Počet komentárov
Svetomír (313)

walibuk (208)

Amin (193)

igor1235 (107)

Valamir Magyár (56)

Vlado (38)

Jas (29)

juraj (26)

Logofat Valassky (21)

Peter Per. (18)

Najčítanejšie príspevky vložil:
Svetomír

Amin

Valamir Magyár

walibuk

Jas

igor1235

amatér

Najviac diskutoval tento týždeň
Svetomír

igor1235

Franti Vandal

Najviac komentárov tento mesiac
Svetomír

Amin

walibuk

igor1235

Jas

slavoslav

Valamir Magyár

Vlado

Janus

Lekalo

Metodov hrob v Svätoplukovom sídle

Pridať novú tému   Zaslať odpoveď

Zobraziť predchádzajúcu tému Zobraziť nasledujúcu tému Goto down

Metodov hrob v Svätoplukovom sídle

Odoslať pre Svetomír za St júl 13, 2016 8:28 am

Najvyššia výzva v hľadaní centra Veľkej Moravy

„Metod ležit vo velikej c´rkvi moravskei o levoja strane v stene za oltarem svietyje bogorodice.“
Gorazd.
    Prečo je naša, a nielen naša história zahalená rúškom tajomstva a nevieme sa vymotať z pavučiny dohadov?  Informácií je žalostne málo. Svoje vlastné takmer nemáme. Aj keď boli, stratili sa, alebo boli starostlivo likvidované? Ale skúsme začať  čítať Priscosa, Jordanesa, Duklianina, či Annonyma, Taccita a Porfyrogeneta...  Veľmi cenné informácie nám podávajú napr. arabskí cestovatelia, kupci a geografici. Aj keď napr.  Annonymus bol poplatný svojmu kráľovi Belovi a súc  v zápale osláv statočnosti Maďarov,  podal správu nie menej cennú, ako podávajú verejnosti správy najväčšie dnešné kapacity histórie Slovenskej, Českej, či Maďarskej republiky.
         Najdôležitejšie je oslobodiť sa od túžby mať Metodov hrob niekde blízko, niekde v krajine, kde bývame, aby sme konečne mali centrum bývalej moci, pútnické miesto, vo svojej krajine.     Činíme tak, ako keď niekto hľadá ihlu len na svojom dvore. Pritom nezažne svetlo na ceste pred domom.
      Svätopluk vraj mal sídlo v Nitre, odkiaľ spravoval svoju krajinu a odkiaľ zväčšoval svoju ríšu, svoje kráľovstvo. Teda aspoň do doby, kedy pripojil k Nitriansku a strednej Pannonii aj južnú Moravu. Hovoríme jej dodnes "Dolná zem".
    Hľadáme teda Metodov hrob. Motto článku je citát zo „Žizni Metoda“(Život Metoda), ktorú napísal Gorazd pred svojim odchodom do Ríma. Predpokladám, že nielenže bol účastný pohrebu Metoda, ale ho aj riadil. Asi vtedy netušil, že Svätopluk využije Metodovu smrť a jeho neprítomnosť vo svojom sídle na to, aby vyhnal časť Metodových učeníkov v počte 200 z krajiny von. Tí boli vraj najprv potupení tým, že boli uväznení, vyzlečení do naha, o hlade potom „vyprevadení“ franskou jazdou „cez rieky Križ, Temeš a Baktu“(Begu?). Zaujímavé, že nie je spomenutá rieka Mureš – Morava. Nikde som nenašiel, že by Mureš mala aj meno Bakta. Ale rieka Bega/Bakta je pod riekou Temeš. Utekali smerom k Dunaju, tam si zviazali kmene stromov divým viničom a preplavili sa na druhý breh k Bulharom. Potom o tri dni pešieho cestovania sa dostali do Belehradu. Podľa popisu teda preplavili Dunaj v okolí brodu Banatska Palanka - Ram. Presne odtiaľ je to na tri dni cesty do Belehradu. Tak to píše dôstojný pán Anton Semeš, ktorý sa dlhé desaťročia tiež ako amatérsky, či skôr dobrovoľný historik, zaoberá dejinami. Pomerne jasne naznačuje, že utekali z Veľkého Varadína,  Nagy Váradu, Oradei. Oradea – ó – maďarsky starý, arad – hrad = Oradea. Oradea má potenciál byť mestom, kde Metod, neskôr jeho učeníci, azda Sedempočetníci, viedli seminár v obrovskom kláštore, ktorý je hneď vedľa baziliky sv. Ladislava na pravom brehu rieky Kriš. Pán Semeš sa pri tom odvoláva na Porfyrogeneta. Nie je dôvod mu neveriť.  Číta ho v origináli. Ale Oradea, aj keď aj v tomto meste je podobná pevnosť s bastionmi, ako v Arade, ale neobteká ju žiadna rieka,  nie je priamo spomínaná ako hlavné mesto Veľkej Moravy. Iné zdroje poukazujú na pravdepodobnejšie miesto sídla Svätopluka, ktorý po „pripojení“ južnej Moravy k Severnej Morave potreboval mať centrum v strede ríše a vybral si za stred ostrov na rieke Morave. Dnes rumunskej Mureši. Toto miesto približuje  iný zdroj, ktorý bol doteraz ignorovaný, alebo nepochopený, nerozlúštený (?).
    V pozoruhodnej knihe Arabské správy o Slovanoch Ján Paulíni prekladá viacerých autorov, ktorí sa vzájomne dopĺňajú v informáciách. Pozoruhodný je tento: „Ich panovník je korunovaný. Poslúchajú ho a konajú podľa jeho príkazov. Jeho sídlo je uprostred krajiny Slovanov. Najvýznamnejší z nich je vladár, ktorého volajú vládcom vládcov. Volajú ho Swit bulk – Svätopluk. Je mocnejší, ako župan a župan je jeho nástupca. Tento panovník má mnoho koní a jeho jedlá sa pripravujú z kobylieho mlieka. Má vynikajúce, pevné a vzácne brnenia a mesto Morava na ostrove rieky, v ktorom sídli, sa volá G.rwäb. V tomto meste sa koná trh každý mesiac tri dni. Ich prvé mesto na východe krajiny sa volá Vábnit. (pozn. autora – dovolím si odhadnúť, že sa jedná o dedinu Vlahica, ktorá je na starej ceste na východ cez karpatský priesmyk.)
neskoršie anonymné dielo Hudut al-alam (Krajiny sveta) z r.  982 (?)
Cez krajiny Slovanov prechádza horský oblúk. Ide neďaleko od slovanského mesta H.rdáb. Tiahne sa poza to mesto až na koniec slovanských krajín a tam sa aj končí.
Krajina Rusov a jej mestá: Na východ od tejto krajiny sa nachádza Hora Pečenehov. Na juh od ruskej krajiny sa nachádza rieka Rútá a na západ od nej žijú Slovania. Na sever od krajiny Rusov sa nachádzajú ľudoprázdne kraje – a to je obrovské územie.
Rieka Rútá vyviera z hory, ktorá sa nachádza na hraniciach medzi Pečenehmi, Maďarmi a Rusmi (Transylvánske alpy). Potom tečie po hraniciach ruskej krajiny (Ukrajina) smerom k Slovanom. Vteká do Slovanského mesta H.rdáb a používa sa na zavlažovanie polí a lúk. „

