Slovensko a Sloveni
Prezerať časť fóra môžete dočasne aj bez registrácie.

BEZ REGISTRÁCIE NEVIDÍTE VŠETKY PRÍSPEVKY ANI CELÚ DISKUSIU

Rotunda v Michalovciach = mauzóleum bulharského (chána?) cára Persiana II ?

Pridať novú tému   Zaslať odpoveď

Zobraziť predchádzajúcu tému Zobraziť nasledujúcu tému Goto down

Rotunda v Michalovciach = mauzóleum bulharského (chána?) cára Persiana II ?

Odoslať pre Svetomír za Po november 27, 2017 6:54 pm

V Michalovciach boli nedávno nájdené základy rotundy, ktorej vek dodnes nie je presne určený. Sympatická je studňa uprostred rotundy, ktorá nám oznamuje, že sa samozrejme jednalo o krstiteľnicu. Jej vnútorný priemer je 7,3 m, čo by viac – menej bolo kompatibilné s „našimi“ rotundami čo umocňuje možnosť jej  spojenia s ariánstvom, s babtistériami. Ale našlo sa tam ešte niečo, čo zaujalo ešte viac. Je to kameň s nápisom v cirilike:  "Tu odpočíva knieža Presian, narodený 996, zomrelý 1061". Viac okolo toho je tu: http://apsida.sk/c/10113/michalovce. V súvislosti s mojim štúdiom Avarov som samozrejme musel vojsť aj do bulharských dejín a tam som našiel na https://translate.google.sk/translate?hl=cs&sl=en&u=https://en.wikipedia.org/wiki/Presian_II_of_Bulgaria&prev=search info o Persianovi II, že sa narodil 996/997  a a pravdepodobne emigroval (ušiel) do Uhorského kráľovstva ako mních, kde r. 1060/1061 umrel.  Bulhari samozrejme poznali ciriliku, boli dávno pokrstení a Uhorsko existovalo. Kameň sa síce našiel podľa prameňov v sekundárnej polohe, ale sotva ho niekto niesol zo Zvolena, či Budapešti práve do rotundy v Michalovciach. Budem veľmi smelý, ak vyjadrím naliehanie na archeológiu, aby nájdené kostry podrobili patričnému skúmaniu? Alebo už prebehlo a neprebehlo to tlačou? Potom by ale wiki neuvádzala dohady, ale napísala to ako fakt.    Viete o tom niečo?

Naposledy upravil Svetomír dňa St november 29, 2017 5:46 pm, celkom upravené 1 krát.
Svetomír
MAJSTER *
MAJSTER *

Počet príspevkov : 602

Návrat hore Goto down

Re: Rotunda v Michalovciach = mauzóleum bulharského (chána?) cára Persiana II ?

Odoslať pre walibuk za Ut november 28, 2017 8:30 am

Úžasná informácia. Vďaka že si sa podelil.
walibuk
Spisovateľ
Spisovateľ

Počet príspevkov : 399

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Svetomír za So december 02, 2017 11:02 am

diskusia k arianom presunutá na http://sloveni.forumsk.com/t43-topic
Svetomír
MAJSTER *
MAJSTER *

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Svetomír za So december 09, 2017 9:17 pm

Nebudete mi to veriť a neviem to dokázať.
Ale stalo sa, že wikipédia použila moje zistenie behom týždňa do svojho textu. Pozrite toto: https://en.wikipedia.org/wiki/Presian_II_of_Bulgaria, je tam dopísané: but the gravestone of a certain "Prince Presian" found in Michalovce, Slovakia (then part of Hungary), may indicate that he could have emigrated to the Kingdom of Hungary where he died in 1060/1061.

Nuž, tomu sa hovorí: vytreli mi kocúra :-). Nuž, radšej sa budem utešovať, že som pomohol wiki doplniť info. Hoci - poistil som sa, túto info som poslal aj inde a tam videli, že info je naozaj nové. Ale - nedá sa to dokázať.

