Slovensko a Sloveni
Prezerať časť fóra môžete dočasne aj bez registrácie.

BEZ REGISTRÁCIE NEVIDÍTE VŠETKY PRÍSPEVKY ANI CELÚ DISKUSIU

Najnovšia diskusia
» Ariáni a ariánstvo na Slovensku a v Európe
Today at 9:55 am pre Amin

» Magnae Moraviae Fontes Historici
St február 21, 2018 6:44 pm pre Amin

» Prečo obyvatelia Slovenska sú Slováci a nie Sloveni ?
St február 21, 2018 4:32 pm pre igor1235

» Wogastisburg = Vogburg = Trenčín ?
Ut február 20, 2018 6:43 am pre Svetomír

» Pikoška od bratov Čechov
Po február 19, 2018 10:38 pm pre Amin

» MAPY STARÉHO SLOVENSKA
Po február 19, 2018 9:23 pm pre igor1235

» Rimania na Slovensku I diel
Po február 19, 2018 7:52 pm pre Amin

» Rimania na Slovensku III diel
Po február 19, 2018 10:03 am pre igor1235

» Názvy slovenských riek – hydronymá
So február 17, 2018 9:24 pm pre Amin

» Sťažnosť na našich historikov pánovi Sasinkovi
So február 17, 2018 8:47 pm pre Amin

» Kostol v Boldogu a hrobka Quintia Attilia
Po február 12, 2018 12:07 pm pre Jas

» Avarské pamiatky na Slovensku
Ne február 11, 2018 8:08 am pre Svetomír

Mikulčické valy – vytriezvenie z „Veľkej Moravy“ v jej údajnom „centre“

Pridať novú tému   Zaslať odpoveď

{STRÁNKOVANIE}

Zobraziť predchádzajúcu tému Zobraziť nasledujúcu tému Goto down

Mikulčické valy – vytriezvenie z „Veľkej Moravy“ v jej údajnom „centre“

Odoslať pre Svetomír za Št október 12, 2017 5:29 pm

First topic message reminder :