Okrem toho A. Semeš píše vo svojej knihe „Nie sme tu od včera:“ str. 121 - Konštantín v meste na ostrove rieky Moravy, ktoré nieslo pomenovanie Morava, odovzdal v kráľovskom paláci listiny z Carihradu. Všetky niesli v záhlaví cisárovu titulatúru: Michael III., autokrator augustus, Basileos, Romaion. Cisár udelil Rastislavovi osobitné cisárske privilégium, ktorým umožnil používať nový liturgický jazyk na Morave - jazyk starosloviensky. Pozoruhodné!
  Keď si to zhrnieme, tak hlavné sídlo Svätopluka a zaiste aj Metodove, bolo v meste, ktoré sa spomína už za Rastislava, ktoré bolo vybudované ako pevnosť na rieke, ktorú arab zapísal ako Rútá (skomolil Marušu – Moravu?) v meste nazvanom Grad Morava. V blízkosti sú aj spomínané  zavlažovacie kanály ktoré sú funkčné dodnes. Keď si prezriete celý tok Maruše = Moravy = Mureša, pripadá do úvahy len jedno miesto – mesto. Je ním ARAD. Rumuni ho vyslovujú ako Orod – maďarská skomolenina hradu. Arad je to, čo zostalo z názvu Grad Morava. Aj my, keď ideme niekam niečo dôležité vybaviť, hovoríme: ideme do mesta. Nepomenujeme Košice, Bratislavu, či Nitru. Povieme len „do mesta - gradu“. Pritom všetci vieme, o ktoré mesto ide. Preto z Gradu Morava ostalo len Grad.  Skomolené – Arad.  Je to jedno, či to bol HRAD, alebo Grad. Podstatné je, že možné a podľa mňa najpravdepodobnejšie sídlo Svätoplukove bol práve Grad Morava na ostrove rieky Morava. Dnešná vojenská pevnosť s rumunsko – maďarskou posádkou. Paradox, ale je to realita.

Na internete je dostupná táto mapa zo 18. storočia Najprv som si myslel, že je mapa otočená opačne. Ale porovnajte si ju so skutočnosťou. Zistíte, že Svätoplukova pevnosť naozaj bola na ostrove, lenže ten bol naľavo od dnešnej pevnosti. Keď si totiž otočíte starú mapu sever-juh, zistíte, že dostanete hlúposť. Jediné vysvetlenie je to, že stará mapa je správna a pevnosť Márie Terézie je novodobá rekonštrukcia tureckej pevnosti. Porovnajte si ju z fotografiou z Google Earth:

Čiže situácia jasne dokumentuje, že pôvodná pevnosť bola vybudovaná síce na ľavom brehu rieky Moravy, ale až v druhom jej oblúku v danej oblasti, ktorý v minulosti bol ostrovom tejto rieky. Táto pôvodná pevnosť, o ktorej predpokladáme, že bola pevnosťou Svätoplukovou existovala až do 16. storočia, kedy najprv bola poškodená pri dóžovom stavovskom povstaní r. 1514. Potom ju r. 1551 obsadili Turci, kde boli do r. 1554, kým nepostavili pre seba novú pevnosť na mieste, kde dnes stojí a z nej podnikali výpady do Uhorska. R. 1685 ju ale získali Habsburgovci, ktrorí ju prestavali do dnešných rozmerov ako protitureckú pevnosť. Táto zohrala dôležitú úlohu za Košútovho povstania r. 1849. Zvláštne, že na tieto skutočnosti sa rozpamätávajú srbské zdroje: http://mirjanadetelic.com/leksikon/gradovi/gradout.php?ic=ARAD.  Rumunské zdroje toto nekomentujú. Z náčrtu je jasné, že pevnosť sa nachádzala na ostrove, ktorý zrejme po stavbe pevnosti zanikol, malý tok Moravy bol prehradený.  Na detaile jednoznačne vidno stavbu veľkého kostola, ktorý v tom čase nemal v krajine obdobu,  pretože sa jednalo o kostol so sídlom arcibiskupa? Jednalo sa o Veliku c´rkev moravskú?  Náčrty sú napr. na rumunskom blogu: http://asztrorege.blogspot.sk/2012/03/cetatea-aradului.html. Ten malý kostolík označený ako „b“ je kostolík, ktorý nechal postaviť Jovan Popovič Tukelja (Tököly) pre svojich srbských vojakov, s ktorými bojoval proti Turkom ako veliteľ posádky v pôvodnej pevnosti. Paradoxné je, že jeho menovec, či príbuzný z Kežmarku – Imrich jeho príbuzný Imrich Tököly - Tukelja Popovič z Kežmarku bol veliteľom vojsk (Kurucký kráľ), ktoré rabovali s Turkami a za zásluhy aj dostal majetky v Turecku, kde bol ro r. 1906 aj pochovaný. Potomkovia jedných, aj druhých Tekeljovcov sa potom zalíškali Maďarom ako Tökölyovci.

