Slovensko a Sloveni
Prezerať časť fóra môžete dočasne aj bez registrácie.

BEZ REGISTRÁCIE NEVIDÍTE VŠETKY PRÍSPEVKY ANI CELÚ DISKUSIU

Najnovšia diskusia
» Pomoc pri zisteni obci
Yesterday at 6:30 pm pre Anonymný

» Pôvod Slovanov z pohľadu západných genetikov
Št marec 23, 2017 11:49 am pre Anonymný

» MAPY STARÉHO SLOVENSKA
Ut marec 21, 2017 9:10 pm pre Amin

» Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka
Po marec 20, 2017 12:17 am pre Amin

» Macbeth a dejiny Veľkej Moravy
Ne marec 19, 2017 9:22 pm pre Amin

» Totožnosť Slovenov so Slovákmi a Slovincami ?
Pi marec 17, 2017 1:16 pm pre igor1235

»  Mojmírova Veľká Morava mala mocenské centrum aj v Sedmohradsku III. časť
Št marec 16, 2017 11:35 am pre igor1235

» Metodov kláštor vo Veľkom Varadíne ?
Ut február 28, 2017 7:56 pm pre Amin

» História a politika
Ut február 28, 2017 12:48 pm pre igor1235

» Záhada nápisu na Velestúre
So február 25, 2017 1:39 pm pre Amin

» Runové písmo a iné otázky a problémy
Ne február 19, 2017 9:54 pm pre slavoslav

» Ariáni a ariánstvo na Slovensku a v Európe
So február 11, 2017 9:11 am pre Svetomír

Cestovanie s Jožkom Banášom - druhá cesta do Sedmohradska

Pridať novú tému   Zaslať odpoveď

Zobraziť predchádzajúcu tému Zobraziť nasledujúcu tému Goto down

Cestovanie s Jožkom Banášom - druhá cesta do Sedmohradska

Odoslať pre Svetomír za Pi august 12, 2016 8:57 pm

Moje druhé cestovanie do Sedmohradska sa uskutočnilo na to, aby som celkom dosť vecí overil, ale aj tak Sedmohradsko prekvapilo. Mnohým. Krátený cestopis je na portáli:

http://www.jozefbanas.sk/index.php/zaujimavosti/589-expedicia-za-slovenskou-historiou-do-sedmohradska

Jožko Banáš je môj dobrý priateľ. Bolo nám spolu veľmi fajn. Dobrý spoločník na cesty, zvedavý a vnímavý človek s mimoriadnou inteligenciou. Som rád, že je.

Článok bol napísaný bezchybne, preklepy a zlé podanie poradia dní zapríčinil zaneprázdnený admin, azda si nájde čas a opraví to.

Azda si nájdem čas aj ja, aby som spísal nové zistenia aj pre vás, čitateľov.

Predošlem, že som nedokázal zistiť, podľa ktorých hradov sa Sedmohradsko nazvalo. A na hrade Kalník = Calnic je to krásne znázornené. Je to na jednej zo zverejnených fotiek na tom portáli. Vyplýva z toho, že Sedmohradsko bol názov pre malé územie od Sebeša po Brašov.
História sa teda nedá robiť len doma pri PC a knihách, ale je nevyhnutné vycestovať, pozrieť morfológiu krajiny a pod.
Zatiaľ toľko.

Naposledy upravil Svetomír dňa St september 28, 2016 7:07 pm, celkom upravené 2 krát.
Svetomír

Počet príspevkov : 371

Návrat hore Goto down

Zalau nie je Zolov

Odoslať pre Logofat Valassky za Ut september 27, 2016 9:11 pm

Velmi pekne miesta pekne opisane panom Dologom. Mozno keby sme mali trochu viac stastia, boli by sme sa v "telecabine" na hrad Deva s panmi Dologom a Banasom aj stretli.
Dovolim si doplniť :
1.Na hrade Deva vladol Peter Cak, otec nam dobre znameho Matusa Caka Trencianskeho
2. Iancu Hunedoara, alebo Sibinianin, alebo Hunady Janos mal len dvoch synov, Ladislava a Mateja Korvina. Ladislav bol popraveny za vraj vrazdu popredneho exponenta zahranicnych zaujmov v Uhorsku, Ulricha Celjskeho zo Slovinska.
3. Zalau nie je Zolov. Transylvanec vam povie ze sa vola Salas. Tak nieje to slovenskejsie ako nejaky turkicky Zoltan-Sultan?
4. Transylvanske knieza Gelu bol pravdepodobne dako-roman, teda Valach. Gelu je skor Gyula ako Bela. Gyula je Julius alebo Duso. Gyula ostal aj po tzv. Porazke od staromadarskeho kmenoveho zvazu najvyssou funkciou v rannom Uhorskom kniezactve na uzemi "dobytej" Transylvanie. Opat nieco nesedí na bajke o dobyti krajiny uprostred Karpat. Nasvedcuje to opat urovnaniu ranneho uhorskeho spolocenstva konsenzom a rozdelením medzi rovnych.

