Slovensko a Sloveni
Prezerať časť fóra môžete dočasne aj bez registrácie.

BEZ REGISTRÁCIE NEVIDÍTE VŠETKY PRÍSPEVKY ANI CELÚ DISKUSIU

Najnovšia diskusia
» Ariáni a ariánstvo na Slovensku a v Európe
Today at 9:55 am pre Amin

» Magnae Moraviae Fontes Historici
St február 21, 2018 6:44 pm pre Amin

» Prečo obyvatelia Slovenska sú Slováci a nie Sloveni ?
St február 21, 2018 4:32 pm pre igor1235

» Wogastisburg = Vogburg = Trenčín ?
Ut február 20, 2018 6:43 am pre Svetomír

» Pikoška od bratov Čechov
Po február 19, 2018 10:38 pm pre Amin

» MAPY STARÉHO SLOVENSKA
Po február 19, 2018 9:23 pm pre igor1235

» Rimania na Slovensku I diel
Po február 19, 2018 7:52 pm pre Amin

» Rimania na Slovensku III diel
Po február 19, 2018 10:03 am pre igor1235

» Názvy slovenských riek – hydronymá
So február 17, 2018 9:24 pm pre Amin

» Sťažnosť na našich historikov pánovi Sasinkovi
So február 17, 2018 8:47 pm pre Amin

» Kostol v Boldogu a hrobka Quintia Attilia
Po február 12, 2018 12:07 pm pre Jas

» Avarské pamiatky na Slovensku
Ne február 11, 2018 8:08 am pre Svetomír

Názvy slovenských riek – hydronymá

Pridať novú tému   Zaslať odpoveď

Zobraziť predchádzajúcu tému Zobraziť nasledujúcu tému Goto down

Názvy slovenských riek – hydronymá

Odoslať pre Svetomír za Št február 08, 2018 4:51 pm

Nemám rád vedecké štúdie o jednoduchých veciach, ktoré rôzni "onomastici" ohýbajú, lámu cez koleno, porovnávajú slová, názvy s rôznymi dvadsiatimi jazykmi len aby vyzerali učene. Toponymá vznikali jednoducho, až primitívne a tak ich treba aj vnímať a niekedy aj lúštiť. Asi som dostatočne primitívny, že sa mi semtam niečo podarí odhaliť  Surprised

K jednotlivým riekam:

Dunaj, Dunav – dunel, kým sa prehrýzol najprv cez Železné vráta, potom cez skalnú úžinu pri Nagymarosi. Kým si prelízal cestu cez kamennú bariéru musela to byť hotová Niagara. Jeho grécky názov Istros je od toho, že tečie na východ – Ister - latinsky.Kto sa chce presvedčiť, že to bolo tak, nech si prečíta: http://sloveni.forumsk.com/t18-topic

Morava – rieka, ktorej ostal názov po všeobecnom pomenovaní riek v dávnej minulosti – rieka (zrejme blátivá) bola Moravou, máravou, močiarovou. Moravy sú najmenej štyri, preto odhadujem, že to bolo všeobecné meno pre rieku?

Váh – latinsky Cusus, keltsky Duria – oboje znamená bystrinu, dravú rieku. Pre Rimanov to bola rieka, ktorú poznali najmä kvôli jantárovej obchodnej ceste dávno, pretože si na Považí určili Vánia ako „kráľa“ nad tou cestou, teda vyberača mýta a ochráncu pocestných. Možno už vtedy dali rieke názov bludná = Vagus. Neskôr to niekto zmenil na Cusus, ale Vag – Vog sa už ujal aj u Frankov, tak to ostalo ako Vag – Váh. Rímsky názov prekryl predošlý slovenský, či keltský názov.
Ale teraz tu dám názor, ktorý vznikol v mojej hlave dnes. Váh bola najdôležitejšia ZVÁŽNA rieka. Po nej sa plavili lode, plte s tovarmi a najmä, zvážalo sa prepotrebné drevo do nížin na stavby. Možno mala aj iný slovenský názov. Ale celkom určite zvážna bola. A zapisovateľove cudzie ucho nepočulo "Z", napísalo Vag. Takže, myslím, si, že tento názov už Rimania našli ako Zvážna rieka a rozprávka o vaguse vznikla až potom. Škoda, že sa nezachovali naše slovenské poznámky na koži, brezovej kôre...
Tak teda, kto tu bol skôr: Rimania, alebo my? Prečo Rimania nikde nepísali o sťahovaní národov? Pretože národy už boli nasťahované!

