Slovensko a Sloveni
Prezerať časť fóra môžete dočasne aj bez registrácie.

BEZ REGISTRÁCIE NEVIDÍTE VŠETKY PRÍSPEVKY ANI CELÚ DISKUSIU

REGISTRÁCIA NOVÝCH ČLENOV JE OBNOVENÁ

Ak máte problém s registráciou, môžete sa prihlásiť cez Facebook - kliknite na TOPIC´IT



Join the forum, it's quick and easy

Slovensko a Sloveni
Prezerať časť fóra môžete dočasne aj bez registrácie.

BEZ REGISTRÁCIE NEVIDÍTE VŠETKY PRÍSPEVKY ANI CELÚ DISKUSIU

REGISTRÁCIA NOVÝCH ČLENOV JE OBNOVENÁ

Ak máte problém s registráciou, môžete sa prihlásiť cez Facebook - kliknite na TOPIC´IT

Slovensko a Sloveni
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Najnovšia diskusia
» Najnovšie archeologické výskumy na Slovensku
Vandali, Vindi, Veneti, Vinduli, Suebi, Suavi, Kvádi, Markomani EmptyPi marec 22, 2024 7:27 pm pre igor1235

» Pôvod Slovanov
Vandali, Vindi, Veneti, Vinduli, Suebi, Suavi, Kvádi, Markomani EmptyUt marec 12, 2024 3:42 pm pre igor1235

» Pôvod človeka
Vandali, Vindi, Veneti, Vinduli, Suebi, Suavi, Kvádi, Markomani EmptyUt marec 12, 2024 3:38 pm pre igor1235

» Koľko rokov má Slovensko?
Vandali, Vindi, Veneti, Vinduli, Suebi, Suavi, Kvádi, Markomani EmptyUt január 16, 2024 2:24 pm pre igor1235

» Uhorský zákonník Tripartitum
Vandali, Vindi, Veneti, Vinduli, Suebi, Suavi, Kvádi, Markomani EmptyŠt december 28, 2023 4:28 pm pre igor1235

» Vandali, Vindi, Veneti, Vinduli, Suebi, Suavi, Kvádi, Markomani
Vandali, Vindi, Veneti, Vinduli, Suebi, Suavi, Kvádi, Markomani EmptyPo december 25, 2023 2:28 pm pre igor1235

» Metodov hrob
Vandali, Vindi, Veneti, Vinduli, Suebi, Suavi, Kvádi, Markomani EmptyNe november 26, 2023 1:36 pm pre igor1235

» MAPY STARÉHO SLOVENSKA
Vandali, Vindi, Veneti, Vinduli, Suebi, Suavi, Kvádi, Markomani EmptySt november 15, 2023 6:09 pm pre igor1235

» Ako sa tvorí história
Vandali, Vindi, Veneti, Vinduli, Suebi, Suavi, Kvádi, Markomani EmptyPi september 15, 2023 9:21 am pre igor1235

» História a politika
Vandali, Vindi, Veneti, Vinduli, Suebi, Suavi, Kvádi, Markomani EmptySt september 13, 2023 10:22 am pre igor1235

» Slovensko, Slováci - štátnosť, štátotvorný národ
Vandali, Vindi, Veneti, Vinduli, Suebi, Suavi, Kvádi, Markomani EmptyŠt jún 15, 2023 3:27 pm pre igor1235

» Dejiny Veľkej Moravy – hanba slovenskej historológie, časť III.
Vandali, Vindi, Veneti, Vinduli, Suebi, Suavi, Kvádi, Markomani EmptyUt máj 02, 2023 8:36 pm pre igor1235


Vandali, Vindi, Veneti, Vinduli, Suebi, Suavi, Kvádi, Markomani

Zobraziť predchádzajúcu tému Zobraziť nasledujúcu tému Goto down

Vandali, Vindi, Veneti, Vinduli, Suebi, Suavi, Kvádi, Markomani Empty Vandali, Vindi, Veneti, Vinduli, Suebi, Suavi, Kvádi, Markomani

Odoslať pre igor1235 Pi január 20, 2017 4:42 pm

Našiel som zaujímavý portál histórie : https://cogniarchae.wordpress.com/ kde okrem iných zaujímavých skutočností sú poznatky o Ariánoch na stránke :
https://cogniarchae.wordpress.com/2016/01/23/iber-a-river-that-tells-the-aryan-story/

Vandali, Vindi, Veneti, Vinduli, Suebi, Suavi, Kvádi, Markomani 1zwjmsk
Vandali, Vindi, Veneti, Vinduli, Suebi, Suavi, Kvádi, Markomani 2emklnd
Vandali, Vindi, Veneti, Vinduli, Suebi, Suavi, Kvádi, Markomani 332mftj
Vandali, Vindi, Veneti, Vinduli, Suebi, Suavi, Kvádi, Markomani 2yo4heh
Vandali, Vindi, Veneti, Vinduli, Suebi, Suavi, Kvádi, Markomani 33tthk0
Vandali, Vindi, Veneti, Vinduli, Suebi, Suavi, Kvádi, Markomani 2vrvbir

