Slovensko a Sloveni
Prezerať časť fóra môžete dočasne aj bez registrácie.

BEZ REGISTRÁCIE NEVIDÍTE VŠETKY PRÍSPEVKY ANI CELÚ DISKUSIU

Najnovšia diskusia
» Germáni a Slovania. Kto sme? Kto boli oni?
Today at 9:12 am pre Svetomír

» Ariáni a ariánstvo na Slovensku a v Európe
Today at 8:55 am pre Svetomír

» Avari a vznik 1. kniežatstva Slovenov v Panonii
Št apríl 19, 2018 6:56 am pre walibuk

» Svätopluk – vzostup a pád ríše.
St apríl 18, 2018 3:35 pm pre Anonymný

» Veľkomoravské záhady Milan Ferko
Po apríl 16, 2018 8:09 pm pre walibuk

» Trenčín - nevýslovná pevnosť Považia
So apríl 14, 2018 9:02 pm pre walibuk

» Sloveni, Slovenky, Slovensko, Slovenija, slovenčina
St apríl 11, 2018 1:32 pm pre igor1235

» Pôvod Slovanov
Po apríl 09, 2018 11:33 am pre igor1235

» História a politika
Pi apríl 06, 2018 1:58 am pre Vlado

» PRAVIDLA MODERÁCIE A DISKUSIE
Pi marec 16, 2018 1:13 pm pre Amin

» Velká Morava v súvislostiach podla prameňov
Po marec 12, 2018 4:07 pm pre igor1235

» Rimania na Slovensku III diel
Po marec 12, 2018 5:34 am pre Svetomír

Metod Nečas

Pridať novú tému   Zaslať odpoveď

Zobraziť predchádzajúcu tému Zobraziť nasledujúcu tému Goto down

Metod Nečas

Odoslať pre Svetomír za St jún 28, 2017 7:52 pm

Bol som upozornený na novú knihu:
Metod Nečas, My Slovania pred 2000 rokmi. Vydalo to isté vydavateľstvo, ktoré vydáva Cvengroscha, tak neviem. Ja som ju objednal, ale či som dobre urobil, neviem. Urobil som tak len preto, lebo som momentálne dopravne indisponovaný.

Naposledy upravil Svetomír dňa Ne júl 09, 2017 5:42 pm, celkom upravené 2 krát.
Svetomír
Kandidát na Veľmajstra
Kandidát na Veľmajstra

Počet príspevkov : 785

Návrat hore Goto down

Re: Metod Nečas

Odoslať pre Amin za St jún 28, 2017 8:50 pm

Kniha Metod Nečas, My Slovania pred 2000 rokmi vyšla v roku 1946, teda už pred 71 rokmi (My před 2000 lety). Takže žiadna novinka.

Naposledy upravil Amin dňa Pi jún 30, 2017 6:25 pm, celkom upravené 3 krát.
Amin
Kandidát na Majstra
Kandidát na Majstra

Počet príspevkov : 454

http://sloveni.forumsk.com

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Svetomír za Št jún 29, 2017 6:52 am

Zišlo by sa pripojiť aj nejaký názor, amin. (?)
Svetomír
Kandidát na Veľmajstra
Kandidát na Veľmajstra

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Amin za Št jún 29, 2017 9:01 am

Stačí si prečítať len tieto tri strany a je jasné, prečo je táto kniha u nás celkom neznáma a márne by sme ju hľadali v zozname odporúčanej literatúry pre študentov príslušných odborov VŠ. Tam sú povinným čítaním germanofílie, zväčša z obdobia pruského militarizmu a potom nové práce čerpajúce z tých kníh, čiže napísané v tom duchu, prípadne aj s grantom z toho istého smeru.
Vidíme, že v podstate to, čo sa nám dnes zdá objavné, to bolo objavené a napísané už dávno, len je to nie ukryté, ale rovno zakopané.
Amin
Kandidát na Majstra
Kandidát na Majstra

Počet príspevkov : 454

http://sloveni.forumsk.com

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Jano za Št jún 29, 2017 7:55 pm

http://www.blogovnik.cz/recenze-knihy-metod-necas-my-pred-2000-lety-201702172136.php

Sympatická recenzia, avšak porovnať Nečasa s Horákom je fakt medvedia služba. Nečas zomrel v roku 1948, tak keď vydržíte čakať, o rok sem dám odkaz na celý text knihy, oplatí sa prečítať ho (od budúceho roka bude kniha voľná - finančné autorské práva 70 rokov po smrti autora zanikajú). .