Kysuca – je od slova Cusus, pretože Rimania považovali Kysucu za Váh. Až neskôr prišli na to, že to je inak, že Váh tvoria dve rieky – Biely a Čierny Váh. Popri Váhu a Kysuce viedla cesta, teda bola to akoby jedna rieka jedným smerom.

Orava – rieka, ktorá orala, brala zem?

Hron – rieka tvoriaca hranicu medzi Čiernym a Bielym Slovenskom, Granica, Granum prevzali názov Rimania ako jestvujúci, teda tento slovanský názov tu bol v čase ich príchodu, tedaj najskôr r. 6 p.n.l. Pravdepodobne teda aj tento fakt vyvracia teóriu o našom sťahovaní sa sem v 5. – 6. storočí.

Nitra – je od keltského netra = had, užovka. Slovania jej dali koncovku Nitrava. Rieka sa okolo mesta Nitra doslova hadí. Toto má paralelu v južnom Švédsku, kde boli Góti (Galovia = Kelti), kde je taktiež mesto Netra na hadiacej sa rieke Nätre.

Ipeľ – do 18. storočia sa táto rieka volala Bolia, Bollia, teda od bolesti. Pretože sa na nej odohrala obrovská bitka medzi Slovenmi a Ostrogótmi a tu zahynulo vraj 30 000 ľudí. Zo slova Bolia urobili Maďari Iboju (Ibolya) a Sloveni, latiníci, Nemci a pod z toho urobili Ipul, nakoniec Ipeľ. Ondruš a Šmilauer pri hydronýmii pospomínajú všeličo, ale preukázateľné meno Bollia si nevšímajú. Ja som si všimol.

Hnilec – voda na hornom toku tečie pomaly a vymývala močiare od humínových kyselín, ktoré mu dávali nahnedastú farbu. Hnilá voda. Hnilec.Nemci kolonisti prebrali názov a postavili si Golnitz. Gelnicu. Lenže názov bol rýdzo slovenský.

Hornád – voda vytekajúca z hôr? "Vedci sa domnievajú, že to bola hradná rieka, hraničná rovnako, ako Hron. Čo by nie! Na Hornáde v Maďarsku je hradisko Gradna, dnes Garadna. Myslíte, že je to logické? Čo bolo skôr? Pevnosť, alebo rieka?

Slaná – táto rieka mala celkom určite iný názov. Ale iba do chvíle, odkedy sa na Gemeri v Rejdovej a okolí traduje príhoda, ako kupci s vozami išli s poľskou soľou na juh po starej ceste dolu „Hlubokou“ dolinou a jeden voz sa prevrátil do rieky a soľ sa v nej rozpúšťala...Neďaleko toho miesta stojí poľovnícka chata Šaman. Je tam nápis v latinčine, ktorý som dolúštil tu v diskusii: http://www.dobsincan.estranky.sk/clanky/neobjasnene-posolstvo.html. Je tam napísané latinskými skratkami: V mene Ježiša nazaretského, kráľa Júdei a blahoslavenej panny Márii na konci vojny pochovaný 20 ročný vojak. Žiaľ, chýba dátum. Kameň sa veľmi ťažko hľadá.
Príhoda so soľou sa stala pred príchodom Maďarov, rieka Slaná je kreslená do najstarších máp ako Sajó.

Rimava – rieka mohla byť pomenovaná podľa toho, že na nej táborili Rimania. Naznačujem to v článku Rimania na Slovensku II.

Topľa – rieka okolo ktorej rástlo mnoho topoľov. Topoľová rieka.

Torysa – starý názov Toryse je Tarcha. Maďari to spotvorili na Tárca. Pritom mimo logiky, lebo tárca je tácka. Aj to nám ukradli.  (B. Varsik Osídlenie Košickej kotliny 2.) Aká sa stala Ťarcha (to Varsíka nenapadlo) na rieke Toryse? Tu je paralela s riekou Bolia, na ktorej bola bolesť a bitka sa stala pri Balogu (Boláku) nad Ipľom.

Tisovník – potok tečúci cez, od porastu tisa.

