Slovensko a Sloveni
Prezerať časť fóra môžete dočasne aj bez registrácie.

BEZ REGISTRÁCIE NEVIDÍTE VŠETKY PRÍSPEVKY ANI CELÚ DISKUSIU

Najnovšia diskusia
» Pomoc pri zisteni obci
Yesterday at 6:30 pm pre Anonymný

» Pôvod Slovanov z pohľadu západných genetikov
Št marec 23, 2017 11:49 am pre Anonymný

» MAPY STARÉHO SLOVENSKA
Ut marec 21, 2017 9:10 pm pre Amin

» Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka
Po marec 20, 2017 12:17 am pre Amin

» Macbeth a dejiny Veľkej Moravy
Ne marec 19, 2017 9:22 pm pre Amin

» Totožnosť Slovenov so Slovákmi a Slovincami ?
Pi marec 17, 2017 1:16 pm pre igor1235

»  Mojmírova Veľká Morava mala mocenské centrum aj v Sedmohradsku III. časť
Št marec 16, 2017 11:35 am pre igor1235

» Metodov kláštor vo Veľkom Varadíne ?
Ut február 28, 2017 7:56 pm pre Amin

» História a politika
Ut február 28, 2017 12:48 pm pre igor1235

» Záhada nápisu na Velestúre
So február 25, 2017 1:39 pm pre Amin

» Runové písmo a iné otázky a problémy
Ne február 19, 2017 9:54 pm pre slavoslav

» Ariáni a ariánstvo na Slovensku a v Európe
So február 11, 2017 9:11 am pre Svetomír

Mojmír = OMHARVS ariánsky pán Slovenov už v V. storočí.

Pridať novú tému   Zaslať odpoveď

Zobraziť predchádzajúcu tému Zobraziť nasledujúcu tému Goto down

Odoslať pre Svetomír za Pi december 02, 2016 12:55 pm

Napísal som toho už k tejto téme viac a samozrejme, vyvolal som aj odmietanie toho, že Mojmírovci mohli byť, či vlastne boli najmä v Sedmohradsku. A odtiaľ ovládli aj okolité krajiny. Teraz prinášam superinfo:
V dedine Apahida, na rieke Someš, neďaleko Kľuže (Dokola mesta – okrúhleho mesta – Koložváru) boli vykopané dva hroby veľmožov, o ktorých aj Rumuni museli uznať, že sa jedná o hroby Gepidov. Hroby mali veľmi bohatú výbavu šperkov a predmetov zo striebra a zlata. Jeden hrob bol vykopaný už r. 1889, artefakty skončili v Budapešti, druhý r. 1968 a tie sú v Národnom múzeu rumunskej histórie. Zdroj neudáva, kde. Extrémne zaujímavé pre nás je konečne hmatatešný predmet, predmety, ktoré dokladajú dynastiu Mojmírovcov v Sedmohradsku a to už v období V. storočia. Nevedno, či Omhar – Mojmír bol názov osoby, alebo názov funkcie = vládcu. Faktom a to neodškriepiteľným je nález zlatých pečatných prsteňov v týchto hroboch, na ktorých bol nielen nápis OMHAR VS (OMHARUS) a ariánsky rovnoramenný kríž, ale aj druhý prsteň so štyrmi rovnoramennými krížikmi. Pričom prsteň Omarov akoby mal povedať: krížik = z vôle pána Boha Omhar.