z ktorého vyberám : ... Takže Arian, Alban a Gal mohol byť naozaj ten istý v troch jazykoch. Rovnako, paralelne v nemčine existujú ľudia, ktorých volali Vendovia, od germánskeho vento - biela - white v angličtine.  Ale Vendovia sú Slovania. Malé prežívajúce populácie Wendov, z územia  okolo Berlína v Nemecku, boli drasticky znížené stáročiami. V rodnom jazyku sa sami nazývali Sorbi.  Podľa mnohých autorov "Serb"  bol jedným z najstarších ethnonymov pre Slavs - Slovanov...
... moderná genetika ukazuje, že haploskupina R1 sa vyvíjala postupne na Ukrajine, odkiaľ sa rozšírila po celej Európe, opúšťa značku na slovanské R1A a germánske / keltské R1B. Kolískou tejto haploskupiny bolo neďaleko od kráľovstvaŠpanielského. Prvá vlna migrácie dosiahla Balkan už v roku 4200 pred naším letopočtom, zatiaľ čo západná Európa bola "dobytá" len niektoré dve tisícročia neskôr...
... Ak sa pozrieme do údajov uvedených na Eupedii, je zrejmé, že Sarmato / slovanská R1A je najviac dominantná v krajinách, ako je Poľsko, Ukrajina a Rusko, kde tvoria až 60% genetického materiálu. "Germánsky" atribút je pravdepodobne tiež slovanský, a týka Srbov alebo Wendov, ktorí boli asimilovaní v Nemecku...
... Záverom možno povedať, Rimania sa proste neobťažovali rozlišovať viac než Kelt / Gal / German. A aj keď nikto nespochybňuje, že germánske kmene (R1B) silne ovplyvnili západnú Európu, je veľmi pravdepodobné, že slovanský vplyv je silne podceňovaný. Niektoré z týchto starých kmeňov jednoducho museli byť slovanské a oni hrali veľmi dôležitú úlohu v ranej prehistórii Európy. Podľa Mavro Orbiniho, slovanského kronikára XVI storočia, ich úloha bola natoľko dôležitá, že nasmerovala národ identifikovať ako Slovania - čo znamená "slávny".

Podľa Prvých dejín Slovenského národa napísaných historikom Jurajom Papánkom z roku 1780 a preložených prvýkrát z latinčiny do slovenčiny až po 238 rokoch (teda v roku 2018) boli Slováci Markomanmi a za kráľa  Babaka meno Markomani zanechali ... str.406 alebo aj :
https://snn.sk/news/tridsat-rokov-slovenskej-statnosti-serial/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=tridsat-rokov-slovenskej-statnosti-serial


Naposledy upravil igor1235 dňa Ne marec 05, 2023 9:36 am, celkom upravené 2 krát.
igor1235
igor1235
Majster

Počet príspevkov : 524
Členom fóra od : 09.05.2015

Návrat hore Goto down

Vandali, Vindi, Veneti, Vinduli, Suebi, Suavi, Kvádi, Markomani Empty Re: Vandali, Vindi, Veneti, Vinduli, Suebi, Suavi, Kvádi, Markomani

Odoslať pre Anonymný Pi január 20, 2017 7:25 pm

Igor vďaka za príspevok. Je to môj článok, preto asi by som mal v prvom rade reagovať ja :-).
Na DNA tu máme povolanejšieho Valamíra, tú vec nechám na neho. Len pripomeniem pripomienku admina, ktorý, myslím, správne predpokladá, že národ tvorí zmes rôznych ľudí s rôznou DNA a samozrejme DNA nám môže orientačne naznačiť, z akých pôvodných skupín, čo kmeňov pozostáva.
Slovo Alban, Arian a Gal spájať do jedného významu sa mi osobne nezdá, pretože Arian je od Ariusa, Gal je od gala = kohúta (napr. na Korzike je vodopád Piscina de Gallo = čúrajúci kohút, severné Francúzsko tiež nazývame zem kohútov - Gallov.Nedokážem povedať, či Gallovia bol kmeň Keltov, alebo Gótov. Dokážem odhadnúť, že sa jednalo o Germánov. O Albánoch viem len toľko, že to mal byť kmeň Ilírov, ktorých Chorváti zahnali na juh a je to národ ...je to národ. Veď si pozrite fotky na Google Earth, sám uvidíte.
S posledným odstavcom súhlasím, s tým, že nielen Rimania si nedali prácu s podrobným rozlišovaním, ale ani my sme v škole nepitvali Dánsko na národnosti, ani Španielsko, ani Rumunsko. Učili sme sa, že v Rumunsku boli Sloveni? Že tam boli a sú Maďari? Povrchnosť v tomto zamotáva tieto veci veľmi dokonale. No a o tom, že stopy po Slovanoch sú systematicky zahladzované v podstate v celej Europe, či vo svete, v tom sme zajedno. Smutné ale je, že my sami sa k týmto stopám nechceme priznať. Len si všimnite, že ani záľaha slovenskej toponýmie, archeológia a DNA nepresvedčí zarytých odporcov veľmi veľkej  prítomnosti Slovenov v Sedmohradsku. No a posledné, čo vypichol Franti Vandal o netušenej Bithýnii.... Vyzerá to tak, že naša púť je od jazera Van cez Bithýniu, severným Gréckom Macedóniou na východ...atd. Nuž prešli sme celý svet, celý svet sme dobyli a potom sme zhasli. Tak, ako každá ríša doteraz.

Anonymný
Anonymný


Návrat hore Goto down

Vandali, Vindi, Veneti, Vinduli, Suebi, Suavi, Kvádi, Markomani Empty Re: Vandali, Vindi, Veneti, Vinduli, Suebi, Suavi, Kvádi, Markomani

Odoslať pre slavoslav Pi január 20, 2017 10:09 pm

Parádny článok a ešte zaujímavejšie fotky. Len by som chcel vedieť, ako ste prišli na to že tá svarga je slovanský symbol. A s tým dobytím celého sveta by som to tiež nepreháňal. Nie všetko musí byť slovanské. Rôzne kultúry sa navzájom miesili, neboli izolované.

Slavoslav vďaka za uznanie. Tento článok je ako všetko, čo stvoril človek: určite má chyby a nedostatky. Je živý, budem sa k nemu vracať, dopĺňať a meniť. Teraz je čas na iné články.