Z plánu mesta je jasné, že celá stará pevnosť zanikla, dnes je tam vlastne centrum Aradu. Beznádejne splanírované. Zastavané. Vlastne oprávnene sa volá Arad – je postavený na mieste, kde bol hrad. Hrad, ktorý nechal postaviť ešte Rastislav (?), spomínajú ho arabské zdroje ako hrad Svätoplukov.
Pre tých, čo sa im nechce pozrieť sa na doporučený web som skopíroval staré mapy, kde je to jasne zdokumentované: vľavo stará pevnosť, vpravo nová pevnosť. Je tam aj letopočet.

A tak zanikla Velika crkva moravská a s ňou aj hrob Metoda a azda aj hrob Svätopluka, kde v kostole boli obaja pochovaní v stene. Metod naľavo za oltárom sv. Bohorodičky, Svätopluk oproti. Fantazírujem. Ale tento kostol určite nemal katakomby, pretože v tejto oblasti je vysoká spodná voda. Preto Gorazd zdôraznil logicky, že je pochovaný v stene kostola. Ale keby sme aj napriek tomu našli Metodov hrob, asi by sme nepochodili.   Myslím si, že neexistuje spoločenská a politická vôľa v Rumunsku, Maďarsku, Slovensku, v Čechách a v Nemecku uznať hroby, aj keby sa našli a predostreli hoci aj DNA testy pozostatkov, pretože toto miesto je dnes proste neprijateľné pre všetky záujmové strany. Češi by ho najradšej mali v Prahe, Moraváci v Starom Meste, alebo v Mikulčiciach, Slováci v Nitre, alebo na Velehrade, Maďari by boli najradšej, keby vôbec nebol a Rumunom je Metod úplne ukradnutý. Tí len konštatujú, že pevnosť Arad je balada južných Slovanov. Ale táto pesnička sa už týka novších dejín a srbského mena Tukely.

Metod zomrel 6.4.885
Nenašiel pokoj ani po smrti. Ktovie, kde sú jeho kosti a kto roztavil jeho arcibiskupskú berlu. Moje pátranie je skončené, pretože som presvedčený, že dej a skutočnosti sa odohrali tak, ako som to uviedol v tomto článku.

Alan Dolog
13.7.2016

So súhlasom autora Alana Dologa
zverejnil 13.7.2016
Svetomír

Naposledy upravil Svetomír dňa Pi január 06, 2017 10:40 am, celkom upravené 9 krát.

Svetomír

Počet príspevkov : 313

Návrat hore Goto down

Re: Metodov hrob v Svätoplukovom sídle

Odoslať pre igor1235 za So júl 16, 2016 1:45 pm

Iný pohľad : Ako mohli v danom časovom období hovoriť o Slovanoch, keď národy a ich členovia mali už svoje pomenovanie napr. Rusi, Česi, Pečenehovia, Maďari a pod. čiže nie Slovan ale Sloven, nie staroslovienčina, ale staroslovenčina. Pre porovnanie,existujú príklady fonetického využívania mäkkého znaku v názvoch niektorých iných národov ?

igor1235

Počet príspevkov : 107

Návrat hore Goto down

nerozumiem otázke

Odoslať pre Svetomír za So júl 16, 2016 2:23 pm

Prečítal som otázku viac krát, nepochopil som ju. Dávate túto otázku v kontexte s mojim článkom, alebo ste ju chcel napísať niekam inam? Naozaj nerozumiem, neviem zodpovedať. Prosím, skúste ju napísať tak, aby ju pochopili aj menej chápaví - napr. ja :-).

Svetomír

Návrat hore Goto down

Odoslať pre igor1235 za So júl 16, 2016 4:26 pm

Nuž skúsil som predstaviť svoj pohľad k Vašemu článku, kde spomínate Slovanov a upriamiť pozornosť na to, ako výslovnosť môže ovplyvniť poznanie. Inak ďakujem a oceňujem Vašu zaujímavú prácu, aspoň takýmto spôsobom. Škoda, že história na Slovensku nie je téma. Nemá ani dostatočnú podporu pre ďaľšie reálne bádanie.

igor1235

Návrat hore Goto down

venujte tomu čas, oplatí sa

Odoslať pre Svetomír za So júl 16, 2016 5:20 pm

Ak si naozaj trpezlivo prečítate celú moju prácu Mojmírova Veľká Morava mala mocenské centrum v Sedmohradsku I. - III. časť a pozriete k tomu fotografie, zamyslite sa, prípadne ju znova prečítajte. Je to náročné, to si uvedomujem. Ale dospejete k poznaniu, z ktorého vás už nikto nevyvedie. Tie skutočnosti sú tam zachované tak, že ich môžeme len akceptovať, nedajú sa vyvrátiť táraním a špekulovaním. Nuž ale ak dieťaťu beriete obľúbenú hračku, spravidla plače a rumádzga. Viem, že ich bude hodne. Ale asi žiadne nesadne do auta a nepôjde aj osobne pozrieť, ako sa veci majú na mieste.
Sľuboval som pojednanie o Slovenoch od Jordanesa, ktoré bude asi šokom č. 2, ale na to nie je ešte čas. Slováci nielenže sa nestarajú o svoju históriu, pretože sa starajú najmä o to, aby prežili, ale aj tí, čo by sa o ňu mali starať, majú tak málo sebavedomia, že ak náhodou vykopú hrob veľmoža pri Poprade, ešte nemajú ani výsledky DNA, už vedia, že sa jedná o GERMÁNSKEHO náčelníka. Rovnako bolo tomu tak pri hrobe z doby bronzovej pri Očkove a ďalších. Na našom území behali len samí Germáni, kým my sme sa máchali v pripjaťských močiaroch a dýchali slamkami. Och, bože môj, kedy sa konečne nájde titulovaný slovenský historik a povie: STOP, všetko bolo inak!