Prsteň je jasný dôkaz o tom, že už v tejto dobe tu existovala dynastia vládcov nazvaných OMAR – Mojmír. Omarus je latinskou transkripciou mena Mojmír. K spojitosti s kresťanstvom hovoria aj nálezy štyroch zlatých, smaltovaných ariánskych krížov.
Podrobne o pokladoch tu: http://www.romanianhistoryandculture.com/vlachsgepidsavars.htm
a tu: https://www.google.sk/search?q=OMHARIVS+apahida&client=firefox-b&biw=1344&bih=684&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjonLT_6dTQAhWMHsAKHYcJB2sQ_AUIBygC#imgrc=XA1_hae3X7jahM%3A
    Pikantné na tom celom je, že doposiaľ nikto nevyslovil spojitosť tohto nálezu s VM, ba dokonca neboli ani na to predpoklady, lebo dejiny Uhorska tvorili Maďari (a najmä v r. 1889), v druhom náleze Rumuni svoje dejiny neradi spájajú so Slovanmi. Preto tieto nálezy nie sú na očiach a v pozornosti ani dnešných vedcov. Prvý, ktorý si ich všimol je Mgr. Peter Bystrický, ktorý napísal e-knihu http://www.history.sav.sk/eknihy/Peter-Bystricky-Stahovanie-narodov454-568-Ostrogoti-Gepidi-Longobardi-a-Slovania.pdf a ja som si nemohol nevšimnúť, že je to historik novej generácie, ktorý ešte nemá odvahu vysmiať sa zo všetkých, ktorý hovoria o Vandaloch, Gepidoch, Qadoch, Sueboch a pod. ako o GERMÁNOCH, ale vníma nálezy archeológov, ktoré nemajú veľkú publicitu a pravdepodobne súvisia s našimi dejinami. Tak sa zmienil aj o dvoch hroboch v Apahide, kde sa našli artefakty dokladajúce moje tvrdenia na tomto portáli.
    Mojmírovci bola pravdepodobne dynastia vládcov ovládnuvších nielen Sedmohradsko, ale aj okolité zeme a Pribina mohol byť z tejto dynastie. Úžasne som bol prekvapený, keď som našiel v oblasti Sremskej Mitrovice (Sremska Demetrica) veliký kláštor s rovnomennou dedinou Privinova Glava. Je tam starý kostolík z 4. – 5. storočia.
    Svitlo mi aj v tom, že tento prsteň jednoznačne a nespochybniteľne potvrdzuje,že Sloveni boli dve skupiny – Marhari a Merehani a proti sebe dokonca aj bojovali. No a preto jednu skupinu volali ANTI. Latinsky proti. Jasným príkladom takého boja bol vpád Mojmíra na Moravu (Slovensko), keď „v tom čase vyhoreli Spišské Tomášovce, Kláštorisko, Zniev, Orava a nakoniec Bojná, Pobedim, Ducové a pod. Keby Mojmír chcel zabiť Pribinu, zabije ho útokom z juhu. Ale ak teda bola dynastia Mojmírovcov ariánska, potom je jasné, že stačil v tých časoch ako dôvod vyhnať Pribinu práve jeho sobáš s katolíčkou, potom vysvätenie "jej" kostola a keď sa on sám na nátlak ĺudovíta dal vysvätiť rímskokatolícky, to už Mojmír netoleroval a Pribinu to stálo život.
   Ale o tom  pripravuje širšie pojednanie Vlamír Magyár ako samostatný článok, teším sa na to. Ale radosť z „objavu“ zlatého pokladu mi nedala, aby som to nenapísal. Ja sa venujem tejto dobe inak, článok čoskoro.

Naposledy upravil Svetomír dňa Pi december 09, 2016 4:34 pm, celkom upravené 1 krát.
Svetomír

Počet príspevkov : 371

Návrat hore Goto down

Re: Mojmír = OMHARVS ariánsky pán Slovenov už v V. storočí.

Odoslať pre walibuk za So december 03, 2016 10:43 pm

Prečo by to mal niekto spájať s VM?
walibuk

Počet príspevkov : 231

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Amin za Ne december 04, 2016 12:17 pm

ANT je aj Obor. Avar je tiež Obor. Hun je tiež Obor. Nakoniec aj MAR mohlo byť vnímané vo význame Obor. Medzi Avar a Obor bola zrejme zvuková podobnosť. Nezabudnime, že ľudia boli negramotní. Nečítali mená, ale počúvali a vyslovovali ich.A nie celkom rovnako ako my. Takže O a A a B a V sa vo výslovnosti ľahko zamieňajú. Okrem toho medzi O a A a B a V existujú ešte prechodné zvuky, ktoré boli písmom zjednodušené na dva rozdielne. Hun má zasa blízko k Thun a obra Anta nachádzame napr. v Gigantovi. Takže Ani budú najskôr opäť len Obri - mocný kmeňový zväz o ktorý sa časom podelili Bulhari, Rumuni, Slováci, Ukrajinci a Poliaci. Ale tiež Gréci, Turci, Srbi, Macedónci, lebo tam všade sa stali Anti súčasťou tamojších národov. Či to bol ich domáci názov, alebo ich tak nazývali len cudzinci, je ďalšia otázka. Venetov a Slávov v domácom prostredí nachádzame, zdá sa, že po Antoch zmizli stopy, ak boli. To skôr naznačuje na cudziu prezývku. Samotné meno OMHARUS nemusí znamenať Mojmír, aj keď presmyčka z MOIMAR na OMHAR je s prižmúrením jedného oka možná. Skôr to naznačuje na to, že elita v tom čase bola sarmatská a OMAR vysvetľuje, prečo sa v dobových správach spomínajú na území terajšieho Rumunska medzi inými aj Arabi.
Amin

