko jeho ríše, lebo im Sloveni nedali pokoj a stále útočili? Kagan a jugurus, ktorí bojovali medzi sebou o moc, boli v tom čase mŕtvi. Za týchto okolností tudun, knieža západných Avarov, prišiel do Aachenu a vzdal sa Karolovi, pričom tu prijal krst. V lete 796 Pipin, Karolov syn a kráľ Itálie, dobyl kaganskú rezidenciu. Nový kagan a jeho žena mu prisahali vernosť.
7. Prijali Avari - celé spoločenstvo, kresťanstvo, ako podmienku pri „udelení“ tejto zeme od franského kráľa, alebo neskôr pod tlakom jeho nasledovníka? Celkom určite.
8. Na ozdobných, sakrálnych predmetoch sa opakujú dva symboly: rovnoramenný kríž a inde vták, sediaci vták. Čo znamená ten vták? Je to napr. sokol, ako častý posvätný vták, alebo je to nebodaj Turul? Nie s roztiahnutými krídlami, ako ho zobrazujú dnes Maďari, ale v kľudovom stave, sediaci.
9. Majú niečo spoločné Huni, Avari a Maďari?
10. A ešte: Mikulčice, neďaleký Mikulov – majú niečo spoločné s mincou Mikuláša III. s kultom tohto mena?
11. A ešte: Toponýmia celého Uhorska nemá v názve prívlastok Uhorský. Jedine na Morave – Uherský Brod, Uherské Hradiště, Uherský Ostroh. Odbočil som od Mikulčíc...

V závere knihy sa mi zapáčili vety o tom, že napriek bohatosti nálezov na Valoch sa dnes hodnotí celé nálezisko omnoho triezvejšie, ako v čase eufórie z objavu. Pekná veta je aj: „Riečne ostrovné hrady sú fenoménom Veľkej Moravy, ku ktorému ťažko hľadáme adekvátne obdoby“. Nuž, k tomu musím dodať niečo, čo vedci z Mikulčíc asi netušia: k Veľkej Morave, ale v inom poňatí, sa viažu ostrovné hrady v Arade, ktorý zrejme nechal postaviť práve Svätopluk, a v minulosti ostrovný hrad v Oradei, kde bolo tiež cirkevné učilište a trojloďová bazilika. A najmä – práve tam sa mohlo stať to, čo sa spomína v Žizni Nauma: väzenie, kde boli mučeníci Metodovi sa rozpadlo zemetrasením...a...išli cez rieky Križ, Baktu, Timiš a Dunaj a o tri dni boli v Belehrade. Pri ich pobyte v Mikulčiciach, či inde na českej Morave, alebo na Slovensku by  tieto vety nedávali zmysel.
Na blate bol aj Pribinov Zalavár, Čiernohrad na Tise (Csongrád)...azda aj Stoličný Belehrad (Velehrad)...

Perlička nakoniec. P. Semeš mi povedal, že som neprišiel som na nič nové. Prvý totiž publikoval tieto skutočnosti  archeológ Doc. PhDr. Luděk Galuška, CSc, (https://cs.wikipedia.org/wiki/Lud%C4%9Bk_Galu%C5%A1ka), no jeho objav nebol prijatý, politika bola silnejšia a tak chodíme do Mikulčíc naďalej, ako na veľkomoravské sídlo. Zvláštne je, že napriek tomu zachovali v expozícii kostry dlhé cez 2 metre a deformované lebky. Aspoň niečo pre tých, čo sa vedia dívať!

Doporučujem:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Lud%C4%9Bk_Galu%C5%A1ka

http://www.archeologienadosah.cz/clanky/prekvapi-vas-ze
Dobrá je veta:
Vysoké a protáhlé lebky pak známe u Germán z pohřebišť doby stěhování národů z Moravy i Čech z 5. a 6. století.
A zasa tí Germáni...Sloveni a Slovania tu vtedy vôbec neboli...dokedy bude táto hlúpa dogma panovať medzi nami???

Doporučujem  tiež fotografie, aké som neposkytol ja. Je tam aj veliká kostra dospelého človeka s jednoznačne predĺženou lebkou: http://thomuv.blog.cz/1208/slovanske-hradiste-u-mikulcic

Aby sme naozaj uverili, že Mikulčice nemohli byť centrom VM, sídlom Mojmíra, prečítajme si tieto riadky:
Citujem:
1. Pápež Agapit II r. 948 píše loršskému arcibiskupovi Gererdovi, že sa od fuldského opáta Hadamara dozvedel o jeho spore so salzburskýmarcibiskupom, lebo si obaja nárokujú na pálium pre tú istú provinciu a škriepia sa o práva nad Hornou a Dolnou Pannoniou. Pápež prideľuje západnú Pannóniu Salcburgu a východnú s krajmi Avarov, alebo Moravanov a Slovenov zasa Lorchu.
Čiže sa tu jasne rozlišujú Moravania a Sloveni. No a tu je aj doklad o tom, prečo máme priezviská Moravec, Moravčík. Takto ich domáci Sloveni odlíšili od seba. Rovnako, ako sú priezviská Polák, Lipták, Oravec.

2. Druhý list . Benedikt VI. r. 973 oznamuje arcibiskupovi Hrodbertovi (a iným vymenovaným biskupom), určuje právomoc Piligrinovi tak, aby biskupov v Hornej Pannónii spravoval salzburský arcibiskup s takými právami, aké mal doteraz v Dolnej Pannonii, pričom Dolnú Pannoniu a Méziu, kde sa nachodia kraje Avarov a Moravanov, prideľuje loržskému arcibiskupovi s takou právomocou, akú mal doteraz v Hornej Pannonii.
Z uvedeného jasne a neodškriepiteľne vyplýva, že Morava (Veľká) bola nad Dunajom pri Mézii, teda vychádza to samozrejme na Transylvániu.

3. Aventinove anály Bavorov, kniha 4: Maďari si podrobili Daciu, ktorá sa volala Ungaria (logicky U horsko – krajina obkolesená transylvánskymi Alpami – krajina u hôr) a pobili aj Vendov, ktorí podliehali niekedy Svätoplukovi. Tí volali túto krajinu Uhorskom Veľkej Germánie a Maďari túto krajinu obsadili ako prvú a nazvali ju Erdélyi – v preklade Uhorsko.
Maďari dobili obe Dácie, aj tú za Tisou, keďže siahala od Hrona a Švábskej hory a od Toku Dunaja až po Čierne more.

Tak a toto „sme sa neučili“. Z pohľadu Transylváncov – Uhrov bola Pannonia a naše územie Hornou Dáciou. A pred príchodom tieto krajiny nazývali Gréci Scýthia minor.
A ešte jeden:
Bulharská legenda o sv. Klimentovi: keď sv. Konštantín = Cyril šiel sa pokloniť do Ríma (rozumej konvertovať na RKC), odbočil z cesty k Svätoplukovi, poučil jeho a jeho družinu sv. písmom a pokrstil ho (gréckokatolíckym obradom).To vysvetľuje skutočnosť, že v Nitre je zakorenený aj grécky obrad dodnes a je tu aj kostolík Štefana kráľa na Párovciach. Jeden z najstarších v kraji. Bulharská legenda obsahuje veľmi podrobný popis Svätoplukových vlastností a vyjadruje sa o ňom neuveriteľne hanlivo a dehonestujúco. Ak si spomenieme na list pápeža Štefana V. Industriae tuae, kde ho pápež zasa napomína a poučuje o svätej trojice, potom je nám jasné, že Svätoplukovi bolo doslova šumafuk, ako je pokrstený, žil svoj život, určite nie podľa kresťanských regulí. Z prízvukovania trojjedinnosti boha je celkom isté, že Svätopluk bol arianom (ariáni uznávajú boha v jednoduchosti, preto je smrteľným nepriateľom katolíkov, aj gréckych.) Ako pokrstenému grékokatolíkovi by to nemusel pripomínať. Ale Svätoplukovi to nič nehovorilo.
Okrem toho z textu "odbočil k Svätoplukovi" je nám jasné, že Konštantín sa do Ríma vybral z väčšej vzdialenosti a iného smeru, ako z Moravy CZ, nedajbože z Mikulčíc. Podľa všetkého Svätopluk bol práve vtedy pánom Nitry.

So súhlasom autora Alana Dologa zverejnil Svetomír 12.10.2017

Príloha fotografií:

Blížim sa k Valom

Vstupná budova

Prvá zastávka - maketa hradiska

Druhá zastávka prehliadky - Veľká Morava podľa AV ČR

Stopy po bazilike

Kostol č. 6 - jedinečná dvojapsidová rotunda

Pozostatky kostola č. 2 s hrobami a nájdenými artefaktami - deformované lebky

Bojová sekera bradatica - ako v Alba Iulii

Zlatená ostroha, nákončia opasku a pod

Ostroha a lunetka - symbol letiaceho havrana (Vandali)

Toto nákončie opasku sa stalo symbolom Valov

Grécke (ariánske) kríže

Minca byzantského cisára Michala III. opilca

Kostra veľkého muža s deformovanou lebkou

Kostry dospelých mužov o výške 185 - 200 cm

Kostra dievčatka cca 10 r. s deformovanou lebkou

Detail deformovanej lebky

Druhý hrob s deformovanou lebkou dievčaťa

Pokus o druhý detail druhej lebky

Zvláštna lebka

Avarská lebka

Hunská lebka

Hunská lebka v Maďarsku

Hunská lebka s podozrením, že je avarská od Maďarov

Maďarský pokus o rekonštrukciu lebky Avarov

Hydrocefalus vyzerá takto

Spojitosť týchto a iste nie len týchto nálezov v Mikulčiciach je nepochybná s rovnako deformovanou lebkou tzv. avarskej princeznej z vrchu Náklo pri Vacenoviciach (okr. Hodonín), kde jednoznačne sa konštatuje, že sa jedná o kultovú, spoločenskú deformáciu hlavy na zvýraznenie urodzeného pôvodu. Podobne Moraváci akosi neradi publikujú fakt, že pri Dolních Dunajoviciach sa našlo veľké avarské pohrebisko. Mikulčice mohli byť centrom Avarov na Morave.
Takže Mikulčice musia byť mojmírovské, Vacenovice, alebo D. Dunajovice sú menšie, môžu byť aj avarské. Zábavná manipulácia s verejnou mienkou :-).
Viac tu: http://www.kpufo.cz/who/p_nav.htm

Lebka avarskej princezny z Vacenovic okr. Hodonín, 19 km od Mikulčíc. Táto je avarská, nálezy z Mikulčíc patria Mojmírovcom Shocked Laughing Twisted Evil

ešte niečo o Avaroch: http://www.ukm.ff.ukf.sk/slovania/index.php?str=zapadni-slovania-avari

Naposledy upravil Svetomír dňa St december 06, 2017 6:45 pm, celkom upravené 5 krát.
Svetomír
MAJSTER *
MAJSTER *

Počet príspevkov : 602

Návrat hore Goto down

Re: Mikulčické valy – vytriezvenie z „Veľkej Moravy“ v jej údajnom „centre“

Odoslať pre Amin za So október 14, 2017 11:49 pm

Svetomír,
gratulujem!!!
Síce sa celkom nestotožňujem s celým článkom, ale je to smelé a nie je to od veci.
O vysokých kostrách písal Stloukal kedysi okolo roku 1958, odvtedy sa o tom zľahla zem... vraj tie kostry boli antropologicky podobné (totožné) s kostrami vojakov z Nitry a to bolo vtedy čudné. Lebo ženské kostry boli antropologicky iné.... riešio s ato už na inom blogu pred pár rokmi, ale nevyriešilo.
Z neho som o Nitre skopíroval jeden diskusný príspevok:

Ako sa robil archeologický výskum v Nitre:
citát z http://www.hradiska.sk , z článku o Nitre:

Mnohé nálezy v Nitre dokazujú, že po zániku starej Moravy Nitra nevymrela, ale bola naďalej husto osídlená. Pri výstavbe prírodného amfiteátra bolo zničené veľké staroslovenské pohrebisko z 10. až 11. storočia, kde boli hroby pekne orientované v radoch a predpokladá sa, že ich tu mohlo byť asi 1000. Stavební pracovníci takmer všetko zničili, zachránilo sa iba 165 hrobov s rôznym inventárom ale aj so šperkami, ktoré boli vyrobené v Nitre. Musela tu byť nablízku veľká osada a na tomto starom cintoríne musela byť nejaká cirkevná stavba alebo kostol postavený možno už v 9. storočí. Je jasné, že sa tu naši predkovia neobjavili až v 10. storočí, hoci predmety nájdené v hroboch a teda i pochovaní ľudia v hroboch boli z 10. až 11. storočia. Zachránila sa však len malá časť cintorína, staršia časť bola pravdepodobne zničená aj so základmi kostola. Aj predpokladaná veľkosť pohrebiska -cintorína prezrádza, že sa tu muselo pochovávať už dlhšiu dobu. Bohužiaľ, tieto predpoklady sa už viac nedajú ani potvrdiť, ani vyvrátiť, keďže sa stavebný podnik postaral o dokonalé zničenie takmer celej lokality.

