Slovensko a Sloveni
Prezerať časť fóra môžete dočasne aj bez registrácie.

BEZ REGISTRÁCIE NEVIDÍTE VŠETKY PRÍSPEVKY ANI CELÚ DISKUSIU

Najnovšia diskusia
» PRAVIDLA MODERÁCIE A DISKUSIE
Pi marec 16, 2018 1:13 pm pre Amin

» Svätopluk – vzostup a pád ríše.
Št marec 15, 2018 7:22 pm pre Amin

» Veľkomoravské záhady Milan Ferko
Št marec 15, 2018 7:06 am pre Svetomír

» Velká Morava v súvislostiach podla prameňov
Po marec 12, 2018 4:07 pm pre igor1235

» Rimania na Slovensku III diel
Po marec 12, 2018 5:34 am pre Svetomír

» Magnae Moraviae Fontes Historici
Ne marec 11, 2018 9:48 pm pre igor1235

» Kto a kedy nám dal meno Slavjani, Slovania?
Ne marec 11, 2018 6:17 pm pre Svetomír

» Pôvod Slovanov
Pi marec 09, 2018 10:45 am pre igor1235

» História a politika
Št marec 08, 2018 8:12 pm pre igor1235

» Arpádovci boli Slovania
Ne marec 04, 2018 11:39 am pre walibuk

» Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka
Ne marec 04, 2018 11:19 am pre Amin

» Kráľovstvo Slovanov
So marec 03, 2018 4:41 pm pre Svetomír


Hunov definitívne zlomili Slovania. Nedao je rieka, ktorá sa volá Čierna rieka aj dnes..

Pridať novú tému   Zaslať odpoveď

Zobraziť predchádzajúcu tému Zobraziť nasledujúcu tému Goto down

Hunov definitívne zlomili Slovania. Nedao je rieka, ktorá sa volá Čierna rieka aj dnes..

Odoslať pre Svetomír za Po august 08, 2016 12:40 pm

Možno ani nepreženiem, keď napíšem, že 1500 rokov historici hľadajú tri miesta, ktoré sú pre históriu Hunov v Európe podstatné. Doposiaľ nebolo lokalizované ich mocenské centrum, miesto, kde je Attilov hrob a miesto v Pannónii, kde boli Huni porazení. Mnohí sa domnievajú, že ich európske centrum je zároveň aj miestom posledného odpočinku „Biča božieho“. Keď si ale prečítate akýkoľvek zdroj, ktorý o Hunoch pojednáva, zistíte, že historici a najmä hľadači pokladov aktívne hľadali len miesto, kde má hrob. Doposiaľ ho nenašli. Mocenské centrum Hunov vedci doteraz lokalizujú niekde na rieke Tisa. Miesto ich porážky sa len stále opisuje od toho istého zdroja: Priscovho zápisu o tom, že boli porazení na rieke Nedao.
   Existuje len jeden známy zdroj, ktorý je pôvodný a venuje sa opisu miesta, kde Attila pobýval, odpočíval. Je to popis cestovania a hostiny,  ktorou si Attila r. 448 (449?) uctil byzantskú a rímsku delegáciu, v ktorej bol aj grécky diplomat a spisovateľ Priscos, Priscius, Priscus (Inak ho volali Gréci, inak Rimania, inak Byzantínci.  Doprevádzal šéfa byzantskej diplomacie Maxima.  Tento Priscos píše o svojej ceste z Konštantinopola do Skýtie (on tak pomenoval cieľovú krajinu), v ktorej Attila obsadil zem, kde má hlavné sídlo.
   Maximova delegácia vyrazila z Konštantínopoľa a za 13 dní rýchleho cestovania dorazili do Sardiky (cca 550 km). Tak sa nazývala r. 448 Sofia, hlavné mesto dnešného Bulharska. Denne teda prešli cca 41 km. Cestu len v náznakoch ďalej opisuje takto:"Nasledujúci deň sme pokračovali z oblasti Naissusa smerom k Dunaju; vstúpiac do hlbokého údolia s mnohými ohybmi a vinutiami, a so zdĺhavými cestami. Mysleli sme, že sme šli na západ, ale keď sa rozvidnelo slnko vyšlo vpredu; a niektorí z nás, neznalí topografie, volali že slnko vyšlo nesprávne, čo predpovedá nezvyčajné udalosti. V skutočnosti časť cesty smerovala na východ v dôsledku nepravidelnosti terénu. Keď sme prešli tieto namáhavé miesta, prišli sme na rovinu, ktorá bola zalesnená. Pri rieke sme dostali barbarských prievozníkov, ktorí nás previezli cez rieku v člnoch, ktoré si sami vyrobili z jedného vydlabaného stromu."

Túto časť cesty vieme odsledovať na mape celkom hodnoverne. K Dunaju sa dostali v úseku, kde výrazne mení smer, meandruje v kaňone a tu sa stalo, že sa zvrtli na východ, lebo „Slnko vyšlo pred nimi“. Prišli na dobre zalesnenú rovinu, kde boli prevezení cz Dunaj. Ak sa pozrieme aj na staré mapy, dobre zalesnená kvázi rovina je len prievoz Tekila – Oršova. Odtiaľ vedie pokračovanie cesty len na sever. Pravdepodobne iná cesta nebola bezpečná, alebo išlo o to, aby si cestovatelia čím menej mohli zapamätať, kade cestovali.

"Keď sme prekročili Dunaj a pokračovali s barbarmi asi sedemdesiat stádií, boli sme prinútení čakať na jednej rovine, aby Edekon a jeho skupina mohli ísť dopredu informovať Attilu o našom príchode
Nasledujúci deň sme pod ich vedením prišli okolo tretej hodiny k Attilovým stanom, ktorých bolo veľa, a keď sme chceli postaviť náš stan na kopci, barbari čo nás privítali nám v tom bránili, lebo Attilov stan bol na nižšom mieste, a tak sme náš stan postavili tam kde si želali Skýti....
Zostali sme deň na mieste a potom sa vydali s Attilom do severných častí jeho ríše. Sprevádzali sme za čas barbara, ale keď sme dosiahli určitý bod, na príkaz Skýtov čo nás sprevádzali sme šli ďalej inou cestou, lebo Attila pokračoval do dediny kde sa chcel oženiť s Eskamovou dcérou, hoci už mal veľa iných manželiek, lebo Skýti praktizovali mnohoženstvo. Pokračovali sme priamo po rovine prejdúc splavné rieky – z ktorých najväčšie, najbližšie k Dunaju sú Drecon, Tigas a Tiphesas --- ktoré sme prekonali v monoxyloch, člnoch vyrobených na mieste, používaných osadníkmi na brehoch; menšie rieky sme prešli na pltiach, ktoré barbari viezli so sebou na kárach, kvôli prekonaniu močiarov."

Od prekonania Dunaja prešli cez 70 staníc (zastávok? dedín?) a potom sa zastavili na rovine, potom prišli k Attilovým stanom. Ak pri tom prekonali rieky Drecon (Bega), Tigas (Temeš) a Tiphesas, museli sa dostať až nad rieku Mureš. Dajme tomu do okolia Aradu. V tom prípade Priscos zapísal Tiphesas (Tisa) a mal napísať Mureš, Marus. Lenže musíme zvážiť skutočnosť, že Attila ako stratég nielenže sa z delegáciou nestretol vo svojom bydlisku, ale ju chcel aj zmiasť, dezorientovať, aby jeho hlavný stan bol utajený. Preto pri prekonaní Maruše mu povedali, že je to rieka Tisa.

