Slovensko a Sloveni
Prezerať časť fóra môžete dočasne aj bez registrácie.

BEZ REGISTRÁCIE NEVIDÍTE VŠETKY PRÍSPEVKY ANI CELÚ DISKUSIU


Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka

Pridať novú tému   Zaslať odpoveď

{STRÁNKOVANIE}

Zobraziť predchádzajúcu tému Zobraziť nasledujúcu tému Goto down

Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka

Odoslať pre Jas za So január 07, 2017 2:35 pm

First topic message reminder :

  V dávnych dobách, keď mali národy k sebe bližšie, ako si myslíme, pretože vychádzali zo spoločného prajazyku a územia, vzišiel národ, ktorý sa usadil na našom území a priniesol si so sebou vieru vo vlastné mýty a ideológiu - kult Slnka. Staval na základoch staršej spoločnosti, matriarchátu Veľkej Matky Zeme, rovnako ako kresťanstvo stavalo na pohanskej viere, ich kultových svätých miestach a viere v pohanských bohov. Do spoločnosti materského princípu začali prenikať prvky princípu mužského, až nastala ideová rovnováha a postupom času sa stal nadradeným patriarchát. Boli to naši predkovia, ktorí si tento kult osvojili a sami sa podľa neho neskôr nazvali „Slnečným národom“ - Slovenmi. Spoloční predkovia s Egypťanmi, lukostrelci zo Severnej Afriky, ktorí sem priši cez maltsko-sicílsku šiju, rozšírili tento kult cca pred 5000 rokmi. Hlavným posvätným zvieraťom sa stáva Sokol.

Božstvo Sokar so sokolou hlavou a mumifikovaným telom

  Sokol od egyptského božstva Sokara naozaj nemá ďaleko (pozn.: Egyptské hieroglyfické písmo má rovnaký znak pre spoluhlásky r/l, v skutočnosti sa s istotou nevie, či sa boh vyslovoval Sokar, alebo Sokal, pre nich sa to prirodzene spodobuje). Sokol je arabsky saqr, egyptsky saqqar. Pre vyznávačov kultu boha Slnka, Sokar predstavoval posmrtného sprievodcu, ktorý dušu odprevádzal zo Zeme do ríše podsvetia - Raja. Podľa egyptskej mytológie predstavoval oddelenie duše – ba, od tela – ka, pri obrade otvárania úst. Princípom tohto obradu bola viera, že duša sídli v duchu. Telo je prejavom ducha. Duch súvisí s dychom, ktorý vychádza z úst, pretože je nehmotnou súčasťou tela, je to vzduch. Všetky slová majú spoločný základ, jedno slovo, z ktorého vznikli všetky ďalšie, ktoré súvisia s duchom, jeho činnosťou a vlastnosťami.
V kultúrnej tradícii je výzor ducha opisovaný ako lietajúci biely plášť, čo je následkom degradácie a zabudnutia jeho skutočnej povahy. Pomocou mágie sa vyvolával duch za použitia ohňa a dymu, čo dalo vznik jeho neskoršej podobe. Duch sa často opisuje ako silný vietor: trieska, plieska, výska alebo zavýja, čo svedčí o viere, že vo vetre (hýbajúcom sa vzduchu) sídlia duchovia. Slovo vzduch je tvorené z predpony vz-, bežne používanej napr. v slovách  VZlykať, VZlietnuť, VZdialenosť a prípony duch.
DUCH – VZDUCH – DUŠA – DYCH

Sokol chrániaci mŕtveho faraóna, Chrám boha Hora

   Tak to bolo aj u našich predkov. Cez ústa, kadiaľ dýchame, vychádzala po smrti duša, zatiaľ čo telo, ako naša hmotná časť podstaty, vracalo sa požičanej Zemi. Ak chceli zaistiť zosnulej duši bezpečný odchod na druhý svet, tam, odkiaľ prišla, čiže zo Slnka, museli jej samozrejme zabezpečiť aj sprievodcu. Mal to byť sokol, boží posol a posvätné zviera Slnka, najrýchlejší vták, ktorý sa u nás vyskytuje a lieta v najvyšších výškach. Plní funkciu rýchleho posla boha, ku ktorému je najbližšie. Preto si nevybrali oveľa majestátnejšieho vtáka, ako napr. orla. Duša je však nehmotná, a preto aj sprievodca – sokol, musel byť nehmotnej podstaty, čo zabezpečili jeho symbolickým nakreslením, vyrytím, alebo vymodelovaním do posvätných skál a stromov, a následným oživením prostredníctvom magického rituálu. Na území Slovenska sa objavuje do kameňov vytesaný motív siluety vtákov, pijúci z obetnej misky, aby sa posilnili na túto náročnú cestu a dopravili tak dušu zomrelého k svojmu otcovi - Slnku. Verili, že duša sa dostane do jednoty a odtiaľ sa znovu vráti na túto Zem. Predstava, že deti prinášajú bociany hovorí o príchode duše do tela, no v rôznych krajinách túto funkciu prisudzujú iným vtákom. Môžeme to chápať, že vtáci nielen odnášajú dušu k Jednote, ale pri spiatočnej ceste prinesú tú ďalšiu pre začiatok nového života. Preto sú v krajinách, kde sa kedysi uctievalo Slnko, posvätnými zvieratami vtáci.

