Slovensko a Sloveni
Prezerať časť fóra môžete dočasne aj bez registrácie.

BEZ REGISTRÁCIE NEVIDÍTE VŠETKY PRÍSPEVKY ANI CELÚ DISKUSIU


História a politika

{STRÁNKOVANIE}

Zobraziť predchádzajúcu tému Zobraziť nasledujúcu tému Goto down

História a politika

Odoslať pre Vlado za Ne máj 24, 2015 6:55 pm

First topic message reminder :

Ani som to nepozrel: "Stanovisko slovenských historikov k šíreniu pseudohistoriografie (z 15. mája keď sa konalo v Matici slovenskej kolokvium na tému Neodborná historiografia na Slovensku".
No, skutočne výberová zostava: senilné autority, prihlúpli kritici (napr. J....) a samozvaní profesionáli (napr.H ....), čo sa živia kde čím, len nie históriou a zakysnutí čechoslovakisti (napr. L....). Škoda čítať.
avatar
Vlado
Dopisovateľ

Počet príspevkov : 63
Členom fóra od : 08.05.2015

Návrat hore Goto down


Re: História a politika

Odoslať pre Anonymný za St marec 07, 2018 2:00 pm

Tá posledná veta bolí najviac. Nuž, barbaricum.

Anonymný
Anonymný


Návrat hore Goto down

Re: História a politika

Odoslať pre walibuk za St marec 07, 2018 3:17 pm

A čo Ti bráni vymaniť sa z historickej pasce Poliakov, Čechov, Maďarov ? Z lahostajnosťou Slovákov toho moc nenarobíš.

Češi si môžu v Čechách robiť čo sa im zachce. Je to ich krajina.

Ten dokument o Moravských Chorvátoch som žial nevidel. Teraz sa o nich začalo hovoriť v súvislosti s kriminálnym chovaním Čechov voči menšinám po druhej svetovej vojne. Je to ich vnútorná diskusia.

walibuk
Majster

Počet príspevkov : 475
Členom fóra od : 15.03.2016

Návrat hore Goto down

Re : História a politika

Odoslať pre igor1235 za St marec 07, 2018 9:06 pm

walibuk napísal:A čo Ti bráni vymaniť sa z historickej pasce Poliakov, Čechov, Maďarov ? Z lahostajnosťou Slovákov toho moc nenarobíš.
Možno na začiatok skúsiť aspoň raz požiadať slovensky o slovenský chlieb v predajňach a vedieť to vysvetliť Smile

igor1235
Majster

Počet príspevkov : 366
Členom fóra od : 09.05.2015

Návrat hore Goto down

Re: História a politika

Odoslať pre walibuk za St marec 07, 2018 9:39 pm

Ty ničíš našu osvetovú prácu, roky hovoríme Slovenským Maďarom že ak Slovenský chlieb jedia, tak aj Slovenskú pesničku by mali spievať a ty toto tuto, že Slovenský chlieb nie je. A čí to je chleba, ak sa z našej pšenice, z našej múky, u nás a našimi pekármi pečie? Jeden čas k nám vozili z Rakúska velmi dobrý chlieb, prestali, asi sa im to neoplatilo. Myslím si že dnes je 99,9% chlebov pečených na Slovensku. Príklad, choď si do Maďarska objednať v reštaurácii Maďarský guláš, nič také nepoznajú, len Marha perkelt. Takže Maďarský guláš môžme považovať za tradičné Slovenské jedlo.

walibuk
Majster

Počet príspevkov : 475
Členom fóra od : 15.03.2016

Návrat hore Goto down

Re : História a politika

Odoslať pre igor1235 za Št marec 08, 2018 2:37 pm

Walibuk si dobrý chlap, ale je to inak ... Každý národ, teda aj my Sloveni by sme si mali vedieť vypýtať vlastné domáce tovary, služby a pod. vyrobené našimi vlastnými rukami. Česi to robia šikovne, privlastňujú si aj to čo im nepatrí. Napr. pod Václavakom v Prahe predávajú Trdlo alebo aj Trdelník ako typický český národný výrobok. Alebo v predajni chleba, pýtal som si polovicu vyrážkového a predavačka sa ma opýtala či chcem ten český chlieb ... Smile