Alebo naozaj náhoda? Skoro ma piclo :-)

Prečo niekto dal mínus walibukovi, keď pochválil?
Svetomír
MAJSTER *
MAJSTER *

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Svetomír za Ne december 10, 2017 8:56 am

Vysvetlenie mi prišlo dnes ráno mailom. Ja som túto správu za čerstva poslal do Michaloviec. No a oni nelenili, napísali do wikipédie. A je to. Takže kocúra mi vytreli oni. Nemrzí ma to. Nech si svoju slávu užijú ako mesto a cez turizmus. Ja som im pomohol a poslal som to celé Bulharom :-).
Svetomír
MAJSTER *
MAJSTER *

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Amin za Ne december 10, 2017 8:07 pm

s. 256, poz. 400:  Skylitzes-Kedrenus,   cap .   103.   W   1983   roku   została   opublikowana   przez   Vojtecha    Tkadlčika inskrypcja nagrobna Persjana z miejscowości Michalovce ze wschodniej Słowacji. Zob.  V. T . KADLČIK :  Cyrilsky  napis  v  Michalovcich Slavia,  T.  52:   1983,  s.  121-123.  W  tekście  inskrypcji znajdować  mas ę  tytul  kniaź. Problem obecności w Kralestwie Węgierskim uchodźcy  z Bułgarii  ó  Persjana  rozwinął П .  ПАВЛОВ :  Залезът на Първото българско царство   (1015- 1018) .  София  1999. W  ś wietle nowszych ustale ń  uzna ć  należy całą  inskrypcję  zabłędnie odczytaną .  Por.   Х .  Д ИМИТРОВ :  За разчитането и тълкуването на т . нар .  Ñ кирилски надгробен надпис на княз Пресиян от ХІ в .î  от Михаловце  /  Михалд  ( днешна Словакия ).  Ñ Старобълга - ристика  / Palaeobulgari caî, T. 4: 2002

Odporúčam celú prácu: 
http://www.sbc.org.pl/Content/21418/kniaziowie_krolowie_carowie.pdf

a tiež:  http://www.protobulgarians.com/Czech%20translations/Epigraficka%20pamatka.pdf
Amin
Spisovateľ
Spisovateľ

Počet príspevkov : 371

http://sloveni.forumsk.com

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Svetomír za Ne december 10, 2017 8:30 pm

:-). Môj príbeh je môj. Že to bolo niekomu známe predomnou, netreba dokazovať. Na wiki sa to možno dostalo naozaj vďaka mne. Apsida netuší, čo fotila. Potešilo, kapitola skončila, možno vymažem aj článok, bol len ako epizodka.
Amin, dobre, že ste mi k menu nedali vianočné gule Laughing
Svetomír
MAJSTER *
MAJSTER *

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Amin za Ne december 10, 2017 8:50 pm

Svetomír napísal::-). Môj príbeh je môj. Že to bolo niekomu známe predomnou, netreba dokazovať. Na wiki sa to možno dostalo naozaj vďaka mne. Apsida netuší, čo fotila. Potešilo, kapitola skončila, možno vymažem aj článok, bol len ako epizodka.
Amin, dobre, že ste mi k menu nedali vianočné gule Laughing

Ale veď to netreba brať ako dokazovanie. Treba to brať ako rozvíjanie príbehu. Veľa ľudí o tom nevie, vlastne takmer nikto o tom nevie. Pre zaujímavosť, aj posledný bulharský cár skončil na Slovensku. Nakoniec, slovenské príspevky tuším k tomu a nete ani nie su. Napodiv, alebo typicky?
Amin
Spisovateľ
Spisovateľ

Návrat hore Goto down

Re : Rotunda v Michalovciach = mauzoleum bulharského (chána ?) cára Persiana II

Odoslať pre igor1235 za Ne december 10, 2017 10:19 pm

na slovenskom webe niečo predsa len v podobe zoznamu
https://sk.wikipedia.org/wiki/Zoznam_vl%C3%A1dcov_Bulharska#Chánovia_Prvého_bulharského_cárstva_-_Dulovci
Chánovia kniežatá a cári pravdepodobne z rodu Dulovcov :

• . Presjan II. (1018) - posledný cár prvého bulharského cárstva

takže na slovenskej stránke Wiki by chýbajúce údaje napr. aj o Michalovciach mohli doplniť
igor1235
Pokročilý kandidát na spisovateľa

