Slovensko a Sloveni
Prezerať časť fóra môžete dočasne aj bez registrácie.

BEZ REGISTRÁCIE NEVIDÍTE VŠETKY PRÍSPEVKY ANI CELÚ DISKUSIU

Najnovšia diskusia
» Ariáni a ariánstvo na Slovensku a v Európe
Today at 2:58 pm pre igor1235

» Magnae Moraviae Fontes Historici
St február 21, 2018 6:44 pm pre Amin

» Prečo obyvatelia Slovenska sú Slováci a nie Sloveni ?
St február 21, 2018 4:32 pm pre igor1235

» Wogastisburg = Vogburg = Trenčín ?
Ut február 20, 2018 6:43 am pre Svetomír

» Pikoška od bratov Čechov
Po február 19, 2018 10:38 pm pre Amin

» MAPY STARÉHO SLOVENSKA
Po február 19, 2018 9:23 pm pre igor1235

» Rimania na Slovensku I diel
Po február 19, 2018 7:52 pm pre Amin

» Rimania na Slovensku III diel
Po február 19, 2018 10:03 am pre igor1235

» Názvy slovenských riek – hydronymá
So február 17, 2018 9:24 pm pre Amin

» Sťažnosť na našich historikov pánovi Sasinkovi
So február 17, 2018 8:47 pm pre Amin

» Kostol v Boldogu a hrobka Quintia Attilia
Po február 12, 2018 12:07 pm pre Jas

» Avarské pamiatky na Slovensku
Ne február 11, 2018 8:08 am pre Svetomír


Ako Veľká Morava a Močenok k názvu prišiel ? Opäť o Slovenskom mori.

Pridať novú tému   Zaslať odpoveď

Zobraziť predchádzajúcu tému Zobraziť nasledujúcu tému Goto down

Ako Veľká Morava a Močenok k názvu prišiel ? Opäť o Slovenskom mori.

Odoslať pre Svetomír za Ne február 28, 2016 5:41 pm

Tento môj článok vznikol cca 3 mesiace po tom, čo Dr. Irša na svojom portáli zverejnil svoj príspevok k tejto téme pod názvom Na počiatku bolo more. Tento článok admin zverejnil aj na tomto fóre. Čestne vyhlasujem, že som svoj článok písal bez vedomia o tomto jeho článku. K jeho napísaniu som dospel pri pátraní po tom, prečo sa Močenok volá Močenok.
     Dajme si do tej našej histórie trocha geológie. Geológia Zeme sa mení a ovplyvňuje chod dejín. Dávnejšie udalosti, osídlenia, konfigurácie terénu dali meno krajinám, usadlostiam, vrchom. Vieme, že niekedy sa dalo suchou nohou prejsť z Afriky z dnešného Tunisu na Sicíliu. Vieme, že ľadovec poslednej doby ľadovej ešte pred 2000 rokmi len ustupoval v Škandinávii a vznikali obrovské plochy pastvín, na ktoré sa sťahovali aj Slovania na „novú zem“. Príkladom sú „naši“ Vandali, Vandráci. ...
     Aj Slovensko bolo, a ešte je modelované premenami Zeme. Tatry nám stále stúpajú a odchádzajú do Poľska. Ešte nedávno tu boli činné sopky, veľké vývery horúcej vody…napríklad spod Zobora. Keď si pozrieme reliéfnu mapu Európy, upúta nás nížina uprostred hôr, o ktorú sa dnes delia štáty Rakúsko, Maďarsko, Slovensko, Ukrajina, Rumunsko a Srbsko. Pred cca 600 000 rokmi bola táto nížina dnom obrovského sladkovodného jazera, ktoré vytváral Dunaj s ostatnými svojimi prítokmi. Dunaj len pomaly sa predieral cez úsek v Transylvánii, ktorému dnes hovoríme Železné vráta, ktoré dlho odolávali ako pevná hrádza priehrady. Toto obrovské jazero sa drasticky zmenšilo, keď Dunaj odstránil poslednú prekážku v tomto úseku. Jazero vytieklo do mora. Po vysušení celej tejto obrovskej plochy siahajúcej až na náš Zemplín sa mohlo začať osídľovanie.