Jano
Anonymný

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Svetomír za Št jún 29, 2017 8:11 pm

Jano, ďakujem. Pútavé. Knihu budem mať najneskňr v pondelok. Tak sa teda teším. Aj slepá sliepka niekedy trafí zrno :-).
Svetomír
Kandidát na Veľmajstra
Kandidát na Veľmajstra

Návrat hore Goto down

Odoslať pre walibuk za Št jún 29, 2017 9:28 pm

Jano napísal:http://www.blogovnik.cz/recenze-knihy-metod-necas-my-pred-2000-lety-201702172136.php

Sympatická recenzia, avšak porovnať Nečasa s Horákom je fakt medvedia služba. Nečas zomrel v roku 1948, tak keď vydržíte čakať, o rok sem dám odkaz na celý text knihy, oplatí sa prečítať ho (od budúceho roka bude kniha voľná - finančné autorské práva 70 rokov po smrti autora zanikajú). .
V čom je medvedia služba porovnať Nečasa s Horákom?
Viktor Timura v svojej "skvelej" knihe Zamlčané dejiny bez problémov tvrdí, že Slovania na naše územia prišli až v období tzv. sťahovania národov a napriek tomu, som nadobudol pocit, že tu požíva všeobecnú vážnosť.
walibuk
Kandidát na Majstra
Kandidát na Majstra

Počet príspevkov : 470

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Jano za Št jún 29, 2017 9:41 pm

Medvedia služba znamená, urobiť niekomu škodu v snahe mu pomôcť. Nepoužil som najvhodnejší prímer, ale Horák je predsa len iný autor ako Nečas. To nehodnotím podľa oficiálneho vzdelania, ale podľa metódy práce. Horákova kniha je z odborného hľadiska horor napriek tomu, že jeho nápady sa nám môžu páčiť. Tým netvrdím, že nie je užitočná, ale je to skôr beletria, ktorá sa tvári ako odborná práca. Nečasova kniha tou odbornou prácou je, aj keď je napísaná "na čítanie". Timura je zasa iná kategória, to je encyklopediológ, ktorý si miestami trúfol na vlastný názor, ale zväčša nie. Aj to však stačilo, aby narazil. Potom máme ešte skupinu autorov - nevzdelaných kleptomanov, ale to nejdem menovať. Jednoducho sa nepatrí všetkých autorov strkať do jedného vreca. Ak sa to niekomu zdá všetko na jednej úrovni tak to asi preňho na jednej úrovni aj je, ale prečo, na to nech si každý príde už sám.

Jano
Anonymný

Návrat hore Goto down

Odoslať pre walibuk za Št jún 29, 2017 10:24 pm

Viem čo je "medvedia služba". Nečasa som nečítal, Horáka však áno. V recenzii ich prirovnáva k sebe na základe toho, že sa obaja autori dopracovali k rovnakému výsledku. Horákovu knihu nepovažujem za horor, v podstate sa dnes ukazuje, že mal pravdepodobne vo všetkom pravdu a ak nie vo všetkom, tak skoro vo všetkom. Neviem posúdiť či lúštenie etruského písma Horákom je správne, ale Slovinský bádatel Tomažič dospel k rovnakému výsledku, až natolko, že hneď sa našli ludia čo obvinili Horáka s plagiátorstva. Ani to však neviem posúdiť.
Vlastnou úvaho som prišiel k záveru, že Južný Slovania boli nositelia slavinity, slávskeho jazyka. Dokonca aj Amin tu napísal zamyslenie  v obdobnom duchu, za čo si vyslúžil obrovskú pochvalu za odvahu v myslení od Valamíra Magyára. Osobne mám ďaleko od slovenského nacionalizmu, či rojčenia o sláve Slávov, ale pôvod Slovanov a ich reči siaha až ku kromagňonským lovcom do doby ladovej.
walibuk
Kandidát na Majstra
Kandidát na Majstra

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Jano za Pi jún 30, 2017 1:10 am

O tom rovnakom výsledku si dovoľujem pochybovať, Horákova kniha je predsa len o niečom inom.To, že sa v niečom názorovo stretli na tom nič nemení. Je celkom možné, že etrusčina je zle lúštená, lebo sa ignoruje možnosť, že by mohlo ísť o slovanský jazyk, resp. jazyk veľmi blízky. Ale videl som už lúštenie etruských nápisov  aj do maďarčiny... Takže tam si netrúfam robiť rozhodcu. Nakoniec aj slávni lúštitelia iných textov neboli dlho uznávaní.
A o tom, že slovenčina a slovanské jazyky siahajú kamsi hlboko do praveku nemám dôvod pochybovať. Na rozdiel od tých, čo si myslia, že slovenčinu vymyslel Štúr v roku 1844 rovnako ako ten poľský lekár esperanto. Takže vacsinou sa zhodneme.
Myslím si, že sú aj horšie nadávky ako slovenský nacionalista. Napr. internacionalista, kozmopolita, multikulti (multikulturista?), slniečkar a neviem ako sa nazývajú tí, ktorým aj rakúska krava pripadá viacej IN ako tá slovenská....(asi blbci).
Nečasa oplatí prečítať si.

Jano
Anonymný

Návrat hore Goto down

Odoslať pre walibuk za Po júl 03, 2017 11:31 pm

Je zrejmé, že Horáková kniha je niečo úplne iné ako Nečasova.  Nečasa by som skôr prirovnal k súčasnej generácii amatérskych bádatelov, ktorým v žiari oficialnej " vedy" nie je nič sväté. Nepoužívajú k tomu prevratné výskumy, len dôsledne sledujú zdroje a vyvodzujú, ničím nezaťažení, logické závery.
Horák naopak, prichádza s prevratným tvrdením, tvrdí že staré texty z predrímskej doby z oblasti severného Talianska sú písané v Slovanskom jazyku a teda obyvatelstvo bolo Slovanské a elity boli inojazičné, inokultúrne. To je záver s ktorým sa stotožňuje vela dnešných amatérov, sťahovanie národov bolo sťahovaním sa ozbrojených skupín, ktorý ovládli miestnych aborigénov a parazitovali na nich. Skvelú úvahu o problematike nájdete tu: http://www.cez-okno.net/clanok/civilizacie/paradigma-paleoliticke-kontinuity-indoevropanu-v-evrope
Úvaha priamo o Horákovi je tu: http://www.cez-okno.net/clanok/civilizacie/novilarska-stela-a-stehovani-narodu-i
Lúštenie Novilarskej stély je tu: http://metelice.info/679/preklady-novilarske-stely/

Zatial som sa nestretol s tým, že by niekto vyvrátil pravdivosť Horákových tvrdení a lúštení. Treba sa s problematikou zoznámiť a nie pridávať sa na stranu historikov, obhajujúcich neobhájitelné.
walibuk
Kandidát na Majstra
Kandidát na Majstra

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Svetomír za St júl 05, 2017 8:28 pm

Horáka netreba zaznávať. Nebol o nič menej múdry, ako sme my. Celkom určite stojí za prečítanie. Rovnako Nečas si zaslúži úctu, že v politickom nečase dokázal publikovať náízor, ktorý ho mohol minimálne zatratiť, ak nie zabiť. Čítam tú knihu a vlastne s Nečasom rezonujem. Zatiaľ. Walibuk dobre definoval: sledujú zdroje a vyvodzujú, ničím nezaťažení, logické závery.
Timura robí to isté. Je nepomerne lepší, fundovanejší, ako Nečas. Ale doba mu priala, mohol napísať slobodne, čo chcel. Nečas je hrdina.

