Slovensko a Sloveni
Prezerať časť fóra môžete dočasne aj bez registrácie.

BEZ REGISTRÁCIE NEVIDÍTE VŠETKY PRÍSPEVKY ANI CELÚ DISKUSIU


Česko-Slovensko, Československo, ČSSR, ČSFR, Slovensko

Zobraziť predchádzajúcu tému Zobraziť nasledujúcu tému Goto down

Česko-Slovensko, Československo, ČSSR, ČSFR, Slovensko

Odoslať pre igor1235 za St máj 09, 2018 2:24 pm

Tohto roku budeme oslavovať 100 rokov vzniku Československa. Masaryka a Beneša ako politikov urobil Štefánik. Až do stretnutia s nimi boli Masaryk a Beneš len súčasťou množstva, ktoré obletovalo dohodové štáty. Keď vo Francúzsku bola dňa 21. augusta 1914 založená rota Nazdar a o deň skôr v Kyjeve bola ustanovená Česká družina v ruskej armáde - v tejto dobe bol Masaryk ešte len poslancom vo Viedni a Beneš súkromným docentom v Prahe. V novembri 1914 boli už obidve jednotky na fronte a Masaryk ešte stále vo Viedni. Bol to Štefánik, ktorý obidvoch po ich príchode na západ predstavoval a uvádzal ku vplyvným osobám. Mal podstatný podiel na vzniku republiky. Všetky memorandá predtým, ktoré Masaryk písal čelným osobám dohodových štátov, zostávala bez príslušných odpovedí. Meno im urobili až légie a Štefánik, Slovák, francúzsky občan a generál, zakladateľ légií atď, atď  Ďalej treba povedať, že Masarykom bola porušená :
Clevelandská dohoda v Ohiu, dňa 22. októbra 1915 ako prvý dokument o spoločnom postupe Čechov a Slovákov v boji za národné oslobodenie. Bola podpísaná v októbri roku 1915, teda v čase, keď v Európe prebiehala prvá svetová vojna a zároveň v Rakúsku-Uhorsku prebiehal boj o samostatnosť Slovákov, Čechov a iných národov. U amerických krajanov postupne začala prevládať mienka, že optimálne pre Slovákov bude štátne spojenie s Čechmi. Kým stúpenci unitaristického čechoslovakizmu presadzovali česko-slovenskú jednotu a vybudovanie tzv. Veľkej Čechie, zástupcovia Slovákov v Amerike boli ochotní akceptovať len taký Česko-Slovenský štát, ktorý bude založený na federatívnom systéme so slovenskou autonómiou.31. mája 1918 ju nahradila Pittsburská dohoda.
Pittsburská dohoda schvaľovala spojenie Slovákov a Čechov v samostatnom štáte, v ktorom malo mať Slovensko vlastnú administratívu a snem. Hoci zo slovenského hľadiska znamenala ústup od hlavných požiadaviek Clevelandskej dohody, zaručovala Slovákom širokú samosprávu a slovenčinu ako úradný jazyk na školách, v úradoch a vo verejnom živote. Na rozdiel od Clevelandskej dohody nemalo ísť o federatívne usporiadanie štátu a forma štátu mala byť republikánska. Pittsburská dohoda sa po roku 1919 stala predmetom vnútropolitického zápasu o autonómiu Slovenska.
8. januára 1918 bolo vyhlásených 14 bodov prezidenta USA Woodrowa Wilsona. Ich význam pre budúci česko-slovenský štát je nesporný, ale toto vyhlásenie ešte negarantovalo jeho vznik, iba požadovalo autonómiu pre rakúsko-uhorské národy. Garancia samostatnosti prišla až s odpoveďou prezidenta Wilsona na ponuku rakúskeho cisára a uhorského kráľa Karola I. zo 16. októbra 1918.
Masaryk dosiahol v priebehu roka 1918 prísľub uznania nezávislosti od hlavných západných mocností Dohody. V Paríži ustanovil dočasnú česko-slovenskú vládu. Medzitým sa domáce politické strany dohodli na vytvorení Národného výboru česko-slovenského, ktorý mal pripravovať prevzatie moci. Dočasnou ústavou 13. novembra 1918 bolo čo najskôr po vyhlásení nezávislosti Česko-Slovenska vypracovať základný zákon o republike Československej zvanej Československo čo Masaryk podporoval z rôznych dôvodov napr. z hľadiska ekonomickej sily jednotného národa Československého....doplním s ideológiou, zvanou čechoslovakisti
https://sk.wikipedia.org/wiki/Vznik_%C4%8Cesko-Slovenska
Česko-Slovensko v skutočnosti vznikalo v priebehu dvoch dní od 16. do 18. októbra 1918. Do tej doby nebolo celkom jasné, či v Európe vôbec k nejakým zmenám dôjde.
Rád by som sa vrátil k otázke štátnosti Slovenska. V Čechách sa so svojou 100 ročnou štátnosťou vysporiadali uznaním dátumu vzniku Československa 28.októbra 1918 Slováci tíško spinkajú s otvorenými očami, zaevidovali iba 100 rokov vzniku Československa. Tohoto roku už oslavovali 25 rokov samostatnosti a zrejme by mali ako súčasť Československa aj 100 rokov spoločnej štátnosti s Čechmi. Teda do dnešných dní sme sa nedokázali  vyrovnať so svojou štátnosťou ... zrejme sme oficiálne neuznali ani svoje dejiny. Very Happy
avatar
igor1235
Majster