Pochopteľne som myslel ten "svet" ako vtedy známy a okolitý svet Vandalov. Vieme, že obývali južnú Škandináviu. Vrátili sa do Sliezska, prešli cez Slovensko do Transylvánie. Potom prešli na východné Slovensko, časť na severnú Moravu. Neostali tam všetci. Dali sa na západ a bojom pri rieke Lipe poratili Frankov a postupovali až do Portugalska. Po dlhšom zdržaní prešli Suez, dobili Kartágo, na lodiach Baleáry, Sardíniu, Korziku a nakoniec vyplienili Rím. V VI. storočí ich porazil Belisar a rozohnal ich. Jedni sa usadili v Tunise založili si Silianu, iní ušli späť do stredu Európy, založili napr Silianu v Rakúsku a najnovšie - časť bol odvezená Belisarom do Bithýnie. Nikdy od nikiaľ neodišli vždy všetci. Po celej trase sú rozptýlené ich zvyšky, ktoré zachovali slovanskú toponýmiu. Takto som myslel ten svet. Ale nechcelo sa mi večer toľko písať. Smile
Svetomír

slavoslav
Dopisovateľ

Počet príspevkov : 44
Členom fóra od : 13.01.2017

Návrat hore Goto down

Vandali, Vindi, Veneti, Vinduli, Suebi, Suavi, Kvádi, Markomani Empty Re: Vandali, Vindi, Veneti, Vinduli, Suebi, Suavi, Kvádi, Markomani

Odoslať pre walibuk Pi január 20, 2017 11:07 pm

Svetomír, ja len aby si nežil v omyle, protoslovania nedobíjali celý svet, oni len časť sveta zasídlili. Aj tie heroické predstavy o putovaní národa by sme mali zapudiť, tak to nebolo. V období pre 10000 rokmi sa presúvali len malé skupiny a ak ich nazveme kmeňom, tak sme si to dosť prifarbili. Skupiny R1a, alebo R1b mali len obrovské šťastie, že tak ako mnoho iných skupín nevymreli do posledného.
walibuk
walibuk
Majster

Počet príspevkov : 489
Členom fóra od : 15.03.2016

Návrat hore Goto down

Vandali, Vindi, Veneti, Vinduli, Suebi, Suavi, Kvádi, Markomani Empty Re: Vandali, Vindi, Veneti, Vinduli, Suebi, Suavi, Kvádi, Markomani

Odoslať pre Anonymný So január 21, 2017 7:07 am

Walibuk Ty si to tu čítal asi všetko, poznáš moje zmýšľanie, samozrejme, že máš pravdu. Až na tie malé skupiny. Lebo tu píšeme nie o - 10 000, ale o prvých storočiach n.l.

Ešte Slavoslavovi: na portáli som už písal o tom, že svargou nazývame solárne znaky, ktoré boli uctievané národmi a kmeňmi od Indie po...neviem - Portugalsko? Slnko bolo celkom pochopiteľne oslavované aj s vodou ako životodárny živel asi všeobecne. Najmä Slnko. Symbolov bolo celkom dosť. Spoločenstvá si ornamentálne prispôsobili tento symbol pre seba, ako vyhovoval ich mytológii. Za Slovanskú sa považuje šesťcípe štylizované lúče v jednoduchom, či dvojitom kruhu, Maďari mali v kruhu najmenej osem lúčov a Dákovia akýsi štvorhran. Na fotografii v tomto článku je drevený kríž, kde je to znázornené. Rumuni možno tradujú tieto znaky aj dnes.

Anonymný
Anonymný


Návrat hore Goto down

Vandali, Vindi, Veneti, Vinduli, Suebi, Suavi, Kvádi, Markomani Empty Re: Vandali, Vindi, Veneti, Vinduli, Suebi, Suavi, Kvádi, Markomani

Odoslať pre walibuk So január 21, 2017 8:33 am

Svetomír, reagoval som na tieto tvoje slová: "Len si všimnite, že ani záľaha slovenskej toponímie, archeológia a DNA nepresvedčí zarytých odporcov veľmi veľkej  prítomnosti Slovenov v Sedmohradsku." Slovanská toponímia Sedmohradska bude zrejme omnoho staršia ako od Vandalov, bude možno siahať až do obdobia Vinča a bola trvalo udržiavaná luďmi ktorý hovorili protoslovansky a osídlenie trvalo až do obdobia,  kedy obyvatelstvo hovorilo už slovanskou rečou.
Súhlasím s tebou, od roku nula sa presúvali iné a väčšie  zoskupenia.
walibuk
walibuk
Majster

Počet príspevkov : 489
Členom fóra od : 15.03.2016

Návrat hore Goto down

Vandali, Vindi, Veneti, Vinduli, Suebi, Suavi, Kvádi, Markomani Empty Re: Vandali, Vindi, Veneti, Vinduli, Suebi, Suavi, Kvádi, Markomani

Odoslať pre Anonymný So január 21, 2017 8:56 am

Áno, viacerí máme podozrenie, že slovanská toponýmia Transylvánie môže byť staršia, ako som napísal. Ale nemáme pre to dôkazy. Ale v každom prípade sa môžeme k tomuto územiu hlásiť ako k jednej zo svojich kolísok a to veľmi významných.

Anonymný
Anonymný


Návrat hore Goto down

Vandali, Vindi, Veneti, Vinduli, Suebi, Suavi, Kvádi, Markomani Empty Re: Vandali, Vindi, Veneti, Vinduli, Suebi, Suavi, Kvádi, Markomani

Odoslať pre walibuk So január 21, 2017 10:42 pm

Dôkazy máme. Sú uložené v génoch. Treba pozrieť kde sa všade nachádzala kultúra Vinča a niet žiadnych pochýb o tom, že to boli muži s haploskupinou I2, teda južní slovania. Oni tam boli prví, pred nimi boli len Neandertálci, boli tam už počas doby ladovej a vôbec sa nehanbím povedať, že Kromagňonskí lovci v Európe boli protoslovania zo skupiny I.
walibuk
walibuk
Majster

Počet príspevkov : 489
Členom fóra od : 15.03.2016

Návrat hore Goto down

Vandali, Vindi, Veneti, Vinduli, Suebi, Suavi, Kvádi, Markomani Empty Re: Vandali, Vindi, Veneti, Vinduli, Suebi, Suavi, Kvádi, Markomani

Odoslať pre slavoslav So január 21, 2017 11:24 pm

Proto-Slovania s veľkou pravdepodobnosťou existovali medzi 10000-5000 p.n.l. a možno skôr ale nemuseli byť práve Kromaňonci. Alebo boli len jedna časť z tej skupiny vetvy nazývaných takto.

