Počet komentárov
Svetomír (313)

walibuk (208)

Amin (193)

igor1235 (107)

Valamir Magyár (56)

Vlado (38)

Jas (29)

juraj (26)

Logofat Valassky (21)

Peter Per. (18)

Najčítanejšie príspevky vložil:
Svetomír

Amin

Valamir Magyár

walibuk

Jas

igor1235

amatér

Najviac diskutoval tento týždeň
Svetomír

igor1235

Franti Vandal

Najviac komentárov tento mesiac
Svetomír

Amin

walibuk

igor1235

Jas

slavoslav

Valamir Magyár

Vlado

Janus

Lekalo

IZVOR SLOVENCEV IN DRUGIH EVROPEJCEV

Pridať novú tému   Zaslať odpoveď

Zobraziť predchádzajúcu tému Zobraziť nasledujúcu tému Goto down

IZVOR SLOVENCEV IN DRUGIH EVROPEJCEV

Odoslať pre Svetomír za Pi december 30, 2016 11:53 am

Na Vianoce som dostal knihu od Slovinského autora Antona Perdiha - Izvor Slovencev in drugih Evropejcev. Autor ju písal 10 rokov a v Zahvale ďakuje sa pomoc svojej manželke a deťom, potom viacerým titulovaným pánom a nakoniec dvojici vedcov Klyosov a Rožanski. Kniha je venovaná Ivanu Tomažiču.
Z uvedeného vyplýva že sa nejedná o vlka samotára a jeho dielo spracováva najnovšie poznatky v šírení Y DNA od dvojice vedcov Klysov- Rožanski.
Zatial ju čítam bez slovníka, ako tako to ide, ale dnes ráno som onemel, v knihe jasne píše, že Kelti boli R1a, teda protoSloveni, rovnako ako Sarmati, Anti a až neskôr sa pomiešali s R1b. Tzv, ProtoKeltov teda R1b označuje ako ProtoTurkov, a niektorí západní vedci ich označujú ako protoBaskov.
Vyzerá to že Cvengroš je bližšie pravde ako sa zdalo a to aj bez presmyčiek a žonglovania s písmenami.
Vyzerá to tak, že pravdu majú všetci tí, čo tvrdia že znaky hmotnej kultúry nie sú znakmi etnic

Svetomír

Počet príspevkov : 313

Návrat hore Goto down

Re: IZVOR SLOVENCEV IN DRUGIH EVROPEJCEV

Odoslať pre Lekalo za Po január 02, 2017 4:41 pm

Sveťo čo si sa dočítal ďalej?? A čo značí tá posledná veta (asi som pribrzdenejší než obvykle)? Pred pár týždnami som sem dal príspevok o podobnosti ženského kroja z Poník a vyobrazeniami hátor z Egypta, ktoré som si všimol onehdá na akcii "Spoza ponickýho mlyna". Dá sa to chápať tak, že skutočne nejde len o ojedinelú náhodu (ktorá nie je až tak ojedinelá, v Rumunsku je tá podobnosť ešte väčšia), ale skutočne o pozostatok nejakého mezolitického kultu prekračujúceho rozmer národov a kontinentov?

Lekalo

Počet príspevkov : 14

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Svetomír za Po január 02, 2017 5:40 pm

Tento typ dal walibuk, ja som to len presunul sem, kde to patrí, lebo walibuk nemohol. Takže toto nie je môj názor, ale jeho. Počkajme si, či napíše o tom viac.

Svetomír

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Vlado za Po január 02, 2017 11:15 pm

Prof. Cvengroš je zrejme všeobecne nedocenený :-).  Ale veď o tom, že Slovania sú len inak pomenovaní potomkovia Keltov sa tu už debatovalo. A tí západní Kelti vôbec nie sú pôvodní Kelti, ale zmes dávnych predkov Slovanov s inými skupinami.

Ing. Cvengrosch (alias Sven Grosch) dostal profesúru za knihu? :-) Svetomír

Nie, dostal somárske uši a celkom mu pristanú. Ale tie nosia aj mnohí profesori, tak je to v poriadku.

Naposledy upravil Vlado dňa Pi január 06, 2017 10:11 pm, celkom upravené 1 krát.

