Slovensko a Sloveni
Prezerať časť fóra môžete dočasne aj bez registrácie.

BEZ REGISTRÁCIE NEVIDÍTE VŠETKY PRÍSPEVKY ANI CELÚ DISKUSIU

Najnovšia diskusia
» Mikulčické Valy – vytriezvenie z „Veľkej Moravy“ v jej údajnom „centre“
Today at 1:40 pm pre Svetomír

» Sloveni, Slovenky, Slovensko, Slovenija, slovenčina
Today at 6:40 am pre Svetomír

» MAPY STARÉHO SLOVENSKA
Yesterday at 12:28 pm pre igor1235

» KEĎ SA POVIE VANDAL
So október 14, 2017 11:05 pm pre Amin

» Velká Morava v súvislostiach podla prameňov
Pi október 13, 2017 2:57 pm pre igor1235

» Najnovšie archeologické výskumy na Slovensku
St október 11, 2017 11:22 pm pre Svetomír

» Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka
St október 11, 2017 8:28 pm pre Jas

» História a politika
Ne september 24, 2017 10:58 pm pre Amin

» Veľkomoravské mincovne v Nitre a v Oradei ?
Pi september 15, 2017 8:53 pm pre Amin

» Ariáni a ariánstvo na Slovensku a v Európe
Pi september 15, 2017 12:00 pm pre igor1235

» Anton Semeš, Vánius a Nitria pri Alexandrii
Ut september 05, 2017 8:18 pm pre Svetomír

» Germáni a Slovania. Kto sme? Kto boli oni?
St august 23, 2017 7:46 pm pre Svetomír


Moc Hunov definitívne zlomili Slovania. Nedao je rieka, ktorá sa volá Čierna rieka aj dnes..

Pridať novú tému   Zaslať odpoveď

Zobraziť predchádzajúcu tému Zobraziť nasledujúcu tému Goto down

Moc Hunov definitívne zlomili Slovania. Nedao je rieka, ktorá sa volá Čierna rieka aj dnes..

Odoslať pre walibuk za St júl 06, 2016 7:29 am

Je to vynikajúci článok s ešte lepším obsahom. Prečítam si ho ešte zo dva krát, či tam niečo nenájdem, ale nemám podla čoho kontrolovať, viem o tom málo.
Kedysi  dávno som čítal pár článkov o Húnoch, v jednej diskusii ma zaujala etymológia názvu Húni. Postupnosť vraj HÚNI -CHÚNI-ČÚNI. A sme pri českých čuňatách, ako sa to slovo v češtine zobralo, kto vie.
avatar
walibuk

Počet príspevkov : 329
Points : 338
Join date : 15.03.2016

Návrat hore Goto down

dakujem za uznanie

Odoslať pre Svetomír za St júl 06, 2016 7:53 am

Žonglovanie Huni - čuni, valach - Allah, Markomani - mar - koman - vlasatý, to patrí do zábavného portálu :-D. Skúšame byť portálom čo najserióznejším.
avatar
Svetomír

Počet príspevkov : 477
Points : 568
Join date : 02.02.2016

Návrat hore Goto down

Re: Moc Hunov definitívne zlomili Slovania. Nedao je rieka, ktorá sa volá Čierna rieka aj dnes..

Odoslať pre walibuk za Pi júl 08, 2016 7:49 am

Takže skúste byť portálom čo najserióznejším a nedávajte si sám sebe výnimky. Veď čo je toto???:
Prečo zapísal Priscos rieku Nedao? Pretože to dopisoval niekde doma. Počul, že Hunov dobili - „Hune doara“ pri rieke. Priscos napísal skomolené Nedao – huNEDOAra. A bola rieka Nedao v Pannonii. Aj keby sa to udialo trochu inak, popis kamennej vane je tak postačujúci, že lokalizuje kúpele Calan.

To samozrejme nespochybňuje lokalizáciu kúpelov, verím že raz Vám postavia sochu, pravdepodobne v Budapešti.

Píšete ohladom tzv. Húnskej toponímie, inak Maďarskej :"Ešte by oponenti mohli namietať, že predsa Sedmohradsko s Hunedoarou patrilo do Uhorska a toto si všetky názvy pomaďarčilo, preto sú to maďarské názvy. Lenže Rumuni sú v tomto dôslední. Po vzniku veľkého Rumunska sa vrátili k pôvodným názvom spred c.k.monarchie". Od vzniku C.K. monarchie k príchodu kočovného zoskupenia nazývaného Turkois uplynulo pár storočí, ak z oblasti vyhnali pôvodné obyvatelstvo, tak nemali od koho prevziať názvy riek a kopcov. Dediny si samozrejme pomenovali po sebe. Takže tak vidím túto toponímiu v Magyárskom jazyku.

Teda Oskara Cvegrosha ste šupli medzi zábavnú literatúru. To je dobré.
avatar
walibuk

Počet príspevkov : 329
Points : 338
Join date : 15.03.2016

Návrat hore Goto down

Vaňa

Odoslať pre Svetomír za Pi júl 08, 2016 8:09 am

Áno, vaňa je corpus delicti, neodškriepiteľný, rukolapný dôkaz, ktorý si doteraz nikto nevšimol.

Verím, že socha nebude. :-). Maďari ma určite nepochvália za to, čo tu píšem - že sú to pomaďarčení najmä Slovania a že časť grófov zbohatla na vraždách a lúpežiach, ktoré páchali spolu s Maďarmi.
Ale ak vychádza, že Huni boli predkami Maďarov, tak nebudem tvrdiť opak. Priscos sám o sebe píše, že je Skýtom. Ak píše, že druhý najsilnejší muž Skýtov bol pomenovaný "Enegessios, Onegessios = Enegeš = Énekeš, potom jediné vysvetlenie, ako sa toto slovo vyskytlo je, že to boli vlastne Maďari.