Možno to niekoho zaujme: http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0128810

Na novú tému to nie je. V tom článku sú ale celkom zaujímavé info aj o vyššie spomínanom Rumunsku. Kľudne to potom premažte.


Naposledy upravil slavoslav dňa Ne január 22, 2017 9:34 am, celkom upravené 2 krát.

slavoslav
Dopisovateľ

Počet príspevkov : 44
Členom fóra od : 13.01.2017

Návrat hore Goto down

Vandali, Vindi, Veneti, Vinduli, Suebi, Suavi, Kvádi, Markomani Empty Re: Vandali, Vindi, Veneti, Vinduli, Suebi, Suavi, Kvádi, Markomani

Odoslať pre walibuk Ne január 22, 2017 10:31 am

Ďakujem za informáciu. Tak nejako by som si predstavoval aby múdri a študovaní ludia spracovali DNA na Slovensku a ja občan by som si kúpil knihu a po večeroch by som ju čítal. Článok v odkaze detailne spracováva mtch DNA, po letmom prebehnutí som nenašiel nič o Y DNA a práve tú  by sme potrebovali.

Na základe vedomostí čo mám podla práce Kliosova, teda že R1a sa slavinizovali od I2 a ja som k tomuto poznaniu dospel aj pred tým než som čítal Kliosova  v knihe A. Perdiha, nemôžem povedať iné ako to , že pôvodné obyvatelstvo Európy boli protoslovania, pretože počas celej doby ladovej tu žili len haploskupina I od ktorej sa R1a slavinizovali. Tak ako inyk môžme toto cromagňonske obyvatelstvo nazvať, keď vieme že mali haploskupinu I ? Možno namiesto protoslovania by bolo príhodnejšie použiť názov ešte viac vzďalujúci protoslovanov od Slovanov, možno slovo pra-slovania, alebo pra-pra-slovania?
Ja viem že sa nám to zdá neuveritelné, že kasický historik sa môže začať kŕčovito smiať a myslieť si o mne že som ultra nacionalista /čo nie som/, ale takýto je záver poznania.
walibuk
walibuk
Majster

Počet príspevkov : 489
Členom fóra od : 15.03.2016

Návrat hore Goto down

Vandali, Vindi, Veneti, Vinduli, Suebi, Suavi, Kvádi, Markomani Empty Re: Vandali, Vindi, Veneti, Vinduli, Suebi, Suavi, Kvádi, Markomani

Odoslať pre Administrator A Ne január 22, 2017 1:54 pm

Svetomír
Franti Vandal. Prosím, je na 100% niekde preukázané, že Vandali boli Slovania? Jediné, o čo sa tu opierame (okrem domnienky) je Orbiniho slovník, v ktorom má porovnávať jazyk Vandalov s Polštinou, Slovenčinou a Češtinou a placzevaja rzec pri pohrebe kráľa...vo Švédsku.

Zaslal walibuk: So 21 január 2017 - 22:17  
To že Vandali boli Slovania je napísané v Helmoldovej kronike. Je to kronika ktorú napísal ako inak RK kňaz a je o christianizácii polabských Slovanov. Uvádza to hneď na začiatku.

Zaslal: Ne 22 január 2017 - 7:54  Svetomír
Walibuk, o tom som nevedel. Vedel som len o Adamovi z Brém, ale žiaľ ani to som nečítal. Ďakujem. V Nitre asi nezoženiem. Ale už aj výcuc na nete hovorí dosť. Ak knihu máš, bolo by super niečo o nej dať.
Práve si píšem s dvoma historikmi (od 40 do 50), ktorí jednoznačne stoja za tým, že Suávi, Vandali, Quadi, Markomani a pod boli Germáni. Ide ma z nich trtnúť. A sú to naši historici. Do plaču. Ale ten výcuc z Helmolda tiež napísala historička, tak azda sa oteplí. Chcel by som sa dožiť...
Napriek tomu ale by som rád poznal Frantiho pramene. Azda si nájde čas. Franti nevie, čo skôr. Zaoberá sa aj minulosťou, aj našou hospodárskou budúcnosťou. Trpí nedostatkom času.

Zaslal: Ne 22 január 2017 - 10:36  igor1235
Svetomír, len narýchlo k otázke Vandali ... http://www.svetforum.sk/viewtopic.php?t=91,
http://tajomstva.org/civilizacie/najzahadnejsi-lud-europy/ a možno aj súvisiace vysvetlenie z migrácie Ariánov cca 2000 BC

Zaslal: Ne 22 január 2017 - 11:10  walibuk
Svetomír, je otázka či dvaja historici vedia o Helmoldovej kronike? Opýtaj sa ich, som zvedavý.

Kde tedy se končí Polsko, přichází se k rozlehlým krajúm tech Slovanú, kteří za starodávna sluli Vandalové, nyní pak se jmenují Vinithové, nebo Vinulové. První z nich jsou Pomořané ... a potom velmi podrobne opisuje Slovanov, som presvedčený že je to jeden z najlepších zdrojov aké sa o Slovanoch zachovali. Ak by niečo podobné bolo napísané o nás, tak sa nemusíme prieť.  V jednom som sa pomýlil, je to v druhej kapitole.
Ale sú tam onakvejšie veci, napr. v kapitole I.: Východní pobřeží /baltského mora/  obývají národové Slovanští, z nichž prvý od východu jsou Rusové, , potom Poláci, majíci na severu Prusy, na jihu Čechy a ty, kteří slují Moravané, nebo Korutánci a Srbové. Přidáme-li k území Slovanskému Uhri, jak nekteří chtejí, protože ani mravy, ani řečí se od Slovanú neliší, rozrústá se rozloha  Slovanské řeči tak velmi, že ji téměř nelze odhadnouti.

Odoslal pre Svetomír 22. január 12:23
Igor, za ten prvý link vďaka, je tam prameň, ktorý som očakával aj od Franti Vandala - „Den sanna historien om Vandalerna“, ale od neho čakám viac :-). Ten druhý link zaveľa nestojí, Igor, prepáč. Ten sa opiera o dogmu sťahovania Slovanov húfne v 5. - 6. storočí.