Vlado

Počet príspevkov : 38

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Jas za Pi január 06, 2017 10:47 am

Lekalo napísal:Sveťo čo si sa dočítal ďalej?? A čo značí tá posledná veta (asi som pribrzdenejší než obvykle)? Pred pár týždnami som sem dal príspevok o podobnosti ženského kroja z Poník a vyobrazeniami hátor z Egypta, ktoré som si všimol onehdá na akcii "Spoza ponickýho mlyna". Dá sa to chápať tak, že skutočne nejde len o ojedinelú náhodu (ktorá nie je až tak ojedinelá, v Rumunsku je tá podobnosť ešte väčšia), ale skutočne o pozostatok nejakého mezolitického kultu prekračujúceho rozmer národov a kontinentov?

Dáte mi prosím Vás link na súvislosť medzi krojom z Poník a vyobrazeniami hátor z Egypta?

Živo si pamätám, ako sa začal walibuk "brániť", keď som povedal, že Sloveni sú z veľkej časti potomkami Keltov a Sarmatov.

Jas

Počet príspevkov : 29

Návrat hore Goto down

Poniky kontra Egypt

Odoslať pre Svetomír za Pi január 06, 2017 11:23 am

Svetomír

Návrat hore Goto down

Re :Poniky kontra Egypt

Odoslať pre igor1235 za Pi január 06, 2017 4:36 pm

z boku sa nepodobáme, ale odzadu všetci. Naše ženy s krojmi sú krajšie, aj fujaru máme väčšiu Smile

igor1235

Počet príspevkov : 107

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Jas za Pi január 06, 2017 5:53 pm

Ja som mieril na link, kde Lekalo dával spomínaný príspevok o tej podobnosti, vygúgliť to viem aj ja, no zaujímalo ma, čo o tom písal. Ale ďakujem aj tak, Lekalo sem asi často nechodí.

Jas

Počet príspevkov : 29

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Lekalo za So január 07, 2017 12:36 am

Jas: V podstate som o tom nenapísal nič zásadné, len som uviedol fotky, myslím že to boli tieto (nechce sa mi hľadať ten môj príspevok)

Samozrejme, dá sa to označiť ako cvengrošenie (aj keď to je všetko na tomto portály bez archeologických dôkazov) a naozaj to ani ničím iným nie je, takisto sa to dá celkom úspešne namietať. Môj pohľad je len o tom, že hátor je resp. bola bohyňa materskosti/materinskej lásky a šťastia. Volali ju aj nebeská krava (jej mlieko, v egyptskej mystike, dávalo život všetkému živému), takisto bola považovaná za "asistentku pri pôrodoch" a tiež bola bohyňou-patrónkou baníkov, čo je obzvlášť zajímavé vzhľadom na to že územie dnešného stredného a východného slovenska bolo jedným z troch najväčších rudných revírov v praveku na území od Atlantiku po Kaukaz. Tie štylizované rožky na ženských krojoch z Poník aj s tou vtákovinou uprostred sú podľa mňa odkazom práve na to čo symbolizuje aj hátor, teda ženskosť, plodnosť, to že žena je "brána života" cez ktorú každý človek prechádza na svet (opäť budem cvengrošiť, ale podľa mňa preto sa vela minisediel v bočných rázsochách napr. Nízkych Tatier a Starých Hôr volá baba - lebo je to extrémne starý výraz pre prechod/sedlo/bránu/ženu, takisto na Kaukaze sa horské priesmyky volajú bab napr. Bāb al-Lān sa prekladá ako brána Alanov a je to masívny priesmyk na Kaukaze). Podobné štylizované rožky majú aj niektoré ženské kroje v Rumunsku. Tu by som opäť pripomenul, že archeologické nálezy z Moštenice ukazujú, že v praveku existovala výmena tovaru medzi rudnými oblasťami na Slovensku a v Rumunsku, prečo by nemohla existovať aj výmena ľudí, názorov, kultúry... o lužickej kultúre nevieme poriadne ani prd. Vlastne medzi tých pár vecí ktoré o nej vieme, je že niekedy okolo 1000 p.n.l. sa jej veľká časť príslušníkov proste zbalila a spoločne s čakanskou (silne militantnou) a pilinskou kultúrou opustili územie Slovenska, pravdepodobne smerom na juh na Peloponéz kde sa v tom čase začala invázia dórskych kmeňov. Samozrejme, nemám na to hmatatelné dôkazy, aj keď po čakanskej kultúre sa blízko dediny Kolta našli pozostatky druhého najstaršieho bronzového brnenia v celej Európe, ale môj názor je že ľudia týchto kultúr sa niekedy okolo 1000 BC ocitli v populačnej a hospodárskej kríze, ich kultúry boli silne rozvinuté, silne ekonomicky naviazané na okolie, zaberali veľmi výhodné polohy na rudných náleziskách a v tejto situácii sa im začali mínať ľahkodostupné povrchové zásoby medi a cínu, bolo treba kopať stále hlbšie a viac píng a vyťaženej suroviny bolo stále menej. Postupne to dospelo do stavu, že kolaps ich civilizácie bol neodvratný, tak ako si oni podrobovali iných by si iní podrobili ich a preto sa rozhodli pre vcelku logický krok - napadnúť a obsadiť ich bohatých, ukecaných, chlapcovobchytkávajúcich a na boj nezvyknutých odberateľov na juhu - mykénsku civilizáciu, Grécko, pozostatky chetitskej ríše v Anatólii, proste premiestniť centrum svojej moci z nie veľmi prívetivých vrcholov kopcov na strednom Slovensku kde už biznis prestával ísť ako za starých časov, do antických bazénikov a teplého náručia gréckych cicušiek a to bola, pre celé stredomorie veľmi brutálna, invázia Dórov spolu s ktorou sa do Egypta a Malej Ázie mohol dostať aj kult nebeskej kravy - hátor a to by mohli byť aj tie putá spájajúce nás s relatívne vzdialenými časťami sveta o ktorých sa zrejme píše v tej slovinskej knihe, preto som sa na ňu pýtal.
Ale jasné že to mohlo byť celé aj úplne inak Smile