Plastika sokola sediaca sokoliarovi na pleci - výška 8m, Východné Slovensko


   Staroegyptské vyobrazenie duše (ba), v podobe vtáka s ľudskou hlavou, obsahuje vtáčí prvok - symbol oslobodenia sa od gravitačnej energie a nepodliehania fyzikálnym (prírodným) zákonom. Rovnako je tomu aj pri vyobrazení Sokara, ako mumifikovaného ľudského tela s hlavou sokola. Od Sokara dokonca vzniklo Memphiské pohrebisko, staroveká Sakkára, stal sa jeho ochrancom a prievozníkom pochovaných mŕtvych. Rovnakú  funkciu zastával Jastrab, slnečný vták boha Hora, ktorý môže letieť proti ostrým slnečným lúčom, k Slnku, bez toho, aby oslepol. Slovotvorný základ - JAS, znamená jednu vývinovú etapu Slnka, počas jeho púte oblohou. Mytologický výjav, každodenný opakujúci sa nekonečný dej jeho vývinu po oblohe stotožnili so životom živej bytosti. Rastie, učí sa, pracuje, starne, zomiera a má mnoho ďalších ľudských vlastností. Ľudia dodnes zobrazujú Slnko s antropomorfnými črtami, napr. kreslia Slnko ako ľudskú tvár, niekedy aj s končatinami.

Mytologický obraz:
I. Vychádzajúce Slnko nad obzorom sa doslova rodí z Veľkej Matky, Zeme, stáva sa jej Synom (angl. son = syn, Sun = Slnko)
II. Postupne narastá na sile, až je na vrchole, juhu, nazývané Junák alebo Janko (angl. young a nem. jung = mladý, mládenec)
III. V tretej fáze starne, no vďaka prežitému životu a nabratých skúseností sa stáva múdrym starcom a radcom, zvaným Jas. Starý a múdry kráľ, ktorý sa prirovnával k múdrosti Jasa, si právom vyslúžil úctivé oslovenie Jasnosť.

Zostava skalných plastík so sokolom napravo - výška 1,5m, Západné Slovensko

  Na Slovensku a nie len u nás, bolo objavených mnoho sôch sokolov, či jastrabov. Nenájdeme kultové miesto, ktoré by sa zaobišlo bez vyobrazenia jedného z týchto vtákov. Mnohé z nich popisuje vo svojej knihe Rudolf Irša: Svätyne našich predkov. Vďaka tomuto častému motívu Sokara, či sokola (ide o to isté božstvo), najmä na skalách, sa nám darí objasniť pôvod slova sochár a socha. Pre spoločnosť boli veľmi dôležitými a posvätnými obradnými zvieratami, postupne sa posvätnými stávali takmer všetky druhy vtákov. Používali sa pri veštení budúcnosti, prijímali posolstvá od bohov. Stali sa tak ochrancami posmrtného života a strážcami Brány Raja, prechodu na druhý svet. Pri väčších svätyniach sa ich skulptúry umiestňovali po okrajoch a dôležité obrady, súvisiace s prechodom cez Bránu, sa vykonávali uprostred. Pri svätyniach a pohrebiskách menších rozmerov si vystačili aj s jedným idolom a pri ešte menších rozmeroch, s vtáčími siluetami. V latinskom slove sacr, čo znamená posvätný, sa nám zachovala dôležitosť tohto symbolického zvieraťa a v slove sacra, obrady, aj dôležitosť vykonávania pohrebných rituálov odkazujúcich na sokola.

Sokolík pri kultových kameňoch - výška 0,4m, Západné Slovensko

  Aj keď tento pradávny kult upadol do zabudnutia a dnes nám už nič nehovorí, dávne stopy po ňom sa zachovali v našom jazyku, kultúre, tradíciách, rozprávkach a iných mýtoch, ktoré čakajú na svoje znovuobjavenie, ktoré by mohlo priniesť trochu svetla do našich zabudnutých, ale v tradícii stále živých dejín.

22.08.2016, Jozef Petrík


Naposledy upravil Jas dňa Ne január 08, 2017 11:42 pm, celkom upravené 2 krát.
avatar
Jas
Aktívny dopisovateľ
Aktívny dopisovateľ

Počet príspevkov : 64
Join date : 18.04.2016

Návrat hore Goto down


rast a pokles populácie

Odoslať pre Anonym za Št február 16, 2017 7:31 pm

V staroveku a v predhistorickej dobe bolo naše územie zrejme oveľa hustejšie osídlené, ako v stredoveku. Ak budeme brať do úvahy bohaté náleziská nerastných surovín na našom území, v bronzovej dobe to muselo podnietiť populačný rast, obchodovali s nimi, čo im zabezpečilo silné ekonomické a obchodné zázemie a boli zároveň aj dobrými poľnohospodármi. Čo sa týka staroveku, správy o Slovanoch a počtoch poukazujú na husté osídlenie a veľkú produkciu obilnín, čo bolo v tomto období ich hlavným zdrojom obchodu a mohli si aj dovoliť uživiť väčšiu populáciu.