Konečne som si urobil čas pozrieť si dôkladne slávne „veľkomoravské centrum“ považované za možné hlavné mesto VM, sídlo Mojmíra I. Už príchod k valom po kvalitnej asfaltovej účelovej ceste cez neobrábanú veľkú plochu ponechanú ako trávnatý porast so solitérnymi starými dubmi predznamenáva, že prichádzam k niečomu veľkolepému. Po tom, čo som videl v Sedmohradsku (obrovské, 25 – 45 hektárové kamenné hradiská so stenou cca 4 – 5 m : Sarmizegetusa (zrúcanina), pevnosť Karolina v Alba Iulii (mesto v meste, funkčné, krásne) a najmä  rovnako veľkú pevnosť Moigrad (pôvodné rímske Porolisum) som očakával, že uvidím tiež niečo veľkolepé. Veď fuldské anály píšu o nevýslovnej pevnosti... Minul som budovu archeologického ústavu ČR a privítala ma brána „Mikulčické valy. O chvíľu cesta končila parkoviskom a pred sebou som videl dve drevom obložené budovy. Vpravo  bola vstupná hala s predajňou vstupeniek a suvenírov, kde boli aj makety objektov celého priestoru nazvaného Mikulčické valy. Okolo lúka, kde sa črtali len nevýrazné hlinené valy o výške 1 – 2 m s náznakmi bývalých vodných priekop a druhý objekt - drevom obitý objekt – krytie kostola č. 2. Zaplatil som vstupné a čiperná sprievodkyňa spustila výklad. Po čase si všimla moje neverbálne prejavy pri spomenutí sťahovania národov v 5.-6. storočí a množstve ďalších údajov, ktoré boli pre mňa min. zvláštne, či neprijateľné. Nuž, prejavil som sa aj verbálne, lebo by som sa zadusil  Mad
    Kúpil som si aj knihu Lumíra Poláčeka MVVM (Mikulčické valy Velké Moravy). Je to najnovšia publikácia s modernými poznámkami písané ako keby sprievodca po objektoch s množstvom náčrtov a fotografií. Netušil som, že prehliadka Valov a čítanie tejto knihy bude aj zábavné. Miesto je ukryté v lužnom močaristom lese. Nepôsobí ako pevnosť, ale skôr ako úkryt. Neporovnateľné s Bojnou, Nitrou, hradiskami na Zobore, Žibrici a iných miestach na Slovensku. Výšinné hradiská pôsobiace naozaj obranne, majestátnejšie aj vďaka zachovalej výške valov aj cez 8 m.. Chápem aj to, že pieskovohlinené valy v Mikulčiciach zarovnávali dažde a rieka Morava pri záplavách.
    Začiatky osídlenia tohto územia boli datované na druhú polovicu 8. storočia. No v knihe je viac krát zdôraznené, že datovanie nie je možné presne určiť.  Jediné orientačné datovanie poskytuje hrob pri bazilike č. 480, v ktorom sa našla zlatá minca Michala III. (856 – 866), čiže hrob je mladší, ako minca... Celé sídlisko vraj pojalo 1000 – 2000 ľudí, čo moravskí vedci považujú za veľkú masu, na tú dobu nevídanú. Najstaršie stopy osídlenia ale postrádajú hroby. Špekulujem o tom, že pohrebisko mohlo byť vtedy vzdialené nevedno kde, alebo jednoducho pochovávali žiarovo. Až s príchodom kresťanstva na sídlisko prišlo aj kostrové pochovávanie, podľa knihy sa tak dialo cca od r. 850. K vytvoreniu silnejšej fortifikácie (samotných hlinených, či piesčitých valov s palisádami) došlo až v druhej polovici 9. storočia. Ešte dodám, že minca Michala III. (opilca), teda byzantského cisára, ktorý vyslal C a M na Moravu môže dokladovať práve túto skutočnosť, ale môže ísť aj o iný spôsob, ako sa minca sem dostala. Nebudem doširoka špekulovať, ako, podstatné je, že v hrobe bola a ohraničila aspoň čiastočne vek hrobu.
Tu sa mi žiada v samostatnom odstavci napísať, že podobným odborným odhadom bola určená veľkosť osídlenia Nitry v tej dobe a teda sám som si myslel, že zle počujem: Nitra mala v čase VM až 13 000 obyvateľov. Počul som to od Dr. Pietu na jednej prednáške. Myslel tým len mesto Nitra v súčasnom intraviláne. Nuž potom sa vysporiadajme s tým počtom, v porovnaní s „obrovskými „Mikulčicami Nitra bola mesto-štát. A tak si hovorím: ak Mikulčice boli Mojmírovou pevnosťou, potom Nitra musela mať z neho „naozaj strach“  Very Happy . Ale toto bolo len prvé, pri ktorom som sa v duchu bavil. Nuž, toto má byť tá pevnosť pred ktorou Frankovia zalomili rukami a napísali: „nevýslovná, na najstaršie nijako nepodobná pevnosť“? Áno, mohli to napísať. Ale len ako iróniu. Predsa vieme, že sám Burebista nepokračoval na Nitru, ale zastavil sa v Nitrianskom Hrádku, pretože neprišiel Nitru dobiť, ale dohodnúť sa na spoločnom postupe proti Rímu. Nitra mala rešpekt už dávno pred Rimanmi. Pred „Mojmírom“ z Mikulčíc by asi Pribina neodišiel z nej. Musel to byť omnoho mocnejší Mojmír z miesta, kde bola na jeho moc obyvateľská základňa a nie 1000 – 2000 ľudí!
    Bezpochyby veľmi zaujímavou skutočnosťou na Valoch je nález desiatich kostolov, z toho jeden bol trojloďový, čiže bazilika. A to v tom čase naozaj niečo znamenalo. Baziliky boli výnimočné. Do objektu Valov sa ešte započítavajú dva kostoly, ktoré neboli dostatočne dokázané a k nim aj kostolík v Kopčanoch. Celkom sa pýšia 13timi kostolmi na cca 20tich hektároch plochy. Samozrejme, že to prekvapí. Pýtal som sa prítomného pracovníka AV, či tie kostoly nie sú náhodou dôkazom akejsi nesúdržnosti obyvateľstva, možno dôkazom kastovania. Odpovedal, že skôr sa špekuluje o tom, že sa jednalo o majetnícky vzťah ku kostolom. Každý chcel mať svojho Boha, svoj kostol, a najmä, svoje mauzóleum. Pre seba, svojich potomkov. Nuž povedal inými slovami to, čo som povedal ja. Na ploche sú dve rotundy. A tie majú byť najstaršie. Dovoľujem si klásť stavby rotúnd do obdobia arianizmu, kedy rotundy slúžili ako objekty na krstenie. A pochovávať sa smelo len okolo nich, teda na vysvätenej pôde. Preto na niektorých rotundách sa zachovali písmená alfa a omega – začiatok a koniec. Na Valoch sa našlo dodnes cca 2500 hrobov, ktorých drvivá väčšina sa našla okolo kostolov a v nich. Teda na vysvätenej pôde. Tu by som rád upozornil historikov, ktorí píšu, že uhorský kráľ Štefan I. ako prvý nariadil, že pochovávať sa smie len kostrovo a okolo kostolov na vysvätenej pôde, aby si aj oni všimli, že píšu hlúposti. Pochovávalo sa tak už za arianov, čiže niekoľko storočí skôr. Ale ako som písal v článku o arianoch na Slovensku, na túto dobu sa nemáme pýtať a rozpamätať.
    Veľmi významnou stavbou postavenou hneď vedľa baziliky je palác, kde mal sídliť Mojmír I. Palác a vedľajšia bazilika sú pre vedcov demonštráciou moci. Sám seba sa pýtam: možno, že Mojmír I. na Valoch nikdy nebol. Tá veľká svetská stavba samozrejme mohla byť palác vládcu. Ale nemohlo to byť aj cirkevné učilište? Fantazírujem rovnako, ako archeológovia, historici...predsa  ariani ich mali napr. aj v Oradei dávno pred Ca M? Aj v Oradei bolo a dodnes je budova učilišťa a bola postavená tiež trojloďová bazilika (samozrejme ako pôvodný kostol dávno pred bazilikou sv. Ladislava, ktorá na tom mieste stojí dnes). Trojloďovú baziliku nechal „Na vŕšku“, na svojom majetku postaviť aj Pribina. Aj na tom mieste dnes stojí trojloďová bazilika sv. Ladislava v Nitre. Prečo som tak suverénny v tvrdení? Pretože p. Semeš bol v katakombách tohto kostola a tieto katakomby NEKOPÍRUJÚ základy jestvujúcej baziliky. Katakomby boli pod menšou a staršou bazilikou vyhotovené dávno pred dnešnou bazilikou. Aj tu je dodnes škola, kde bolo cirkevné učilište, ale katolícke. Nitrianska bazilika, ako vieme, bola od počiatku katolíckym kostolom.
    Mikulčické Valy sú automaticky spájané s Mojmírovcami, dokonca v knihe sa niekoľko krát spomína, že Mojmír po uvedení do úradu vládcu sa nechal pokrstiť. Pramene nie sú uvedené, nevieme, akou vierou bol zaviazaný...tvrdenia bez dôkazov sa mi zdajú neuveriteľné a pritom pochádzajú od Akadémie vied ČR. Ja, amatér,  si mám vyčítať, že niekedy fantazírujem? Nie sme my, Slováci, hoci aj amatéri náročnejší na dôkazy, ako vedci? Nie sme pápežskejší, ako pápež? SME. Len sa naďalej zožierajme a napádajme pre každú vetu  Laughing .