Adam z Brém, ako aj Helmold sú určite dobré zdroje, ale opierajú sa o staršie správy. Predsa len boli písané v 11. storočí...Švédska kniha „Den sanna historien om Vandalerna“ by mohla byť najlepším zdrojom dôkazov, kto sa k nej dostane, a porozumie jej, okrem Frantiho? Ale on nemá čas...smola.
Bolo by doslova bytostne dôležité spracovať raz a navždy jasný, presvedčivý dôkazový materiál o tom, ako sa dejiny Európy musia prepísať a konečne vyniesť na svetlo pravdu o národoch Slovanských a rovnako aj o spôsoboch, dôvodoch a chronológii šírenia kresťanstva. Nie kresťanstva RKC, ale kresťanstva všeobecne. Samozrejme zahrnúť aj predkresťanské vyznávanie božstiev. Je otázne, či Slovania mali mnohobožstvo, alebo jednotlivé kmene, národy mali svojich bohov. Cítim, že aj toto je na samostatnú tému.

Osobne sa domnievam, že Vandali sa do južnej Škandinávie dostali zo svojej "základne" v strednej Európe. Nešpecifikujem, či to bola časť Pannonie, či prostredie kultúry Vinča, alebo Ukraina. Podstatné, že v južnej Skanze boli od čias, kedy ustúpil ľadovec a obnažil nové pasienky, ktoré boli pre našich predkov zaujímavé. Vieme, že zdrojom obživy pred n.l. bolo najmä pasterstvo ako najjednoduchšie poľnohospodárstvo. Potvrdzuje sa to na našom území najmä v artefaktoch z jaskýň Slovenského krasu, a jaskýň Slovenska vôbec.

Administrator A
Administrator A
Majster

Počet príspevkov : 479
Členom fóra od : 07.05.2015

https://sloveni.forumsk.com

Návrat hore Goto down

Vandali, Vindi, Veneti, Vinduli, Suebi, Suavi, Kvádi, Markomani Empty Re : Vandali, Vindi, Veneti, Vinduli, Suebi, Suavi, Quadi, Markomani

Odoslať pre igor1235 Ne január 22, 2017 2:55 pm

František Víťazoslav Sasinek: " Dejepisec Plinius (79 po Kr.) prvý je, ktorý označuje územie nášho Slovenska, keď píše, že keď za jeho doby Jazygovia panovali na Potisí, Dákovia (Getovia, Slováci) bývali nad Potisím až k Morave a Odre, súsediace so Svebami v Germanii. Dosaváď uhorskí a moravskí Slováci to územie obývajú. Tacitus (r. 100) ich zná na tomže území pod menom Quadov, a pod týmto menom zná ich na začiatku 5. stoletia i sv. Hieronym" viď : http://zlatyfond.sme.sk/dielo/98/Sasinek_Dejepis-Slovakov/2 kde sa vo vysvetlivkách píše :
Dejepisci dosť si nalámali hlavy, prečo predkovia naši od Rimanov pomenovaní boli Quadami. Dľa môjho zdania znie to vlastne Vagii (Važania, Povážania); lebo „Qu“ je rovné písmene „V“ tiež v mene Quandalus miesto Vandalus atď.; podobne „g“ je miesto písmeny „d“ v mene Remidius miesto Remigius; Andel miesto Angelus atď.
Read more: http://zlatyfond.sme.sk/dielo/98/Sasinek_Dejepis-Slovakov/2#ixzz4Uzxu0j00
igor1235
igor1235
Majster

Počet príspevkov : 524
Členom fóra od : 09.05.2015

Návrat hore Goto down

Vandali, Vindi, Veneti, Vinduli, Suebi, Suavi, Kvádi, Markomani Empty Re: Vandali, Vindi, Veneti, Vinduli, Suebi, Suavi, Kvádi, Markomani

Odoslať pre Peter Per. Po júl 17, 2017 11:52 pm

Vandali, Vindi, Veneti, Vinduli, Suebi, Suavi, Kvádi, Markomani Placze11

... Švedskych, Gótskych i Vandalských ... teraz som si to všimol ... pohrebná reč švédskeho krála z roku 1697!

Peter Per.
Dopisovateľ

Počet príspevkov : 32
Členom fóra od : 15.05.2015
Age : 82
Bydlisko : Bratislava

Návrat hore Goto down

Vandali, Vindi, Veneti, Vinduli, Suebi, Suavi, Kvádi, Markomani Empty Re: Vandali, Vindi, Veneti, Vinduli, Suebi, Suavi, Kvádi, Markomani

Odoslať pre Peter Per. Po júl 17, 2017 11:57 pm

Vandali, Vindi, Veneti, Vinduli, Suebi, Suavi, Kvádi, Markomani Pohaye11

... tá reč mi znie slovensko - polsko - rusky ...

Peter Per.
Dopisovateľ

Počet príspevkov : 32
Členom fóra od : 15.05.2015
Age : 82
Bydlisko : Bratislava

Návrat hore Goto down

Vandali, Vindi, Veneti, Vinduli, Suebi, Suavi, Kvádi, Markomani Empty Re: Vandali, Vindi, Veneti, Vinduli, Suebi, Suavi, Kvádi, Markomani