Lekalo

Návrat hore Goto down

Odoslať pre walibuk za So január 07, 2017 12:50 pm

[quote="Jas"

Živo si pamätám, ako sa začal walibuk "brániť", keď som povedal, že Sloveni sú z veľkej časti potomkami Keltov a Sarmatov.[/quote]

Nebránim sa novému poznaniu.
Knihu Izvor Slovencev in drugih evropejcev od A. Perdiha som dostal na Vianoce od dcéry. Písala priamo pánovi Kliosovovi, ja som chcel pôvodne kúpiť inú knihu, obratom odpovedal že výskum pokročil, ale knihy ohladom Slovanov vychádzajú len v Ruštine a dajú sa kúpiť len v Rusku. Výnimka je táto kniha , Slovinsko je v EU, s kúpou nebol žiadny problém. Skoro celá kniha vychádza z práce Kliosov - Rožansky.

Ku Stredoeurópskym Keltom, v knihe sa píše že patrili medzi skupiny R1a1, teda takmer identických so Slovenmi, medzi ktorých radí Keltov, Antov, Sarmatov. Kelti s R1a1 priniesli hmotnú kultúru, ktorá bola vysoko nad priemer vtedajšej Európy. Neskôr splynuli z R1b1. Kelti od Atlantického pobrežia boli Turkického pôvodu.

Preklad z knihy asi nemôžem uverejniť. Otázka je ako o tom čo je v knihe informovať, volne porozprávať? Je tam kopec tabuliek, na ktoré sa text odvoláva. Ideálne by bolo, ak by nejaký múdry a vyštudovaný napísal o tom knihu po Slovensky. Toho sa žial asi nedočkáme.

walibuk

Počet príspevkov : 208

Návrat hore Goto down

Odoslať pre igor1235 za Po január 09, 2017 3:58 pm

hm, už mi docvaklo, odkiaľ pochádza nadávka zo stajne, ktorú sme statočne používali, ako bývalí pubescenti pre naivky "krava nebeská"  Nebola zo stajne. Smile

igor1235

Počet príspevkov : 107

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Amin za Po január 09, 2017 6:55 pm

Preklad z knihy asi nemôžem uverejniť. Otázka je ako o tom čo je v knihe informovať, volne porozprávať?

Preklad by sa uverejňovať nemal ale rozprávať o tom, čo v knihe je sa môže. To je v podstate už ďalšie autorské dielo.
A k tým archeologickým dôkazom: archeológia je pomocná veda historická, nie veda nadhistorická. K mnohým historickým či jazykovedným záverom nie nú archeologické "dôkazy" potrebné. Ono väčšinou aj "dôkazy" sú dôkazmi toho, čo chceme dokázať, lebo ten istý nález sa dá vyložiť rôzne.

Spomeniem už notoricky známy nález v Matejovciach: Išlo o germánske knieža, dôkazom je to, že sa hrobka našla na Slovensku. Na Slovensku žili v tom čase Germáni. Tvrdia to historici. Dokazuje to nález tejto hrobky.