Anonym
Anonymný


Návrat hore Goto down

Re: Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka

Odoslať pre walibuk za Pi február 24, 2017 11:41 pm

Lekalo napísal:Áno, už som to spomínal v jednom z mojich predchádzajúcich príspevkov, územie Slovenska bolo hlavne v mladšej dobe bronzovej do cca 1100-1000 p.n.l. podľa všetkého osídlené celkom husto (na tú dobu). Bol to práve okruh kultúr popolnicových polí, ktorých spoločnosť bola založená na ťažbe rúd a rudné revíry na dnešnom Slovensku ich sem priťahovali, tak ako ropný boom v 50. 60. a 70. rokoch 20. storočia spôsobil populačnú explóziu napr. v Saudskej Arábii, Katare a Emirátoch. Na našom území to bol kultúrny vrchol praveku. Okolo roku 1000 p.n.l. sa však toto územie začalo veľmi rýchlo vyprázdňovať a približne rovnaké počty obyvateľstva ako v mladšej dobe bronzovej sa na našom území znovu dosiahli až kdesi v stredoveku.
Nejako sa mi to nezdá, odkial pochádzajú tieto informácie a na základe čoho?
Ak bolo husto osídlené, na tú dobu, tak aké sú odhady? Kolo ludí žilo na Slovensku?

walibuk
Kandidát na Majstra
Kandidát na Majstra

Počet príspevkov : 427
Join date : 15.03.2016

Návrat hore Goto down

Re: Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka

Odoslať pre Amin za Po marec 20, 2017 12:17 am

Píše sa to v encyklopédiách archeológie....

Amin
Spisovateľ
Spisovateľ

Počet príspevkov : 393
Join date : 07.05.2015

http://sloveni.forumsk.com

Návrat hore Goto down

Re: Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka

Odoslať pre Marian za So apríl 15, 2017 12:26 pm

Myslím si, že podobnosť medzi mytológiou a kultúrou Slovenov je možná, že to nie je len hypotéza. Mám na to logické vysvetlenie. pred tísíckami rokov bola v celom "našom svete" rozšírená rovnaká kultúra a hlavne mytológia. Tak ako sa kedysi neskôr rozšírili indoeurópski bohovia, tak predtým bol kult Zeme a Slnka. Podobnosť nemusí byť tak následkom priameho kontaktu. Kto sa z takejto podobnosti vysmieva, prezentuje tým len svoju obmedzenosť a nevzdelanosť. Zdá sa, že tých obmedzencov je veľa. Hlavne medzi ľuďmi s titulmi, ktorí sa nabiflili rôzne hypotézy a nechápu, že všetko môže byť aj inak. Článok oceňujem aj pre odvahu jeho autora.

Marian
Anonymný


Návrat hore Goto down

Re: Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka

Odoslať pre Manta33 za So apríl 15, 2017 12:55 pm

Nerobme si ilúzie. Ľudia sú ochotní veriť hocičomu, hocijakej sprostosti, bez ohľadu na vzdelanie. Stačí sa ísť práve v tieto dni ísť pozrieť na isté miesta. To nie je o vzdelaní a tituloch, ale je to hlavne o rozume. Rozumní ľudia vždy pochybujú, hľadajú, bádajú, ostatní len veria....

Manta33
Anonymný


Návrat hore Goto down

Re: Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka

Odoslať pre Svetomír za So apríl 15, 2017 7:11 pm

Manta 33 súhlasím a mnohokrát som prekvapený, koľkí akože rozumní ľudia tam chodia. A tak sa posúvajú medzi ovce.

Svetomír
NADMAJSTER
NADMAJSTER

Počet príspevkov : 668
Join date : 02.02.2016

Návrat hore Goto down

Re: Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka

Odoslať pre Amin za Ne apríl 16, 2017 12:37 am

I Horus, egyptský bůh oblohy a království, se zrodil z panny, byl pokřtěn ve věku 30 let a měl 12 učedníků. I on byl ukřižován a znovu vzkříšen podobně jako Ježíš o tisíce let později.Amin
Spisovateľ
Spisovateľ

Počet príspevkov : 393
Join date : 07.05.2015

http://sloveni.forumsk.com

Návrat hore Goto down

Re: Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka

Odoslať pre Amin za Ne apríl 16, 2017 10:13 pm

To je podľa filmu Zeitgeist. Autori scenára ponúkli vlastnú interpretáciu príbehu, čo vzbudilo silnú odmietavú reakciu kresťanských cirkví. Nepochybné je, že obidva mýty majú k sebe blízko, takže inšpiráciu starším mýtom možno odmietať len z ideologických dôvodov. Je to podobný prípad, ako keď z ideologických dôvodov je odmietaná starobylosť slovanských mýtov a každá podobnosť s dávnou minulosťou je považovaná za čisto náhodnú.

Hor - Horus je v egyptskej mytológii slnečným bohom, popri inom slnečnom bohovi Reovi. Ich vtákom je sokol. Horus je zároveň bohom Slnka aj Mesiaca - jedno jeho oko je Slnko - druhé Mesiac. Pozoruhodné je, že ruský Chors je tiež považovaný za boha Slnka, alebo Mesiaca (na základe indícií zo skromne zachovaných údajov). Ako vidíme na egyptskom prípade, nemusí ísť o "alebo",  môže byť bohom jedného aj druhého zároveň (teda Slnka aj Mesiaca).

Spojením Hora a Rea vznikol Raharachtej. Egyptsky to síce znamená "Ra, ktorý je bohom dvoch obzorov Hora", ale nám to veľmi pripomína naše slovo Rarach. Rarach je druh sokola (sokol rároh) a tiež mytologická bytosť vtáčo-dračej podoby. Podobnosť zjavne nenáhodná. Najmä v súvislosti s ďalšími "náhodami". V tejto súvislosti je najzaujímavejšie spojenie sokola so slnečným božstvom, resp. so Slnkom a jeho vyobrazenie na našich Sokolích skalách v podobe sokola meniaceho sa v priebehu dňa na muža, ktorý sa otáča za slnkom putujúcim po oblohe. S touto dávnou mytológiou nás dnes síce spájajú najmä zachované názvy kultových skál, ale sú dôkazom o tom, že aj u nás bol sokol spájaný so slnkom, rovnako ako v egyptskej mytológii.