Ešte kdesi inde som čítal jednu teóriu, že Mikulčice založil Svätopluk na ochranu západnej hranice svojej ríše (zabudnime na Čechy!!!!) a usadil v nej kniežatá zo Sedmohradska, ktoré odtiaľ ušli pred Arpádovcami.  Síce sedmohradskí Sloveni a Avari boli zač. 9. storočia nepriatelia (po roku 800  ich vyhnali z okolia Oradey) ale čo bolo bolo a o pol storočia mohlo byť inak. Koniec koncov  Avarská ríša nebola avarská ale bola avarsko-slovanská a mala dve elity - jednu avarskú a jednu slovanskú. A mala aj avarských a slovanských bojovníkov a mala aj avarsko-slovanské obce a pohrebiská. Nakoniec, aj samotní Mojmírovci a Svätopluk mohli mať avarské korene - mohli byť napr. miešanci. Veď ako píše Nestor - proti Avarom sa vzbúrili ich deti, ktoré mali so Slovenkami!!!!

K Svetomírovým fotografiám dodávam, že Mikulčice na nich vyzerajú oveľa lepšie ako v realite. V realite je tam obrovská lúka na jej konci je pruh lesa, aby nebolo vidieť, že na konci tej lúky začína Slovensko a kúsok od nej na najbližšom kopci a pod ním leží slovenský Holíč.  Tým smerom viedla totiž aj jediná cesta z močiara na "pevninu". Nikde inde!!!
A preto si dovoľujem pridať jednu inú teóriu:

Valy neboli centrom Veľkej Moravy, ale boli v močiari ukrytým hradiskom utečencov z Veľkej Moravy, ktorí sa po tom, čo sa krajiny zmocnili pohanskí Arpádovci uchýlili v močiari na jej najzápadnejšej hranici - preto toľko kostolov, toľko kniežat a žili si tam, až pokiaľ nevymreli. Niečo ako Inkovia v Machu Picchu. Hradisko tam síce mohlo byť už predtým, ale rozrástlo sa až koncom 9. storočia, po smrti Svätopluka a páde VM. Zaniklo okolo roku 950, kedy, ako píše Anonymus, starí Maďari SARUVAR, čiže Blatnohrad - čiže hradisko v blatách - v močiari dobyli. Toto datovanie koniec koncov súhlasí aj s tým, čo neochotne priznávajú moravskí archeologovia.
Amin
Spisovateľ
Spisovateľ

Počet príspevkov : 371

http://sloveni.forumsk.com

Návrat hore Goto down

Odoslať pre walibuk za Ne október 15, 2017 2:32 am

V diskusii Von z Afriky som vyslovil domnienku, že Neandertálci úplne nevymreli a kludne môžu žiť naďalej medzi nami, samozrejme už v značne zmenenej podobe. Ak pripustíme že sa mohli s Homo Sapiens , prepáčte za výraz, krížiť, tak ak  Neandertálec oplodnil ženu Homo sapiens a ich potomstvo nevymrelo, tak dodnes môžu žiť jeho potomkovia v mužskej línii, teda s Y DNA odlišnou od ludí. Ich charakteristickým vzhladom bola dozadu pretiahnutá lebka, ktorá pripomína tie Avarské. Mohli byť Avari Homo Neandertal sapiens? Od tej diskusie si všímam lebky ludí okolo mňa a našiel som dvoch svetlokožích blondiakov s lebkou neuveritelne pretiahnutou dozadu. Jedného som videl v krčme a druhý je dieťa môjho známeho. Dnes som zbadal ďalšieho, úplne Avarská deformovaná lebka, ale chlapík je tmavý s tmavými vlasmi, beloch, ale tmavý.

Čo sa týka Avarských kostier, tak Moravský bádatelia si toho samozrejme všimli tiež a vyslovili teóriu o avarskej princezne ktorá spolu s doprovodom hladala útočište u Slovanov.  To je dobrá teória.

Pred časom som tu písal o mojom pohlade na Mikulčice. Vychádzam s toho že v Bratislave a blízkom okolí sa našli stovky avarských hrobov, ale sotva 10 z nich malo lebky mongolického tvaru. Preto vravím, že Avari nikdy Devínsku bránu neovládli , tak isto ani Nitru a Bratislava- Preslava bola vojnovým pohraničím s vyspelou vojenskou šlachtou. Oni ovládli Južnú Moravu a Mikulčice bola vojenská garnizóna, ktorú založil knieža z Preslavy, alebo Nitry a táto garnizóna slúžila ako rezervná armáda. Tých pár avarských lebiek čo sa našlo, to boli námedzní vojaci, zbehovia.

Teória o Avarskej princeznej hovorí, že deformovanie lebky sa robilo len urodzeným a možným následníkom vládcu. Lebka sa dala deformovať len v detstve a tak v dospelosti bolo úplne jasné, kto je z královskeho rodu a kto nie. Sú len dve možnosti prečo sa ich kostry ocitli v Mikulčiciach. Buď ich Sloveni zajali, alebo v boji o trón v královskej rodine im išlo o život a museli žiadať susedov o azyl.

V múzeu je zaujímavá aj negroidná lebka a mňa zaujal aj tisový luk. Všade sa píše že Slovania robili luky s kde akého dreva, len nie z tisu. Neviem kolko lukov sa podarilo vykopať v sídlach Sovenov, ale ten v Mikulčiciach z tisu je. Famózne sú aj vystavené monoxily. Vraj robili pokus s replikami, zviazali k sebe viacero člnov, na nich spravili plošinu a takáto zostava odviezla tony kameňa. Kameň použitý na stavbách je, ak som si dobre zapametal, zo Skalice a na člnoch sa vozil do Mikulčíc .
walibuk
Spisovateľ
Spisovateľ

Počet príspevkov : 399

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Svetomír za Ne október 15, 2017 7:03 am

Amin ďakujem za uznanie. Slovom „gratulujem“ nezvyknete plýtvať.
Už som tu písal, ako sa v Nitre stavali k pamiatkam, plnenie plánu výstavby bolo nad všetky iné záujmy. Je do plaču, ako pred Dr. Pietom nahlas povedal stavebný majster – dôchodca, že osobne bol pri likvidácii piatich kostolov na Párovciach a artefakty, ktoré pozbieral (šperky, meče, ostrohy, kosti a keramiku odniesol do AÚ SAV, kde sa o rok vrátil opýtať sa, aký to malo osud a oni sa na to nepamätali. Pieta mlčal. V Nitre kde zakopnete, tam niečo je. Posledne sa našlo sídlisko a kovolejárske dielne na ploche, kde teraz stojí Land Rover. Verím v to, že Nitra bola už dávno pred VM veľkou aglomeráciou. Má na to úžasnú polohu. Každý, kto uvažuje trocha strategicky to vidí najmä zo Zobora.

Starý Svätopluk asi nesťahoval nikoho zo Sedmohradska a mladý, druhý nemal dosah, bol tam jeho brat Mojmír II. Mikulčice boli pravdepodobne malým sídliskom už pred VM, môžu to napovedať práve jestvujúce stopy po rotundách. MOraváci predpokladajú začiatok osídlenia do VIII. storočia. Starý Svätopluk vyhnal (alebo to bol pod jeho ochranou Metod) z Oradei ariánov a ukradol im práve to učilište, ktoré premenili na katolícke. Tá 270 m dlhá pôvodne prízemná stavba, ktorú som fotil je ona. Kostol – bazilika bola postavená 3 x na tom istom mieste, teda je stratená. Tá prvá bola pravdepodobne tiež ariánska.

Mal som dojem najmä po vzhliadnutí niekoľkých videí na youtube, že na Morave doslova vyrábajú dejiny – ako Maďari. Oni najviac robia to, čo vytýkajú amatérom: vyberajú z faktov len to, čo sa im hodí a sú nervózni, keď ich niekto upozorní na fakty proti. Používajú až nelogické protiargumenty...myslím, že majitelia pravdy VEDIA, kde je pravda.

Walibuk, lebky neandertálcov – tie, ktoré poznám nie sú pretiahnuté. Najznámejšia je lebka z Gánoviec. https://www.google.sk/search?q=lebka+neandert%C3%A1lca&dcr=0&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwiv7s_E5vHWAhWEXRoKHWTdBkwQsAQIPQ&biw=1344&bih=686
Medzi ľudí s pretiahnutou lebkou patrím aj ja. Stane sa, že prvorodička sa ťažko otvára a to mierne nenávratne mierne ploští temeno hlavy. Len TEMENO. Potom sa žena otvorí viac a zvyšok hlavy prejde bez deformácie. Nie som Avar. Okrem toho, nielen Avari boli vysokí.

Nikde na Slovensku nestretávam tak vysokých ľudí, ako práve v Nitre. Aj kostry tu nájdené v kazematoch hradu sú veľmi veľké. Rovnako kostra zachovaná v múzeu v Alba Iulii je veliká. Ale lebka nie je deformovaná.

Avari mohli ovládnuť Bratislavu rovnako, ako ostatné časti zeme ako vládnuca menšina. Aj Rusov tu bolo zopár a vládli. Alebo Nemcov...Tak, ako tu mali svojich „spojencov“, rovnako to mali aj Avari. Slováci sa spojili s hocikým. Mám menovať? Tie slovenské ženy žili s Avarmi proti svojej vôli??? Myslím, že nie. Imponovalo im všeličo – boli bohatí, boli veľkí...aj dnes celkom dosť žien kuká za černochmi, lebo...

Tis na Slovensku bol takmer vyničený práve preto, lebo sa z neho robili luky, ale aj štíty a veľmi ojedinele aj nábytok. Nábytok ojedinele, lebo tis rastie veľmi dlho a veľmi pomaly naberá na hrúbke. Vyrobiť z neho dosku na stôl, skriňu je problém. Teda bol problém. Je to veľmi tvrdé drevo. Kým som z neho urobil sošku domaníka, zničil som dve dláta Embarassed . Ak dobre viem, dnes v prírode nájdete tis len vo Veporských horách a Muránskom krase.

Svetomír
MAJSTER *
MAJSTER *

Návrat hore Goto down

Odoslať pre walibuk za Ne október 15, 2017 9:12 am

Len na okraj, štíty sa robili z topolového dreva.

Základná otázka je prečo si niektoré národy, napr. Avari deformovali lebku a hlavne ako ich to napadlo?  Vieme že černoši, indiáni a pod. si deformujú, deformovali  rôzne časti tela, naťahovali krk, uši, nos, kožu, ale lebku? Mali za vzor neandertálcov, alebo nie, napadlo ich to spontánne?

Rovnítko medzi Avar a obor je detinské.

Avari mohli obsadiť aj Nitru, hocijaké miesto na Slovensku. Všeobecne sa má za to, že Avari Slovensko neovládali. Básničky o tom ako spávali so Slovenkami sú tipickým prejavom slovenského pusipajtášstva, uplakanosti a lútostivosti nad sebou.