Vošli sme do budovy, ktorá chráni kostol č. 2 a jeho hroby. Sprievodkyňa sa díva na mňa a rozpráva naučený výklad. Moje oči behajú od objektu k objektu. Pozorujem drobné artefakty, fotím. Sekery bradatice, meče rovnaké, ako v Alba Iulii, šperky, nákončia opaskov, ostrohy, náušnice, gombíky, no najviac tzv. rôzne modifikácie tzv. gréckeho kríža. Čiže rovnoramenného kríža, ktorý prevzali práve ariáni. Nie mučiarenského nástroja, ako ho uctievajú rímsko a gréckokatolíci, ale kríža rovnoramenného ako symbol živlov, života na zemi. Takýto kríž našli v južných Čechách v keltskom (?) hrobe a ten bol datovaný už 700 rokov p.n.l.! Teda tento symbol kresťania len prevzali. Ako mnoho iného. V tom akosi mám jasno, neprekvapuje ma to, rovnako prítomnosť kostolov, rotund so studňami. Babtistériá. Krstiteľnice.
    Môj pohľad padol konečne na kostry v hroboch. Obrovské postavy. O tri dni som si kúpil meter, vrátil som sa a podarilo sa mi premerať niektoré. Žiadna z privilegovaných kostier pochovaných okolo kostola a v ňom nemala pod 185 cm za živa. Vedecký pracovník mi potvrdil, že mnohé kostry naznačujú, že títo ľudia mali často vysoko cez dva metre. Boli to kostry mužov. Ich pravdepodobné manželky mali ale len priemer, dnešný priemer, teda 150 – málokedy 170 cm. Dievčina o veľkosti kostier nepovedala ani slovo. Ani v spomenutej knihe som sa nič o tom nedočítal Ani riadok. Zaujímavé. Až napínavé. Kostry jednoduchého ľudu ale neboli tak veľké. Niečo mi nesedí. Samozrejme, že to museli byť veľmi dobre živení ľudia. Ale tuto genetika až kričí. Boli to fakt Sloveni  ???
    Konečne som prišiel aj k dvom detským hrobom. Dievčatká cca 10 ročné. Každá na inej strane kostola. Keď som sa pohľadom dotkol lebiek, zdúpnel som. Bol som ticho. Lebky boli výrazne deformované ako hunske. Počúval som výklad. Dievčina skončila a spýtala sa: „pane, máte nejaké otázky, prosím?“ No samozrejme, že mám. Celý čas čakám, kedy konečne skomentujete veľkosť kostier a tvar lebiek. Usmiala sa a riekla: „Všiml ste si toho?“ Samozrejme. Vrátil som sa k dospelým mužským kostrám a – aj jedna z nich mala deformovanú hlavu. O tri dni som sa spýtal pracovníka AV na tú deformáciu. Skonštatoval: „Zřejmě se jedná o hydrocefalus.! Ale to azda nie! Že by sa dožil človek s týmto onemocnením dospelosti? Okrem toho: hydrocefalus je hromadenie mozgomiešnej tekutiny v lebke, jeho tlak zväčšuje lebku do obludných rozmerov VŠETKÝMI stranami a teda vytvára guľatú hlavu s tzv. plochým čelom. V prípade „našich“ lebiek predsa sa jednoznačne jedná o úmyselnú deformáciu lebiek od najútlejšieho veku zviazaním dvoch doštičiek, ktoré svojim tlakom dosiahli, že sa lebka predlžovala dozadu. Túto techniku používali národy východu – Huni (Čína a pod), Mayovia, aj v Egypte. Táto metóda dostala názov aymarská.
A toto je hlavný dôvod, že som si sadol a píšem. Nemôžem nechať len pre seba, čo som videl a čo z toho pre mňa vyplýva - je to hneď niekoľko nástojčivých otázok:
1. Boli Mikulčické valy naozaj veľkomoravskou metropolou, alebo to bol možno posledný avarský „hrink“, čiže ring, čiže kruh  -  ové opevnenie?
2. Mohli mať Mojmírovci cez dva metre a ich plebs 150 – 160 cm? Mohli. Ale potom neboli tej istej DNA, ako plebs
3. Deformovali si hlavy aj Slovania po vzore od Hunov, či Avarov?
4. Stačí ako dôkaz veľkomoravskosti nález typických mečov, náradia a šperkov? Najmä ak vieme, že Avari nielenže spávali s „našimi“ ženami, samozrejme ulúpili nielen zbrane, náradia, ale aj šperky aj so šperkármi a dielňami?
5. Nepíše sa, že názov Avar môže znamenať aj „obor“?
6. Nie je to datovanie začiatku osídlenia Moravskej nivy akési zhodné s prosbou Avarov r. 795 u kráľa Karola Veľkého a ten im vyčlenil priestor neďaleko jeho ríše, lebo im Sloveni nedali pokoj a stále útočili? Kagan a jugurus, ktorí bojovali medzi sebou o moc, boli v tom čase mŕtvi. Za týchto okolností tudun, knieža západných Avarov, prišiel do Aachenu a vzdal sa Karolovi, pričom tu prijal krst. V lete 796 Pipin, Karolov syn a kráľ Itálie, dobyl kaganskú rezidenciu. Nový kagan a jeho žena mu prisahali vernosť.
7. Prijali Avari - celé spoločenstvo, kresťanstvo, ako podmienku pri „udelení“ tejto zeme od franského kráľa, alebo neskôr pod tlakom jeho nasledovníka? Celkom určite.
8. Na ozdobných, sakrálnych predmetoch sa opakujú dva symboly: rovnoramenný kríž a inde vták, sediaci vták. Čo znamená ten vták? Je to napr. sokol, ako častý posvätný vták, alebo je to nebodaj Turul? Nie s roztiahnutými krídlami, ako ho zobrazujú dnes Maďari, ale v kľudovom stave, sediaci.
9. Majú niečo spoločné Huni, Avari a Maďari?
10. A ešte: Mikulčice, neďaleký Mikulov – majú niečo spoločné s mincou Mikuláša III. s kultom tohto mena?
11. A ešte: Toponýmia celého Uhorska nemá v názve prívlastok Uhorský. Jedine na Morave – Uherský Brod, Uherské Hradiště, Uherský Ostroh. Odbočil som od Mikulčíc...