.  Pozrite na mape: http://mapire.eu/en/map/secondsurvey/?bbox=2528022.7050591423%2C5698143.450796802%2C2579388.388066781%2C5721456.744423781&layers=osm%2C5%2C42

"Neskoro večer, po prejdení dlhej cesty, sme postavili náš stan na brehu jazera, čerstvú vodu z neho používali obyvatelia susednej dediny. Ale vietor a búrka sprevádzaná hromami a bleskami a silným dažďom nas zobudili, takmer zhodiac náš stan;
Pani čo vládla dedine –--bola zo jedna z Bledových manželiek --- poslala nám zásoby potravín a pekné dievčatá aby nás potešili (to je skýtsky kompliment). Najedli sme sa s dievčatami, ale odmietli sme ďalšie výhody ich prítomnosti. "

Pravdepodobne sa jedná o Veľké jazero, ktoré bolo v 19. storočí vysušené a slovenskí kolonisti si tam urobili svoje sídlo, ktoré sa dodnes volá Veľké jazero – Nadlak. Slovo zložené z maďarského nagy = veľký, lacul = rumunské - jazero. Nijako sa mi nechce predpokladať, že prešli aj rieku Tisu, to by znamenalo, že ich doslova povláčili až niekde za Segedín, pritom by bolo podozrivé, že rieku Marus nespomenul a omnoho menšie Begu a Temeš áno.

"O sedem dní neskôr (o ďalších cca 200 km???), po prejdení veľkej vzdialenosti, sme sa zastavili v dedine; lebo zvyšok cesty bol rovnaký pre nás aj pre Attilu; pretože sa patrilo počkať aby on mohol ísť dopredu.
Keď sme si nejaký čas počkali kým nás Attila predíde pokračovali sme a prekonajúc nejaké rieky sme prišli do rozľahlej dediny (Prekonali niekoľkokrát tú istú rieku – Marus (?) , (pretože táto vo svojom údolí od Aradu po Devu vytvárala viaceré ramená a svojim meandrovaním znepriechodňovala toto údolie. Tým strategickejšie miesto bol kraj od Devy po Hatseg.) , kde bol Attilov dom, o ktorom sa hovorilo že je najveľkolepejší zo všetkých jeho obydlí na iných miestach. Bol zhotovený z leštených dosiek a obohnaný drevenou ohradou, určenou nie na ochranu, ale pre vzhľad. Onegesiusov dom bol druhý po kráľovom čo do veľkoleposti, bol obklopený drevenou ohradou, ale nebol ozdobený vežičkami ako kráľov. Neďaleko ohrady bol veľký kúpeľ, ktorý Onegesius --- ktorý bol druhý najmocnejší medzi Skýtmi--- vybudoval privezúc kamene z Panónie; lebo barbari v tejto oblasti nemajú žiadne kamene ani stromy, ale používajú dovezený materiál."


...privezúc kamene z Pannónie – znamená, že miesto, kde mal Attila dom nebol v Pannónii.

Ak si uvedomíme, že od Veľkého jazera, ktoré bolo ešte v Pannonii odišli 7 dní cesty tak, aby sa vzdialili od Pannonii a priblížili sa k Attilovmu domu, máme jedinú cestu, ktorou mohli pokračovať. A to na východ. 7 dní cesty s prekonávaním prekážok znamená 130 – 200 km. Deva vzdialená od Nadlacu cca 170 km.


   Som vďačný Priscovi za tento odstavec: „Attilova rezidencia bola umiestnená tak, aby vynikla najviac spomedzi okolitých domov. Bola vyrobená z leštených (kamenných?) dosiek obložených drevom. (Attila miloval drevo. Jeho pohár bol drevený, stolička drevená, aj misa z ktorej jedol a lyžica boli drevené. Poz. autora) Dom náčelníka Onegesiusa – Enegessiusa bol  tiež obložený drevom, ale nebol vyzdobený vežičkami. Kúsok od ohrady bola veľká vaňa vybudovaná Enegesiusom, ktorý bol druhý najmocnejší muž Skýtov. (Tu by sme mohli vytknúť Priscovi, že nenapísal kto a kde bol teda najmocnejší muž Skýtov.) Kamene týchto kúpeľov boli dovezené z Pannonie, lebo barbari v tomto kraji nemali takéto kamene, či drevo. Staviteľ kúpeľov bol pred tým v zajatí v Sirmiu a dúfal, že sa mu Enegesius odvďačí za kúpele slobodou. Márne dúfal, stal sa jeho kúpeľníkom, obsluhoval jeho a jeho rodinu pri kúpeli.“ Podotýkam, že pri Sirmiu bol rímsky kamenolom na ružový mramor v pohorí Fruška gora. Dôležitý údaj, pretože nám tým Priscos jasne povedal, že miesto, kde mal Attila hlavný stan.

Prvé zistenie
        Ak cestujete virtuálne pomocou Google Earth, zadajte si Hunedoara. Mesto, kde sa narodil slávny Turkobijec Ján Huňady. Je tam hrad – zámok Huňadyovcov a rovno pod oknami obrovská fabrika. Hnusné priemyselné mesto s obrovským ferrokombinátom so zničeným okolím. Ale. Ak sa pohráme s jeho čudným  názvom, zistíme, že rumunský názov označuje Hunov – HUNE. A slovo  „doara“ zmanená po rumunsky „ublížiť, zničiť“. Navyše nad Hunedoarou je dedina Cristur, čiže Kerestur, maďarský názov je Cserna keresztúr, slovensky Čierny Kríž Pána. Všetko na Čiernej rieke. Toponýmia je úžasná vec! Je to múzeum udalostí v miestopisných názvoch.. V Rumunsku to platí úplne. A teraz máme meno mesta, ktoré nám niečo hovorí. Hune doara. Hunom ublížiť. Alebo Huni ublížili? To sotva. Názvy  Čieny Kerestúr a riečka Čierna umocňuje podozrenie, že práve tu ublížil niekto Hunom. Tak významne, že sa to zachovalo v toponýmii.
Pravdepodobne Rumuni by už dávno napísali, že Huni boli porazení v Hunedoara, počujú to v samotnom názve mesta. Ale Hunedoara nie je na rieke Nedao, to by neprešlo vo svete. Oni sami sa stotožnili so všeobecným: Huni boli porazený na rieke Nedao.
Mohli by ste namietať, že Hunedoara je pomenovanie, ktoré v tomto tvare existuje len od zjednotenia Rumunska. Je to pravda, oficiálne áno. Ale všimnime si aj to, že najstarší známy zápis mena tejto usadlosti je Hungnod z r. 1265, Huniad z r. 1278, čo v maďarčine znamená Hunský, patriaci Hunom. Základ názvu Hun vždy používaný. Dokonca ak si prečítame staré pramene, uvádzajú vraj skutočný názov Hunov ako Hung.