Odoslať pre Administrator A Ut júl 18, 2017 1:13 am

Táto pohrebná reč je dosť známa aj z internetových diskusií, kde je vydávaná za dôkaz, že takým jazykom sa hovorilo vo Švédsku ešte v tom čase. Samozrejme, "opatrnosti nikdy nie je dosti" a unáhlené závery sa robia ľahko. Je potrebné odpovedať na otázky, kto vydal túto "Reč", komu je určená, či ide o originálny prejav alebo ide o preklad. Potom do akého jazyka je to preklad, ak je to preklad, alebo v akom jazyku je to, ak to preklad nie je. Je to jazyk, ktorým sa hovorilo na území dnešného Švédska (popri iných?). Kráľ švédsky, gótsky a vandalský bola oficiálna titulatúra švédskeho kráľa, tuším do roku 1974. Do roku 1972 aj kráľ dánsky mal titul: z milosti Božej, král dánský, švédský a norský, wendský a gothský... Dá sa z toho usudzovať, že Góti a Venedi boli v dávnejších časoch považovaní za osobitné subjekty aj vo Švédsku, ťažko však na základe toho jednoznačne usudzovať viacej, lebo Švédi mali územné nároky aj mimo dnešné územie Švédska. Vieme však, že Góti vo Švédsku žili.Táto Plačlivá reč môže byť určená práve pre Venedov. Znie ako poľsko-česko-slovenčina, trocha aj rusky, zdá sa, že ide skutočne o originálny a starobylý jazyk (venetský?). Nevyvodzoval by som však z toho, že je to jazyk "Švédov". Na druhej strane, keď českí a "slovenskí" historici píšu "suáv", "suev" ako sueb a prekladajú to ako Švéd , tak s istým zadosťučinením môžeme tvrdiť, že je to zrejme tá "švédština" "našich" historikov. Asi aj to historikov by malo byť v úvodzovkách, nielen to "našich". .
Administrator A
Administrator A
Majster

Počet príspevkov : 479
Členom fóra od : 07.05.2015

https://sloveni.forumsk.com

Návrat hore Goto down

Vandali, Vindi, Veneti, Vinduli, Suebi, Suavi, Kvádi, Markomani Empty Re : Vandali, Vindi, Veneti, Vinduli, Suebi, Suavi, Kvádi, Markomani

Odoslať pre igor1235 Ne február 06, 2022 12:02 pm

Dovoľujem si upozorniť na stránku ... http://www.vhu.sk/data/files/218.pdf ...
kde v Pamätnici k 300. výročiu bitky pri Trenčianskej Turnej, pod názvom Neďaleko od Trenčína na str. 33 (Segeš-Seďová a ďaľší) sa spomína okrem iných udalostí aj Martin Zeiler (1589-1661), barokový nemecký spisovateľ, polyhistor, najplodnejší autor 17. storočia, ktorého diela sa zaoberali Uhorskou problematikou ... kde, na str. 33 hovorí o Slovákoch ako Wendoch a Slovanoch pod pojmom Winidi
igor1235
igor1235
Majster

Počet príspevkov : 524
Členom fóra od : 09.05.2015

Návrat hore Goto down

Vandali, Vindi, Veneti, Vinduli, Suebi, Suavi, Kvádi, Markomani Empty Re : Vandali, Vindi, Veneti, Vinduli, Suebi, Suavi, Kvádi, Markomani