Počet príspevkov : 263

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Amin za Po december 11, 2017 1:01 am

igor1235 napísal:na slovenskom webe niečo predsa len v podobe zoznamu
https://sk.wikipedia.org/wiki/Zoznam_vl%C3%A1dcov_Bulharska#Chánovia_Prvého_bulharského_cárstva_-_Dulovci
Chánovia kniežatá a cári pravdepodobne z rodu Dulovcov :

• . Presjan II. (1018) - posledný cár prvého bulharského cárstva

takže na slovenskej stránke Wiki by chýbajúce údaje napr. aj o Michalovciach mohli doplniť

Mohli, ale nemá kto, to by musel niekto z nás :-).
Amin
Spisovateľ
Spisovateľ

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Svetomír za Po december 11, 2017 8:38 am

Pri Kubrej ma to vtiahlo viac medzi Avarov, teraz z Persianom sa mi akosi nechce pokračovať v ich histórii, ale na druhej strane mám čo povedať, tak to dám.

Ratkoš píše, že kým Sloveni v 6. storočí plienili Heladu a Bithýniu, Byzancia si s nimi nevedela dať rady, pozvala na pomoc Avarov, ktorí spolu s Maďarmi, pred tým Hunmi a Chazarmi prebývali viac -menej na tom istom území. Na vlastné náklady cca 60 000 jazdcov - Avarov (len mužov) Byzancia prepravila na lodiach do Konštantínopoľa, odkiaľ vyrazili umierniť Slovanov pozdĺž toku Dunaja, Moesiou, potom medzi riekami Drava a Dunaj, neskôr Pannoniou na západ. Títo bojovníci logicky a prameňmi podložené, mali deti so Slovankami. Druhá a tretia generácia týchto potomkov už nerozmýšľala ako Avari, boli samozrejme ovplyvnení slovanskou výchovou, si ale robili  nárok na funkciu chána (kagana) ak sa uvoľnila. Kvôli tomu boli medzi Avarmi a potomkami boje, ktoré ovšem pre Kubrata nedopadli dobre a aj ten sa uchýlil k slovanskému panovníkovi prezimovať, nabrať sily. Dokumentované to je u slovanského kniežaťa Valluka (o ktorom si myslím, že sa jednalo o meno funkcie vladyka, nie meno Valluka) v Krnove v Korutansku. Tam prezimovalo min 700 potomkov Avarov. Vyslovil som domnienku, že rovnako sám budúci chán Kuvrat sa uchýlil pri Trenčíne so súhlasom spoločného nepriateľa Avarov, kňaza, vladyku (Sama?). Kopec nad Kubrou bol celkom isto osídlený polozemnicami, pričom iné sídliská okolia polozemnice nemajú. Kubrat o nejaký čas odišiel späť do starej vlasti Avarov, do blízkosti Dnepra, Dnestra, Chazarských hôr a vraj tam založil prvé staré Bulharsko. https://cs.wikipedia.org/wiki/D%C4%9Bjiny_Bulharska Lenže po jeho smrti nastal znovu boj o moc a jeho piaty syn Asparuch s veľkou časťou „národa“ znovu ušiel zo zeme a usadil sa prechodne na ostrove Peuka v delte Dunaja. Preto na mape Bulharska je aj Moesia s deltou Dunaja. V Moesii sa naďalej miešali so Slovanmi a postupne dobýjali územie, kde vznikla druhá bulharská ríša. Bulhari sa postupne úplne slovanizovali, presnejšie poruštili, a prevzali neskôr aj azbuku. Ich avarské gény ovšem sú viditeľné aj dnes. Sú ich pozostatkom, aj s mravmi, kde dodnes ženy majú rovnoprávnosť len de iure, nie de facto. Osobne som mal tú česť sprevádzať veľkú skupinu Bulharov v jednej nie sprístupnenej jaskyni Slov. krasu a to, ako Bulhari nedbali o svoje ženy, ktoré ledabolo obuté museli prekonávať nástrahy jaskyne bolo očividné. Ženy dokonca odmietali moju pomoc ako niečo, čo sa nesluší.
Z neznámych dôvodov tieto historické skutočnosti wikipédia nepopisuje. Ale som presvedčený, že sa to všetko tak nejako udialo, podporuje to zistenie Doc. Ratkoša. Trenčín bol dôležitá metropola nielen pre týchto potomkov Avarov, ale aj predtým pre Grékov, Rimanov...vyzerá to tak, že na každom kopci, ktorý má rovný, či umelo zrovnaný terén na okolí, bolo hradisko. Pretože Váh bol podstatne väčšou riekou, ako je dnes (vysycháme) a územie bolo doširoka zaplavené dlhé mesiace. Podobne, ako to dodnes robí Ipeľ. Viem, že sa dvaja mladí čitatelia začali pomerne intenzívne o tieto veci zaujímať, bude pre nich lacnejšie toto skúmať zblízka. Držím im palce, aby čím skôr priniesli aj konkrétne výsledky na náš portál. Osobne ešte mienim vyraziť raz do Trenčína na prechádzku širším okolím hradu.
Ratkoš uvádza zdroje, nie svoje myšlienky. Okrem toho je treba pochopiť, že Avari prišli v 6. storočí nie ako národ, ale ako vojsko. Tí muži mali deti so Slovankami a Avari dajme tomu v 8. storočí už boli len vzdialenými príbuznými pôvodných Avarov. Ich zmýšľanie bolo samozrejme ovplyvnené výchovou matky. Aj mongoloidné črty sa vytrácali. Ale Zvyk deformovať lebky urodzeným mohol pretrvávať, vlastne nálezy to aj potvrdzujú, hoci ich bolo čoraz menej. Najmä ak si uvedomíme, že Mikulčice boli v rozkvete v horizonte 9. 10. storočia. To už pokrvných Avarov takmer nebolo. Ostávala len túžba mať moc a dedičná panovačnosť. Možno. Podstatné je, že dejiny nesmieme chápať plocho a definitívne. Ak niekde boli Avari, neznamená to, že boli naveky a neskôr to ani Avari v pravom slova zmysle neboli. Neznamená to ani, že na tom ktorom území boli sami. Predsa si len všimnime Bulharov.
Na tú viki to skúsim poslať ja.