Druhé zistenie
A teraz sa znovu pozrieme do historickej Peutingerovej mapy https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/50/TabulaPeutingeriana.jpg , kde na jej vrchu medzi nápismi Lupione Sarmate a Venadi Sarmate je nakreslený veľký dom s modrou plochou v strede. Je nazvaný „Ab aquae“. Slovensky „Z vody“. Na mape, v jej iných častiach ale vidíme viacero podobných objektov dokonca značených ako „Aquius calidis, Aqvis calidis, čo v preklade znamená kúpele s teplou vodou. Podľa Peutingerky tieto objekty sú nakreslené väčšie, ako rímske pevnosti. Z mapy je zrejmé, že kúpele Ab aquae boli vybudované už za Rimanov a títo si ich nesmierne cenili. Na mape toto miesto je utvrdené aj tým, že cesta z nich smerovala cez pevnosť Petris, veľkú pevnosť Germisariu, ktorých základy sa neďaleko zachovali. Cesta je ďalej značená cez Blandianu – dedinu, ktorá sa tak volá aj dnes, do Apula, čo je starý názov Balgradu, dnešnej Alby Iulii.
Dôkaz o tom, že Ab aquae naozaj boli rímske kúpele:
V kostole v  dedine Streisangeorgiu vzdialenej od Ab aquae cca 4 km je kameň s rímskym nápisom: Jovi optime maxime pro salute domini nostri Cajus Julius Marcianus, decurio coloniae praefectus pagi Aquensis genio corum posuit.
Voľne v  skratke preložené: Na počesť ducha miesta Aquaensis dal vyhotoviť Cajus Julius Marcianus, oblastný prefekt usadlosti Aquae. Tento nápis potvrdzuje, že kameň bol dovezený z neďalekých kúpeľov, kde bol kúpeľný dom s názvom Aquae. Celý kostol v tejto dedine bol postavený z materiálu z rozobratých kúpeľov. Z domu „hriechu a hýrenia“ postavili chrám boží. Aké príznačné!
Týmto je doložená existencia kúpeľov už za rímskej provincie Dacia. Dnes sa tieto kúpele volajú Calan Bai. Starý bazén, či vaňu vytesanú priamo do žriedla teplej vody tam nájdete aj dnes. Našiel ju aj Attila. Huni milovali vodu, bol to ich posvätný živel. A teplá voda priamo zo zeme bol pre nich, ako aj dnes pre nás, malý zázrak. Pre nich veľký zázrak, ktorý mal veľký potenciál pripútať Attilu na toto miesto. Ak chce niekto nájsť stopy priamo po ňom, nech hľadá v bezprostrednej blízkosti starého travertínového, človekom vyhĺbeného bazéna priamo v žriedle, v travertínovej kope, ktorý sa dodnes nazýva vaňou. Domáci vedia, že v nej sa kúpaval Attila. Prerazeným kanálom a vysekanými schodami zhotoviteľ nielen nastavil výšku hladiny v bazéne, ale aj tento bazén sprístupnil. Pomerne hladké steny tohto bazéna s rozmermi cca 10 x 5 m a najmä spomenutý prístupový kanál sú jasným dôkazom, že bazén zhotovila ľudská ruka. Keď sa k nemu blížime, vidno len travertínovú kopu, ako na Sivej Brade na Spiši. Má asi 3 m výšku oproti rovinatému terénu. Po vystúpaní na vrch kopy máme pod sebou bazén o celkove hĺbke cca 4 m. Dno vypĺňa neustále vyvierajúca hydroouhličitanová minerálna voda o teplote cca 27 st. Celsia, no je tam silný nános bahna, ktoré môže ukrývať tajomstvo pre archeológa. Celá vaňa – bazén, je vyhotovený veľmi rozumne, poskytuje súkromie od cesty (ak bola cestou aj v minulosti), Attila sa mohol kúpeľu oddávať dobre ukrytý pred súkmeňovcami, ktorí vodu nesmeli zneuctiť ani kúpaním sa v nej. Ale on mal rímsku výchovu v Ravenne, mal iné hodnoty, ako oni. Všimnite si, že vstup do bazéna je urobený tangenciálne a ešte k tomu aj lomený, takže ktokoľvek stál na schodoch vchodu, nevidel, čo sa deje v bazéne. Geniálne!
   Máme dve indície na lokalizovanie miesta centra, kde Attila vládol, odpočíval, plodil deti a kúpal sa. Po bitke na katalanských poliach a najmä po Attilovej smrti už Huni boli na úpadku, stiahli sa sem, ku kúpeľom, kde ich napokon dovtedajší spojenci - Skýtsky, Vandalský, či Gepidský (tri v jednom) kráľ Ardarich vraj s koalíciou Suebov a Herulov navždy zdecimoval r. 454 a padol tam aj Attilov nástupca – jeho najstarší syn Ellak. Pre presné určenie miesta je dôležité skúmať, či ten náš Priscos neskomolil, prispôsobil názvy a mená.