Odoslať pre igor1235 Ut apríl 25, 2023 3:05 pm

Juraj Papánek : Prvé dejiny Slovenského národa 1780 roku
str.405
Králi Slovanov 400 rokov pred narodením Krista :
Moravinus, Piramnis, Arionistus, Cimerius, Nasiva, Ingevon
Zoznam kráľov slovanského národa od čias Krista vládli Slovákom
Marobud - za vlády cisára Augusta a Tibéria, Kovald, Vannius, Vangius, Cimber, Thudus, Verabert, Gunterich, Arderik, Ferimund, Osinuch, Gabin, Percha, Fridegild, Rosemund I. Kunimund, Maroth-Marovod, Babak - za jeho vlády Slováci zanechali meno Markomani, Samo, Maroth, Svates, Samomir, Samoslav, Lech, Hormidor, Mojmír I. Pribina- Privina resp. Brynno alebo Brennius, Mojmír II., Rastislav, Svatoplug-Svätopluk, Svatobog-Svätoboj-Svätoboh ... Po smrti Svätoboha, posledného slovenského kráľa, bolo Uhorské kráľovstvo spojené s Dáciou pred a za Tisou, zo strany Slovenského kráľovstva od rieky Morava až po Hron, z Panónie prvej a druhej, alebo moderne hornej a dolnej so zadunajským Uhorskom
str. 452
Tá krajina, ktorú nazývame spoločným názvom Veľká Morava, alebo slovenské kráľovstvo, sa skladala z mnohých provincií. Cudzinci jej obyvateľov nazývali rozličnými menami ako Markomani, Kvádi, Búri, anti, Spori, sarmati, Skýti. Obyvatelia všetkých provincií Veľkej Moravy boli slovanského pôvodu a hovorili slovanským dialektom, ich kráľovská moc sa vzmáhala od rieky Labe po Moravu, Dunaj a Hron. Ich susedmi boli predovšetkým Česi od rieky Labe, panónci od Viedenského lesa, ktorých územie sa rozprestieralo nad Sávou. Pod ich vládou bola okrem Rakúska, Štajerska, Korutánska, Kraňska( (Kraňsko je historické územie, nachádza sa v Slovinsku v okolí dnešnej Ľubľany) a Chorvátska aj zadunajská časť dnešného Uhorska, od čias cisára Diokleciána nazývaná Valeria. Oblasť, ktorá sa rozprestiera na východ za Dunajom, Bosna a aj Slavónia, sa nazýva Dolná Panónia.-Panonia Inferior. Provinciu Savia, ktorú pretínajú rieky Sáva a dráva, nazvali medzi brehmi aj pobrežnou. Jazygovia obývali územie medzi Tisou a Karpatmi. Poloni alebo Poliaci, pomenovaní podľa slova pole, obývali od počiatku krajinu pri Visle až po najodľahlejšie pohoria. Národy všetkých susediacich regiónov, ktoré som spomenul, mali slovanský pôvod a reč. Udržiaval sa zvyk, že slovenskými Markomanmi nazývali kráľov Svébov.
str.455, 456
Všetko čo sa písomne zaznamenáva o Uhorsku, ako hodné chvály a pohany, pripisuje sa Uhrom. Jednako však nikto nepozerá na to všetko, čo vykonali vo vnútri tejto vychýrenej ríše muži maďarskej reči, keďže uhorské územie obývali, Maďari, Slovania, Germáni, Ilýri, Chorváti, Valasi, Ruténi, Vandali, Poliaci, Galovia a každá z týchto národností používa svoj vlastný odlišný jazyk – ako sme už uviedli – pred stáročiami tvorili Germániu rozmanité národnosti. Germánom prináležali rozmanité národnosti Nariskovia, Markomani, Hermunduri, Kvádi, Svébi, Sarmati, Búri a iné spoločenstvá a pritom, každý z týchto spoločenstiev hovoril iným jazykom. Medzi nimi boli Markomani Slovákmi, ako uvádza Sulpitius Severus(343-420) v 2. kapitole diela „Od založenia mesta“ : " Marobud, kráľ slovenského národa Markomanov, mal na starosti hľadať nové územia. Všetky susedné kmene si podrobil buď vojnou, alebo tak, že v nich ustanovil vlastný právny systém "
Cluver v 3. knihe diela Geografia píše : Marobud sa učinil vládcom Markomanov, čo boli ľudia slovenského pôvodu ... Ján Vitéz v Záhrebskej kronike hovorí : Rimania sa zo slovenskými Moravanmi, ktorí sa nazývali Markomani, zrazili vo vojne. V tom čase sa Markomani a ostatní Slovania vymanili spod rímskeho jarma. Moravania a Slovania, nazývaní aj Totoni, ( názor : napr. Tóti čo je podobné pomenovanie Slovákov Maďarmi v Uhorsku) porazili Rimanov v zúrivej vojne ... Keby Markomani boli Germáni, v žiadnom prípade by nedali slovanské pomenovanie najvyššej obci a mestu, ktoré krášli kráľovský trón. Ďalej hrady a starobylé pevnosti sa nazývali v časoch Markomanov slovanskými menami ...
str.458, 459
Kvádi sa nazývali aj Thudri- podľa vodcu Thudra. Ich najväčšie mesto sa volalo Eburum a nachádzalo sa v Turčianskej kotline na úpätí hory Harmanec ... Hennel Sliezsky vo svojom diele Zemepis Sliezska tvrdí, že Kvádi boli kedysi aj obyvateľmi Sliezska. Ba dokonca nás na základe vlastnej skúsenosti poúča, že v sliezskych horách sa nachádza kameň, ktorý na základe spôsobu života, nazýva kvádsky a podľa niekoľkých v blízkosti žijúcich obyvateľov je považovaný za Kvádov. Reč toho ľudu je kvádsko-slovenská, ale každodenný styk s Poliakmi má na ich jazyk neblahý vplyv. Práve tak, ako dnešní Kvádi, ktorí sa zmiešali s Germánmi, zachovávajú slovenčinu, ktorou hovorili aj v minulosti. Správne sú moderní Kvádi nazývaní germánskym národom, keďže obývali Sliezsko, ktoré bolo súčasťou Germánie, na základe jednomyseľného súhlasu všetkých národov. Ale z toho nevyplýva, že sú Germánmi, pre svoj pôvod či jazyk. Skôr od pradávna poslúchali germánskych kráľov, vo vojnách s Germánmi, dosahovali striedavé výsledky, znepriatelení Rimania ich nazývali Germánmi. Napriek tomu neboli Germánmi ani pokrvne, ani jazykom. Keď použijeme tieto argumenty, tou istou cestou dospejeme k dôkazu, že Markomani boli Slovania, keďže všetci autori, ktorí píšu o Markomanoch, v tom istom zmysle všetko písomne zaznamenali aj o Kvádoch. Tacitus posúva hranice Kvádov, ako aj Markomanov ďalej od Germánov. Prokopios tvrdí, že všetky národy, ktoré si Germáni podrobili, sa navzájom líšili názvom , a tak boli germánskymi národmi s rozmanitými jazykmi. Slovania sa objavili pod menom Sarmati, čo možno odvodiť od Tacita ... Možno sa domnievať, že väčšina rímskych historikov nepoznala pomenovanie Slovan ... Sarmati, Kvádi, Búri, ktorí mali sídlo za Germániou, ako udávajú starodávni historici, v oblastiach ktoré Rimania nazývajú severnými krajinami, boli Slovanmi. Mnohí búrski historici tvrdia, že rozprávali slovanským dialektom ... niesli rozmanité pomenovania, napríklad Kvádov preslávila surovosť, Búrov spôsob života v lesoch, ktorému sa načisto oddali, Markomani ako germánsky vojenský tábor predstavovaliveľmi udatný šík, proti každému nepriateľovi a preto ich nazývali pohraničníci. Národy, ktoré boli od Germánie viac bokom, sa nazývali viac Skýti, inokedy Sarmati, Skýti si strihali vlasy viac vpredu, Sarmati si zapletali vrkoče. Všetky tieto kmene hovorili spoločným slovanským jazykom, ktorý sa v nejakých zvratoch líšil.
str. 466
... Prokopios pripomína, že za vlády Justiniána Longobardi vpadli na opustené miesta, porazili Erulov a čsť z nich sa usadila v Illýrii, tá časť, ktorá v žiadnom prípade nechcela prekročiť rieku Dunaj, aby sa tak vyhla slovanskému národu ... Nenájdeme nič pravdepodobné ani na argumente, že Slovania prišli z Chorvátska do Čiech, Moravy alebo Poľska, ani že prišli z Panónie. Lebo pred vládou cisára Valenta bola Panónia obývaná Vandali a čoskoro aj Gótmi a potom až do čias cisára Marciana Hunmi. Pravda, po Atilovej smrti ju opäť získali Góti alebo Ostrogóti ... Asi včasoch cisára Justiniána si Panóniu podrobili Longobardi a po 42 rokoch ju zanechali podľa zmluvy Hunom z jednoduchého dôvodu, že sa presídľovali do Itálie, čo je známe z tvrdenia Pavla Diakona. Podarilo sa nám teda preukázať, že Slovania jednoducho neprišli z Chorvátska ani z Panónie do južných krajov, ba v skutočnosti neprišli ani z juhu do Chorvátska.
str. 467
Slovanská kronika Helmond z Bossau (1120-1177) v Slovanskej kronike píše, že Slovania sú veľký národ. od prvej generácie svojho národa obývajú južné pobrežie, z nich prví sú Rusi, Poliaci, ktorí majú za susedov Čechov a Moravanov aj Slovákov, ktorí sa nelíšia od Uhrov. Slovania svoj národ rozšírili do mnohých rímskych provincií a obývajú dalmáciu, Bulharsko, Slavóniu a Chorvátsko. Theofanes o Slovanoch v roku Vtelenia 684 poznamenáva : " Z týchto Slovanov žijúcich na juhu si Justinián vybral mužov schopných boja a po prijatí do vojska ich vyzbrojila navyše slávnostne vyhlásil za šík. Spoliehal sa na ich silu a nepriateľom napísal, že uzatvoril zmluvu a že sa nemôže stať, aby napísal ešte niečo viac " ...
Herberstein v Komentári o slovanských činoch v 1600 roku uvádza " keďže Slovania nemali písmo, ktorým by raz zaznamenali svoje dejiny, nemajú žiadne správy o svojich počiatkoch, ktoré by pochádzali od nich samých. všetko sú nútení hľadať u iných národov, ktoré ako pamiatku zachytili o Slovanoch mnohé informácie. Píšu, že od pradávna obývali územie pri Visle, odtiaľ odišli do Čiech a na Moravu ( teda autor usudzuje, že : Sloveni dnešní Slováci sú autochtónnym národom, žiadna migrácia Slovanov napr. zablatencov z Pripjati na územie dnešného Slovenska sa nekonala ) a ako národ sa tak rozrástli, že zabrali veľkú časť Rímskej ríše. nájdeme aj Slovanské letopisy vydané okolo roku 850, kde sa však nemožno dočítať viac, iba to, čo konali v tom čase, čo prijali od predkov a čo si aj udržiavali v pamäti po dlhý čas. Zo Slovanských letopisov sa možno dozvedieť, že tento slovanský národ pochádza z Jafetovho kmeňa ( Noemovi synovia :  Sem, Cham, Jafet ) a kedysi obsadil územia pri Dunaji. napokon sa rozptýlil a rozšíril sa po krajinách, prijal meno - či už podľa činov, alebo podľa vodcov či riek ...
Ten istý autor pripája tvrdenie o slovanskom jazyku, ktorý sa líši od všeobecného názoru mnohých, že jazyk Slovanov, ktorý sa dnes nazýva trochu zmeneným pomenovaním ako sloviensky či slovenský, mal platnosť široko-ďaleko. Používali ho tak Rusi, Poliaci, Česi, Moravania, ale aj Chorváti, Dalmatínci, Bosniaci, obyvatelia Kraňska, Korutánska, Srbi, Bulhari, Čerkesi a Vandali, ktorí povstali a zrodili sa cez nich.

