Slovensko a Sloveni
Prezerať časť fóra môžete dočasne aj bez registrácie.

BEZ REGISTRÁCIE NEVIDÍTE VŠETKY PRÍSPEVKY ANI CELÚ DISKUSIU

Najnovšia diskusia
» Germáni a Slovania. Kto sme? Kto boli oni?
Today at 9:12 am pre Svetomír

» Ariáni a ariánstvo na Slovensku a v Európe
Today at 8:55 am pre Svetomír

» Avari a vznik 1. kniežatstva Slovenov v Panonii
Št apríl 19, 2018 6:56 am pre walibuk

» Svätopluk – vzostup a pád ríše.
St apríl 18, 2018 3:35 pm pre Anonymný

» Veľkomoravské záhady Milan Ferko
Po apríl 16, 2018 8:09 pm pre walibuk

» Trenčín - nevýslovná pevnosť Považia
So apríl 14, 2018 9:02 pm pre walibuk

» Sloveni, Slovenky, Slovensko, Slovenija, slovenčina
St apríl 11, 2018 1:32 pm pre igor1235

» Pôvod Slovanov
Po apríl 09, 2018 11:33 am pre igor1235

» História a politika
Pi apríl 06, 2018 1:58 am pre Vlado

» PRAVIDLA MODERÁCIE A DISKUSIE
Pi marec 16, 2018 1:13 pm pre Amin

» Velká Morava v súvislostiach podla prameňov
Po marec 12, 2018 4:07 pm pre igor1235

» Rimania na Slovensku III diel
Po marec 12, 2018 5:34 am pre Svetomír


Bardejov mesto Longobardov ?

Pridať novú tému   Zaslať odpoveď

Zobraziť predchádzajúcu tému Zobraziť nasledujúcu tému Goto down

Bardejov mesto Longobardov ?

Odoslať pre Svetomír za St február 07, 2018 6:16 pm

    Kto čítal Franka Sasinka „Dejiny drievnych národov Uhorska“, prečítal mnoho vecí, ktoré ľudia vedia, ale ešte viac, ktoré vôbec nevedia. A vedieť by mali. Ak sa zastavíme pri strane 101, kde pojednáva o Longobardoch. Sú takí, čo tvrdia, že Longobardi dostali meno od dlhých brád, dokonca jeden etymológ vynašiel, že ich ženy mali dlhé vlasy a chceli bojovať s mužmi a tak si svoje vlasy priviazali na tvár, aby vyzerali byť zarastenými mužmi a preto tento kmeň volali posmešne Longobardi. Nuž teórie skôr na pobavenie, ako bližšie k pravde. Sasinek sa prikláňa skôr k podozreniu, že Longobardi dostali meno od špecificky dlhých porísk na bojových sekerách, ktoré sa aj neskôr vo Veľkej Morave nazývali bradaticami. Niečo na spôsob neskorších husitských halapartní. Takže Longo bardi = dlhé bradatice. Longobardi boli vraj pôvodne kmeň Suévský (Suévi = Slévi = Slávi) od hornej Visly, odkiaľ sa postupne posúvali najprv na pravý breh Labe, neskôr dole na juh. Ovládli časť Čiech, Moravy a po porážke Herulov r. 527, ktorí boli prechodne medzi riekami Váh a Morava sa presúvali až do Pannonie, ale aj na východ Slovenska. Svoju púť oná bojová družina ukončila v severnom Taliansku, v Lombardii.  Sasinek píše, že anály (Justiniánius Augustus) uvádzajú toto: „ktorážto zem nimi obsadená ešte dlho sa zvala Bardungo, Bardengau. „
Vďaka, dôstojný pán Sasinek !
A teraz sa pozrime na erb mesta Bardejov


Skrížené halapartne (bradatice s dlhými poryskami), ľalia ako symbol vznešenosti a bieločervené pruhy ako symbol mnohých bojov a mieru. Kráľovská koruna znamenala v Uhorsku kráľovské mesto...Ľudia na východe nehovoria názov mäkko Bard“ě“jov, ale tvrdo – Bardejov.
Koľko rokov má teda mesto Bardejov?

Oficiálne vysvetlenie erbu na mestskom portáli:
Erb mesta
Bardejov dostal svoj mestský symbol v roku 1453 od kráľa Ladislava. Bardejovský erb tvorí štít, rozdelený na dve polovice. V hornej modrej časti sú umiestnené dve skrížené halapartne a v ich hornom výseku sa voľne vznáša zlatá koruna, v dolnom zlatá ľalia. Dolnú polovicu vypĺňa sedemkrát Červeno - strieborné delené pole, totožné so štátnym erbom arpádovskej doby. Nosičom erbu je anjel s rozprestretými krídlami. Bardejovský erb je typickým obrazom heraldickej tvorby 15. storočia, kde v skrížených halapartniach sa odzrkadľuje symbol pohraničného mesta.

    Pohraničných miest máme kopec. Ani jedno nemá halapartne. Nie je ťažké sa o tom presvedčiť tuto: https://www.e-obce.sk/erby.html?filterkraj=%&filterokres=%&fotoalbum=&strana=1Ak hraničné mesto, tak práve pre Longobardov. Hranice sa neustále menili, Slovensko patrilo za Boleslava Chranrého Poľsku a pod. Preto halapartne ako symbol pohraničného mesta je len pre toho, komu sa nechce rozmýšľať. Červeno strieborné delenie je typyckým znakom Veľkej Moravy, ktorý Arpádovci prevzali. Kráľ Ladislav mohol erb potvrdiť práve vtedy, keď mesto dostalo od neho nejaké výsady. Ide už len o to, ktorý kráľ Ladislav. Pretože arpádovský Ladislav posledný bol zavraždený r. 1301. A tu sa uvádza, že erb udelil Ladislav r. 1453. Ladislav Pohrobok nemal s arpádovcami nič spoločné.Okrem toho doporučujem prečítať si o tomto kráľovi aspoň wikipédiu: https://sk.wikipedia.org/wiki/Ladislav_Pohrobok a potom si sami odpovedzte, kedy asi udelil tento kráľ erb mestu Bardejov. On bol totiž českým kráľom.

So súhlasom autora Alana Dologa zverejnil Svetomír 7.2.2018


Naposledy upravil Svetomír dňa Št február 08, 2018 10:44 am, celkom upravené 1 krát.
avatar
Svetomír
Kandidát na Veľmajstra
Kandidát na Veľmajstra

Počet príspevkov : 785
Join date : 02.02.2016

Návrat hore Goto down

Zobraziť predchádzajúcu tému Zobraziť nasledujúcu tému Návrat hore


 
Povolenie tohoto fóra:
Môžete odpovedať na témy v tomto fóre.