Amin
Spisovateľ
Spisovateľ

Počet príspevkov : 393
Join date : 07.05.2015

http://sloveni.forumsk.com

Návrat hore Goto down

Re: Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka

Odoslať pre Jas za Po apríl 17, 2017 1:03 am

Myslím si, že egyptskí bohovia Ra a Hor sú stelesnením Slnka. Rozdiel je iba v tom, že každé božstvo znamená istú fázu Slnka počas dňa, podobne, ako sa to zachovalo na našom území, kde poznáme 3 vývinové fázy Slnka: 1. Syn (sun) 2. Janko (young), 3. Jas.

V Egypte došlo k tomu, že jeho 2 fázy (zrejme nemali 3) sa spojili v jedno božstvo, asi aj preto, lebo ich mali už veľa a potrebovali si ich trochu zjednodušiť a keďže Re aj Hor symbolizovali to isté nebeské teleso, nemali problém ich spojiť v jedno. Preto Raharachtej znamená "Ra, ktorý je bohom dvoch obzorov Hora". Aj Slnko má 2 obzory, pri východe a pri západe. Takže podľa prekladu by mal byť Horus vychádzajúcim a zapadajúcim Slnkom, čiže ten, ktorý vychádza a vchádza cez bránu do podsvetia (tam bolo miesto kam išli všetci mŕtvi, až potom mohli niektorí podplatiť strážcov a sudcov, aby im otvorili bránu do "raja", v podstate túto časť viery prevzali židia a preto sa ich zosnulí taktiež dostanú pred bránu raja s tým rozdielom, že oni čakajú na mesiáša, ktorý im ju otvorí). Horus je zjavne ovplyvnený materským princípom, zatiaľ čo Ra je bohom patriarchálnejším. Patrí mu obedňajšia najsilnejšia a najväčšia fáza Slnka, preto je najsilnejším egyptským bohom.
Ak porovnáme egyptský mytologický systém Slnka so slovanským, zistíme, že prvá fáza sa viac menej zhoduje - SYN Veľkej matky, tzn. že vychádza tiež, nazvime to, z podsvetia, z útrob Veľkej Matky. Druhá fáza hovorí o Jankovi (mládencovi v najlepšej sile) a Reovi, najsilnejšiemu bohovi. Rozdiel je však v tretej fáze, Jas (staré, múdre, no zomierajúce Slnko) a Horus, ktorý sa opäť vracia do podsvetia. Aj keď by sme si mohli vyvodiť, že Jas po smrti odchádza tiež do podsvetia, predsa rozdiel v celom vnímaní existuje. Z informácii, aké poznáme a aké sme si vyvodili vyplýva, že Sloveni vnímali KOLObeh Slnka, ako kolobeh života jednej bytosti, tzn. narodí sa, dospeje, zostarne a zomrie (pretože každý život sa raz musí skončiť), Egypťania vnímali Slnko ako bytosť, ktorá sa nerodí, ale vstupuje z podsvetia na oblohu, silnie a opäť sa vracia späť, čiže nezomiera.

Egyptské náboženstvo je však veľmi zložité, vyvíjalo sa, deformovalo a ohýbalo. Naše telo a duša sa skladajú z 9 častí, kde má každá časť svoju úlohu, takže sa nevylučuje ani tvrdenie, že duša/duch/telo išli po smrti aj do podsvetia aj k Slnku, ako tomu verili.

"Chors (iné názvy: Chers, Chrs, Churs, Chros) bol staroslovanský boh nejasného pôvodu. Niekedy je spájaný s Mesiacom, inokedy so Slnkom, prípadne je úplne stotožnený s Dažbogom."
Chors, Horus, všetko sa to točí okolo spoluhlások H-R-S. Obaja sú slneční bohovia. V niektorých mytológiách (napr. gréckej) ťahajú slnečný voz kone. Po anglicky kôň = horse (čítaj hors). Blízka mi je aj hodina = hours, ale tu si už nie som istý. Je zaujímavé sledovať, ako je mytológia previazaná s jazykmi.

Jas
Aktívny dopisovateľ
Aktívny dopisovateľ

Počet príspevkov : 64
Join date : 18.04.2016

Návrat hore Goto down

Re: Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka

Odoslať pre slavoslav za Po apríl 17, 2017 12:12 pm

Horus je dávaný do súvislosti aj s bohyňou Isis. Bola manželkou Osira a matkou Hora a preto bola aj symbolickou matkou faraona. V neskoršom období jej popularita dramaticky vzrástla. Skoro stále je znázorňovaná v antropomorfnej forme sediaca alebo stojaca na tróne. Je zobrazená ako oddaná matka dojčiaca svojho syna. Nosí korunu s rohmi, ktorú v neskoršej dobe prevzala od bohyni Hathor a pokrývku hlavy v tvare supa, ktorá zdvôrazňuje jej úlohu kráľovnej matky medzi bohyňami.

Je stotožňovaná s babylonskou bohyňou Ištar a sumerskou Inana, Afroditou, Juno. Taktiež s rannou a večernou hviezdou - planétou Venušou.V kresťanstve má podobnosť s Pannou Máriou ale symbol panenstva je spájaný aj s gréckou bohyňou Aténa.

slavoslav
Dopisovateľ
Dopisovateľ

Počet príspevkov : 44
Join date : 13.01.2017

Návrat hore Goto down

Re: Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov : Sokol - posol Slnka

Odoslať pre igor1235 za St jún 28, 2017 4:20 pm

Oskár Cvengroš : Pôvod Slovenov - Slovákov XI,  podľa knihy Tajné dejiny Slovenska-Slovenov-Sloveniek :
http://www.tajnedejiny.sgo.sk/?p=1609 :
" ... Tvrdenie, že Sclavi boli Skýti, má svoje reálne opodstatnenie. Tvar „Skýt“ používali Gréci v súvislosti so skalpovaním. Podľa nich Skýti skalpovali porazeného nepriateľa, brali mu kožu z hlavy práve kvôli jeho vlasom, t.j. v podstate si brali jeho silu, ktorá podľa ich viery spočívala vo vlasoch. Bezmocného nepriateľa, bez vlasov, teda i bez sily nechávali ležať v poli. Pre tento strašný obyčaj ich Gréci nazývali Skýtmi.  Potvrdzuje to Herodot (5. stor. pred n.l.) vo svojej Histórii, kde doslova uvádza, že Skýtov takto (Skýtami) nazvali Gréci , a to isté tvrdí i historik Jozef Flavius (1. st. po Christovi) . Aj preto názov Skýti (gr. Σκύθαι) má súvis s gréckym σκύτος [skítos], čo prekladáme ako ”spracovaná koža”.

V slovanských jazykoch takejto stiahnutej kože z hlavy hovoríme „skalp“, čo je už na prvý pohľad identické s arabským Sakáliba, teda Sklav. Podľa tohto poznávaceho znamenia by sme mohli naozaj stotožniť Skýtov so Sclavmi. No je tu ešte niečo. Skýti sami sebe hovorili Skoloci, či Skoloti (Σκολοτοι) [Skolotoi], Skýtmi ich nazvali len Gréci, pričom Peržania ich nazývali Sakmi, Sakami (Σάκαι) [Sákai]7. Pomenovanie Skoloti či Skoloci je tvorené opäť spoluhláskami SKL, čo je identické s pomenovaním slovanov: Sklavi, Sklavoi.

Že Skýti boli Sloveni (Slovania), potvrdzuje i Mavro Orbini :

…Johan Aventinus  v I. knihe o Bavoroch píše: „Prišli k Alexandrovi Veľkému, poslovia východných Germánov, ktorých historici toho času nazývali Sarmatmi a Skýtmi, my im hovoríme Venedi, a oni sami seba označujú Sloveni (Slavjanami).“…

Orbini zároveň uvádza, často sa opakujúcu, dokonca obvyklú chybu ostatných talianskych historikov, ktorí neznalí mien toho – ktorého národa, zjednodušene používajú k jeho označeniu meno Skýt.

Títo Skýti – Sclavi okrem kultu dlhých vlasov a skalpovania nepriateľa mali ešte jednu charakteristickú črtu – uctievali sokola. Sokol ako mytologická bytosť bol do takej miery previazaný s ich vnímaním sveta, že od neho odvodzovali i svoje meno Skolot – Sokolo(t), teda Skláv (Sokoláv).

Sokol ako symbol Sclavov ponúka krásne prepojenie a zároveň potvrdenie doposiaľ spomínaných tvrdení. Sokol má v latinčine tvar falco (čítame „falko“). Fonetické ako i písané „f“ spodobuje a je často zamieňané za písmeno „v“, takže „falko“ je možné čítať i ako „valko“, čo je identické s „valch“, „valach“, „volcae“, vulgus (lat. pospolitý ľud) ako i so slovom „veľký“ (veľko). Z uvedeného je možné vyvodiť, že Sclavi ako „sokolci“, boli identickí s „keltskými“ Volcae, čo bolo možno len skomolené latinské „Falcae“, pochádzajúce od tvaru „falco“.

Sokol symbolizoval najvyššie božstvo Skýtov-Slovenov (Sclavov), sokol bol „kráľ – koroľ“, preto aj najväčší spomedzi sokolov – orol, dostal pomenovanie „koroľ“, z ktorého sa stratou počiatočného „k“ stalo naše dnešné „orol“. Slovanské „sokol“ sa prenieslo do latinčiny tiež bez počiatočného „s“ ako „okol“, teda aquila. Tento sokol/orol je dodnes výrazným prvkom v heraldike Európanov, zvlášť krajín a území, ktoré boli, alebo dodnes sú považované za Slovanské.

Ak sa pozrieme na použitie symbolu orla/sokola z hľadiska územného, dospejeme k záveru, že sokol/orol sa v hrubých rysoch prekrýva s rozšírením haploskupiny R1a, od severnej Indie, cez Anatóliu a stredný východ, až po východnú a strednú Európu, kde hranicu tvorí rieka Rýn. Je to územie, ktoré v minulosti a aj v súčasnosti obývali vlasatí Skýto-Sloveni, ktorým sa dnes hovorí „Slovania“...... "

hm, ten prerod je ohromný, takže potomkovia Egypťanov, Sarmatov, Skýtov, Venedov, Vandalov, Germánov, Markomanov, Quadov, Sclavov, Slovenov sú vlastne teraz Slováci, Slovinci sťa široké pole Slovanov Very Happy
avatar
igor1235
Pokročilý kandidát na spisovateľa
Pokročilý kandidát na spisovateľa

Počet príspevkov : 289
Join date : 09.05.2015

Návrat hore Goto down

Re: Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka

Odoslať pre Jano za St jún 28, 2017 7:21 pm

Cvengroš sa inšpiroval v tomto úryvku asi piatimi autormi. Akurát nepochopil o čom píšu a riadne to domotal. Nemôžem sa ubrániť dojmu, že p. Cvengrošovi jednoducho pri montovaní jeho knihy švihlo. Asi to bolo naňho veľa. Autorov od ktorých čerpal uvádzať nejdem. Istotne sú mu vďační, že ich nespomenul, tak to nebudem kaziť.

Preto o tom ani nemá zmysel diskutovať. Cvengrošovi chýba prehľad, jeho rýchloštúdium na internete je veľmi poznať. Hneď na začiatku tohto úryvku mu jednoducho nedopne, že Gréci odvodili vysvetlenie mena Skýt zo svojho jazyka. Našli slovo najpodobnejšie v gréčtine slovu Skýt a podľa toho si ho vysvetlili. Nie naopak! Takže žiadne indiánske skalpy - aj keď "vlasatí Slovania" istotne by sa dobre skalpovali. A na tomto podstatnom omyle, nevedomosti, stavia celú konštrukciu zlepenú z toho, čo sa mu hodí od iných autorov aby dosiahol popísanie strany. Lebo o nič iné zrejme ani nejde.
Pri takejto metóde práce a takomto uvažovaní sa dá odvodiť hocičo od hocičoho. Nejdem uvádzať príklady, aby som z toho nezrobil tu zábavnú rubriku.

Jano
Anonymný


Návrat hore Goto down

Re: Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka

Odoslať pre Peter Per. za St september 06, 2017 10:46 pm

Zaujímavá informácia: http://internetweek.cz/dna/tutanchamon-faraon-z-kavkazu
....Když oznámil ředitel centra iGENEA Roman Scholz, že Tutanchamonův "společný předek žil na Kavkaze před 9 500 lety," byla asi většina lidí překvapena. Nicméně když se člověk podívá na tváře starých Egypťanů, jsou to vesměs tváře Evropanů. Naskýtá se otázka, jak se předek Tutanchamona dostal do Egypta....

Peter Per.
Dopisovateľ
Dopisovateľ

Počet príspevkov : 23
Join date : 15.05.2015
Age : 76
Bydlisko : Bratislava

Návrat hore Goto down

Re: Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka

Odoslať pre walibuk za Po september 11, 2017 8:27 am

Myslím že táto informácia nie je pre nikoho prekvapením, akurát určití ludia tieto informácie ignorujú. Vo svojom prvom príspevku k úvodnému článku tejto témy som napísal: Podla mojich pocitov a telesných vnemov kult slnka nevznikol v Afrike, kult slnka vznikol v mrazoch na severe , v kolíske vzniku ludí, mužov nesúcich v sebe haploskupinu R , R1, R1a a R1b. Nositelia haploskupiny R1b ho priniesli na svojej púti do Egypta. Nie som si istý, ale myslím že to boli oni čo založili prvú dynastiu faraónov a zotročili miestne obyvatelstvo, ktorému vnútili svoje predstavy o živote na zemi aj v záhrobí. R1b potom putovali severnou Afrikou popri pobreží smerom na západ, prešli Gibraltarskou úžinou a postupne osídlili pobrežie atlantického oceánu od úžiny až po Britské ostrovy. Dodnes je to badatelné na zložení haploskupín miestnych mužov, suverénne prevláda R1b, s najvyššou koncetráciou v Baskicku, vyše 70%.
Tento článok len potvrdzuje to čo som napísal. Biely kočovníci zo severu ovládli Egypt a je prirodzené že ako vládnuca vrstva vnútili svoje predstavy o božstvách miestnemu obyvatelstvu, aj keď tí asi moc nechápali prečo by mali uctievať slnko, keď to ich spaluje a vyciciava im silu. Vyznavači slnka, skupina R  vznikla na severe v nehostinnom, chladnom podnebí, pre nich bolo prirodzené považovať slnko za boha.
avatar
walibuk
Kandidát na Majstra
Kandidát na Majstra

Počet príspevkov : 427
Join date : 15.03.2016

Návrat hore Goto down

Re: Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka

Odoslať pre igor1235 za Po september 18, 2017 9:16 am

Sokol ešte aj v ľudových piesňach ... Zaleť sokol biely vták, alebo posledná z modernej tvorby Hej Sokoly ! od I.M.T Smile Very Happy
avatar
igor1235
Pokročilý kandidát na spisovateľa
Pokročilý kandidát na spisovateľa

Počet príspevkov : 289
Join date : 09.05.2015

Návrat hore Goto down

Re: Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka

Odoslať pre walibuk za So september 23, 2017 12:14 am

Hej sokoly je tiež ludovka, Ukrajinská.
avatar
walibuk
Kandidát na Majstra
Kandidát na Majstra

Počet príspevkov : 427
Join date : 15.03.2016

Návrat hore Goto down

Re: Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka

Odoslať pre Jas za Po október 02, 2017 11:19 pm

Dovolím si spraviť krátky výťah zaujímavých informácii o mytologických vtákoch, obzvlášť sokola (jastraba).