V závere knihy sa mi zapáčili vety o tom, že napriek bohatosti nálezov na Valoch sa dnes hodnotí celé nálezisko omnoho triezvejšie, ako v čase eufórie z objavu. Pekná veta je aj: „Riečne ostrovné hrady sú fenoménom Veľkej Moravy, ku ktorému ťažko hľadáme adekvátne obdoby“. Nuž, k tomu musím dodať niečo, čo vedci z Mikulčíc asi netušia: k Veľkej Morave, ale v inom poňatí, sa viažu ostrovné hrady v Arade, ktorý zrejme nechal postaviť práve Svätopluk, a v minulosti ostrovný hrad v Oradei, kde bolo tiež cirkevné učilište a trojloďová bazilika. A najmä – práve tam sa mohlo stať to, čo sa spomína v Žizni Nauma: väzenie, kde boli mučeníci Metodovi sa rozpadlo zemetrasením...a...išli cez rieky Križ, Baktu, Timiš a Dunaj a o tri dni boli v Belehrade. Pri ich pobyte v Mikulčiciach, či inde na českej Morave, alebo na Slovensku by  tieto vety nedávali zmysel.
Na blate bol aj Pribinov Zalavár, Čiernohrad na Tise (Csongrád)...azda aj Stoličný Belehrad (Velehrad)...

Perlička nakoniec. P. Semeš mi povedal, že som neprišiel som na nič nové. Prvý totiž publikoval tieto skutočnosti  archeológ Doc. PhDr. Luděk Galuška, CSc, (https://cs.wikipedia.org/wiki/Lud%C4%9Bk_Galu%C5%A1ka), no jeho objav nebol prijatý, politika bola silnejšia a tak chodíme do Mikulčíc naďalej, ako na veľkomoravské sídlo. Zvláštne je, že napriek tomu zachovali v expozícii kostry dlhé cez 2 metre a deformované lebky. Aspoň niečo pre tých, čo sa vedia dívať!

Doporučujem:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Lud%C4%9Bk_Galu%C5%A1ka

http://www.archeologienadosah.cz/clanky/prekvapi-vas-ze
Dobrá je veta:
Vysoké a protáhlé lebky pak známe u Germán z pohřebišť doby stěhování národů z Moravy i Čech z 5. a 6. století.
A zasa tí Germáni...Sloveni a Slovania tu vtedy vôbec neboli...dokedy bude táto hlúpa dogma panovať medzi nami???