Myslím, že tvoriť dejiny podla odhadovanej výšky kostry v múzeu nie je tá správna cesta. Zápisy z Byzancie opisujú Slovanov ako vysokých ludí a nemožno automaticka tvrdiť, že sa to vzťahovalo len a len na Antov a podunajský Slováci boli zakrsnutí. Biela rasa má potenciál na určitú priemernú výšku a dosiahne ju vždy, ak má dostatok potravy najmä v období vývoja. Výška postavy podla kostry sa odhaduje velmi ťažko, chce to skúsených lekárov, a nie archeológa. Treba brať v úvahu, že tí vysoký v hroboch boli elitní vojaci, istotne nadpriemer populácie.
walibuk
Spisovateľ
Spisovateľ

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Svetomír za Ne október 15, 2017 10:12 am

Máš pravdu, šťíty sa robili aj z topoľového dreva, toto drevo je ľahšie. Lenže sa robili aj vypletané....robili sa aj kožené. Podľa toho kto a kedy. Robili sa aj z bronzu, zo železa...:-)

V článku predsa píšem, že deformovanie lebiek prevádzali aj Mayovia (možno aj iné indiánske národy), asi najbežnejšie to bolo v Číne, aj u Hunov a dokonca to predsa vidíme aj na obrazoch z Egypta. Prečo? Elita chcela byť  a aj dnes chce byť iná. Kto to od koho odkukal, ktovie.

Básničky spávania s Avarmi sú doložené aj archeologicky.

Avari - obri je rozprávka (detinská:-), ktorú som nevymyslel ja, ale archeológovia. Ak mali zároveň aj plochú tvár....ktovie, ako Avari súviseli s Hunmi a nakoniec aj s Maďarmi. Aj to je len špekulácia. Ale nemáme zmienku o tom, že si Slovania deformovali lebky. Ktovie. Moje otázky nie sú zodpovedané, zato Moravania vedia na 100%, že v Mikulčiciach bol Mojmír a že sa dal pokrstiť :-)

Aj to som napísal, že zasa nie každá vysoká kostra mala byť avarská. Samozrejme. Aj Slovania sú vysokí, o tom sme si už písali na sclabonii - najurastenejší sú asi v Dalmácii, Bosne a pod. Do genetiky Slovenov zasiahli nielen Avari, Chorváti, ale aj vraj vysokí Aláni...a ktovie kto ešte. Ale písal som konkrétne o Mikulčiciach. V "tých hroboch" nielenže boli elitní vojaci, ale boli to možno majitelia kostolov, dobre živená nobilita. Plebs možno do kostola nikdy nevstúpil.
Svetomír
MAJSTER *
MAJSTER *

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Amin za Ne október 15, 2017 11:00 am

Ono sú vždy dve možnosti, keď sa stretneme s nejakým javom. Buď k tomu javu vyrobíme vysvetlenie, ktoré bude vyhovovať teórii, ktorú máme, alebo na jeho základe vyrobíme inú teóriu. Avarská princezná  patrí k tomu prvému prípadu. To je podobne ako s názvami "Morava" - moravskí na Slovensku. Pre jedného historika dôkaz o tom, že Mojmír pochádzal z Mikulčíc a všade po Slovensku a inde podosádzal svoje vojenské posádky, pre iného dôkaz, že "moravskí"  bol toponymický názov, odvodený od územia a nemá žiadnu súvislosť s Mojmírom. Ďalší historik ako dôkaz o Mojmírovi z Mikulčíc považuje názov "Važany" na Morave - je to vraj dôkaz, že si tam Mojmír priviedol zajatých otrokov z Považia, po tom čo dobyl Nitru. Názov Važany môže a zrejme aj má pritom celkom iný pôvod a s Mojmírom absolútne nesúvisí. Tuším Chaloupecký považuje názov Čechy na Slovensku za dôkaz, že Česi už kedysi pradávno obsadili Slovensko, lebo tak mu to vyhovovalo, iní argumentujú tým, že Čechy je len toponymický názov, ktorý na Slovensku s Čechmi v dobe, keď sa Česi ani v Čechách ešte nenazývali Čechmi, nemá nič spoločného. Ako ďalší príklad uvediem napr. Moravský Sv. Ján. Meno obce nie je dôkazom o tom, že ju založili Moravania, ani Jánovia... dúfam, že ďalej nemusím tento prípad vysvetľovať.
Kameň pre Mikulčice sa nemohlo na lodiach prevážať zo Skalice, lebo ku stredovekému kameňolomu v Skalici, z ktorého sa inak stavali v 14. storočí hradby, nevedie žiadny vodný tok. Skalický stredoveký kameňolom je od  Valov vzdialený cestou necestou cca 15 km. Najbližší kameňolom od Valov je na cca 3 km vzdialenom kopci v Holíči, spod ktorého vytekal do mikulčického (holíčskeho) močiara, kde bolo hradisko,  potok Kištor. Keďže kameň bol nalámaný na drobno, dal sa prevážať aj na malých pltiach alebo člnoch.  Zasa až tak veľké množstvo ho na hradisku nebolo. Miestni skalickí "historici" samozrejme, presadzujú kameňolom v Skalici ako miesto pôvodu mikulčického kameňa, aby na nich padol lesk slávy hlavného mesta VM. Okrem toho holíčsky kameňolom nedovoľuje im pripustiť miestny lokálpatriotizmus. Tí, ktorí  túto informáciu preberú, neskúmajú jej pozadie, len ju ďalej šíria, tak ako Mojmírove moravské posádky, Chaloupeckého Čechov a kohosi Važanov. Medzi skalickými ujami a inými historickými ujami, napr. Chaloupeckým a pod. tak nie je zásadného rozdielu, treba sa vždy pozrieť najprv na pozadie ich myšlienok, ich orientáciu a tá nám určí mieru ich pravdepodobnosti. Ako napr. avarská princezná - podľa mňa lebka na takú teóriu nestačí. Treba mať aj materiálne dôkazy v hrobe, napr. šperky, odev. Inak je to len hypotéza, čiže rozprávka pre turistov.
Aj vysoké kostry - teda kostry vysokých ľudí môžu mať rôzny pôvod. Napr.aj ten, že jednoducho za vojakov sa vyberali vysokí jedinci, prípadne z inej sociálnej vrstvy, ktorí okrem toho, že boli lepšie živení, od malička sa venovali boju a nie ťažkej práci a tak narástli vyšší. Aj v našej populácii si už dávno aj "neodborníci" všimli, že vysokoškoláci a stredoškoláci majú priemerne vyššiu výšku ako učni. Aspoň to platilo ešte tak v minulom storočí, výrazné to bolo vidieť v armáde, stačilo porovnať čatu stredoškolákov s učňami. Samozrejme, výnimky sa vždy nájdu, hovorím o štatistickom priemere.
Amin
Spisovateľ
Spisovateľ

Návrat hore Goto down

Re : Mikulčické Valy-vytriezvenie z " Veľkej Moravy" a jej údajnom "centre"

Odoslať pre igor1235 za Ne október 15, 2017 12:30 pm

Amin napísal:.... Tuším Chaloupecký považuje názov Čechy na Slovensku za dôkaz, že Česi už kedysi pradávno obsadili Slovensko, lebo tak mu to vyhovovalo, iní argumentujú tým, že Čechy je len toponymický názov, ktorý na Slovensku s Čechmi v dobe, keď sa Česi ani v Čechách ešte nenazývali Čechmi, nemá nič spoločného. ...

Možno Chaloupecký vychádzal z toho, že  Bójovia alebo Bojovia boli mocný keltský kmeň, ktorý sa skladal z niekoľkých vetiev. Jedna z nich osídlila približne v 4. storočí pred Kr. stredné a severozápadné Čechy, ktoré začali byť neskôr nazývané rímskymi zemepiscami a historikmi ako krajina Bójov - Bohemia (lat. Boii, Boiohaemum). Časť Bójov sa presídlila na južné Slovensko (bratislavské oppidum) a časti Panónie. Máme aj známu obec Bojná v Nitrianskom kraji, ako dôležité slovenské archeologické nálezisko, pred a z Veľkomoravského obdobia. V súvislosti s územím Bratislavy je tiež prezentovaná prítomnosť keltského kmeňa Bójov. Z historických zápisov (nie však originálnych) bolo vydedukovaných niekoľko lokalizácií Bójov, ktorí sú spomínaní v rôznych časových obdobiach – severné Taliansko, Panónia, Bohemia (Čechy), Morava, západné Slovensko, Sliezko (Poľsko). Jednoznačne sú však doložení napr. Strabónom, Tacitom ... Možno aj preto ten fanatizmus v Česku o "keltománii " v ich pôvode.
igor1235
Pokročilý kandidát na spisovateľa

Počet príspevkov : 263

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Amin za Ne október 15, 2017 12:42 pm

Myslím si, že Bojná nie je podľa Bójov, ale podľa bojovníkov, rovnako napr. Bojničky pri Hlohovci, kde mala domovskú obec posádka hlohoveckého hradu. Bojaci = vojaci. V latinke sa v stredoveku V zapisovalo písmenom B. Neskôr to do slovenčiny vplyvom latinčiny prešlo ako B.
Bohemia sa spája tiež s Bavorskom, ich stredoveké názvy sú na počutie na nerozoznanie. Lokalizácie, ktoré dnes považujeme za historické sú často dielom omylom kronikárov zo stredoveku, iné až z nooveku -- napr. mapy sídiel Marcomanov, tých nájdeme tiež hocikde, podľa toho, čo si ktorý autor myslel. Ak to dal nakresliť, pre mnohých dnes je to už corpus delicti.
Amin
Spisovateľ
Spisovateľ

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Svetomír za Ne október 15, 2017 2:52 pm

A pritom Marcomani boli ľudia, slovenský (slávsky, suebsky) kmeň, ktorý susedil s Franskou ríšou, strážil hranice - marku. No a marka sa dala strážiť kdekoľvek, teda kdekoľvek boli aj Markomani. A nemuseli hovoriť tou istou rečou :-). Bojná je aj na severe Maďarska - Bajna s hradiskom na kopci, ako naša Bojná. Samozrejme. Istú dobu boli južné hranice práve tu.
Svetomír
MAJSTER *
MAJSTER *

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Amin za Ne október 15, 2017 7:40 pm

Všetko mohlo byť aj inak, čo ľahko dokážeme, keď k jednej hypotéze pridáme tri ďalšie. Na tom sme sa celkom určite zhodli. Poznám ešte jednu teóriu s vysokými kostrami Nitrancov v Mikulčiciach - sú dôkazom toho, že Mikulčice obsadilo vojsko z Nitry a zostalo tam. To celkom odporuje utkvelej predstave archeológov z Mikulčíc... tak to hneď zasa zahrabali.... a pritom to mohli použiť ako dôkaz, že Mojmír si tých vojakov naverboval v Nitre po tom, čo ju obsadil, aby si upevnil pozície v Mikulčiciach  (cudzie vojsko sa na to hodí lepšie ako vlastné). Tie sploštené lebky by sa dali vysvetliť tiež v tom duchu. Skrátka, ide všetko, len sa musí chcieť! A ako nás učil už Goebels....

Ešte k tomu Avar = Obor . To tvrdí Nestor. Písalo sa to v latinke ABAR. Zaujímavé je, že aj slovo HUN má význam OBOR. Nie síce takto doslova v slovenčine, ale v iných európskych jazykoch. V slovenčine ho nájdeme zrejme ešte v slovách GUNÁR a kôň -- v zmysle veľkého (obrieho) zvieraťa. Gunár je takým medzi vtákmi a kôň medzi cicavcami. U nás, samozrejme. Ešte sa dá hľadať ďalej, ale to by už bola priveľká odbočka. Iné slovo pre obra je ANT (v spojení GIGANT) - nejdem rozpisovať Antov, to je nám, zrejme , známe. Čiže z Avar mohol vzniknúť obor a nemuselo to byť v zmysle veľkej kostry, ale v zmysle veľkej moci. Obra majú iba Slováci a Česi. Poliaci majú olbrzyma a ostatní už nič ani podobné.
Amin
Spisovateľ
Spisovateľ

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Svetomír za Ne október 15, 2017 8:11 pm

Amin: To celkom odporuje utkvelej predstave archeológov z Mikulčíc... tak to hneď zasa zahrabali....

nezahrabali, kostry sú vystavené priamo v hroboch.