Naposledy upravil Svetomír dňa Ne júl 17, 2016 1:59 pm, celkom upravené 2 krát.

Svetomír

Návrat hore Goto down

Doplácame

Odoslať pre igor1235 za So júl 16, 2016 6:46 pm

na vedomosti písané historikmi od susedov, resp. našimi, ktorí z pohodlnosti iba opisujú texty a berú plat, či zámer politikov z minulých storočí až po dnešok. O kvalite informácií z učebníc dejepisu ani nehovorím. Zrejme opora zadefinovania Germánskeho náčelníka z Poradu je práve z kvality informácií o osídlení na území terajšieho Slovenska v učebniciach. Zabudli však, že pred "Germánskym náčelníkom" mohli žiť starousadlíci, ktorí ho ako člena spoločenstva mohli živiť ev. mohli spolu existovať a Germáni to nemuseli vôbec byť. Je otázka či samotné vybavenie vykradnutej hrobky stačí na učenie pôvodu. Možno by stálo za odvahu, oprášiť aj poznanie našich starších historikov napr. P. Révai, Piscatoris, Timon, Papánek, Sklenár ap. Myslím si, že práve motanica v našich dejinách spôsobuje to čo ste naznačili, že Slováci stále do nedokázali prijať túto republiku za svoju. Prepáčte, ale to som už naozaj odbočil.

igor1235

Návrat hore Goto down

to máte tak, ako keď tu boli Rusi

Odoslať pre Svetomír za So júl 16, 2016 9:07 pm

Predsa sme to zažili nedávno. Ak budú o 500 rokov takí historici, akých máme dnes, povedia, napíšu: od r. 1968 do 1993 tu boli Rusi. A žiaci v školách si budú myslieť, že tu boli Rusi a budú sa biť do pŕs, že my sme sa asi vrátili do močiarov a bolo sťahovanie národov, lebo tu boli Rusi. Rovnaké to bolo za Hunov, Tatárov, Turkov, Nemcov a pod. My, sedliaci, ale aj naši vojvodovia, kňazi, tu boli s nami zrejme odkedy sa toto územie dalo osídliť po ústupe ľadovca. Dejiny boli a budú o mastnom chlebe a aj o zlate. A o ženách :-).

Svetomír

Návrat hore Goto down

Odoslať pre walibuk za So júl 16, 2016 10:26 pm

Naozaj je to tak? Citujem Vás: "Metod zomrel 6.4.885
Nenašiel pokoj ani po smrti. Ktovie, kde sú jeho kosti a kto roztavil jeho arcibiskupskú berlu. Moje pátranie je skončené, pretože som presvedčený, že dej a skutočnosti sa odohrali tak, ako som to uviedol v tomto článku."

A kde je ten článok kde chcete skenovať múry kostola? Čo to tu spriadate? Čo myslíte , že Vás predbehneme a budeme tam rýchlo utekať? Prajem Vám veľa šťastia pri hladaní Metodovho hrobu, aj keď vzhladom k tomu čo spôsobil Slovenskej zemi by bolo lepšie, aby sa jeho kosti nikdy nenašli.

walibuk

Počet príspevkov : 208

Návrat hore Goto down

len pre walibuka

Odoslať pre Svetomír za Ne júl 17, 2016 6:18 am

V tom, že Metod spôsobil pod vedením Ríma pohromu v strednej Európe len súhlasím. Stačí si prečítať prvý odstavec jeho slávneho "Zakona sudnjeho ljudem". Spôsobil to akiste za podpory vladárov. Inak by sa mu to nepodarilo.Ale : "prašť, jako uhoď " - keby tu nebol katolícky obrad, bol by tu (vlastne aj je) obrad grécky. Takže nástroj moci šírený mečom a ohňom by si podmanil krajinu tak či tak. Môžeme sa tomu venovať podrobnejšie, ale to by nemalo dobrý koniec.

Pôvodný článok som zmenil preto, lebo najprv som si myslel, že stará mapa Aradu je otočená. Vrátil som sa k rumunskému textu toho zdroja a nenechal som si ho preložiť automatickému prekladaču, ako pôvodne, ale našiel som Rumunku, ktorá mi preklad urobila na moje prekvapenie hneď. Bolo to v ten deň, kedy som pôvodný zverejnil. Proste to vo mne hlodalo, že som asi predsa len nemal veriť tomu prekladu. Jej preklad ma vyviedol z omylu a tým sa všetko zmenilo. Ale keby ste si naozaj pomaly prečítal oba články, bolo by vám to hneď jasné rovnako, ako to bolo jasné aj dvom ďalším, ktorí mi písali, že to pochopili. To je celé. Napravil som svoj omyl a tým je všetko inak, kostol v dnešnej, teda novej pevnosti nie je pre nás zaujímavý. Môj kontakt na historika v Arade bude zatiaľ nevyužitý.

Nerozumiem nenávistnému tónu vášho príspevku. Tento tón mi pripomína slaboniu.sk.

Svetomír

Návrat hore Goto down

Odoslať pre walibuk za Ne júl 17, 2016 9:32 am

Prepáčte, môj tón nie je nenávistný, ale rozhorčený. Len tak zmeniť článok, potichu, bez vysvetlenia, to sa predsa nerobí. Vaše vysvetlenie prijímam.

walibuk

Návrat hore Goto down

vysvetlenie

Odoslať pre Svetomír za Ne júl 17, 2016 10:30 am

Som autor. Môžem meniť, dopĺňať, mazať ako uznám za vhodné bez vysvetľovania. To je moje právo.