Doporučujem  tiež fotografie, aké som neposkytol ja. Je tam aj veliká kostra dospelého človeka s jednoznačne predĺženou lebkou: http://thomuv.blog.cz/1208/slovanske-hradiste-u-mikulcic

Aby sme naozaj uverili, že Mikulčice nemohli byť centrom VM, sídlom Mojmíra, prečítajme si tieto riadky:
Citujem:
1. Pápež Agapit II r. 948 píše loršskému arcibiskupovi Gererdovi, že sa od fuldského opáta Hadamara dozvedel o jeho spore so salzburskýmarcibiskupom, lebo si obaja nárokujú na pálium pre tú istú provinciu a škriepia sa o práva nad Hornou a Dolnou Pannoniou. Pápež prideľuje západnú Pannóniu Salcburgu a východnú s krajmi Avarov, alebo Moravanov a Slovenov zasa Lorchu.
Čiže sa tu jasne rozlišujú Moravania a Sloveni. No a tu je aj doklad o tom, prečo máme priezviská Moravec, Moravčík. Takto ich domáci Sloveni odlíšili od seba. Rovnako, ako sú priezviská Polák, Lipták, Oravec.

2. Druhý list . Benedikt VI. r. 973 oznamuje arcibiskupovi Hrodbertovi (a iným vymenovaným biskupom), určuje právomoc Piligrinovi tak, aby biskupov v Hornej Pannónii spravoval salzburský arcibiskup s takými právami, aké mal doteraz v Dolnej Pannonii, pričom Dolnú Pannoniu a Méziu, kde sa nachodia kraje Avarov a Moravanov, prideľuje loržskému arcibiskupovi s takou právomocou, akú mal doteraz v Hornej Pannonii.
Z uvedeného jasne a neodškriepiteľne vyplýva, že Morava (Veľká) bola nad Dunajom pri Mézii, teda vychádza to samozrejme na Transylvániu.

3. Aventinove anály Bavorov, kniha 4: Maďari si podrobili Daciu, ktorá sa volala Ungaria (logicky U horsko – krajina obkolesená transylvánskymi Alpami – krajina u hôr) a pobili aj Vendov, ktorí podliehali niekedy Svätoplukovi. Tí volali túto krajinu Uhorskom Veľkej Germánie a Maďari túto krajinu obsadili ako prvú a nazvali ju Erdélyi – v preklade Uhorsko.
Maďari dobili obe Dácie, aj tú za Tisou, keďže siahala od Hrona a Švábskej hory a od Toku Dunaja až po Čierne more.

Tak a toto „sme sa neučili“. Z pohľadu Transylváncov – Uhrov bola Pannonia a naše územie Hornou Dáciou. A pred príchodom tieto krajiny nazývali Gréci Scýthia minor.
A ešte jeden:
Bulharská legenda o sv. Klimentovi: keď sv. Konštantín = Cyril šiel sa pokloniť do Ríma (rozumej konvertovať na RKC), odbočil z cesty k Svätoplukovi, poučil jeho a jeho družinu sv. písmom a pokrstil ho (gréckokatolíckym obradom).To vysvetľuje skutočnosť, že v Nitre je zakorenený aj grécky obrad dodnes a je tu aj kostolík Štefana kráľa na Párovciach. Jeden z najstarších v kraji. Bulharská legenda obsahuje veľmi podrobný popis Svätoplukových vlastností a vyjadruje sa o ňom neuveriteľne hanlivo a dehonestujúco. Ak si spomenieme na list pápeža Štefana V. Industriae tuae, kde ho pápež zasa napomína a poučuje o svätej trojice, potom je nám jasné, že Svätoplukovi bolo doslova šumafuk, ako je pokrstený, žil svoj život, určite nie podľa kresťanských regulí. Z prízvukovania trojjedinnosti boha je celkom isté, že Svätopluk bol arianom (ariáni uznávajú boha v jednoduchosti, preto je smrteľným nepriateľom katolíkov, aj gréckych.) Ako pokrstenému grékokatolíkovi by to nemusel pripomínať. Ale Svätoplukovi to nič nehovorilo.
Okrem toho z textu "odbočil k Svätoplukovi" je nám jasné, že Konštantín sa do Ríma vybral z väčšej vzdialenosti a iného smeru, ako z Moravy CZ, nedajbože z Mikulčíc. Podľa všetkého Svätopluk bol práve vtedy pánom Nitry.

So súhlasom autora Alana Dologa zverejnil Svetomír 12.10.2017

Príloha fotografií:

Blížim sa k Valom

Vstupná budova

Prvá zastávka - maketa hradiska

Druhá zastávka prehliadky - Veľká Morava podľa AV ČR

Stopy po bazilike

Kostol č. 6 - jedinečná dvojapsidová rotunda

Pozostatky kostola č. 2 s hrobami a nájdenými artefaktami - deformované lebky

Bojová sekera bradatica - ako v Alba Iulii

Zlatená ostroha, nákončia opasku a pod

Ostroha a lunetka - symbol letiaceho havrana (Vandali)