Fakt je, že kostry sú obrovské, manželky, partnerky, kostry pochované s nimi, vedľa nich sú nepomerne menšie. Niektoré majú deformované lebky. Toto všetko sa na Morave zámerne ignoruje, nepasuje to do doktríne o veľkomoravskom centre. Myslím, že za tou doktrínou sú peniaze na výzkum a isté výplaty aj keď sa nedarí :-). Keby sa konštatovalo, že Avari, štát by nedal toľko korún...ani na výplaty. A tak - majú VH, C a M, penízky tečou a lidi ať se koukaj a nepřemýšlej. My im řekneme, co si mají myslet :-), aby to všechno pěkne klapalo. U nás to je ešte horšie. Ani zďaleka si nebudujeme národné povedomie tak, ako oni. Prichádzame o celé náleziská, nestaráme sa o históriu....
Svetomír
MAJSTER *
MAJSTER *

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Amin za Ne október 15, 2017 8:23 pm

Nemyslel som na kostry, ale na hypotézu.

V Mikulčiciach už dávno od vedy postúpili k turistickému ruchu.
Amin
Spisovateľ
Spisovateľ

Návrat hore Goto down

Odoslať pre walibuk za Ne október 15, 2017 9:55 pm

Amin napísal:Myslím si, že Bojná nie je podľa Bójov, ale podľa bojovníkov, rovnako napr. Bojničky pri Hlohovci, kde mala domovskú obec posádka hlohoveckého hradu.  Bojaci = vojaci.  V latinke sa v stredoveku V zapisovalo písmenom B. Neskôr to do slovenčiny vplyvom latinčiny prešlo ako B.
Bohemia sa spája tiež s Bavorskom, ich stredoveké názvy sú na počutie na nerozoznanie. Lokalizácie, ktoré dnes považujeme za historické sú často dielom omylom kronikárov zo stredoveku, iné až z nooveku -- napr. mapy sídiel Marcomanov, tých nájdeme tiež hocikde, podľa toho, čo si ktorý autor myslel. Ak to dal nakresliť, pre mnohých dnes je to už corpus delicti.

Bojaci = Vojaci? Tak to hádam nie Very Happy

Myslím že by bolo dobré si ozrejmiť starobilé vojenské pojmy v Slovenčine a prípadne aj v Slovanských jazykoch.
Bojnik je od slova bojovať, u nás zostalo z bojnika zbojník a v Chorvátčine sa povie  bojnik a je to presne to isté čo u nás, bojnik je zbojnik.
V Chorvátčine je náš vojak "ratnik", je to od slova rat, teda rad, vojaci sa pred bojom postavili do radov a rat je aj slovo pre vojnu. Náš vojak je od slova voj a z tejto bojovej formácie sa vyvinulo slovo vojna.

Svetomír, takže našlo sa tam 2500 hrobov a kolko z nich malo pretiahnuté lebky? Dve deti a dvaja dospelí, alebo ich bolo 5, alebo až šesť? Takže s toho si vyrobil Avarský hrink? Very Happy Tak to by nevymyslel ani Slavomír. A mali vôbec mongolický tvar lebky, alebo boli len pretiahnuté, deformované.
Velkosť postavy podla kostry sa nedá určiť tak jednoducho ako to Ty tuná prezentuješ. Zobrať colštok a merať v múzeu kosti vo vitríne. Chýbajú spojenia kĺbov a stavcov chrbtice, rozdiel môže byť  aj 10 cm hore dole. Vojaci zo šlachtických rodov vždy tvorili elitu a pokial to len išlo, tak mali dostatok jedla a hlavne mäsa. Ženy, či dievčatá dostali najesť až posledné.

Vymyslel si presne to isté, čo mudrci študovaný o Bratislave a Devínskej bráne. Našlo sa u ledva 10 mongolických lebiek oproti tisícom hrobov a hneď je s toho záver, že Avari ovládli Devínsku bránu. V tomto prípade je však aspoň nejaká opora v prameňoch, ale Ty si to upiekol celé z vody. Ešteže si to nedal ako tvrdenie, ale len ako otázku.  Takže ja na tvoju otázku odpoviem NIE, nie je to Avarský hrink.

Nakoniec jednu otázku, našiel sa niekedy nejaký Avarský hrink? Myslím tým či sa robili archeologické vykopávky v nejakom Avarskom hrinku. Bolo by zaujímavé vedieť  pomer mongolických lebiek ku ostatným a množstvo deformovaných lebiek.
walibuk
Spisovateľ
Spisovateľ

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Amin za Ne október 15, 2017 10:15 pm

walibuk napísal:
Amin napísal:Myslím si, že Bojná nie je podľa Bójov, ale podľa bojovníkov, rovnako napr. Bojničky pri Hlohovci, kde mala domovskú obec posádka hlohoveckého hradu.  Bojaci = vojaci.  V latinke sa v stredoveku V zapisovalo písmenom B. Neskôr to do slovenčiny vplyvom latinčiny prešlo ako B.

Bojaci = Vojaci? Tak to hádam nie Very Happy

Myslím že by bolo dobré si ozrejmiť starobilé vojenské pojmy v Slovenčine a prípadne aj v Slovanských jazykoch.
Bojnik je od slova bojovať, u nás zostalo z bojnika zbojník a v Chorvátčine sa povie  bojnik a je to presne to isté čo u nás, bojnik je zbojnik.
V Chorvátčine je náš vojak "ratnik", je to od slova rat, teda rad, vojaci sa pred bojom postavili do radov a rat je aj slovo pre vojnu. Náš vojak je od slova voj a z tejto bojovej formácie sa vyvinulo slovo vojna.

Svetomír, takže našlo sa tam 2500 hrobov a kolko z nich malo pretiahnuté lebky? Dve deti a dvaja dospelí, alebo ich bolo 5, alebo až šesť? Takže s toho si vyrobil Avarský hrink? Very Happy Tak to by nevymyslel ani Slavomír. A mali vôbec mongolický tvar lebky, alebo boli len pretiahnuté, deformované.
Velkosť postavy podla kostry sa nedá určiť tak jednoducho ako to Ty tuná prezentuješ. Zobrať colštok a merať v múzeu kosti vo vitríne. Chýbajú spojenia kĺbov a stavcov chrbtice, rozdiel môže byť  aj 10 cm hore dole. Vojaci zo šlachtických rodov vždy tvorili elitu a pokial to len išlo, tak mali dostatok jedla a hlavne mäsa. Ženy, či dievčatá dostali najesť až posledné.

Vymyslel si presne to isté, čo mudrci študovaný o Bratislave a Devínskej bráne. Našlo sa u ledva 10 mongolických lebiek oproti tisícom hrobov a hneď je s toho záver, že Avari ovládli Devínsku bránu. V tomto prípade je však aspoň nejaká opora v prameňoch, ale Ty si to upiekol celé z vody. Ešteže si to nedal ako tvrdenie, ale len ako otázku.  Takže ja na tvoju otázku odpoviem NIE, nie je to Avarský hrink.

Nakoniec jednu otázku, našiel sa niekedy nejaký Avarský hrink? Myslím tým či sa robili archeologické vykopávky v nejakom Avarskom hrinku. Bolo by zaujímavé vedieť  pomer mongolických lebiek ku ostatným a množstvo deformovaných lebiek.

Veď z opačnej strany  VOj je z BOJ čiže bojník je vojník z toho aj voj aj vojna, aj bojovať. Zjednodušene BOJAK-VOJAK. Tí zbojníci boli najčastejšie potulní vojaci. Bojnice nie sú pomenované po Keltoch ani po zbojníkoch, ale sú pomenované po vojakoch. O tom bola reč.

Merať kostry vo vitríne je síce problematické, ale veľká kostra od malej sa dá rozoznať aj bez colštoka.
To, že vojaci mali vyššie postavy najprv tvrdili moravskí antropológovia a spomínali pri tom aj nálezy z Nitry, potom sa to vytratilo a začal sa zdôrazňovať opak.  Keď sa pozrieme, čo sa dialo v Mikulčiciach po stránke "vedeckej". tak je zrejmé, že sláve a peniazom sa obetovala práve tá veda. A dnes tam straší mapa s nápisom Mikulčice Hlavné mesto VM. Bronzová plastika Ca M, ešte tam mal stáť dar slovenskej vlády Svätopluk na koni, z toho našťastie zišlo, skrátka dokonalý Jurský park. Osobne mňa chytajú pochybnosti o tom, koľko tých základov kostolov je skutočných a koľko vzniklo v predháňaní, kto objaví ďalší... možno sa to zdá pritiahnuté za vlasy... ale niečo v tom zmysle sa dialo, ako naznačujú niektorí mladší českí archeológovia... ale čo, to sa už nedozvieme, lebo nie tak dávno zhorela kompletná dokumentácia výskumov, kópie neboli a tak nie je čo preverovať.
Amin
Spisovateľ
Spisovateľ

Návrat hore Goto down

Odoslať pre walibuk za Ne október 15, 2017 10:57 pm

Ja len dodám, že ČR požiadala o zaradenie Mikulčíc do Svetového dedičstva pamiatok UNESCO. Nebolo im vyhovené a taká neuchopitelná vec ako Horehronský mužskí trojhlas sa svetovým dedičstvom stal.
Na druhej strane vykopalo sa tam vela, múzeum je zaujímave, exponáty sú úžasné, podla mňa stojí za zhliadnutie a zároveň inšpiruje k zaujímavým úvahám.
walibuk
Spisovateľ
Spisovateľ

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Svetomír za Po október 16, 2017 8:06 am

Skopírované zo správ ČT: Mikulčice/Brno - Velkomoravské hradiště Valy v Mikulčicích na Hodonínsku s nedalekým kostelem sv. Markéty Antiochijské ve slovenských Kopčanech by mohlo být zapsáno mezi světové památky UNESCO už v roce 2013. Snahou je, aby se tak stalo v souvislosti s připravovanými oslavami 1150. výročí příchodu věrozvěstů a moravských patronů – sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Česko-slovenská pracovní skupina dnes připravovala podklady pro podání návrhu zápisu na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Definitivně připravená by měla být nominace v září.
Zdroj: http://www.ceskatelevize.cz/zpravodajstvi-brno/zpravy/167311-mikulcice-pokracuji-ve-snaze-zaradit-pamatnik-na-seznamu-unesco/
Ich argumenty, ktoré majú v rukáve pre šťouralov: hydrocefalus, nobilita bola dobre živená a Galuškovo umlčanie nie je prejav hlúposti. Ak plebs mal priemer výšky 150 - 160, nemohla byť elita, hoci aj dobre živená o 50 - 60 cm vyššia. Údaj výšky človeka podľa kostier cez 2 metre mi dal pracovník AV. Samozrejme, moje meranie bolo len orientačné a nemuselo ani byť, pretože rozdiel v kostrách bol obrovský. No a deformované lebky - ak má deformovanú lebku kostra pochovaná v kostole, znamená to, že sa jedná o elitu, ktorá vládla. To je rozhodujúce pri určovaní, kto ovládal Valy.
Samozrejme, v tej polievke je mäsa dosť :-)

Bojaci = vojaci...s tým sa ani ja nestotožňujem. Viem, ako to amin myslel (Velehrad = Belehrad, Bazil = Vasil), ale boj je boj, aj bol a vojaci sú od voja, útvaru. Rad - rat - to mi ale škrípe. Walibuk ratnik je bojovník po chorvátsky. Ale vojak je vojnik. Skontroluj si. V každom prípade Bojná je od boja, vojny, vojakov. Tak, ako pravdepodobne hlavná posádka Nitry bola na Zobore a azda aj na Žibrici, kovy, dielne sa strážili spolu s cestou na Považie v Bojnej.

Predstav si, že do výzkumu venuješ obrovské množstvo peňazí, napíšeš množstvo kníh o centre VM práve tu. Ľudia tomu uverili. Miliony. Sú na to hrdí. Priamo na mieste sa tým živia desiatky ľudí, je tam pracovisko AV ČR...a teraz niekto príde a povie: kráľ je nahý? ˇMyslíš, že táto lokalita by po zverejnení tejto správy mala priazeň vlády ČR? Koľkí ľudia by skončili? Nemali by výplatu? Vysvetľujem pojem: veda sa obetovala pre peniaze.
Nie je dôležité to, že o tom píšem ja. Som malinký pešiak. Dôležité je, že skutoční vedci v Brne a Prahe vedia, ako to je. Kto koncipoval žiadosť do UNESCO mal problém.
A napriek prepracovanej žiadosti MVVM neboli do UNESCO prijaté.
Keby my sme neboli, to čo sme, už dávno by bola Nitra uznaná ako centrum VM. A nebolo by dôležité, že bola JEDNÝM z centier.

