Slovensko a Sloveni
Prezerať časť fóra môžete dočasne aj bez registrácie.

BEZ REGISTRÁCIE NEVIDÍTE VŠETKY PRÍSPEVKY ANI CELÚ DISKUSIU

Najnovšia diskusia
» Germáni a Slovania. Kto sme? Kto boli oni?
Today at 9:12 am pre Svetomír

» Ariáni a ariánstvo na Slovensku a v Európe
Today at 8:55 am pre Svetomír

» Avari a vznik 1. kniežatstva Slovenov v Panonii
Št apríl 19, 2018 6:56 am pre walibuk

» Svätopluk – vzostup a pád ríše.
St apríl 18, 2018 3:35 pm pre Anonymný

» Veľkomoravské záhady Milan Ferko
Po apríl 16, 2018 8:09 pm pre walibuk

» Trenčín - nevýslovná pevnosť Považia
So apríl 14, 2018 9:02 pm pre walibuk

» Sloveni, Slovenky, Slovensko, Slovenija, slovenčina
St apríl 11, 2018 1:32 pm pre igor1235

» Pôvod Slovanov
Po apríl 09, 2018 11:33 am pre igor1235

» História a politika
Pi apríl 06, 2018 1:58 am pre Vlado

» PRAVIDLA MODERÁCIE A DISKUSIE
Pi marec 16, 2018 1:13 pm pre Amin

» Velká Morava v súvislostiach podla prameňov
Po marec 12, 2018 4:07 pm pre igor1235

» Rimania na Slovensku III diel
Po marec 12, 2018 5:34 am pre Svetomír


Symboly johanitov v erboch miest a dedín.

Pridať novú tému   Zaslať odpoveď

Zobraziť predchádzajúcu tému Zobraziť nasledujúcu tému Goto down

Symboly johanitov v erboch miest a dedín.

Odoslať pre Svetomír za Ut január 30, 2018 7:20 pm

   
     Pozývam vás do spoločného hľadania toho, čo mi teraz život ponúkol.  Už som do diskusie dal správu, že erb mesta Trenčín sa akosi nápadne podobá na erb Turčianskeho Jasena. Nie súčasného, ale toho, ktorý je na kupole prastarého kostolíka. Povedal som si, pozriem erby všetkých miest a dedín Slovenska. Predstavte si, že som našiel ďalších 7 dedín s podobným erbom. Potom som si pozrel aj Čechy a zasa osem rovnakých, veľmi podobných erbov. Všetky spája baránok boží a ariánske insígnie, prípadne meč. Neprekvapilo ma, že najviac ich je okolo Prešova. Predsa práve odtiaľ sa veľká časť ariánov – Vandalov vo veľkej 150 ročnej vojne s Rímom.  Pretože neboli ochotní platiť cirkevné dane (a ich presvedčenie nebolo kóšer pre RKC) odišli na západ s konečným cieľom dobiť Rím. Vieme, ža sa to stalo r. 406, toho istého roku ich chceli zastaviť Frankovia na rieke Lippe (celkom nemecký názov) za Rímske peniaze, ale Vandali im dali na frak spolu s Alánmi a Gótmi, založili Vandalúziu, Gottlandiu (Katalániu) a Gallíciu, no a ešte Suébi medzi nimi Suébiu v dnešnom Portugalsku. Pokračovali cez Suez do Afriky, opanovali Kartágo a odtiaľ opanovali Baleáry a spustošili konečne Rím r. 455.
    Na túto dobu nám nezostalo vďaka totálnej likvidácii ariánov ohňom a mečom ako odveta za Rím v celej strednej a východnej Európe takmer žiadnych stôp. Len vďaka obrovskej nenávisti zabudovali RKC zopár kameňov s ariánskymi krížmi, svargami a pod do stien kostolov a to na kant, aby bolo jasné, že ariánstvo je definitívne po smrti a panuje tu RKC. Ešteže nenávisť a radosť z víťazstva. Inak by sa nám nezachovali ani tie kamene. Dôkazy som poskytol v článku o Rimanoch na Slovensku diel I. Okrem toho z ariánskych krstiteľníc urobili nové kostoly spravidla tak, že zbúrali polovicu a pripojili k nim tzv. lode kostolov a do dejín kostola napísali rok, kedy sa to stalo a tieto letopočty sa udávajú ako oficiálne postavenie kostola. Minulosť sa zamietla pod koberec. Každý sprievodca v kostole vám povie, že apsida je pripojená k lodi víťazným oblúkom. My už vieme prečo víťazný. Pretože inak slovo víťazný v kostole nemá čo robiť. Majme toto na pamäti, keď vojdeme niekde do kostola, najmä vtedy, ak kostol je nejako podozrivo inakší, ako jeho apsida.
    Ale nie o kostoloch tento krát. Hoci vďaka tomuto bádaniu som prišiel zákonite k erbom. Ponúkam vám osem erbov zo Slovenska a sedem z Čiech. Zatiaľ som len začal pátrať v Poľsku, očakával som, že najmä v Sliezsku budem úspešný, lenže Poľsko asi nemá tak pekne spracované erby (herby), ako my a je to veľmi prácne. Našiel som len jeden na severe Poľska. Tak nech sa páči, odrazíme sa v Trenčíne:


