Slovensko a Sloveni
Prezerať časť fóra môžete dočasne aj bez registrácie.

BEZ REGISTRÁCIE NEVIDÍTE VŠETKY PRÍSPEVKY ANI CELÚ DISKUSIU

Najnovšia diskusia
» PRAVIDLA MODERÁCIE A DISKUSIE
Pi marec 16, 2018 1:13 pm pre Amin

» Svätopluk – vzostup a pád ríše.
Št marec 15, 2018 7:22 pm pre Amin

» Veľkomoravské záhady Milan Ferko
Št marec 15, 2018 7:06 am pre Svetomír

» Velká Morava v súvislostiach podla prameňov
Po marec 12, 2018 4:07 pm pre igor1235

» Rimania na Slovensku III diel
Po marec 12, 2018 5:34 am pre Svetomír

» Magnae Moraviae Fontes Historici
Ne marec 11, 2018 9:48 pm pre igor1235

» Kto a kedy nám dal meno Slavjani, Slovania?
Ne marec 11, 2018 6:17 pm pre Svetomír

» Pôvod Slovanov
Pi marec 09, 2018 10:45 am pre igor1235

» História a politika
Št marec 08, 2018 8:12 pm pre igor1235

» Arpádovci boli Slovania
Ne marec 04, 2018 11:39 am pre walibuk

» Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka
Ne marec 04, 2018 11:19 am pre Amin

» Kráľovstvo Slovanov
So marec 03, 2018 4:41 pm pre Svetomír


Kde je pochovaný Attila Hun - Bič boží?

Pridať novú tému   Zaslať odpoveď

Zobraziť predchádzajúcu tému Zobraziť nasledujúcu tému Goto down

Kde je pochovaný Attila Hun - Bič boží?

Odoslať pre Svetomír za Po február 22, 2016 7:20 pm

Huni. Spoločenstvo nomádskych kmeňov s obrovskými stádami dobytka, a takým počtom koní, aby každý bojovník mal aj rezervného. Na tomto hospodárstve bola založená každodenná existencia týchto kmeňov. Neustále kočovanie za pastvou a výboje so susednými národmi a kmeňmi. Desaťročia, možno storočia sa takto posúvali Áziou k Európe. Pozdejšie, keď ich zjednotil Attila nastala zmena. Už neboli dôležité len pastviny, ale aj krásne ženy a hlavne bohatstvo v šperkoch, drahých kovoch, luxusných predmetoch, ktoré síce nevedeli ako pastieri vyrobiť, ale ich vedeli ukoristiť.  Zlato slúžilo nielen na zdobenie svojich žien, ale na ďalšie získavanie nových území. Ich výboje sú opisované ako extrémne krvilačné a neľútostné. Pri útoku mali obľúbený bojový pokrik „hun, hun, hun“, ktorým desili svoju obeť. Tento pokrik im dal vraj meno. Oni sami seba Hunmi pravdepodobne nenazývali. Milovali vodu. Bola pre nich posvätná. Vyhľadávali pastviny s jej dostatkom. Uctievali ju do takej miery, že bolo hriechom umyť sa vo vode a zneuctiť vodu akýmkoľvek spôsobom. Znamenalo to okamžite trest smrti. Umýval ich dážď. Huni sú popisovaní ako zavalití jazdci s krivými nohami, nižšieho vzrastu (vtedy boli ľudia všeobecne nižší), snedí, mierne šikmé oči, čierne vlasy. Muži mali vyholené hlavy s ponechaným chvostom na temene hlavy. Obliekali sa do jednoduchých šiat, alebo kožušín, na hlavách mali špicaté prilbice z kože, alebo plechu.
Reflexný luk a tulec so šípami im visel na rameni. Ak by sme chceli rozpoznať Huna dnes, mali by sme sa podľa tradovaného tvrdenia orientovať podľa toho, že pravý Huni mali vraj na zadku tmavú škvrnu. Stálo by to za to urobiť prehliadku určitých etnických skupín v Európe, aj na Slovensku .

    Najznámejší vodca Hunov Attila pochádzal z vysokej vrstvy spoločnosti, ktorá žila v mnohoženstve rovnako, ako to bolo obvyklé v tej dobe u viacerích národov, i u Slovanov. Attilov otec Mundzuk, pravdepodobne vodca hlavnej skupiny Hunov mal niekoľko manželiek. Jedna z nich mala byť Číňanka, ktorá mu porodila syna. Dali mu meno Attila, čo bolo vtedy nezvyčajné meno pre chlapca. Toto meno vraj pochádza z germánčiny a znamená tatko, tatuško...chlapčenské mená Hunov boli hlavne: Balamber, Bleda, Elak, Mundzuk, Ruga, Octar, Aybars, Uldin, Charato, Dengizig, Mamas, Atakam... Deťom Hunov už v rannej mladosti bandážovali hlavu, aby došlo k jej neprirodzenej deformácii. Robilo sa to v starovekej Číne aby sa odlíšili vysokopostavení ľudia od ostatných. Attila mal odlišné nielen meno. Aj jeho život bol odlišný od jeho rovesníkov. Napríklad bol pravdepodobne ušetrený zohaveniu tváre pozdĺžnymi rezmi, ktoré vykonávali hunským chlapcom, aby v bojoch naháňali väčšiu hrôzu.