Tisa – alebo je rovnako nazvaná od tisu, alebo je podľa dolného toku - Tichá. Kto ju videl, ten vie, že je. Na starých mapách je táto rieka prameniaca na dvoch miestach na Ukrajine (Biela tisa a Čorna tisa) od miesta, kde priberá Bodrog zvaná ako Čierna, po prítok Krišu. Až potom je zasa zvaná Tisa. Zaujímavé, že v ústi Tisy je mesto Titel zo starým prechodom, dokonca rímskym mostom cez rieku. A nielen mostom, Rimania tam mali manufaktúru na výstavbu lodí, našlo sa tam mnoho kotiev a rôznych súčastí lodí. Meno Titel je zrejme skratka zložených slov Tisa – tel...napr mi vychádza Tisza tél = zimná Tisa. Pre Maďarov prechod cez zamrznutú Tisu. Pre pomalý tok zamŕzala skôr, ako Dunaj. Ovšem tento prechod existoval omnoho skôr, ako niekto prišiel na malých škaredých koníkoch. To radšej fantazírujma nad Tisa Telum, čiže rímska pevnosť na Tise . Samozrejme, že bola.

Laborec – borí ľady ?

Ondava – Laborec tečie pri nás a tá rieka onda (z chorvátskeho potom)?  Ale Varsik našiel svojské vysvetlenie. Pretože na tejto rieke je Udavské, dedina. Myslím, že Varsík sa trocha mýli. Nevšimol si, že Udava je úplne iná rieka, na ktorej je aj dedina Udavské. Ešte aj mňa skoro doplietol.

Bystrica, Bystrianka – vysvetlenie v názve

Gidra – meno pravdepodobne dali Rimania, nazvaná od toho, že sa hadí okolo Cífera, kde bol veľký voj. tábor Rimanov ako Hydra – vodná príšera?

Žitava – od žita. Maďari urobili z toho Zsitva.

Bodva - starý názov Buldua - z toho vyvodzujem Buldavu. Rieka Bulharov? Avarov? Aj tú Maďari spotvorili na Bódvu.

Ida - z keltského Dy eide, čo znamená tečúcu vodu. Vraj. Tu mi napadlo, že tak, ako eide je tečúca voda, aj ava môže znamenať to isté. A potom ako som predpokladal - Tvnava, Nitrava, Moldava, a pod.

Sikenica - riečka vytekajúca spod Sitna nemôže byť Sikenica, ale Sitenica. Prečo my, Sloveni si necháme od niekoho prekrúcať názvy? No nie sme hlúpi?

Sklabiňa - potok na Turci. Tečie cez Sklabiňu. Nie je to náhodou názov od Sclavinie, Sclabinie? Zvlášť, keď oproti sú Slovany pod Kláštorom pod Znievom? Kde ste, naši historici? A máme ešte jednu Sklabinú pod Malým Krtíšom. Čo z tým urobíme, páni vedci? Veru, Sasinek nebol vedec, ale on mal jasno, že sme boli Slavíniou aj s Pannoniou.

Ložnica - riečka pod Bernolákovom. Samozrejme, že sa jednalo o Lužnicu tečúcu cez poôvodné lužné lesy. Lenže Bernolákovo sa po tatárskom vpáde ponemčilo, potom za Uhorska pomaďarčilo a kontinuita bola fuč. A tak nám niekto pomenoval tento potok na Čiernu vodu - Fekete víz. Tak nám treba!

Blh - samozrejme, že je to zasa niečo spotvorené. Keď si pozrieme históriu hradu Veľký Blh, zistíme, že tento hrad sa volal r. 1323 Felac = Felak. Zrejme niekto (zasa nejaký latinský horlivec) zle videl B, lebo inak by napísal nie Felak, ale Belák. Mnoho priezvisk je od tohoto hradu. Názov hradu r. 1331 bol už zapísaný ako Bolug, potom Balog. Štítnický farár, horlivý historik mapujúci Gemer mal v tom jasno: Z Balogu sa časom stal Blh. Tu si tiež myslím, že rieka bola skôr, ako hrad, teda hrad dostal jej meno, nie opačne. Takže rieku Belú si voláme hlúpo - BLH. Akoby sme ani neboli doma. Je načase tie mená vrátiť.

Krupinica - rieka pretekajúca Krupinou, Krapinou od Carpov, karpatských ľudí.

Bebrava - Jas povedal, že je to od bobra - Bobrová. Súhlasím s ním.

Gortva - Maďarmi spotvorená Gortava - rieka z gor, hôr.