Áno, Cvengroschove Valach - Alah a Markomani - Vlasáči a pod sú zábavné. Inak, dozvedel som sa, že ani toto nie je jeho myšlienka.
avatar
Svetomír

Počet príspevkov : 477
Points : 568
Join date : 02.02.2016

Návrat hore Goto down

Re: Moc Hunov definitívne zlomili Slovania. Nedao je rieka, ktorá sa volá Čierna rieka aj dnes..

Odoslať pre walibuk za Pi júl 08, 2016 11:30 pm

Ale je rozdiel či sa etnogenéze Maďarov podielali Húni, alebo Skýti. Pokial je mi známe, tak Húnov ako svojich predkov Maďari už dávnejšie odmietli. Teraz skloňujú Skýtov. Ale k Skýtom a Sarmatom sa pozerajú aj Slovania a myslím že oprávnenejšie. Buď žili v našej tesnej blízkosti, dávno dávno pred Maďarmi, alebo sme s nimi čiastočne totožní a my Maďarské slová v reči nemáme. Ako je to možné, ak by Skýti boli Maďari? A ako dokazuje pomenovanie toponým v Skýtskom /akože Maďarskom/ jazyku že tam boli Húni? Maďarský historici nemajú problém s tým, že prišlo do Karpatskej kotliny sedem kmeňov a každý bol z iného súdka a dnešná Maďarčina má tých svojich najstarších ProtoMagyárskych slov len asi 200, sú tam slová Turkov, Pečeňehov a pod, meno nič nedokazuje. Len si vezmite, že jeden Bavorský urodzený človek dal svojmu synovi meno Svätopluk. Z toho by ste usúdili, že to boli Slovania? A tak isto pri Vandaloch, boli to bez akejkolvek pochyby Slovania. To že sa tam vyskytujú germánske mená znamená asi tolko, ako keď náš premier sa volá Róbert a nie pekne po Slovensky Peťko, alebo Paľko.

K tej Hunedoare, odkial viete, že oni sami seba volali Húni, že sa to nečítalo Čúni, alebo Chúni? Iná otázka, boli Húni odetí do huní? Odkial máme slovo huňa? Od Húnov, od Huňadyho, alebo to je naše Slovanské slovo, huňa - huňatý. Nemôžem si pomôcť, ale v slove doara počujem dvor, pre mňa je to Huňatého dvor.

OC má kopu skvelých úvah rozpracovaných do detailu a velmi vierohodných.

avatar
walibuk

Počet príspevkov : 329
Points : 338
Join date : 15.03.2016

Návrat hore Goto down

Re: Moc Hunov definitívne zlomili Slovania. Nedao je rieka, ktorá sa volá Čierna rieka aj dnes..

Odoslať pre walibuk za So júl 09, 2016 1:37 pm

Snažil som sa naznačiť, že Enekeš nebolo, či nemuselo byť Maďarské slovo, aj keď ho dnes v svojej reči majú. Z toho slova, mena sa nedá súdiť že Skýti, alebo Húni boli Protomaďari.
Keď som sa prvý krát zoznámil s teóriou, že Maďari sú potomkovia Skýtov, tak so sa nad tým pousmial, čo len Tí nevymyslia aby si dokázali, že sú potomkovia bojovníkov. Mať za predka sedliaka a ešte k tomu poddaného sa nepáči nikomu. Pritom drvivá večšina pochádza práve z takéhoto prostredia a najmä Maďari, kde bolo veľmi málo šlachtických rodov. Dnes mi ten Skýtsko Slovanský pôvod pripadá dosť pravdepodobný, vychádzajúc z ich prevažujúcej DNA, ako aj zo spôsobu boja. Ale kde sa potom zobrala Maďarčina a hlavne, ako je možné že sa udržala, keď jej nositelov bolo mizivé percento. Už dávnejšie som prišiel s teóriou, že Maďarčina bol tajný vojenský jazyk, niečo ako bojová reč Navahov, ktorá je populárna a známa vďaka filmu Kód Navaho. Veď si uvedomme ako sa mohli orientovať jazdci pri bojovej činnosti, všade prach, nič nevidno len kone a jazdcov okolo seba. Tak ako sa orientovali a robili pomerne zložité manévre. Ak nepoužívali píštali /trubky/, alebo velitelia neniesli praporky nad hlavami, tak jedine tým, že velitel vykríkol povel a všetci okolo ho opakovali, kričali ho svojmu susedovi. Ale to by nepriatel lahko rozumel čo sa ide diať. Preto pužívali kódovaný, bojový jazyk . V tom prípade niečo exotické, čo sa nepodobalo na európske jazyky im prišlo vhod, Protomaďarčina bola na tento účel ideálna.

Za svoje teórie sa nemusíme červenať, sú to teórie hladajúce pravdu, alebo aspoň vysvetlenie prečo.

Ešte doplním. Miestna časť Bratislavy sa volá Rača. Zaujímavé je, že obec rovnakého mena je aj v Gruzínsku. Slovenská Rača pochádza z Račišdorfu, to sa vyvinulo z Rachesdorfu a vraj to v miestnej nemčine znamenalo Dvor Hrôzy. To tvrdili staré babky. A čo tá v Gruzínsku?  Aj v Rumunčine mohlo prísť ku skomoleniu slova dvor na niečo podstatne zaujímavejšieho, najme ak nosytelia pôvodného názvu Huňatého dvor vymizli, ich nasledovníci meno skomolili.
avatar
walibuk

Počet príspevkov : 329
Points : 338
Join date : 15.03.2016

Návrat hore Goto down

doplnkový zdroj?