Takže toľko k "archeologickým dôkazom."

Amin

Počet príspevkov : 193

http://sloveni.forumsk.com

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Lekalo za Ut január 17, 2017 6:42 pm

Admin, Walibuk kľudne to môžeš len tak volne prerozprávať, ja budem len rád.
Čo sa týka archeológie, ja ju považujem za najdôležitejšiu historickú vedu. Všetko o čom sa tu bavíme o morave, Rumunsku a x iných veciach sa dá potvrdiť alebo vyvrátiť iba pomocou archeológie. Môžme o tom popísať stovky strán príspevkov, byť presvedčení o svojej pravde, ale pravda sa skutočne ukáže jedine tak, že tam niekto pôjde a fyzicky to vykope, odborne preskúma a vyhodnotí.

Mimochodom, keď sme už pritom, predvčerom som zistil, že neďaleko B. Bystrice sa minulý rok našla bronzová sekerka. Predbežne je jej vek odhadnutý na 6500 - 6300 rokov. Momentálne sa nachádza v Nemecku v Bochume na metalografickom rozbore. Výsledky budú cca o pol roka, ak sa potvrdí že je vyrobená z miestnych zdrojov medi, tak to bude nález roka.

Lekalo

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Amin za Ut január 17, 2017 7:02 pm

Nuž, ale keď je archeológia tak dôležitá, ako je možné, že pri tisícoch a desaťtisícoch nálezov nám napr. v prípade Veľkej Moravy nedokázala povedať, čo našla, len sa musela oprieť o tie historické pramene, ktoré sú jednoznačne nespoľahlivé, aby potvrdila ich výklad podľa jednej strany? Tá vševedúca archeológia nevie určiť ani sídlo ríše, ani jej hranice a nakoniec ani kde ležala. Ponúka len teóriu, v tom lepšom prípade, ktorá vychádza z historických prameňov. Nálezy sa dajú vysvetliť rôzne, aj v prospech vzájomne protichodných teórií. Dnes som čítal názor istého známeho prešpurského pamiatkara, ktorý napísal, že nálezy šperkov z obdobia veľkej Moravy dokazujú zaostalosť vtedajšieho územia Slovenska  oproti moravskej časti VM. Presne určiť doba ich vzniku sa vraj nedá. Ale dôkazom je, že na Slovensku sa ich našlo viacej, čiže najprv boli vyrábané na Morave a až potom sa masovo rozšírili na Slovensko.
To sa dá okomentovať len jedným slovom, pričom do úvahy prichádza viacero zvierat.

Amin

Návrat hore Goto down

Odoslať pre walibuk za Ut január 17, 2017 10:34 pm

Niet pochýb že archeológia je dôležitá, napr. Bojná, aj keď tú "objavil" detektorista, predsa len archeológia nám dala úplne nové informácie o Bojnej. Ale netreba jej význam preháňať. Vďaka archeológom vieme, že na Slovensku boli "Kelti" a "Germáni" , ale keď teraz čítame kde kade po internete o Keltoch, tak sa dozviete, že stredoeurópsky Kelti nie sú totožní s Keltami od pobrežia Atlantiku a dozvedáme sa vďaka genetike, že boli vlastne tiež praslovania.

walibuk

Počet príspevkov : 208

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Amin za Ut január 17, 2017 10:57 pm

walibuk napísal:Niet pochýb že archeológia je dôležitá, napr. Bojná, aj keď tú "objavil" detektorista, predsa len archeológia nám dala úplne nové informácie o Bojnej. Ale netreba jej význam preháňať. Vďaka archeológom vieme, že na Slovensku boli "Kelti" a "Germáni" , ale keď teraz čítame kde kade po internete o Keltoch, tak sa dozviete, že stredoeurópsky Kelti nie sú totožní s Keltami od pobrežia Atlantiku a dozvedáme sa vďaka genetike, že boli vlastne tiež praslovania.
Admin:
sunny Tak za toto stručné zhrnutie si Walibuk zaslúži odmenu. Možno avatar v zlatom :-)

Amin

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Lekalo za St január 18, 2017 5:49 pm

Admin: Ale to nie je chyba archeológie ako takej, ale zneužívania histórie tými ktorí momentálne vládnu na ich mocenské ciele. Archeológia ti tie odpovede kľudne dá, len musíš odhrnúť dostatočný počet kubíkov zeminy a to čo nájdeš analyzovať objektívne, ale keď niekto komu to nevyhovuje proste nedá peniaze a to čo sa napriek tomu nájde sa odloží do škatule v depozite pretože to nevyhovuje tomu ako nám chcú svet maľovať určití ľudia, tak to nie je chyba archeológie ale nás ako spoločnosti že to máme v paži a pripustíme to.

Lekalo

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Vlado za St január 18, 2017 8:12 pm

Lekalo, "archeológia ako taká" je niečo ako pre niekoho vševedúce božstvo. Archeológovia už podhŕňali viacej ako stovky kubíkov a odpovede, ktoré nám dali, sú mierne povedané, často len hypotézy. Tvária sa pritom ako nadvedci. Posmievajú sa z iných, ak niečo objavia, lebo vraj na to nemajú vzdelanie, tak to neplatí, čo nájdu. Ak im to prinesú, publikujú to ako svoj "vedecký" objav. Pritom majú odbornosť akurát na to kopanie. Ale púšťajú sa do vysvetľovania a vyrábania teórii, na čo odbornosť a vzdelanie, na ktorých tak bazírujú u iných, sami nemajú. Výsledok je potom taký aký je. A do toho ešte treba zarátať, že ctibažní archeológovia falšujú výskumy, ako sa o tom dosť píše napr. v prípade Mikulčíc, kde vraj boli sfalšované nálezy pohanskej svätyne, ktorá vraj, podľa iného archeológa, tam nikdy ani nebola atď. A to nie je jediný prípad. Ak sú navyše inteligenčne menej vybavení, čo vzhľadom na ich povolanie však postačuje, ani netušia, kedy si vymýšľajú a kedy skutočne k niečomu reálne dospeli. Tak sa vyžívajú vo svojej dôležitosti a majú najhlavnejšiu starosť, aby niekto nezdvihol zo zeme vzácny črep z taniera vyrobeného pred rokom 1949. Alebo 1947? Radšej sa pozrite do toho úžasného zákona na základe ktorého im už nikto rozumný nič neukáže ani neprinesie. To, že by sami niečo objavili by musela byť nešťastná náhoda, alebo omyl. Do depozitu odkladajú nie preto, že nemajú peniaze, ale preto, že to čo vykopali ani nevedia spracovať a keďže majú na to autorské práva, nikomu to ani neukážu. Musíte počkať, až odídu do iného zamestnania, alebo zomrú. Ale to zasa ich nástupca pri upratovaní nesmie tie vzácnosti vyhodiť. To sa robí. Máte ilúzie, lebo s tými ľuďmi nepracujete. Rýchlo by vás prešli. To som samozrejme písal o tých stovkách povaľačov po múzeách a iných odborných pracoviskách. Ako to funguje v tých s.r.o., ktoré si z archeológie, prípadne aj z blafovania, že robia dôležitý výskum, urobili kšeft, to neviem. Tam to nepoznám. Ale čítal som kdesi, že na nich Slovenská diaľničná spoločnosť už podala trestné oznámenie. Takže " Dobré ráno".
To, že niektorí sú navyše zaujatí, to je ďalšia vec.
No a ak teraz napíšete, že to neplatí o všetkých a že sú aj výnimky, tak s Vami vopred súhlasím. Áno, sú aj výnimky. Sú to skutočne výnimky.

Takže a teraz berte všetko čo pochádza od týchto odborníkov za bernú mincu a argumentujte s tým a hlavne s archeológiou ako vedou! Ako som už kdesi inde čítal, archeológia nemôže byť veda už zo samotného princípu. To je len také pomenovanie, že veda, pre tých iných.

Vlado

Počet príspevkov : 38

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Lekalo za St január 18, 2017 9:51 pm

Ach jo..vidím že čítať a čítať s pochopením je zásadný rozdiel.

Lekalo

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Amin za St január 18, 2017 10:01 pm

Takže, len zopakujem, že:   sunny  Tak za toto stručné zhrnutie si Walibuk zaslúži odmenu. Možno avatar v zlatom :-). A Vlado tiež. Ale dodávam, že sú aj výnimky, samozrejme. Ale aj keď v kope hnoja nájdem zlatý prsteň, stále vidím kopu hnoja, nie kopu zlata :-(

Amin

Návrat hore Goto down

Zobraziť predchádzajúcu tému Zobraziť nasledujúcu tému Návrat hore

Povolenie tohoto fóra:
Môžete odpovedať na témy v tomto fóre.