Slovensko a Sloveni
Prezerať časť fóra môžete dočasne aj bez registrácie.

BEZ REGISTRÁCIE NEVIDÍTE VŠETKY PRÍSPEVKY ANI CELÚ DISKUSIU


Devín, Dowina, Deva - hrad, alebo mesto s hradom?

Pridať novú tému   Zaslať odpoveď

Zobraziť predchádzajúcu tému Zobraziť nasledujúcu tému Goto down

Devín, Dowina, Deva - hrad, alebo mesto s hradom?

Odoslať pre Svetomír za Pi december 01, 2017 7:26 pmFulda: "Hludowicus rex mense Augusto ultra Danubium zum manu valida profectus Rastizen in quadam civitate, quae lingua gentis illius Dowina, id est puella dicitur, obsedit"
Preklad:
(Kráľ Ľudovít vypravil sa v mesiaci auguste s veľkým vojskom za Dunaj, obľahol Rastislava v (akomsi) meste, ktoré sa v reči onoho národa menuje Dowina, t. j. dievča.)

Toto je jediná zmienka, pri ktorej si naša veda myslí, že Dowina vo Fuldských análoch je zmienka o Devíne na sútoku Moravy a Dunaja. Pričom vo FA sa jasne píše o „civitate Dowina“, čiže o meste. Nie o hrade.  Analista to napísal jednoznačne. Civitas - mesto.
Pozrime do českej wiki: https://cs.wikipedia.org/wiki/Dev%C3%ADn_(hrad)
První písemná zmínka o ní je v listině z roku 1254, v níž se uvádějí vinice pilišského opatství. V listině z roku 1327 se obec vzpomíná jako vila Thebyn[5] V roce 1353 se Devín v listinách připomíná jako město (civitas). Z uvedeného období pochází i obecní pečeť s okřídleným býkem, symbolem evangelisty Lukáše.
Jeho vývin však v pozdějším období ustal a z Devína se město v pravém slova smyslu nikdy nevyvinulo. Paradoxně to zapříčinily okolnosti, které byly kdysi pro toto území výhodou - ze severu na něj tlačil strmý svah Devínské Kobyly, ze západu rozvoji bránil tok Moravy, z jihu byl Devín zahrazen mohutným korytem Dunaje.

Mám teda otázky:
1. Je slovenský Devín hradom, ktorý analista nazval Dowina?
2. Myslíte si, že sa analista pomýlil a namiesto castrum napísal civitate?
3. Fakt by urobil tak hrubú chybu nevedome?
4. Nie je podozrivé, že udalosť s obliehaním mesta Dowina sa vzťahuje skôr na Sedmohradské , dnes osemdesiattisícové mesto Deva s naozaj nedobytným veľkým hradom?

Zdá sa vám to k Frankom ďaleko? Nešetrite im nohy a kone. V tej dobe vojská prekonávali bežne vzdialenosť 500 – 1000 km.


Dobová kresba hradu Deva


Mesto Deva v Sedmohradsku. Pohľad z hraduNaposledy upravil Svetomír dňa Ne december 03, 2017 9:01 am, celkom upravené 1 krát.
avatar
Svetomír
MAJSTER *
MAJSTER *

Počet príspevkov : 602
Join date : 02.02.2016

Návrat hore Goto down

Re: Devín, Dowina, Deva - hrad, alebo mesto s hradom?

Odoslať pre walibuk za Pi december 01, 2017 10:21 pm

Najskôr sa skús dopátrať ako veľké boli rannostredoveké mestá. Učiť sa, učiť sa, učiť sa, skazal továriš Lenin, Veru tak, všetka slanina ani všetka múdrosť na svete sa pojesť nedajú.
Potom skús popátrať niečo o soli z Rakúska, ako sa k nám vozila, pozri aké záznami máme o colných tarifách, kde asi tak mohli byť colnice, prekladiská. Ako, kadial sa soľ dostala do Nitry? Pospájaj črepiny a vyjde ti mozaika.
avatar
walibuk
Spisovateľ
Spisovateľ

Počet príspevkov : 399
Join date : 15.03.2016

Návrat hore Goto down

Zobraziť predchádzajúcu tému Zobraziť nasledujúcu tému Návrat hore


 
Povolenie tohoto fóra:
Môžete odpovedať na témy v tomto fóre.