Logofat Valassky

Počet príspevkov : 21

Návrat hore Goto down

wiki sa mýli

Odoslať pre Svetomír za Ut september 27, 2016 9:54 pm

Pán Dolog ďakuje za uznanie.
K bodu 1. len dodám: maďari sa dušujú, že rod Čák, Csáky prišiel sem s Arpádovcami. Hrad Devín bol postavený ale omnoho skôr, ako naše hrady, azda už v VII storočí, po hrade Kalník.

K bodu 2. ako si vysvetlíte túto fotografiu od troch katafalkov? V strede je Ioan turkobijec. Niečomu sme nerozumeli? Možno. Je tam jasne napísané Ifju, čiže mladší. Takže Ladislav ako najstarší sa narodil 1433, potom bol Ján, ten umrel r. 1442 a nakoniec sa narodil Matej Korvín 1443. Tak to vnímam ja. Ján zrejme umrel veľmi mladý. Ale katafalk má rovnaké rozmery, ako ostatný dvaja. Zaujímavé, že matka tam pochovaná nie je.

toto je katafalk Jána mladšieho

K bodu 3. Kraj Salaš sa rumunsky píše Sălaj. J sa číta ako š.Lenže mesto sa píše Zalau, číta ako zaləw. To ə sa ani nevyslovuje. Myslím, že sa mýlite.

K bodu 4. Glad bol bulharský Klad. Menumorut bol Menu=Mojmír morut = moravský. A Gelu bol skôr Beloslav, ako Gelu dako-roman, či dokonca Gyula, pretože: a) dákovia boli po r. 172 totálne zdecimovaní a zvyšky vyhnané do hôr. Následne tam jednoznačne vládli Slovania, Huni a Góti. Dákovia si neškrtli ani b) po príchode Maďarov a až tí doniesli Gyulu - druhého najmocnejšieho muža menom Tuhutum do krajiny, ktorý po "Gelu" prevzal Kluž, alebo rovno Alba Iuliu kvôli bohatstvu a pevnosti.
Svetomír

Návrat hore Goto down

Sarcofagul lui Johannes Miles, fratele lui Iancu de Hunedoara

Odoslať pre Logofat Valassky za St september 28, 2016 8:31 pm

Wiki sa mozno myli ale netreba vychadzat len z madarskych pramenov.

Teda Janko Hunady mal brata Janka asi primenim Milesa, teda Janka Hunadyho, mladsieho. Valassky pramen z ktoreho cerpam viem predložiť po 7 dnoch (obmedzenie admina).

Na margo toho ci otec Janko Hunady pretrpel popravu synka Ladislava treba dodat len to ze Janko Hunady bol uz rok v hrobe, kedy doslo k poprave Ladislava (je to aj na Dologovych fotkach).

Logofat Valassky

Návrat hore Goto down

Zdecimovana Dacia?

