Počet komentárov
Svetomír (313)

walibuk (208)

Amin (193)

igor1235 (107)

Valamir Magyár (56)

Vlado (38)

Jas (29)

juraj (26)

Logofat Valassky (21)

Peter Per. (18)

Najčítanejšie príspevky vložil:
Svetomír

Amin

Valamir Magyár

walibuk

Jas

igor1235

amatér

Najviac diskutoval tento týždeň
Svetomír

igor1235

Franti Vandal

Najviac komentárov tento mesiac
Svetomír

Amin

walibuk

igor1235

Jas

slavoslav

Valamir Magyár

Vlado

Janus

Lekalo

Vybrané fotografie z múzea v Alba Iulii

Pridať novú tému   Zaslať odpoveď

Zobraziť predchádzajúcu tému Zobraziť nasledujúcu tému Goto down

Vybrané fotografie z múzea v Alba Iulii

Odoslať pre Svetomír za Št júl 14, 2016 7:08 pm

Predovšetkým chcem zdôrazniť dve veci:
tieto fotky sem vyberám na žiadosť admina.
Na fotenie v múzeu som dostal za 15 lei licenciu na fotografovanie a zverejňovanie bez problémov. U nás, napr. v Ponitrianskom múzeu v Nitre by sa asi pominuli, keby som si dovolil fotiť a nedajbože aj zverejnil. U nás sa len zakazuje, čo sa dá. My sme opak Rumunov. A to nie je vždy dobré. Myslím si ale, že v tejto veci majú oni navrch: vykopávky sú majetkom štátu a štát poskytuje tieto veci ľuďom na to, aby boli múdrejší. Keď som v Rumunsku, nadobúdam presvedčenie, že my sme na seba veľmi zlí a radi sme zlí!

Všimneme si len obmedzený počet fotiek, pretože už ma bolí zadok - vkladanie je časovo veľmi náročné. Exponáty sa našli v Alba Iulii

Doba Burebistu - Dákovia na istý čas navštívili aj Slovensko, Nitru nespomínajú, len Nitriansky Hrádok pri Šuranoch

Trajan porazil Decebala

kult Apollona

Nastala doba príchodu Slovanov - Vandalov. Oni to prezentujú ako sťahovanie, prechod Slovanov, dali nám na 600 rokov štatút imigrantov

Najviac zaujímavé obdobie - storočie III. - VIII. a potom až do X.

Znázornenie etáp výstavby katolíckej katedrály v Alba Iulii, v pevnosti Carolina - významný je ten žltý krúžok naznačujúci slovanskú rotundu, ktorá je staršieho data, ako je uvedené v legende. Povedal mi to historik, ktorý sa so mnou rozprával v múzeu. Predpokladal 8. - 9. storočie.Rovnako kostol sa začal stavať o mon. 100 rokov skôr, ako je to v legende.

Toto je len výber z fotiek exponátov múzea. Má to ilustrovať to, čo tu vo svojich článkoch predpokladám, alebo tvrdím. Toto sú neodškriepiteľné veci nezávislé na našej vôli a názore. Toto je proste nutné akceptovať.

Ešte dodám: porovnajte meče a sekery z veľkomoravskej doby v tomto pojednaní: http://www.hradiska.sk/2011/08/zbrane-nitranov-za-cias-velkej-moravy.html s fotografiami sekiea a meča z Alba Iulie:

ale najlepšie si pozrieť exponáty priamo v Bojnej, Zlatých Moravciach, či Nitre a porovnať z fotkami z A.I. Rád by som pripojil k tomu fotky z našich lokalít, ale v našich múzeách je fotografovanie zakázané - vraj by som mohol porušiť autorské právo autora tých predmetov. Urobte si záver sami. Nevidí ten, kto nechce.

foto: Alan Dolog
zverejnil so súhlasom autora Svetomír 14.7.2016

Naposledy upravil Svetomír dňa So júl 16, 2016 7:36 pm, celkom upravené 1 krát.

Svetomír

Počet príspevkov : 313

Návrat hore Goto down

Zobraziť predchádzajúcu tému Zobraziť nasledujúcu tému Návrat hore

Povolenie tohoto fóra:
Môžete odpovedať na témy v tomto fóre.