Odoslať pre Svetomír za Ne júl 10, 2016 5:03 pm

http://kanadaihirlap.com/2013/03/23/az-atilla-a-legkatonasabb-oltozet-megszuleteserol/

je to po maďarsky, použil som prekladač. Viaže sa to k mojej téme. Ženy na to idú cez módu a len jemne, a cez zahraničné blogy, pretože v Rumunsku v tomto nie je demokracia. I tak še da.
avatar
Svetomír

Počet príspevkov : 477
Points : 568
Join date : 02.02.2016

Návrat hore Goto down

Moc Hunov definitívne zlomili Slovania. Nedao je rieka, ktorá sa volá Čierna rieka aj dnes..

Odoslať pre Svetomír za Po august 08, 2016 12:40 pm

Na téme stále pracujem, kvôli potvrdeniu niektorých dôležitých nejasností podniknem ešte min jednu cestu do Transylvánie. Podľa nájdených, alebo nenájdených predpokladaných skutočností potom prepíšem niektoré state tohoto článku.


Možno to trochu preženiem, keď napíšem, že 1500 rokov historici hľadajú tri miesta, ktoré sú pre históriu Hunov v Európe podstatné. Doposiaľ nebolo lokalizované ich mocenské centrum, Attilov hrob a miesto v Pannónii, kde boli Huni porazení. Mnohí sa domnievajú, že ich európske centrum je zároveň aj miestom posledného odpočinku „Biča božieho“. Keď si ale prečítate akýkoľvek zdroj, ktorý o Hunoch pojednáva, zistíte, že historici a najmä zlatokopovia aktívne hľadali len miesto, kde má hrob. Zo zištných dôvodov. Doposiaľ nenašli nič. Mocenské centrum Hunov vedci doteraz lokalizujú niekde na rieke Tisa.
    Existuje len jeden známy zdroj, ktorý je pôvodný a venuje sa opisu miesta, kde Attila pobýval, odpočíval. Je to popis cestovania a hostiny,  ktorou si Attila r. 448 (449?) uctil byzantskú a rímsku delegáciu, v ktorej grécky diplomat a spisovateľ Priscos, Priscius, Priscus (Inak ho volali Gréci, inak Rimania, inak Byzantínci.  Doprevádzal šéfa byzantskej diplomacie Maxima.  Tento Priscos píše o svojej ceste z Konštantinopola do Skýtie (on tak pomenoval cieľovú krajinu), v ktorej Attila obsadil zem, kde má hlavné sídlo. Pri svojej návšteve a rozhovore s Attilom Priscos zistil, že skutočnosť o Hunoch a Attilovi môže byť aj  iná, ako ju vykreslil Ammianus Marcellinus. Attila, ktorý vedel byť v surových lúpežiach príkladom svojim hordám sa v súkromí menil na distingvovaného inteligenta ovládajúceho latinčinu a gréčtinu. Na komfort si nepotrpel, ale svojim ženám poskytoval bohatstvo sveta. Najmä tým, čo priviedli na svet chlapcov.
    Vyrazili teda z Konštantínopoľa a za 13 dní rýchleho cestovania dorazili do Sardiky (cca 550 km). Tak sa nazývala r. 448 Sofia, hlavné mesto dnešného Bulharska. Cestu len v náznakoch ďalej opisuje takto: „Keď sme dorazili do Naissu, našli sme vydrancované mesto plné mŕtvol a kostí ľudí.“ Naissos je grécke pomenovanie mesta v dnešnom Srbsku – Niš. „Len niekoľko ranených ležalo v kostoloch. Zastavili sme sa v krátkej vzdialenosti od rieky, v otvorenom priestore, pre všetky zeme susediace s riekou  boli plné kostí mužov zabitých vo vojne. Druhého dňa sme prišli na stanicu Agintheus, neďaleko Naissu a veliteľovi ilyrských vojsk (magister militum za Illyricum), sme oznámili imperiálne príkazy.  Druhý deň sme vychádzali z okresu Naissos smerom k Dunaju; Išli sme kľukatou cestou krajinou. Mysleli sme, že cestujeme na západ, ale druhý deň vyšlo slnko vpredu. Niektorí z nás, neznalí topografie vykríkli, že Slnko vyšlo zle, a ohlasujú neobvyklú udalosť. Faktom bolo, že táto časť cesty smeruje na východ, vzhľadom na nepravidelnosť terénu.“ „Po absolvovaní strastiplnej cesty sme dorazili na pláň, ktorá bola tiež dobre zalesnená. Dorazili sme k rieke, kde barbarský prievozníci prevážali  cez rieku na lodiach, ktoré si z otesaných stromov sami vyrobili (monoxily).  Potom, ako sme takto prekročili Dunaj, postupovali sme s barbarmi asi cez sedemdesiat miest (zastávok) a potom sme boli nútení čakať ne jednej pláni, kým Edecon šiel dopredu informovať Attilu o našom príchode.“
    Mimoriadne som vďačný Priscovi za tento odstavec: „Attilova rezidencia bola umiestnená tak, aby vynikla najviac spomedzi okolitých domov. Bola vyrobená z leštených (kamenných?) dosiek obložených drevom. (Attila miloval drevo. Jeho pohár bol drevený, stolička drevená, aj misa z ktorej jedol a lyžica boli drevené. Poz. autora) Dom náčelníka Onegesiusa – Enegessiusa bol  tiež obložený drevom, ale nebol vyzdobený vežičkami. Kúsok od ohrady bola veľká vaňa vybudovaná Enegesiusom, ktorý bol druhý najmocnejší muž Skýtov. (Tu by sme mohli vytknúť Priscovi, že nenapísal kto a kde bol teda najmocnejší muž Skýtov.) Kamene týchto kúpeľov boli dovezené z Pannonie, lebo barbari v tomto kraji nemali takéto kamene, či drevo. Staviteľ kúpeľov bol pred tým v zajatí v Sirmiu a dúfal, že sa mu Enegesius odvďačí za kúpele slobodou. Márne dúfal, stal sa jeho kúpeľníkom, obsluhoval jeho a jeho rodinu pri kúpeli.“
    No, lepšie Priscius ani nemohol popísať miesto sídla Attilu a „Skýtskeho“ Enegesiusa -Onegesiusa. Kto teda bol, onen Enegesius? Zrejme druhý muž po Attilovi. Od Jordanesa vieme, že členmi Attilovho dvora boli dvaja králi. Jeden bol Ardarich, kráľ Gepidov. Druhý bol Valamér – Valamír, kráľ Ostrogótov. Podľa Jordanesa boli Gepidi hlavnou silou podporujúcou Hunov v boji.
    Teraz si zájdeme pomocou Google Earth pozrieť si, kde by títo Huni mohli byť. Lokalizovať tú „Veľkú, alebo rozľahlú dedinu“.