Toto nákončie opasku sa stalo symbolom Valov

Grécke (ariánske) kríže

Minca byzantského cisára Michala III. opilca

Kostra veľkého muža s deformovanou lebkou

Kostry dospelých mužov o výške 185 - 200 cm

Kostra dievčatka cca 10 r. s deformovanou lebkou

Detail deformovanej lebky

Druhý hrob s deformovanou lebkou dievčaťa

Pokus o druhý detail druhej lebky

Zvláštna lebka

Avarská lebka

Hunská lebka

Hunská lebka v Maďarsku

Hunská lebka s podozrením, že je avarská od Maďarov

Maďarský pokus o rekonštrukciu lebky Avarov

Hydrocefalus vyzerá takto

Spojitosť týchto a iste nie len týchto nálezov v Mikulčiciach je nepochybná s rovnako deformovanou lebkou tzv. avarskej princeznej z vrchu Náklo pri Vacenoviciach (okr. Hodonín), kde jednoznačne sa konštatuje, že sa jedná o kultovú, spoločenskú deformáciu hlavy na zvýraznenie urodzeného pôvodu. Podobne Moraváci akosi neradi publikujú fakt, že pri Dolních Dunajoviciach sa našlo veľké avarské pohrebisko. Mikulčice mohli byť centrom Avarov na Morave.
Takže Mikulčice musia byť mojmírovské, Vacenovice, alebo D. Dunajovice sú menšie, môžu byť aj avarské. Zábavná manipulácia s verejnou mienkou :-).
Viac tu: http://www.kpufo.cz/who/p_nav.htm

Lebka avarskej princezny z Vacenovic okr. Hodonín, 19 km od Mikulčíc. Táto je avarská, nálezy z Mikulčíc patria Mojmírovcom Shocked Laughing Twisted Evil

ešte niečo o Avaroch: http://www.ukm.ff.ukf.sk/slovania/index.php?str=zapadni-slovania-avari

Naposledy upravil Svetomír dňa St december 06, 2017 6:45 pm, celkom upravené 5 krát.
Svetomír
Kandidát na Veľmajstra
Kandidát na Veľmajstra

Počet príspevkov : 751

Návrat hore Goto down

Re: Mikulčické valy – vytriezvenie z „Veľkej Moravy“ v jej údajnom „centre“

Odoslať pre walibuk za Ne január 28, 2018 7:13 pm

Arianizmus bola v prvom rade filozofická úvaha, ktorá mala svoj zrod v Helénsko - Židovskom kultúrnom prostredí. Odtrhnutá od prostredia, zdroja, od myslitelov nemohla mať tá myšlienka už silu a splývala v prostredí s inými smermi, za predpokladu, že neexistovala nejaká dominantná skupina. Kresťanstvo po páde západorímskej ríše stratilo na svojom význame a v podmienkach Avarského kaganátu a na jeho okrajoch sa mohli udržať ostrovčeky kresťanstva, avšak bez organizačnej cirkevnej správy, Do toho prichádzali nikým neautorizovaní Írsky mnísi. Myslím že to bolo to hrubé kresťanstvo a až Synoda na brehu Dunaja o ktorej som písal vyššie ukončila ten /možno/ tolerantný názorový vzťah. Časy hrubého kresťanstva skončili. Arianizmus v hrubej forme mohol prežívať, prečo nie, ale nie ako dominantná forma. To by bol stret s Franskou ríšou dramatickejší.
Rovnaký priemer rotúnd bol daný stavitelskou školou, jej zotrvačnosťou a istotne aj empirickým poznaním statiky zastrešenia. Jednoducho kopulu o priemere 20 m si netrúfli. Rovnako rovnoramenné kríže, niekto to sem priniesol z úplne iného kultúrneho prostredia a boli tu do tej doby, než niekto z cudziny nepriniesol iný kríž a potom priniesli zasa iný kríž a aj ten tu zostal.
Čo sa týka obyčajných ludkov a ich viery, žial s príchodom kresťanstva sa nálezy v hroboch dramaticky zmenšili, takmer k nule. A tých pár nálezov, prežívajúce prvky starej viery, prečo dnes maluje katolícke Slovensko kraslice a vynáša Morénu? A prečo kradnú, obžierajú sa a smilnia keď im to desatoro zakazuje? Lebo tak to je a na tom je založená sila katolicizmu. Na odpustení hriešnikom, lebo aj Ježiš Lotrovi na kríži odpustil jeho hriechy. A či to brali úprimne, na to si treba pozrieť Metodov Zakonník sudnym ljudem, drvivá večšina trestov je pôst a kajanie sa.

walibuk
Kandidát na Majstra
Kandidát na Majstra

Počet príspevkov : 440

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Svetomír za Ne január 28, 2018 7:33 pm

Arianizmus vznikal v 1 - 3 . storočí v Ríme a potom zmocnel aj vďaka Ariovi v Antiochii a odtiaľ sa rozšíril pomerne rýchlo na masy od Grécka, cez Pannoniu, Nemecko, Španielsko až do Kartága. Tu chce mať niekto pravdu aj za cenu nezmyselného tárania. Ale viac písať nebudem, nemá to zmysel, s demagógiou sa bojovať nedá. Walibuk, ty si proste vymýšľaš svoje originálne dejiny a krútiš reč, ako kabát vo vetre. Už ti to tu naznačujú viacerí, ale Ty si melieš svoje, ako neomylný boh. A dookola. Budem s tebou rád diskutovať, tak, ako pred pol rokom. Ale nie ako s demagógom.