Naposledy upravil Svetomír dňa Po október 16, 2017 12:29 pm, celkom upravené 1 krát.
Svetomír
MAJSTER *
MAJSTER *

Návrat hore Goto down

Odoslať pre walibuk za Po október 16, 2017 11:05 am

Niektoré veci sa vysvetlujú obtiažne, napr ta negroidna lebka. Čo s tým?
Ešte raz položím tu istu otázku, mali lebky s deformáciou lebečnej časti vzhlad mongolický?
walibuk
Spisovateľ
Spisovateľ

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Svetomír za Po október 16, 2017 11:31 am

Ktovie, či to bola negroidná. Aj keď bola - čo s tým? No nič. Jedna lastovička.... Predsa nie som vedec, člen AV ČR :-). Ich nech to trápi. Či mali mongoloidný tvar? Pravdepodobne si zájdem do knižnice pozrieť: Poulík : Dvě velkomoravské rotundy v Mikulčicích, alebo Milan Stloukal, Luboš Vyhnánek: Slované z velkomoravských Mikulčíc. Mohol by som povedať, že som si všimol ploché ksichty. Ale budeš mi veriť? Nebudeš. Aj keby hneď Poulík napísal, že áno, odpovieš, že varil z vody. Tá jedna veta v článku je šitá práve na Teba a podobných. Viac zapáraš do mňa, ako do "vedcov", ktorí sú si istí, že Sveťo BOL v Nitre.
Svetomír
MAJSTER *
MAJSTER *

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Amin za Po október 16, 2017 12:18 pm

Pravdepodobne to v tej knižnici nebudú mať, lebo to už dávno vyradili, lebo to beztak nikto nečítal :-( .
Otázne je, či máme aj skutočných vedcov.... alebo či len zaplatencov. Už Šafařík sa nechal kúpiť... nielen on. Už za feudfalizmu bolo u nás slobodných ľudí len 10-15 % populácie, ostan boli nevoľníci a mysleli a väčšina dodnes aj tak myslí ako nevoľníci. Platí to, čo povie pán, to je pravda. V ČR to bolo len cca 5% a v Maďarsku tiež len toľko. O to je to tam horšie aj so skutočným vedeckým bádaním dnes.
Načapať sa dajú vtedy, keď uverejnia niečo, čo si v tom okamihu nevšimnú, že je dôležité. Keď si to všimnú, tak v ďalšej práci to napíšu inak. Obraz premaľujú. Veľkomoravské hlavné mesto Mikulčice sa začalo od zač. druhej polovice 20. storočia budovať celkom od základu. Každý iný názor bol protištátny. Nikto si netrúfol mať iný. V takých podmienkach sa budovalo rýchlo a ľahko. Takto sa vybudovala Veľká Veľká Morava (to nie je preklep). Bola vydaná v niekoľkých svetových jazykoch reprezentačná Magna Moravia. Z tej dnes citujú zahraničné encyklopédie. Nasledovali platy, tituly... či tomu autori verili? Ktovie! Ak áno, tým horšie. Tu nešlo o slobodu vedeckého bádania, ale práve o tú neslobodu. Jedny vyrábali topánky a obušky pre milicionárov a druhí zasa českočeskú Veľkú Moravu. Tým prvým nám to ani nenapadne vytýkať.... Každý sa nejako živil a živí aj dnes. Aj dnes máme objektívnych vedcov, akurát im chýba štátna ideologická objednávka. To je tá jediná chyba. Nepísali by síce ako to bolo, ale pri dobre zadanej objednávke by aspoň napísali to, čo by sa nám páčilo. To, ako to bolo, je zistiť na tých 10-15 %, niekde len na tých 5%.
A tým bojakom pokoj nedám. Ako potom vzniklo slovo boj, bojovník, bojisko? Česi majú "vojín", Slováci "vojak". Česi majú válku, Sl - vojnu. Bojácny, bojazlivý... neviem momentálne vysvetliť čo je -ácny ani -zlivý, ale ale je zrejmé, že je to ten, čo sa vyhýba boju. Bojnice, Bojničky, Bojná... ako sa nazývali vojaci, ktorí tam sedeli? Určite nie V... . Napoviem, zrejme Bojníci. Takže Bojník bude náš dnešný Vojak. Medzi Bojníkom a Vojakom je ešte prechodný tvar. Voj (skupina, oddiel vojakov) nachádzame vo vojvodovi, vojvodstve, Borivojovi, vojne, vojakovi...  
Okrem Bojníc máme aj Vojnice, niekoľko v ČR a SR. Čiže BOJNÍK = VOJNÍK a naopak. Na Slovensku máme VOJAKA, v ČR VOJÍNA. Z toho istého základu. Z BOJNÍKA. V češtine mu predcházal BOJNÍK (z toho Vojník - Vojín), na Slovensku analogicky vojakovi predchádzal Vojakovi BOJNAK, z toho bojak - vojak.
Amin
Spisovateľ
Spisovateľ

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Svetomír za Po október 16, 2017 12:33 pm

Dobre, vychádza mi teda, že za Svätopluka voj, vojna, vojník, vojín, vojak  - tak to bolo rozšírené po celej ríši. Potom ktosi urobil z "v" "b" a bol boj, bojná, bojnice...ale len na Slovensku - lebo sme pápežskejší.

V Mikulčiciach boli asi vojaci :-).
Skúsim napísať p. Doc. Jarmile Bednaříkovej :-) z Brna.

Amin: Pozn:: skôr naopak, alebo zarovno, lebo mená kniežat z toho obdobia sú aj s "voj" aj s "boj".
Svetomír
MAJSTER *
MAJSTER *

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Valamir Magyár za Po október 16, 2017 1:21 pm

Svetomír napísal:Amin: To celkom odporuje utkvelej predstave archeológov z Mikulčíc... tak to hneď zasa zahrabali....

nezahrabali, kostry sú vystavené priamo v hroboch.

Fakt je, že kostry sú obrovské, manželky, partnerky, kostry pochované s nimi, vedľa nich sú nepomerne menšie. Niektoré majú deformované lebky. Toto všetko sa na Morave zámerne ignoruje, nepasuje to do doktríne o veľkomoravskom centre.  Myslím, že za tou doktrínou sú peniaze na výzkum a isté výplaty aj keď sa nedarí :-). Keby sa konštatovalo, že Avari, štát by nedal toľko korún...ani na výplaty. A tak - majú VH, C a M, penízky tečou a lidi ať se koukaj a nepřemýšlej. My im řekneme, co si mají myslet :-), aby to všechno pěkne klapalo. U nás to je ešte horšie. Ani zďaleka si nebudujeme národné povedomie tak, ako oni. Prichádzame o celé náleziská, nestaráme sa o históriu....

V prvom rade chcem upozorniť na fakt, že českí historici (aj archeológovia) už v prípade Mikulčíc nehovoria o centre Veľkej Moravy, ale len o jej významnom sídle. Čo je dosť podstaný rozdiel oproti našim historikom, ktorí stále tárajú (s prepáčením za taký expresívny výraz) o centre tzv. Veľkej Moravy v Mikulčiciach.
Pokiaľ ide o rozdiel výšky mužských a ženských kostier, môže ísť aj o prirodzený rozdiel v rámci jedného etnika. U niektorých etník sú muži výrazne vyšší ako ženy, u iných nie. Nejde o rasový rozdiel, len o rozdiel etnický, čiže mohlo ísť o prirodzený rozdiel výšky mužov a žien u ľudí ktorí žili v Mikulčiciach. (Ženy mohli byť rovnakého pôvodu ako muži.)  Otázka je, či sa líšili mužské kostry bojovníkov od kostier tamojších roľníkov viac ako napr. v Nitre. To ako sa zdá nikto neskúmal.
Aymarská deformácia lebky je ázijská, čo síce neznamená že ide o kostry ázijcov, ale mohlo ísť o ľudí nejako kultúrne s ázijcami spojených. Nie všetci Avari museli mať (ani nemali) mongolský pôvod, podľa maďarských archeológov bola v „avarských“ hrobkách len tretina mongoloidov a euro-mongoloidov (miešancov), dve tretiny boli čistí európania. Takže tá deformovaná lebka v Mikulčiciach nemusela nevyhnutne patriť mongoloidnému bojovníkovi. Z fotky sa to nedá zistiť, boli by potrebné fotografie zblízka, spredu aj z boku.
Tí mongoloidní Avari vyzerali asi takto:
https://www.google.sk/search?biw=1574&bih=790&tbm=isch&sa=1&q=Avar%2C+face&oq=Avar%2C+face&gs_l=psy-ab.3..0i19k1.2400.2902.0.3260.4.4.0.0.0.0.79.287.4.4.0....0...1.1.64.psy-ab..0.4.285...0i30i19k1j0i5i30i19k1.0.hWz592R1tqE#imgrc=fTkmpEDrY_R5gM:
Toto je rekonštrukcia tváre Avara z Maďarska. Mimochodom, Avari deformovali lebky predovšetkým ženám!!! Aj tá „avarská princezná“ nájdená na Morave bola aziatka, celkom jednoznačne to konštatovali českí antropológovia.
Zo samotných kostier nemôžeme urobiť záver či šlo o centrum Veľkej Moravy, alebo nejaké predsunuté strážne hradisko. Podstatné je, že českí historici už od tvrdenia že ide o centrum ríše dávno upustili. Na rozdiel od tých našich.

Valamir Magyár
Kandidát na spisovateľa
Kandidát na spisovateľa

Počet príspevkov : 101

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Vlado za Po október 16, 2017 3:07 pm

Áno, to je pravda, že českí historici a archeológovia od Mikulčíc ako centra VM upustili, ale popri racionálnych dôvodoch majú opäť politické dôvody. Mikulčice sa českej politike už nehodia, lebo nemáme spoločný štát a po ďalšie, vybudovanie hlavného mesta v Mikulčiciach hlavne v rokoch 1960-90 nesmierne zdvihlo Moravákom sebavedomie až to takmer dopadlo rozpadom aj Česka na dva štáty. Z toho prvého dôvodu posilnila skupina archeológov okolo Starého Města, z toho druhého dôvodu prestáva českým historikom vadiť Nitra. To nič nemení na tom, že v obidvoch prípadoch sa teraz moravským aj českým historikom hodí viacej pravda - čiže, že Valy neboli žiadnym hlavným mestom VM. Akurát moravskí si ho posúvajú hlbšie na Moravské Slovácko a českým by sa hodilo zasa na Slovensku, aby Moraváci stíchli. Oni musia riešiť teraz prednostne aby im neušla Morava. So Slovenskom sa už zmierili, tak ako sa už dávno zmierili aj s tým, že im nepatrí Podkarpatská Rus. Opäť politika a ideológia, nie veda.
Slovenskí historici trvajúci na Mikulčiciach si zaslúžia osobitnú analýzu, možno až psychoanalýzu. Cúva sa im ťažko, mať na sebe cajch vedeckého kolaboranta nie je veľmi príjemné. Pritom mali možnosť so straníckymi knižkami zahodiť aj tie svoje odborné a napísať slobodne svoj názor. Pokiaľ taký niekedy vôbec mali.
Vlado
Aktívny dopisovateľ
Aktívny dopisovateľ

Počet príspevkov : 53

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Svetomír za Po október 16, 2017 6:28 pm

Začnem odpoveďou Vladovi. Napísal ste inak to, čo sme písali vlastne všetci. Súhlasím, súhlasíme. SMiešne je, že sprievodkyňa ešte nedostala nový manuál :-), rozpráva, s čím ani tak nesúhlasí :-).

Vlamírovi: rozdiel kostier mužov a žien 50 - 60 cm je normálna záležitosť? No dobre, dajme tomu, aj dnes si môže všimnúť 2m chlap 1,5 m ženu, ok. Ale rozdiel medzi elitou a plebsom (muži) 50 - 60 cm je tiež normálny? Môžeme ich považovať geneticky za to isté? Veď sami vedci si to všimli a oficiálne ani nekomentujú.