Svetomír

Návrat hore Goto down

Odoslať pre walibuk za Ne júl 17, 2016 12:34 pm

Píšem že to sa nerobí. Aj na ulici môžte nahlas grgať kolko Vám hrdlo ráči, nie je to zakázané, ja budem tvrdiť že sa to nepatrí a Vy to budete považovať za Vaše právo. Mali by ste sa porozprávať s Adminom a dodržiavať štábnu kultúru. Je dobrým zvykom ak autor, alebo diskutujúci využije možnosť zmeny v už uverejnenom príspevku, že takúto zmenu označí /okrem opravy pravopisných chýb, preklepov a pod./.
Nadobúdam dojem že ste extrémne nedotklivý, príliš sebestredný a to Vy idete brízgať na nejakú slabóniu? Takú stránku nepoznám a Váš odkaz nefunguje, to ste si čo zasa vymysleli? Dávajte pozor aby ste nepochovali túto stránku skôr než sa rozbehla.

walibuk

Návrat hore Goto down

Pochybnosti

Odoslať pre igor1235 za Ne júl 17, 2016 2:10 pm

Nie je známe, kde Metod zomrel. Podľa Slovenského náučného slovnika 1932, Metod zomrel na Velehrade. Z nášho pohľadu, nie je však jasne definovaná lokalizácia Veľkej Moravy či Velehradu v čase smrti Metoda. Velehrad máme v Ríme, St. Martine blízko Walsbergu, v Notting Hill Londýn ap. ... počas metodovho posmrtného obradu boli omše vykonané v latinčine, gréčtine a slovienčine. Pápež Ján Pavol II. však v roku 1985 mal uskutočniť návštevu Velehradu na Morave v Čechách pri príležitosti osláv 1100 úmrtia sv. Metoda. Vtedajšie úrady návštevu pápežovi zamietli. Mýlil sa pápež, alebo je fakt, že Metod naozaj zomrel vo Velehrade u našich terajších českých susedov ?

igor1235

Návrat hore Goto down

pre Igora

Odoslať pre Svetomír za St júl 20, 2016 7:18 am

Nevieme, kde Metod zomrel. Ale verím Gorazdovi, že je-bol pochovaný vo "velikej c´rkvi moravskej". Ak to tak napísal, všetci vedeli v tej dobe, kde to je. Bol to len jeden kostol. Jeden kostol, ktorý bol postavený v sídle vládcu. Rovnako, ak sa vtedy povedalo HRAD, všetci vedeli, že je to hrad vládcu - ARAD. A tak to aj ostalo dodnes. Hoci sa tam už nikto nerozpamätá, prečo ARAD.
Ak bol Wiching biskupom v Nitre, bolo by čudné, ak by tu bol aj arcibiskup Metod. Ak bola ríša tak veľká, aká bola, potom Wiching "obhospodaroval" okolie Nitry, trebárs až po Brno. A Metod bol "niekde" neďaleko Sirmia (ktoré už vtedy nebolo) a pokračoval v arcibiskupstve tam, kde bolo na to "dosť" ľudí. Ak v tom čase Nitriansko (od Brna po Košice) malo podľa nie celkom dôveryhodného zdroja maximum 500 000 obyv, potom v Sedmohradsku, Banáte, Bihore a východnej Pannónii bolo už do 1000 000 obyvateľlov. Tvrdia to Rumuni a Maďari, je to v múzeách. Potom Tatári zdecimovali obyvateľstvo tak, že v tejto východnej časti - už bývalej VM bolo v XIII storočí už len 1 300 000 obyvateľov, inak by počet bol podstatne vyšší.  Z toho vyplýva, že východná časť VM bola PODSTATNE viac zaľudnená, ako západná. A teda potreba vládnuť - mečom a krížom bola na východe celkom určite vyššia. Pochybovači túto dôležitú okolnosť ignorujú.

Nech Metod umrel hocikde, ale pochovaný bol tam, kde bol vládca. Na Velehrade (českom) to určite nebolo, Velehrad vtedy nebol. Mne to vychádza na Arad. Žiaľ, povrdiť sa to už nepodarí rukolapne, na tom mieste je dnes sídlisko. Ona tá pevnosť nemusela byť kamenná, ale hlinená, ako je tomu v Biharei a ako tomu bolo aj v  Oradei. Ja som hľadanie Metodovho hrobu zatiaľ uzavrel. Moja cesta do Sedmohradska už bude len o iných detailoch. Asi.
Ak by vám moje vysvetlenie pripadalo málo logické, mám pomôcku: ľudia dnes uvažujú diametrálne inak, ako v minulosti. Vzdialenosti boli vnímané paradoxne "v menšom", ako dnes. Napriek tomu, že sa cestovalo koňmo, či pešo. Ľudia mali viac času. Nepotrebovali toľko za život stihnúť, ako dnes.  Sú diskutéri, ktorí píšu: franská ríša bola k Sedmohradsku príliš ďaleko na to, aby tam Ludovít poslal vojsko. Je to úsmevné. Alexander Macedónsky obsadil územie od Indie po Alexandriu. Kristus prešiel túto vzdialenosť za život 2x. Cestovatelia a kupci cestovávali za hodvábom z Egypta do Číny ešte ďaleko skôr...to len my chceme byť na dovolenke v Bombai za hodinu a na v Japonsku za dve. Skúste sa prinútiť uvažovať iným "časovopriestorovým" metrom. Už len dodám: jeden rezbár robil celý život pre Lichtensteincov jeden jediný strop v miestnosti. Vyrezávaný. Dnes jeden rezbár motorovou pílou urobí medveďa za pár minút :-). Tak aj vyzerá hodnota toho medveďa a tak, dodnes, vyzerá hodnota tohoto stropu - je to hodnota jedného života. Podobne tomu bolo aj s časom, vzdialenosťami v rannom stredoveku. A dĺžka života bola oproti nám polovičná. Ťažko si to predstaviť.

Svetomír

Návrat hore Goto down

Ďakujem

Odoslať pre igor1235 za St júl 20, 2016 8:12 pm

tzn. že hovoríme podľa všetkého zase o fabulácii zo strany našich českých priateľov ... http://www.ceskatelevize.cz/zpravodajstvi-brno/novinky-ze-studia/232005-historie-velehradu-za-minule-ery-je-poselstvim-rika-scenarista/ ... a upresnenie českej Wikipédie : Nejstarší doklad pro jméno Velehrad je až v listině olomouckého biskupa Jindřicha Zdíka z r. 1131, ale bez bližší identifikace .... Možno historická chyba sa stala v čase režimu rumunského prezidenta Caucesca, kde z jeho príkazu sa Rumunsko začalo orientovať na „románsku históriu“ ... Zaujímavé je , že práve Rumuni odmietli inváziu v 68 do Československa . Dôvod? ... možno spriaznené korene a zároveň šanca pre slovenskú archeológiu.

igor1235

Návrat hore Goto down

Rumuni a história

Odoslať pre Svetomír za St júl 20, 2016 8:39 pm

Ako narábajú Rumuni z historickými pamiatkami ste sa asi dočítal v mojich cestovateľlských článkoch a pojednaniach. V Moigrade som naozaj zažil šok. Doma mám črepy, ktoré nikto nepotrebuje a boli by sa roztrieštili o kamene, ktoré ich zaujímajú len ako stavebný materiál.
Múzeá: Arad je v rekonštrukcii do 6/2017, nevidel som. Kluž bol zatvorený bez udania dôvodu, Alba Iulia je pomerne slušná vďaka tomu, že doplnili vykopávky po Cauceskovské a Oradea má 4 múzeá, ktoré sú tematické, promaďarské a tendenčné. Počul som, že Caucescu mal doktrínu: naše múzeá sú len pre NAŠU (rozumej Rumunskú = Dácku) minulosť. Slovanské artefakty sa alebo vôbec nezbierali, alebo sú niekde v krabiciach. Podľa jedného historika, ktorého nebudem menovať, v múzeách chýba doba III. - X. storočia. A vôbec ich to netrápi. Maďarsky orientované múzeá sa predmaďarskou dobou ani nezaoberajú. Svet začal príchodom Arpáda. Preto bádanie v tomto priestore je veľmi ťažké, ale ak tam chodíte a slovanskými očami vnímate krajinu, toponýmiu, pozostatky, je dôvod usmievať sa počas celého pobytu.
Rumuni sami seba považujú za potomkov Rimanov, hoci ich Dácku ríšu doslova rozdupal Traian. Pritom Rimania tam boli 165 rokov. Slovania tam boli pred Rimanmi a po nich duplom, ale Rumuni to priznávajú neradi, lebo by museli priznať, že ich história je NAŠA história. Rumuni majú v skutočnosti pauzu od Decebala po koniec II. svetovej vojny. Aspoň v Sedmohradsku. Je to dôvod na neustály úsmev počas pobytu :-).

Svetomír

Návrat hore Goto down

Otázka

Odoslať pre igor1235 za St júl 20, 2016 10:17 pm

znie : Akú šancu majú slovenskí archeológovia utajené, ukradnuté, či nepoznané artefakty získať. Len pre zaujímavosť existuje na Slovensku nejaká hybná sila, či záujem vôbec poznať našu históriu podoprenú nie tušením, ale faktami, dokumentami nie zmanipulovanými ? Na Slovensku dokumentov je ich žalostne málo ... aj minulosti sústavným plienením VM, vypaľovaním ap . Ďaľšia otázka znie, či by nám to k identite-"koreňom" pomohlo, keď podľa vývoja nášho štátu, ľudia ani do dnešného dňa našu republiku neprijali za svoju. Zistenie, že s Rumunmi(2 Moravy, no rozhodne nie česká Morava) máme spoločnú históriu v útvare , je vďaka dlhodobému ohýbaniu histórie Slovákov zo strany politikov, či vysloveným klamstvám zo strany "susedov" alebo zaostalosti Uhorska v porovnaní s Českom - takmer neuveriteľné a nezmeniteľné. Je to na obyvateľstve. Bez nových informácií a ich prezentácii v médiách sa však nepohneme.

igor1235

Návrat hore Goto down

Slovanské artefakty v Rumunsku

Odoslať pre Svetomír za Št júl 21, 2016 7:21 am

1.Na to, aby sa začalo bádať v tejto oblasti by sa najprv museli naši archeológovia a historici vzdať doktríny o tom, že sme sem prišli v 5. 6 . storočí.

2. Arch. pamiatkami sa zaoberá SVA štátny arch. ústav v Nitre, ktorý neustále je v pozícii prosebníka o peniaze na uspokojivý výzkum napr. v Bojnej. Na výzkum v inej krajine je treba veľa peňazí. V takomto ústave robiť tunel, ako v zdravotníctve nie je možné, je tam málo peňazí.

3. Na to, aby sa začal SAV vôbec zaoberať skutočnosťami,  o ktorých píšem by sa musel touto myšlienkou stotožniť, nie odmietať to. Opýtal by som sa archeológov, či vôbec niektorý z nich bol aspoň v múzeu v Alba Iulii, kde by našiel aspoň niečo HOTOVÉ, čo by presvedčilo. Proste by museli vytiahnuť hlavu z piesku. Okrem toho by sa museli stotožniť aj s existenciou nielen slovenskej toponýmie v Rumunsku a Švédsku, ale prijať mnoho ďalších faktov o Slovenoch. Lenže o tom im Kučera neprednášal, oni majú doktoráty z toho, čo sa naučili a celoživotná trafika nikde v múzeu ho nenúti bádať. Preto som dal na portál svoje fotografie, aby to mohli mať zdrama - na nakopnutie. Už sa mi jeden historik ozval, že tá keramika je veľmi výrečná.

4. Je otázka, s akým pochopením - nepochopením by sa v snahe o výzkum stretli u Rumunov. U Rumunov, kde v inkriminovanom území majú veľké slovo promaďarské sily najmä v radoch cirkví. Moje pokusy jednať s cirkvami boli neúspešné, s historikmi sa dalo len obmedzene, úrady tiež akékoľvek prosby ignorovali. Ale peniaze by dvere otvorili, len kto na to dá...