         Ak cestujete virtuálne aj pomocou Google Earth, zadajte si Hunedoara. Mesto, kde sa narodil slávny Turkobijec Ján Huňady. Je tam hrad – zámok Huňadyovcov a rovno pod oknami obrovská fabrika. Hnusné priemyselné mesto s obrovským ferrokombinátom so zničeným okolím. Ekológia plače. Ale. Ak sa pohráme s jeho čudným  názvom, zistíme, že názov označuje Hunov – HUNE a „doara“ zmanená po rumunsky „ublížiť, zničiť“. Navyše nad Hunedoarou je dedina Cristur, čiže Kerestur, maďarský názov je Cserna keresztúr, slovensky Čierny Kríž Pána. Všetko na Čiernej rieke. Toponýmia je úžasná vec! Je to múzeum udalostí v miestopisných názvoch.. V Rumunsku to platí úplne. A teraz máme meno mesta, ktoré nám niečo hovorí. Hune doara. Hunom ublížiť. Alebo Huni ublížili? To sotva. Ak si uvedomíme, že neďaleko je Čieny Kerestúr a riečka Čierna, potom je tu podozrenie, že práve tu ublížil niekto Hunom. A nakoniec višnička na torte: kúpele, ktoré popisuje Priscos hneď vedľa jeho paláca sú tu. Volajú sa Calan Bai. Zrekonštruovaný areál kúpeľov s termálnou vodou s vysokým obsahom liečivého bahna. Huni milovali vodu, bol to ich posvätný živel. A teplá voda priamo zo zeme bol pre nich, ako aj dnes pre nás, malý zázrak. Pre nich veľký zázrak, ktorý Attilu pripútal na toto miesto. Ak chce niekto nájsť stopy priamo po ňom, nech hľadá v bezprostrednej blízkosti starého travertínového, človekom vyhĺbeného bazéna priamo v žriedle, v travertínovej kope, ktorý sa dodnes nazýva vaňou. Domáci vedia, že v nej sa kúpaval Attila. Presne to opisoval Priscos! Prerazeným kanálom a vysekanými schodami zhotoviteľ nielen nastavil výšku hladiny v bazéne, ale aj tento bazén sprístupnil. Pomerne hladké steny tohto bazéna s rozmermi cca 10 x 5 m a najmä spomenutý prístupový kanál sú jasným dôkazom, že bazén zhotovila ľudská ruka. Keď sa k nemu blížime, vidno len travertínovú kopu, ako na Sivej Brade na Spiši. Má asi 3 m výšku oproti rovinatému terénu. Po vystúpaní na vrch kopy máme pod sebou bazén o celkove hĺbke cca 4 m. Dno vypĺňa neustále vyvierajúca hydroouhličitanová minerálna voda o teplote cca 27 st. Celsia, no je tam silný nános bahna, ktoré môže ukrývať tajomstvo pre archeológa. Celá vaňa – bazén, je vyhotovený veľmi rozumne, poskytuje súkromie od cesty (ak bola cestou aj v minulosti), Attila sa mohol kúpeľu oddávať dobre ukrytý pred súkmeňovcami, ktorí vodu nesmeli zneuctiť ani kúpaním sa v nej. Ale on mal rímsku výchovu v Ravenne, mal iné hodnoty, ako oni. Všimnite si, že vstup do bazéna je urobený tangenciálne, takže ktokoľvek stál na schodoch vchodu, nevidel, čo sa deje v bazéne. Geniálne!
    No a máme úplne presne lokalizované miesto centra, kde Attila vládol, odpočíval, plodil deti, kúpal sa a zároveň, kde po jeho smrti zabili jeho najstaršieho syna Ellaka, ktorý sa mal stať jeho nástupcom. Ale po bitke na katalandských poliach a Attilovej smrti už Huni boli na úpadku, stiahli sa sem, ku kúpeľom, kde ich Skýtsky, Vandalský, či Gepidský (tri v jednom) kráľ Ardarich vraj s koalíciou Longobardov, Ostrogótov a Herulov navždy zdecimoval r. 454 a padol tam aj Attilov nástupca – jeho najstarší syn Ellak. Už ide len o to, ako ten náš Priscos skomolil, prispôsobil názvy a mená.  Ak Enegesius bol „Skýtom“, určite nemal latinské, či grécke meno...Teda máme meno Enegešius. Koncovka ius je cudzia. Je grécka, lebo Priscos písal latinsky, alebo grécky. Po odňatí koncovky „ius“ nám ostane Eneges. Ak vieme po maďarsky, potom nám v ušiach znie „Énekeš“, čiže - spevák. No a teraz som bol v šoku. Skýt nazvaný maďarským slovom Énekeš = Spevák. Dozvedeli sme sa mimoriadne dôležitú správu: Huni tohto človeka nazývali maďarským slovom. 450 rokov pred príchodom Maďarov! Podozrenie sa premení azda na istotu, ak sa pozrieme na toponýmiu kraja. Okrem toho nám Jordanes hovorí, že predchodca Attilu Balamber (asi Valamír?) si podmanil všetkých Gótov pred ich rozdelením na Ostrogótov a Visigótov tým, že zabil ich kráľa Ermanaricha a vzal si jeho vnučku Vadamírku za ženu. Góti si napriek tomu mohli ponechať svojho kráľa. Po ňom vládol jeho syn Hunimund. Dali mu to meno Góti, alebo Huni??? Znamenalo to nejakú spojitosť s Hunmi? A tento viedol úspešne vojnu proti Suavom. Po jeho smrti bol kráľom jeho syn Thorismund. Opäť – kto mu dal meno? Ten ovšem zahynul vo vraj úspešnej vojne proti Gepidom. Udiala sa pri rieke Maruš neďaleko dnešnej dediny Galtiu severne od Alba Iulie. Ostrogóti za ním tak smútili, že 40 rokov nemali kráľa. Syn Thorismunda volal sa Berimud opovrhoval Ostrogótmi a odišiel na západ k Visigótom. Našťastie synovec zosnulého kráľa Vandalarius mal troch synov. Najstarší z nich Valamír prevzal vládu nad krajinou. Mladší brat Tiudimír slúžil u neho istú dobu ako vojak. Najmladší z nich Vidimír slúžil obom bratom. Ostrogóti síce podliehali Attilovi, ale Valamír mal svoje právomoci. Ak teda by sme mali vybrať spomedzi týchto bratov, ktorého Huni volali Enegeš, potom by to mal byť asi Valamír, pretože z nich mocnejší bol kráľ Gepidov Ardarich. Ako píše Jordanes: Enegesius bol druhý nasilnejší vládca Skýtov. Práve Ardarich sa zmocnil sídiel Hunov a jemu potom platil Rím ročný tribút. No po jeho smrti vládol celej Pannónii Valamír spolu so svojimi bratmi. Valamír mal sídlo medzi riekami Čierna voda a Scarninunga (skomolenina rieky Strygi, dnešný názov Strei???). Tiudimir mal sídlo pri Pelse (Pleso = Balaton) a Vidimir uprostred medzi nimi. Ďakujem Jordanesovi. Pomohol mi. Sme znovu v centre, vo „Veľkej dedine“, odkiaľ vládli Huni a kde boli aj porazení.