 Ak Onegesius - Enegesius bol „Skýtom“, určite nemal latinské, či grécke meno...Teda máme meno Enegešius. Koncovka ius je cudzia. Je grécka, lebo Priscos písal latinsky, alebo grécky. Po odňatí koncovky „ius“ nám ostane Eneges. Ak vieme po maďarsky, potom nám v ušiach znie „Énekeš“, čiže - spevák. No a teraz som bol v šoku. Skýt nazvaný maďarským slovom Énekeš = Spevák. Priscos napísal Onegessius. Nevedel inak napísať prehlasované o. (?) Dozvedeli sme sa mimoriadne dôležitú správu: Huni tohto človeka nazývali maďarským slovom. 450 rokov pred príchodom Maďarov! Podozrenie sa premení azda na istotu, ak sa pozrieme na toponýmiu kraja. Okrem toho nám Jordanes hovorí, že predchodca Attilu Balamber (Valamír?) si podmanil všetkých Gótov pred ich rozdelením na Ostrogótov a Visigótov tým, že zabil ich kráľa Ermanaricha a vzal si jeho vnučku Vadamírku za ženu. Góti si napriek tomu mohli ponechať svojho kráľa. Po ňom vládol jeho syn Hunimund. Dali mu to meno Góti, alebo Huni??? Znamenalo to nejakú spojitosť s Hunmi? A tento viedol úspešne vojnu proti Suavom. Po jeho smrti bol kráľom jeho syn Thorismund. Opäť – kto mu dal meno? Ten ovšem zahynul vo vraj úspešnej vojne proti Gepidom. Udiala sa pri rieke Aluta (Maruša) neďaleko dnešnej dediny Galtiu severne od Alba Iulie. Ostrogóti za ním tak smútili, že 40 rokov nemali kráľa. Syn Thorismunda volal sa Berimud opovrhoval Ostrogótmi a odišiel na západ k Visigótom. Našťastie synovec zosnulého kráľa Vandalarius mal troch synov. Najstarší z nich Valamír prevzal vládu nad krajinou. Mladší brat Tiudimír slúžil u neho istú dobu ako vojak. Najmladší z nich Vidimír slúžil obom bratom. Ostrogóti síce podliehali Attilovi, ale Valamír mal svoje právomoci. Ak teda by sme mali vybrať spomedzi týchto bratov, ktorého Huni volali Enegeš, potom by to mal byť asi Valamír, pretože z nich mocnejší bol kráľ Gepidov Ardarich. Ako píše Priscos: Enegesius bol druhý nasilnejší vládca Skýtov. Práve Ardarich sa zmocnil sídiel Hunov a jemu potom platil Rím ročný tribút. No po jeho smrti vládol celej Pannónii Valamír spolu so svojimi bratmi. Valamír mal sídlo medzi riekami Čierna voda a Scarninunga (skomolenina rieky Strygi, dnešný názov Strei???). Tiudimir mal sídlo pri Pelse (Pleso = Balaton) a Vidimir uprostred medzi nimi. Ďakujem Jordanesovi. Pomohol mi. Sme znovu v centre, vo „Veľkej dedine“, odkiaľ vládli Huni a kde boli aj porazení.
    Okolo Hunedoari dodnes žijú ľudia, ktorí v blízkosti rýdzo slovanskej Devy udržali názvy dedín ako: Almašu Sec (Suchý Jablonov), Almašu Mic (Malý Jablonov), Batiz, Nadašdia, Racalar, Ulm, Aranieš, Bacalar, Calan, Boršorod, Bobaia, Haceg, Nalacvad, Bercu, Beriu, Grid, Boš, Hašdat. Tieto názvy nemajú nič spoločné so Slovanmi, ale ani s Dákmi = Rumunmi. Lenže keď si tieto názvy prečíta Maďar, rozumie väčšine. Konkrétne – Almáš je aj maďarsky Almáš - Jablonov. Nadašdia je po maďarsky dedina na šachorine. Aranieš je z maďarského Aranyos – Zlatý. Boršorod je Bor –víno, šor – rad, je to Vinica, Vinohrad. Bobaia je maďarsky Fazuľový. Malacvad je po maďarsky divé prasa (Nalacvad je asi správne Malacvad).  Hašdau – Haš je maďarsky brucho. No a špecialita – sídlo Attilu sa volalo Calan – Kalan, čo po turkicky znamená morskú vydru. Slaným jazerám sa hovorí Morské oko – ľudia verili, že je pod zemou spojené s morom. Voda vyvierajúca v dnešných Calan Bai, ktoré sú totožné s popisovaným miestom má vysoký obsah solí a dispergované bahno. Nuž, raj pre morskú vydru. Haceg – je zadná časť dediny. A tu sa pristavíme. Haceg sa nachádza v závere roviny, doliny, ktorú vytvorili rieky Čierna a Striga. Ko Sztriga je aj písaná za rakúskouhorska v starých mapách, názov nebol pomaďarčený. Až Rumuni z nej urobili Strei. Čiže z toho vyplýva, že celá oblasť sídla Hunov bola nazvaná Veľká dedina. Oblasť od Hacegu po rieku Mureš.
   Azda tu máme dôkaz, že Huni naozaj mohli byť predkami Maďarov, ktorí prišli cez Karpaty r. 890, či r.904 na čele s Álmošom, potom Arpádom. Ešte by oponenti mohli namietať, že predsa Sedmohradsko s Hunedoarou patrilo do Uhorska a toto si všetky názvy pomaďarčilo, preto sú to maďarské názvy. Lenže Rumuni sú v tomto dôslední. Po vzniku veľkého Rumunska sa vrátili k pôvodným názvom spred c.k.monarchie. Preto sa nám zachovala slovanská toponýmia v tejto krajine a nie maďarská. Najmä pri názvoch, ktoré nevedeli, alebo nemohli preložiť do rumunčiny. Maďarské názvy používané za Uhorska sa nezachovali. Preto je veľmi zaujímavé, že v kraji Hunedoara spomenuté írečité názvy sú dodnes používané ako oficiálne.  Územie okolo Hunedoary s dedinami svedčiacimi o hunskej (maďarskej?) minulosti je uzavreté, oddelené dookola slovanskou a čiastočne rumunskou (porumunčenou?) toponýmiou. Z uvedeného rastie vo mne presvedčenie, že Huni boli naozaj predkami Staromaďarov. Či sa nám to páči, alebo nie. Tiež vám  udrie do očí z juhu Toplica, Ghelari (Želiari), Cerna, rieka Cerna, Peštera (Peštera ako diera, jaskyňa), Cejkani, Banica, Tiriči a pod. Zo severu Totia – dedina Tótov, Slovákov (pomenovali nás, Slovákov Tótmi práve Huni???) na juhu Totešť. Malá a Veľká Barca, Spiny, Rapáš, Magura, Jeledinci, Okolišu Mare – Veľké Okoličné, Rusi, Cozia = Kozia, Carjici, Goleš, Govadja, Ruda, Ploska.

Tretie zistenie
   Podľa Prisca sa boj mal odohrať na rieke Nedao v Pannonii. Podľa tejto rieky sa snažili všetci historici toto miesto nájsť a nedarilo sa. Takáto rieka nikde neexistuje. V celej Pannonii. Nikto nepostrehol zmienku o kamennej "vani", ktorú som pravdepodobne ako prvý našiel a uviedol do spojitosti s touto históriou. Nikto nepostrehol, že kameň a drevo na stavbu bolo dovezené z Pannonie, čiže toto miesto v Pannonii nemohlo byť. Ak ale pripustíme, že mnou označené miesto, je miesto, kde mal Attila hlavný stan, potom je pravdepodobné, že Hunov porazili Skýti  práve tam, vo „Veľkej dedine“. Najmä ak je neďaleko Hune – doara, Čierna rieka a Čierny kríž pána. Udialo sa to ale v čase, keď Priscos už v krajine nebol, r. 454. Priscos si na svojej návšteve zrejme nevšimol názov rieky, kde mal Attila hlavný stan. Prípadne táto rieka mala iný názov, keď sa to stalo a až po tom hroznom boji dostala meno Čierna. Mohla sa pred tým volať Nedao. V tom prípade by sa ale v toponýmii vyskytla stopa po slove Nedao. Lenže zachovala sa len toponýmia spojitá s riekou Čiernou. Napr. Černišoara Florese, Činčiš Černa...Prečo teda zapísal Priscos rieku Nedao? Priscos dopisoval tieto informácie už niekde doma. Počul, že Hunov dobili - „Hune doara“ pri rieke, ktorá preteká miestom. Či to skomolil ten, kto informáciu o boji doniesol, alebo Priscos sám nevedno. Priscos napísal skomolené Nedao –z  huNEDOara. A bola rieka Nedao v Pannonii. V dvoch slovách dve nelogičnosti. Aj keby sa to udialo trochu inak, kamenná vaňa je corpus delicti,  lokalizuje kúpele Calan Bai.

