Slovensko a Sloveni
Prezerať časť fóra môžete dočasne aj bez registrácie.

BEZ REGISTRÁCIE NEVIDÍTE VŠETKY PRÍSPEVKY ANI CELÚ DISKUSIU

Najnovšia diskusia
» Mikulčické Valy – vytriezvenie z „Veľkej Moravy“ v jej údajnom „centre“
Today at 1:40 pm pre Svetomír

» Sloveni, Slovenky, Slovensko, Slovenija, slovenčina
Today at 6:40 am pre Svetomír

» MAPY STARÉHO SLOVENSKA
Yesterday at 12:28 pm pre igor1235

» KEĎ SA POVIE VANDAL
So október 14, 2017 11:05 pm pre Amin

» Velká Morava v súvislostiach podla prameňov
Pi október 13, 2017 2:57 pm pre igor1235

» Najnovšie archeologické výskumy na Slovensku
St október 11, 2017 11:22 pm pre Svetomír

» Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka
St október 11, 2017 8:28 pm pre Jas

» História a politika
Ne september 24, 2017 10:58 pm pre Amin

» Veľkomoravské mincovne v Nitre a v Oradei ?
Pi september 15, 2017 8:53 pm pre Amin

» Ariáni a ariánstvo na Slovensku a v Európe
Pi september 15, 2017 12:00 pm pre igor1235

» Anton Semeš, Vánius a Nitria pri Alexandrii
Ut september 05, 2017 8:18 pm pre Svetomír

» Germáni a Slovania. Kto sme? Kto boli oni?
St august 23, 2017 7:46 pm pre Svetomír