Počet príspevkov : 252

http://sloveni.forumsk.com

Návrat hore Goto down

Admin, asi je to inak

Odoslať pre Svetomír za Ne december 04, 2016 12:31 pm

Obidva hroby boli jednoznačne hroby Gepidov (Vandalov). A to je to podstatné, čo ste vo svojej úvahe ignoroval?

Naposledy upravil Svetomír dňa Ne december 04, 2016 8:07 pm, celkom upravené 1 krát.
Svetomír

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Amin za Ne december 04, 2016 7:55 pm

Len som sa vyjadril k menám ANT a OMHARUS. Ant zrejme nebude PROTI. OMHARUS sa viacej podobá na Omara ako na Mojmíra. Aj keď obidve mená majú rovnaký základ. Mená príslušníkov elity v 5. storočí stále odkazujú na orientálny pôvod. To je jedno, či u Vandalov alebo inde. Je to zároveň už v čase, keď "Orientálci" boli už Slovanmi (a Slovenmi). Veľa zo svojej materiálnej kultúry si však ponechali. Jazyk je na inú diskusiu.
Mojmír, jeho predkovia a potomkovia majú nepochybne takýto pôvod. Nielen v Sedmohradsku.
Amin

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Svetomír za Ne december 04, 2016 8:13 pm

A ja som tých Antov tak jednoducho....
Orient a Mojmírovci? To som ešče neočul. Omar, Emir, Mojmar, Muamar, Mojmír? Žeby ešte z dôb, kedy sme boli pri Vanskom jazere? Jerevan, Nachičevan, Van... Vanerjazero vo Švédsku...
Svetomír

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Amin za Ne december 04, 2016 8:58 pm

O orientálnom pôvode slovanskej elity alebo aj celých národov sa popísalo  dosť, aj na nete sa dá toho dosť nájsť.  Aj o "Vanoch" . Napr.:

Praslovania pri jazere Van c)
Slovania sú najrozšírenejšou jazykovou skupinou v Eu -
rópe. Podľa nášho predpokladu žili predkovia budúcich
Slovanov (resp. jedna ich zložka) približne do obdobia pred
7–9.000 rokmi vo východnej časti Malej Ázie, kde pod horou
Ararat nachádzame jazero Van (pracovne ich môžeme nazvať
Vanmi a možno sa tak nazývali aj skutočne – toto meno
zachovali Švédi ako meno pre Slovanov, jediných Vanov
s ktorými prišli do styku a Germáni v mene „poľnohospodárskych“
bohov).
Obyvateľstvo Európy pred skončením poslednej doby ľadovej
tvorili lovci a zberači. Dokladajú to viaceré ná lezy sídel
lovcov mamutov, napr. Předmostí na Morave, jaskynné
kresby vo Francúzsku a v Španielsku a pod. Kultúra lovcov
a zberačov tu pretrvala až do príchodu poľnohospodárov
a v severovýchodnej časti Európy až do stredoveku.

c) Jazero VAN, odkiaľ sa začali šíriť „VANI“ je klasickým mytologickým
miestom zrodu – mnohé národy po celom svete mali v mýtoch
spomienku práve na jazero (alebo ostrov) na ktorom sa narodili prví
členovia rodu. VAN je v tomto zmysle MATKOU, MIESTOM ZRODU,
životom a „duchom“, tým, čo označuje práve IE koreò GW a slovo
GWEN – GWAN.. Existuje však aj v skutočnosti a práve na vhodnom
mieste v Malej Ázii, čím možno vysvetliť rôzne jazykové a mytologické
podobnosti medzi Slovanmi a Semitmi ako aj znalosť poľ-
nohospodárstva (toto miesto leží v susedstve najstarších známych
poľnohospodárskych kultúr).
(2006)
Amin