Naposledy upravil Svetomír dňa St december 13, 2017 6:51 am, celkom upravené 6 krát.
Svetomír
MAJSTER *
MAJSTER *

Návrat hore Goto down

Re : Rotunda v Michalovciach = mauzoleum bulharského (chána ?) cára Persiana II

Odoslať pre igor1235 za Po december 11, 2017 4:16 pm

, http://www.zahorcak.sk/kontakt.html
možno by bolo dobré, keby niekto fundovaný oslovil primátora kvôli doplneniu údajov do histórie mesta. Adresu Webmajstra sa mi nepodarilo nájsť jedine stránku Histórie mesta :
http://www.michalovce.sk/sk/clanok/historia-mesta
igor1235

Počet príspevkov : 263

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Svetomír za Po december 11, 2017 4:22 pm

Igor, stalo sa nechajte tak. Už dávno. Nie je nič ľahšie, ako nájsť tieto kontakty na webe. Myslíte si, že poďakovali? Vôbec neodpovedali. Komunikujem s béčkom.  Aj riaditeľa Zemplínskeho múzea a iných. Ďakujem. Myslím, že netreba. Komunikujem aj s inými inštitúciami. Neuverili by ste, aký prístup. My Slováci ostaneme tam, kde sme. Zakapatí. Národ ani netuší, čo s nami spáchali vatikánci. A ešte nám bolo treba nevypovedateľnú zmluvu s nimi. Sme najsprostejší národ v Európe. Máme najdrahší život, berieme sem Land rower a nemáme pracovníkov, potom naberieme cudzincov, a potom vynášame múdrosti typu Fiko a pod o tom, ako nesmieme dopustiť, aby sem chodili cudzinci pracovať....no skrátka sprostý národ. Ale nech mi to nepovie Maďar, rozbijem mu ciferník :-)

Naposledy upravil Svetomír dňa Ut december 12, 2017 6:11 am, celkom upravené 2 krát.
Svetomír
MAJSTER *
MAJSTER *

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Amin za Po december 11, 2017 4:51 pm

Čas ukáže najlepšie, čo bolo kedy najlepšie. Dnes je na hodnotenie priskoro a zajtra bo bitke bude každý generál.
Amin
Spisovateľ
Spisovateľ