Rotundy a iné slovenské pamiatky v Maďarsku ? Cestopis

Zobraziť predchádzajúcu tému Zobraziť nasledujúcu tému Goto down

Rotundy a iné slovenské pamiatky v Maďarsku ? Cestopis

Odoslať pre Svetomír za Ut august 30, 2016 7:32 pm

Pred 40 rokmi chodili k nám maďarskí turisti v teplákoch, lacných teniskách hlásiť sa k našim pamiatkam ako k svojim, maďarským. Najchudobnejší autobusmi, bohatší na Trabantoch, najbohatší na Wartburgoch. Ich ženy fajčili na našich uliciach. Pohoršovali sme sa nad tým a uškŕňali sa. Maďari už dávno nechodia v teplákoch, ich autá nie sú o nič horšie od našich a naše ženy dnes  trápne pofajčievajú skrčené pri vstupoch do obchodov, úradov, či nemocníc.
    Tento úvod mi ostal ako zafixovaná myšlienka, lebo dnes idem za našimi pamiatkami k nim. Navštíviť miesta, ktoré sú jednoznačne spojené s našou minulosťou ešte z čias, kedy sa  prisnil žene menom Emese sen s Turulom o tom, že bude mať syna Álmoša, ktorý bude vládnuť Maďarom.
    Zbalil som sa len na krátko. Zopár tričiek, hygiena. Idem predsa k „našim“ do civilizovaného sveta.
    V Komárne si človek naozaj uvedomuje, že prekračuje hranicu. Dunaj rozdeľoval našu-vašu zem od nepamäti. Prv, než prišlo sedem turkických kmeňov (Szlota povedal, že na malých škaredých koníkoch), Dunaj omýval brehy, ktoré boli striedavo slovanské, slovanskorímske, slovanskoavarské, slovanskofranské. Dunaj spájal, i rozdeľoval. Dnes rozdeľuje. A možno ešte niekedy spojí. Nič nie je večné. Napr. neverím, že dnešným Maďarom nikdy nedocvakne, kto vlastne sú. Ale zatiaľ platí, že nik nie je väčším Maďarom, ako ten, kto ním chce, alebo potrebuje byť. Najmä vtedy, keď byť Maďarom znamená dvihnúť si sebavedomie. Niekomu stačí tak málo!
    Idem smerom na Győr. Múdrej pani Gépeske som rozkázal Pannonhalmu. Vedie ma po dedinách. Diaľnicu som zakázal, chcem vidieť, ako žijú prostí ľudia. Podľa toho, čo vidím, celkom usporiadane. Všade čistúčko, kvety, obrobené polia, vykosené medze...skoro lepšie, ako u nás. V akejsi dedine zastavujem pri šokujúcom kameni. Neverím vlastným očiam. Na kameni je zobrazené veľké Maďarsko pred Trianonom a pod tým nápis Nem, nem, soha!!! = Nie, nie, nikdy!!! Aby rozumeli aj prišelci spred r. 904, je to aj v staromaďarskom písme ešte raz. Hm, toto je sado maso! Tak oni potrebujú práve v dedine s názvom Bana šľahať po sebe trianonským bičom, aby nikdy nezabudli na strašnú krivdu! Tak im sa krivdilo. Oni nekrivdili nikdy nikomu. Pcha! Alebo som to nepochopil a je to inak? Nikdy, nikdy by sme už nechceli byť veľkým Maďarskom? Oni totiž nerozoznávajú Maďarsko a Uhorsko. Tento kameň má obďaleč strážnika. Drevený „szent István“ sa díva do ďaleka smerom na Slovensko. Asi chce Nitre poďakovať za to, že sa vôbec stal aj našim kráľom. Veru, našim. Len sa pekne k nemu priznajme! Bol to síce ešte takmer čistokrvný Arpádovec, ale opásali ho mečom dobrovoľne „naši“ šľachtici Poznan a Hunt. No, Poznan ešte ujde, ale Hunt, znie to ako nemecký pes...
    Nad kukuričnou rovinkou zrazu vykukli neveľké pahorky a na jednom: kláštor s kopulovitou vežou kostola. Pannonhalma. Najstarší názov je nemecký. Omuntensperch. Starý maďarský názov tohto kopca – kláštora je Amandhegy. Amandov kopec. Oba názvy sú od mnícha Amanda, ktorý mal založiť onen kláštor. Na tomto mieste uznal Arnulf, východofranský kráľ Svätoplukovi nárok na Čechy po smrti Bořivoja. Pravdepodobne sa tu r. 890 nestretli títo dvaja králi v drevenej kolibe, ale na dôstojnom, azda neutrálnom (cirkevnom) mieste, aby dohodli mier. Trval síce len dva roky. Ale je to pre nás dôležitá informácia. Dnešný názov Pannonhalma je vlastne zo slovenského – Pannonský Chlmec. Chlmec, halm, je nezalesnený kopec nad rovinou.
   Zaplatil som vstupné pre „ńukdiašov“ = dôchodcov, zavesili mi elektronického sprievodcu na plece a šiel som. Čip na nádvorí ma zaregistroval a slovenská deva schovaná v tej krabičke spustila: „kláštor Pannonhalma nechal vybudovať veľvezír Gejza, otec sv. Štefana kráľa r. 995.“ Môjtybože! Tak takto ohlupujú Maďari návštevníkov! Toto je súčasť maďarských sebaklamov! Veď hej, keď sem prišli Maďari, tu boli len pralesy a ak aj bol nejaký človek, ešte nevedel ani rozprávať, visel na strome a v ruke mal banán! A bolo po obdivovaní! Roztrpčený som vnímal už len na preskáčku ďalšie chytrosti o udatnosti a múdrosti maďarských kráľov. Dýchal som zhlboka, aby ma neporazilo. Toto je vedomá deformácia vedomia jednoduchého návštevníka tohto pekného, vraj svätého miesta. Ale na svätých miestach by sa nemalo klamať a zavádzať!
    Sv. Amand žil 584 – 679. Napriek tomu, že sa narodil až v Poitou (FR), vieme o ňom, že obracal na „pravú vieru“ aj podunajských Slovanov. A bolo to za vlády Sama, franského kupca. Nečudo, že práve franský kupec si pozval franského misionára. Viac na http://catholica.cz/?id=485. Takže Pannonhalmu, ak už pred tým neexistovala napr. ako ariánska, založil práve tento mních. Za svoj život založil množstvo kláštorov. Preto bol vyhlásený za svätého. Ale toto sa Maďarom nehovorí. Pretože by sa pýtali, komu to tu kázal, keď Emese ešte ani nerobila do plienok!
    Sklamaný som odišiel z kláštora a prejdúc okolo dvoch kaplniek som zamieril k drevenej rozhľadni. Rozhliadol som sa po krásnej krajine okolo. Bolo mi tak, ako dnešnému Maďarovi, keď sa díva na onen kameň s Trianonom. Táto zem bola Slovenská. O túto zem sa bili naši pradávni predkovia s mnohými uzurpátormi. Za túto zem hodil do Rimana Slovan čižmu a skríkol: MOR HO! Hoj, mor ho, detvo môjho rodu! Letelo mi hlavou....poďme z tohto Pannonského Chlmca preč, toto je horká pilula aj dnes. Chápem Maďarov, že sú smutní z Trianonu. Ja som smutný z nich. A z nás. Že sme si túto zem neobhájili. Naši historici by si mali s ich historikmi konečne sadnúť a napísať nejaký konsenzus, nejaké triezve podanie dejín našich a ich zemí.
    Neďaleko som odfotil tabuľku „Pázmandfalu“. Hm, zrejme pamiatka na majetky Poznana, čo opásal Vjačeslava, ktorého doma volali Vajk a pokrstili východným obradom ako Štefana. Ešte jedna dedina s menom tohto šľachtica – Pazmand je pri Stoličnom Belehrade (Velehrade?). Že by mal zeme otál-potál?