Keď mal Attila 6 rokov umrel mu otec. Bol daný spolu s bratom Bledom k strýkovi Rugovi. Sú pramene, ktoré strýka pomenúvajú Roas, alebo Ruo. Ten prevzal vládnutie. V tom čase už Hunská ríša siahala takmer k Európe a Huni mali pomerne dobré vzťahy s Rimanmi, ktorí uzavreli s nimi dohodu o neútočení a vzájomnej pomoci proti Germánom. Takéto dôležité dohody sa pečatili vzájomným poskytnutím rukojemníka. Tak sa stalo, že Attila bol daný do výchovy do rímskej ríše do dvora západorímskeho cisára Flavia Honoria. V talianskej Ravenne (Rovine!) vyrastal ako urodzený syn s rovnakou starostlivosťou, ako protirukojemník Aetius, ktorý bol daný ako protihodnota k Hunom. Keď sa to stalo, Attila mal 13 rokov. Je známe, že sa poznali. Okrem takéhoto spečatenia dohody sledovali rimania aj iný cieľ: vychovať umierneného predstaviteľa hunskej elity s cieľom vyhnúť sa v budúcnosti ich výbojom, ktoré znervózňovali Rím. (S Aetiom sa stretol na sklonku svojej kariéry ako s hlavným veliteľom rímskych vojsk, s ktorými bojoval na Katalaunských poliach r. 451). Podstatné je, že sa tam „civilizoval“. Zmenil sa mu rebríček hodnôt. Okrem toho, že sa mu dostalo vzorného vzdelania -  vraj ovládal latinčinu, aj gréčtinu, zoznámil sa s  kultúrou, poznal iné materiálne statky, ako boli uznávané doma. Z chlapca, ktorý sa do svojich 13tich rokov musel naučiť majstrovsky jazdiť na koni, briskne ovládať luk sa stal človek s rozľadom, ktorým sa naozaj veľmi líšil od svojich kmeňov. Napr. pre neho už nebolo tabu umývať sa vo vode...
Attila sa asi r. 412 vrátil, ku kočujúcim Hunom. Tí mu dali pocítiť, že sa od nich líši nielen nezvyčajným menom, ale aj zmenou mentality. Rýchlo pochopil, že ak si ho majú Huni ctiť, musí sa prestať umývať. Aspoň kým sa stane ich vodcom. Oholil si hlavu a začal sa správať ako oni.
Raz v búrke r. 434 udrel do stanu, v ktorom býval otčim Rugo blesk a smrteľne ho zranil. Moc prevzali bratia Attila a Bleda. Nerozumeli si. Attila bol pomerne skromný, na rozdiel od Bledu, ktorý miloval hýrivý život. Po 4 rokoch spoločného vládnutia sa na jednej poľovačke stalo, že si Bleda zlomil väzy. Sú pramene, ktoré tento fakt označujú za bratovraždu, čo v tej dobe bolo časté. Attila sa stal r. 448 vodcom všetkých Hunov sám a prinútil Bledovu časť  vojska k poslušnosti. Tu je treba pridať jednu legendu o skýtskom meči. Skýtsky kráľ Marak dal raz do zeme zakopať svoj meč so zlatou rukoväťou s tým, že tento meč potrestá každého narušiteľa jeho zeme. A stalo sa, že hunský pastier spozoroval, že jedna z jeho kráv si niekde poranila nohu. Pri hľadaní miesta po krvavej stope našiel onen bájny meč. Týmto mečom mal byť opásaný práve vodca Hunov Attila pri jeho „korunovácii“ a prevdepodobne bol s ním aj pochovaný.
