Slovensko a Sloveni
Prezerať časť fóra môžete dočasne aj bez registrácie.

BEZ REGISTRÁCIE NEVIDÍTE VŠETKY PRÍSPEVKY ANI CELÚ DISKUSIU

Metod a Konštantín známy neznámy

Pridať novú tému   Zaslať odpoveď

Zobraziť predchádzajúcu tému Zobraziť nasledujúcu tému Goto down

Odoslať pre Svetomír za Pi január 20, 2017 6:17 am

Do besedy o Svätoplukovi sa nám prihlásil náš nový prispievateľ Franti Vandal príspevkom, ktorý sa témy dotýka nepriamo, ale jeho príspevok si zaslúži samostatné rozvíjanie témy, hľadanie príčin a súvislostí. Preto som si dovolil založiť novú tému. K jeho poznámke o cirkevnom podvode tisícročia s vysvätením Karola Veľkého za cisára už nechám ne samotnom autorovi, nech zváži, či založí samostatnú tému. Ide o to, aby sme sa v záujme prehľadnosti venovali v diskusiách čo najviac danej téme.
Prekladám časť diskusie teda sem a pozývam vás do hľadania zdrojov a správ o Bithýnii a pôsobenia vierozvestcov v nej ako v slovanskej krajine súvisiacej s bývalými slovanskými krajinami v okolí..

Téma začala odstavcom, ktorý Franti Vandal napísal 17.1.2017 takto:
Treba tiež pripomenúť, že úloha Metoda nie je až taká jednoznačná, pretože jeho menovanie za knieža Slovanov pred jeho odchodom na Moravskú misiu nasvedčuje, že mohol mať aj iné poslanie. Čo sa týka slovanského písomníctva, ktoré sa týmto tzv. vierozvestcom pripisuje mám tiež určité pochybnosti. Metod bol pred svojím príchodom na naše územie správcom (guvernérom) provincie Bythínia. Táto provincia bola historicky slovanskou provincou a pred viac ako 300 rokmi bol jej guvernérom posledný kráľ Vandalov. S veľkou pravdepodobnosťou bolo v provincií kresťanstvo už dávno zakorenené (ariánstvo). Okrem svojej funkcie guvernéra provincie bol Metod určitý čas aj opátom kláštora Polychon na hore Olymp. Ak by bolo preukázané, že tento kláštor bol starým Slovanským kláštorom s existujúcim písomníctvom a liturgiou, tak by sa zázrak zjavenia Slovanskej abecedy rozplynul. S veľkou pravdepodobnosťou doniesli C+M už existujúcu Slovanskú liturgiu. Potrebovali by sme viac reálnych historikov, ktorí by sa vydali do dnešného Turecka a na mieste kde stál kláštor Polychron by preukázali možnú existenciu Slovanského jazyka už dávno pred príchodom C+M na naše územie.

Následná diskusia je:
Svetomír:
Pán Franti Vandal, snažil som sa zistiť sám, v ktorom kláštore mal Metod pôsobiť. Mal byť na hore Olymp v kláštore Polychrom v Turecku a potom aj guvernérom Bythýnie. Z toho mi vyplynulo, že v Bithýnii bola len jedna hora, ktorá sa v tej dobe nazývala Olympom a to je dnešný Mt. Uludag nad mestom Bursa. Jedna časť Bursy sa volá Kestel. Kostol? Alebo som vedľa? Naznačil ste mi síce, že by sa to malo nachádzať v okolí Izmiru, ale Olymp som tam nenašiel. Okolo Smirny = Izmiru je síce zopár vrcholov, ale ani jeden sa mi nepozdáva tak, ako práve dokumentovaný Olymp nad Bursou, ktorá rovnako, ako Izmir patrila do Bithýnie. Aj Konštantín Veľký si zvolil miesto pre rozhodujúci koncil r. 325 Niceiu, ktorá bola v Bithýnii...
Zaujímavá je toponýmia v tejto časti Turecka. Nebolo by od veci zverejniť zdroj, z ktorého máte info, pretože už len správa, že Želimir nebol Belisarom popravený, ale bol mu zverený úrad guvernéra Bithýnie je zaujímavá.

Naposledy upravil Svetomír dňa Ut november 07, 2017 7:07 am, celkom upravené 2 krát.
Svetomír

Počet príspevkov : 549

Návrat hore Goto down

Re: Metod a Konštantín známy neznámy

Odoslať pre Svetomír za Pi január 20, 2017 6:26 am

Samozrejme, že téma ma zaujala a pátram po stope. V českej (múrej-hlúpej :-) wiki som našiel jasnú správu https://cs.wikipedia.org/wiki/Svat%C3%BD_Metod%C4%9Bj, vyberám: Slované v Makedonii a Thesálii se snažili využít každé příležitosti, aby se vymanili z vlivu Byzance. Do zmatků kolem nastoupení císařovny Theodory II. na trůn zasáhli i Bulhaři pokusem sdružit balkánské Slovany do jednoho státního útvaru. Okolo roku 842 odstředivé snahy Slovanů vůči Byzanci zaznamenaly určitý úspěch.

Tato nepokojná doba měla vliv na změnu filozofického názoru Michaela. Znelíbil se mu byzantský způsob vlády vůči Slovanům, jejichž obyčejům navykl již v raném mládí. Vzhledem ke svému postavení měl totiž příležitost z bezprostřední blízkosti sledovat, kterak hrubé nepořádky, nepoctivost a nespravedlnost prorůstají byzantskou státní správu. Nemohl nepostřehnout, že taková politika je příčinou odstředivých tendencí Slovanů nejen od Byzance, ale i od křesťanství jako takového. Podle Michaelova mínění byzantští Řekové zdaleka nepostupovali v souladu s křesťanskými zásadami. Bylo mu tedy zatěžko se s klidným svědomím spolupodílet na tomto způsobu vládnutí a táhlo ho to do samoty.

Při vhodné příležitosti se kolem roku 845 zřekl vysokého státního úřadu a uchýlil se do maloasijské mnišské oblasti s mnoha kláštery, pod bithýnský Olymp (turecky Keşiş Dağı, dnes Uludağ, 2543 m n. m.), „kde žijí svatí otcové“. Tam teprve přijal mnišské jméno Metoděj (Methodios) a věnoval se bohosloví, opisování starých knih a jejich studiu. Po deseti letech právě sem, do jednoho z větších klášterů na Olympu, přišel za Metodějem jeho nejmladší bratr Konstantin. Časem se bratrská dvojice uchýlila na olympské úbočí, kde měla větší soukromí. Na jejich útěk do samoty měla s největší pravděpodobností vliv nepřehledná situace, která se v těch dobách odehrávala v Cařihradu v souvislosti s vládními a církevními převraty.

Mám za to, že v prameňoch, ktoré sú nám na Slovensku a na nete dostupné je to ojedinelá podrobnejšia správa, ktorá môže byť stopou k zaujímavému odkrytiu viacerích nejasností zo života "svätcov", ale aj z našej minulosti, hlaholiky a slovanského sv. písma.

Prameň z Wiki, ktorý som tu uviedol vysvetľuje mnohé veci a udalosti, ktoré v našich prameňoch chýbajú. Veľmi doporučujem prečítať. Aj keď mám sem - tam výhrady k niektorým vetám, nakoniec som si uvedomil, že aj keď sme v hľadaní pravdy pokročili, sme stále akoby na začiatku hľadania.
Svetomír

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Svetomír za Pi január 20, 2017 11:55 am

Zistil som len nasledovné: Pod Uludagom bolo asi 28 kláštorov, jeden z nich (prvý?) založil mních – mučeník, ktorý sa volal Bursa, ako sa dnes volá pomerne veľké mesto pod horou, ktorá bola bithýnskym Olympom. Po dobití Turkami bol pomenovaný tento vrch Monk, neskôr  Keşiş Dağı, dnes Uludağ, 2543 m n. m. Grécky názov "Olympos Mysios“ znamená „Hora mníchov“ bola v tej dobre najznámejším miestom mníchov. Kláštory sa začali stavať pod horou ihneď po vzniku kresťanstva, najneskôr v III. storočí. Najvyšší počet, 28 sa dosiahol práve v VIII IX. storočí. V tejto veci sa pátra veľmi ťažko. Nemusím vysvetľovať...ešte je nádej, že viac svetla k objasneniu by mohlo byť v Sofii, alebo v niektorom z kláštorov hory Athos. Ale tam sa nedostanem.
Svetomír

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Svetomír za Po január 23, 2017 6:07 am

Pripájam dobový zoznam kláštorov pod Olympom
Svetomír

Návrat hore Goto down

Odoslať pre igor1235 za Po január 23, 2017 2:33 pm

Franti Vandal napísal:

...
Treba tiež pripomenúť, že úloha Metoda nie je až taká jednoznačná, pretože jeho menovanie za knieža Slovanov pred jeho odchodom na Moravskú misiu nasvedčuje, že mohol mať aj iné poslanie. Čo sa týka slovanského písomníctva, ktoré sa týmto tzv. vierozvestcom pripisuje mám tiež určité pochybnosti...

Hlaholika bola používaná na Veľkej Morave od 863 (príchod Cyrila a Metoda) pre vládu, náboženské dokumenty a knihy Veľkomoravskej akadémie až do vyhnania študentov.  Na obrázku je príklad hlinenej tabuľky Baška s písmom hlaholiky z Chorvátska.
igor1235

Počet príspevkov : 245

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Svetomír za Po január 23, 2017 4:42 pm

Igor baščanska ploča je vystavená v miestnom múzeu v Baške na Krku. Bol som pri nej asi pred 5 rokmi. Nie je to hlinená tabuľka, ale kamenná platňa z vápenca s váhou do jednej tony rozmermi asi 100 x 30 cm (?). Vystavená je samozrejme kópia taktiež z vápenca.  
Jej datovanie, ak sa dobre pamätám je z 12. storočia. Čiže nie je pamiatkou na VM, ale je pamiatkou na to, že sa toto písmo v cirkevných kruhoch používalo celkom dlho. Jedná sa o darovaciu listinu zeme pre tamojšie opátstvo. No a k hlaholike len toľko, že Konštantínovi sa akože prisnil zázrak a bolo písmo. Skutočnosť je ale iná. Toto písmo Konštantín len zdokonalil, prispôsobil jazyku Slovenskému. A. Semeš píše vo svojej knihe "Nie sme tu od včera", že mnísi, ktorí už pred príchodom CaM používali hlaholiku, lebo oni nehovorili, ale glagolili, boli nazývaní "glagoláši".Boli to práve chorvátsky mnísi. Autorstvo hlaholiky sa pripisuje sv. Hieronymovi (5 storočie), ktorý preložil do staroslovenčiny  Vulgathu, písmo sväté (Starý zákon) a tým prispel k šíreniu "pravej" kresťanskej viery, vtedy ariánskej. Práve tento fakt je dôvodom, prečo sa Vulgata napísaná hlaholikou nespomína.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Vulgata)
Svetomír

Návrat hore Goto down

Odoslať pre igor1235 za Po január 23, 2017 8:14 pm

Igor 1235 : Svetomír, aj preto mám túto stránku rád, ďakujem Smile

Aj ja study Smile Svetomír
igor1235

Počet príspevkov : 245

Návrat hore Goto down

Zobraziť predchádzajúcu tému Zobraziť nasledujúcu tému Návrat hore