Slovensko a Sloveni
Prezerať časť fóra môžete dočasne aj bez registrácie.

BEZ REGISTRÁCIE NEVIDÍTE VŠETKY PRÍSPEVKY ANI CELÚ DISKUSIU

Najnovšia diskusia
» Germáni a Slovania. Kto sme? Kto boli oni?
Today at 9:12 am pre Svetomír

» Ariáni a ariánstvo na Slovensku a v Európe
Today at 8:55 am pre Svetomír

» Avari a vznik 1. kniežatstva Slovenov v Panonii
Št apríl 19, 2018 6:56 am pre walibuk

» Svätopluk – vzostup a pád ríše.
St apríl 18, 2018 3:35 pm pre Anonymný

» Veľkomoravské záhady Milan Ferko
Po apríl 16, 2018 8:09 pm pre walibuk

» Trenčín - nevýslovná pevnosť Považia
So apríl 14, 2018 9:02 pm pre walibuk

» Sloveni, Slovenky, Slovensko, Slovenija, slovenčina
St apríl 11, 2018 1:32 pm pre igor1235

» Pôvod Slovanov
Po apríl 09, 2018 11:33 am pre igor1235

» História a politika
Pi apríl 06, 2018 1:58 am pre Vlado

» PRAVIDLA MODERÁCIE A DISKUSIE
Pi marec 16, 2018 1:13 pm pre Amin

» Velká Morava v súvislostiach podla prameňov
Po marec 12, 2018 4:07 pm pre igor1235

» Rimania na Slovensku III diel
Po marec 12, 2018 5:34 am pre Svetomír

Marobudon a Robodunum hľadané mestá objavené?

Pridať novú tému   Zaslať odpoveď

Zobraziť predchádzajúcu tému Zobraziť nasledujúcu tému Goto down

Marobudon a Robodunum hľadané mestá objavené?

Odoslať pre Svetomír za St január 10, 2018 8:02 am

Marobud - romantická predstava kresliča

Ponúkam vám lexikón - príručnú knihu starých názvov miest v Nemecku, ako ich poznali r. 1390. Bol vydaný vo Weimare r. 1842.

Našiel som to pri hľadaní "bájneho" mesta Marobuda. Marobud sa neskôr odsťahoval na nové miesto východnejším smerom.

Podľa tohoto lexikónu Marobudon sú České Budějovice a Robobudon je Brno, čo by mohlo byť nové sídlo Marobuda, pred tým, ako navždy odišiel do Ravenny, kde je aj pochovaný.

Osobne si myslím, že ak České Budějovice majú byť pôvodným kráľovským mestom, potom druhým kráľovským mestom, ovšem už len narýchlo vybudovaným a opusteným sú Moravské Budějovice.

Lexikón:https://books.google.sk/books?id=N6RmAAAAcAAJ&pg=PA490&lpg=PA490&dq=philecia+osterreich&source=bl&ots=lAzRQYA5Fw&sig=WDNWn8su53K72yXWuDw5UAVMp4M&hl=cs&sa=X&ved=0ahUKEwikmIay2MzYAhVB6KQKHdGZCzEQ6AEIUjAK#v=onepage&q=philecia%20osterreich&f=false

České Budějovice erb

Moravské Budějovice

Brno

Nemusí to byť vôbec dôležité. Ale Brno má červenobiele šrafovanie a to môže byť pozostatok z Veľkej Moravy, pretože toto šrafovanie, resp striedanie farieb sa používalo v Uhorsku, ako nástupníckom štáte po VM. Pozrite iné mestá Uhorska, napr. Banskú Bystricu, Trenčín...
Farby červená a biela symbolizujú vojnu a mier. Renomovaní historici (D,H,CZ) tvrdia, že to boli farby Arpádovcov. Ktovie. Arpádovci nemali nič spoločné s Brnom. Ale VM áno. Aj České Budějovice majú farby červenú a bielu (a žltú), ale nie striedané, šrafované.

Sídlo Marobuda bolo hľadané ako výšinné hradisko. Keď si ale pozriete České Budějovice, upúta vás  skutočnosť, že toto mesto na Vltave, na rovine,  si zachovalo vodnú priekopu okolo centra. V minulosti to bolo mesto - pevnosť, ako vodný hrad, vodná pevnosť. Ak si primyslíme zvnútra palisády, bolo to niečo ako Mikulčice. A tie si susedia považujú ako veľmi pevný hrad, sídlo Mojmíra :-). Marobud existoval 850 rokov pred VM, teda aj takáto pevnosť by bola celkom slušná. Okrem toho to bolo v lone okolitých hôr. Už som niekde čítal špekuláciu o tom, že názov je od slova budovať. Pridám svoju špekuláciu: Marobud sa mohol v súkromí volať úplne inak, ale okolie mu hovorilo: ten z Marobuduna, Marobud.
Ešte odvážnejšie zašpekulujem: budun = zbudovanie, stavanie, úkryt, Maro - možno niečo s močiarom, Moravou. Na nete toho nenájdete veľa.

Po sútoku Vltavy a Malše nasledujú dva ostrovy, kde je centrum.