Odoslať pre Logofat Valassky za St september 28, 2016 9:07 pm

Although the Romans conquered and destroyed the ancient Kingdom of Dacia, a large remainder of the land remained outside of Roman Imperial authority.
Inymi slovami, Rimania trosku rozsirili svoju otrokarsku minirisu smerom na severovychod do velkorise slobodnych a hrdych ludi, tzv. Barbaricum. V tomto pre rimskych knihomolov a zarucenych cestovatelov sa nachadzala nadalej slobodna v porovnani s rimskym ulovkom obrovska Dacia. Z toho vyplyva, ze Gelu je Gyula a Julo. Aj dnes existuje napr. Moldavske muzske meno Jelo. Navyse, Mauro Orbin v Krljevstvo Slavjana zaclenuje Dakov medzi Slovanov (stotoznujem sa skor s pojmom ajProto-Slovanov). Dacky, teda valassky jazyk nieje s velkou pravdepodobnostou vychodoeuropskym reprezentantom romanskych jazykov, ale naopak, bude indoeuropskym predchodcom latinciny. Toto tvrdenie vsak naznacuje inu moznost vysvetlenia tzv. Slovanskych toponym na uzemi Transylvanie a pojmov v dnesnej rumuncine (a ma pravdu pan Dolog, ked pocuje slovenske a nie slovanske znenie nazvov a slov). Totiz s velkou pravdepodobnostou existovali v Barbaricu vyspele ale rimskymi vedatormi pohanene politicke mechanizmy o ktorých existuju urcite indicie aj dnes. Napriklad biatec Cobrovomaro zobrazujuci akusi konfederaciu panovnikov podobajucich sa na clenov naroda Markomanov a Dakov. Taktiez rimske Machiavelisticke ucelove sveti prostriedky, teda Divide et impera klamstvo a kaz v dobe kedy slovo bolo skutocne cestne.
Dalsia indicia ze Daci nemohli byt zdecimovani je ze Peter Asen a Kalojan, zakladatelia 2.bulhaskej rise boli Valasi, teda Daci-rimania. Dnesne poznanie narodov Barbarica sa nesie v znameni velmi obmedzenych informacnych zdrojov suvekych histerikov ako aj vedomej manipulacie s vedomim mas v zmysle rozdel mamuta na kusocky a dokazes ziest aj mamuta. V skutocnosti mnoho zdanlivo cudzich narodov Barbarica by sme mohli povazovat za predkov, ba co viac niektore z nich boli aj predkami samotnych Rimanov a Etruskov.

Logofat Valassky

Návrat hore Goto down

zaujímavé rozuzlenie, či zamotanie?

Odoslať pre Svetomír za St september 28, 2016 9:14 pm

N
o vďaka, pán Logofát :-). Naozaj je to zaujímavé. Johanes Hunyady mal brata Johanesa Milesa, ...hm divné. Skratka ifj. znamená maďarsky mladí, mládenec...to zvádza veriť, že sa jedná o "mladšieho", teda syna. Nejako sa mi to celé nezdá.

Ale s tou popravou máte pravdu, strelil som capa :-). Ešteže bol po smrti :-). To zmažem.

A medzitým druhý príspevok.
Číta sa to ťažko, až sa v tom strácam. Ale predsa som vytuššil o čo ide, takže asi toľko: Dákovia boli podľa Rimanov na hlavu porazení, posledné útočisko v boji mali na skalnatom brale Piatra Craivii (inak Apulon), na ktorom spáchal samovraždu ich vojvoda Decebal. Zvyšky národa ušli do hôr, alebo za ne. V Sedmohradsku vystriedali Rimanov od r. 272 - 282 Slovania, Vandali.
O pôvode Dákov, resp. Rumunov píše vo svojej knihe prof. Luciana Boiu "Rumunsko, krajina na hranici Európy. Smeje sa z Rumunov, akí chcú byť potomkovia Dákov a Rimanov a pritom v ich jazyku je 30% slovanských, 20% maďarských, 30% latinských a 20% dáckych slov. Podobné je to z ich DNA, ich krvou. Len sa choďte na nich pozrieť. Až na pár "Dákov" samé slovanské typy, okolo Aradu, Temešváru a Oradei maďarské. Celý Salaš - Slovania. Rovnako od Aradu smerom na Devu...
Svetomír

Návrat hore Goto down

Re: Cestovanie s Jožkom Banášom - druhá cesta do Sedmohradska

Odoslať pre Logofat Valassky za St september 28, 2016 10:21 pm

Nepochopili ste, ziadne zvysky naroda neusli do hor. Tento narod bol sucastou hor ktore su po nom aj pomenovane dodnes. Dacky Karpovia a Karpaty. Jednoduche ako facka.

Logofat Valassky

Návrat hore Goto down

Decebal

Odoslať pre Svetomír za Pi september 30, 2016 9:59 pm

Tak, ako dácki Karpovia boli súčasťou hôr (podľa vás), boli aj súčasťou nížin. Predsa Burebista mal síce pevnosti v horách ( Blidaru, ˇPiatra Rose a pod.), ale Dákovia predsa obrábali aj polia a pásli na lúkach dobytok. Rimania ich r. 171 - 172 zdecimovali, Decebal spácha samovraždu. Pod Blidaru postavili Rimania Sarmizegetusu, v Alba Iulii = Apolune = Belgrade Karolinu a na Salaši Porolissum. Dákovia boli doslova rozprášení. Riman hovorí: vyvraždení. Prosím, prečítajte si predošlé práce zverejnené Svetomírom. Preto sa vám zdá, že som nepochopil vaše tvrdenia. Nie nepochopil. Moje stanovisko sa akosi odlišuje od vášho. Je uveriteľnejšie.
Svetomír

Návrat hore Goto down

Decebal, ujednotte si ci odpovedate Svetomirovi alebo Logofatovi Valasskemu

Odoslať pre Logofat Valassky za So október 01, 2016 12:15 am

Rad by som Vam totizto odpovedal ak ste Decebal.
Ak ste Decebal, vyjadrujete sa o prastarom dackom kralovi akoby ste si jeho meno navliekol na tejto domene len tak nezavazne, ako had ktory moze svoju komunikácii kedykolvek zvliect. Pane

Logofat Valassky

Návrat hore Goto down

Vysvetlenie Logofátovi

Odoslať pre Svetomír za So október 01, 2016 7:19 pm

Pane, vitajte na tomto portáli. V kľude si ho prezrite. Má síce nedostatky, ktoré zavinil programátor, je vecou admina, že si vybral tento druh, musíme ho rešpektovať.

Decebal je názov môjho príspevku. Autor sa zobrazuje pod názvom. Je tam Svetomír, čiže ja. Hoci je tam uvedené "pre" Svetomír, správne má byť "od" Svetomíra. Odpovedal som vám.
Admin sa snažil, ale tieto nedostatky nevedel odstrániť, nepodarilo sa. Je to americký poskytovateľ...ja som tu "len" moderátor.
Svetomír

Návrat hore Goto down

Zdecimovana Dacia?

Odoslať pre Logofat Valassky za So október 01, 2016 9:13 pm

Svetomir, dakujem za upozornenie na zaludnosti v odkazoch diskusie k clankom.

Ak sa chceme bavit o zdecimovani Dacie a vyhladeni Dakov, musime si povedat ktorych a tiez preco by to mala byt tema tohto portalu. Takze, napr. Tu je mapa: (o 7 dni)

Na tejto mape je vidiet ako to v skutocnosti bolo so zdecimovanim Dakov. Vacsia cast zostala aj po obsadeni rimanmi nedotknuta. Toto nie je konspiracia ani nedostupny zdroj.
Potial sa bavime o oficialne znamych okolnostiach. Nebudem sa vyjadrovat k tomu ze Rimania postavili hlavne mesto Dackeho kralovstva Sarmiszegetustu, co je samozrejme nezmysel.
Cize uz teraz by to nesedelo, ze Trajanus zdecimoval dacky narod.
Teraz podme dalej. Daci su Geti a naopak. Daci su Traci a naopak. Geti su Tisageti aj Masageti. Masageti sidlili severne pri Kaspickom mori a Tisageti pri Tisze. Kralovna Masagetov ktora ponorila Kyrovu hlavu do vreca s krvou aby sa jej konecne nasytil sa volala Tamara. Mozno ju citat aj Ta-mira. Koncovka -mir, -mer uz pripomina Slovanov. To hovori aj Orbini, Daci su Slovania. Dalej Bulhar Cilingirov rozsiruje definiciu Dakov-Getov, ked prehlasuje Ze Geti a Goti boli jeden a ten istý pojem. Ako to je teda s tým zdecimovanim Dakov? Dako-skytsko-sarmatske osidlenia su dokazane pri Kosiciach a myslim v Bratislave. Vsetko neuveritelne veci? Bol niekedy rimsky vojak za Karpatami? Bol v dnesnej Kosickej kotline? Bol za hornym tokom Dunaja (trvalejsie ako legat Maximus pri Trencine)? Bol za Tiszou? Bol na uzemi dnesnej Ukrajiny alebo Kazachstanu? No asi nebol a teda ani nemohol tamojsich Dakov zdecimovat. Povznesme sa trochu nad presnost pomenovania hlavne u exonymov a lokalizaciu jednotlivych narodov Barbarica podla klasickkych rimskych pramenov. Predpokladajme ze su nepresne a ideologicky tendencne. Mohli mat za ukol rozdelit mamuta na mensie zozratelne susta. Ovidiove opisy barbarskych Dakov taktiez. Odputat sa od jemnych technik vojnovej propagandy a spravodajskych hier, inac bude cloveku I nadalej pred ocami prekryvana pravda plastikom potemkinovkych malovanych kulis.

Logofat Valassky

Návrat hore Goto down

Sarmizegetusa

Odoslať pre Svetomír za So október 01, 2016 9:54 pm

Sarmizegetusu ako svoje sídlo samozrejme postavili Rimania rovno pod bývalými pevnosťami Dákov, rovno pod najhlavnejšou pevnosťou Blidaru a ich kultovým miestom Sarmizegetusou Regiou. Túto pevnosť pravdepodobne zbúrali Góti ešte pred tým, ako do Dácie prišli Vandali. Provincia Dacia bola od r. 106 do 272 (ja si myslím, že až do r. 282) Rímskou samostatnou provinciou kvôli náleziskám soli, zlata, striebra, medi a železa. Udržali ju len 165 (175) rokov. Nikde som nikdy nenapísal, že Sarmizegetusu postavili Rimania ako hlavné mesto Dákov. Nepíšem o Kazachstane. Píšem o Sedmohradsku. Dákmi sa zaoberám len potiaľ, pokiaľ súvisia so Slovanmi. Geto - Dácke spolužitie samozrejme existovalo, neodvažujem si suverénne napísať, že Geti boli Góti. Pripustil by som ochotnejšie, že Geti boli Gepidi.  Shocked  Doporučujem prečítať si moje cestopisy v Sedmohradsku, alebo rovno celý článok Mojmírova Veľká Morava mala mocenské centrum aj v Sedmohradsku I. - III. časť s fotkami v samostatnom vstupe.

Dáci, Thráci, Draci, ktorí majú dodnes symbol draka. V tom sa akotak zhodneme.
Svetomír

Návrat hore Goto down

Sarmizegetusa alebo Ulpia Traiana

Odoslať pre Logofat Valassky za Ne október 02, 2016 11:33 am

Napisal ste "postavili Rimania Sarmizegetusu" a na to som reagoval. Ak sa povie názov bez privlastku, je samozrejme ze sa nim rozumie vyznamnejsi alebo prvy nositel -zastupca. Vyznamnejsi a prvy nositel nazvu Sarmizegetusa je hlavne mesto Dackeho kralovstva Sarmizegetusa. Rimania postavili Ulpiu Traianu Sarmizegetusu Coloniu. Toto je dolezite v buducnosti nemiesat.
Prečítajte si moje vyjadrenia, nič som nemiešal. Výčitka je účelová, aby ste mali navrch.
Mozno mate pravdu a mozno je z-amer aby sme si tazko rozumeli aj ked pouzivame rovnaky jazyk. Ja som sa k pojmu Sarmizegetusa dostal velmi davno a oddelene od Ulpia Trajana, takze sa priznavam ze tu druhu Sarmisegetusu takto nemam v pamati kategorizovanu. Z pohladu mojich potuliek po nasej minulosti jej neprikladam vyznam pretoze neocakavam, ze mi jej studium prinesie nieco odlisne od toho co som sa ucil kedysi davno v skole - nemam na mysli megabity dalsich informacii, ale hovorim o prekrytom koncepte skutocnych dejin ludskeho napredovania.
Ul-pia -zeby Vel-zbozna alebo Vel-Deus Boh (ako El-Dia)? Traianus?
Sarmizegetusa je vraj mozne etymologicky vyskladat aj ako:
Sarmat-si-Get-us co by potvrdzovalo Cvengrosovu uvahu o reverze biatecu COBROVOMARO.
Súhlasím, zaujímavá úvaha, je možné, ba azda pravdepodobné, že by to mohlo tak byť. Pochopiteľne, že svätyňa Sarmizegetusa Regia bola skôr, ako Trajan dobyl Dáciu. Práve preto, aby pokoril aj dáckeho (Sarmatského a Getského? ducha) nazval svoju stavbu Sarmizegetusa.

Uvazujme dalej, ak ULPIA znamena Velky ZEUS/DIOS Trajanus, preco to muselo byt takymto sposobom declarovane? Co sa malo v podvedomi porazenej casti Dacie ulozit? Koho tym chcel rimsky ideolog prebit? Z coho ma dobyvatel najvacsie obavy? Ak uvazujem spravne, tak najvacsie obavy ma zo straty investicnych prostriedkov vynalozenych na drahu kampan a hlavne zo nezahojenia ran dackym zlatom. Kto a ako ho aj po DECEBALOVEJ smrti ohrozoval? Kto ho matal? Odpoved po precitani Vasho cestopisu.
Po prečítaní cestopisu si dajte aj tie tri diely Mojmírovej Moravy. Trajan si údajne ihneď po dobytí Dácie z nej odviezol 186 t zlata a 400 ton striebra. Myslím, že toto bolo so ziskom. Manko nehrozilo. O toto ide aj dnes. Viď Ukrajina.

Logofat Valassky

Návrat hore Goto down

Zobraziť predchádzajúcu tému Zobraziť nasledujúcu tému Návrat hore

Povolenie tohoto fóra:
Môžete odpovedať na témy v tomto fóre.