igor1235
Majster

Počet príspevkov : 366
Členom fóra od : 09.05.2015

Návrat hore Goto down

Re: História a politika

Odoslať pre walibuk za Št marec 08, 2018 6:23 pm

Tým že slovenský chlieb nazveme Slovenský, sa nič nezmení. Češi si môžu robiť doma čo chcú a my sa nemusíme hneď po každom opičiť. Mne sa ten reklamný vreskot o poctivých českých výrobcích zdá nedôstojný. Najmä ak poctivé slovenské telacie mäso z pasienkov vyvážame a my kupujeme v reťazcoch hovädzie z celej európy kŕmené zmeskami.
Zajtra ide malá časť apatického Slovenského národa protestovať do ulíc proti oligarchickému systému.

walibuk
Majster

Počet príspevkov : 475
Členom fóra od : 15.03.2016

Návrat hore Goto down

Re : História a politika

Odoslať pre igor1235 za Št marec 08, 2018 8:12 pm

Nevidím v tom nič zlého, mali by sme poznať slovenský kvalitný - nekvalitný tovar, ale aj vedieť pomenovať výsledok práce rozumu a našich rúk. Iná vec je, koľko a v akej kvalite Slovensko vlastné tovary vyrába a ako sa vie presadiť na konkurenčnom trhu.

igor1235
Majster

Počet príspevkov : 366
Členom fóra od : 09.05.2015

Návrat hore Goto down

Re : História a politika - úvaha

Odoslať pre igor1235 za St apríl 04, 2018 12:46 pm

František Palacký ( 1798 -1876 ) český historik, politik a kultúrny činiteľ, autor prvej syntézy českých národných dejín (Dějiny národu českého v Čechách i v Moravě). Ako vidíme z nadpisu Češi považovali už vtedy Veľkú Moravu za svoju. A nasleduje odpoveď Záborského na palackého Dejiny.       Jonáš Záborský (1812 - 1876) - historik, ktorý sa výrazne podpísal pod vývin a dotváranie vtedajšej koncepcie slovenskej historiografie dejín. Svoje najrozsiahlejšie dielo Dejiny kráľovstva Uhorského od počiatku do časov Žigmundových, tvoril takmer 20 rokov, kde zachytil dejiny nášho priestoru, Slovákov, Maďarov, veľkomoravského a uhorského obdobia od roku 800 do roku 1395 vlastným pohľadom. Dejiny sú datované v roku 1875 a na vydanie čakali 137 rokov aj vďaka Matici Slovenskej. Časti originálnych spisov Záborského  sú ešte stále v Prahe.                                                                        
Jiří Polívka ( 1858 - 1933 ) uznávaný český slavista, istý čas vedúci funkcionár Československej akadémie vied. Tento človek navrhol v r. 1883 v štúdii Kterým jazykem psány jsou nejstarší památky jazyka slovanského – starobulharsky či staroslovensky?, aby sa namiesto dovtedy všeobecne používaného pojmu „staroslovenský jazyk“ začal používať termín „staroslověnský jazyk“. Aj keď Polívkov pokus odmietali najmä poľskí slavisti, jeho českí kolegovia návrh prijali, lebo vedeli, o čo ide. A ich učenliví slovenskí žiaci, nevediac o čo ide, spoločne s koncepciou „československej jazykovej jednoty“ tiež prevzali grafému „ě“ a neskôr „ie“ a začali používať tvary Slovieni, sloviensky, staroslovienčina, hoci to nemá žiadne historické ani filologické opodstatnenie.
Cieľom tejto navonok „malichernej gramatickej novoty“, na ktorú sme si zvykli, mal byť pokus o prekonanie súvislosti medzi slovenčinou a najstarším kultúrnym jazykom Slovanov – Slovänov – Slovenov – Slovákov. Malá, nebadaná zámena „e“ za „ě“ a „ie“ mala prispieť (a aj prispela) k zoslabeniu starých národných tradícií Slovákov, a pripraviť tak pôdu na ich asimilovanie do „československej“ etnickej i jazykovej jednoty.
Prečo to hovorím ? Dňa 31.3.2018 v opakovanej verzii ČT  História CZ prostredníctvom historika Galušku a prítomných, na podnetné otázky moderátora oficiálne odznelo  (zhruba ): , Morava bola na území súčasnej Moravy a len malej časti južného Slovenska - podľa bleskurýchleho záznamu mapy v televízii to bolo iba širšie okolie Bratislavy, Svätopluk bol Moravským kráľom (vo význame bez Slovákov) - na tom malom území na mape a v ďaľšej reči Štefánik "nebol Slovákom". Že oni (teda k nám Slovákom) história Moravy im akože nepatrí ...  ak si všimneme chronológiu života Palacký-Záborský- Polívka  súvislosť medzi  manipuláciou histórie v prospech Čechov začína nadobúdať jasnejšie kontúry ... v čom ? Sústavným používaním názvu Veľká Morava a tým, že Slováci v jej názve sa nevyskytujú, tak teda Veľká Morava sa dotýka iba Moravákov. No a keďže slovenský Historický ústav SAV a podobné inštitúcie zaspinkali na zadočku, tak statoční  Česi nás  z „vlastníctva Moravy “ jednoducho vymazali. Podľa Frankov sme boli aj tak všetci Moravania. "Veľká Morava (a čo ak  Veľká Morava neexistovala, bola iba Morava rozdelená na dve časti? ) " za „normálnych okolností“  pozostávala aj zo Slovenska no postupným vplyvom - príčinením aj horeuvedených vedátorov z Čiech,  Slovensko jednoducho z hry o Moravu akosi pomaly ale iste vypadáva ... Nehovoriac  o tom ak Slováci tvrdia že  Devín je súčasť Moravského kniežatstva, potom Slováci sa sami zbavujú „dôkazu“ že boli súčasťou Moravy. Na druhej strane neviem o tom, že by existovali nejaké dôkazy, že by Devín do takého Moravského kniežatstva patril. A zbytok (neexistenciu terajších Slovákov) aj linguisticky Česi zdokumentovali.
Mimo toho ešte dodávam nejasnosti okolo Pribinu, prvého Slovenského štátu a jeho prezidenta, či nejasnosti okolo smrti Štefánika ... nás to nezaujíma, ale Čechov áno ... nepoznám národ a ich oficiálne  ustanovizne, ktoré sú tak ľahostajné k svojej vlastnej histórii .

igor1235
Majster

Počet príspevkov : 366
Členom fóra od : 09.05.2015

Návrat hore Goto down

Re: História a politika

Odoslať pre Postreh za Št apríl 05, 2018 2:08 am

To bude tým, že tie ustanovizne obhospodaruje iný národ. Nemôžem uviesť ktorý, lebo ten iný národ u nás prijal zákon, ktorý zakazuje ho menovať. Bude to asi tým, že Slováci v skutočnosti svoj štát ešte stále nemajú, lebo im vládne stále iný národ. Nemenovaný.

Postreh
Anonymný


Návrat hore Goto down

Re: História a politika

Odoslať pre walibuk za Št apríl 05, 2018 9:57 pm

To myslíš akože Maďari?

Štúrovcom bránili a predsa šírili povedomie národného sebapoznania, tak v čom je problém?
avatar
walibuk
Majster

Počet príspevkov : 475
Členom fóra od : 15.03.2016

Návrat hore Goto down

Re: História a politika

Odoslať pre Vlado za Pi apríl 06, 2018 1:58 am

Myslím, že Maďarov nemyslel,aj keď aj oni patria aspoň časť do našej piatej kolóny. Vždy je to problém nejakej privilegovanej alebo utlacanej vrstvy alebo inak odlišnej skupiny ktorá chce mať iné práva a povinnosti ako ostatní a keď o to prídu, cítia za poškodení. Takých nájdeme všade, nielen na Slovensku.
To je aj problém m moravských historikov, ktorý svoj komplex menejcennosti nahrádzajú komplexom nadradenosti. To prvé majú voči Čechom a to druhé voči Slovákom. Samozrejme, sem tam výnimka
avatar
Vlado
Dopisovateľ

Počet príspevkov : 63
Členom fóra od : 08.05.2015

Návrat hore Goto down

Re: História a politika

Odoslať pre Sponsored content


Sponsored content


Návrat hore Goto down

Strana 3 z 3 Previous  1, 2, 3

Zobraziť predchádzajúcu tému Zobraziť nasledujúcu tému Návrat hore


 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.