ČÁP - novorozeňata a děti. O čápech se tradovalo, že přinášejí nenarozené děti ze solných bažin, kde žijí pro rodiče čekající na děti.
JESTŘÁB - osvícení. Zasvěcen Horovi, bohu učení. V mytologií starověkého Egypta se říká, že jestřáb je pták slunce, jenž může letět k jeho ostrému světlu, aniž by oslepl.
VLAŠTOVKA - útěcha a obnova. Vlaštovka zasvěcená Eset, egyptské bohyni mateřství, je symbolem probuzení a obnovy života po zimě.

Zdroj: http://www.starovekyegypt.net/egyptane-a-magie/egyptska-magie-a-ptaci.php

Sfinx neboli sfinga je mýtický tvor, který má tělo lva s hlavou berana, sokola nebo člověka.
Ve starověkém Egyptě sfinx představovala sochu krále či boha, přičemž lví tělo symbolizovalo sílu. Podle toho, co sfinx představovala, lze egyptské sfingy rozdělit na tři základní typy:
   Androsphinx, sfinga s lidskou hlavou, zpravidla s portrétními rysy. V Egyptě se vždy jednalo o panovníka a vyskytují se pouze mužské sfinx.
   Criosphinx, sfinga s beraní hlavou, jedná se o sochy boha.
   Hierocosphinx, sfinx s hlavou sokola nebo jestřába.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Sfinx

Turul je maďarský mytologický tvor a státní symbol. „Důvod“ vpádu staromaďarských bojovníků na koních do Panonské kotliny, v čele s knížetem Arpádem (890–907), byl údajně motivován sledováním zbloudilého „turula“, altajského loveckého sokola neboli raroha velkého (altajského).[1] Do střední Evropy se dostalo sokolnictví vpádem Hunů. Traduje se, že vůdce Attila (445–453) měl na svém štítu vyobrazeného právě sokola.[2] Do Podunajské nížiny sokolnictví přinesly zrovna maďarské kmeny, které hledaly zalétlého raroha velkého. Není bez zajímavosti, že maďarští bojovníci měli na přilbách „rarotol“, pero z křídla raroha. Pověst říká, že před velmi velmi dlouhou dobou, když maďarské kmeny sídlily ještě daleko na východě, měla jejich princezna Emese sen, ve kterém se k ní do lože snesl ohromný dravec Turul a zmocnil se jí jako ženy. Ráno se Emese probudila a vyprávěla tento sen svému otci. O devět měsíců později se jí narodil syn, kterému dala jméno Álmos (z maď. álom - sen, álmos - chlapec pocházející ze sna). Bylo předpovězeno, že Álmos přivede svůj lid do nové vlasti, ale on sám ji prý nikdy nespatří. Jednoho dne Álmos uviděl na obloze svého otce Turula, letícího na západ. Zburcoval svůj lid a společně Turula následovali, až došli na úpatí Karpat, za kterými se rozkládala předpovězená nová vlast Maďarů. Na svazích Karpat Álmos umírá a vedení přebírá jeho syn Arpád, který své bojovníky i jejich ženy bezpečně převede na druhou stranu hor.
Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Turul

Nejstarším uváděným Fénixem je egyptský pták Bennu, který je zobrazován jako volavka nebo sokol s volavčí hlavou. Fénix je univerzální symbol znovuzrození, jedná se patrně o jeden z kulturních archetypů lidstva.
Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/F%C3%A9nix

Netreba zabúdať, že sokol, jastrab, bocian, kohút atď. sú mytologické vtáky mužského princípu zatiaľ čo vrana, havran, lastovička, sliepka atď. ženského princípu. Mužský princíp je spojený s mužskou silou - Slnkom a ženský so starším kultom Matky Zeme.
Egyptský boh Hor a uctievanie sokola patria k najstarším náboženským kultom starého Egypta. Sfinga, resp. lev je tiež symbolickým zvieraťom Slnka, rovnako ako kobra na korune egyptských faraónov, ktorá svojím zatočením predstavuje slnečný kotúč. To, že v starovekom Egypte prevládol kult Slnka a zvierat s ním spojeným je nepopierateľné. Otázkou stále zostáva, odkiaľ sa tam tento kult, starší ako 5000 rokov, ktorý stál na samom počiatku vzniku egyptskej civilizácie, dostal a odkiaľ sa dostal ku Slovanom. Tam treba hľadať spoločného menovateľa. Stopy vedú na Blízky Východ - Göbekli Tepe...


Boh Re so sokolou hlavou, slnečným kotúčom s kobrou


Bohyňa Hathor so slnečným kotúčom s kobrou
avatar
Jas
Aktívny dopisovateľ
Aktívny dopisovateľ

Počet príspevkov : 64
Join date : 18.04.2016

Návrat hore Goto down

Re: Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka

Odoslať pre walibuk za Ne október 08, 2017 12:52 pm

Takmer úsmevné o tom turulovi. Almoš umiera, podla povesti, na svahoch karpát, pred vstupom do novej vlasti, historici však tvrdia, že to bolo rituálne zabitie, poprava a rovnako vieme že ich neviedol turul, ale prchali pred šablami Pečenehov. Pre nás je zaujímavé zhmotnenie turula do vyrezávaného dreveného kolu a nepublikovaná časť tej "povesti" , že kde sadne turul, tam je vlasť Maďarov, čiže vztyčovanie vyrezávaných stĺpov je o symbolike.
Ak priniesli Húni, či Maďari  do týchto priestorov sokolníctvo, tak potom o čom boli tie kamene ktoré spomínate, pripomínajúcich vtákov , sokolov. Z čoho usudzujete že sokolníctvo tu nebolo už pred napríklad 3000 rokmi? 
Tiež by ma zaujímala odkial pochádza informácia, že staromaďarský bojovníci mali na prilbici pero zo sokola.
avatar
walibuk
Kandidát na Majstra
Kandidát na Majstra