     Okolo Hunedoari dodnes žijú ľudia, ktorí v blízkosti rýdzo slovanskej Devy udržali názvy dedín ako: Almašu Sec (Suchý Jablonov), Almašu Mic (Malý Jablonov), Batiz, Nadašdia, Racalar, Ulm, Aranieš, Bacalar, Calan, Boršorod, Bobaia, Haceg, Nalacvad, Bercu, Beriu, Grid, Boš, Hašdat. Tieto názvy nemajú nič spoločné so Slovanmi, ale ani s Dákmi = Rumunmi. Lenže keď si tieto názvy prečíta Maďar, rozumie väčšine. Konkrétne – Almáš je aj maďarsky Almáš - Jablonov. Nadašdia je dedina na Nad-e – po maďarsky na šachorine. Aranieš je z maďarského Aranyos – Zlatý. Boršorod je Bor –víno, šor – rad, je to Vinica, Vinohrad. Bobaia je maďarsky Fazuľový. Malacvad je po maďarsky divé prasa (Nalacvad je asi správne Malacvad).  Hašdau – Haš je maďarsky brucho. No a špecialita – sídlo Attilu sa volalo Calan – Kalan, čo po turkicky znamená morskú vydru. Slaným jazerám sa hovorí Morské oko – ľudia verili, že je pod zemou spojené s morom. Voda vyvierajúca v dnešných Calan Bai, ktoré sú totožné s popisovaným miestom má vysoký obsah solí a dispergované bahno. Nuž, raj pre morskú vydru . Haceg – je zadná časť dediny. A tu sa pristavíme. Haceg sa nachádza v závere roviny, doliny, ktorú vytvorili rieky Čierna a Striga. Čiže z toho vyplýva, že celá oblasť sídla Hunov bola nazvaná Veľká dedina. Oblasť od Hacegu po rieku Mureš.
    A teraz už by som mal mať ešte menej oponentov. V tom, že tu máme dôkaz, že Huni naozaj boli predkami Maďarov, ktorí prišli cez Karpaty r. 890, či r.904 na čele s Álmošom, potom Arpádom. Ešte by oponenti mohli namietať, že predsa Sedmohradsko s Hunedoarou patrilo do Uhorska a toto si všetky názvy pomaďarčilo, preto sú to maďarské názvy. Lenže Rumuni sú v tomto dôslední. Po vzniku veľkého Rumunska sa vrátili k pôvodným názvom spred c.k.monarchie. Preto sa nám zachovala slovanská toponýmia v tejto krajine a nie maďarská. Najmä pri názvoch, ktoré nevedeli, alebo nemohli preložiť do rumunčiny. Okrem toho tu žijú ľudia, ktorí si túto toponýmiu udržali. Územie okolo Hunedoary s dedinami svedčiacimi o maďarskej minulosti je uzavreté, oddelené dookola slovanskou a čiastočne rumunskou (porumunčenou?) toponýmiou. Aj tu sa vrátili k pôvodným názvom, ale staromaďarským, nie názvom jestvujúcim za Uhorska. Z uvedeného rastie vo mne presvedčenie, že Huni boli naozaj predkami Staromaďarov. Či sa nám to páči, alebo nie. Tiež vám  udrie do očí z juhu Toplica, Ghelari (Želiari), Cerna, rieka Cerna, Peštera (Peštera ako diera, jaskyňa), Cejkani, Banica, Tiriči a pod. Zo severu Totia – dedina Tótov, Slovákov (pomenovali nás, Slovákov Tótmi práve Huni???) na juhu Totešť. Malá a Veľká Barca, Spiny, Rapáš, Magura, Jeledinci, Okolišu Mare – Veľké Okoličné, Rusi, Cozia = Kozia, Carjici, Goleš, Govadja, Ruda, Ploska.
    Tak, a máme nielen lokalizáciu posledného boja, ale aj sídlo Attilu v Európe. Podľa Prisca sa ale boj mal odohrať na rieke Nedao v Pannonii. Podľa tejto rieky sa snažili všetci historici toto miesto nájsť a nedarilo sa. Takáto rieka nikde neexistuje. V celej Pannonii vrátane Sedmohradska, ako bola Pannonia chápaná v stredoveku. Nikto nepostrehol zmienku o kamennej "vani", ktorú som ja ako prvý našiel a uviedol do spojitosti s touto históriou. Ak ale máme miesto, kde mal Attila hlavný stan, potom je pravdepodobné, že Hunov porazili Skýti  práve tam, vo „Veľkej dedine“. Najmä ak je neďaleko Hune – doara, Čierna rieka a Čierny kríž pána. Udialo sa to ale v čase, keď Priscos už v krajine nebol, r. 454. Priscos si na svojej návšteve zrejme nevšimol názov rieky, kde mal Attila hlavný stan. Prípadne táto rieka mala iný názov, keď sa to stalo a až po tom hroznom boji dostala meno čierna. Mohla sa pred tým volať Nedao. Dedina Prečo teda zapísal Priscos rieku Nedao? Alebo to bolo ako som napísal, alebo to Priscos dopisoval niekde doma. Počul, že Hunov dobili - „Hune doara“ pri rieke. Priscos napísal skomolené Nedao – huNEDOAra. A bola rieka Nedao v Pannonii. Aj keby sa to udialo trochu inak, kamenná vaňa je corpus delicti a je tak postačujúci, že lokalizuje kúpele Calan Bai.
    Ak teda vieme, že Huni po porážke na katalandských poliach, ktorá sa odohrala 20.6.451 dopadla pre Aetia, ale aj pre Attilu zdrvujúco a dá sa povedať, že Aetius už ráno 21. nechcel pokračovať v boji, teda ponížil Attilu, nechal ho odísť bez porážky z bojiska. Attila sa vrátil niekde do bezpečia, aby už rok na to tiahol opäť na Rím. Kvôli moru v krajine sa ale vrátil, aby zbieral sily na rozhodujúci útok. Stihol sa oženiť s Burgundskou princeznou Hildegardou (premenovanou Attilom na Ildikó), no vo svadobnú noc umiera na udusenie sa vlasnou krvou a zvratkami po bujarej oslave. Attila už v detstve trpel hypertenziou a jeho výrony krve už boli dokumentované počas jeho detstva v Ravenne. Huni po jeho smrti pod vedením jeho najstaršieho syna Ellaka sa dali na návrat do svojej „domoviny“ v Sedmohradsku. Oslabení, demoralizovaní. Kráľ Gepidov (Skýtov, či Vandalov) Ardarich (naozaj sa tak volal???) vycítil príležitosť a za pomoci už spomenutých kmeňov dobil, rozprášil Hunov a tým skončila ich sláva. Jordanes ešte zdôrazňuje, že proti Hunom prišli na pomoc aj Suavi. A to je vážna informácia, pretože Suávi museli prísť zo Slovenska. Znamená to, že Slovania, napriek tomu, že viedli medzi sebou aj vojny, uvedomovali si spolupatričnosť.
Skončila nadvláda Hunov, ale neskončila existencia hunského etnika. Tí žijú v krajine dodnes. Podmanení slúžili novému vládcovi. Choďte sa na nich pozrieť. Nápadne mnoho cigáňov (?) v krajine. Sú to cigáni? Romovia? Sú to Oláski (Vlašský) cigáni, ktorých poznáme z Rumunska, Maďarska, južného Slovenska. S Romami na Spiši majú spoločné len to, že sa im nechce pracovať. Lenže títo nepracujú, ale majú veľké bohatstvo. Na Slovensku ho tak okázalo nepredvádzajú. Lenže v Rumunsku okrem toho, že sú nápadne ovešaní zlatom, nechávajú si stavať mimoriadne honosné domy s vežičkami. Čím bohatší, tým viac vežičiek. Zmienka o Attilovom dome s množstvom vežičiek vám už asi napadla. Spoločné s Hunmi majú to, že milujú svoje rodiny, svoje ženy pekne obliekajú a mimoriadne radi nosia šperky zo zlata. A to veľmi nápadné. Sú pomerne inteligentní a čistotní. Stavba ich tela je podstatne pevnejšia a mohutnejšia, ako u Romov, ktorí žijú v getách, nevzdelaných a zaostalých. Ktovie, sú práve oni pozostatkami Hunov?