    Je obed a ja sa zastavujem na halászlé = rybaciu polievku v dedinke Ravazd. V Pannonhalme nemali. V malej reštike pozorujem viacerých zahraničných hostí. Najviac zaujala asi japonská rodinka, ako ju chlípkali a mliaskali. Mliaskal som aj ja, nech si nemyslia, že mi nechutí . Znamenitá! Úplne mi ako obed stačila.
    Idem pahorkatinou, krásnou krajinou do dedinky Czesznek. Maďari si nedali námahu preložiť to na „Foghagyma“. Našťastie. Nad dedinu do výšky trčí zlovestne vyzerajúci hrad. Cesnek. Zaplatím malé vstupné a leziem hore. Zasa som bol v popiske poučený, že hrad postavili Arpádovci. Veď hej. A nazvali ho CESNEK! Pre Maďara ľahko uveriteľná infoška!!!  Hrad nie je architektonicky pekný, je skôr hrozivý, strašidelný. Ale musím uznať, dobre sa oň starajú. Pokračujem krásnou krajinou do mestečka Zirc. Je tam špičkovo udržiavaný kláštor cisterciátov. Možno aj jeho názov je skratkou názvu tohto rádu. V Maďarsku existujú staré rády mníchov, o ktorých u nás už nepočuť. Zirc. To nie je maďarsky. Tuším Nemca. Potvrdilo sa mi to v malej dedinke Hárskút. Lipovník. Aj na Slovensku máme Lipovníky hneď dva. Jeden = Hárskút v okr. Rožňava, druhý Lipovník neďaleko Nitrianskej Blatnice . Ale tu majú tabuľku aj v nemčine: Lindenbrunn. Na cintoríne je drvivá väčšina nemeckých mien a - Kucsera. Moje tušenie, že v celej oblasti Bakonyi je mnoho stôp po Nemcoch potvrdil aj Mór. Táto časť Pannonie „chvíľu“ patrila aj Východofranskej ríši.
    Schádzam miernym svahom do dedinky Markó. Vľavo svieti biely valec rotundy zasvätenej zrejme sv. Marekovi. Blížim sa k nej. Vedie ma rad zastávok krížovej cesty. Rotunda je teda užívaná ako kalvária. Na kopčeku nad železnicou je na očividne splanírovanej ploche postavená kamenná románska rotunda s jednou apsidou na sever. Priemer rotundy je podobný, ako u rotund, ktoré poznám zo Slovenska (Bíňa, Nitr. Blatnica) – cca 7,3 m. Zaujímavé. Nedokážem si vysvetliť, prečo sa spravidla dodržiava u všetkých románskych rotund tento priemer. Že by to bol dvadsaťnásobok longobardskej stopy 36,5 cm? Ak aj, tak prečo práve dvadsaťnásobok?  Mobiliár je jednoduchý, lacný. Obetný stôl v apside. Podľa toho, že stavba je na umelej vyvýšenine odhadujem, že stavba mohla byť niekedy karnerom. Čiže v priestore pod kaplnkou, ak tam nejaký je,  mohla byť kostnica. Za plochou, na ktorej stojí rotunda je miesto, kde je na lúke asi dva metre hlboký výkop. Moje podozrenie, že pôvodne mali práve tu postaviť onen karner zosilnelo. Kvôli laviciam v kaplnke nevidím možný kryt podzemia. Ak by sa moje podozrenie potvrdilo, potom by táto rotunda=karner zapadla do sústavy takýchto stavieb od Podunajska po Dolné Rakúsko. V tom prípade by táto stavba mohla vzniknúť cca v 12. – 13. storočí. Súhlasí to s infom na visiacom papieri, kde spomínajú 11. storočie. Ešte doťuknem: najsevernejší karner v rotunde je u nás v Kremnici pri kostole sv. Katarína.  V Markó som si nemohol nevšimnúť množstvo nových rodinných domov. Veľmi vkusných, s krásne upraveným okolím. Veľmi pekné. Kontrastovalo to s inými dedinami, kde som videl veľmi veľa domov na predaj. Tieto dediny živoria, vyľudňujú sa.
    Pokračujem na Veszprém. Chcel by som tam prespať. Veszprém. Neidentifikovateľný názov. Mesto s centrom na kopci. Pyšný hrad bol premenený na svetské centrum mesta roztrúseného po kopcoch ako Banská Štiavnica. Pomerne rušné mesto, na môj vkus neúhľadné, navyše – kde som sa opýtal, nemali voľnú izbu. Veszprém ma od seba odohnal. Pokračoval som smerom na Szekesfehérvár. Ponáhľal som sa do dôležitého, ďalšieho cieľa mojej cesty. Öskü. Nepreložiteľné. Google map vám ponúkne názov Eška. Ani to nič nehovorí. Zastavujem tu a tancujem od radosti. V tejto dedinke na malom vápencovom pahorku niekedy veľmi dávno niekto postavil nádhernú rotundu, na ktorú sú miestni patrične hrdí a naozaj vzorne sa o ňu starajú. Majú ju dokonca aj vo svojom erbe. Pôvodné obyvateľstvo vymrelo niekoľkokrát. Ničili Tatári, Turci, choroby. Predposledne tu bolo slovenské obyvateľstvo. V rámci výmeny po II. sv. vojne boli tu nasídlení Maďari, pôvodní Slováci sú niekde nad pohorím Mátra, podľa informátora v okolí Šiah. Preto Google núka názov Eška. Fotím. Z diaľky, z blízka, detaily. Srdce mi piští radosťou nad tou jednoduchou krásou. Steny majú krivky ako žena. Olovnica – pojem neznámy.  A tá krásna a zvláštna strecha! Dubáčik! A na nej dvojkríž. Áno, dvojkríž si vzal sv. Štefan od Slovákov a ozdobil ním svoj erb, aby bolo jasné komu a v mene koho tu vládne. Števo sa teda adaptoval. Spolu s jeho súkmeňovcami, ktorí prevzali aj množstvo našich slov. Táto rotunda nemohla byť karnerom, bola postavená na skale. Podľa výzoru je to asi najstaršia stavba v okolí, azda najstaršia, akú možno v Maďarsku vidieť (?). Tak hovorí vikipédia. Nevie sa, komu bola pôvodne vysvätená, ale teraz je to kaplnka evanjelická, vysvätená Svätému krížu. Ten aj je namaľovaný ako pôvodne kresťanský na strope. Rovnoramenný. Pôdorys rotundy nie je prísne kruhový, ale ovál s najväčším priemerom 8,2 m, najmenším 7,0 m. Spomenul som si na rotundu sv. Juraja nad Nitrianskou Blatnicou. Ak by k Jurkovi neprilepili zvoničku, tak toto by bol jeho dvojník. Azda aj je. Aj s dvojitým krížom navrchu. Napadlo mi: ak Pannonhalmu založil sv. Amand niekedy r. 650, potom tieto rotundy mohli vyrásť už za Sama a mohli byť centrom ariánov. A sv. Amand prišiel „obracať“ arianov na katolíkov a dal postaviť Pannonhalmu. Najväčšou rotundou, práve ariánskou, je dodnes rotunda = babtisérium (krstiteľnica) v Ravenne (Taliansko) postavená ešte azda ako prvá ariánska stavba vôbec a neďaleko nej je Duomo di Ravenna = katedrála Vzkriesenia našeho Ježiša Krista, ktorá bola pôvodne ariánskym Vatikánom, pretože práve tu v Ravenne sídlil Ostrogótsky kráľ Teodorich (dar boží) a je tu aj jeho mauzóleum, tiež postavené ako rotunda po jeho smrti r. 526. Odhadujem, že aj pôdorys tejto rotundy je 7,3 m.  Čiže tieto svätyne boli postavené za jeho vlády a o ňom bolo známe, že bol veľmi aktívnym ariánom.  V takomto bohatom rozjímaní som posedel na kopčeku oproti tejto krásnej rotunde a spokojný s touto úvahou som precitol uvedomujúc si, že zapadajúce Slnko na mňa volá: chlope, ta dze budzeš spac!? V Eške nebol žiaden penzión. Podišiel som do neďalekej Várpaloty. Z dedinky sa vykľulo malé mestečko. Dôležitosť názvu je dvojnásobná – vár = hrad, palota = kaštieľ. V meste kaštieľ = hrad, nad mestom niekde  v lese sú ruiny starého hradu Bátorkő – Bátorov kameň. Starý Bátora mal Kosihy aj na Slovensku. Našiel som hotel, kde mali voľné pre pútnika. Izba ma privítala tak, že keď som vstúpil a zažal svetlo, vybuchla žiarovka na strope a vyhodilo ističe v celom hoteli. „Nuž, až takto pompézne to byť nemuselo!“ Pomyslel som si.