Ostáva mi vysvetliť Poprad, Turiec a Cirochu. Ostatné rieky slovákovi vysvetľovať netreba. Vlastne ostali už len potoky a potôčiky.

Prosím o vašu spoluprácu. Neuviedol som niektoré rieky, s ktorými som si neporadil a s tými, čo som si poradil, sa môžem mýliť.

So súhlasom autora Alana Dologa zverejnil Svetomír 8.2.2018

Naposledy upravil Svetomír dňa St február 14, 2018 9:01 am, celkom upravené 24 krát.
Svetomír
Kandidát na Veľmajstra
Kandidát na Veľmajstra

Počet príspevkov : 751

Návrat hore Goto down

Re: Názvy slovenských riek – hydronymá

Odoslať pre Valamir Magyár za Št február 08, 2018 7:24 pm

Svetomír, píšeš že "Nitra – je od keltského netra = had, užovka. Slovania jej dali koncovku Nitrava."

Slovania asi žiadnu koncovku ava rieke Nitra nedávali. To urobili skôr Kelti alebo Germáni.
Alebo možno len (germánski) kronikári. Veď rieka Netra vo Švédsku žiadnu koncovku awa nemá.
To ava môže byť z  z germánskeho "ahwa". Germánskemu letopiscovi názov Nitra znel nejako čudne.
Tak mu pridal  "ava", aby to znelo viac ako rieka. Netra mu nestačilo :-).

Valamir Magyár
Kandidát na spisovateľa
Kandidát na spisovateľa

Počet príspevkov : 107

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Svetomír za So február 17, 2018 10:07 am

K tomu Turcu si ale neodpustím poznámku: sú tam min. dve dediny s výrazne neslovanským (aspoň pre mňa) názvom. Bodrová, Borcová, Kevice (Keve). Bodorová má vraj názov od Petra de Boda. Boda a Bodor sú ale dve mená. Bodor, Borco...ak si spomenieme na článok o Attilovom hrobe http://sloveni.forumsk.com/t17-topic, a preberieme si mená Hunov, červík hlodá - naozaj to nemohlo ostať po Hunoch ako pamiatka? Prečo bolo treba okrem Nemcov v Turci, ktorí prišli ovšem veľmi neskoro, prečo bolo treba rozlíšiť názvy Slovany a Sklabiňa práve v Turci o ktorom si myslíme, že je rýdzo slovenský? Lebo asi rýdzo slovenský nebol v čase, keď sa tvorili názvy dedín. I keď názvy sa priebežne prispôsobovali. Ako dnes.

Je tam ešte  názov akoby z maďarčiny, ktoré dráždi oči.  súčasťou Martina sú Košúty. Ja viem, že košutom volajú v Turci capa. Je to ale naozaj slovenské slovo?

Erb obce Borcová. Olivová ratolesť skrížená palmovým listom, nad nimi kvet z Turca (taký má názov) a nad tým všetkým kráľovská koruna. Kráľ od paliem a olív na Turci. Rovnako zvláštne, ako erb Beckova - slon.

Naposledy upravil Svetomír dňa So február 17, 2018 3:59 pm, celkom upravené 1 krát.
Svetomír
Kandidát na Veľmajstra
Kandidát na Veľmajstra

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Amin za So február 17, 2018 3:14 pm

Len či skutočne bol Cusus Váh. Topľa je východniarsky Teplá. Možno nezamrzala. Nie od topoľa. Hron je samozrejme hranica, aj keď sa slovo pre hranicu odvodzuje od rieky Granikos, ktorú prekročil Alexander, keď išiel poraziť Perzskú ríšu. Je to však slovanské slovo, máme z neho hranu. Iné slovo pre hranicu je medza a potom kraj, okraj. Z toho máme krajinu.
Amin
Kandidát na Majstra
Kandidát na Majstra

Počet príspevkov : 425

http://sloveni.forumsk.com

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Svetomír za So február 17, 2018 3:33 pm

Topľa nemala byť od čoho teplejšia, ako Torysa, či iná rieka. Naozaj to je rieka od topoľov - treba pozrieť, a poznať šarištinu :-). Teplá je cepla, nie topľa :-). Býval som tam, aj dnes to tak ľudia vedia, že topoľová rieka.

Cusus - povedal by som: všeobecne známa vec.

Ani nie je dôležité, že Cusus. Dôležité je, že Váh je od zvážať, prepravovať.
Svetomír
Kandidát na Veľmajstra
Kandidát na Veľmajstra

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Amin za So február 17, 2018 5:18 pm

Svetomír napísal:Topľa nemala byť od čoho teplejšia, ako Torysa, či iná rieka. Naozaj to je rieka od topoľov - treba pozrieť, a poznať šarištinu :-). Teplá je cepla, nie topľa :-). Býval som tam, aj dnes to tak ľudia vedia, že topoľová rieka.

Cusus - povedal by som: všeobecne známa vec.

Ani nie je dôležité, že Cusus. Dôležité je, že Váh je od zvážať, prepravovať.

Názov riečky alebo potoka "Teplá" nie je žiadny unikát, po svete ich je dosť a nie sú o nič teplejšie ako iné.
Topľa môže byť napr. z rusínštiny. Nehovoril som o šarištine,  môže ísť o starý názov, ktorý z dnešným nárečím nekorešponduje. Ani nemusí korešpondovať s tým, ako si názov vysvetľujú ľudia dnes.

AKO PRÍKLAD uvádzam LIPTOVSKÚ TEPLÚ :
Názov obce sa vyvinul zo slovanského názvu miestneho potoka a z listinného materiálu z 13. storočia ho poznáme v tvaroch: Tepla, Teplo, Topla, Thopla a iné. Názov vznikol zo slovanského základu tepla.....

Všeobecne známou vecou sú aj Mikulčice, sídlo kniežaťa Mojmíra  :-) :-) :-)

Od čoho je Váh, to by som nechal otvorené ....  ale napoviem, možno v princípe niečo podobné ako Nitra
Amin
Kandidát na Majstra
Kandidát na Majstra

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Svetomír za So február 17, 2018 5:23 pm

Riek Teplá, Toplica, Toplic je naozaj hodne. Na Ukrajine, v Poľsku, v Čechách, aj v Sedmohradsku. Ale naša Topľa je od Topoľov. To nezmení žiaden Záhorák, ktorý počul, že jeden povedal. Very Happy Ani Šmilauer s Ondrušom, čo porovnávajú celý svet a Šarišania sa smejú. Tak to je. Kedz budzece žic medžu nima jeden rok a vecej, vecka pochopice aj inše veci a hlavne kedz sebe vežmece jednu z nich za ženu.

A k Váhu? Nemusí byť všetko podľa mojej hlavy. Ale pre mňa - bola to zvážna rieka. Jednoznačne.
Svetomír
Kandidát na Veľmajstra
Kandidát na Veľmajstra

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Amin za So február 17, 2018 7:00 pm

Svetomír napísal:Riek Teplá, Toplica, Toplic je naozaj hodne. Na Ukrajine, v Poľsku, v Čechách, aj v Sedmohradsku. Ale naša Topľa je od Topoľov. To nezmení žiaden Záhorák, ktorý počul, že jeden povedal. Very Happy Ani Šmilauer s Ondrušom, čo porovnávajú celý svet a Šarišania sa smejú. Tak to je. Kedz budzece žic medžu nima jeden rok a vecej, vecka pochopice aj inše veci a hlavne kedz sebe vežmece jednu z nich za ženu.

A k Váhu? Nemusí byť všetko podľa mojej hlavy. Ale pre mňa - bola to zvážna rieka. Jednoznačne.

O tej TT sa píše tu http://www.liptovskatepla.sk/historia-obce.phtml?id_kat_for_menu=4373
Netvrdím, že akurát oni musia mať pravdu, ale pokiaľ máme rieky nazvané aj podľa iných stromov, tak by mohlo byť aj inak... V zozname slovenských riek som vak našiel len jednu Jablonku a jednu Javorinku, či sú pomenované podľa stromov, alebo podľa obcí na nej, neviem. Jazykoveda je veštenie z krištálovej gule, hotová veda, jednému sa vydarí, inému nie..

Navrhujem kompromis- podľa teplého topoľa ....

S tým vážnym Váhom ... g sa mení na ž, ale či aj naopak?
Amin
Kandidát na Majstra
Kandidát na Majstra

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Svetomír za So február 17, 2018 7:21 pm

S Váhom je to rovnako, ako so Slovenmi kontra Sclabini, Burebistom kontra Bojemistrom, Svätoplukom kontra Svantopolkom, Zuentopolkom a ešte na 10 iných spôsobov, Kováčmi ako Kvádmi, Quadorum...a tak Váh je Vaag, Vog, Vagh, Vagus, Vaginus Very Happy no a pritom je to rieka, po ktorej sa zvážalo. Akurát zapisovateľ bol ten istý, čo predtým.
Svetomír
Kandidát na Veľmajstra
Kandidát na Veľmajstra

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Lekalo za So február 17, 2018 7:39 pm

Ono existuje aj potok Vážna. Je to pravostranný prítok Hrona, ale po ňom sa určite nič nezvážalo, skôr sa predpokladá názov odvodený od zvážnic pre mlyn resp. mlyny na drvenie rudy.

Lekalo
Aktívny dopisovateľ
Aktívny dopisovateľ

Počet príspevkov : 77

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Svetomír za So február 17, 2018 7:53 pm

Ak si preberieme Rusko, máme tam viacero váhov a podobných riečok. Už neviem, odkiaľ to mám, existuje (existoval) jeden mudrlant, čo tú podobnosť mien vysvetlil tak, že polovica rieky tečie horami a polovica rovinami a preto je vyvážená, preto Váh. Kľudne fantazírujme ďalej donemoty. Ja viem, že na žiadnej definitíve sa nedohodneme. Lebo všetci by sme chceli svoju pravdu. Ale ona je len jedna. Tá moja Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
Svetomír
Kandidát na Veľmajstra
Kandidát na Veľmajstra

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Amin za So február 17, 2018 8:25 pm

Svetomír napísal:Ak si preberieme Rusko, máme tam viacero váhov a podobných riečok. Už neviem, odkiaľ to mám, existuje (existoval) jeden mudrlant, čo tú podobnosť mien vysvetlil tak, že polovica rieky tečie horami a polovica rovinami a preto je vyvážená, preto Váh. Kľudne fantazírujme ďalej donemoty. Ja viem, že na žiadnej definitíve sa nedohodneme. Lebo všetci by sme chceli svoju pravdu. Ale ona je len jedna. Tá moja Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

VAG - muselo byť kedysi VAnG (VOnG), čo dosť pripomína LAnG, LOnG. Netvrdím, že L sa zmenilo na V a  naopak, ale koniec koncov, keď to vyslovíme pár krát a povieme niekomu, nech to zapíše, bez toho, že by vedel o čom je reč, tak som si istý, že ponúkne aspoň štyri možnosti (aj BANG, UANG, MANG..., podľa svojich uší a našej výslovnosti a jeho skúsenosti). A tá jedna možnosť je aj , že LANG -LONG = dlhý, čiže DLHÁ (rieka) zapíše ako VAnG = VAG.  V akom jazyku? No, v tom našom pradávnom.
To je zasa moja pravda. A kto ju neberie,ten je môj nepriateľ a budem ho ignorovať!!!!!!!!!
Amin
Kandidát na Majstra
Kandidát na Majstra

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Amin za So február 17, 2018 8:40 pm

Na WIKI je zoznam 180 mien slovenských riek. Nie sú tam všetky, chýbajú  dnes malé potôčky. Jeden sa na napr. volá KISTOR. Zaujímalo by ma, ako by jeho názov vysvetlil majiteľ pravdy :-) .
Amin
Kandidát na Majstra
Kandidát na Majstra

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Svetomír za So február 17, 2018 9:07 pm

Ja som sa len zabával. Nie som majiteľ pravdy. Predsa to z môjho textu jasne plynie. Váh = zVÁŽna rieka je len typ, ktorému dávam väčšiu šancu, ako rieke, ktorá má váhu = vyrovnanie dĺke toku v horách a na rovine. Jasné, že to bolo tak jocolor
Svetomír
Kandidát na Veľmajstra
Kandidát na Veľmajstra

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Amin za So február 17, 2018 9:24 pm

Svetomír napísal:Ja som sa len zabával. Nie som majiteľ pravdy. Predsa to z môjho textu jasne plynie. Váh = zVÁŽna rieka je len typ, ktorému dávam väčšiu šancu, ako rieke, ktorá má váhu = vyrovnanie dĺke toku v horách a na rovine. Jasné, že to bolo tak jocolor

Veď aj ja len v rovine zábavy :-) Ale pravda niekde bude....
Amin
Kandidát na Majstra
Kandidát na Majstra

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Sponsored content

Sponsored content

Návrat hore Goto down

Zobraziť predchádzajúcu tému Zobraziť nasledujúcu tému Návrat hore

Povolenie tohoto fóra: