Slovensko a Sloveni
Prezerať časť fóra môžete dočasne aj bez registrácie.

BEZ REGISTRÁCIE NEVIDÍTE VŠETKY PRÍSPEVKY ANI CELÚ DISKUSIU

Najnovšia diskusia
» Sven Grosch a jeho originalita v histórii Veľkej Moravy
Št apríl 27, 2017 6:21 pm pre walibuk

» Paralela Thoth, Maďari a Slováci
St apríl 26, 2017 10:55 pm pre walibuk

» Sarmati a ich naša ríša
Ut apríl 25, 2017 2:09 pm pre igor1235

» Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka
Po apríl 17, 2017 12:12 pm pre slavoslav

» Pôvod Slovanov
Št apríl 13, 2017 5:43 pm pre Amin

» Sviatok všetkých nie svätých
Ne apríl 02, 2017 4:15 pm pre Amin

» Pomoc pri zisteni obci
Po marec 27, 2017 9:03 pm pre igor1235

» Pôvod Slovanov z pohľadu západných genetikov
Št marec 23, 2017 11:49 am pre Anonymný

» MAPY STARÉHO SLOVENSKA
Ut marec 21, 2017 9:10 pm pre Amin

» Macbeth a dejiny Veľkej Moravy
Ne marec 19, 2017 9:22 pm pre Amin

» Totožnosť Slovenov so Slovákmi a Slovincami ?
Pi marec 17, 2017 1:16 pm pre igor1235

»  Mojmírova Veľká Morava mala mocenské centrum aj v Sedmohradsku III. časť
Št marec 16, 2017 11:35 am pre igor1235

Vybrané fotografie z múzea v Alba Iulii

Pridať novú tému   Zaslať odpoveď

Zobraziť predchádzajúcu tému Zobraziť nasledujúcu tému Goto down

Vybrané fotografie z múzea v Alba Iulii

Odoslať pre Svetomír za Št júl 14, 2016 7:08 pm

Predovšetkým chcem zdôrazniť dve veci:
tieto fotky sem vyberám na žiadosť admina.
Na fotenie v múzeu som dostal za 15 lei licenciu na fotografovanie a zverejňovanie bez problémov. U nás, napr. v Ponitrianskom múzeu v Nitre by sa asi pominuli, keby som si dovolil fotiť a nedajbože aj zverejnil. U nás sa len zakazuje, čo sa dá. My sme opak Rumunov. A to nie je vždy dobré. Myslím si ale, že v tejto veci majú oni navrch: vykopávky sú majetkom štátu a štát poskytuje tieto veci ľuďom na to, aby boli múdrejší. Keď som v Rumunsku, nadobúdam presvedčenie, že my sme na seba veľmi zlí a radi sme zlí!

Všimneme si len obmedzený počet fotiek, pretože už ma bolí zadok - vkladanie je časovo veľmi náročné. Exponáty sa našli v Alba Iulii

Doba Burebistu - Dákovia na istý čas navštívili aj Slovensko, Nitru nespomínajú, len Nitriansky Hrádok pri Šuranoch

Trajan porazil Decebala

kult Apollona

Nastala doba príchodu Slovanov - Vandalov. Oni to prezentujú ako sťahovanie, prechod Slovanov, dali nám na 600 rokov štatút imigrantov

Najviac zaujímavé obdobie - storočie III. - VIII. a potom až do X.

Znázornenie etáp výstavby katolíckej katedrály v Alba Iulii, v pevnosti Carolina - významný je ten žltý krúžok naznačujúci slovanskú rotundu, ktorá je staršieho data, ako je uvedené v legende. Povedal mi to historik, ktorý sa so mnou rozprával v múzeu. Predpokladal 8. - 9. storočie.Rovnako kostol sa začal stavať o mon. 100 rokov skôr, ako je to v legende.

Toto je len výber z fotiek exponátov múzea. Má to ilustrovať to, čo tu vo svojich článkoch predpokladám, alebo tvrdím. Toto sú neodškriepiteľné veci nezávislé na našej vôli a názore. Toto je proste nutné akceptovať.

Ešte dodám: porovnajte meče a sekery z veľkomoravskej doby v tomto pojednaní: http://www.hradiska.sk/2011/08/zbrane-nitranov-za-cias-velkej-moravy.html s fotografiami sekiea a meča z Alba Iulie:

ale najlepšie si pozrieť exponáty priamo v Bojnej, Zlatých Moravciach, či Nitre a porovnať z fotkami z A.I. Rád by som pripojil k tomu fotky z našich lokalít, ale v našich múzeách je fotografovanie zakázané - vraj by som mohol porušiť autorské právo autora tých predmetov. Urobte si záver sami. Nevidí ten, kto nechce.

foto: Alan Dolog
zverejnil so súhlasom autora Svetomír 14.7.2016

Naposledy upravil Svetomír dňa So júl 16, 2016 7:36 pm, celkom upravené 1 krát.
Svetomír

Počet príspevkov : 378

Návrat hore Goto down

Zobraziť predchádzajúcu tému Zobraziť nasledujúcu tému Návrat hore

Povolenie tohoto fóra:
Môžete odpovedať na témy v tomto fóre.