    Raňajky mi kládla na stôl neuveriteľne úslužná dievčina ako grófovi. „To je ten, čo svojou charizmou vyráža ističe v celom hoteli.“ Chudera, nechápala, prečo mi je tak do smiechu. Neviem tak dobre po maďarsky, aby som jej to vysvetlil. A načo. Ešte poobhliadnem hrad rodiny Thury a v parku za ním zasa fotím Turula a umelecký plač nad Trianonom. Veľkolepý plač. Hát, sajnos, už sa stalo. Dovtedy ste vyskakovali, kým vám vzali, čo vám aj tak nepatrilo.
A už sa kľukatím  romantickou cestou III. triedy na sever. Na kopci zasa Turul. Maďari majú dostatok bronzu. Tu by si prišli na svoje naši zberači!
    Míňam miesto, kde niekde v lese sú ruiny jedného z mnohých hradov roztrúsených od Budapesti po Zalu. Hrad Cikling. Neďaleko je miesto volané tiež zaujímavo: Avar sánc. Avarské šance. Samá história.
    Mór. Mestečko, ktoré ma zaujíma inak. O existencii „slovenského mora – obrovského jazera, ktoré vytváral Dunaj od Galanty po tento kraj píšem v samostatnom článku „ Ako Veľká Morava a Močenok k názvu prišiel ? Opäť o Slovenskom mori.“Ak hneď po príjazde do Móru zo západu zabočíte na poľnú cestu doľava, prídete k dvom jazerám. Tieto jazerá síce vznikli navŕšením hrádzí, ale spočívajú v bývalom koryte Dunaja, ktorý práve tadeto vytekal z onoho jazera. Dunaj dokonca takto pretekal dnešným centrom Szekesfehérváru ešte pred cca 3500 - 5000 rokmi ďalej na juhovýchod, kde vošiel do dnešného koryta. Toto miesto ma fascinovalo. Jazerá su jedny z mnohých, ktoré naznačujú staré koryto Dunaja. Ktovie, či o tom Moorčania vedia! Tabuľka pred mestom je Mór – maďarsky nič nehovoriaca.  Tabuľka  v nemčine Moor – oznamuje vresovisko. A sme doma!
    Pokračujem k neďalekému hradu Csókakő. Kavčí kameň. Opäť tá istá pesnička o tom, ako práve za Arpádovcov postavili tento hrad v 11. storočí maďarskí Čákyovci. Jedno, čo ma zaujalo, na hrade sú akési maľovánky erbov bývalých majiteľov tohto hradu. Tak som to chápal. Jeden erb ma poriadne zaujal. V modrom poli je čierny havran so žltým prsteňom v zobáku. A opäť sme pri Vandaloch a pri Huňadyovcoch. Aj na viki sa píše, že chvíľu mal na hrade vplyv Ján Corvín, vnuk Jána Huňadyho, ktorý sa vrátil k svojim koreňom a dokonca aj k majetku v Sliezsku. Veľmi pekné miesto pre hrad, krásny výhľad. Prebieha tu rekonštrukcia, preto je vstup zdarma. Podhradie je vyhľadávané na chalupárčenie, zjavne sa vyľudňuje. Je vzorne čisté, vykosené, uličky označené, všade smerovky a uputávky. V tomto sú Maďari ešte pred nami. Turista cíti, že je tam vítaný.
    A teraz už pokračujem cez Pusztavám do Oroszlány lesnou cestou, aby som sa priblížil k ruinám hradu Gerence vár. Hraničný hrad. Z nemeckého grenze. Ako som už spomenul, šnúra hradov pozdĺž pohoria ohraničujúceho kraj Bakonyi naznačuje, pokiaľ vládli istú dobu Frankovia (?). Hrad som nenašiel, len pre ilustráciu som si požičal fotku zrúcaniny z netu.
    Čerešničkou na torte môjho prechodu Maďarskom má byť obrovský vták Turul nad Tatabáňou. Pani Gépeška ma doviedla až na parkovisko na kopci. Odtiaľ len cca 100 m cez veľmi peknú lúku, kde more vlastencov opekalo, som sa dostal k najväčšiemu vtákovi sveta.  Jeho rozpätie krídel má vraj 15 m. Ej, toho bronzu čo tu je! Musím o tom povedať našim zberačom šrotu! Tí by to premenili na mesačný bešavel v celej osade! Pozorujem dvoch extra dobre oblečených cyklistov, ako sa tam vykrúcajú, fotia a fotia. Trpezlivo čakám, kedy skončia, aby som si mohol zázračného vtáka odfotiť bez nich.  Tu jeden prikročil ku mne a po maďarsky ma prosí, či by som ich neodfotil. „Nerozumiem vám“ hovorím po slovensky. Zaklamal som. „Aha, aj my sme zo Slovenska. Neodfotili by ste nás?“ Strká mi do ruky akúsi mydlovú krabičku. „Čo by nie! A odkiaľže ste?“ „Z Komäärna“. „Chlapci a pod Kriváňom by ste sa fotiť nechceli?“ Mužovi sa skrivil úsmev. „Ako to povedal Arpád, keď sa tu vraj postavil? Itt a tata?“ Po slovensky je to:“toto je naša (nová)  otčina“. Preto mesto pod kopcom sa volá Tata. Mladíkovi sa úsmev skrivil ešte viac. „Ej, keby ten Arpád tu nestál, tak títo pod nami by dnes rozprávali po slovensky.“ To už mal úsmev nakrivo aj jeho komplic. A tak som ich aj odfotil. Pobavil som sa, aj keď boli dvaja . A tak som sa pobral pod kopec do Taty, kde sa zvyknem zastavovať na vynikajúcu halászlé zo zubáča v Mahagon éterem. Hát, nagyon fínom, len sa tam neskutočne dlho čaká. Lenivé čiašníčky, leniví kuchári, ale stojí to za to. Nebíčko v papuľke. Povedal by majster Satinský. Trochu štipľavé. Ako ten môj cestopis. Veď bez štipľavej papriky by to predsa o Maďarsku nemohol ani byť !
    Na záver som si prezrel starý vodný hrad v Tate s anglickým parkom, v ktorom som našiel, čuduj sa svete, sochu Samuela Mikovínyho (1700 – 1750), slovenského kartografa. Viac tu: https://sk.wikipedia.org/wiki/Samuel_Mikov%C3%ADni. A povedal som si: je načase sa priznať k dejateľom, ktorí ovplyvnili život Slovenska, aj keď neboli priamo Slovákmi. Tak, ako Maďari si touto sochou uctili slovenského kartografa a polyhistora v Tate. Napr. čo taký Juraj Dóža, či Gabriel Bethlen, alebo Juraj Rákoczy prvý, či druhý. Alebo niektorý umelec, napr. maliar, spisovateľ ....atd. Maďarsko je plné pekných sôch. Slovensko ich má pomenej. Neporovnateľne. V Rožňave je socha Ľudovíta Košuta, čo sa z martinského rodáka zopsul človek na Lajosa Kossutha. Ej, veru, keby nebolo Petroviča (Sándor Petőfi) a Košuta, po kom by dnes pomenovali ulice. Košut isto vedel, že toto slovo označuje vykastrovaného capa. To by si zaslúžil aj on. Nie stavať mu sochu v Rožňave!
    A tak, s krásnym blahobytom v útrobách, s hlavou plnou dojmov som nasadol do auta a stlačil na GPS tlačítko „Domov“.
    V duchu som poďakoval Maďarom za to, ako sa vzorne starajú o naše pamiatky. Minimálne tak dobre, ako my doma o pamiatky, ktoré sú mnohé aj ich pamiatkami.