Aventinus v Bavorských letopisoch píše, že bolo toľko slovanských jazykov podľa dialektu, koľko máme Slovanov podľa pôvodu. Niet pochýb o tom, že všetci odvodzujú svoj pôvod od južných Slovanov ... atď,atď,atď[/b][/b]
igor1235
igor1235
Majster

Počet príspevkov : 524
Členom fóra od : 09.05.2015

Návrat hore Goto down

Vandali, Vindi, Veneti, Vinduli, Suebi, Suavi, Kvádi, Markomani Empty Re : Vandali, Vindi, Veneti, Vinduli, Suebi, Suavi, Kvádi, Markomani

Odoslať pre igor1235 Po december 25, 2023 2:28 pm

Windische Landen v Kronike Kostnického koncilu od kronikára Ulricha Richentala.
V kronike jej predchádzajú dve úvodné štúdie. Prvú napísal renomovaný český medievista František Šmahel, jeden z najvýznamnejších odborníkov na 15. Storočie a autor monumentálneho štvorzväzkového diela Husitská revolúcia. V jeho štúdii sa môže čitateľ oboznámiť s okolnosťami, za ktorých sa koncil konal a s osobou Ulricha z Richentalu. Druhá štúdia od slovenskej historičky a špecialistky na obdobie vlády Žigmunda Luxemburského Daniely Dvořákovej rozoberá vzťah koncilu priamo k Slovensku. Týka sa to napríklad početnej účasti uhorských šľachticov na tomto významnou podujatí v nemeckej Kostnici, ale aj postoju Ulricha k Uhrom. Tých kronikár popísal ako nebezpečných divochov, predstavil sa tak ako typický stredoveký „malomeštiak“ s odporom voči kultúrne odlišným ľuďom, ktorých v podstate ani nepoznal. Niekoľkokrát však zaznamenal aj označenie Slovenska ako Windenland, či Windischen landen, čo v preklade síce znamená slovanská krajina, no vzhľadom na to, že opisoval severnú časť Uhorska, je jasné, že myslel na Slovensko. ...
https://www.noveslovo.sk/node/24214

alebo pre upresnenie ... v podaní autora Clauda Baláža v titule knihy "Slovensko nenávidime ťa" o.i. píše na str. 20 ... V kronike Ulricha Richentala(Kostnická kronika 1414-1418) sa píše o slovenských krajoch(Windischen Landen), ktoré sa nachádzajú medzi Moravou a Poľskom pri rieke Váh a spomína, že má päť miest - Trenčín, Beckov, Hlohovec, Uherský Brod a Holíč so Skalicou ...
igor1235
igor1235
Majster

Počet príspevkov : 524
Členom fóra od : 09.05.2015

Návrat hore Goto down

Vandali, Vindi, Veneti, Vinduli, Suebi, Suavi, Kvádi, Markomani Empty Re: Vandali, Vindi, Veneti, Vinduli, Suebi, Suavi, Kvádi, Markomani

Odoslať pre Sponsored content


Sponsored content


Návrat hore Goto down

Zobraziť predchádzajúcu tému Zobraziť nasledujúcu tému Návrat hore

- Similar topics

 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.