Počet príspevkov : 366
Členom fóra od : 09.05.2015

Návrat hore Goto down

Re: Česko-Slovensko, Československo, ČSSR, ČSFR, Slovensko

Odoslať pre walibuk za Pi máj 11, 2018 12:17 am

Moderné dejiny Slovákov, to je pre náš národ ešte väčia neznáma ako Velkomoravská ríša. Veď kto už len vie, čo to je napríklad ten Trianon.
Štefánik bol v prvej rade vedec, vojakom bol z donútenia okolnosťami /vojnou/ , letcom skrz zdravotné problémi, k inému druhu vojska ho odmietli zaradiť a generálom sa nestal za zásluhy na bojisku, ale ako organizačný fenomén aký nemal páru. Je pravda že on otvoril profesorovi Masarikovi cestu k politickej špičke Francúzka, ale pred Štefánikom sme mali úžasných bojovníkov za práva Slovákov, neboli to však Slováci, ale Angličan Róbert Wiliam Seton - Watson a Nór Bjørnstjerne Martinius Bjørnson. Títo svojou publikačnou činnosťou o pomeroch v Uhorsku vytvorili v Európe obraz Rakúsko Uhorskej monarchie ako "Žalára národov".  Takže vízia Masaryka o rozbití Habsburgskej monarchie  mohla padnúť na úrodnú pôdu.
Podla mojej mienky rozhodujúcim faktorom pre súhlas mocností so vznikom ČSR bol vznik légií. Legionári boli v podstate vojenskými zbehmi, dopustili sa hrdelného trestného činu vlastizrady a do Rakúsko Uhorska sa nemohli vrátiť. Každý štát kde légie vznikli  mal s toho osoh, veď ich vlastný vojaci sa často búrili a najradšej by kapitulovali. Vojenské vzbury boli časté. Takže odhodlaný vojaci bol vlastne v tej dobe malý zázrak. Legionári mali často svojich vlastných velitelov, generálov, ktorí získali hodnosť za úspechy v boji. Vďaka Štefánikovi boli jednotní a predstavovali mimoriadnu vojenskú silu.  Bolo pravdepodobné, že v rozvrátenej monarchii by si svoje územie vybojovali sami, hrozila totálna anarchia.
T.G. Masaryk emigroval v decembri 1914. Jeho koncepcia jednotného československého národa bola prekonaná už v čase keď ju vymyslel, /zamietli ju ešte Štúrovci, aj českí obrodenci/, stala sa politickou slabinou počas celej existencie  ČSR.
Vznik ČSR to nebolo len oddelenie severných častí monarchie, to bola skutočná demokratická revolúcia, vďaka ktorej sa v spoločnosti v ČSR natrvalo vžila demokracia. Dodnes nám z tých čias zostalo v ústave právo volného vstupu do lesov a slobodného prístupu k  vodným tokom a plochám.
avatar
walibuk
Majster