Písomné pramene opisujú Attilu ako územčitého človeka s deformovanou hlavou, riedkymi fúzami, šikmými očami, nohami výrazne do O, ktorý sa neobliekal nijako výstredne. Miloval ženy, mal mnoho manželiek, ktoré rád obdarúval zlatom, vzácnymi šperkami, ktoré vo svojich výbojoch nalepil. Sám zlaté šperky nenosil. Jediným zlatým šperkom bol spomenutý skýtsky meč zo zlatom zdobenou rukoväťou. Rád usporiadaval hostiny, svojich hostí pri jednaniach hostil okázalou tabulou plnou zlatých a strieborných táciek, pohárov a pod., ale on sám sa zlatom neobklopoval a pil z dreveného pohára. Pôsobil kľudným dojmom, mal nenútené správanie. Neznášal ovšem, keď sa mu snažil niekto postaviť na odpor a hlavne pri svojich ukrutných výbojoch sa choval príkladne surovo a zversky. Keď sa Attila stal vodcom Hunov mal min 40 rokov a to sa vtedy považovalo už za pokročilý vek. Od mladosti, už vo svojom pobyte v Ravenne sa mu stávalo, že sa mu púšťala krv z nosa. V neskoršom veku sa to vraj zhoršovalo, trpel vysokým tlakom. Napriek tomu sa dožil na tú dobu pomerne vysokého veku.
Huni trápili výbojami takmer celú Európu. Lúpili, vraždili a dobývali územie za územím. Pravdepodobne sa dlhšie usadili v Transylvánii pri riekach Tisa a Mureš.
Priebeh vládnutia a drancovania strednej Ázie a Európy je veľmi dobre popísaný na:
http://neskoraantika.ku.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=36&Itemid=73
    Po čudne skončenej bitke na katalaundských poliach r. 451, kde ho Aetius veliaci rímskym légiám potupil tým, že mu daroval živol a nepokračoval v boji... a po neskoršom neúspešnom ťažení na Rím, kedy mu množstvo mužstva zahynulo na mor, vrátil sa oslabený do bezpečia a znova začal kuť plány na budúci útok na Rím. Potreboval ale čas na získanie síl a spojencov.       V  Ríme vedeli, že teraz je zraniteľný. Preto sa schoval na územie, kde by ho nikto nehľadal. Na územie, ktoré chránili neprístupné hory a medzi nimi bola dostatočná pastva pre jeho stáda, resp. potrebné množstvo svojho dobytka na to, aby uživilo zotavujúce sa skupiny bojovníkov a ich rodín. Také miesto mu pomohol zrejme vybrať niekto, kto poznal toto územie. Spojenec, ktorý tu žil. Takým územím mohla byť dolina rieky Turiec. Nížina poskytujúca okrem pastvy pre dobytok aj množstvo tečúcich vôd, ktoré Huni milovali. Územie dosť veľké na naberanie síl, vyčkávanie v skrytom bezpečí mimo území, kde inak pobývali a kde boli „na rane“. Attila byť na Huna starý (cca 58 ročný) zatúžil si v čase tohoto odpočinku rozšíriť počet manželiek a stanovil svatbu s novou šestnásťročnou nevestou na polovicu marca 453. Možno to pochopiť aj ako snahu presvedčiť elitu o tom, že je ešte pri sile a hlavne mohlo to byť gesto na pozdvihnutie nálady v mužstve po dvoch neúspešných ťaženiach. Nevestou bola 16 ročná burgundská princezná menom Hildegunde, alebo Hildegarda, či Hildwighe. Dnes už nie je možné zistiť presne meno, pretože toto bolo skomolené na Ildikó. Mal si ju násilne doniesť ešte z ťaženia do Gálie r. 451. Pri tom odvlečení mal byť zabitý jej otec a bratia. Toto bol dôvod, prečo niektorí historici tvrdia, že Attila zahynul dýkou dcéry pomstiteľky počas svadobnej noci. Táto smrť vodcu by bola dôstojnejšia krvilačnému vodcovi zbojníckych Hunov. Ovšem tu si spomenieme na to, že Attila trpel na hypertenziu a časté púšťanie krvi cez nos. Keď si k tomu pridáme bujaré hodovanie a opájanie sa množstvom vína počas svadobnej oslavy, pravdepodobnejšia a prijateľnejšia je verzia jeho dôvodu smrti udusením zvratkami a vlastnou krvou.