Všetky uvedené dôvody znamenajú, že v tejto oblasti majú aké-také možnosti len nadšenci a blázni, ako ja.
Rumuni majú  osem veľkých mohylových hrobov pri dedine Šona, kde by mohli byť veľmi cenné nálezy. Pozrite si to tu:http://www.romaniajournal.ro/the-mysterious-pyramids-from-sona-fagaras/. Stanovisko úradov - úžas. Ale aj my máme Attilu v Martine a tvárime sa, že to nie je pravda. Aspoň keby sa tam išli pozrieť pôdnym radarom...pri Šone môžu byť pochovaní práve jeho synovia (?). Jasné, že fantazírujem.

Slovenská obec má podstatne menší záujem o svoju históŕiu, ako napr. obec maďarská, česká, alebo chorvátska. Žiaľ. Moje články periodiká už odmietajú, preto som ich dal aspoň na tento portál. Akosi sa nám nechce pripustiť, že sme boli doma aj inde. Len sa pozrite na iné portály, ako tvrdošijne nadšenci, moji oponenti chcú, aby VM bola len v Nitre, či len v Mikulčiciach. Úsmevné, neobjektívne, nevedecké.

Ešte dodám: v pevnosti Karolina v Alba Iulii pri arch. prácach pri základoch kat. katedrály našli slovanskú rotundu (sv. Petra?). Nafotili, zasypali, je tam trávnik. Niekoľko sto metrov je v presklenej expozícii rímske oppidum, v ktorom je slovanská studňa len trocha mladšia od rímskych. Jediný stavebný artefakt, ktorý nechali priznaný, lebo je priamo v príbytku Rimana. Ale sprievodkyňa - rumunská Maďarka vás bude presviedčať, že Slovania teda len prechádzali.

Svetomír

Návrat hore Goto down

Pre

Odoslať pre igor1235 za Št júl 21, 2016 11:32 am

historikov SAV je pohodlnejšie doktrínu opakovať, opisovať a zarábať na zmenách viet podľa objednávky, nie však pochopiť súvislostí či doktrínu meniť. Možno majú zlý tarif za výkon, alebo treba zvýšiť tlak okolia, nech nespinkajú .... Nejednota historikov v poznaní doby existencie vzniku Slovanov a ich terajšej súčasti - Slovákov (migračná vs. autochtonná či záhadná-utajená teória ) spôsobuje napr. aj rôzne interpretácie sprievodcov histórie a začína sa kolečko. Pokiaľ som správne pochopil, už len to, že históriu v Rumunsku spravidla vysvetľujú aj maďarskí sprievodcovia dáva tušiť, že predsa len artefakty by potvrdzovali existenciu VM južnejšie, ako je dobrým zvykom v terajších Čechách či bývalom ČS. Už niekto odmietol Vaše poznatky v SAV alebo na Ministerstve kultúry ? Vie o tom novinárska obec ? Ľudí by to mohlo zaujímať. Koľko asi "by eye", by stáli náklady za takýto výskum napr. za rok - päť rokov ?

igor1235

Návrat hore Goto down

peniaze, peníze, peňeži

Odoslať pre Svetomír za Št júl 21, 2016 2:27 pm

Zoznámil som sa s jedným človekom. Zúčastňuje sa prehliadok múzeí pod vedením historikov, archeológov. Vyjadril prekvapenie, ako rôzne interpretujú exponáty VM svojim poslucháčom. On už neverí ani sebe.

Pred dvoma mesiacmi som napísal dôležitému človeku na min. kultúry, že by som mal záujem o malý grant na náklady na môj výzkum, bol som ochotný vycestovať, vysvetliť, ponúknuť doterajšie výsledky. Ani mi nereagoval.

Napísal som riaditeľovi SAV ŠÚA v Nitre, aby ma prijal, že mám dôležité informácie. Najprv odpovedal, že rád, potom že nemá čas, na poslednú výzvu už neodpovedal. Bolo to pred zverejnením mojich článkov tu na portáli. Chcel som ich ponúknuť ako prvému. Maily som si odložil.

Náklady na jednu cestu - 8 - 10 dní do Rumunska sú cca 700 €. Teraz sa chystám druhý krát. Toľko by stála odborníka "rekognoskácia" terénu, po ktorej by mal nasledovať výzkum. Náklady na výzkum by záviseli od dohody s Rumunskou stranou. Veľmi orientačne - na získanie dostatočne hodnoverných, prvotných  informácií by postačovalo max 10 000€. Ale naozaj neodhadnem, ako by reagovala rumunská strana pri oficiálnom prieskume, nedajbože vykopávkach. Ale "naši" by sa mali zaujímať o vykopávanie u Rumunov a odkryv rotundy by im mal byť dávno známy. Rumuni ho netajili, ale nedali mu potrebnú publicitu (odhadujem). Jediná fotografia o rotunde je v múzeu. Ale silným dôkazom je sama výstava exponátov v A.Iulii. No a názov MOIGRAD nie je možné ignorovať. Lenže musia nájsť morálnu silu, aby uznali, že Dr. Irša, alebo ja sme na tento názov upozornili skôr, ako oni. Že to nebol osvietenec i ich radov. Ale ani plakety z Bojnej nenašli oni a predsa ich kúpili späť od "detektoristu".

Predsa moje zverejnenie na tomto portáli je najmä z toho dôvodu, aby si to konečne všimli a konali. A prekopali tie svoje naučené poučky o sťahovaní národov a že Kvádi, Markomani boli Germáni = Nemci..

Naposledy upravil Svetomír dňa Pi júl 22, 2016 6:30 am, celkom upravené 1 krát.