Kostol Turčianske Jaseno
Jednoznačný rovnoramenný kríž na meči s bojovou zástavou


Pečať mesta Trenčín z r. 1381


Pečať mesta Trenčín 16. storočie, ďakujem Stanovi TN


Terajší erb Trenčína. Kríže museli na príkaz komunistov zmiznúť


Želmanovce okr. Prešov


Zvolenská Slatina


Župčany okr. Prešov


Slatina okr. Levice


Podhradík okr. Prešov


Štefanovce okr. Prešov


Chtelnica okr. Piešťany


Malženice okr. Trnava


Jalovec prišiel v socializme o kríž ako Trenčín


Pača okr. Rožňava

Česká republika


Trebešov okr. Rychnov nad Kněžnou


Markvartice okr. Třebíč


Slušovice


Perálec okr. Chrudim


Český Jiřetín, Severné Čechy


Jankovice okr. Kroměříž


Česká Metuje, Slezsko

Poľsko


Litzbarka, Warminskiego

    Podľa Ladislava Vrteľa Osem storočí slovenskej heraldiky je baránok boží v heraldike najcharakteristickejším znakom rádových rytierov johanitov, ktorí pôsobili najmä v Nitre, Trenčíne, Malženiciach, Trnave, Bratislave, Piešťanoch, Horných Zeleniciach, Križovanoch nad Dudváhom, Hradišti pri Topoľčanoch, Hanuliakove, Chtelnici, Sabinova a inde.
V mojom zozname niektoré názvy sú. Môj zoznam je širší. Johaniti a iné rády tiež používali rovnoramenný kríž. Nespomína sa, či johaniti používali aj betlehemskú hviezdu, ktorá na mnohých erboch je prítomná.

Uvedené ovšem nevyvracia skutočnosť, že rovnoramenný kríž je omnoho starší, vychádza z Grécka a v tejto rovnoramennej polohe nie je symbolom mučiarenského nástroja. Mnou spomínaní možno ariáni práve preto, že vyšli z gréckej školy používali tiež tento kríž dávno, pred johanitmi a ich symbolom bola a je betlehemská hviezda.
Stopy po arianoch sú tak dokonale odstránené, že asi sotva dokážeme povedať, či johaniti prevzali tento znak od nich, alebo si vytvorili originál. Okrem toho kríž johanitov bol prevzatý pravdepodobne z maltézskeho kríža https://sk.wikipedia.org/wiki/Malt%C3%A9zsky_kr%C3%AD%C5%BE_(znak) a ten...Naposledy upravil Svetomír dňa Ut marec 06, 2018 11:05 am, celkom upravené 1 krát.
avatar
Svetomír
Kandidát na Veľmajstra
Kandidát na Veľmajstra

Počet príspevkov : 785
Join date : 02.02.2016

Návrat hore Goto down

Zobraziť predchádzajúcu tému Zobraziť nasledujúcu tému Návrat hore


 
Povolenie tohoto fóra:
Môžete odpovedať na témy v tomto fóre.