Lebky. Všimol som si aziatské typy, ale na lebkách to poznať, znamená byť antropológ, ním nie som. Len sa mi môže zdať, že áno. Zdalo sa mi, že áno. Vedec nekomentoval. To bolo zvláštne, povedal: hydrocefalus. A to bolo ešte zvláštnejšie.
Ja sa tu nehrám na vedca, predsa som to formuloval ako otázky. Odpovede skúšame dať všetci. Lenže nie štýlom, aký na mňa použil Walibuk Laughing - varíš z vody a pod. Deformované lebky, ktoré som videl - 3 boli dievčenské, jedna mužská. Ale nie tak výrazne, ako dievčenské. Veď to vidno na fotkách. Keď sa dobre prizriete fotke, najlepšiemu detailu, mohla by to byť naozaj ázijská. Aj u ázijských sú rozdiely. Len si porovnajte avarskú a hunskú. Ale sú takí, čo by od lebky pýtali občiansky preukaz a potom by povedali, že je falošný.

Najpodatstnejšie: Mikulčice pravdepodobne NEBOLI ani centrom, ani veľkomoravské. Skôr to bol avarský hrink = ring = koleso. 11 - 13 kostolov nie je dôlaz o centre. Rovnako, ako pre vás nie je dôkazom veľká kostra so sploštenou hlavou :-). Dôkazy vlastne neexistujú. Pretože VŠETKO niekto spochybní a to nechcem vedieť, či moji rodičia boli naozaj moji Laughing Laughing Laughing

Naposledy upravil Svetomír dňa Po október 16, 2017 8:13 pm, celkom upravené 3 krát.
Svetomír
MAJSTER *
MAJSTER *

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Jas za Po október 16, 2017 6:50 pm

Zaujímavé fakty a informácie, aké priniesol Svetomír. Ďakujem.

Nemusí to vypovedať o avarskom hrinku, ale nález deformovaných lebiek je už niečo. Buď ide o spomínaných Avarov, alebo možno Slovanov, ktorí prevzali zvyk a chceli sa tak odlíšiť od iných Slovanov (ako urodzení, keďže šľachtu pred VM tvorili prevažne Avari).

Dovolím si vyjadriť sa aj k cennej fotodokumentácii. Zaujalo ma nákončie opasku. Postava s rozopätými rukami zrejme znázorňuje úkon požehnania, čiže ide o žehnajúceho boha svojim veriacim. Samozrejme takýto úkon vykonával aj kňaz, ale žiadny zo známych nemal vtedy taký kult, aby ho pri tom aj vyobrazili. A teraz vec, čo ma na tom zaujala... Všimli ste si to kladivo, čo drží v pravek ruke? Aký boh drží kladivo a je jeho atribútom? A mesiac(?) nad druhou rukou.
Druhý obrázok po nákončí zachytáva ukrižovanú postavu na rovnoramennom (ariánskom?) kríži, nad ktorou je nápis "symbol Mesiaca, X, symbol Slnka). Opatrne by som to vyložil ako Mesiac - ZROD, X - Christos, Slnko - smrť. Ak sú to naozaj tie znaky samozrejme, pretože čitateľnosť nie je ideálna.
Nasledujúci obrázok je však pre mňa najvzácnejší. Rovnoramenný kríž, pod postavou ľalia(!?) - symbol mnohých slovanských rodov, išlo by o jedno z mála takých starých dobových vyobrazení ľalie v strednej Európe. Na dvoch krajných ramenách sa nachádza symbol: kruh s ôsmymi ramenami, z každého vychádzajú ďalšie tri ramená. Teraz si to spočítajme.
1 kruh = rok
1 veľké rameno = mesiac
1 malé rameno = deň
Ak si zvolíme, že rok má 8 mesiacov, ako to bolo typické pre slovanské a predslovanské starobylé kalendáre, doba medzi jednotlivými pohanskými (astronomickými) sviatkami cca 45 dní, potom:

8 mesiacov * 3 "týždne" * 15 dní = 360 dní !!!

Dostaneme veľmi blízke číslo skutočnému počtu dní v roku 365,25 dní. Časové straty však naši predkovia neriešili, pretože sa riadili slnovratmi a rovnodennosťami, ktoré im rok dostatočne presne určili. Ešte raz zdôrazňujem, že 8-mesačný princíp bol pre slovanov typický, viď svätyňu Peryň. Na kríži je pravdepodobne zachytený slnečný rok, čiže kalendár a jeho členenie.
Jas
Aktívny dopisovateľ
Aktívny dopisovateľ

Počet príspevkov : 60

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Lekalo za Po október 16, 2017 6:56 pm

Jas ja som si myslel že na tom nákončí v ľavej ruke drží pánko kosák. Už som sa nad tým aj pochechtával že komunista.

Lekalo
Dopisovateľ
Dopisovateľ

Počet príspevkov : 45

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Svetomír za Po október 16, 2017 7:32 pm

Ku kvalite fotografií toľko:drobné detaily sú vystavené pod sklom, je problém nafotiť, hoci mám veľmi kvalitný foťák. Odrazy skla som eliminoval, ale zaostrovanie bol problém, zaostrovalo na sklo, nie na predmet. Ale pri snahe sa dopátrate týchto vecí na nete kvalitnejšie nafotené. Exteriér som fotil v daždi, musel som to tiež "vyťahovať" fotoshopom.

Aj ja vidím, že postava akoby žehnajúca má v pravej ruke kladivo a nad ľavou rukou je kosák, alebo mesiac. To nie je jasné. Pózu mužíka by som nenazval žehnajúcu, keby som nevidel aj iné nákončie, ktoré má tiež upažené ruky, ale prázdne. Lekalo, aj ja som sa zasmial, že prvý komunista – alebo doklad o tom, že boli kováči, aj poľnohospodári a boh im žehná obom. Ak to nebol srp, môže to byť mesiac, ako symbol striebra. Kováč striebra = šperkár. Majiteľ: bohatý zlatník? Slnko bolo symbolom zlata – viď erb Sedmohradska, kde sa kovy ťazili, je tam aj jedno, aj druhé.  

Na tom ariánskom (gréckom) kríži som nechcel komentovať symboly, walibuk by ma znosil ešte viac. Aj tak som varil z vody. Very Happy  Ale skúsim svoju verziu: vidím tam dva krát strom života – vpravo, vľavo. Ale Jasov postreh je zaujímavejší. A aj pravdepodobnejší. Súhlasím, slovanský princíp delenia roka bol cca 50 dňový „mesiac“ Viď Hromnice po 50(?) dňoch od Slnovratu, Turice, Dožinky, Dušičky, Vánoce (Vánske noce) (už mi hlava nedáva ďalšie, ale viete, čo naznačujem)  Pod postavou BOHA (?) je azda ľalia, používala sa ako dekor dlho v stredoveku, je aj na mnohých erboch...Jas, váš postreh je fajn. Naozaj by to mohla byť ľalia. Potom by sme sa mali pýtať: bol ten predmet ulúpený, alebo to nosil majiteľ. V tom prípade ale silnie podozrenie, že sa prelínala naozaj móda avarov (lebky) s módou Slovenov, alebo aj títo dvaja spolu lúpili a žili...???
Svetomír
MAJSTER *
MAJSTER *

Návrat hore Goto down

Odoslať pre walibuk za Po október 16, 2017 10:04 pm

Aby si Svetomír netvrdil že ťa stále len kritizujem, hoci moja kritika je kvalitná oponentúra tebe k prospechu, musím ťa aj pochváliť za dobré zasadenie do časového rámca príbehu vzniku Mikulčických Valov. Avarská moc je otrasená, Sloveni sú stále silnejší, Frankovia útočia, Avarská moc sa totálne rozpadá, Slovenský vojvodovia bojujú o korisť a vybíjajú Avarov a tí sa zároveň ruvú medzi sebou. Tí ktorí prežili v strachu o holý život sa utiekajú k Franskému cisárovi a prosia ho o ochranu. Je im vyhovené a dostanú pridelené územie a ochranu Franského panovníka. To územie leží v močarinách pri Neziderskom Jazere, dnes volanom Novosídelné, teda Neusiedler see. K tomuto všetkému je celý rad dobových svedectiev, zachytených v kronikách.

V okolí Bratislavy a Devínskej brány sa z tej doby našlo množstvo pohrebísk s tisícmi hrobov, ale len 9 z nich malo mongolický tvar lebky. Ak použijem informáciu ktorá tu zaznela, že v Maďarsku tvorili mongolické lebky tretinu Avarských lebiek a ostatné boli Európskeho tvaru, tak pre naše územie by potom pri tom istom pomere platilo, že Avarov bolo dovedna len 27 proti tisícom hrobov ostatných. 27 je sakramentsky málo a to je navyše nie pre jednu generáciu, ale pre celé obdobie Avarskej ríše. Fakt málo.
Musím ťa pochváliť aj za to, že svojim článkom si podporil moju teóriu pre toto obdobie. V článku Velká Morava v súvislostiach podla prameňov píšem toto: Tiež treba zdôrazniť že medzi Avarmi a Slovenmi prišlo ku kultúrnemu zblíženiu, teda Sloveni sa obliekali ako Avari, samozrejme len bojovníci. Podobné niečo možno vidieť na oblečení Poliakov v stredoveku, nosili exotické kaftany a podobne to bolo aj so Slovenmi. Je lahko možné, že kronikár si ich pomýlil s Avarmi a tak pri Kampe Frankovia nebojovali s Avarmi, ale so Slovenmi.  Z predchádzajúcej informácie o Avarských hroboch v Maďarsku vyplýva to isté, Európania sa vizuálne stotožňovali s Avarmi.

Venoval som sa v tom článku samozrejme aj Morave, nepriamo teda aj Mikulčiciam, v tejto súvislosti som napísal: Sloveni na území dnešného Slovenska boli dostatočne vojensky vyspelí a podla môjho názoru práve v oblasti Devínskej brány, vojenského pohraničia na rozmedzí Avarského kaganátu a Franskej ríše, sa formovala vojenská šlachta, ktorá postupne ovládla vojensky menej zdatné oblasti v zázemí, ktoré neboli vystavované neustálej konfrontácii s Avarmi. ......Z tohto miesta, z Devína a Hradu ovládli povodie riečky Morava na území dnešnej ČR a s najväčšou pravdepodobnosťou aj oblasť Nitry /podrobnosti a dôkaz uvediem neskôr/.

Dá sa povedať že sa v zásade vzácne zhodujeme, územia Moravy dobili Sloveni a ja dodám, že niektorý z predkov Mojmíra zriadil v Mikulčiciach vojenský tábor, garnizónu, dnes by sme povedali Kasárne. Kolko tam bolo kostolov, tolko vojvodov bolo podriadených Dedovi Mojmírovi, dislokovali tam svojich vojakov a každý z vojvodov si postavil svoj vlastný kostol pre svojich. Od moravských historikov vieme aj približný počet vojakov, teda 1000 až 2000.

V čom sa nezhodneme je ten Avarský Mikulčický hrink, pretože robíš tú istú chybu ako naši múdri historici v prípade Devínskej brány, tí na základe 9 lebiek vydedukovali že Avari ovládali toto územie a Ty na základe jednej dospelej a dvoch detských lebiek vydedukuješ že v Mikulčiciach to bol Avarský hrink. Bravo.

Zároveň treba zdôrazniť, že tie "Avarské" lebky neboli utajované a popísalo sa o nich dosť, samozrejme najmä medzi amatérmi.

Ja tvoj článok neodsudzujem, napísal som Ti svoje výhrady. To je korektné. Článok je ako všetky tvoje články napísaný pútavo, dobre sa číta a núti čitatela k zamysleniu. Prepáč že Ti nepritakávam, mám iný názor.
walibuk
Spisovateľ
Spisovateľ

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Svetomír za Po október 16, 2017 10:42 pm

Very Happy Walibuk, keby nebolo Tvojich predošlých príspevkov, napísal by som: seriózny príspevok. On seriózny je. Ale ak si spomenieme na to, že si ma upozorňoval na jednu negroidnú lebku, že by mala byť objasnená, považoval si to za dôležité, nemám si všimnúť deformované, možno avarské lebky, ktoré boli tri?
U Teba som dosiahol, že som rovnaký (nie horší :-), ako historici. Tak mi to lichotí, uspokojuje ma to. Na rozdiel od nich som nemusel chodiť na skúšky z úžasných skrípt úžasných profesorov a neopakujem nezmysly o sťahovaní národov a podobne dookola. Takže dobre. Aj keď nie Very Happy Idem spať s dobrým pocitom, že si ma pochválil :-).