Svetomír

Návrat hore Goto down

Zrejme

Odoslať pre igor1235 za Št júl 21, 2016 10:05 pm

ten človek nebol taký dôležitý, alebo až príliš ... veď je v úrade. Možností je viac. Skúsim zareagovať na ten grant do budúcnosti, možno aj pre Vás či Vašich nasledovníkov. Skúste na webe www.eurias-fp.eu s témou EURIAS Fellowship Programme 2017/2018 Call for Applications Now Open. Predpokladám, že Vás to neoslovilo. Možno by bolo zaujímavé vytvoriť nadáciu Jednoty historikov amatérov, prípadne požiadať niektorú súkromnú televíznu spoločnosť o podporu a ponúknuť im námet na vysielanie, mohlo by to osloviť aj RTVS ... a čo niekoho zo známych kolegov, ktorých ste už uviedli a ste s nimi v kontakte ... hlavu hore

igor1235

Návrat hore Goto down

vdaka

Odoslať pre Svetomír za Pi júl 22, 2016 11:18 am

ten link nie je pre mňa. Ak máte nejaké možnosti, budem vdačný. Nie som profík, nemám titul a nepublikoval som ešte v zahraničí. Ale asi budem musieť. Cesta zvonku môže byť paradoxne lepšia. Ale ešte musím vycestovať a to dva krát. Druhý krát do Maďarska, to bude na jeden deň. Asi.

Svetomír

Návrat hore Goto down

Nové skutočnosti, ktoré potvrdzujú správnosť mojej teórie

Odoslať pre Svetomír za St január 04, 2017 6:17 pm

Ďakujem Blaženovi za vynikajúci typ, a to knihu, či skôr zošit od Jána Stanislava: Slovenská liturgia na Slovensku a sídlo Metodovo a Gorazdovo. Okrem iných veľmi zaujímavých vecí, ktoré tam spomína (a mnohé nespomína, obchádza a zamlčuje v prospech Nitry) je zmienka o tom, že keď Svätopluk súhlasil s tým, aby na pokyn pápeža (?), či Vichinga dal uväzniť Metodových žiakov a Sedempočetníkov, tak v kraji prebehlo také zemetrasenie, že sa rozvalili múry väzenia a dokonca aj niekomu putá spadli z rúk. Ak boli prikovaní na drevo, tak prečo aj nie.  Stanislav sa nás v knižke snaží presvedčiť, že popisované zemetrasenie sa mohlo stať aj v Nitre, pretože v Komárne občas býva slabé zemetrasenie flower  Very Happy  Very Happy  Very Happy . Stanislav očividne manipuluje nielen tým, ale aj zamlčiavaním priamych prameňov zo Života Klimenta, Života Nauma a Života Gorazda, kde sa popisuje nielen toto zemetrasenie, ale aj podrobne cesta, ktorou hnali nemeckí vojaci sedempočetníkov k Dunaju. Akosi sa nám nechce čítať, že ich hnali cez rieky Kriš, Baktu, Temeš k Dunaju a o tri dni pešej chôdze boli v Belehrade. No a čo sa týka zemetrasenia, tu je jednoznačné, že v Nitre boli zaznamenané zemetrasenia, ktoré sotva niekto pocítil. Nikdy neboli rozvalené, či popraskané budovy.  Zato v Oradei bolo napr. posledne zaznamenané r. 2015 27.6. a 16.10. Zaujímavé to bolo ale 22.12.2013, kedy bolo zemetrasenie priamo v Oradei so silou 6,7 Richtera a priamu správu o dôsledkoch máte aj s fotografiami tuto:https://translate.google.sk/translate?hl=cs&sl=ro&u=http://bihorstiri.ro/tag/cutremur/&prev=search. Vďaka tomuto prameňu som pochopil, prečo nielen kláštor, v ktorom bol Metod v Oradei (Veľkom Varadíne) má také hrubé múry a má len dve poschodia a dĺžku 270 m, ale aj neďaleký kostol sv. Ladislava s budovou biskupstva je z mimoriadne hrubých múrov. Myslím, že tento fakt je veľkým kameňov do skladačky, ktorú tu pred vami s Valamírom skladáme. Napriek tomu, že Ján Stanislav bol výborným historikom, manipuloval s faktami v prospech Nitry rovnako, ako to ešte stále robí Prof. Kučera a Mgr. Steinhubel. Zemetrasenia sú v Oradei pomerne časté a to aj pomerne silné. Najsilnejšie zemetrasenia bývajú presne v ohybe rumunských Karpát v dedinke Vracea, kde sú otrasy aj cez 10 Richtera. Zaujímavé, že tieto skutočnosti v našej tlači akosi chýbajú.

Ešte odkaz od p. Alana Dologa k sclabonii.sk. V poslednom článku došlo k posunu k lepšiemu. Nie je pravdou, že som nesúhlasil so zverejnením svojho mena, ak by potreboval spomenúť moje meno a prednášku v Trenčíne. Som rád, že prednáška nechala stopu aj v aj v majiteľovi jedného portálu, ktorý sem vraj nechodí. Chýba už len sa odosobniť, zahrnúť naozaj všetky argumenty, ktoré tu na tomto portáli uvádzam spolu s Valamírom a čiastočne aj s adminom a urobiť experiment - skusmo premietnuť jestvujúce fakty a pramene o VM s priznaním jej ťažiska v Transylvánii, Banáte a Bihoru. Či sa tak nezbavíte nejasností. Zrazu sa vyjasní a všetko bude do seba zapadať. Ak nie vám, príde raz taký, ktorý nám dá za pravdu. Nedá sa donekonečna manipulovať, zamlčiavať a znásilňovať história nášho národa! Predsa je rúhaním nepriznať sa k zemi, ktorá bola našou min 600 rokov, na ktorej naši Slovenskí predkovia, vladykovia a kniežatá (králi) vytvorili našu slávnu, ale aj menej slávnu minulosť. Našu minulosť Slovenskú. Či sa nám to páči, alebo aj nie. Veda nie je o pocitoch a politike, ale o faktoch a indíciách. Rovnako, ako detektívka :-)

Samozrejme, že tento vstup priamo súvisí aj s článkom tu: http://sloveni.forumsk.com/t35-topic Metodov kláštor vo Veľkom Varadíne.

Svetomír

Návrat hore Goto down

Zobraziť predchádzajúcu tému Zobraziť nasledujúcu tému Návrat hore

Povolenie tohoto fóra:
Môžete odpovedať na témy v tomto fóre.