Alan Dolog
Lehota      30.8.2016
so súhlasom autora zverejnil Svetomír
Fotografie k článku      
[/justify]

Už nikdy veľké Maďarsko!!!  Very Happy

Z kukuričného poľa sa vynorila Pannonhalma

Vstup len pre majiteľov pravdy

Veža kláštorného kostola s vyobrazením klaňania sa sv. Štefanovi

Krásna krajina, ktorú sme niekoľkokrát stratili

Majetok zemepána Poznana, ktorý opásal mečom kráľa Vjačeslava = Štefana

Hrad Cesnek

Cisterciáti v Zirku

Lipovník

Rotunda v Markó

Pohľad zo severu

Jama, kde asi chceli pôvodne stavať karner (?)

Blížim sa ku kaplnke v Eške

Dubáčik

Najkrajšia a najstaršia rotunda v Maďarsku – sestra nášho Jurka v Nitrianskej Blatnici?

Ladné krivky, ktoré ju robia krásnou, ako ženu

Rovnoramenný kríž na strope

Veľmi jednoduchý interiér

Hrad rodiny Thury (Tur?)

Hrad bol mnohokrát prestavaný

Turul vo Várpalote

Umelecký plač nad Trianonom

Moor = Vresovisko

Horné jazero v Móre

Dolné jazero - takto tiekol niekedy Dunaj

Parkovisko pod Kavčím hradom

Upútal ma erb Jána Corvina

A zasa Turul. V Tatabáni

Nad Tatabáňou majú najväčšieho vtáka na svete

Kráľ Štefan pred kúpeľom :-)

Komu patril starý hrad v Tate, než prišiel Arpád?

Maďarská úcta Samuelovi Mikovínymu

Naposledy upravil Svetomír dňa Pi január 06, 2017 10:39 am, celkom upravené 7 krát.
Svetomír

Počet príspevkov : 477

Návrat hore Goto down

Re: Rotundy a iné slovenské pamiatky v Maďarsku ? Cestopis

Odoslať pre walibuk za Ut september 06, 2016 6:55 pm

Nielen štiplavé, ale aj vtipné. Pekný cestopis.
walibuk

Počet príspevkov : 329

Návrat hore Goto down

Aj predošlý ste pochválil a potom to prišlo :-)

Odoslať pre Svetomír za Ut september 06, 2016 7:32 pm

Ďakujem. Písal som to spontánne. No už som počul aj výčitky, že urážam Maďarov. Hm. Všetkým nevyhoviem.
Myslím si, že urážam len Maďarov, ktorí sa nevzdelávajú. A to nenapravím ja.