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Svetomír za Ne december 04, 2016 9:05 pm

Veď som písal, že Váni. O tom viem. Toto sa objavilo aj v ceste mojej hlavnej DNA. Ale spojitosť Orientu so Slovanskou verchuškou, o tom neviem nič. Začal som to tušiť teraz - Omar - Mojmír. Zaujme to asi viacerých.
Svetomír

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Amin za Ne december 04, 2016 10:44 pm

Na začiatok by si tí viacerí mohli pozornejšie prečítať článok Sarmati a ich naša ríša :-). Prípadne aj Samova ríša a Biele chorvátsko.
Amin

Návrat hore Goto down

Odoslať pre walibuk za Po december 05, 2016 9:18 am

Je úplne jasné, že pôvodné meno bolo Váni a aby sme ho nečítali náhodou Fáni, tak je dobré tam dať W, teda Wáni. Toto pôvodné meno sa nám zachovalo v mene Vandal, ktoré sa skladá s Van a Dal, čím chceli povedať že sú dál /ďalej/ od toho jazera Van teda Van-dal. Gepidi boli tiež dál, tak to som doteraz ani netušil.

Avar = obor, to je klasická opisovačka, vytvorená s pomocou presmyčiek a zámen písmen. Ako obrovskí mohli byť Avari, keď Sloveni boli vysokí a urastení, to by na tých krpatých stepných koníkoch vláčili nohy po zemi. O výške postavy v celom stredoveku rozhodoval hlad, či dostatok jedla a bielkovín zvlášť. Preto boli sedliaci vysoký cca 160 cm a šlachta 180. V rannom stredoveku mali však sedliaci jedla dosť, ak nevypukol hladomor z dôvodu klimatickej katastrofi, či vojen.
Pre význam slova obor, obr, ober treba ísť do Nemčiny. Tam sa presný význam toho slova buď zachoval, alebo ho Sloveni prevzali od Nemcov. Ober je v nemčine doteraz vo význame horný, umiestnený vyššie, pri personifikácii nadriadený, s vojenských filmov si pametáme " herr oberst", teda plukovník. Obor teda nie je nadmerne vzrastlý muž, ale mimoriadne vysoko postavený, nadriadený, velitel.

Ariansky tzv kríž si myslím, že nie je krížom. Pôvodný kresťania nemali v znaku kríž, ale rybu. Dodnes tí ktorí sa považujú za ozajstných veriacich, si značkujú svoj priestor štylizovanou rybou, všimnite si to v zadu na autách. Mne to skôr pripomína svastiku, mierne upravenú. Vyznavači slnka boli stále inšpiratívni.

Orientálny pôvod Slovanskej elity? Každý Sloven mal, či má rovnaký pôvod a to z oblasti okolo Kaukazu, preto niekde aj nájdete Kaukazský typ človeka. To sme my. /samozrejme nielen Slovan, ale aj Kelt/
walibuk

Návrat hore Goto down

Walibukovi ariánsky kríž

Odoslať pre Svetomír za Po december 05, 2016 10:45 am

Ariánsky kríž bol celkom určite rovnoramenný kríž prevzatý z rovnoramenného gréckeho kríža. Tento kríž bol symbolom ukrižovania, nie priamym vyobrazením mučiarenského náradia tak, ako ho uctievajú RKC.
Pôvodným znakom kresťanov bola v Ríme za prenasledovania ryba. Ale neskôr prevzali Rimania  šifru gréckeho mena Chrystos XP

toto sa premietlo najprv aj do ariánstva, dodnes tento znak pretrváva v ariánskej cirkvi v UK. No do dnešných čias sa tento kríž vyobrazuje napr. aj takto:

Nepleťme si ariánstvo, ktoré vznikalo postupne až v 3. storočí a tento smer bol nazvaný až podľa mnícha Ariusa začiatkom 4. storočia s ostatnými prúdmi kresťanstva. To už v Ríme prestali písať XP a mali kríž. Predsa r. 313 im Konštantín Veľký kresťanstvo konečne povolil, nemuseli šifrovať. Walibuk, stačí si dôkladne prečítať môj článok o Arianoch. Je to tam.
Svetomír

Návrat hore Goto down

Odoslať pre walibuk za Po december 05, 2016 12:15 pm

To druhé zobrazenie kríža je super, len trochu zväčšiť ten kruh a je to.
Tretie storočie je stále počiatok vzniku kresťanstva, ešte muselo vytiecť vela krve a sĺz, než sa to utriaslo do nejlepšej formy, kde prekoho.
walibuk

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Svetomír za Po december 05, 2016 12:18 pm

áno, kríž v kruhu je typycky keltský symbol 700 rokov pred Kristom. Aj toto je v tom článku, Walibuk :-)
V kresťanstve a kvôli nemu tečie krv dodnes. Preto je zlé.
Svetomír

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Amin za Po december 05, 2016 12:25 pm

Walibuk, s tým VAN - dál, no to ste tomu teda dal. Nie ste náhodou zamestnanec SAV? Ale dobre, máte právo na názor, ale iný tiež. Avar- Obor nie je klasická opisovačka, ale je to klasický príklad vysvetlenia neznámeho pojmu. Tu nejde o to, akí vysokí bolí tí, čo k nám pricválali na malých škaredých krpatých koníkoch, keď sme teda už pri tej klasike. Podstatné v tom komentári boli niečo celkom iné - že všetky "pohromy" mali v podstate obsahom rovnaký názov - a to "obra". Aj Anti zrejme patria medzi naše pohromy, lebo aj ich meno má rovnaký význam ako Avari alebo Huni. A to je už druhá vec, či to bolo názov prvotný, alebo v tomto zmysle prešiel do európskych jazykov.

A k tej šľachte - ako bola vysoká - no na to treba pozrieť pravé stredoveké brnenia (nie atrapy z filmových štúdií sme tam vystavené vo vitrínach múzeí). Nebudem napínať, 160 cm šľachtic by bol zrejme obor, ale nie medzi sedliakmi.
Amin

Návrat hore Goto down

Odoslať pre walibuk za Po december 05, 2016 12:29 pm

Veríme, ale nie je to len a výhradne symbol Keltov, používal sa aj inde. Preto si myslím, že rovnoramenný kríž okopčili prvotní kresťania od svojho okolia ktorého súčasťou boli a rovnoramenný kríž v kruhu, či svastiku v inej podobe dôverne poznali. Kresťania sa vždy priživovali na sviatkoch a symbolike konkurencie.
walibuk

Návrat hore Goto down

Odoslať pre igor1235 za Po december 05, 2016 7:51 pm

Odklikol som si ponúknutý link od Svetomíra : https://www.google.sk/search?q=OMHARIVS+apahida&client=firefox-b&biw=1344&bih=684&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjonLT_6dTQAhWMHsAKHYcJB2sQ_AUIBygC#imgrc=XA1_hae3X7jahM%3A , kde som sa snažil vypísať národy, ktoré boli vyznačené na súčasnom území Slovenska napr. :

Naposledy upravil igor1235 dňa Pi december 09, 2016 12:09 pm, celkom upravené 10 krát.
igor1235

Počet príspevkov : 132

Návrat hore Goto down

Odoslať pre walibuk za Po december 05, 2016 8:37 pm

Admin napísal:Walibuk, s tým VAN - dál, no to ste tomu teda dal. Nie ste náhodou zamestnanec SAV? Ale dobre, máte právo na názor, ale iný tiež. Avar- Obor nie je klasická opisovačka, ale je to klasický príklad vysvetlenia neznámeho pojmu. Tu nejde o to, akí vysokí bolí tí, čo k nám pricválali na malých škaredých krpatých koníkoch, keď sme teda už pri tej klasike. Podstatné v tom komentári boli niečo celkom iné - že všetky "pohromy" mali v podstate obsahom rovnaký názov - a to "obra". Aj Anti zrejme patria medzi naše pohromy, lebo aj ich meno má rovnaký význam ako Avari alebo Huni. A to je už druhá vec, či to bolo názov prvotný, alebo v tomto zmysle prešiel do európskych jazykov.

A k tej šľachte - ako bola vysoká - no na to treba pozrieť pravé stredoveké brnenia (nie atrapy z filmových štúdií sme tam vystavené vo vitrínach múzeí). Nebudem napínať, 160 cm šľachtic by bol zrejme obor, ale nie medzi sedliakmi.

Vy ste ma odhalili, som zdemaskovaný, áno robím v SAV, ale zatial len na vrátnici, očakávam že po tomto úžasnom odhalení pôvodu Vandalov dostanem lukratívne ponuky.

Píšem že 160 cm mali sedliaci a šlachta bežne 180 cm.

Anti - giganti, to je tiež do SAV-ky :D  Z Húna obor len tak huní, pardon, asi duní, ale duní vzniklo s huní, keď poddunajskom huneli kopytá ich koní. Avar = obor odpisujú od seba celé generácie historikov, aj s posmešným názvom befulkovia pre Slovanov a podobne.
walibuk

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Amin za Ut december 06, 2016 1:27 am

Walibuk,
odporúčam navštíviť nejaké múzeum a pozrieť si veľkosť brnenia stredovekého rytiera a to ostatné z komentára si tiež prečítať s čerstvou mysľou najlepšie hneď z rána a potom môžeme pokračovať "dál".
Amin

Návrat hore Goto down

Odoslať pre walibuk za Ut december 06, 2016 8:18 am

"Nebudem napínať, 160 cm šľachtic by bol zrejme obor, ale nie medzi sedliakmi"

Tak ako mám rozumieť tejto Vašej vete? /Do múzeí chodím rád, ale teraz nemám čas./ Ak nemala šlachta, muži 180 cm /približne/ tak naznačujete že mali 190 a viac?
walibuk

Návrat hore Goto down

Výška

Odoslať pre Svetomír za Ut december 06, 2016 9:46 am

Aj ja som si všimol, že ľudia pred nami boli nižší. Ale v Nitre - múzeu, rovnako v Alba Iulii sú kostry z VM, ktoré sú nápadne veľké. Sú to hroby bohatej vrstvy. Ale tuto je k tomu zaujímavý článok:http://www.sophia.sk/sites/default/files/Telesna_vyska_sk.pdf
Svetomír

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Amin za Ut december 06, 2016 11:56 am

walibuk napísal:"Nebudem napínať, 160 cm šľachtic by bol zrejme obor, ale nie medzi sedliakmi"

Tak ako mám rozumieť tejto Vašej vete?  /Do múzeí chodím rád, ale teraz nemám čas./ Ak nemala šlachta, muži 180 cm /približne/ tak naznačujete že mali 190 a viac?

Neviem, čo na tej vete nie je zrozumiteľné, ale skúsim to ešte raz polopatisticky:

Stredoveké rytierske brnenia sú na prekvapujúco nízke a drobné postavy, priemerný dospelý človek by si ich mal problém obliecť, či skôr by sa do nich ani nevmestil. Netvrdím, že nie sú výnimky, ale prešiel som desiatky múzeí, teda veľa, veľa desiatok múzeí a bola to prvá vec, ktorú si návštevník všimol, keď pozeral brnenia, alebo celé figuríny jazdcov v originálnych brneniach. Taký mocný rytier bol častokrát vysoký len 150-160cm. Samozrejme, komplet brnenia sú zachované zväčša z 15. storočia. Na obra by teda 175 cm celkom postačovalo.
Je pravda, že v rôznych obdobiach sa výška populácie mení, ale dnešná nadpriemerná výška bude skôr chorobný jav, ktorý sa v minulosti nevyskytoval, alebo len ako absolútna rarita. Veď napr. na Slovensku asi pred 50 rokmi najvyšší človek mal niečo cez 190cm, a ak sa nemýlim, bol to len ojedinelý prípad. 180 cm vysoký človek sa napr. do vtedajšieho autobusa pohodlne ani nevošiel. Stáť musel so sklonenou hlavou. Bežná výška bola 175cm a menej.
O neskorších rokoch máme už celkom presné štatistické údaje populácie - mužov, najmä vďaka vojenským odvodom:

Niečo z netu:
Štúdia ukázala, že v priemere vzrástla výška európskych mužov za posledných sto rokov o 11 centimetrov, zistila však veľké rozdiely u jednotlivých krajín.
Napríklad v Španielsku stúpla priemerná výška mužov o 12 cm - z necelých 163 cm rokoch 1871-1875 na takmer 175 cm v rokoch 1971-5.

Alebo: V čase smrti meral Napoleon Bonaparte takmer 170 centimetrov. Áno, dnes by asi v mase ľudí nevyčnieval, no v historickom období, v ktorom žil, rozhodne nepatril k najmenším. Priemerná výška Európana v čase Napoleonovho života bola totiž 165 cm, z čoho vyplýva, že mal ešte navrch.
Amin

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Valamir Magyár za St december 07, 2016 6:16 pm

V Poľnohospodárskom múzeu v Nitre bola kedysi (ktovie prečo) kostra Avara pochovaného aj s koňom. Ten mŕtvy Avar mal dobrých 180 cm. Teda na tú dobu to bol naozaj obor. Netvrdím že všetci Avari boli takí vysokí, ale zrejme niečo na tých "obroch" bude.

Valamir Magyár

Počet príspevkov : 66

Návrat hore Goto down

Odoslať pre walibuk za St december 07, 2016 8:41 pm

Avar s koňom, to je velká vzácnosť. Na území Slovenska sa našlo až 20 kostier Avarov s mongolickými tvarmi lebky.  180 cm výška je a vždy bola pre Slovanov R1a1 normálna /aj pre R1b1/, ak majú dostatok jedla a bielkovín, /myslená je elita/. Môžme začať pátrať po informáciach.
Príklad. Pýcha rytierstva Jan Luxemburský mal atletickú postavu a výšku blízko k 190 cm, narodil sa asi 300 rokov po smrti Svätopluka. Jeho syn Karol IV. sa pomamil /po Přemyslovcoch/ a mal "len" 180 cm, zato postavu ťažkého atléta. Obidvaja boli mimoriadne silný, odvážny a bojovný.

Dopĺňam informácie na zaujímavý článok k téme : http://casopis.vesmir.cz/clanek/promeny-vysky-postavy-v-prubehu-veku
walibuk

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Amin za Št december 08, 2016 12:53 am

Zaujímavý článok, v podstate potvrdzuje že od 9. do 19. storočia bola priemerná výška dosť nízka. pokiaľ ide o K.IV a J.L, tam uverím, až uvidím nejaký dôveryhodný zdroj, skôr mi to pripomína snahu po velikášstve.....
Amin

Návrat hore Goto down

Odoslať pre walibuk za Št december 08, 2016 7:29 am

Trend vo výške bol klesajúci, ale dosť jasne sa tam píše že genetika je asi 50%, potom je jedlo a najmä bielkoviny a iné faktory, východ bol vyšší, chladnejšie podnebie znamenalo tiež vyšších ludí. Elity mali lepší prístup k bielkovinám a nemuseli pracovať od malička. Včera bolo s Slovenskom rozhlase o dospelosti, je zaujímavé že sedliaci boli dospelí od 15 rokov, šlachtickí chlapci 17,18,19. Storočiami sa to menilo. Dospelosť dievčat bola skoršia ako u chlapcov.
O Karlovi IV a Janovi L som počúval v Českom rozhlase, zdroj nemám, len moju pamäť.
walibuk

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Amin za Št december 08, 2016 2:39 pm

Aha, takže tých českých obrov radšej škrtnime. Je pravda, že aj v našej populácii sú napr. vysokoškoláci v priemere vyšší ako učni. Čo nesúvisí so vzdelaním,ale s dĺžkou vzdelávania sa. Samozrejme, ide o priemer, výnimky sú jeho súčasťou.
Ale ako z debaty vyplýva, Avari so 180 cm a prípadne aj viacej priemernou výškou mohli byť vnímaní ako obri u populácie, ktorá mala okolo 160 cm a možno aj menej. A potom mohlo meno Avar prejsť do jazyka vo význame obor.
Amin

Návrat hore Goto down

Zobraziť predchádzajúcu tému Zobraziť nasledujúcu tému Návrat hore

Povolenie tohoto fóra:
Môžete odpovedať na témy v tomto fóre.