Nížina obklopená horami – bývalé dunajské sladkovodné more

Vytečením veľkého jazera sa pred Dunaj s postavila ďalšia prekážka. Tzv. „malé vráta“ – maďarsky „Veroce“ za dnešným Ostrihomom. Preto po veľkom sladkovodnom mori ostalo menšie jazero, cca 100x150 km, ktoré vypĺňalo celú Západoslovenskú nížinu a časť západnej Panónie, takmer až po Balaton. Dnes sa táto časť Maďarska volá Bakonyi. Táto rovina má nadmorskú výšku 100 – 125 m. Podložie tvoria štrky, ktoré sa ťažia na mnohých miestach. Stačí odkryť 1 – 3 metre znamenitej ornice a máme vodnú hladinu so štrkovou baňou.  
    To celé mohlo vzniknúť vďaka pevnej skalnatej prekážke Malých vrát medzi Ostrihomom a Nagymarosom. Pohorie Piliš (Pleš), ktorým si Dunaj musel prehrýzť cestu. Do Dunaja sa tam zahrýza ostrý zub pohoria. Ostrý... Možno Ostrý chlm. holm. Chlm – nezarastený pahorok. Piliš – pleš, nezarastený pahorok. Dnes je pred tým zubom mesto Ostrihom. (Alebo je názov Ostrihom z Hronu, ktorý sa práve tam ostro vlieva do Dunaja?) V tomto mieste sa rieka najprv valila v obrovských vodopádoch, ktoré duneli do ďaleka. Nie som sám, ktorý sa domnieva, že práve toto dunenie dalo rieke meno. Pozrite si na priloženej mape, kade vytekali vody všetkých riek, vlastne už Dunaja z tohto jazera, pred prerazením Malých vrát.


Jednoznačne to ukazuje terén nad Stoličným Belehradom, kde je jasne vymytý kanál spojený s terajším korytom Dunaja. Čiže výtok bol cca 65 km juhozápadne od Ostrihomu pod mestečkom Kisbér. V extraviláne mesta Mór (nemecky Moor = vresovisko), ostali po navŕšení malých hrádz menšie jazerá v bývalom koryte Dunaja, lepšie povedané, hlavného výtoku zo spomínaného jazera.

Moor nemecky znamená vresovisko


Jedno z jazier ako pozostatok koryta Dunaja pri Móre


Druhé jazero v Móre naznačujúce koryto Dunaja


Hrádzami urobili Maďari z vresovísk jazerá

Vďaka spomenutej prekážke Dunaj vytváral veľké jazero, do ktorého vtekali aj rieky Hron, Váh (už pri Seredi), Nitra, Ipeľ a pod. Na štrkovom dne bývalého, ešte treťohorného  morského dna sa v tomto jazere po tisícročia ukladalo bahno – jemný humózny íl, z ktorého sa vytvorila dnešná pôda. Váh naplavil najfajnovejšiu zmes humusu z obrovského hornatého územia. Len sa pozrite najmä na okolie Galanty. Najlepšia černozem na Slovensku vôbec. Práve toto svedčí o tom, že Váh ukladal tento humus na mieste, kde sa do tohto jazera vlieval. Jazero postupne klesalo a bahno sa ukladalo v miernych terasách, ktoré kopírovali klesanie hladiny jazera tak, ako Dunaj postupne prerážal prekážku. Práve tam dnes staviame logistické centrá, ako zmyslu zbavení!!! Trestuhodné! Pôda Žitného ostrova už nie ja tak kvalitná, ako pôda pri Galante. Pozostatkom spomínaného sladkovodného „mora“ je známe Neusiedlerské more (Neusiedler see) v Rakúsku. Česky Neziderské (skomolenina nedozírneho?), maďarsky Fertő tó – bahnové jazero...Keď tento proces končil, pretože Dunaj si konečne prehrýzol cez spomenutý úsek dostatočne hlboké koryto, voda klesala a z „mora“ sa stala močarina, márava“. Podľa absencie stôp osídlenia tejto oblasti sa dá predpokladať, že sa to stalo asi pred 5 000 – 3500 rokmi. Vznikla veľká, naozaj veľká močarina, bahónia, márava. Bažina s lužným lesom. Určite to dlhú dobu pripomínalo prales okolo Amazonky s množstvom prietokov, z ktorých nám ostal dodnes Malý Dunaj. Posledne sme sa „márali“ vo veľkej povodni jarného Dunaja r. 1965.
    Keď márava vyschla približne do dnešnej podoby, začali ju ľudia osídľovať. Žili na Veľkej Marave, Morave. Z „morského dna“ sa zvetrávaním stala ornica relativne rýchlo. Pôda postupne vysychala, zrážky premývali pôdu, aby sa stala veľmi úrodnou nížinou.
Vtedy ešte Veľká marava nevedela, že sa o pár storočí narodí Svätopluk a bude vládnuť Veľkej Morave…


Močenok, alebo Mučeník?
Bol Močenok rybárskou osadou?
    Ešte donedávna som bol zástancom tých historikov, ktorí sa domnievali, že obec Močenok sa má správne nazývať Mučeník. Že ho na Močenok skomolili napr. Maďari. Prečo Mučeník? Preto, lebo sa v ňom mal narodiť sv. Gorazd, ktorý mohol byť mučeníkom – mohol umrieť násilnou smrťou za svoju vieru? Lenže dodnes sa nezistilo nielen to, ako umrel, ale ani kde. Sú dve pravdepodobné alternatívy. Albánsky Berat (bývalý Belehrad, Velehrad), alebo Bulharsko, kde po vyhnaní sedempočetníkov a učeníkov sv. Metoda títo mali odísť práve tam.
    Druhý dôvod, ktorý zvádzal nazvať Močenok Mučeníkom je pravdepodobnejší. Keď Cyril a Metod prebrodili Dunaj pri Komárne (Briggetium), pravdepodobne išli starou cestou do Nitry. Ich cesta viedla cez Močenok. Mali vážny dôvod sa tu aj zastaviť. Odtiaľ totiž vraj pochádzal prvý známy učenec, šíriteľ evanjelíí - Gorazd. Jemu podarovali kúsok kosti z pápeža sv. Klementa, ktorý umrel mučeníckou smrťou pri Čiernom mori. Gorazd bol darom tak nadšený, že nechal postaviť drevený kostol, kde mala relikvia posvätné miesto a aj kostol bol tomuto svätcovi zasvätený. Keď ľudia chodili do toho kostola, hovorili: ideme „do mučeníka”. Takže v jestvujúcej obci Močenok bolo miesto, ktoré volali Mučeník”.
Drevený kostol vyhorel asi pri tatárskom vpáde (píše sa síce, že pri Tureckom, ale vieme, že kostoly vypálili aj s ľuďmi v prvom rade Tatári (aj tak r. 1241 kostol mal najmenej 350 rokov). Ak by ho vypálili Turci, mal by cca 700 rokov. Je menej pravdepodobné, aby na tú dobu vydržala drevená stavba tak dlho. Až r. 1763 postavili nový murovaný kostol sv. Klementa, ktorý stojí dodnes a vraj v oltári je aj kostička, ktorú sa pred požiarom vtedy zachránili.
    Výtokový objekt z dunajského jazera nad obcou Mór (Maďarsko) je v nadmorskej výške cca 200 m n.m. Stred obce Močenok je v nadmorskej výške 143 m n.m. To by znamenalo, že v čase najvyššej vody bolo aj územie Nitrianska pod vodou. Ako si Dunaj robil cestu cez „Malé vráta“, voda klesala ale podľa kvality pôdy sa držala na úrovni cca 125 m veľmi dlho. Vtedy sa ukladala z vôd Váhu najlepšia pôda nad Galantou, či pod Močenkom. Terajšie územie Močenka už bolo obývateľné a ľudia z tejto osady sa celkom kľudne mohli živiť aj ako rybári. Počas topenia snehu sa zodvihla hladina jazera a osada sa „močila“ na vlhkej pôde. Takto sa úplne logicky ponúka jej názov: Močenok. Močenok leží na návrší, ktoré tvorí  hnedozem, ale po svahu do nížiny sa prudko mení na černozem.

Pekne vidieť prechod hnedozeme do černozeme
Na dne “jazera” asi 1 km od dediny je vzácne slanisko Szíky. Szíky znamená po maďarsky presolená, zásaditá pôda. Rastie tam len nekvalitná tráva a zopár zvláštnych, vzácnych rastlín. Pásavajú tam aj dnes ovce, kozy a kone. Neďaleko je pooraná roľa. Černozem s množstvom okrúhliakov – asi z treťohôr. Okrúhliaky sa nachádzajú len v najnižších častiach dna. Szíky vznikli tým, že dunajská voda tu veľmi dlho vysychala a preto sa tu koncentrovali soli, vo vode rozpustené minerály. Do tohoto jazera sa vlieval aj Dlhý kanál (Zúgó – Hučiaci), ktorý preteká obcou. O prechode hnedozeme do černozeme v spomenutej úrovni jazera sa môžeme presvedčiť na jeseň, na jar, keď nie je pokrytá vegetáciou, keď je zoraná.

Informačná tabuľa na slanisku = dno niekdajšieho jazera
    Dnes už málokto verí tomu, že v 5.-6. storočí prebehlo sťahovanie národov, pri ktorom Slovania zaujali našu zem. Skôr je tu predpoklad, že naše územie Slovania obývali už pred 3 – 6 tisíc rokmi. Teda v čase, kedy už dunajské jazero nemuselo existovať, ale určite existoval obrovský močiar, striedaný jazerami, zvyškami po dunajskom jazere. Tento priestor bol osídľovaný len  veľmi pozvoľna zo suchého severu. Napriek tomu, že nie sú písomné pramene, ktoré by doložili existenciu Močenka pred letopočtom, môžeme na základe známych archeologických artefaktov z doby bronzovej jeho existenciu predpokladať. Rovnako aj jeho pomenovanie logicky vyplynulo z jeho polohy.
Záver hypotézy: Močenok je jedným z najstarších slovanských sídiel na Slovensku, kde už zrejme na okraji  rozvinutej obce bol postavený drevený kostol a tomu miestu sa hovorilo „Mučeník“. Teda pôvodný názov obce je jednoznačne Močenok. Podobnosť týchto slov spôsobila zámeny mien (Mocsenok, Mussenik) v starých písomnostiach. Močenok vznikol na bývalom poloostrove a územie Nitry bolo v tej dobe pod hladinou vody. Z toho sa dá usudzovať, že Močenok je jedno z najstarších sídlisk Nitranska. Je možné, že súčastníkmi osídlenia Močenka sú valy na Zobori a Žibrici (Zubor a Zubrica), azda i valy na Bojnej i. – III. Názov Močenok dokazuje podľa tejto geológie fakt, že už za čias existencie onoho dunajského jaezra tu bolo slovanské osídlenie, ktoré nazvalo močenok od močenia sa na brehu jazera. Ďalšie názvy dedín na brehovej čiare tohoto jazera sú napr.: Veľká Mača, Voderady, Báhoň a Blatné a možno aj Šamorín.
    Samozrejme to mohlo byť aj tak, že po opadnutí onoho jazera ostal "len močenok", ktorý sa nedal obrábať. Dnes je tam pusta - slanisko menom Síky.

hradiská Zobor a Žibrica
   Vrátim sa ku konštatovaniu, ktoré limitovalo možnosť osídlenia brehov nášho jazera. Keď si zájdeme na sever od Nitry, je tam obec Rybany. Dnes cez túto obec preteká riečka Bebrava, ktorá sa len sťažka mohla podieľať na názve Rybany. Potôčik s hĺbkou 10-20cm mohol dať obživu celej dedine? Ale ak si všimneme jej nadmorskú výšku, zistíme, že aj toto mohla byť rybárska osada na tomto jazere. Okrem toho Rybany patria k starým sídelným územiam Slovenska s lužickou kultúrou. Pôdorysné riešenie zástavby domov „do okruhlice“ je jedinečné na Slovensku. Je to starý spôsob výstavby slovanských osád do uzavretého kruhu alebo elipsy, ktorá chránila pred vetrom, slúžila ako výbeh pre domáce zvieratá, ako zhromaždisko, ihrisko pre deti a pod.
    Etymologické (názvové) stopy po mori, významnej vode, či močiari a blate sa zachovali na Slovensku, i v Maďarsku. Sú to najmä: Báhoň, neďaleké Blatné, Voderady, Močenok, Rybany, Mača. Mocsa, celý kraj Mosony, Balaton a pod. Je možné, že Dunajská Streda nie je pomenovaná od dňa v týždni, ale od „STREDU“ dunajského jazera.
    Poznámka na záver: Do okrúhlice sa stavali obce na celom Slovensku ešte pred 100 rokmi. Čiastočne zachovalé „okrúhlice“ môžeme pozorovať ešte v Rybníku n/Hronom, Čajkove, Hronských Kosihách, Hornej Seči, Kalnej n/Hronom, Loku a pod.
    Alan Dolog, 1/2016
So súhlasom autora zverejnil Svetomír


Naposledy upravil Svetomír dňa St september 28, 2016 7:17 pm, celkom upravené 3 krát.
avatar
Svetomír
Kandidát na Veľmajstra
Kandidát na Veľmajstra

Počet príspevkov : 751
Join date : 02.02.2016

Návrat hore Goto down

Re: Ako Veľká Morava a Močenok k názvu prišiel ? Opäť o Slovenskom mori.

Odoslať pre Svetomír za St február 01, 2017 5:26 pm

Tu nájdete odpoveď na to, prečo bola zem Pustá - Puszta, a ako vytvárala Tisa spolu s Dunajom hranice, kde bolo ťažké prechádzať suchou nohou. Práve na týchto mapách z r. 1938 si skúsme predstaviť, ako to vyzeralo za čias Veľkej Moravy, Máravy a tu musím dať za pravdu Walibukovi, áno, Dunaj mohol mať šírku tri míle už na strednom toku. Ak je zdroj hodnoverný.

A takto predstavovala Transylvania mimoriadne strategickú polohu plnú úrody, chleba, zlata, striebra a rýb. A štyroch baní na kvalitnú kamennú soľ.

Prameň: http://nuclearmorphology.hu/kiserletek/hol-lehet-az-eredeti-buda/
stav v 19 - 18.. storočí. A to bolo len nedávno. V akom stave zavodnenosti to bolo v rannom stredoveku? Keď si kliknete na ten odkaz, sú tam tie mapy interaktívne, dajú sa zväčšovať, je to zaujímavé. Aj z nich je jasné, že stred Pannonie nemohol byť husto osídlený. Osídlenie ríše bolo najmä v Transylvánii a potom Nitriansko s Moravou. Ale Ťažisko bolo na východe VM.Tam, kde bolo zlato, striebro, soľ, úroda a strategické miesto pre pokoj (ktorý tam ale práve preto nikdy nebol :-).


Naposledy upravil Svetomír dňa Št február 02, 2017 3:55 pm, celkom upravené 1 krát.
avatar
Svetomír
Kandidát na Veľmajstra
Kandidát na Veľmajstra

Počet príspevkov : 751
Join date : 02.02.2016

Návrat hore Goto down

Re: Ako Veľká Morava a Močenok k názvu prišiel ? Opäť o Slovenskom mori.

Odoslať pre Peter Per. za St február 01, 2017 7:00 pm

Ano to je výborná a názorná mapa! Tade sa ťažko presúvali velké armády a celé národy, keďže to fakt muselo byť ešte ,,močenkovejšie"  Smile  v starších dobách... a archeológia tam nemá šancu najsť staršie veci trvalejšie. Tá modrá čiara v hornej časti druhej mapy - nie je to naznačená časť Sarmatského valu?... článok som ešte nečítal... Embarassed ...

Peter Per.
Dopisovateľ
Dopisovateľ

Počet príspevkov : 25
Join date : 15.05.2015
Age : 76
Bydlisko : Bratislava

Návrat hore Goto down

Re: Ako Veľká Morava a Močenok k názvu prišiel ? Opäť o Slovenskom mori.

Odoslať pre Svetomír za Št február 02, 2017 1:34 pm

Močenkovejšie :-). Hej, Maďari majú všeobecne problémy s vysokou spodnou vodou dodnes. Nemrozumiem tak dobre maďarsky, aby som reagoval na val a prekladač mi zasa štrajkuje. Keď zasa bude fungovať, prečítam preložené. Uvidíme

Prekladač už funguje, nič o vale, žiadne vysvetlenie modrej čiary.


Naposledy upravil Svetomír dňa Št február 02, 2017 5:09 pm, celkom upravené 1 krát.
avatar
Svetomír
Kandidát na Veľmajstra
Kandidát na Veľmajstra

Počet príspevkov : 751
Join date : 02.02.2016

Návrat hore Goto down

Re: Ako Veľká Morava a Močenok k názvu prišiel ? Opäť o Slovenskom mori.

Odoslať pre Valamir Magyár za Št február 02, 2017 4:42 pm

Peter Per. napísal:Ano to je výborná a názorná mapa! Tade sa ťažko presúvali velké armády a celé národy, keďže to fakt muselo byť ešte ,,močenkovejšie"  :)  v starších dobách... a archeológia tam nemá šancu najsť staršie veci trvalejšie.

To je výborný postreh. Skutočne si je ťažko predstaviť, že sa tadiaľto presúvali "národy". Napr. Longobardi, počet ktorých odhadujú
vedátori hlásajúci sťahovanie národov medzi 100 až 450 tisíc. A aj ako prirodzená ochrana Sedmohradska to bola skutočne vynikajúca hranica. Každá armáda by tu mala problém,

Valamir Magyár
Kandidát na spisovateľa
Kandidát na spisovateľa

Počet príspevkov : 107
Join date : 22.02.2016

Návrat hore Goto down

Re: Ako Veľká Morava a Močenok k názvu prišiel ? Opäť o Slovenskom mori.

Odoslať pre Amin za Št február 02, 2017 8:08 pm

Sarmatský val je inde - medzi Tisou a Dunajom a Iplom a Belehradom. Už sme o tom diskutovali aj tu: http://sloveni.forumsk.com/t10-topic
avatar
Amin
Kandidát na Majstra
Kandidát na Majstra

Počet príspevkov : 425
Join date : 07.05.2015

http://sloveni.forumsk.com

Návrat hore Goto down

Re: Ako Veľká Morava a Močenok k názvu prišiel ? Opäť o Slovenskom mori.

Odoslať pre Svetomír za Št február 02, 2017 9:38 pm

Keď sa pozriete na tie mapy, pochopíte, prečo dal Traian postaviť most cez Dunaj. Most, ktorý bol drahý a ťažko postavený. A - ako bol ten most skúšaný ľadovými kryhami. A predsa ho radšej postavil, akoby tiahol po rovine, ale zamokrenej, zradnej. A práve preto bola Transylvania nedobytná a dráždila aj Frankov. Lebo bola bohatá a samostatná. Naša.
avatar
Svetomír
Kandidát na Veľmajstra
Kandidát na Veľmajstra

Počet príspevkov : 751
Join date : 02.02.2016

Návrat hore Goto down

Re : Ako Veľká Morava a Močenok k názvu prišiel ? Opäť o Slovenskom mori.

Odoslať pre igor1235 za Št február 02, 2017 10:26 pm

Skice Panónskej a Karpatskej panvy v období miocénu :
https://sk.wikipedia.org/wiki/Mioc%C3%A9n
https://en.wikipedia.org/wiki/Pannonian_Basin
https://en.wikipedia.org/wiki/Pannonian_SeaPanónske more existovalo približne 9 miliónov rokov a existovalo počas Miocénu a Pliócénu :
Miocén pred : 23,03 - 5,3 mio rokov
Pliocén pred :  5,3   - 2,58 mio rokov


Naposledy upravil igor1235 dňa Pi február 03, 2017 11:47 am, celkom upravené 1 krát.
avatar
igor1235
Spisovateľ
Spisovateľ

Počet príspevkov : 328
Join date : 09.05.2015

Návrat hore Goto down

Re: Ako Veľká Morava a Močenok k názvu prišiel ? Opäť o Slovenskom mori.

Odoslať pre Valamir Magyár za Št február 02, 2017 11:11 pm

igor1235 napísal:Skice Panónskej a Karpatskej panvy v období miocénu

Škoda že sa nedá nájsť presnejšia informácia kedy to Panónske more vyschlo. Dozvedáme sa len, že to bolo niekedy v pleistocene, čo je ale dosť veľký časový rozsah, lebo pleistocen je podľa Wikipedie datovaný medzi 2 588 000 rokov a 11 700 rokov. Pokiaľ toto more (neskôr už len jazero) vyschlo až v závere pleistocenu, mohli byť už na jeho brehu aj rybárske osady, ako sa domnieva Svetomír. To práve končila posledná doba ľadová. Ak ale vyschlo jazero už pred pol miliónom rokov, ľudia na jeho brehu žiť nemohli. Nedá sa ten údaj (približný) niekde zistiť?

Valamir Magyár
Kandidát na spisovateľa
Kandidát na spisovateľa

Počet príspevkov : 107
Join date : 22.02.2016

Návrat hore Goto down

Re: Ako Veľká Morava a Močenok k názvu prišiel ? Opäť o Slovenskom mori.

Odoslať pre Svetomír za Pi február 03, 2017 8:06 am

Existencia tohoto "bieleho" mora je dávno dokázaná. Logicky sa ponúka z reliéfu Zeme. Toto prostredie bolo ale (a možno ešte stále je) dynamické. Naznačuje to napr. seizmicita oblasti Rumunska s dvoma hlavnými centrami v ohybe Karpát a v okolí Oradei. Zaujímavý je tu ovšem fakt, že na okrajoch pôvodného Sedmohradska (oblasť medzi Karpatami a Apušenmi) je známa náleziskami kamennej soli. Táto sa tam dostala v ešte starších dobách, keď sa z mora dvíhali Karpaty a uzavreli slanú vodu, ktorá musela uschnúť vo vtedy najhlbších miestach. Patrí k tým miestam nielen oblasť Krakova, ale aj náš Prešov (Solivar), ale aj Zemplín, kde sa nie tak dávno našli ložiská soli, ktoré sa začínajú ťažiť mokrým spôsobom a spracovávať v chemiskom závode v Strážskom.
Už v súvislosti s dohadovaním sa o žiadosti Arnulfa k Bulharom, aby nepredávali Moravanom soľ som naznačil, že v Transylvanii je hneď niekoľko nálezísk kamennej soli. Asi najznámejšia je Turda, potom Salina, v Praide si dodnes môžete nalámať na povrchu ako v kamenolome koľko soli chcete a napokon menšie, už vyťažené nálezisko, kde ostali len slané jazierka v Ocna Šugatag na severe dnešnej Maramureš - Veľkej Moravy. Zamokrená Pannonia dovolila osídlenie len v po poslednom zaľadnení a to omnoho neskôr, ako podhorské oblasti Slovenska, Tarnsylvánie a pod. Ešte poznamenám, že v oblasti s najväčšou seizmicitou v karpatskom ohybe došlo a nebodaj ešte dochádza k rotácii zemskej kôry, ktorá spôsobila práve vznik toho oblúka. Práve preto je táto oblasť postihovaná najväčšími zemetraseniami dodnes. Naša tlač o tom neinformuje. Rovnako ako o iných udalostiach v Rumunsku. Z uvedeného je jasné, že podobnosť celého horstva na akéhosi prajaštera je úplne náhodná, nemá nič spoločné so žiadnou mytológiou, pretože národy prehiostorické nemali ako tušiť, že sa jedná o túto podobnosť na jaštera.  

Vrásnenie pomaly uzavieralo časť oceánu.


Známe náleziská soli v Transylvánii


Naposledy upravil Svetomír dňa Pi február 03, 2017 10:13 am, celkom upravené 2 krát.
avatar
Svetomír
Kandidát na Veľmajstra
Kandidát na Veľmajstra

Počet príspevkov : 751
Join date : 02.02.2016

Návrat hore Goto down

Re: Ako Veľká Morava a Močenok k názvu prišiel ? Opäť o Slovenskom mori.

Odoslať pre igor1235 za Pi február 03, 2017 9:40 am

Na rozdiel od Rumunska, v uplynulých desaťročiach bola seizmická aktivita na Slovensku nízka. Pravdepodobne ide o obdobie prípravy budúceho silného zemetrasenia, pretože tektonický vývoj sa na území Slovenska ešte nezastavil.

Pohľad na globálne rozloženie zemetrasení :


https://maxwatsongeography.files.wordpress.com
avatar
igor1235
Spisovateľ
Spisovateľ

Počet príspevkov : 328
Join date : 09.05.2015

Návrat hore Goto down

Re: Ako Veľká Morava a Močenok k názvu prišiel ? Opäť o Slovenskom mori.

Odoslať pre Svetomír za Pi február 03, 2017 10:35 am

Sú mnohé štúdie seizmológov Slovenska, ktoré vylučujú zemetrasenie v okolí Nitry takej intenzity, aby došlo k deštrukcii domov, ako to popisuje svedectvo o zborení väzenia, kde boli uväznení Metodovi žiaci. Práve tento fakt je veľmi vážnym argumentom k hľadaniu cirkevného učilišťa v miestach, kde k takej seizmicite dochádza, teda do oblasti, o ktorej som mnohokrát písal. Tie štúdie vám google nájde niekoľko, jedna z nich je tuto, ale týka sa len Slovenska. http://dionysos.gssr.sk/cmsgf/files/Ciast_spr_2002_2009/02/02.pdf Ak chcete Rumunsko, nech sa páči napr. toto: hhttps://www.researchgate.net/figure/225403525_fig1_Fig-1-Top-Epicentral-map-of-the-earthquakes-on-the-Romania-territory-and-the-Vrancea v ohybe Karpát je to najsilnejšie, kvôli spomenutej rotácii zemskej kôry dodnes. Zaujímavé je, že rotácia spodného oblúka dodnes dvíha strednú časť Transylvánie. Raz dôjde k tomu, že rieka Mureš vytvorí niekde na vzniknutom zlome druhú Niagaru :-). Škoda, nedožijeme sa toho :-)
avatar
Svetomír
Kandidát na Veľmajstra
Kandidát na Veľmajstra

Počet príspevkov : 751
Join date : 02.02.2016

Návrat hore Goto down

Re: Ako Veľká Morava a Močenok k názvu prišiel ? Opäť o Slovenskom mori.

Odoslať pre Jas za St február 08, 2017 4:33 pm

Svetomír napísal:To celé mohlo vzniknúť vďaka pevnej skalnatej prekážke Malých vrát medzi Ostrihomom a Nagymarosom. Pohorie Piliš (Pleš), ktorým si Dunaj musel prehrýzť cestu. Do Dunaja sa tam zahrýza ostrý zub pohoria. Ostrý... Možno Ostrý chlm. holm. Chlm – nezarastený pahorok. Piliš – pleš, nezarastený pahorok. Dnes je pred tým zubom mesto Ostrihom.

Našiel som iné formy slova chlm, ktoré jazykovedec navrhuje upraviť, ak sa to už nestalo.

"K frekventovaným apelatívam, ktoré participujú na výstavbe slovenskej toponymie,
patrí slovo chlm (v skúmanej vzorke 84 105 štandardizovaných geografických
názvov sa táto slovná báza vyskytuje 110 krát); dva názvy boli štandardizované
v nesystémových podobách: Vyšné Halmy (pole v katastrálnom
území Pribeta v okrese Komárno) a Chalmovská skala (les na hranici katastrálnych
území Handlová a Cígeľ v okrese Prievidza); žiada sa k štandardizácii
názvov týchto geografických objektov vrátiť a zvážiť ich novú štandardizáciu
v podobách Vyšné chlmy a Chlmovská skala."

Zdroj:
http://www.juls.savba.sk/attachments/pub_suradnice_sucasnej_onomastiky/suradnice.pdf
avatar
Jas
Aktívny dopisovateľ
Aktívny dopisovateľ

Počet príspevkov : 73
Join date : 18.04.2016

Návrat hore Goto down

Re: Ako Veľká Morava a Močenok k názvu prišiel ? Opäť o Slovenskom mori.

Odoslať pre Svetomír za Št február 08, 2018 5:30 pm

Pozrel som to celé. Mám dojem, že robíme vedu z niečoho, čo je jednoduché. Existujú  táraji, ktorí sa dajú na onomastiku. To je ako Studénkovej "onomatopoje".

A títo berú potom plat za veci, ktoré majú jednoduché riešenia. Lenže oni to riešia akože vedecky. A potom píp so píp napíšu, že Ipeľ je od litevského slova...
a nevšimnú si to, čo môže vidieť aj nevedec, že do 18. storočia to bola BOLIA.
Odmietam takéto krkolomné vedecké práce. Toponýmiu najčastejšie tvorili jednoduchí ľudia jednoducho, primitívne. Preto ich aj primitívne treba lúštiť.

Mne tzv. vedecké riešenia toponýmie pripadá ako snaha otvoriť drevený zámok kódom z počítača.
avatar
Svetomír
Kandidát na Veľmajstra
Kandidát na Veľmajstra

Počet príspevkov : 751
Join date : 02.02.2016

Návrat hore Goto down

Re: Ako Veľká Morava a Močenok k názvu prišiel ? Opäť o Slovenskom mori.

Odoslať pre Sponsored content


Sponsored content


Návrat hore Goto down

Zobraziť predchádzajúcu tému Zobraziť nasledujúcu tému Návrat hore


 
Povolenie tohoto fóra:
Môžete odpovedať na témy v tomto fóre.