Diskusiu presuniem tam, kam patrí, už sme od Mikulčíc mimo - aj so mnou.

Svetomír
Kandidát na Veľmajstra
Kandidát na Veľmajstra

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Lekalo za Ne január 28, 2018 8:25 pm

Walibuk: Kvôli arianizmu by nikto do boja nešiel. Ako som už písal, základná motivácia je vždy kontrola nad ľudskými a prírodnými zdrojmi. Akékoľvek izmy, náboženstvá alebo napríklad teraz obľúbené "európske hodnoty" sú vždy len ópium pre masy aby ochotnejšie platili dane a pochodovali pred meče, kanóny, ZHN. Strety Moravanov s franskou ríšou boli dramatické dosť resp. po dobu existencie VM bola Frankami neustále konfrontovaná (ale neboj sa, kvôli arianizmu to skutočne nebolo...).

Tvoje vysvetlenie Svetomírových zistení je prakticky nijaké resp. vysvetlenie v štýle "ktosi to sem doniesol a ktosi sem doniesol ešte niečo iné" je tak zovšeobecňujúce že sa ním dá "vysvetliť" absolútne čokoľvek.

"Čo sa týka obyčajných ludkov a ich viery, žial s príchodom kresťanstva sa nálezy v hroboch dramaticky zmenšili, takmer k nule"...ja osobne ani neviem o stredovekom hrobe v ktorom by sa nenašli nijaké milodary pre neboštíka.

V Metodovom zákonníku si treba prečítať hlavne hneď prvý odsek v plnom znení. Ten ukazuje ako cirkev nakladala s iným názorom (žiadny pôst a kajanie to nebolo).
Myslím že sme vyčerpali racionálne argumenty a táto diskusia je ďalej nezmyselná.

Lekalo
Aktívny dopisovateľ
Aktívny dopisovateľ

Počet príspevkov : 77

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Lekalo za Ne január 28, 2018 9:08 pm

walibuk: Ostatné články toho zákonníka riešia svetské problémy a veci ktoré absolútne nesúvisia s tým o čom sme sa bavili. Jediný článok ktorý hovorí o tom ako má cirkev nakladať s nekatolíkmi je ten prvý (najdôležitejší) a ten hovorí o otroctve, kultúrnej a fyzickej genocíde. Diskutovať so Svetomírom je tiež náročné, je tiež značne argumentovzdorný, ale na rozdiel od teba walibuk, jeho argumenty sa mi javia ako väčšinou racionálne a aj keď nie so všetkým súhlasím, proste to dáva oveľa väčší zmysel ako tvoje hyperbolické zovšeobecňovanie. Mám pocit že voči Svetomírovi si už zo zásady antagonistický bez toho aby si objektívne hodnotil jeho závery. Neber to osobne, jednoducho to tak vnímam.

Lekalo
Aktívny dopisovateľ
Aktívny dopisovateľ

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Svetomír za Ne január 28, 2018 10:29 pm

Lekalo napísal:Walibuk: Kvôli arianizmu by nikto do boja nešiel..

Lekalo nebol by som to ja, keby som nereagoval, nie? A ešte tak presvedčene Smile Zabijem sa, keď som si v niektorých veciach trochu istejší, ako občas diskutéri ? Very Happy
Ale vážne. Moje krédo voči svätuškárom a to veľmi silné je: Keby nebolo na svete cirkví, bolo by menej nenávisti.
Aj ariáni robili svinstvá celkom určite. Mali oči zatemnené nenávisťou pre svoje presvedčenie. Taká bitka pri Lippe mnohým asi nič nepovie. Ani Google o nej nevie.
V decembri 406 po prekročení Rýna sa v blízkosti sútoku riek Main a Lippe stretli dve obrovské kresťanské armády. Na jednej strane Frankovia kúpení Rímom proti nepriateľským ariánom - Vandalom útočiacim spolu s Alánmi. Rímsky kronikár zaznamenal: Podľa hluku a výkrikov viera Vandalov a Alánov je omnoho silnejšia, ako rímske peniaze vo vreckách Frankov. Po zdrvujúcej porážke Frankov Vandali s Alánmi pokračovali vo svojej púti do Vandalúzie, Suebie (založenej v severnom Španielsku) až neskôr do Kartága, kde založili svoje kráľovstvo.  Ostatné je všetko na nete.

Jedna z verzií príchodu prvého kresťanstva na Slovensko je práve cez Vandalov a Alánov. Nuž hádajme, aké náboženstvo oni priniesli.
Lenže ak si prečítate moju najnovšiu prácu Rimania na Slovensku, diel I možno pripustíte pravdepodobnejšiu verziu, na ktorú sa nám núka iné rozuzlenie.

Naposledy upravil Svetomír dňa Št február 08, 2018 7:59 am, celkom upravené 2 krát.