    Spôsob pochovania si Attila už dávno ako prezieravý bojovník  svojim synom (Ellac, Dengizich a Irnach) nadiktoval. Aby sa vyhol potupnému vyrušovaniu počas večného spánku so svojimi ženami, sluhami, koňom a hlavne posmrtnému ukradnutiu jeho bohatsva, vyriekol želanie, aby ho pochovali do vodného hrobu. Na dne rieky vyhĺbiť jamu, pochovať a vrátiť tok, aby navždy splynul s posvätnou vodou, ktorá utají jeho hrob navždy.
    Rituál pochovávania mal začať prácami otrokov na odklonení toku rieky. Niektorí maďarskí historici, ktorí vidia súvislosť medzi Hunmi a Maďarmi, hľadali dostatočne veľké rieky,  ktoré by boli hodné veľkého vládcu, navyše v priestore, kde sa Huni aj zdržiavali. Teda rieky Tisu a Dunaj. Úsmevné je pripustiť, že niekto sa rozhodne presmerovať tok takej veľkosti, akou je Tisa, alebo Dunaj. Navyše v marci, keď sa spravidla topia snehy a rieky sa vylievali z korýt. To by bol problém ešte i dnes, nie v 5. Storočí. Legenda hovorí, že bol pochovaný na rovine medzi horami, aby na jeho hrob svietilo Slnko a Mesiac, na sútoku troch riek vo vodnom hrobe. Nuž a tu sa pozrieme znova do Turčianskej kotliny, kde v jej závere sa vlieva potok Jordán do rieky Turiec a ten o chvíľu do Váhu. Jordán obteká pred spojením sa s Turcom sídlisko Košúty na severovýchode Martina. Obteká 18 metrov vysokú vyvýšeninu, ktorá leží v nádhernom prostredí. Okolie lemujú prekrásne Martinské hole s Malou Fatrou, akoby strážili nížinu, na ktorej sa nachádza. Ten pahorok sa volá Hrádok. Ľudia mu ale hovoria Attilov hrob. Má tvar nepravidelnej mohyly so šírkou cca 45 metrov a dĺžkou cca 200 metrov. Čudná vyvýšenina na mieste, kde žiadnych nerovností terénu niet. Krajina je dokonalé splanírovaná riečkami Turiec a Jordán. Keď obchádzate vyvýšeninu z juhu, upúta vás jednoznačne hrádza, cez ktorú je chodník okolo tejto mohyly. Tou hrádzou niekto niekedy dávno prehradil tok Jordána, čím vzniklo mŕtve rameno, ktoré aj dnes smeruje rovno pod mohylu. Jordán je tu odklonený na severozápad a obteká mohylu zľava. Ak by ste hľadali miesto, kde by mohol potok vytekať z druhej strany mohyly, nenájdete ho pre novodobo navozenú zeminu. Faktom ovšem je, že keď Ing. Štepán z Prahy r. 1935 v tejto mohyle hľadal Attilov hrob, čiže předpokládaný obrovský poklad, jeho snahy zmarilo množstvo vody, ktoré zaliali štôlňu, ktorú vyhĺbil. On sám radšej skončil v pražskom blázninci. Tam ako pacient nemusel splácať dlhy, ktoré si narobil kvôli týmto hľadacím prácam. Peniaze od veriteľov boli minuté, poklad sa nenašiel…R. 1940 aj ako ústavný pacient umiera. Jeho hľadanie nebolo korunované úspechom. Ak by sme ale namiesto prútika radšej použili dnešnú modernú geologickú techniku, je veľmi pravdepodobné, že by toto hľadanie dopadlo inak. Samozrejme, že je problematické poradiť si z takou masou nakopenej zeminy a štrku, ktorý sa zosúva, aby sa nejaký „vykrádač“ nedostal do tohoto zemného trezoru. Tieto fakty môžu naznačovať, že Attilov hrob predsa len existuje v koryte potoka Jordán a na ňom je vybudovaná mohyla, ktorú sice Attila nemusel sám plánovať, ale táto mohyla je naozajstným impozantným zemným trezorom. Mohylu sotva nanosili za jednu noc verní bojovníci svojimi prilbami, ako hovorí legenda. Ale mohli ju mnoho rokov navážať otroci (Slovania???), alebo jeho súkmeňovci, ktorí boli jednoducho určení za strážcov mohyly do „zabudnutia“. Zaujímavé je tiež, že potok sa volá rovnako, ako rímsky mních-spisovateľ-historik (pôvodom Gót, ktorý prijal meno Jordanes),  vďaka ktorému sa zachovali tieto legendy o Attilovi. Jordanes prišiel na toto miesto cca 100 rokov po Attilovej smrti. Čerpal z popisu Hunov, ich návštevy a aj pohrebu Attilovho súčastníka Priscosa.  Citujem Priscosa: „Potom, čo bol náležite oplakaný a pochovaný, usporiadali na jeho hrobke obrovskú smútočnú hostinu, ktorá sa v ich jazyku volá strava.V noci potom tajne premiestnili mŕtvolu a pochovali na inom mieste.“ Dovetok nás má alebo zmiasť, alebo to urobili naozaj a potom sa mýlim .  Huni nestavali pevné stavby, hradby a pod. Preto po nich nenachádzame žiadne stopy osídlenia. Až na niekoľko známych hunských hrobov, ktoré boli zpravidla vykradnuté. Podľa všetkého ich vykrádali oni sami. Nie je známe, kde všade sa Huni rozpŕchli po Attilovej smrti. Sú hypotézy, že mnohí zostali roztrúsení po bitke pri katalaunských poliach v západnej Európe, boli dokumentované ich boje vo východnej Európe, pri ktorých zahynuli Attilovi synovia. Po chaose, ktorý nastal po Attilových neúspešných ťaženiach, depresii, ktorá ovládala spoločenstvo po jeho smrti, je možné, že sa „každý dal svojim smerom“ a žijú dodnes aj medzi nami. Je etnikum aj na Slovensku, ktoré sa nápadne odlišuje od majoritného obyvateľstva nechuťou k práci, pričom má veľkú lásku k zlatu a okázalému životu...nič neprodukuje, žije výsostne konzumným životom …spýtajte sa zdravotných sestier, či majú čierne škvrny na zadku .
    Sú geológovia, ktorí tvrdia, že onen pahorok je dielom prírody, že je to pozostatok niekdajšej úrovne terénu, zvyšok, ktorý spomenutými riečkami nebol odplavený. Týchto geológov prosím o vysvetlenie, prečo riečka Jordán má slepé rameno smerujúce priamo pod túto mohylu?
Kľudne si povedzte, že som rojko. Ale práve rojkovia mnohokrát pomohli dosiahnuť velké objavy. Zanietenci a vykrádači šarapatili v Bojnej dovtedy, kým konečne oficiálna veda začala s „objavovaním“ toho, čo oni už dávno poznali. Dnes je Bojná svetoznáme nálezisko úžasných artefaktov. A o tom je táto moja provokácia.:-). Alebo sa archeológovia boja nápisu na jeho truhle? „Fulgur conditum (zakopaný hrom)?“Alan Dolog
20.1.2014
Obraz Attilova smrť je umiestnený v rožňavskom baníckom múzeu.

So súhlasom autora zverejnil Svetomír


Naposledy upravil Svetomír dňa Ne október 29, 2017 2:51 pm, celkom upravené 18 krát.
avatar
Svetomír
Kandidát na Veľmajstra
Kandidát na Veľmajstra

Počet príspevkov : 783
Join date : 02.02.2016

Návrat hore Goto down

Atilov hrob - Hrádok?

Odoslať pre Valamir Magyár za St február 24, 2016 8:47 pm

„Všetci súhlasíme, že vaša teória je šialená.Rozchádzame sa len v tom, či je dostatočne šialená aby bolo pravdepodobné že je pravdivá. Mám pocit, že táto teória nie je dostatočne šialená,“ – Nils Bohr v diskusii k referátu Wolfganga Pauliho. Mýlil sa. Pauliho vylučovací princíp platí vo fyzike dodnes.

Názor že Atila je pochovaný pod návrším Hrádok v Turci, ktorý miestni nazývajú Atilova mohyla, nie je nový a vďaka neúspešnému pokusu inžiniera Štěpána je považovaný za dostatočne streštený a zavrhnutiahodný.  Lenže argumentácia autora streštená nie je. Ide o to, že s prostriedkami ktoré mali k dispozícii Huni prakticky nie je možné odkloniť veľkú rieku. Nejde pritom vôbec o počet nasadených otrokov.  Problém je úplne inde. Tisa je veľká rieka, jej priemerný prietok je  800 m³/s (Dunaj v Budapešti má priemerný prietok 2300 m³/s).  Len na porovnanie, priemerný prietok Váhu je 180m³/s a Hrona v ústí pri Bíni cca 50 m³/s. Na odklonenie rieky ako Tisa by bolo potrebné vybudovať pri predpokladanej priemernej (!!) rýchlosti prúdu 2,5 m/s kanál široký 160 m a hlboký 2 m. Lenže presakujúca voda by kopaný kanál zaplavovala. A v tom je problém. Človek nedokáže lopatou vybrať bahno či piesok ani z meter hlbokej vody. Teoreticky by to bolo možné v nejakých košoch, ale takéto hĺbenie kanála by bolo nesmierne pomalé.  Druhý problém je prehradenie rieky keby sa kanál nejako podarilo vyhĺbiť. Šlo by to vysýpaním veľkých balvanov z hydraulicky vyklápaných  nákladných áut. Pri použití povozov ťahaných zvieratami to jednoducho nie je možné.  
Takže, na hrob Atilu v Tise či Dunaji môžeme pokojne zabudnúť. Pokiaľ budeme veriť že bol pochovaný na dne nejakého toku, je pravdepodobné že šlo o oveľa menší tok ako Tisa či Dunaj.  Lenže taký hrob by bol ľahko dostupný aj lupičom. Väčšinu hunských hrobov vraj vykradli samotní Huni. Navŕšiť nad hrobom v koryte potoka pieskovú mohylu by bol geniálny nápad. K hrobu by sa nedalo dostať kým by niekto neodstránil veľkú časť mohyly. A na to bolo treba množstvo otrokov. Štěpán vraj najprv začal hĺbiť vstup do Hrádku zhora. Steny sa však neustále zosýpali takže robotníci odmietli ďalej kopať.  Druhý pokus o vyhĺbenie štôlne zboku nedokončil.
Je možné že Atilov hrob zničili samotní Huni keď odchádzali z Európy. Ale kde sa vzal na rovine v Turci pieskom vyplnený kopec?

Valamir Magyár
Kandidát na spisovateľa
Kandidát na spisovateľa

Počet príspevkov : 112
Join date : 22.02.2016

Návrat hore Goto down

Prečo práve Atilla

Odoslať pre Milan33 za Št marec 03, 2016 10:16 am

Keď pozerám tie obrázky, je jasné, že ten kopček je mohyla. Takých kopčekov - mohýl je po Slovensku veľa. Prečo by v každej mohyle mal byť pochovaný Atilla?

Milan33
Anonymný


Návrat hore Goto down

Prečo práve Atilla

Odoslať pre Milan33 za Št marec 03, 2016 10:32 am

Keď čítame historické správy o Atilovom pohrebe, nikde sa tam nepíše o mohyle, ale píše sa, že bol pochovaný na dne rieky. Pokojne to mohla byť Tisa alebo Dunaj. Veď ho nemuseli pochovať do stredu rieky, stačilo odkloniť len časť toku od brehu, vykopať hrob, zasypať a zboriť hrádzu. Ak ju budovalo tisíc alebo niekoľkononásobne viacej vojakov, rovnaký počet by bol potrebný na opätovné odklonenie toku. Na to bežný zlodej - vykrádač nemal prostriedky. Treba si uvedomiť, že hľadať hrob vo veľkej rieke je ako hľadať ihlu v kope sena. Krajina sa zmení v priebehu pár mesiacov a po nich už nikto nevie, kde sa hrob nachádza. Po rokoch sa zmení aj tok rieky, alebo jeho ramien. Je to výborné riešenie z hľadiska utajenia. Mohyla naopak kričí do diaľky, kde je poklad. Takže nehľadajme mohylu tam, kde sa jasne píše, že žiadna mohyla nebola. A čo sa udialo odvtedy, kto vie. Nakoniec hrob mohla rieka vyplaviť pri povodni, ak nebol na vhodnom mieste. Alebo sa tok rieky zmenil a Atilla odpočíva niekde neďaleko, alebo ďaleko od jej bývalého brehu. Podľa historických správ ho nie je možné nájsť. Je to len vecou náhody, ktorá môže prísť zajtra, o tisíc rokov alebo nikdy. Možno časom pri hľadaní podobných vecí pomôže zázračná technika, ktorá na neobvyklom mieste odhalí nezvyčajné množstvo kovu. Ale to bude opäť len vecou náhody.