Návrat hore Goto down

Odoslať pre walibuk za Ut december 12, 2017 8:28 am

Odkiaľ pán Ratkoš mohol zobrať údaj, že Avarov bolo 60000? To že ich Byzantinci prepravili loďami spolu s min 100 tisíc koňmi je nereálne.
Príchod Avarov je pomerne dobre zmapovaný a rozhodne nežili na územiach Chazarov, a podľa popisov pravlasti Maďarov nežili ani tam. Avari mali jednoznačne mongolický tvar lebky, teda boli to klasický šikmáči zo severovýchodu. Ani z ich genetickým fondom to nevyzerá tak, že by niekde dominovali. Neviem či sa tomu niekto z vedcov venoval, či DNA Avarov bola zistená, ak by ste niekto niečo o tom našiel na webe, pochváľte sa a dajte vedieť.
Teória k množstvu Avarov je taká, že pri svojom veľkolepom presune od hraníc Činy do stredu Európy strhávali k zločineckému spôsobu života aj vyvrhelov z iných národov a tak počet nemongolických dosiahol dvojnásobok Avarov, čo potvrdzujú archeologické vykopávky. Samotní Avari nezanechali žiadnu genetickú stopu, teda nezostal po nich ani smrad. Domnievam sa že ak odhadujeme počet autentických Avarov na 5000, tak je to tak akurát a možno aj moc.

Keď som v mojom článku vyslovil predpoklad, že Devínska brána nebola Avarmi ovládaná, ako sa všeobecne tvrdí, tak to nikto nekomentoval. Z tisícov hrobov z toho obdobia sa tu našlo len deväť mongolický lebiek a vtedy som vyslovil domnienku, že to mohli byť bojovníci najatí Slovenskými vojvodmi, alebo to boli jednoducho utečenci, ktorí hľadali ochranu u Slovanov, tak ako onoho času Hildigis. To isté som tvrdil aj ohľadom nálezu tzv. Avarskej princezny na Morave a myslím že aj k článku Svetomíra o Mikulčiciach. Takže Svetomír GRATULUJEM, priblížil si sa názorovo k mojej hypotéze. Som rád že som ťa aspoň v niečom inšpiroval.
walibuk
Spisovateľ
Spisovateľ

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Amin za Ut december 12, 2017 12:40 pm

Kto boli Avari je predmetom diskusie. Našťastie sú avarské hroby, lebo pochovávali do zeme, zostali kostry. Národ menom Avari žije kdesi ešte na Kaukaze, ale nie je isté, či to nie je len zhoda mien- náhodná. https://en.wikipedia.org/wiki/Avars_(Caucasus):
Možno by sme sa doguglili aj k výskumu DNA Avarov, určite sa robil napr. v nálezoch v Taliansku a inde. Veď Avari sú aj tam objektom pozornosti.
Amin
Spisovateľ
Spisovateľ

Návrat hore Goto down

Odoslať pre walibuk za Ut december 12, 2017 1:17 pm

To by som rád videl tie Ratkošove zdroje.
Ak mali Avari deti so ženami európskeho vzhľadu, tak je jasné že v tretej či štvrtej generácií svoj mongolický vzhľad stratili, ale ak sa rodili aj chlapci, tak museli dediť po otcovi aj Y-DNA. Táto realita pristrihuje fantázii krídla, ale čo sa dá robiť, treba sa držať faktov.

O pôvode Avarov sa budú viesť nekonečné diskusie, tak ako o pôvode Keltov, Gurmánov či Slovanov. Pokiaľ si dobre pamätám, tak Avari napadli severnú Čínu a po ich vytlačení, odrazení sa vydali smerom na západ. Ak prišli sem ku nám Mongoli z Mongolska, tak mohli prísť aj Avari z podobnej vzdialenosti.
walibuk
Spisovateľ
Spisovateľ

Návrat hore Goto down

Odoslať pre walibuk za Ut december 12, 2017 1:21 pm

Len v rýchlosti čo som našiel, tak Mongoli majú Y-DNA C-M217, takže hľadajme medzi Slovačou túto Y-DNA
walibuk
Spisovateľ
Spisovateľ

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Sponsored content

Sponsored content

Návrat hore Goto down

Zobraziť predchádzajúcu tému Zobraziť nasledujúcu tému Návrat hore

Povolenie tohoto fóra:
Môžete odpovedať na témy v tomto fóre.