Naposledy upravil Svetomír dňa Ut september 06, 2016 7:53 pm, celkom upravené 1 krát.
Svetomír

Návrat hore Goto down

Dodatok k názvu Öskü

Odoslať pre Svetomír za Ut september 06, 2016 7:40 pm

Môj maďarský priateľ mi skúsil ozrejmiť názov Öskü. Eskü znamená v maďarčine prísahu. Ktovie, či Öskü je skomolené Eskü a preto aj google earth ponúka slovenské Eška. Ak je to tak, potom ma to zvádza v duchu špekulovať o tom, že by mohlo slovo prísaha súvisieť s rotundou. Najmä, ak môj predpoklad by bol správny, že bola postavená ako ariánske "centrum", nebodaj krstiteľnica, babtisérium. Potom slovo prísaha môže súvisieť so zmluvou s Bohom. Podstatné je, že tá krásna rotunda tam je a je malý zázrak, že prežila pohromy dejín dodnes a pritom nebola schovaná v lese, ako rotunda sv. Juraja v Nitr. Blatnici.
Svetomír

Návrat hore Goto down

Nemá čo prísť

Odoslať pre walibuk za Ut september 06, 2016 9:32 pm

Počas tureckej okupácie bolo mnoho pamiatok zničených, korunovačný kostol v Stoličnom Belehrade zrúcali až po základy a katedrálu v Ostrihome pametajúcu Velkú Moravu rozstrielali tak, že ju museli strhnúť a nanovo vystavať. Zázrak že tam niečo prečkalo túto smutnú dobu. S Arianizmom je to jasné ako to bolo a s takmer istotou sa dá povedať že tu bolo dominantné náboženstvo, či spôsob výkladu učenia Ježiša Krista. Trianon patrí ku klasickej výbave maďarských pusipajtášov, nikto z nich však neprizná, že ak by Trianon nebol, tak Rumunov , ich armádu z Maďarska nikto nedostane, takže by mali mocnostiam poďakovať a oslavovať Trianon ako deň vzniku maďarstva, bez spoliehania sa na Slovanov.

walibuk

Návrat hore Goto down

Rumuni predstavujú silu

Odoslať pre Svetomír za Ut september 06, 2016 10:16 pm

Veľkú časť Slovenska oslobodili od fašistov Rumuni tesne pred Rusmi. Nesmelo sa to takto povedať v minulom režime, ale je to pravda. Ale táto téma by mohla byť samostatným článkom. Ja sa ale tomuto obdobiu nevenujem.

K vzťahom medzi Maďarmi a Rumunmi len opatrne napíšem: sú spiacou sopkou, v ktorej to vrie. Potichu. Ale buďme radi, že je kľud. Revízia Trianonu by priniesla vojnu. To azda naozaj nikto nechce. Práve preto nechápem tie obce, ktroré toto potrebujú živiť.
Svetomír

Návrat hore Goto down

Maďarský dejepis

Odoslať pre Valamir Magyár za St september 07, 2016 9:17 am

„História je veda politická. A vždy aj bola,“ – povedal v jednom rozhovore historik Pavel Dvořák. Zažili sme to aj v nedávnej minulosti, keď nám dejiny predkladali len ako zápas utláčaných tried s vykorisťovateľmi. Dejiny si prispôsobovali všetky národy, prikrášľovanie dejín malo pozdvihnúť národné sebavedomie. Aj Maďari si prispôsobovali dejiny aby posilnili svoje sebavedomia. Väčšina z dnešných Maďarov si myslí že sú potomkami nájazdníkov pred ktorými sa triasla celá Európa, o tom že viac ako 19 z 20 Maďarov malo otca Slovana alebo Germána či Valacha ani netušia, a ani o takúto pravdu nemajú záujem.
Lenže podobné je to aj s Rumunmi. Považujú sa za potomkov Dákov a Rimanov, vôbec nepripúšťajú že len veľmi málo z nich malo predka Rimana a že Dákovia mohli byť aj nejaký slovanský kmeň. (Prípadne zmes Slovanov a nejakých inojazyčných Trákov). Neberú vôbec do úvahy že mestá a usadlosti v Rumunsku majú starodávne slovanské názvy, čo poukazuje na jazyk pôvodného obyvateľstva.
My sme sa v období vzostupu slovenského nacionalizmu pred vojnou chovali rovnako, až na to že sme ťažko mohli poprieť že sme skoro celý stredovek boli Uhorskom. Vyzdvihovali sme preto význam Veľkej Moravy a dodnes sa bránime pripustiť, že hlavné centrum tejto ríše mohlo byť v Maďarskú alebo Rumunsku. Kladieme ho lokálpatrioticky do Bratislavy, alebo na Devín.
Nečudujme sa preto Maďarom že si „prispôsobujú“ históriu, inak povedané, potierajú všetko nemaďarské vo svojej minulosti. Byť potomkom divého ugrofínskeho nájazdníka je honosnejšie ako byť potomkom slovanského roľníka. Koľko ľudí si dnes dáva vytvoriť rodokmeň, čo je úplný nezmysel, lebo ako si povzdychol kráľovský kočiš – „Otec kráľ. Syn kráľ, a ja kočiš.“