Milan33
Anonymný


Návrat hore Goto down

Attila

Odoslať pre Vladan za Pi marec 04, 2016 1:07 am

No, Attila tam síce asi nebude, ale je škoda, že naši archeológovia sa vedia len posmievať, namiesto toho aby sa tam išli pozrieť. Alebo radšej nech nejdú, lebo by nám zasa vykopali "Germána". Napriek tomu, že aj ja si myslím, že Attila tam nebude, článok je veľmi zaujímavý a vyzerá to skutočne tak, že stavitelia mohyly použili potok ako poistku proti vykrádačom. Možno, že sa práve inšpirovali Attilovým pohrebom. Potom však museli navŕšiť na koryto potoka mohylu, lebo nebol dosť veľký, aby hrob ochránil, ale zasa mohol byť v spojení s mohylou veľkou prekážkou pre zlodejov.

Vladan
Anonymný


Návrat hore Goto down

Fakty nie sú závislé na ľudskej vôli

Odoslať pre Svetomír za Pi marec 04, 2016 11:29 am

Našťastie to, či tam Attila je, alebo nie je nezáleží od toho, čo si myslíme. Indície smerujú do Martina. Impozantný zemný trezor nebol navŕšený pre rozmar. Na Slovensku je mnoho mohýl, ale tejto sa žiadna ani nepodobá, a ani zďaleka sa mohutnosťou tejto nepribližujú. Sama mohutnosť vypovedá o dôležitosti dôvodu, prečo bola vyhotovená. Tak dôležitý dôvod, ako bol práve Attila na našom území ani nie je zatiaľ známy. Nálezisko hrobu veľmoža pri Poprade, alebo veľmoža pri Očkove sa tomuto nevyrovná ani náhodou. Našťastie veľkosť mohyly zabezpečuje to, že sa nedá vykradnúť pokútne. Tejto mohyle alebo sa bude venovať štát, alebo si bude Attila spinkať večný sen bez vyrušenia. Aj so svojim, vraj rozprávkovým, pokladom. Existuje spôsob, ako sa presvedčiť, či sa oplatí púšťať sa do výkopu.
A prečo práve Attila? Mnohokrát som sa presvedčil, že na každém šprochu pravdy trochu. Indície majú takú presvedčivú silu, že by bolo hazardom nepokúsiť sa aspoň neinvazívnou metódou sa pozrieť na tento pahorok.


Naposledy upravil Svetomír dňa Pi marec 04, 2016 7:46 pm, celkom upravené 2 krát.
avatar
Svetomír
Kandidát na Veľmajstra
Kandidát na Veľmajstra

Počet príspevkov : 783
Join date : 02.02.2016

Návrat hore Goto down

pre Milan33

Odoslať pre Valamir Magyár za Pi marec 04, 2016 3:19 pm

Milan33

S odklonom aj časti rieky je problém. Nie že by sa to nedalo, ale zaplavovanie presakujúcou vodou sa s vtedajšími prostriedkami dalo riešiť ťažko. Huni pritom na pohreb nemali veľa času, museli by držať Atilovu rakvu dovtedy vonku.
Naproti tomu na mohylu by čas mali. Navŕšili by ju po pohrebe.
Námietka že Jordanes o mohyle nepíše je ale závažná.
Samozrejme že mohyla pri Martine je v článku len ako zaujímavá možnosť, nie istota. Zvlášne je, že takú obrovskú mohylu nikto seriózne nepreskúmal. Nemusí tam byť Atila, ale kto a prečo ju postavil. To sú vlastne tie podstatné otázky.

Valamir Magyár
Kandidát na spisovateľa
Kandidát na spisovateľa

Počet príspevkov : 112
Join date : 22.02.2016

Návrat hore Goto down

Možnosť

Odoslať pre Milan33 za So marec 05, 2016 5:16 pm

Myslím si, že okrem Attilu bolo v krajine svojho času veľa iných vládcov. To, že poznáme Attilu z prameňov je vecou istých okolností. V tej mohyle môže byť pokojne niekto iný a ani to nemusí byť nakoniec pohrebná mohyla. To len my sa usilujeme si všetko prispôsobiť podľa toho, čo vieme, a potom aj to, čo nevieme, nepoznáme.
Zopár citátov:

Legiend okolo Attilovho hrobu je neúrekom. Podľa niektorých bol pochovaný na sútoku troch riek a uložený do troch rakiev. Zlatej, striebornej a železnej. Táto interpretácia však mohla vzniknúť aj nesprávnym prekladom. Takisto mohlo ísť o jednu rakvu, vyrobenú zo zlata, železa a striebra. Aj údaj o sútoku troch riek môže byť obyčajným zavádzaním, aby sa od skutočného hrobu odviedla pozornosť. Kde by teda hrob teoreticky mohol byť? Kdekoľvek, keďže Huni boli kočovníci. Najčastejšie sa spomínajú rozľahlé stepi starej Panónie či sútok Dunaja a Tisy.

Hoci v predstavách mnohých hľadačov by mala byť jeho hrobom mohutná mohyla, pravda môže byť úplne iná. Zo strachu pred zničením jeho telesných pozostatkov mohli dať prednosť hlbokému hrobu, ktorý by v teréne nepôsobil nápadne. Po hrobe vládcu sa pátra prakticky bez hraníc, lebo jeho lokalizácia nie je známa. Iba v Rakúsku je približne štyridsať miest, kde sa už hľadalo. Ďalšie sú v Rumunsku, Maďarsku, Srbsku, Nemecku, Česku, ale i na Slovensku. Takmer vždy sú s nimi spojené neobvyklé historky.
Čítajte viac: http://encyklopedia.sme.sk/c/5434167/tajomny-attilov-hrob.html#ixzz422nyKQJZ

Pred niekoľkými rokmi rozrušila odbornú verejnosť na Slovensku informácia, že Attilov hrob sa mohol nachádzať v blízkosti Senca a archeológov tu zrejme predbehli vykrádači hrobov. Dodnes sa to nepodarilo vyvrátiť ani potvrdiť. Cenné nálezy z hrobu z obdobia sťahovania národov ponúkali v tom čase priekupníci aj trom inštitúciám na Slovensku. Jednou z nich bolo SNM – Archeologické múzeum v Bratislave. Zdeněk Farkaš z Archeologického múzea si na neobvyklú ponuku presne spomína: „Na týchto ľudí sme mali iba neoficiálne kontakty cez sprostredkovateľov. Poskytli nám len CD s obrázkami a akýsi sprievodný text, ktorému sa mohlo, ale aj nemuselo veriť.“ Zrejme z opatrnosti inú komunikáciu neznáme osoby nezvolili. „Zaujímavé bolo, že kontaktné osoby sa vyskytovali vo vlaku do Galanty. To radilo nálezcov, prípadne priekupníkov niekam do tejto oblasti,“ doplnil Farkaš. Priekupníci oslovili tri významné inštitúcie v takmer zhodnom čase, v priebehu dvoch týždňov v lete roku 2006.

obr_02.jpg

Hrádok pri Martine. Mnohí ľudia ho nazývajú Attilovým pahorkom.
Dnes sú tam len pozostatky zrušeného cintorína
Poklady z rozmazaných fotiek

Na cédečku, ktoré mali v múzeu k dispozícii, bolo zrejme zámerne rozmazané niečo, čo pripomínalo bohato zdobený pektorál alebo kovanie prednej časti sedla z medi, prípadne bronzu. Zaujímavé bolo aj zdobenie, ktoré tvoril zlatý plech so vsadenými, čiastočne vypadanými polodrahokamami. Okrem toho tam boli zlomky zlatých, obdĺžnikových plieškov. „Neskôr sa na podobne zlých snímkach objavil aj meč s rukoväťou, potiahnutou zlatým plechom, a hlinené nádoby. Okrem toho tam bola aj deformovaná ľudská lebka,“ dodal archeológ.
Fotografie boli podľa neho zámerne nekvalitné, aby sa nedali ďalej použiť. „Kvalita zachovania predmetov podľa fotiek dávala predpoklad, že to boli s veľkou pravdepodobnosťou originály,“ povedal.
Prešibaní priekupníci

Inštitúcie na nákup týchto cenných predmetov prostriedky nemali, takže zrejme skončili v súkromných zbierkach. Zdeněk Farkaš hovorí: „Súkromní zberatelia asi po tom skočili, cena okolo milióna eur nebola až taká vysoká. Niečo by azda mohla hovoriť informácia z minulého roka, keď francúzski kolegovia zisťovali možnosť nájdenia Attilovho hrobu na Slovensku.“ Nálezcovia boli podľa všetkého traja a na čas sa rozdelili. Každý hral chvíľu sám za seba a až neskôr sa zrejme spojili, lebo pochopili, že ako celok má nález vyššiu hodnotu.

Kde predmety skončili, sa dodnes nevie. Do úvahy prichádza napríklad Budapešť, ktorá sa vždy považovala za jedno z centier obchodu s umeleckými predmetmi. Samotné miesto nálezu sa dodnes nepodarilo lokalizovať. Spomínalo sa okolie Senca, no predmety mohli byť pokojne dovezené zo zahraničia. Bohužiaľ, aj v tomto prípade platí, že podobné cenné predmety často nálezcovia zužitkujú celkom inak, než odovzdaním štátu. Fakt, že tým riskujú porušenie zákona, pre nich nebýva v porovnaní s vidinou zisku podstatný.
Čítajte viac: http://encyklopedia.sme.sk/c/5434167/tajomny-attilov-hrob.html#ixzz422ocNAW4


V Čechách a na Morave je tiež niekoľko miest, kde hľadali Attilov hrob. Najznámejší je prípad Nákla, významnej obce neďaleko Olomouca. Tu mala koncom 19. storočia vypuknúť medzi obyvateľmi doslova malá hystéria. Kto mohol, chytil do rúk čakan, motyku či rýľ. V miestnej časti Hráč na malom návrší stála božia muka. Keď sa rozchýrilo, že nejde o obyčajné návršie, ale Attilovu mohylu, pustili sa do kopania mnohí dedinčania. Všetci dolovali po nociach, aby ich susedia nezazreli. Na Hráči však nič nenašli, tak postupne rozkopali okolie.
Čítajte viac: http://encyklopedia.sme.sk/c/5434167/tajomny-attilov-hrob.html#ixzz422ozxggC

http://domov.sme.sk/c/4129835/hrob-zniceny-pri-senci-bol-mozno-attilov.html

Ked si pozriete cez google maps dedinku Tureň ktora je v clanku spomenuta ako mozne miesto nalezu - je tam pekne vidiet ze rieka na konci dedinky tu kedysi pretekala oblukom a vracala sa skoro na to iste miesto (vidiet suche koryto, voda ide teraz priamo) a na okraji vyschnuteho koryta su nove domy - ked si zoberiete sirku koryta inde, tak ten jeden stoji v podstate v koryte- takze je mozne ze potencialny hrob by tu mohol byt pôvodne na dne rieky - a teda by to mohol byť hrob vodcu Hunov Attilu. Hypoteticky.