Svetomír
Kandidát na Veľmajstra
Kandidát na Veľmajstra

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Lekalo za Ne január 28, 2018 10:51 pm

Áno Sveťo, ale aj tam nebol pravý dôvod ariánske vierovyznanie Vandalov, ale to že ariáni by neplatili cirkevné dane, neboli by poslušné ovečky v náručí rímskokatolíckej cirkvi, počúvali by kňazov neschválených cirkevnou vrchnosťou a možno aj kráľov nepomazaných tými správnymi arcibiskupmi a pápežmi a to bol skutočný problém. Predstavovali priame ohrozenie biznis modelu rímskokatolíckej cirkvi - jej konkurenciu. Osobná viera je a bola nepodstatná. Okrem toho je tu ešte celý rad iných aspektov prečo sa Frankom ani trochu nepáčilo že sa im cez reich valia desaťtisíce Vandalov, ktoré nemajú nič s vierovyznaním.

Lekalo
Aktívny dopisovateľ
Aktívny dopisovateľ

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Svetomír za Po január 29, 2018 6:26 am

Normálne si mi urobil radosť. Tak nejako to bolo. Popísal som to už niekde skôr, asi pri Velestúre. Ariáni neplatili cirkevné dane. Z toho Rím, ani nikto nič nemal. Preto to bolo bludárstvo a heréza. Cirkev je predovšetkým obchod - Jan Hus.
Vandali viedli 150 ročnú vojnu s Rímom najmä kvôli tomu. Kvôli ariánstvu sme prišli o históriu. Zmazalo sa všetko - ešte aj spomienka na túto veľkú bitku. Ale vidíš, predsa sú stopy po tejto dobe a ja ich budem hľadať. Pretože s ariánmi nájdeme práve svoju minulosť a dokážeme, že sťahovanie národov je blud.Rím totiž nezaznamenal žiadne sťahovanie národov, len prechody bojových skupín. Keby to išlo po starom, tak historik o 100 rokov napíše: v Československu boli 25 rokov Rusi. Bola by to síce pravda, ale neznamenalo by to, že tu okrem nich nežil nik. A históriu naši vedci chápu nejako podobne. Mal som tú česť konfrontovať sa nedávno. Bolo mi zle. Verím ale tomu, že tí dvaja nad mojimi slovami rozmýšľali. Nikdy to síce nepriznajú. Dnes tam idem znova. Kvapka vody nezaleje svet. Ale keď kvapká na karbid... Laughing

Svetomír
Kandidát na Veľmajstra
Kandidát na Veľmajstra

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Duri2018 za Po január 29, 2018 11:03 am

Viete, Svetomír, ja už pozorujem, že tu sa stala závisť a preto na vás útočia. Ale ja vám poviem, čo je vo veci. Nielen to, že závisť, lebo veľa nájdete. Ale vy ste tak silne presvedčený o svojej pravde, že to iný vidí ako namyslenosť. Preto je to tak.

Duri2018
Dopisovateľ
Dopisovateľ

Počet príspevkov : 29

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Svetomír za Po január 29, 2018 5:24 pm

Ďuri keby si vedel, (poďme si tykať aj my), akú radosť mám, keď niečo objavím, vedel by si aj to, že sa s tým musím hneď podeliť. Moja žena sa bojí, že ma raz šmikne. Napr. ten erb Trenčín - Jaseno. Keď mi to svitlo ráno...Ja s tým hneď idem na bubon a potom to vyzerá, že som namyslený a ešte neviem, aký. A ja mám pritom len veľkú radosť. Také je to jednoduché. No a sú ľudia, ktorí v tom vidia zbytočné sebavedomie a pýchu. Mýlia sa. Ja viem, písmo nemá tvár, nevidíš človeka a preto to klame.  Napísal som to úprimne, ako to je naozaj. Ďakujem za uznanie za Rimanov. Bola to fuška a ešte aj bude.

Svetomír
Kandidát na Veľmajstra
Kandidát na Veľmajstra

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Duri2018 za St január 31, 2018 9:44 am

:-(
Ja to poznám, tušil som .

Duri2018
Dopisovateľ
Dopisovateľ

Počet príspevkov : 29

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Svetomír za Št február 08, 2018 7:56 pm

Sasinek vrhá do mnohých miest histórie svetlo.
"Avari a slovanské kniežatá boli opätovne pozvaní k cisárovi Karolovi Veľkému do Cách, aby ich rozsúdil, lebo Slovania Avarov neustále, aj napriek mieru, Avarom ubližovali. Avari nevyužili ponuku Karola, aby sa usadili medzi Carnuntom a Sabariou. A tak ich Karol rozsúdil, dal miesto Avarom bližšie k svojej zemi, ale aby neboli na očiach Slovanov.
Myslím, že Mikulčice boli k tomu výborným miestom a Avarom bahno za riekou vyhovovalo. Nepochybne boli pokrstení - ich kagan mal meno TEO DOR, a lepšie sa nemohli Karolovi zavďačiť, ako stavať si kostoly Smile
Samozrejme, že toto miesto pred tým mohlo byť obývané Slovenmi, svedčia o tom dve rotundy, ktoré sú staršieho dáta, ako ostatné kostoly.
Svetomír
Kandidát na Veľmajstra
Kandidát na Veľmajstra

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Sponsored content

Sponsored content

Návrat hore Goto down

Strana 4 z 4 Previous  1, 2, 3, 4

Zobraziť predchádzajúcu tému Zobraziť nasledujúcu tému Návrat hore

Povolenie tohoto fóra: