Slovensko a Sloveni
Prezerať časť fóra môžete dočasne aj bez registrácie.

BEZ REGISTRÁCIE NEVIDÍTE VŠETKY PRÍSPEVKY ANI CELÚ DISKUSIU

Najnovšia diskusia
» Germáni a Slovania. Kto sme? Kto boli oni?
Today at 9:12 am pre Svetomír

» Ariáni a ariánstvo na Slovensku a v Európe
Today at 8:55 am pre Svetomír

» Avari a vznik 1. kniežatstva Slovenov v Panonii
Št apríl 19, 2018 6:56 am pre walibuk

» Svätopluk – vzostup a pád ríše.
St apríl 18, 2018 3:35 pm pre Anonymný

» Veľkomoravské záhady Milan Ferko
Po apríl 16, 2018 8:09 pm pre walibuk

» Trenčín - nevýslovná pevnosť Považia
So apríl 14, 2018 9:02 pm pre walibuk

» Sloveni, Slovenky, Slovensko, Slovenija, slovenčina
St apríl 11, 2018 1:32 pm pre igor1235

» Pôvod Slovanov
Po apríl 09, 2018 11:33 am pre igor1235

» História a politika
Pi apríl 06, 2018 1:58 am pre Vlado

» PRAVIDLA MODERÁCIE A DISKUSIE
Pi marec 16, 2018 1:13 pm pre Amin

» Velká Morava v súvislostiach podla prameňov
Po marec 12, 2018 4:07 pm pre igor1235

» Rimania na Slovensku III diel
Po marec 12, 2018 5:34 am pre Svetomír


Našiel sa posledný runový kameň, tzv „hrobný“

Pridať novú tému   Zaslať odpoveď

Zobraziť predchádzajúcu tému Zobraziť nasledujúcu tému Goto down

Našiel sa posledný runový kameň, tzv „hrobný“

Odoslať pre Svetomír za Pi september 22, 2017 8:35 am

  V Kremnických horách, jedine tam na Slovensku, sa nachádzajú kamene, na ktorých niekto vytesal rôzne nápisy tzv. runovým písmom jednotného typu. Pravdepodobne zostavil svoje runy tak, že skopíroval niektoré znaky run etruských, fénických a alpských. Dodnes sme poznali celkom 4 kamene s nápismi rovnakou abecedou.

Porovnanie rôznych rún, ktoré boli použité    Najznámejší nápis je vytesaný na vrstevnicovo zlepených blokoch z hrubozrnného andezitu na  vrchu Velestúr. Velestúr je ukončený akoby kamenným stolom, kde sa dá predstaviť si, že v dávnej minulosti sa mohli vykonávať obete, alebo iné obrady. Pre romantické povahy umocňuje túto eventualitu práve názov kopca Velestúr. Tento názov sa ale prvý krát objavil v 19. storočí, názov pravdepodobne nemá oporu v dávnejšej histórii. Existuje podozrenie, že sám názov má tiež konšpiračný pôvod rovnako, ako nápis na ňom. Je vytesaný na kolmej bočnej stene skaly na juhovýchodnej strane brala. Vylúštený text hovorí: „Prěchach Silian ot morane zrumich Kremenitju te Turv i vsia grada i bě gode po Turu dvěste te osmdst.“ Podrobne o tom píšem tu: http://sloveni.forumsk.com/t13-topic.


    Druhý známy nápis sa nachádza v katastri Horných Pršian tesne pod kótou Klin pod studničkou nad poľovníckou chatkou. Studnička je hneď pod lesnou cestou na kopci, pod veľkým balvanom Je na ňom nápis v rovnakej abecede: „ U nas krěstanov panue slepota!“ Pod tým je „t: Pils, faor“. Detailne sa nápisom tiež zaoberám tu: http://sloveni.forumsk.com/t13-topic. Ostáva záhadou, kto zneužil Pilsovu povesť evanjelického revolucionára a podpísal sa jeho menom pod citát, ktorý ho charakterizoval.


    Tretí kameň, ktorý je ako  torzo je uložený v depozitári Matice slovenskej. Čitateľný nápis v zrozumiteľných rúnach znamená „Vesněbog žiart“. Naznačuje, že niekto vykonával žiarové obete bohyni Vesne.


    Posledný kameň bol dlho nezvestný.  Antonín Horák študoval nápis na ňom. Podľa kresby kríža na jeho vrchu ho pomenoval ho „Hrobný“. Tento kameň bol nájdený a dovezený v júli 2017 na dvor kremnického Múzea mincí a medailí. Nález veľmi potešil všetkých, ktorým chýbal. Konečne sa ním možno seriózne zaoberať ako s naozaj existujúcim nápisom. Pretože som len jeden z nadšencov, nechal som čas iným na to, aby niečo k tomu napísali, aby odhalili jeho význam. No a preto, že sa to dodnes nestalo, dovolil by  som si po zhliadnutí kameňa načrtnúť tu  svoj názor.


    Porovnajme si náčrt tohto „hrobného“ kameňa, z ktorého vychádzal Antonín Horák pri lúštení nápisu s fotografiou. Zistíme, že náčrt nebol vykonaný precízne. Možno preto, lebo v lese nebol tak dôkladne očistený, ako je teraz na dvore múzea. Moje náčrty sú presnými kópiami z fotografie na obrazovke PC. Nemôžeme si ale nevšimnúť veľmi podstatnú skutočnosť: v strede kameňa je akýsi nápis, ktorý využíva znaky, ktoré sa v abecede nápisov na Velestúre a v Pršanoch nenachádzajú,.

Mám podozrenie, že nápis v strede kameňa niekto pôvodne umiestnil na kameni v čase, keď kameň bol čistý, bez znakov. Mal celú plochu pre seba a preto ho umiestnil v strede. Čiže to, čo je napísané vľavo runami podobnými runám z Velestúra a Pršian bolo dopísané asi neskôr. Keď už centricky umiestnený nápis existoval. Preto významy oboch nápisov azda nie sú v nejakej súvsťažnosti. Okrem toho ak si nápis vľavo prečítame pomocou abecedy z Velestúra, potom sú to čudné, nič nehovoriace dva riadky.

Horný riadok predstavuje písmená :
CH, V, R(?), U
Dolný riadok čítam ako
R,V,L,CH,
čiže to čítam inak, ako p. Horák, ktorý ho lúštil  podľa zle odkresleného originálu na kameni. Písmená, riadky nedávajú zmysel, akoby boli len skúškou pri tesaní písmen. Rovnako pôsobia znaky v strede kameňa, kde boli použité akoby menej zrozumiteľné znaky nezlučiteľné s koncepciou znakov z Velestúra, či Pršian. Osobne som nadobudol dojem, že na kameni sa nachádzajú dva nesúvisiace nápisy bez konkrétneho významu a tomuto kameňu by som prisúdil rovnaký názov, ako má kameň v Zechenterovej záhrade v meste Kremnica – skúšobný. Z nich sa nedá poskladať to, čo napísal Horák – „Rawá, chlachawá, rujáčá lesá“.  Horák sa celkom určite mýlil a krížik na kameni vôbec nemusí naznačovať, že sa jedná o „hrobný“ kameň. Krížik nemusí s nápisom vôbec súvisieť, mohol byť na kameni omnoho skôr v súvislosti so značením katastrálnych hraníc medzi Kremnicou a Pršanmi, pretože bol nájdený práve na rozhraní týchto katastrov, kde sa nachádzajú aj iné kamene s krížikom.

Kamene s krížikom v minulosti označovali aj hranice tzv. banských polí, ktoré mali svojich majiteľov a títo za tieto hranice nesmeli ťažiť. Na povrchu, ani v podzemí. Takže kameň, ktorý niektorý lúštitelia považujú za veľmi dôležitý si svoju dôležitosť nemusí ani zasluhovať. Pripadá mi len ako pomocný kameň a snaha autora vyvrcholila práve na Velestúre, ktorý sa Velestúrom preukázateľne nazýva LEN od 19. storočia. Pripadá mi to akoby sa v v blízkosti Velestúra niekto pripravoval definitívne na definitívny nápis. Žeby to bol práve polyhistor Jozef Božetech Klemens, ktorý bol aj kamenosochárom, ktorý poznal srbský a ruský jazyk? Prjechach Silian ot Morane...nápisy majú podobnú, či zhodnú techniku tesania. Akoby ich jedna ruka....Kríže na oboch forafiách sú totožné.
    Dnešní aktéri, ktorí zabezpečili prevoz kameňa z hory na dvor múzea zahaľujú tento kameň do ešte väčšej pavučiny, v akej bol, v nádeji, že sa jedná o mimoriadne dôležitý kameň. Nuž ale to už je opäť politika a snaha z tajomna vytvoriť úžasné lákadlo. Mystika, čarovanie, zahmlievanie. Ľudia majú čary radi. Tak nech sa im to darí. Úspech je na dosah  Smile . Racionálnou pohnútkou je ale len prilákanie turistov, záujemcov o záhady a tajomstvá.

   

So súhlasom autora p. Alana Dologa vložil 22.9.2017 Svetomír
avatar
Svetomír
Kandidát na Veľmajstra
Kandidát na Veľmajstra

Počet príspevkov : 785
Join date : 02.02.2016

Návrat hore Goto down

Zobraziť predchádzajúcu tému Zobraziť nasledujúcu tému Návrat hore


 
Povolenie tohoto fóra:
Môžete odpovedať na témy v tomto fóre.