Valamir Magyár

Počet príspevkov : 80

Návrat hore Goto down

Odoslať pre walibuk za St september 07, 2016 10:50 am

Tak ako my mnohí slovenskí amatéri spochybňujeme závery našich vlastných oficialnych historikov, tak niečo podobné očakávam aj od maďarských nadšencov pre históriu.
Treba rozlišovať medzi oficialnou históriou , často politicky nekorektne vymyslenou, teda tou čo sa dostane do školských učebníc a medzi závermi amatérskych nadšencov pre dejiny. Amatér nemá prečo miešať do svojich osobných záverov politické požiadavky, teda samozrejme za predpokladu že hladá pravdu.
Vieme že bola vládami ustanovená komisia historikov Slovenska a Maďarska, aby napísali spoločné dejiny pre žiakov základných škôl. Po rokoch k ničomu nedospeli a čítal som vyjadrenie maďarského historika z tej komisie, ktorý sa vyjadril v tom zmysle, že Slováci by sa mali ujednotiť najskôr na vlastnej histórii sami. To ovšem naopak znamená, že Maďarskí historici boli ujednotení. Teraz? V týchto časoch poznatia genetiky haploskupín?
Maďarský plač nad Trianonom nesie v sebe zárodok budúceho konfliktu a tento pocit krivdy v nich živia všetci oficialni predstavitelia Maďarska.
Áno, ja kladiem počiatky VM do Bratislavy a Devína a nakoniec do Nitry, s tým že pôvodné Svätoplukove královstvo bolo mimo územia Slovenska a bez akýchkolvek dôkazov, len intuitívne si myslím že to bol Stoličný Belehrad, Sekešfehervar v dnešnom Maďarsku. Po získaní Rastislavovho královstva presídlil do Nitry, k biskupovi Wichingovi, nie niekam k arcibiskupovi Metodovi. Svätopluk vedel o snahách velmocí, Teda Byzancie, Frankov a pápeža na zariadil sa podla svojho poznania.
walibuk

Návrat hore Goto down

len zopár viet k obom

Odoslať pre Svetomír za St september 07, 2016 12:04 pm

S Valamírom vo všetkom súhlasím. Na mojich cestách som zistil, že v oboch štátoch panuje silná manipulácia s dejinami, silná manipulácia s verejnou mienkou. U nás sa manipuluje taktiež, ale menej agresívne. Napr. mi trhá uši, keď niekto velebí CaM, ako nám priniesli kresťanstvo, písmo, zákony.

Walibukovi. Mal som snahu spoznať amatérskych historikov v Maďarsku a Rumunsku, aj som spoznal. Jedna Rumunka z Aradu, pomerne silne ide s hlavným prúdom, ale občas napíše niečo nepolitické - o odievaní a pod. Nemal som šťastie na nezávislého Maďara, ale iste sú. Mal som a mám šťastie na slovenských amatérov maďarov, ktorí ma posúvajú ďalej a azda aj ja ich, ale v podstate si držia "svoju" notu aspoň navonok. Ale viem, že keď prestávajú argumentovať, azda prijali môj názor :-).
Vieme, že Slovensko nie je zjednotené a to nielen v histórii, preto štipľavá paprika od Maďarov platí. Navyše je tu naozaj široký nezáuem o tieto pravdy. V mojom okolí je žalostne málo záujemcov.
Vaša veta "Maďarský plač nad Trianonom nesie v sebe zárodok budúceho konfliktu" je mrazivo pravdivá a verím, že zdravý rozum na oboch stranách nedopustí konflikt.
Stoličný Velehrad stojí na mieste, kde ešte "nedávno" bol močiar. Je to treba vidieť na mieste. Mór je postavený na vyvýšenine nad bývalým tokom Dunaja. Kdežto S. Belehrad je na mieste, kde bolo vresovisko ešte pred 1500 rokmi. Ak by chcel niekde v okolí naozaj postaviť centrálny hrad, vybral by si skôr miesto, kde nehrozí povodeň. Napr potenciál má napr. Veszprém. Pričom Veszprém by som chápal ako jedno z centier moci. Zatiaľ mám podozrenie, že Svätopluk naozaj vládol z koňa a chodil "vyžierať" so svojou družinou okolité kraje, kde aktuálne potreboval udržať moc. V podstate to robili tak aj za Ríma. Darmo mali Rím, ale cisár musel byť často "vonku" v provinciách a dokonca aj tam umierať v boji.
Svetomír

Návrat hore Goto down

Odoslať pre walibuk za St september 07, 2016 1:00 pm

Maďarských amatérov nájdeme na inernete ako youtuberov. Píšu často po anglicky, treba ich hladať pod anglickým názvom videa. Jazdca na koni, ktorý zabíja sedliakov pracujúcich na poli dnes nepredstavuje Staromaďar, ale Sarmat. Tým že nie je exaktný dôkaz akou rečou rozprávali Sarmati, môžu smelo tvrdiť že po Maďarsky a tým je aj jednoducho vysvetlená ich história v DNA. Analógia: iná reč, iný výzor, rovnaká Y DNA je u stredoázijských národov. Jediným riešením je rozfázovať vývoj haploskupiny R1a1 a podla jej rozdielnosti je možné určiť ktorá R1a1 sa vyvinula s ktorej R1a1. Na prvý pohlad sa nám amatérom zdá že je to rovnaké, ale nie je. Anatolij Kliosov, ruský vedec dokázal, že predkovia Rusov prišli do Ruska v nie tak dávnom období a že ich predkovia boli Slovania v centrálnej Európe, teda v Podunajskej nížine. Pre rusofilov to bol rovnaký šok ako pre odhalenie Y DNA pre Maďarov. Nehorázne, my Slováci sme tu boli skôr ako Rusi !!! Samozrejme že to neboli Slováci, ale naši predkovia, ale jasne to dokazuje, že sme my neprišli od Pripiate, ale oni prišli z pravlasti pri Dunaji, čo v prvom rade znamená, že máme spoločných predkov. Teda ak by sa preukázalo, že pôvod Sarmatov je rovnaký ako dnešných Rusov, teda pochádzajú tiež z objatia Karpát, tak pravdepodobnosť že boli Slovania hraničí s istotou.
Možno by stačilo preložiť knihu A. Kliosova.
walibuk

Návrat hore Goto down

Etruskovia

Odoslať pre Svetomír za St september 07, 2016 3:06 pm

Eto Rusi :-)
Svetomír

Návrat hore Goto down

prosba

Odoslať pre Svetomír za Ne september 11, 2016 7:14 pm

Vie niekto z čitateľov prečo rotundy postavené ako sakrálne stavby v VII. - XIII. storočí mali spravidla priemer 7,3 metra? Dajme tomu je to 20 násobok longobardskej stopy? Prečo 20 násobok? Ešte potrebujem vidieť 3 - 4 stavby a možno niečo málo o tom napíšem. Ale toto je jeden z kľúčov k pravde. Rovnaký rozmer má aj babtisérium v Ravenne a hrobka Teodoricha. Nikde ani ťuk o tom.
Svetomír