Počet príspevkov : 427
Join date : 15.03.2016

Návrat hore Goto down

Re: Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka

Odoslať pre Jas za Ut október 10, 2017 11:15 pm

Určite prchali aj pred šabľami, ale je to iba povesť, na otočenie si príbehu. Netvrdím, že Maďari sem priniesli sokolníctvo, ani Huni, iba som poukázal na fakt, že kmeňovým zvieraťom Maďarov bol turul, čiže sokol a je teda vysoko pravdepodobné, že ním bol ešte v ich starej zemi.
Na sokola sa však dá pozerať z dvoch uhlov pohľadu:
- ako na dravca, čiže symbolickým zvieraťom lovcov-zberačov (neskorší bojovníci), starší kult Veľkej Matky
- ako na vtáka spriazneného so slnkom (poľnohospodári), kult Slnka

Maďari ho zrejme brali ako tú prvú možnosť, aj keď sa nevylučuje, že boli kmene, ktoré mohli sokola vnímať ako obe možnosti naraz. Vieme, že aj Sarmati, ktorí žili na obrovskom území nad Čiernym a Kaspickým morom až po Európu si uctievali Slnko a od neho si odvodili aj svoj názov.
avatar
Jas
Aktívny dopisovateľ
Aktívny dopisovateľ

Počet príspevkov : 64
Join date : 18.04.2016

Návrat hore Goto down

Re : Slnečný kult Slovenov ...

Odoslať pre igor1235 za St október 11, 2017 1:50 pm

Jas napísal:,... že kmeňovým zvieraťom Maďarov bol turul, čiže sokol a je teda vysoko pravdepodobné, že ním bol ešte v ich starej zemi.
Na sokola sa však dá pozerať z dvoch uhlov pohľadu:
- ako na dravca, čiže symbolickým zvieraťom lovcov-zberačov (neskorší bojovníci), starší kult Veľkej Matky
- ako na vtáka spriazneného so slnkom (poľnohospodári), kult Slnka .... v každom prípade Turul je  maďarský mytologický tvor vytvorený povesťou. Podobá sa na nejakého dravého vtáka, no k orlovi či sokolovi má aj veľkosťou veľmi ďaleko. Maďari vidia v ňom obrovského alebo podľa možnosti čo najstaršieho masívneho vtáka, ktorý keby aj symbolicky sadol bojovníkovi, lovcovi-zberačovi na hlavu či ruku zlomil by mu ju. Tak mytológiu pre efekt, radšej vždy vytiahnu na vysoký kamenný podstavec  Smile


Naposledy upravil igor1235 dňa St október 11, 2017 2:09 pm, celkom upravené 1 krát.
avatar
igor1235
Pokročilý kandidát na spisovateľa
Pokročilý kandidát na spisovateľa

Počet príspevkov : 289
Join date : 09.05.2015

Návrat hore Goto down

Re: Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka

Odoslať pre Svetomír za St október 11, 2017 2:07 pm

Tak, tak, Maďari majú najväčšieho vtáka na svete. Laughing

Rozpätie krídel 15 m nad Tatou. Tata = Otčina. Práve tam chrabrý Arpád preťal kopiju Svätoplukovi, zabil ho a potom povedal: It a Tata :-). Namaľoval maliar Festy (asi pseudonym, znamená to "maliar". Narodil sa (ako slovák?) v malej puste pri Komárne.
avatar
Svetomír
NADMAJSTER
NADMAJSTER

Počet príspevkov : 668
Join date : 02.02.2016

Návrat hore Goto down

Re: Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka

Odoslať pre Jas za St október 11, 2017 8:28 pm

Necyklopedia má na turula tiež mýticky pohľad Smile) http://necyklopedia.wikia.com/wiki/Turul

Zaujímavé aký kult si okolo turula vytvárajú Maďari v posledných rokoch.
Maďarsko práve zažíva obrodu kultu turula, akému sa naposledy tešil za vlády regenta Miklósa Horthyho. Mytologický vták, ktorý vo sne oplodnil princeznú Emešu a jej synovi Álmosovi ukázal cestu z ázijských stepí až na prah novej domoviny, odkiaľ už kočovné kmene do Karpatskej kotliny doviedol Álmosov syn Árpád, je oficiálnou propagandou znova oslavovaný ako symbol súdržnosti Maďarov.

Turulie sochy rastú po celej krajine ako huby po daždi. Jednu z nich, nazvanú Pamätník národnej spolupatričnosti, začiatkom jesene s veľkou pompou odhalil sám premiér Viktor Orbán.

https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/254742-madari-nesmu-chovat-turula-v-zajati/
avatar
Jas
Aktívny dopisovateľ
Aktívny dopisovateľ

Počet príspevkov : 64
Join date : 18.04.2016

Návrat hore Goto down

Re: Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka

Odoslať pre Sponsored content


Sponsored content


Návrat hore Goto down

Strana 3 z 3 Previous  1, 2, 3

Zobraziť predchádzajúcu tému Zobraziť nasledujúcu tému Návrat hore


 
Povolenie tohoto fóra:
Môžete odpovedať na témy v tomto fóre.