    Skončila nadvláda Hunov, ale neskončila existencia hunského etnika. Tí žijú v krajine dodnes. Podmanení slúžili novému vládcovi. Choďte sa na nich pozrieť. Nápadne mnoho cigáňov (?) v krajine. Sú to cigáni? Romovia? Sú to Oláski (Vlašský) cigáni, ktorých poznáme z Rumunska, Maďarska, južného Slovenska. S Romami na Spiši majú spoločné len to, že sa im nechce pracovať. Lenže títo nepracujú, ale majú veľké bohatstvo. Na Slovensku ho tak okázalo nepredvádzajú. Lenže v Rumunsku okrem toho, že sú nápadne ovešaní zlatom, nechávajú si stavať mimoriadne honosné domy s vežičkami. Čím bohatší, tým viac vežičiek. Zmienka o Attilovom dome s množstvom vežičiek vám už asi napadla. Spoločné s Hunmi majú to, že milujú svoje rodiny, svoje ženy pekne obliekajú a mimoriadne radi nosia šperky zo zlata. A to veľmi nápadné. Sú pomerne inteligentní a čistotní. Stavba ich tela je podstatne pevnejšia a mohutnejšia, ako u Romov, ktorí žijú v getách, nevzdelaných a špinavých.
   Tu vsuniem ešte dôležitú poznámku. K Hunom patril ešte kmeň Sekulov, Székely, alebo inak – Csík, Čík. Sekulovia boli ochráncami hraníc Menumorútovej (Mojmír II) zeme, Sedmohradska. Vieme, že to neboli Slovania, ale boli to špecialisti na ochranu hraníc. Preto túto tradíciu prevzali aj neskorší uhorskí králi a využívali ich ako pohraničiarov. Práve preto sú ešte aj dnes čiastočne rozptýlení po Sedmohradsku v okrajových oblastiach, s akýmsi centrom asi 100 km nad Brašovom – okolo mestečka Mercurea Ciuc, čiže Stred - a Číkov, maďarsky Csík Sereda. Sekulovia boli prví, ktorí zradili Mojmíra II a pridali sa r. 904 k Maďarom. Hovorili tou istou, alebo veľmi podobnou rečou (?).
A konečne dodám, že ak sa až po smrti Attilu odobrali Huni do Calan, potom je zbytočné Attilov hrob hľadať tam. Je niekde inde.
   Veľmi ma zaujala dedina Barca (Malá a Veľká) oproti Hunedoari.  Pretože aj dnes už súčasťou Košíc je Barca, neďaleko Rimavskej Soboty je tiež Barca a najväčšia Barca je predsa Barcelona, kde tiež boli Vandali v Andalúzii?  Very Happy  Kruh sa zasa uzavrel? Slovo „brco“ je archaizmus pre konský postroj.

   Ešte poznamenám, že len cca 25 km vzdušnou čiarou cez dolinu Mureša sú ešte jedni kúpele, ktoré na rozdiel od Calan dal postaviť Riman. Sú to dnešné kúpele Geoagiu Bai, kde sú tiež dobre viditeľné stopy po rímskych kúpeľoch. Tieto si Riman aj vyšperkoval sochami, stavbami, z ktorých ovšem zostali len torzá. Calan Bai boli vytesané do kameňa v žriedle v tvare obrovskej vane bez výzdoby.

   Zvláštne. Priestor o ploche cca 300 km2 vymedzený údoliami rieky Mureš, Striga a Čierna bol vyhľadávaný mnohými kmeňmi, ktoré hľadali bezpečie na úrodnej rovine plnej riek, obkolesenej horami. Boli to Dákovia spolu s Getmi do r. 106, ktorí tu mali vybudovanú vladárovu kamennú pevnosť Blidaru a niekoľko ďalších pevností. Po nich r. 106 sem prišli Rimania, ktorí zbúrali Blidaru a vybudovali obrovskú a nádhernú pevnosť Sarmizegetusa. Rovno pod zbúraným Blidarom a kultovým miestom Dákov Sarmizegetusa Regia, čiže stará Sarmizegetusa. Rimania odišli v r. 271 – 282, kedy sem prišli Skýti - Vandali – Gepidi a postavili napr. blízky hrad Devín (Deva) a Kalník (Calnic). Po nich sem vtrhli Ostrogóti, ktorí Sarmizegetusu cca r. 330 zbúrali, ale neusadili sa. Sarmizegetusu už nikto neobnovil. No vtrhli sem aj Huni cca r. 370 - 375 a vytvorili so Slovanmi spoločnú existenciu, chodili spolu lúpiť. Po smrti Attilu sa Huni vrátili k slovanským starousadlíkom ale Slovania sa spolčili s kým sa dalo, aby Hunov pokorili. Doba nebola ďalej pokojná, pretože do krajiny pravdepodobne prichádzali lúpežní Avari. Avari nemajú určený presný pôvod, ale je možné aj to, že to boli oneskorení Huni. Navrátilci do starej „vlasti“ (Moja fantázia). Nie je isté, či Avari ovládli aj okolie Hunedoary. Ale isté je, že od cca VI. storočia sa tu postupne upevňovala moc Slovanov a vyvrcholila ríšou, ktorú poznáme pod názvom Veľká Morava.  Slovania obnovili napr. pevnosti Apulum (Alba Iulia) a Porolisum (Moigrad). Nález mnohých artefaktov to jednoznačne potvrdzuje. Príchodom Maďarov r. 904 aj táto ríša padla.
   A ešte raz o tej ploche. 300 km2. Hrubý odhad celej Veľkej hunskej dediny v Rumunsku. Koľko sa zmestí ľudí, dobytka, koní – ak každý bojovník musel mať vraj aj rezervného? Koľko sa zmestí tohto všetkého na územie 300 km2? Keď som predpokladal, že Huni po porážke na katalaunských poliach sa stiahli do podobnej, ba možno lepšej krajiny - skrýše, kde tiež vyvierala teplá voda zo zeme – tou krajinou je Turiec o úplne rovnakej rozlohe. Moji oponenti ma zosmiešňovali preto, lebo tá krajina podľa nich v žiadnom prípade nestačila pojať „tak obrovské množstvo ľudí a zvierat“. Pritom ich početnosť bola po katalaunských poliach hlboko znížená! A tu, vo Veľkej dedine sme na rovnakej ploche a evidentne tu bol hlavný stan, pevné miesto Hunov. A ešte sa k nim zmestili aj Priscovi „Skýti“, čiže  Gepidi, čiže Vandali. Tak koľkože bolo teda Hunov? 30 000, či až 50 000? Ak bojovali spolu so „Skýtmi“, títo veľmi dobre poznali aj Turiec, ako krajinu = prírodnú pevnosť obohnanú horami, plnú riek a hlavne: žriedlom teplej vody dnešných Turčianskych Teplíc. A sme doma, stará mama! Attila je pochovaný tam, kde som tvrdil už pred mnohými rokmi! Ani Ing. Štepán, ktorý ho hľadal, žiaľ, nešťastne, sa nemýlil. Keby vedel...

Záver: Huni sa usadili tam, kde chcel byť pred a po nich každý. Kraj Hunedoara je chránený pohoriami, riekami, je tam dostatok riek, pastvín, a najdôležitejšie: na sever sa nachádzali obrovské náleziská striebra a zlata. Predsa kvôli tomu Trajan kul pikle proti Burebistovi a pri obsadení krajiny hneď odniesol vraj 400 ton striebra a 186 ton zlata. Práve preto postavil tri veliké pevnosti a množstvo malých posádok po celej Dácii. Táto krajina s teplými prameňmi musela Attilu priťahovať ako magnet. Magnetom boli aj obrovské náleziská železnej rudy priamo v Hunedoare, kde sa táto dodnes ťaží totiž v povrchových baniach a spracúva. No a práve ten bazén v travertíne môže skrývať dôležité artefakty z jej dejín. Kedy koho napadne tam ísť zo sacím bagrom a vyčistiť „vanu“? Potom by sa mohol tento bazén zatraktívniť nielen turisticky, ale aj ako rímsko – hunská pamiatka. Vysatie sacím bagrom a ručné vyčistenie by neznamenalo veľké náklady a som naozaj presvedčený, že by sa tam našli dôležité predmety historického významu.
   Zaujímavá poznámka Priscova je, že Skýti ovládali jazyk Hunov, ale aj gótsky jazyk.