O to sa pokúšame my všetci. Niekedy sa darí, inokedy menej. Sme ľudia omylní. Ale hľadáme pravdu so zanietením, cítime sa byť užitoční.
Svetomír
Kandidát na Veľmajstra
Kandidát na Veľmajstra

Návrat hore Goto down

Odoslať pre walibuk za Pi júl 07, 2017 12:09 am

Svetomír, už by si si mal konečne prečítať aj Timuru. Timura je zástancom tzv. sťahovania národov a príchodu Slovanov na územie Slovenska v 6. storočí. Fundovaný môže byť, ale zásadne sa od Nečasa a Horáka líši.
walibuk
Kandidát na Majstra
Kandidát na Majstra

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Svetomír za Pi júl 07, 2017 5:58 am

:-) walibuk, neurazíš ma. Ja som Timuru čítal, viem, že kopíruje tézu sťahovania národov v prednáške. Ale práve od Timuru som mal dôležité správy o Vandalovh, o ktorých ešte správne netušil Nečas.

Naposledy upravil Svetomír dňa Pi júl 07, 2017 7:25 pm, celkom upravené 1 krát.
Svetomír
Kandidát na Veľmajstra
Kandidát na Veľmajstra

Návrat hore Goto down

Odoslať pre walibuk za Pi júl 07, 2017 7:29 am

Svetomír, Perún ťa piekol, veď ja ťa neurážam, len každému čo jeho je. Ak sa Timura drží oficialnej línie, tak pri všetkej úcte k jeho vedomostiam ho nemožno prirovnávať k Nečasovi a už vôbec nie k Horákovi. Podla mojej skromnej mienky je ten rozdiel obrovský, Nečas, riskujúc život prišiel k svojim záverom a Timura, napriek tomu že všetko dnes už napovedá starovekosti osídlenia Slovanov v centrálnej Európe sa drží pospiatku v osvedčených šlapajách vedy.
walibuk
Kandidát na Majstra
Kandidát na Majstra

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Svetomír za Pi júl 07, 2017 9:01 am

Walibuk prinútil si ma zobrať knihu V. Timuru Zamlčané dejiny opäť do rúk. Oznamujem Ti, že v knihe v kapitolách pred 6. storočím jednoznačne spochybňuje, že došlo k nejakému sťahovaniu národov, uvádzanie Vandalov, Markomanov, Kvádov, Svébov ako Germánov spochybňuje najmä na str. 77. Walibuk nesnaž sa z Timuru urobiť druhotriedneho vedca. Je to fenomenálny človek, ktorého si vážim a neviem, či niekto okrem neho tak zhrnul dejiny Slovanov, ako on. Neriskoval pritom život, to je pravda, ale riskoval, že sa nájde celkom dosť ľudí v odborných, i neodborných kruhoch, ktorí ho natiahnu za jeho dielo na škripec. Walibuk, nechce sa mi jeho obsiahle dve knihy čítať ešte raz a preto radšej ja Tebe doporučím, aby si si konečne Ty zobral aspoň Zamlčané dejiny do ruky a prečítal. Je to doslova otrava, ale nakoniec dáš klobúk dole aj Ty. Nečasa si vážim, ale Timura je vysoko nad ním.
Svetomír
Kandidát na Veľmajstra
Kandidát na Veľmajstra

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Svetomír za Ne júl 09, 2017 12:00 pm

Krátko o knihe My Slovania pred 2000 rokmi

Keď som prečítal túto knihu, povedal som si, že by sme celkom logicky mali prijať autora Metoda Nečasa do klubu. Alebo my všetci (takmer) by sme mali byť členmi jeho klubu – to by bolo správnejšie.
    V knihe je niekoľko momentov, ktoré veľmi rezonujú s názormi autorov článkov na sloveniforumsk. com Spomeniem, tie najvýraznejšie.

1. Jednoznačne a pomerne fundovane neguje tzv. sťahovanie národov v 5. – 6. storočí. Nečas je autochtonista, ako väčšina z nás, uprednostňuje existenciu Slovanov takmer v celej Európe dávno pred tým, než jej mapu zmenili nájazdníci, bojové lúpežné skupiny. Veľkú radosť by mal p. Nečas z prác Valamírových, kde je veľmi fundovane vysvetlené, že žiadne sťahovanie národov prebehnúť nemohlo. Valamír to vysvetľuje inak, ako Nečas, práve preto by sa p. Nečas veľmi tešil. Presúvali sa len uzurpátori a vydierači, ktorí parazitovali na domácom obyvateľstve, nemali starosť o jedlo, nazbíjali si. Nečas zdôrazňuje fakt, že Slovania osídľovali Európu pomaly, potichu, spontánne, bez významných bojov, ktoré by si letopisci v Ríme, či Grécku všimli. A keď si aj všimli, mali zmätok v kmeňoch, národoch a pod.  Mimoriadne zaujímavé je konštatovanie, že najvýznamnejší kmeň Suebov boli Semnioni, čo je len zle napísané slovo Zemani, čiže poľnohospodári. Práve v spätosti s obrábanou a využívanou pôdou je jednoznačný rozpor s myšlienkou pôdu živiteľku opustiť a niekde sa sťahovať – ako to tvrdia nemeckí „vedci“ a maďarskí podporujú a naši primitívne poklonkujú. Hanebné, že p. Dr. Pieta a spol??? Práve spätosť s pôdou najviac neguje myšlienku sťahovania – a práve Slovanov. Sťahovali sa len družiny, byť slovanské, družiny plné dobrodruhov, ľudí, ktorí prijali myšlienku rýchleho obohatenia sa nie cez poctivú prácu, ale cez krv cudzinca. Skrátka jednou vetou: pre Slovana pracujúceho na pôde bolo prijateľnejšie poddať sa okupantovi, ako opustiť kus zeme, ktorý mu patril, ktorý dajme tomu zdedil po otcovi. To platí aj dnes.
2. Mne pán Nečas urobil radosť na str. 67, kde vysvetľuje slovo Hermann, German. Toto slovo vzniklo u Frankov, kde skomolili latinské „ariman“ = vojak. Ariman - armáda...No a bol „her – man, herman, gherman. Podľa toho, kto to ako napísal. Aj územia a usadlosti, kde sa nachádzali poväčšine vojaci, lúpežníci bolo pomenované ako Hermanovce, Ghermani, Hermanešti a pod – spomeňte si na môj článok z Rumunska : http://sloveni.forumsk.com/t61-topic. Pozdravujem Oskara Cvengroscha, ktorý vysvetľuje slovo German iným,  infantilným spôsobom. Od hrmenia :-). Tu je malý dôkaz, že vydavateľ v predslove práve jemu strúhol poklonu bez uváženia, bez toho, aby dal tieto veci do súvisu. Nuž reklama je reklama, potrebujú predať, čo nechali vytlačiť.
3. Na str. 73 cituje Tacita, ako ten uvádza, že Slovania si svoje vlasy viažu do uzla.
4. Jednoznačne sa vyjadruje o Markomanoch, Kvádoch, Svéboch Sueboch ako o Slovanoch. Vyplýva to logicky z ním uvedených prameňov ( Tacitus, Strabón, Caesar). Vznik názvu Chorvát je podobný, ako ho opisujú viacerí autori, ako to kopíruje aj OC – horský chrbát = Chorvát. A zasa sme pri spodobovaní B a V Chrbát – Chorvát..