cigánske domy v Hunedoare

toto nie je geto :-)


    Tu vsuniem ešte dôležitú poznámku. K Hunom patril ešte kmeň Sekulov, Székely, alebo inak – Csík, Čík. Sekulovia boli ochráncami hraníc Menumorútovej (Mojmír II) zeme, Sedmohradska. Túto tradíciu prevzali aj neskorší uhorskí králi a využívali ich ako pohraničiarov. Práve preto sú ešte aj dnes čiastočne rozptýlení po Sedmohradsku v okrajových oblastiach, s akýmsi centrom asi 100 km nad Brašovom – okolo mestečka Mercurea Ciuc, čiže Stred - a Číkov, maďarsky Csík Sereda. Sekulovia boli prví, ktorí zradili Mojmíra II a pridali sa r. 904 k Maďarom. Teraz je nám už ale jasné, prečo. Hovorili tou istou, alebo veľmi podobnou rečou (?).
A konečne dodám, že ak sa až po smrti Attilu sa teda odobrali Huni do Calan, potom je zbytočné Attilov hrob hľadať tam. Je niekde inde.
    Veľmi ma zaujala dedina Barca (Malá a Veľká) oproti Hunedoari.  Pretože aj dnes už súčasťou Košíc je Barca, neďaleko Rimavskej Soboty je tiež Barca a najväčšia Barca je predsa Barcelona, kde tiež boli Vandali v Andalúzii?  Very Happy  Kruh sa zasa uzavrel? Slovo „brco“ je archaizmus pre konský postroj.