Počet príspevkov : 475
Členom fóra od : 15.03.2016

Návrat hore Goto down

Re: Česko-Slovensko, Československo, ČSSR, ČSFR, Slovensko

Odoslať pre Asyr za Pi máj 11, 2018 11:37 am

Voľný pohyb po krajine nám zostal z čias Rakúska. Bolo to na základe zákona či dekrétu Márie Terézie.
Nie v každej krajine je to samozrejmosťou. Ale dlhodobo sa pracuje, aby to samozrejmosťou nebolo ani u nás.
Z rakúskych čias sme prevzali napr. aj anonymné vkladné knižky, po prevrate v 1989 zrušené. Tiež napríklad skoré vstávanie do práce - FJII. vstával skoro, tak s ním aj celá monarchia. To nám zostalo. Parlament bol aj v Rakúsko-Uhorsku. Samozrejme, vládol monarcha.  Na rozdiel napr. od VB, kde je na čele štátu tiež monarcha, ale akurát sa môže nechať fotografovať do bulváru. Ale ak je Mayová demokratka, tak to tam rovno mohla byť aj tá monarchia. Ani prvorepubliková ČSR nebola žiadna ideálna demokracia. Vidieť to podľa toho ako sa vyzbrojená republika rýchlo vzdala. V skutočnosti v nej vládol niekto celkom iný ako demokratický parlament volený občanmi. Masaryk a spol, to bola len taká ozdoba, podobne ako britská kráľovná. Štefánik sa zrejme do partie nehodil.
A kvalita našej demokracie sa pozná podľa toho, čo si môžeme podľa zákona beztrestne myslieť a verejne napísať. Vyzerá to, že nič moc, v porovnaní s totalitou táto naša pluralita vyzerá ako rovnocenná nadávka.
avatar
Asyr
Majster

Počet príspevkov : 458
Členom fóra od : 07.05.2015

http://sloveni.forumsk.com

Návrat hore Goto down

Re: Česko-Slovensko, Československo, ČSSR, ČSFR, Slovensko

Odoslať pre Asyr za Pi máj 11, 2018 11:48 am

Rozhodne by sme sa nemali vzdávať vlastných dejín a vznik a existencia ČSR do nich patrí. Pri výročí nás to zvádza skôr k idealizácii, ale to platí všeobecne, že minulosť si idealizujeme až do podoby "starých zlatých čias". Nezaškodí však aj iný pohľad. Na nete je viacero článkov, ktoré si "podali" Beneša. Ak je z toho len 10% pravda... Nič sa nepíše o tom, ako sa za 1. ČSR rozkradol štátny majetok z čias Rakúsko-Uhorska. Ako sa z politikov stali zo dňa na deň vďaka tomu boháči. A potom zasa po roku 1945 a po roku 1948 zasa len chudáci obyčajní ľudia, ktorí sa nemohli dočkať rokov 1968 a 1989, aby sa im vrátil im ukradnutý majetok, ktorí si za 1. republiky nakradli. Sem tam výnimka, samozrejme. Tak ako dnes.
avatar
Asyr
Majster

Počet príspevkov : 458
Členom fóra od : 07.05.2015

http://sloveni.forumsk.com

Návrat hore Goto down

Re : Česko-Slovensko, Československo, ČSSR, ČSFR, Slovensko

Odoslať pre igor1235 za Pi máj 11, 2018 1:39 pm

V rakúskej časti monarchie Poliaci chceli obnoviť nezávislé Poľsko, na východe sa črtal nový ukrajinský štát a Česi všade ohlasovali plán na obnovu českého štátu. Dokonca chceli Veľkú Čechiu. Slováci neboli dostatočne silný národ, aby podobný plán uskutočnili vlastnými silami. Nemohli ani odkazovať na históriu, pretože ak nechceli siahať po dávnej predstave o Veľkej Morave, tak nikdy v minulosti neboli samostatní. V prípade Slovákov išlo v ich samourčení o úplne nový radikálny krok a nie ľahký rozchod s krajinou a národmi, s ktorými boli dlhodobo previazaní. Po páde ruského variantu oslobodenia zvonka im ostávali iba dve možnosti: vybojovať si národné práva v Uhorsku alebo sa pripojiť k silnejšiemu národu. Plán na riešenie slovenskej otázky využitím oveľa silnejšieho a lepšie organizovaného českého hnutia sa priam ponúkal. Ľudácky politik A.Hlinka situáciu výstižne formuloval: Tisícročné manželstvo s Maďarmi sa nevydarilo. Musíme sa rozísť.“
avatar
igor1235
Majster

Počet príspevkov : 366
Členom fóra od : 09.05.2015

Návrat hore Goto down

Re: Česko-Slovensko, Československo, ČSSR, ČSFR, Slovensko

Odoslať pre Sponsored content


Sponsored content


Návrat hore Goto down

Zobraziť predchádzajúcu tému Zobraziť nasledujúcu tému Návrat hore


 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.