Kraj Hunedoara je neustále fascinujúci. V starej mape z r. 1869 vzniknutej za silnej maďarizácie zakreslili úžasnú vec. Písal som, že sme boli s Jožkom Banášom v kostole v dedine Santa Maria - Orlea. Vtedy som akosi nevímal tú pomĺčku a nápis Orlea, skôr mi evokoval Orlean. Ale na tej starej mape je kopec Varalja, čiže Subcetate a na kopci nad dedinou je značená pevnosť, hrad ORLIA. Zasa je tu dvojhláska ia, ako pri dedinách Husia, Kozia. Na novej mape Rumuni nepomenovali tento hrad, ruiny. Je tam len Cetate - pevnosť. Takže dedina sa volá Svätá Mária - ORLIA. No a hneď vedľajšia dedina je BALOMIR. Že by po grécky napísaný Valamír? Nie je to tak práve v súvislosti s prítomnosťou Valamíra, alias Balambéra v tomto priestore?
Kto sa chce osobne presvedčiť, je to tu: http://mapire.eu/en/map/hkf_75e/?bbox=2551277.258470594%2C5713285.203317038%2C2564118.6792225037%2C5719113.5267237825&layers=osm%2C8

Je tam aj Brezová,  Várhely, alebo Gradište...... miesto Hunedoara malo názov aj Vajdahunyad, podľa toho si dal meno aj Ján Huňady. Aj tu môžeme rozoberať názov Hun ad, ako Hunom nadať, naložiť. Z maďarčiny adni = dávať. Vedľa Vajdahunyadu vidíme jasný Močár, Kopáč, Ploská Banya, a množstvo slovenských názvov.

O 100 rokov staršia (1763)  mapa s jasným rozdielom hustoty obyvateľstva a miernymi odchylkami v názvoch je tu:
http://mapire.eu/en/map/firstsurvey/?bbox=2371187.1921140873%2C5805913.939906752%2C2377607.9024900417%2C5808828.101610124&layers=osm%2C1%2C73


Travertínová kopa


Vaňa dnes


Tangenciálny a ešte lomený vchod do bazéna


Schody - pôvodné kamenné sú vľavo


Letecká snímka - prevzaté z netu
Lomený vchod do bazénu - vane


 Ešte raz kopa


cigánske domy v Hunedoare


toto nie je geto :-)
Prastarý kostol v Streisangeorgiu (Svätý Juraj na rieke Strige) je postavený z ruín kúpeľov Ab aquae


Interiér kostolíka


Obetný stôl s luxusnou rímskou podlahou


Orlia pevnosť z mapy z r. 1869


Rímske cesty


Nadlak - stopy po Veľkom jazere
   
kto si chce pozrieť vzorku obyvateľov obce Calan, nech sa páči: https://www.youtube.com/watch?v=ZOkm58s8yDE

So súhlasom autora Alana Dologa upravené zverejnil Svetomír
8.8.2016
Prvý krát zverejnené 3.7.2016


Naposledy upravil Svetomír dňa Po november 06, 2017 3:07 pm, celkom upravené 36 krát.
avatar
Svetomír
Kandidát na Veľmajstra
Kandidát na Veľmajstra

Počet príspevkov : 783
Join date : 02.02.2016

Návrat hore Goto down

Aktualizované

Odoslať pre Svetomír za Po august 08, 2016 1:00 pm

Na základe návštevy vane som aktualizoval článok, aj fotky zverejnené 3.7.2016.
avatar
Svetomír
Kandidát na Veľmajstra
Kandidát na Veľmajstra

Počet príspevkov : 783
Join date : 02.02.2016

Návrat hore Goto down

Re: Hunov definitívne zlomili Slovania. Nedao je rieka, ktorá sa volá Čierna rieka aj dnes..

Odoslať pre Uhorcik za Po august 15, 2016 12:03 pm

Toto sa mi asi sniva????? Pisete, ze
"Skončila nadvláda Hunov, ale neskončila existencia hunského etnika. Tí žijú v krajine dodnes. Podmanení slúžili novému vládcovi. Choďte sa na nich pozrieť. Nápadne mnoho cigáňov (?) v krajine. Sú to cigáni? Romovia?..."

Pozna autor tohoto clanku Ciganov aj z realneho zivota? Asi tazko. Huni mali prepracovanu vojensku taktiku, plnu uskokov a rafinovanosti. Boli rychli, bojovni a ako jednotlivci odvazni. Ak by tomu tak nebolo, nikdy by okolo seba nedokazali zhromazdit tolko germanskych kmenov, s ktorymi tiahli proti Rimanom. Germani by sa nikdy nepodriadili taktike a vodcovstvu nejakych Ciganov! Cigani maju svoje specificke spravanie, ktore tu nemozem do detailov rozpisovat, pretoze by ma asi admin vymazal, ale je jednoznacne na hony vzdialene tmu, co dokazali Huni. Toto je absolutne vytrhnute z realneho zivota. Taketo absurdne kombinacie vyrazne znehodnocuju clanok ako taky. Este jedna vec. Chcel som si pozriet zdrojovy text, na ktory ste dali odkaz, ale zobrazilo mi chybu. Skusim este raz, pripadne Vas poprosim o updatovanie odkazu.

Uhorcik
Začiatočník
Začiatočník

Počet príspevkov : 1
Join date : 15.08.2016

Návrat hore Goto down

pre Uhorčíka

Odoslať pre Svetomír za Po august 15, 2016 1:01 pm

Nezdá sa vám. S vysokou pravdepodobnosťou je to tak, ako som napísal. Keby ste bol v Rusku v 1939 povedal by ste si, že túto krajinu je možné poraziť aj palicami. Vtedy krajinu zemljaniek a opilcov. Boli ste niekedy v Grécku? Ak ste boli, uveríte z toho, čo ste tam videli, že Alexander Macedónsky vládol od Alexandrie po Čínu? Bol ste niekedy v Egypte? Uveril by ste na základe toho, čo ste videl, že Egypt bol prekvitajúcou, mocnou a nebezpečnou krajinou? Bol ste niekedy v Albánsku? Veríte, že Iliricum bola ich ríša? Ste Slovák. Ako krajina sme na chvoste Európy. Uveríli by ste, že Slováci (Slovania) ovládali Švédsko, Transylvániu, Gallíciu, porazili Kartágo a spľundrovali mocný Rím? A to sa nepodarilo ani Hunom. Koľko chcete ešte príkladov?
Moc nie je o jednoduchých ľuďoch. Je to o konštelácii hviezd - kedy, v ktorom čase sa narodia lídri, ktorí za použitia más urobia zázrak, urobia vojnu, lúpia, vraždia, organizujú život. Len si pozrite, čo dokázal za krátko Putin.

