Slovensko a Sloveni
Prezerať časť fóra môžete dočasne aj bez registrácie.

BEZ REGISTRÁCIE NEVIDÍTE VŠETKY PRÍSPEVKY ANI CELÚ DISKUSIU

Pokus o vysvetlenie rumunského kríža z článku o arianoch.

Pridať novú tému   Zaslať odpoveď

Zobraziť predchádzajúcu tému Zobraziť nasledujúcu tému Goto down

Odoslať pre Slavomír za Po november 27, 2017 8:29 pm

Pomôže mi niekto objasniť tajomstvo sibírskeho amuletu?

Mám jedného známeho, zhodou okolností je to kolega a ten má zaujímavého koníčka. V poslednej dobe sa chodí túlať po Rusku. V roku 2010 absolvoval cestu Transsibírskou magistrálou a konečnú mal vo Vladivostoku. Odtiaľ sa vracal naspäť letecky. Naposledy bol v Rusku tento rok, kedy navštívil Novosibirsk a pozrel si z blízka Altaj. Z tejto cesty mi zo sibírskeho mesta Ust-Koksa priniesol zaujímavú ,,sošku". Teda pôvodne som od neho chcel, aby mi priniesol drevenú sošku, najradšej Triglava, alebo Perúna, to sa nepodarilo. Nenašiel  žiaden obchod, kde by amulety a výrobky pôvodných obyvateľov ďalekej Sibíri, predávali. Aby mi predsa len urobil radosť a niečo priniesol, ukončil cestu po ďalekých krajinách s talizmanom pre mňa neurčitého tvaru.

Čigir - Ugr

Sám povedal, že nevie čo to je a ani na čo je to dobré. Teda, na čo sa to používa. Preto som sa rozhodol pátrať na vlastnú päsť. Na internete je záľaha obrázkov s tematikou slovanských oberegov. Niekoľko mesiacov som sa prehrabával v obrázkoch na stránke Pinterest a podobne. No bohužiaľ som nič nevypátral. Tak som sa pustil do literatúry. Ale v preklade je toho u nás žalostne málo. Podstatná časť informácií sa ukrýva v pôvodnej verzii.  Objavil som knihu od Alexandra Asova s názvom Symboly a runy volchov.  Pretože moja ruština je dosť slabá, čítanie mi zabralo dosť času. No postupne sa cez ňu prehrýzam. Zatiaľ som odpoveď na svoju otázku v knihe nenašiel. Aspoň zatiaľ. No zaujal ma jeden obrázok, ktorý je v knihe.  Je na ňom vyobrazená hviezda, teda presnejšie kométa so starodávnym názvom Čigir-Ugr.

Okamžite som si spomenul na fotografiu v článku Ariani na Slovensku od autora, pána Alana Dologa, ktorý zverejnil na portáli sloveniforum môj dobrý známy Svetomír.

Pod obrázkom je v pôvodnej práci text: ,,Kríž prekrývajú svargy: slovanská, rumunská a maďarská najnižšie". Od tej doby, ako som tento obrázok uvidel mi nedal spávať ten spodný znak. Nevedel som sa stotožniť s názorom autora. Bolo mi jasné, že symbolika Slovanských národov je rozsiahla, ale dostal som sa predtým iba po význam deväťcípej hviezdy. A tu zrazu rozeta so šestnástimi lúčmi. Vráťme sa ešte k tej deväťcípej hviezde. Napríklad na stránke http://www.sloviensko.sk/privesky/ a aj na iných stránkach je bežne dostupná informácia o tejto hviezde a táto hovorí, že sa jedná o základný symbol starej viery. Je to Hviezda Inglie. Nie je to iba Symbol Prvopočiatočného Čistého Svetla - Prvopočiatočný Oheň Božieho Tvorenia a Žiariace Svetlo nášho Jarily-Slnka - ale aj Symbol bieleho harmonického Človeka, potomka Prastarých Svetlých Bohov. Tri trojuholníky symbolizujú Boží Počiatok, významovo predstavujú jedného z Veľkých Triglavov, ktorý ochraňuje Boží Svet (Jav, Nav, Slav a Prav). Veľkého Triglava obopína vonkajší Kruh - Jediná Život Rodiaca Inglia - a nekonečný priestor mimo Kruhu nám hovorí o Jedinom Tvorcovi-Budovateľovi. Ale vráťme sa my pekne k vyobrazenému ,,krížu".  

Oraštie - kríž pred pravoslávnym kostolom pri hlavnej ceste
    V hornej časti sa podľa autora nachádza slovanská svarga. Podľa knihy Alexandra Asova je však v hornej časti ,,kríža" vyobrazené hromové Perúnovo koleso. Podľa vyobrazenia nemá vonkajšiu časť tvorenú kruhom, ale lomenými čiarami. Starí Slovania verili, že ako prechádza Perún na svojom voze po oblohe, tieto lomené kolesá spôsobujú dunenie a hromobitie. Naopak, ak je kruh pravidelný (hladký), vtedy sa jedná o symbol boha Svaroga, ako má vo svojom znaku aj o.z. Slavica.

znak Slavica o.z.

Takže v hornej časti ,,kríža" je symbol boha Perúna a nie svarga.

V strednej časti sa podľa autora nachádza tzv. rumunská svarga. Tu by som taktiež prezentoval informácie získané z knihy Alexandra Asova. Mne tento symbol pripomína osemcípu hviezdu, ktorá je symbolom Svaroga. Dokonca v jej strede je kruh, ktorý podľa autora symbolizuje najvyššieho boha Roda. V knihe sa autor venuje uzlíkovému písmu a zložitým grafickým ornamentom, ktoré sa v dnešnej dobe dostávajú do povedomia záujemcov o našu prastarú históriu. Iba na okraj spomeniem, že kruh s rovnoramenným ,,krížom" obráteným diagonálne vo vnútri je symbol Dažboga.

Takže v strednej časti je symbol Svaroga s centrálnym symbolom najvyššieho boha Roda.

A teraz prichádza to najzaujímavejšie. V spodnej časti je podľa autora článku Ariánstvo na Slovensku, pána Alana Dologa tzv. maďarská svarga. No v knihe Symboly a znaky volchov od Alexandra Asova je tento symbol spomenutý ako hviezda - kométa Čigir-Ugr. Táto sa zjavila na oblohe 20. apríla roku 295 n.l., keď sa narodil knieža Bus Belojar. Ak som správne pochopil text, tak táto informácia pochádza z prastarého eposu (ak to tak môžem nazvať) ,,Bojanov gimn". Pri spomienke na kométu Čigir-Ugr autor stále odkazuje na symboliku sedemcípej hviezdy, teda symbolu Velesa.

Takže v spodnej časti je podľa môjho názoru nepriamo vyobrazený symbol Velesa. Ak by som sa mýlil, tak platí druhá možnosť, že sa jedná o predkresťanský symbol nádeje na vzkriesenie, lebo aj samotný autor Alexander Asov v knihe zverejnil svoj obrázok s názvom ,,Nanebovstúpenie Busa Belojara".

Pôvodne som vyhodnotil daný ,,kríž" ako skryté vyobrazenie hlavného Triglava, Beloboga, teda Perúna, Svaroga a Velesa aj s centrálnym symbolom najvyššieho boha Roda. No, keď človek začne nad tým premýšľať v širších súvislostiach, každý si môže symboliku vyhodnotiť po svojom.

Na záver prosím toho, kto pozná symbol amuletu prineseného mojim priateľom, aby mi ho vysvetlil. Na čo sa používal ten amulet, čo som dostal z ruskej Sibíri, alebo čo znamenajú tie symboly Smile

Slavomír
Začiatočník
Začiatočník

Počet príspevkov : 2

Návrat hore Goto down

Re: Pokus o vysvetlenie rumunského kríža z článku o arianoch.

Odoslať pre Svetomír za Ut november 28, 2017 11:50 am

Milý Slavo. Vitajte medzi nami. Váš článok, ktorý si veľmi vážim je príkladom pre tých, ktorí ponímajú diskusiu ako rivalitu. Vy ste to pojal z úplne iného konca. Zapojil ste sa do nášho, spoločného hľadania kde asi je pravda o našich dejinách.

Vaše zistenie si musím nechať rozležať v hlave. Lebo je vážnejšie, ako vyzerá. Mystika nie je mojou doménou, ale je spojená s našou aj dávnou minulosťou, mám tam značné rezervy. Prial by som si viacero vašich vstupov. Azda budete inšpiráciou pre tých, čo možno vedia ešte viac a naberú odvahu sem prispieť. Jedného poznám. Ale som už unavený prosbami, aby sem prispel.
Svetomír
MAJSTER *
MAJSTER *

Počet príspevkov : 602

Návrat hore Goto down

Zobraziť predchádzajúcu tému Zobraziť nasledujúcu tému Návrat hore

Povolenie tohoto fóra:
Môžete odpovedať na témy v tomto fóre.