    Ešte poznamenám, že len cca 25 km vzdušnou čiarou cez dolinu Mureša sú ešte jedni kúpele, ktoré na rozdiel od Calan dal postaviť Riman. Sú to dnešné kúpele Geoagiu Bai, kde sú tiež dobre viditeľné stopy po rímskych kúpeľoch. Tieto si Riman aj vyšperkoval sochami, stavbami, z ktorých ovšem zostali len torzá. Calan Bai boli vytesané do kameňa v žriedle v tvare obrovskej vane bez výzdoby.
    Zvláštne. Priestor o ploche cca 300 km2 vymedzený údoliami rieky Mureš, Striga a Čierna bol vyhľadávaný mnohými kmeňmi, ktoré hľadali bezpečie na úrodnej rovine plnej riek, obkolesenej horami. Boli to Dákovia spolu s Getmi do r. 106, ktorí tu mali vybudovanú vladárovu kamennú pevnosť Blidaru a niekoľko ďalších pevností. Po nich r. 106 sem prišli Rimania, ktorí zbúrali Blidaru a vybudovali obrovskú a nádhernú pevnosť Sarmizegetusa. Rovno pod zbúraným Blidarom. Rimania odišli v r. 271 – 282, kedy sem prišli Skýti - Vandali – Gepidi a postavili hrad Kalník (Calnic)  a Devín (Deva). Po nich sem vtrhli Ostrogóti, ktorí Sarmizegetusu cca r. 330 zbúrali, ale neusadili sa. No vtrhli sem aj Huni cca r. 370 - 375 a vytvorili so Slovanmi spoločnú existenciu, chodili spolu lúpiť. Po smrti Attilu sa Huni vrátili k slovanským starousadlíkom ale Slovania sa spolčili s kým sa dalo, aby Hunov pokorili. Doba nebola ďalej pokojná, pretože do krajiny pravdepodobne prichádzali lúpežní Avari. Avari nemajú určený presný pôvod, ale je možné aj to, že to boli oneskorení Huni. (Moja fantázia). Nie je isté, či Avari ovládli aj okolie Hunedoary. Ale isté je, že od cca VI. storočia sa tu postupne upevňovala moc Slovanov a vyvrcholila ríšou, ktorú poznáme pod názvom Veľká Morava.  Príchodom Maďarov r. 904 aj táto ríša padla.
    A ešte raz o tej ploche. 300 km2. Hrubý odhad celej Veľkej hunskej dediny v Rumunsku. Koľko sa zmestí ľudí, dobytka, koní – ak každý bojovník musel mať vraj aj rezervného? Koľko sa zmestí tohto všetkého na územie 300 km2? Keď som predpokladal, že Huni po porážke na katalaundkých poliach sa stiahli do podobnej, ba možno lepšej krajiny - skrýše, kde tiež vyvierala teplá voda zo zeme – tou krajinou je Turiec o úplne rovnakej rozlohe. Moji oponenti ma zosmiešňovali preto, lebo tá krajina podľa nich v žiadnom prípade nestačila pojať „tak obrovské množstvo ľudí a zvierat“. Pritom ich početnosť bola po katalaundských poliach hlboko znížená! A tu, vo Veľkej dedine sme na rovnakej ploche a evidentne tu bol hlavný stan, pevné miesto Hunov. A ešte sa k nim zmestili aj Priscovi „Skýti“, čiže  Gepidi, čiže Vandali. Tak koľkože bolo teda Hunov? 30 000, či až 50 000? Ak bojovali spolu so „Skýtmi“, títo veľmi dobre poznali aj Turiec, ako krajinu = prírodnú pevnosť obohnanú horami, plnú riek a hlavne: žriedlom teplej vody dnešných Turčianskych Teplíc. A sme doma, stará mama! Attila je pochovaný tam, kde som tvrdil už pred piatimi rokmi! Ani Ing. Štepán, ktorý ho hľadal, žiaľ, nešťastne, sa nemýlil. Keby vedel...
    Zaujímavá poznámka Priscova je, že Skýti ovládali jazyk Hunov, ale aj gótsky jazyk.
   
kto si chce pozrieť vzorku obyvateľov obce Calan, nech sa páči: https://www.youtube.com/watch?v=ZOkm58s8yDE

So súhlasom autora Alana Dologa upravené zverejnil Svetomír
8.8.2016
Prvý krát zverejnené 3.7.2016


Naposledy upravil Svetomír dňa Ne apríl 30, 2017 7:14 am, celkom upravené 8 krát.
avatar
Svetomír

Počet príspevkov : 477
Points : 568
Join date : 02.02.2016

Návrat hore Goto down

Aktualizované

Odoslať pre Svetomír za Po august 08, 2016 1:00 pm

Na základe návštevy vane som aktualizoval článok, aj fotky zverejnené 3.7.2016.
avatar
Svetomír

Počet príspevkov : 477
Points : 568
Join date : 02.02.2016

Návrat hore Goto down

Re: Moc Hunov definitívne zlomili Slovania. Nedao je rieka, ktorá sa volá Čierna rieka aj dnes..

Odoslať pre Uhorcik za Po august 15, 2016 12:03 pm

Toto sa mi asi sniva????? Pisete, ze
"Skončila nadvláda Hunov, ale neskončila existencia hunského etnika. Tí žijú v krajine dodnes. Podmanení slúžili novému vládcovi. Choďte sa na nich pozrieť. Nápadne mnoho cigáňov (?) v krajine. Sú to cigáni? Romovia?..."

Pozna autor tohoto clanku Ciganov aj z realneho zivota? Asi tazko. Huni mali prepracovanu vojensku taktiku, plnu uskokov a rafinovanosti. Boli rychli, bojovni a ako jednotlivci odvazni. Ak by tomu tak nebolo, nikdy by okolo seba nedokazali zhromazdit tolko germanskych kmenov, s ktorymi tiahli proti Rimanom. Germani by sa nikdy nepodriadili taktike a vodcovstvu nejakych Ciganov! Cigani maju svoje specificke spravanie, ktore tu nemozem do detailov rozpisovat, pretoze by ma asi admin vymazal, ale je jednoznacne na hony vzdialene tmu, co dokazali Huni. Toto je absolutne vytrhnute z realneho zivota. Taketo absurdne kombinacie vyrazne znehodnocuju clanok ako taky. Este jedna vec. Chcel som si pozriet zdrojovy text, na ktory ste dali odkaz, ale zobrazilo mi chybu. Skusim este raz, pripadne Vas poprosim o updatovanie odkazu.

Uhorcik

Počet príspevkov : 1
Points : 1
Join date : 15.08.2016

Návrat hore Goto down

pre Uhorčíka

Odoslať pre Svetomír za Po august 15, 2016 1:01 pm

Nezdá sa vám. S vysokou pravdepodobnosťou je to tak, ako som napísal. Keby ste bol v Rusku v 1939 povedal by ste si, že túto krajinu je možné poraziť aj palicami. Vtedy krajinu zemljaniek a opilcov. Boli ste niekedy v Grécku? Ak ste boli, uveríte z toho, čo ste tam videli, že Alexander Macedónsky vládol od Alexandrie po Čínu? Bol ste niekedy v Egypte? Uveril by ste na základe toho, čo ste videl, že Egypt bol prekvitajúcou, mocnou a nebezpečnou krajinou? Bol ste niekedy v Albánsku? Veríte, že Iliricum bola ich ríša? Ste Slovák. Ako krajina sme na chvoste Európy. Uveríli by ste, že Slováci (Slovania) ovládali Švédsko, Transylvániu, Gallíciu, porazili Kartágo a spľundrovali mocný Rím? A to sa nepodarilo ani Hunom. Koľko chcete ešte príkladov?
Moc nie je o jednoduchých ľuďoch. Je to o konštelácii hviezd - kedy, v ktorom čase sa narodia lídri, ktorí za použitia más urobia zázrak, urobia vojnu, lúpia, vraždia, organizujú život. Len si pozrite, čo dokázal za krátko Putin.

My medzi cigáňov zahŕňame neprispôsobivých. Všetkých dokopy. Skúste ale rozlíšiť špinavých Romov na Spiši, Gemeri, Záhorí (týchto, žiaľ veľmi dôverne poznám a aj to bol dôvod, prečo som sa odsťahoval) a pod. od celkom čistotne dobre oblečených, a veľmi inteligentných tzv. oláskych, vlašských, čiže rumunských, pochádzajúcich z Rumunska. Toto etnikum sa vyskytuje okolo Martina, a potom juhom Slovenska - Lučenec, Levice, Nitra, Kolárovo, Bratislava a pod. Len si ich všimnite.  To, že sa im darí bezpracne prísť k peniazom hovorí práve o ich chytrosti, vypočítavosti. Toľko zlata, ako oni asi nemá len tak hocijaká biela rodina. A to ste asi neboli v Rumunsku, kde je množstvo neskutočných palácov...Ale toto všetko som dôsledne v článku napísal, nečítal ste to?
Ak ste prečítal všetky moje články, aj posledný cestopis s Jožkom Banášom, muselo vám "trknúť" ako vysoko siahajú prsty Hunov ešte dnes.
A ešte dodám: spolubojovníkov Hunov neoznačujte Germánmi v zmysle Germáni=Nemci. Germánmi sme boli označovaní aj Slovania, bolo to podľa Germánie - zeme. Nie podľa národnosti. Totiž s Hunmi spolulúpili práve Slovania. A tí ich nakoniec aj dobili.
Uvedomte si, že Slovania de facto predstavujú vo svete trvale úžasnú silu, ktorej sa svet trvale bojí. Viem, o čom píšem.

Mne ten link funguje.
avatar
Svetomír

Počet príspevkov : 477
Points : 568
Join date : 02.02.2016

Návrat hore Goto down

Vstup do bazéna - dokonalá diskrétnosť

Odoslať pre Svetomír za Po august 15, 2016 9:09 pm

Vložil som nové fotografie a poznámku o tom, že vstup do bazéna bol vyhotovený tangenciálne, a tak prichádzajúci netušil, kto je vo vnútri a čo sa tam deje.
avatar
Svetomír

Počet príspevkov : 477
Points : 568
Join date : 02.02.2016

Návrat hore Goto down

kto chce vidieť obyvateľov obce Calan v Rumunsku

Odoslať pre Svetomír za Ut august 16, 2016 8:12 pm

kliknite si na : https://www.youtube.com/watch?v=ZOkm58s8yDE
medzi nimi jednoznačne sú aj Huni.
avatar
Svetomír

Počet príspevkov : 477
Points : 568
Join date : 02.02.2016

Návrat hore Goto down

Re: Moc Hunov definitívne zlomili Slovania. Nedao je rieka, ktorá sa volá Čierna rieka aj dnes..

Odoslať pre Svetomír za Ut január 24, 2017 9:33 pm

Jarmila Bednáříková, Stěhování národu, 2003

- str. 302 Zhruba medzi Tisou, Dunajom, Alutou (Marušou) a Karpatmi, najmä vo východnom Sedmohradsku  bola ríša Gepidov. Na tomto území sa niekde nachádzal preslávený palác Attilu.
avatar
Svetomír

Počet príspevkov : 477
Points : 568
Join date : 02.02.2016

Návrat hore Goto down

Zobraziť predchádzajúcu tému Zobraziť nasledujúcu tému Návrat hore


 
Povolenie tohoto fóra:
Môžete odpovedať na témy v tomto fóre.