Naposledy upravil Svetomír dňa Ut október 17, 2017 6:35 am, celkom upravené 1 krát.
Svetomír
MAJSTER *
MAJSTER *

Návrat hore Goto down

Odoslať pre walibuk za Po október 16, 2017 10:48 pm

Čo negroidná lebka, to nič nie je. Vrchol mojej amatérskej neserioznosti bolo že som napísal o tých pretiahnutých lebkách, ak by mali európsku tvárovu časť, že by to mohli byť potomkovia neandertálcov. A to si ja neseriózne myslím aj naďalej Cool
walibuk
Spisovateľ
Spisovateľ

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Vlado za Ut október 17, 2017 12:05 am

Kde by sa vzal v Mikulčiciach Mojmír.....
Vlado
Aktívny dopisovateľ
Aktívny dopisovateľ

Návrat hore Goto down

Odoslať pre walibuk za Ut október 17, 2017 7:31 am

Vlado napísal:Kde by sa vzal v Mikulčiciach Mojmír.....
To ani netuším kde by sa tam zobral Mojmír, ja som písal o predkoch Mojmíra a použil som aj výraz Dedo Mojmír.
walibuk
Spisovateľ
Spisovateľ

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Svetomír za Ut október 17, 2017 8:42 am

Ako si v ČR budujú národné povedomie? Pozrite si toto. Na konci je aj o nás :-)

https://www.youtube.com/watch?v=AwgCCr2YpyU
Svetomír
MAJSTER *
MAJSTER *

Návrat hore Goto down

Re : Sloveni, Slovenky, Slovensko, Slovenija, slovenčina

Odoslať pre igor1235 za Ut október 17, 2017 11:28 am

aj tak še da ... Sveťo, pozrel som si to, dokonca som čítal aj niektoré ohavné, zavádzajúce príspevky.... je to tým, že ľudia nemajú záujem o históriu vďaka vláde, ktorej tento stav vyhovuje, ale na škodu Slovákov. Oficiálne by mal byť odbornými inštitúciami spracovaný a pravidelne vysielaný už konečne reálny dokument o známych faktoch Moravy, jazyku, prečo Moraváci majú slovenský základ, prečo Moraváci sú už Čechmi, prečo slovenčina nie je príveskom češtiny, prečo Rastislav nie je Rostislav, prečo máme slovenčinu a nie slovienčinu, slověnštinu, prečo sme aj v minulosti hovorili staroslovenským jazykom-nie slovienským, slovanským, kde bola vlastne zasituovaná Veľká Morava, kto bol Metod apod..relácie by mali byť kontinuálne, fakty našich susedov neodpisované, ale preverované ... Inak zase po určitom čase zistíme, že nie sme len Maďari ale aj Češi alebo zase nebudeme existovať Smile
igor1235

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Vlado za Ut október 17, 2017 12:10 pm

Prof. Štefanovičová v tom českom videu ako archeologička predviedla svoju nevzdelanosť v histórii a hlavne prezentovala svoj politický postoj. Je to od nej veľmi úbohé, ale je to zároveň vizitka slovenskej archeológie.
Vlado
Aktívny dopisovateľ
Aktívny dopisovateľ

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Svetomír za Ut október 17, 2017 3:09 pm

Igor, Vlado, samozrejme, súhlasím. V SR nie je a dlho nebude politická vôľa, aby sa tak dialo. Ja sa toho nedožijem. A možno nikto nikdy. Pretože v SR je dôležité mať plné brucho, auto pod zadok a dovolenka. Ľudia makajúci od vidím do nevidím nemajú čas aj na iné veci, než históriu. Teraz prebieha pre nitrianske deti dlhý cyklus Veľká Morava. Som starec, nešiel som, ani by ma nepustili. Aj dobre, ja by som tam vyzeral ako brontosaurus, ktorý má scestné myšlienky. Ale tu sa pracuje na povedomí, tu áno. Ale nie tak, ako by sa malo. Stačilo mi byť na jednom podujatí, kde sa vyhlasovali smiešne nepravdy a polopravdy. Tu by walibuk omdlel :-).
Svetomír
MAJSTER *
MAJSTER *

Návrat hore Goto down

Odoslať pre igor1235 za Ut október 17, 2017 5:48 pm

Sveťo, tu je link z Korzára rok 2013 :

https://spis.korzar.sme.sk/c/6872923/pozrite-si-nalezy-z-hrobky-germanskeho-kniezata-v-poprade.html

v súčasnosti podľa internetovej webstránky expozície sú zatvorené .
http://www.muzeumpp.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=47&Itemid=161&lang=sk

Riaditeľka múzea - Kurátorka zbierok histórie, zrejme v jednej osobe má kontakt :

Bc. PhDr. Magdaléna Bekessová 052/772 19 24 - klapka 10      052/788 14 21, +421905873024 riaditel@muzeumpp.sk

neviem či  stránka, kontakty sú ešte, funkčné ... skúsim zajtra zavolať podľa príspevku dole v Pravde resp. pošlem mail, výsledok nedokážem ani odhadnúť (00) Smile
a ešte link :
https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/339672-velmoz-zatial-odpociva-v-sklade/

Výsledok tel. rozhovoru s p. riaditeľkou 18.10.2017 ...8,55 hod. :  stručne, pozostatky veľmoža sú už na Slovensku, ešte stále prebieha sanovanie niektorých častí vykradnutej hrobky v Nemecku, z dôvodov postupnej no pomalej náročnej ochrany materiálov. Vystavenie hrobky európskeho významu zo 4-5.stor. možno očakávať do konca roku 2018 resp. na jar roku 2019. Problém je financovanie postupu prác rekonštrukcie Podtatranského múzea a artefaktov.

Naposledy upravil igor1235 dňa St október 18, 2017 9:26 am, celkom upravené 4 krát.
igor1235

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Svetomír za Ut október 17, 2017 6:11 pm

Vrátila sa len malá časť...:-(

Kde je veľmož? Prečo to Pieta neskomentoval? Kto z vás bude mať ako prvž možnosť sa s ním porozprávať, opýtajte sa ho na to. Aj na Fidvár. Ja som na SAV persona non grata. Riaditeľ neodpovedá, Pieta absolutne ignoruje aj pokus o kontakt, aj pod cudzím menom.

Vandali práve v čase, keď vznikla hrobka migrovali cez obývané územie na západ.
Svetomír
MAJSTER *
MAJSTER *

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Lekalo za Ut október 17, 2017 11:37 pm

K tomu lifrovaniu všetkých významných nálezov do Nemecka - treba sa na to pozrieť aj z pohľadu našich archeológov. Na významné vykopávky si už bežne pozývajú kolegov z ČR, GER, HU či Slovinska. Od takej spolupráce je potom už len krok ku dohode o vykonaní analýz kdesi v Nemecku. Či sa nám to páči alebo nie, na Slovensku nemáme vybavenie ani odborné kapacity na veľkú časť forenzných analýz, takže reálne sú len dve možnosti - zaevidovať nálezy, spraviť čo vieme spraviť v našich podmienkach a založiť ich v depozite, ako to robia Rumuni, alebo ich odoslať do zahraničia. Má to aj pozitívne stránky, napr. vďaka metalografickej analýze bronzovej sekerky nájdenej neďaleko obce Moštenica pri BB, bolo dokázané že sekerka bola vyrobená z medi vyťaženej na nálezisku Špania Dolina - Piesky a datovaná je do obdobia 4 až 5 tis. p.n.l. o ktorom sa dovtedy predpokladalo že na území Slovenska žiadna ťažba a spracovanie medi neprebiehalo a ak aj áno tak len do formy ingotov, ktoré sa transportovali na ďalšie spracovanie do oblasti Álp. Teraz už vieme že to tak nebolo a že tu fungovala spoločnosť postavená na komplexnom spracovaní lokálnej medi. Metalografický rozbor urobili Nemci v Bochume a treba dodať že sekerka je pokiaľ viem stále tam spolu s desiatkami iných nálezov.
Súhlasím že treba byť veľmi pozorný a dôsledne sledovať čo sa do Nemecka pošle a čo príde späť a kedy, prípadne interpelovať aj miestnych poslancov na kraji alebo aj vyššie, ak je tu objektívne podozrenie na krádež, ale na druhej strane, na Slovensku proste nedokážeme vykonať úkony nutné na ďalší postup v pátraní po našich dejinách.

Lekalo
Dopisovateľ
Dopisovateľ

Počet príspevkov : 45

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Svetomír za St október 18, 2017 7:19 am

Lekalo, spomenul ste Rumunsko. Nerád napíšem k tomu toto: ak ste čítal moje články zo Sedmohradska, čítal ste aj to, že na Porolise = Moigrade skončil tzv. systematický výzkum, kde sa zbierali len rímske pamiatky. Nad nimi boli slovanské(alebo ich nazvime "iné", keramika mala úplne iný charakter), tie sa nezbierali, nepatria do záujmu Rumunov, lebo oni sú potomkami Rimanov. Buldozér narábal vo vnútri opevnenia so zemou ako chcel, len aby našiel dostatok balvanov na rekonštrukciumúrov a bolo mu jedno, že som si to fotil a zbieral trochu črepov z týchto horizontov. Neuveriteľné. Jediné múzeum, kde vystavujú slovanské, jednoznačne veľkomoravské exponáty je v Alba Iulii. Tento postoj k slovanským a iným pamiatkam zaviedol Caucescu.

V dedine Biharea (prvá dedina severne od Oradei) je opevnenie z hlinených valov vysokých 4 - 6m. Pri kopaní ryhy pre kábel sa našla spústa črepov - slovanských. Novinári urobili z toho senzáciu, dedinčania vedia, že opevnenie urobili Slovania, ale žiaden výzkum sa nerobil, nepatrí to do doktríny Rumunov. Pritom by sa tam mohla nájsť odpoveď na môj predpoklad o Rastislavových valoch, ktoré Ludovít Nemec nedobyl.  Nájdete to ľahko, je to na severe dediny, jedna časť valov je využitá ako ihrisko.

Ani neviem, či nebolelo viac, keď som bol v múzeu v Komárne , kde sa venujú najmä Rimanom, Avarom. Jedna vitrína je nazvaná "Doba príchodu MaĎarov". Sú tam aj meče a náradia z veľkomoravskej doby. Upozornil som na to pracovníčku múzea, očividne ju to znepokojilo, odmietla akékoľvek spájanie s VM, dokonca som sa dozvedel, že v Komárne a okolí sa Slovania  nenachádzali. No a v sále visí obraz Festyho: Bitka pri Bánhide, kde Arpád Svätoplukovi pretína kopiju a za sebou majú bojujúce vojská, toto ako dôkaz prítomnosti Slovenov nebol. Bola to len bitka :-)

Ale aby sme veľmi neodbočili od Mikulčíc, práve v okolí Komárna malo byť veľké avarské sídlisko vraj z 8. - 9. storočia, ktoré malo byť v Žitavskej Tôni (dnes osada Žitava na sútoku Žitavy a Dunaja). Našli sa tam jasné dôkazy o prítomnosti Avarov, i Slovanov práve v 8. 9. až 10. storočí. Neďaleko sú kúpele Patince so svojou rímskou (azda aj avarskou) minuloaťou. Miesto, kde bolo príjemné zotrvať - pri teplej vode. Aj Hun Attlia mal rád teplú vodu, ako Rimania.

Naposledy upravil Svetomír dňa St október 18, 2017 6:50 pm, celkom upravené 1 krát.
Svetomír
MAJSTER *
MAJSTER *

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Okoloidúci za St október 18, 2017 9:40 am

Avarské hrinky boli kruhové a mali priemer okolo 13 km !!!!!