My medzi cigáňov zahŕňame neprispôsobivých. Všetkých dokopy. Skúste ale rozlíšiť špinavých Romov na Spiši, Gemeri, Záhorí (týchto, žiaľ veľmi dôverne poznám a aj to bol dôvod, prečo som sa odsťahoval) a pod. od celkom čistotne dobre oblečených, a veľmi inteligentných tzv. oláskych, vlašských, čiže rumunských, pochádzajúcich z Rumunska. Toto etnikum sa vyskytuje okolo Martina, a potom juhom Slovenska - Lučenec, Levice, Nitra, Kolárovo, Bratislava a pod. Len si ich všimnite.  To, že sa im darí bezpracne prísť k peniazom hovorí práve o ich chytrosti, vypočítavosti. Toľko zlata, ako oni asi nemá len tak hocijaká biela rodina. A to ste asi neboli v Rumunsku, kde je množstvo neskutočných palácov...Ale toto všetko som dôsledne v článku napísal, nečítal ste to?
Ak ste prečítal všetky moje články, aj posledný cestopis s Jožkom Banášom, muselo vám "trknúť" ako vysoko siahajú prsty Hunov ešte dnes.
A ešte dodám: spolubojovníkov Hunov neoznačujte Germánmi v zmysle Germáni=Nemci. Germánmi sme boli označovaní aj Slovania, bolo to podľa Germánie - zeme. Nie podľa národnosti. Totiž s Hunmi spolulúpili práve Slovania. A tí ich nakoniec aj dobili.
Uvedomte si, že Slovania de facto predstavujú vo svete trvale úžasnú silu, ktorej sa svet trvale bojí. Viem, o čom píšem.

Mne ten link funguje.
avatar
Svetomír
Kandidát na Veľmajstra
Kandidát na Veľmajstra

Počet príspevkov : 783
Join date : 02.02.2016

Návrat hore Goto down

Vstup do bazéna - dokonalá diskrétnosť

Odoslať pre Svetomír za Po august 15, 2016 9:09 pm

Vložil som nové fotografie a poznámku o tom, že vstup do bazéna bol vyhotovený tangenciálne, a tak prichádzajúci netušil, kto je vo vnútri a čo sa tam deje.
avatar
Svetomír
Kandidát na Veľmajstra
Kandidát na Veľmajstra

Počet príspevkov : 783
Join date : 02.02.2016

Návrat hore Goto down

kto chce vidieť obyvateľov obce Calan v Rumunsku

Odoslať pre Svetomír za Ut august 16, 2016 8:12 pm

kliknite si na : https://www.youtube.com/watch?v=ZOkm58s8yDE
medzi nimi jednoznačne sú aj Huni.
avatar
Svetomír
Kandidát na Veľmajstra
Kandidát na Veľmajstra

Počet príspevkov : 783
Join date : 02.02.2016

Návrat hore Goto down

Re: Hunov definitívne zlomili Slovania. Nedao je rieka, ktorá sa volá Čierna rieka aj dnes..

Odoslať pre Svetomír za Ut január 24, 2017 9:33 pm

Jarmila Bednáříková, Stěhování národu, 2003

- str. 302 Zhruba medzi Tisou, Dunajom, Alutou (Marušou) a Karpatmi, najmä vo východnom Sedmohradsku  bola ríša Gepidov. Na tomto území sa niekde nachádzal preslávený palác Attilu.
avatar
Svetomír
Kandidát na Veľmajstra
Kandidát na Veľmajstra

Počet príspevkov : 783
Join date : 02.02.2016

Návrat hore Goto down

Huni

Odoslať pre Lucia Dan za Ut október 24, 2017 11:00 pm

Tiež ma napadol názov obce Huncovce na Spiši a výraz farahún, ktorý starý Spišiaci dobre poznajú a spájajú ho s významom cigánstva. Mesto Farah naozaj existuje v Ázii.

Lucia Dan
Anonymný


Návrat hore Goto down

Re: Hunov definitívne zlomili Slovania. Nedao je rieka, ktorá sa volá Čierna rieka aj dnes..

Odoslať pre Svetomír za St október 25, 2017 7:00 am

Je to, ako píšete, tento výraz v rovnakom význame sa používa aj na Gemeri. Klameš ako farahun. Vnímal som to ale ako faraón. Ale dobre, len čítajte a diskutujte, dozvieme sa všetci viac :-)
avatar
Svetomír
Kandidát na Veľmajstra
Kandidát na Veľmajstra

Počet príspevkov : 783
Join date : 02.02.2016

Návrat hore Goto down

Re: Hunov definitívne zlomili Slovania. Nedao je rieka, ktorá sa volá Čierna rieka aj dnes..

Odoslať pre Amin za St október 25, 2017 11:13 am

Cigáni vidiac veľkú naivitu Európanov a kresťanov veľmi rýchlo zistili, ako ju využiť vo svoj prospech. Ako chudobní migranti (ovešaní zlatom) predstierali, že sú kniežatá z Egypta na púti za akýsi hriech... z toho vzniklo ich pomenovanie Gypsi  (to je od názvu Egypt), z maďarčiny zasa  na rovnakom základe vzniklo "farahúni" (od faraon - faraonov ľud - faraón bol titul panovníka starých Egypťanov). Na Slovensku aj v Maďarsku to ľudia vnímali ako hanlivé označenie aj necigánov, podobne ako cigáň, či "rom". 
avatar
Amin
Kandidát na Majstra
Kandidát na Majstra

Počet príspevkov : 445
Join date : 07.05.2015

http://sloveni.forumsk.com

Návrat hore Goto down

Re: Hunov definitívne zlomili Slovania. Nedao je rieka, ktorá sa volá Čierna rieka aj dnes..

Odoslať pre Amin za St október 25, 2017 11:14 am

Svetomír napísal:Jarmila Bednáříková, Stěhování národu, 2003

- str. 302 Zhruba medzi Tisou, Dunajom, Alutou (Marušou) a Karpatmi, najmä vo východnom Sedmohradsku  bola ríša Gepidov. Na tomto území sa niekde nachádzal preslávený palác Attilu.
A čo Attila pri Martine?
avatar
Amin
Kandidát na Majstra
Kandidát na Majstra

Počet príspevkov : 445
Join date : 07.05.2015

http://sloveni.forumsk.com

Návrat hore Goto down

Re: Hunov definitívne zlomili Slovania. Nedao je rieka, ktorá sa volá Čierna rieka aj dnes..

Odoslať pre Svetomír za St október 25, 2017 11:21 am

Amin, vďaka, nezahĺbil som sa :-). Gypsy - to som vedel. Ďakujem za pošepkanie. Ale ostalo mi prepojenie na faraóna :-).

Attila v Martine sladko odpočíva v rafinovanom hrobe, kde ho nikto nevyruší.
avatar
Svetomír
Kandidát na Veľmajstra
Kandidát na Veľmajstra

Počet príspevkov : 783
Join date : 02.02.2016

Návrat hore Goto down

Re: Hunov definitívne zlomili Slovania. Nedao je rieka, ktorá sa volá Čierna rieka aj dnes..

Odoslať pre Svetomír za Ne október 29, 2017 8:37 am

Oznamujem vám, že som na základe nových skutočností zistených v Sedmohradsku prepísal pôvodný článok do novej podoby. Pravdepodobne sa mi podarilo lepšie pribížiť k tomu, že Attila mal hlavný stan v dnešnou Calan Bai.
avatar
Svetomír
Kandidát na Veľmajstra
Kandidát na Veľmajstra

Počet príspevkov : 783
Join date : 02.02.2016

Návrat hore Goto down

Re: Hunov definitívne zlomili Slovania. Nedao je rieka, ktorá sa volá Čierna rieka aj dnes..

Odoslať pre walibuk za Ne október 29, 2017 11:00 am

Takže dobrý článok si ešte vylepšil. Gratulujem.

Nechtiac si naznačil aj tajomstvo vzniku maďarskej reči. Ja ďalej zostávam v presvedčenie, že Huni neboli predkovia Maďarov a ak sa zamyslíš nad tým čo si sám napísal, tak sa prikloníš k tomuto názoru.
A už vôbec nie je možné uvažovať o tom že Avari boli druhá vlna Hunov. Avari boli mongolického pôvodu, Aziati. Samozrejme že mohli byť tej istej  Y DNA ako Sloveni,  Avari mohli byť napr. Tádžikovia. Húnisi myslím, teda neviem to iste, neboli Aziati a mám dojem, že ich možno priradiť k velkej skupine Turkických národov, rovnako ako protomaďarov.
avatar
walibuk
Kandidát na Majstra
Kandidát na Majstra

Počet príspevkov : 461
Join date : 15.03.2016

Návrat hore Goto down

Re: Hunov definitívne zlomili Slovania. Nedao je rieka, ktorá sa volá Čierna rieka aj dnes..

Odoslať pre Svetomír za Ne október 29, 2017 11:28 am

Walibuk, ďakujem za uznanie. Hlavnou ambíciou článku je nespochybniteľne označiť miesto, kde Attila mal hlavný stan a miesto, kde boli Huni porazení. Ak sa mi toto podarí (ako vidíš, neustále s touto myšlienkou pracujem a vraciam sa k článku), urobil som celkom dosť už len týmto "objavom" nielen pre našu históriu.
avatar
Svetomír
Kandidát na Veľmajstra
Kandidát na Veľmajstra

Počet príspevkov : 783
Join date : 02.02.2016

Návrat hore Goto down

Re: Hunov definitívne zlomili Slovania. Nedao je rieka, ktorá sa volá Čierna rieka aj dnes..

Odoslať pre Svetomír za Ne október 29, 2017 11:29 am

Kraj Hunedoara je neustále fascinujúci. V starej mape z r. 1869 vzniknutej za silnej maďarizácie zakreslili úžasnú vec. Písal som, že sme boli s Jožkom Banášom v kostole v dedine Santa Maria - Orlea. Vtedy som akosi nevímal tú pomĺčku a nápis Orlea, skôr mi evokoval Orlean. Ale na tej starej mape je kopec Varalja, čiže Subcetate a na kopci nad dedinou je značená pevnosť, hrad ORLIA. Zasa je tu dvojhláska ia, ako pri dedinách Husia, Kozia. Na novej mape Rumuni nepomenovali tento hrad, ruiny. Je tam len Cetate - pevnosť. Takže dedina sa volá Svätá Mária - ORLIA. No a hneď vedľajšia dedina je BALOMIR. Že by po grécky napísaný Valamír? Nie je to tak práve v súvislosti s prítomnosťou Valamíra, alias Balambéra v tomto priestore?
Pozrite si to tu: http://mapire.eu/en/map/hkf_75e/?bbox=2551277.258470594%2C5713285.203317038%2C2564118.6792225037%2C5719113.5267237825&layers=osm%2C8


Naposledy upravil Svetomír dňa Ne október 29, 2017 11:41 am, celkom upravené 1 krát.
avatar
Svetomír
Kandidát na Veľmajstra
Kandidát na Veľmajstra

Počet príspevkov : 783
Join date : 02.02.2016

Návrat hore Goto down

Re: Hunov definitívne zlomili Slovania. Nedao je rieka, ktorá sa volá Čierna rieka aj dnes..

Odoslať pre walibuk za Ne október 29, 2017 11:37 am

Dúfam že časom slovo objav nebudeš musieť dávať do uvodzoviek. Či si spravil dosť pre našu históriu bude pri tomto článku platiť hlavne vtedy, ak za našu históriu považujeme, budeme považovať, širší priestor Karpatského oblúka
avatar
walibuk
Kandidát na Majstra
Kandidát na Majstra

Počet príspevkov : 461
Join date : 15.03.2016

Návrat hore Goto down

Re: Hunov definitívne zlomili Slovania. Nedao je rieka, ktorá sa volá Čierna rieka aj dnes..

Odoslať pre Svetomír za Ne október 29, 2017 11:44 am

Husia, Kozia, Orlia...a ešte min 500 slovenských názvov musí dvihnúť zo stoličky aj Tomáša :-). Neveriaceho. Strč mi prsty do mojej rany, Walibuk, potom uveriš Laughing
avatar
Svetomír
Kandidát na Veľmajstra
Kandidát na Veľmajstra

Počet príspevkov : 783
Join date : 02.02.2016

Návrat hore Goto down

Re: Hunov definitívne zlomili Slovania. Nedao je rieka, ktorá sa volá Čierna rieka aj dnes..

Odoslať pre walibuk za Ne október 29, 2017 1:38 pm

Slovanska toponimia sa tiahne cez celé Nemecko až do južneho Švedska, v Tirolsku a kde kade inde, tak prečo by som sa zrovna ja mal tomu diviť.? To že VM kladiem logicky podla prameňov do priestorov SR ešte neznamena že popiieram Slovensku toponímiu v Rumunsku.
avatar
walibuk
Kandidát na Majstra
Kandidát na Majstra

Počet príspevkov : 461
Join date : 15.03.2016

Návrat hore Goto down

Re: Hunov definitívne zlomili Slovania. Nedao je rieka, ktorá sa volá Čierna rieka aj dnes..

Odoslať pre Svetomír za Ne október 29, 2017 2:17 pm

V tomto prípade ju uvádzam v súvislosti s Attilom. Ako s toponýmiou slovanskou v dobe PRED "sťahovaním národov". My sme sa nesťahovali, my sme bojovali s Attilom.
avatar
Svetomír
Kandidát na Veľmajstra
Kandidát na Veľmajstra

Počet príspevkov : 783
Join date : 02.02.2016

Návrat hore Goto down

Re: Hunov definitívne zlomili Slovania. Nedao je rieka, ktorá sa volá Čierna rieka aj dnes..

Odoslať pre Svetomír za Po október 30, 2017 7:03 pm

A zasa som niečo menil v prospech pravdy :-). Ja som vám napísal, že článok je živý a budem ho neustále dopĺňať. Ale nezmenil som výsledok pátrania. Ten je stále rovnaký. A doporučujem kuknúť si na wiki toto: https://translate.google.sk/translate?hl=cs&sl=en&u=https://en.wikipedia.org/wiki/Hunedoara&prev=search
Všimnite si hlavne, že šéfom územia Hunedoari bol KŇAZ, Knedz, Kende - a práve v Santamaria - Orlea je rodokmeň princa Charlesa, kde jeho prvý spomenutý predok je KNEDZ. Dal som to do fotografií zo Sedmohradska na tomto portáli. Len málokto to videl.
avatar
Svetomír
Kandidát na Veľmajstra
Kandidát na Veľmajstra

Počet príspevkov : 783
Join date : 02.02.2016

Návrat hore Goto down

Re: Hunov definitívne zlomili Slovania. Nedao je rieka, ktorá sa volá Čierna rieka aj dnes..

Odoslať pre Sponsored content


Sponsored content


Návrat hore Goto down

Zobraziť predchádzajúcu tému Zobraziť nasledujúcu tému Návrat hore


 
Povolenie tohoto fóra:
Môžete odpovedať na témy v tomto fóre.