5. Škoda, že p. Nečas netušil, že Vandali boli taktiež Slovania, kniha by mala omnoho väčší rozmer. Netušil nič o osídlení Transylvánie Slovanmi, zaoberal sa vlastne najmä koexistenciou Nemcov a Slovanských národov spolužijúcich s nimi.
6. V stati o Marobudovi zdôrazňuje to, že tak, ako Slovania spontánne postupne osídľovali Európu v dobe, kedy bolo dostatok pôdy, dostatok neosídlených oblastí, toto osídľovanie prebiehalo v čistej nezávislosti. Práve tento fakt mal za následok neskoršiu všeobecnú nesúdržnosť Slovanov, ktorá vlastne zotrváva podnes. Slovania nemali potrebu vytvoriť štátny útvar, podriadiť sa nejakému vládcovi, pretože vo svojom živote si obstarávali všetko potrebné sami a slobodne. Práve na nezávislosti, nesúdržnosti Slovanov skončila vláda Marobuda, ktorého vlastní vyhnali z krajiny. Marobud len na chvíľu dokázal vnášať  do krajiny rímsku disciplínu a poriadok, čo sa obyvateľom náramne nepáčilo. No a tu v uvedenom je príčina aj dnešného stavu v národoch. Výbojné národy museli mať podstatne lepšiu disciplínu a zmysel pre podriadenosť, súdržnosť, ako tí, čo sa cítili byť v mieste pôvodnými obyvateľmi spontánne, od nepamäti. Logický dôsledok vlastností autochtónneho obyvateľstva. To som si dovolil malý exkurz od Nečasa ku mne Very Happy .
7. Meno Marobud je vlastne nie meno, ale hodnosť, vojenská hodnosť. Mar podľa Nečasa je odvodenina od vojaka, slovanskí vojaci kričali v útoku mar ho, mor ho. Maro – bud spodobením V na B došlo k nesprávnej interpretácii v Ríme hodnosti vojenského vodcu Maro voda. Voda = vodca. A tu sa pozrime do Rumunska, koľké dediny sa volajú dvoma slovami – napr: Cuza Voda, čo znamená, že dedinu, alebo miesto obsadil cudzí vojvoda...Potom tu je Mircea Voda, Negru Voda, Bogdan Voda, Petru Voda a pod .A množstvo dedín, ktoré sa volajú Veleni, Valeni....nie je to práve o tom, že boli velení, komandovaní? Rovnako sme si tu už písali o tom, že aj meno Mojmír nebolo vlastne menom, ale hodnosťou. Najmä koncovka „mir“ mohla znamenať práve označenie vládcu.
8. A ešte dôležité: ak sa Nečas nemýli, potom aj sám názov Morava je od vojska, je to zem pod vojenskou kontrolou niekoho. Predsa vieme, že napr Svätoplukova Veľká Morava musela uživiť obrovské vojsko. Svätopluk aby vojsko uživil MUSEL dobývať nové územia, muse lobchádzať celé dobité územie, aby uživil nielen svoju družinu, ale najmä vojsko. Logicky mal  viaceré centrá okrem  hlavného. Preto hlavným centrom moci mohla byť dnešná Oradea, či Arad. Aj pán Nečas by musel pritakať, veď spomenul, že Mojmírova zem bola v Pannónii...aj v Pannonii. Uvedomme si, že toto napísal Moravák. Už len tento fakt ho zaradil na hrdej Morave medzi rozprávkarov, tárajov. Aj jeho kniha smela vyjsť len ako bájky o Slovanoch.
Svetomír
Kandidát na Veľmajstra
Kandidát na Veľmajstra