Poznajú ho aj staré mapy, ale tá lokalizácia na tejto mape je skôr na Prahu. Lenže info je na Č. Budějovice.
Svetomír
Kandidát na Veľmajstra
Kandidát na Veľmajstra

Počet príspevkov : 785

Návrat hore Goto down

Re: Marobudon a Robodunum hľadané mestá objavené?

Odoslať pre Duri ASI TU SA PISE MENO za Št január 11, 2018 2:55 pm

To som sa zapotil, čo som sem prišiel. Chcel som sa registrovar, ale mi vypisuje chybu, že heslo nie je zabezpečené. Niekto pomůže?

Čítam tie články, čo sú tu. Pýtam sa čo robia naši a nielen naši historici, keď vy, ako píšete, že dôchodca ste už toľko vecí našiel.
​Veď historik za celý svoj život nevypátra toľko vecí, čo vy tu. Veď ten Marobud. Ani vikipédia nevie, kde mal svoj hrad! Ja viem, že to je len v tej jednej knihe, že Marobudon sú Budejovice. Ale oni ani to. Preboha, čo robia okrem toho, že chodia do ​roboty a berú plat? Najprv som sa nechcel registrovať u vás, lebo nerád registrujem. Ale už tu budem chodiť len nech mi niekto pomůže sa registrovat. A som rád, že aj o Hunoch píšete. Nie tak, ako o Maďaroch tá Terebčáková hrozné. Ona nenávidí Maďarov. Ale keď čítam, tak vidím, ako to je. Že Maďari asi sú Slováci. No ale oni cítia byť Maďarmi, tak to je. Ale ďakujem, že hľadáte pravdu. Hľadajte vy, lebo to robíte tak, aby bola pravda, nie politika. Ani Maďarská nie. Veď tí Maďari všetko by chceli len klamať. Nemám ich rád. Myslím, že pravda je niekde, kde vy píšete tu na tom fóre.

​Mohli by sme sa stretnúť osobne? Myslím Svetomir​a​
.​

Duri ASI TU SA PISE MENO
Anonymný

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Svetomír za Št január 11, 2018 7:59 pm

Neviem, ako reagovať. Už za niektorými príspevkami vidím provokáciu.

Ale skúsim.

Vďaka za kompliment, pán Duri (asi je to Ďuri, že?). Historici robia za peniaze, ja do bádania investujem a nie málo. To je pravda. Okrem toho pracovný čas historika je 8 hodín denne (ktovie koľko naozaj), môj je niekledy 12 - 14 denne. Času mám ako dôchodca najmä v zime.

Poslednú knihu p. Tarabčákovej som mal požičanú z knižnice, máte pravdu. Keby nepísala s nenávisťou v  srdci a v pere, napísala by lepšie knihy. Po jednej som si povedal, že - škoda, po magyarsky: sajnálom. Znalosť maďarčiny je v tomto odvetví super (viem, že Dr. Dvorák sa práve preto naučil po maďarsky aj manželkou) a orientácia v nemčine je tiež ok. Chýba latina. Nemôžem mať všetko.
Stretnutie? Napíšte mi na svetomir@centrum.sk. Uvidíme.

O starostiach s registráciou sme si porozprávali s administrátorom, pozrie sa na to. Vydržte do zajtra.
Svetomír
Kandidát na Veľmajstra
Kandidát na Veľmajstra

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Okoloidúci za Pi január 12, 2018 9:56 pm

Síce zaujímavé, ale vedľa.... Tá biela a červená farba nie sú farby veľkomoravské, ale sú to farby rakúske.

Okoloidúci
Začiatočník
Začiatočník

Počet príspevkov : 1

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Amin za Pi január 12, 2018 9:59 pm

Marobud je domáce kniežacie meno. Neodvodzoval by som ho podľa lokality. Skôr opak je pravdepodobný.
Amin
Kandidát na Majstra
Kandidát na Majstra

Počet príspevkov : 454

http://sloveni.forumsk.com

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Svetomír za So január 13, 2018 6:45 am

Keď si preštudujem knihu o heraldike, čo som si práve kvôli tomu kúpil, budem múdrejší :-). Ale v c.k. monarchii tie farby asi "presakovali :-) majú ich aj Poliaci.
Keď sa pozriete na vlajky štátov, mnohé okolité majú striedanie našich farieb.
Mnohé naše, maďarské a moravské mestá majú bieločervené šrafovanie, či šachovnicu v erbe. Dokonca aj chorvátska vlajka.
Tento článok predsa až kričí neistotou. Preto som napísal večer achjaj. Ja viem, dalo sa to pochopiť aj negativne. Vymazal som to. Myslel som, že debata bude o tom hlavnom - o Marobudovom sídle. Skúste niečo k tomu.
Svetomír
Kandidát na Veľmajstra
Kandidát na Veľmajstra

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Sponsored content

Sponsored content

Návrat hore Goto down

Zobraziť predchádzajúcu tému Zobraziť nasledujúcu tému Návrat hore

Povolenie tohoto fóra:
Môžete odpovedať na témy v tomto fóre.