Okoloidúci
Anonymný

Návrat hore Goto down

Odoslať pre walibuk za St október 18, 2017 9:55 am

V Komarne mohlo byť hradisko len na rovine.
walibuk
Spisovateľ
Spisovateľ

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Svetomír za St október 18, 2017 1:40 pm

Okoloidúci napísal:Avarské hrinky boli kruhové a mali priemer okolo 13 km !!!!!
To fakt? A Slovanské hradiská mali priemer 25 km? Niekto to vtedy uniformoval? Viete, čo je to priemer 13 km? Priemer 13 km nemalo určite žiadne hradisko, či hrink = ring = kruh. To je výstrel z dela.
Svetomír
MAJSTER *
MAJSTER *

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Svetomír za St október 18, 2017 9:26 pm

Mám zaujímavú správu o tom nákončí opasku, ktoré nás pobavilo, že sa jedná o komunistu. J. Dekan vo svojej knihe Veľká Morava, Tatran 1976, Bratislava píše, že postava vládcu drží v pravej ruke "labár", v ľavej roh, z ktorého sa pilo, napr. víno. Výjav považuje za symboliku moci  s atribútmi panovníckej dôstojnosti a biblického pomazania. Labár - labour je naozaj kladivo symbolizujúce prácu a moc aj dnes vám pod týmto heslom ponúkne obrázkový google ruku s kladivom. Obraz symbolizujúce nebodaj priamo kováča (Kváda?) a roh je symbolom zábavy, odpočinku. Zaujímavé vysvetlenie niečoho, čo som sa nevedel dopátrať priamo na Valoch. Dekanov výklad logiku má. Vlastne jednoduchým poňatím sme na to prišli aj my. Ľudí predsa živí od nepamäti práca a pracuje preto, aby aj odpočíval :-).
Svetomír
MAJSTER *
MAJSTER *

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Svetomír za Št október 19, 2017 10:57 am

Pre okoloidúceho: https://is.cuni.cz/webapps/zzp/download/120023262
autor: M Odler

je to celkom dobrá práca, sumarizuje poznatky, konštatuje  v nej, že Avari mali pohrebiská pri sídliskách slovanských, kde niektoré polozemnice vykazujú znaky sezónneho osídlenia. Len v Maďarsku je takýchto sídlisk 27, na Slovensku podľa autora boli zdokumentované cca 6 - 9, na Morave asi 7 a niečo v Čechách. Mohlo by z toho vyplynúť, že Avari nemali vyložene svoje hrinky, ale ringy, kruhovité pevnosti boli vlastne slovanské, samozrejme váš údaj o ich priemere 13 km je zábavný. Ich tvar a veľkosť bola rôzna, samozrejme nemali pravidelný kruh, ani rovnaký priemer.

Naposledy upravil Svetomír dňa Št október 19, 2017 6:57 pm, celkom upravené 2 krát.
Svetomír
MAJSTER *
MAJSTER *

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Amin za Št október 19, 2017 12:47 pm

Svetomír napísal:Mám zaujímavú správu o tom nákončí opasku, ktoré nás pobavilo, že sa jedná o komunistu. J. Dekan vo svojej knihe Veľká Morava, Tatran 1976, Bratislava píše, že postava vládcu drží v pravej ruke "labár", v ľavej roh, z ktorého sa pilo, napr. víno. Výjav považuje za symboliku moci  s atribútmi panovníckej dôstojnosti a biblického pomazania. Labár - labour je naozaj kladivo symbolizujúce prácu a moc aj dnes vám pod týmto heslom ponúkne obrázkový google ruku s kladivom. Obraz symbolizujúce nebodaj priamo kováča (Kváda?) a roh je symbolom zábavy, odpočinku. Zaujímavé vysvetlenie niečoho, čo som sa nevedel dopátrať priamo na Valoch. Dekanov výklad logiku má. Vlastne jednoduchým poňatím sme na to prišli aj my. Ľudí predsa živí od nepamäti práca a pracuje preto, aby aj odpočíval :-).

Dekan sa na to pozrel ako komunista :-). Keby niečo vedel o pohanských bohoch, zbadal by tam kladivo a roh na pitie, ktoré boli atribútmi pohanského boha. Roh na pitie má napr. medzi atribútmi Svantovít.
Amin
Spisovateľ
Spisovateľ

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Svetomír za Št október 19, 2017 2:27 pm

Dekanov pohľad je triezvejší práve vďaka tomu, že to bolo v socializme. Nie som prorok,ani veštec, ale naozaj som tušil, že práve vy a ako prvý práve takto zareagujete Very Happy

Buďme komunistom vďační za to, že sme dospeli k takému nazeraniu na dejiny, aké máme. Pretože inak by sme možno nazerali na ne cez cirkevný filter. My Slováci sme veľmi radi podriadení niečomu mocnému.
Len sledujem, ako narastajú názory ľudí a to aj neovplyvnení kresťanstvom, že hrob je nedotknuteľný. Dokonca som zažil v jednom múzeu, že sprievodca sa veľmi rozhorčil práve kvôli tomu, že vyrušujeme mŕtvych zo spánku a ich čakanie - nádej na vzkriesenie Twisted Evil . A tu môžem napísať, že vykopávky kostrových hrobov sú naozaj v rozpore s cirkevnou doktrínou. Mne to nevadí, ja vykopávky schvaľujem, inak by sme nevedeli to, čo vieme, ale archeológovia, ak sú kresťansky založení, musia byť s týmto vysporiadaní.
Svetomír
MAJSTER *
MAJSTER *

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Svetomír za Št október 19, 2017 7:00 pm

Prečítal som celú knihu Slované z velkomoravsých Mikulčic od Stloukala a Vyhnánka. Academia Praha, 1976. Kniha tvrdí, že žiadne mongoloidné lebky sa v Mikulčiciach, ani na Morave nenašli, spochybňuje negroidnú lebku a spomína, že na pohrebiskách sídiel Slovanov v Nových Zámkoch a Želovciach sa našli aj mongoloidné lebky. Pritom iný autori tvrdia bez zaváhania, že Avari boli jednoznačne rozšírení na Morave, v Čechách a v Rakúsku až po Viedeň. Najslávnejšia je lebka avarskej princeznej z Vacenovic. Nuž, bolo to čítanie zaujímavé, ale autori sa asi podriadili cenzúre, či autocenzúre.
Stloukal ale priznáva zaujímavú vec: kostry z Mikulčíc sú úplne iné, ako kostry nájdené v okolitých dedinách, ktoré môžeme považovať za autochtónne. Stloukal napr. napriek podrobnému antropologickému rozboru kostier nespomenul deformované lebky, ktoré som videl a ktoré sa mi snažil pracovník AV nahovoriť, že sa jedná o hydrocefalus. Tiež urobil priemer veľkostí kostier elity, vyšlo mu 202 cm u mužov, 150 – 167 max pre ženy. Ženy mali odlišné tvary lebiek.

A dozvedel som sa, že sa v tej dobe v Európe praktizoval krst, nie cirkevný, ale akási skúška vodou. Čerstvo narodené dieťa ponorili do studenej vody. Ktoré bolo slabšie, nevydržalo to. Asi preto kostry geneticky postihnutých jedincov sú veľmi vzácne. Ľudia sa starali o to, aby bola populácia zdravá. A ešte jeden krutý zvyk, či právo: otec sa pri narodení dieťaťa rozhodol, či je ochotný ho prijať za svoje. V opačnom prípade neprežilo. Kostry novorodeniat sú pre tieto dôvody veľmi ojedinelé. Kruté, ale...stalo sa. V tej dobe nebola soc. poisťovňa.
Svetomír
MAJSTER *
MAJSTER *

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Amin za Št október 19, 2017 7:09 pm

Problém je v tom, že Dekan sa na to vyobrazenie pozerá vtedajšími ideologickými očami. Nevysvetľuje postavu ako kňaza - niektorí v takýchto postavách vidia jednoznačne kňaza kvôli tomu gestu -pozdvihnutým rukám a o pohanských božstvách zrejme nič nevie, lebo historici túto problematiku neštudujú ani nevyučujú ani dnes. Tak prišiel s názorom, že ide o vládcu.
Nie je to celkom istotne žiadne knieža, to by malo v ruke meč, nie kladivo. Najskôr ide o hybrid medzi kňazom a pohanským bohom, resp.pohanským kňazom. Čiže ide o dielo  pohansky cítiaceho umelca konfrontovaného s novou ideológiou, ktorý namiesto pohanského obrazu potreboval vytvoriť kresťanský obraz a tak kresťanskému kňazovi vložil do rúk pohanské atribúty, lebo na druhej strane mu zasa kríž s kadidlom asi nič nehovorili. V istom slova zmysle tvoril tak, ako Dekan pri vysvetľovaní jeho diela premýšľal. Napasoval jednu ideológiu na inú tak, aby to vyhovovalo dobe v ktorej žil.
Božstvo s kladivom aj v mýtoch pracovalo aj zabíjalo, kladivo sa hodí na jedno aj na druhé.

Na problém archeologického výskumu sa môžeme pozerať z rôznych strán. Záleží od ideológie a od zákonov, ktoré si prijmeme. Na tých zákonoch potom záleží. ako archeologický výskum vnímeme. V spoločnosti, ktorá po desiatich rokoch od pohrebu vyhodí kosti mŕtveho na smetisko, ak príbuzní nezaplatia poplatok "za prenájom hrobového miesta" ťažko možno nazerať na archeologický výskum ako na vykrádanie hrobov a rušenie pokoja mŕtvych.
Amin
Spisovateľ
Spisovateľ

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Amin za Št október 19, 2017 7:14 pm

Svetomír napísal:
Prečítal som celú knihu Slované z velkomoravsých Mikulčic od Stloukala a Vyhnánka. Academia Praha, 1976. Kniha tvrdí, že žiadne mongoloidné lebky sa v Mikulčiciach, ani na Morave nenašli, spochybňuje negroidnú lebku a spomína, že na pohrebiskách sídiel Slovanov v Nových Zámkoch a Želovciach sa našli aj mongoloidné lebky. Pritom iný autori tvrdia bez zaváhania, že Avari boli jednoznačne rozšírení na Morave, v Čechách a v Rakúsku až po Viedeň. Najslávnejšia je lebka avarskej princeznej z Vacenovic. Nuž, bolo to čítanie zaujímavé, ale autori sa asi podriadili cenzúre, či autocenzúre.
Stloukal ale priznáva zaujímavú vec: kostry z Mikulčíc sú úplne iné, ako kostry nájdené v okolitých dedinách, ktoré môžeme považovať za autochtónne. Stloukal napr. napriek podrobnému antropologickému rozboru kostier  nespomenul deformované lebky, ktoré som videl a ktoré sa mi snažil pracovník AV nahovoriť, že sa jedná o hydrocefalus. Tiež urobil priemer veľkostí kostier elity, vyšlo mu 202 cm u mužov, 150 – 167 max pre ženy. Ženy mali odlišné tvary lebiek.

A dozvedel som sa, že sa v tej dobe v Európe praktizoval krst, nie cirkevný, ale akási skúška vodou. Čerstvo narodené dieťa ponorili do studenej vody. Ktoré bolo slabšie, nevydržalo to. Asi preto kostry geneticky postihnutých jedincov sú veľmi vzácne. Ľudia sa starali o to, aby bola populácia zdravá. A ešte jeden krutý zvyk, či právo: otec sa pri narodení dieťaťa rozhodol, či je ochotný ho prijať za svoje. V opačnom prípade neprežilo. Kostry novorodeniat sú pre tieto dôvody veľmi ojedinelé. Kruté, ale...stalo sa. V tej dobe nebola soc. poisťovňa.

Áno, súhlasím, z tých prác je poznať, že autori sa usilovali nevyčnievať z rady. Stloukal toho spočiatku tvrdil ešte viacej, ale potom bol zrejme umravnený. Nemohli však zasa písať celkom nezmysly a keď sa aspoň trocha držali faktov, tak mu vyšlo, že mužská populácia na hradisku bola iná ako ženská. Nasvedčovalo to obsadeniu hradiska cudzím vojskom. A ako naschvál, takým, čo vyzeralo ako nitrianske. To už vôbec nekorešpondovalo s českou podmaniteľskou teóriou....
Amin
Spisovateľ
Spisovateľ

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Sponsored content

Sponsored content

Návrat hore Goto down

Strana 1 z 2 1, 2  Next

Zobraziť predchádzajúcu tému Zobraziť nasledujúcu tému Návrat hore