Návrat hore Goto down

Nečas

Odoslať pre Valamir Magyár za Št júl 13, 2017 9:08 am

Nečasova kniha vlastne už pred 70 rokmi logicky a erudovane popiera takzvané sťahovanie národov. To autor nemal v tom čase k dispozícii výsledky genetických výskumov, ktoré túto nezmyselnú teóriu úplne jednoznačne popierajú. Stačí kliknúť na  http://www.eupedia.com/europe/origins_haplogroups_europe.shtml  a pozrieť si mapy štyroch najrozšírenejších mužských haploskupín (Y-groups) v Európe. (R1a, R1b, Y1 a Y2) Tri štvrtiny Európanov majú niektorú z týchto štyroch skupín. (Pri kliknutí na skupinu v ľavom stĺpci sa objaví okrem textu aj mapa rozšírenia.) Keby bolo prebehlo nejaké sťahovanie národov, bola by mapa rozšírenia týchto skupín mozaikovitá, nejaká skupina sa presťahovala a usadila na určitom území. Lenže mapy haploskupín sú spojité, vidno dobre centrá z ktorých sa haploskuopina šírila. Iba na mape haploskupiny I2 nájdeme jednu anomáliu ktorá by čiastočne zodpovedala takémuto presunu. V sverozáoadných Čechách a priľahlom území Nemecka je ostrovček vzostupu Y2 skupiny. Takto by ale mala vyzerať mapa všade a u všetkých haploskupín. (Podotýkam, že ide o tzv. ilýrsku haploskupinu, ktorá určite nie je germánska.)
Nečas takéto mapy k dispozícii nemal, vychádzal z prísnej logiky. Napokon, bol profesorom matematiky a fyziky. A pomerne presne a otvorene aj uviedol ako a kde teórie o sťahovaní národov vznikli.

walibuk v diskusii napísal – „Za presúvajúcimi sa Gótmi, Vandalmi a inými národmi ktorým sa dostalo miesto v starých spisoch ostávala len zničená a vyľudnená krajina. Preto môžu archeológovia zaznamenať striedanie kultúr, zmeny črepov, vrstvy bez osídlenia a vyvodzovať z toho ďalekosiahle závery.“  To je viac-menej presné vysvetlenie ako dochádzalo k zmene kultúry, prečo po „vyspelých“ technológiách nachádzame na tom istom území zrazu „primitívnejšie“ výrobky. V čase relatívnej hojnosti si mohli roľníci dovoliť kupovať keramiku a kovové výrobky od remeselníkov, vymieňajúc ich za obilie. V čase strádania po pustošení si nádoby robili sami a kovové výrobky prekúvali zo starých, poškodených. Zohriať kov na kujnú teplotu je na rozdiel od jeho výroby pomerne ľahké. Remeslá upadali.
Svetomír napísal že “Príchod žiadneho okupanta v minulosti nemal za následok úplný odchod domáceho obyvateľstva.“ Naozaj, z dejín nič také nepoznáme. Ani tatársky vpád so zámernou genocídou nevyvolal odsťahovanie sa maďarských a slovenských roľníkov. (Veď kam by šli?) Sťahovanie národov medzi 4. a 6. storočím by bolo teda ojedinelým javom. A ako Nečas správne vypichol, historici ktorí ho obhajujú ho vôbec nevedia vysvetliť.

Valamir Magyár
Kandidát na spisovateľa
Kandidát na spisovateľa

Počet príspevkov : 116

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Svetomír za Ut august 15, 2017 6:07 pm

V predošlom som sa rozpísal o tom, ako iné národy deformovali a komolili naše názvy, ako príklad som použil aj názor Metoda Nečasa, že Semioni boli vlastne zemani. No a keď sa pozriete na mapu a uvedomíte si, koľko obcí sú Zemianske (Kostoľany, Sady, Melčice - čiže mlyny, Mitice, Podhradie...) tak by sme mohli mať aj vysvetlenie, kde tí Semioni žili. Hoci Češi radi hovoria, že Semionmi boli práve oni. Uvedomujem si, aká je toponýmia aj na Slovensku výrečná.
Svetomír
Kandidát na Veľmajstra
Kandidát na Veľmajstra

Návrat hore Goto down

Odoslať pre Sponsored content

Sponsored content

Návrat hore Goto down

Zobraziť predchádzajúcu tému Zobraziť nasledujúcu tému Návrat hore

Povolenie tohoto fóra:
Môžete odpovedať na témy v tomto fóre.