Attilov hrob sa našiel
http://www.magistra-historia.sk/attila-miesto-posledneho-odpocinku/Milan33
Anonymný


Návrat hore Goto down

Odklon rieky

Odoslať pre Milan33 za So marec 05, 2016 5:38 pm

Možno dnes je to problém ale v minulosti rieky mali veľa korýt a prelievali sa z jedného koryta do druhého, takže by som to nevylučoval. Zmeniť tok rieky tak bolo oveľa ľahšie ako dnes, aj veľkej rieky. Nemyslím na hlavný tok, ale v sústave ramien sa dalo s tisíckami či desaťtisícami pracovných síl čosi podniknúť. Veď nemuseli vybavovať povolenia, posudzovať dopady na životné prostredie, schvaľovať v tridsiatich komisiách ani čeliť "aktivistom", zháňať granty atď.

Milan33
Anonymný


Návrat hore Goto down

Milan33, o tom všetkom viem:-)

Odoslať pre Svetomír za So marec 05, 2016 7:37 pm

Vidím, že si si patrične zagúglil. Na nete je toho podstatne viac. Ale to je posudzovanie od stola. Od PC. O ničom. Treba tam ísť, obísť to celé, postaviť sa na mohylu a pod. Takéto, prepáč, tlachanie je zbytočné.
Bol som aj v Turni, presne pri tom dome, pri ktorého stavbe sa to našlo. Možno to Attila bol a možno nie. Skôr nie. Treba si uvedomiť, v akom bol položení po katalaundských poliach. Mohol to byť Hun, alebo nejaký Avar...to radšej plácnime do vody niekde v kúpeľoch. Treba tam ísť s výkonným pôdnym radarom. A potom sa ukáže raz a navždy, ako to je. Milan, nezáleží od Tvojho, či môjho názoru, ale od exaktného posúdenia. Bodka.
avatar
Svetomír
Kandidát na Veľmajstra
Kandidát na Veľmajstra

Počet príspevkov : 783
Join date : 02.02.2016

Návrat hore Goto down

Attila

Odoslať pre Milan33 za Ne marec 06, 2016 4:20 pm

Aha, takže už sa vie aj kde sa to našlo a nič sa nenašlo.... to ani nejdem komentovať. Ani to, že sa peniaze rozhadzujú na kde čo, ale milión euro na kúpu sa nenašlo. Veď to spotrebuje napr. tamojšie okresné múzeum za rok za nič... Pokiaľ to teda nakoniec nebol všetko len pokus o podvod. To fakt neviem, len čítam na nete. Ale keď si pozriem ako bola Hunská ríša veľká, kedy a kde Attila zomrel a ako vyzeral jeho pohreb, tak potom nemám ani najmenší dôvod ťahať sa kamsi do Martina. Tým nespochybňujem, že ten kopček je zaujímavý, aj keď geológovia píšu, že je prirodzený. Ale tí asi tiež tam žiadny výskum nerobili. Nemám nič proti tomu článku, je zaujímavý, ale myslím si, že na základe známych vecí by som ho spájal s Attilom len ako s romantickým pokusom nájsť Attilov hrob, ktorý nemá v podstate žiadne reálne opodstatnenie. Tých miest, kde všade bol Attila hľadaný, som vygúglil za hodinku asi sto. To sa reálne nedá obehnúť ani za celý život, ibaže by som sa ako miliardár nudil. Mimochodom, ten výkonný pozemný radar nám pri výskume kopca bude k ničomu. Ibaže by nám to niekto oskenoval z vojenskej špionážnej družice. Ale to asi ťažko niekto urobí. Takže, skôr sa bavme o tom, či a čo by tam mohlo byť a Attilu si nechajme ako čerešničku na pobavenie. A TRI BODKY! ...

Milan33
Anonymný


Návrat hore Goto down

pre Milana33

Odoslať pre Svetomír za Št jún 16, 2016 1:00 pm

Hej, myslím si, že Attila je tam pod tou mohylou. Medzitým som zistil aj to, kde bola bitka pri rieke Nedao, kde Huni ako sila skončili. Je to vysoko pravdeodobné, že sa nemýlim, zverejním to, až príde čas. Sľubujem
avatar
Svetomír
Kandidát na Veľmajstra
Kandidát na Veľmajstra

Počet príspevkov : 783
Join date : 02.02.2016

Návrat hore Goto down

Re: Kde je pochovaný Attila Hun - Bič boží?

Odoslať pre Sponsored content


Sponsored content


Návrat hore Goto down

Zobraziť predchádzajúcu tému Zobraziť nasledujúcu tému Návrat hore


 
Povolenie tohoto fóra:
Môžete odpovedať na témy v tomto fóre.