Návrat hore Goto down

Odoslať pre walibuk za Po september 12, 2016 7:48 am

Mohla by to byť empirická skúsenosť súvisiaca so schopnosťou zastrešiť takýto rozpon. To by naznačovalo, že stavitelia patrili do jednej stavebnej školy, či kultúrneho okruhu. Chcelo by to porovnať s podobnými stavbami niekde ďaleko, v Sírii, Libanone, prípadne aj časovo velmi vzdialené stavby, napr. Kurgany /či ako sa to tam volá/ na Korzike, Malorke a inde v stredomorí.
walibuk

Návrat hore Goto down

Korziku, Krétu a Malorku mám za sebou

Odoslať pre Svetomír za Po september 12, 2016 8:47 am

Na Kréte rotundy asi nikdy neboli, na Korzike a Mallorke je mhoho strážnych veží okolo ostrova, ale jedná sa o výlučne o kamenné strážne veže so štvorcovým pôdorysom cca 10x10 m. Na Korzike sa traduje, že ich postavili piráti. Mali výlučne obranný charakter.
Rotundy z obdobia V. XIII. storočia sa mi javia ako stavby postavené ako ekumenické ariánske stavby. Samozrejme nevylučujem, že mohli slúžiť po potlačaní arianizmu na všeličo iné. Väčšinou boli prekrstené, alebo pripojené k novším kostolom. Zatiaľ sa s nimi stretávam len v pásme Kremnica - Ravena. Postavené aj ako karnery, ale to už asi nesúviselo s arianizmom. Nepamätám sa, že by som na ne natrafil na Ukrajine, na východnom Maďarsku, alebo v Sedmohradsku - až na jednu jedinú naozaj vzácnu stopu po rotunde sv. Petra pod základami RKC katedrály v Alba Iulii. A práve to je čerešnička na torte. Ale čerešnička by prestala byť čerešničkou, keby niekto zistil, že takéto rotundy sú aj inde.
Rotundy sa pravdepodobne stavali podľa jednotných pokynov, priemer bol viac-menej dodržaný. Ale neviem zistiť, čo dalo ten rozmer 7,3 m.
Svetomír

Návrat hore Goto down

Odoslať pre walibuk za Po september 12, 2016 10:21 am

Sardínia je v tomto smere zrejme výnimočná, pretože ich kruhové stavby sú staré tisíce rokov a nie je úplne jasný ich účel využitia. Sardínia je zaujímavá aj zložením Y DNA mužov, ktoré sa vymyká s okolitého štandartu a viac zodpovedá zloženiu Y DNA južných Slovanov. V plyvy stredomoria na podunajsko sú známe a všeobecne uznávané, akurát my si na rozdiel od serióznych vedcov myslíme, že stredomorie bolo Slovanské, teda aj Sardínia a pôvodných Sardov nedokázali R1b1 vyhubiť.

Ešte raz môj názor, že sa jedná o empirický poznatok stavitelov súvisiaci so zastrešením stavby, teda číri pragmatizmus. Myslím že sa nepoužívala klenba, ale drevený strop a ak je priemer 7,2 m, tak museli byť použité brvná o dĺžke 4m a viac, čo bez použitia vyspelých tesárskych konštrukcií je na hranici bezpečného statického dimenzovania .
walibuk

Návrat hore Goto down

rotundy v Sardínii

Odoslať pre Svetomír za Po september 12, 2016 11:02 am

Vďaka, Sardínia mi akosi vypadla. Zaujímavé. Ale charakter tých stavieb a najmä odhadovaný vek... azda tie stavby súvisia s pohrebným rítom (?). Najmä mi to hovorí obrázok, kde je množstvo stôp po týchto rotundách blízko vedľa seba tu: http://www.mojesardinie.cz/nuraghi.php a že ich je okolo 7000...asi kultové pohrebné miesto. Ale ich priemer by už mohol korešpondovať s "našimi" rotundami. Zaujímavé, vďaka za typ.

Nielen najstaršie rotundy, ale aj najstaršie kostoly sa stavali klenbové, alebo poloklenbové, klenuté. Klenby nahrádzali strechy. Kostol v Lipovníku, Drážovciach, Veľkom Klíži, či Jáku v Maďarsku a pod. Kameň je večný, nehorí...ale nepočítali s tým, že ich zub času - najmä klenby - zvetrajú a prepadnú sa. Preto sa dodatočne predsa len klenby prekrývali krytinou. Ako napr. v Öskü, kde sa zachovala práve vďaka streche krásna klenba a strecha doslova leží na klenbe. Rovnako je zachovaná jednoduchá klenba v rotunde v Bíni, či vraj najstaršej našej rotunde sv. Juraja v Nitr. Blatnici, kde je klenba robená veľmi postupne, pevne.  Ale v Klížškej Nemej sa klenba prepadla (alebo tam nikdy nebola) a preto je tam jednoduchá drevená strecha s šindľom. S klenbami ľudia v minulosti nemali problémy, o pevnosti kamenných oblúkov vedeli napr aj stavitelia hradov, či mostov. Takže klenby k rotundám samozrejme patrili.
Svetomír

Návrat hore Goto down

Odoslať pre walibuk za Po september 12, 2016 11:13 am

Aj klenba sa z niečoho vyvinula. Pôvodné boli isto hradené konštrukcie z brvien. Bolo by asi dobré overiť si, či klenby v rotundách sú pôvodné. Netvrdím že nie. Neviem
walibuk

Návrat hore Goto down

Zobraziť predchádzajúcu tému Zobraziť nasledujúcu tému Návrat hore

Povolenie tohoto fóra: