Slovensko a Sloveni
Prezerať časť fóra môžete dočasne aj bez registrácie.

BEZ REGISTRÁCIE NEVIDÍTE VŠETKY PRÍSPEVKY ANI CELÚ DISKUSIU

REGISTRÁCIA NOVÝCH ČLENOV JE OBNOVENÁ

Ak máte problém s registráciou, môžete sa prihlásiť cez Facebook - kliknite na TOPIC´IT



Join the forum, it's quick and easy

Slovensko a Sloveni
Prezerať časť fóra môžete dočasne aj bez registrácie.

BEZ REGISTRÁCIE NEVIDÍTE VŠETKY PRÍSPEVKY ANI CELÚ DISKUSIU

REGISTRÁCIA NOVÝCH ČLENOV JE OBNOVENÁ

Ak máte problém s registráciou, môžete sa prihlásiť cez Facebook - kliknite na TOPIC´IT

Slovensko a Sloveni
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Najnovšia diskusia
» Najnovšie archeologické výskumy na Slovensku
Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka EmptyŠt október 24, 2024 8:52 pm pre igor1235

» Zoborské listiny
Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka EmptySo september 14, 2024 1:09 pm pre igor1235

» Pôvod Slovanov
Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka EmptyUt marec 12, 2024 3:42 pm pre igor1235

» Pôvod človeka
Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka EmptyUt marec 12, 2024 3:38 pm pre igor1235

» Koľko rokov má Slovensko?
Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka EmptyUt január 16, 2024 2:24 pm pre igor1235

» Uhorský zákonník Tripartitum
Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka EmptyŠt december 28, 2023 4:28 pm pre igor1235

» Vandali, Vindi, Veneti, Vinduli, Suebi, Suavi, Kvádi, Markomani
Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka EmptyPo december 25, 2023 2:28 pm pre igor1235

» Metodov hrob
Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka EmptyNe november 26, 2023 1:36 pm pre igor1235

» MAPY STARÉHO SLOVENSKA
Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka EmptySt november 15, 2023 6:09 pm pre igor1235

» Ako sa tvorí história
Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka EmptyPi september 15, 2023 9:21 am pre igor1235

» História a politika
Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka EmptySt september 13, 2023 10:22 am pre igor1235

» Slovensko, Slováci - štátnosť, štátotvorný národ
Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka EmptyŠt jún 15, 2023 3:27 pm pre igor1235


Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka

{STRÁNKOVANIE}

Zobraziť predchádzajúcu tému Zobraziť nasledujúcu tému Goto down

Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka Empty Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka

Odoslať pre Jas So január 07, 2017 2:35 pm

  V dávnych dobách, keď mali národy k sebe bližšie, ako si myslíme, pretože vychádzali zo spoločného prajazyku a územia, vzišiel národ, ktorý sa usadil na našom území a priniesol si so sebou vieru vo vlastné mýty a ideológiu - kult Slnka. Staval na základoch staršej spoločnosti, matriarchátu Veľkej Matky Zeme, rovnako ako kresťanstvo stavalo na pohanskej viere, ich kultových svätých miestach a viere v pohanských bohov. Do spoločnosti materského princípu začali prenikať prvky princípu mužského, až nastala ideová rovnováha a postupom času sa stal nadradeným patriarchát. Boli to naši predkovia, ktorí si tento kult osvojili a sami sa podľa neho neskôr nazvali „Slnečným národom“ - Slovenmi. Spoloční predkovia s Egypťanmi, Lukostrelci zo Severnej Afriky (kultúra zvoncovitých pohárov), ktorí sem priši cez maltsko-sicílsku šiju, rozšírili tento kult cca pred 5000 rokmi. Hlavným posvätným zvieraťom sa stáva Sokol.
Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka 30vk8ig
Božstvo Sokar so sokolou hlavou a mumifikovaným telom

  Sokol od egyptského božstva Sokara naozaj nemá ďaleko (pozn.: Egyptské hieroglyfické písmo má rovnaký znak pre spoluhlásky r/l, v skutočnosti sa s istotou nevie, či sa boh vyslovoval Sokar, alebo Sokal, pre nich sa to prirodzene spodobuje). Sokol je arabsky saqr, egyptsky saqqar. Pre vyznávačov kultu boha Slnka, Sokar predstavoval posmrtného sprievodcu, ktorý dušu odprevádzal zo Zeme do ríše podsvetia - Raja. Podľa egyptskej mytológie predstavoval oddelenie duše – ba, od tela – ka, pri obrade otvárania úst. Princípom tohto obradu bola viera, že duša sídli v duchu. Telo je prejavom ducha. Duch súvisí s dychom, ktorý vychádza z úst, pretože je nehmotnou súčasťou tela, je to vzduch. Všetky slová majú spoločný základ, jedno slovo, z ktorého vznikli všetky ďalšie, ktoré súvisia s duchom, jeho činnosťou a vlastnosťami.
V kultúrnej tradícii je výzor ducha opisovaný ako lietajúci biely plášť, čo je následkom degradácie a zabudnutia jeho skutočnej povahy. Pomocou mágie sa vyvolával duch za použitia ohňa a dymu, čo dalo vznik jeho neskoršej podobe. Duch sa často opisuje ako silný vietor: trieska, plieska, výska alebo zavýja, čo svedčí o viere, že vo vetre (hýbajúcom sa vzduchu) sídlia duchovia. Slovo vzduch je tvorené z predpony vz-, bežne používanej napr. v slovách  VZlykať, VZlietnuť, VZdialenosť a prípony duch.
DUCH – VZDUCH – DUŠA – DYCH
Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka 33nj4o6Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka 2rfwjk0
Sokol chrániaci mŕtveho faraóna, Chrám boha Hora

   Tak to bolo aj u našich predkov. Cez ústa, kadiaľ dýchame, vychádzala po smrti duša, zatiaľ čo telo, ako naša hmotná časť podstaty, vracalo sa požičanej Zemi. Ak chceli zaistiť zosnulej duši bezpečný odchod na druhý svet, tam, odkiaľ prišla, čiže zo Slnka, museli jej samozrejme zabezpečiť aj sprievodcu. Mal to byť sokol, boží posol a posvätné zviera Slnka, najrýchlejší vták, ktorý sa u nás vyskytuje a lieta v najvyšších výškach. Plní funkciu rýchleho posla boha, ku ktorému je najbližšie. Preto si nevybrali oveľa majestátnejšieho vtáka, ako napr. orla. Duša je však nehmotná, a preto aj sprievodca – sokol, musel byť nehmotnej podstaty, čo zabezpečili jeho symbolickým nakreslením, vyrytím, alebo vymodelovaním do posvätných skál a stromov, a následným oživením prostredníctvom magického rituálu. Na území Slovenska sa objavuje do kameňov vytesaný motív siluety vtákov, pijúci z obetnej misky, aby sa posilnili na túto náročnú cestu a dopravili tak dušu zomrelého k svojmu otcovi - Slnku. Verili, že duša sa dostane do jednoty a odtiaľ sa znovu vráti na túto Zem. Predstava, že deti prinášajú bociany hovorí o príchode duše do tela, no v rôznych krajinách túto funkciu prisudzujú iným vtákom. Môžeme to chápať, že vtáci nielen odnášajú dušu k Jednote, ale pri spiatočnej ceste prinesú tú ďalšiu pre začiatok nového života. Preto sú v krajinách, kde sa kedysi uctievalo Slnko, posvätnými zvieratami vtáci.
Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka 5ydfljSlnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka 34o93iu
Plastika sokola sediaca sokoliarovi na pleci - výška 8m, Východné Slovensko


   Staroegyptské vyobrazenie duše (ba), v podobe vtáka s ľudskou hlavou, obsahuje vtáčí prvok - symbol oslobodenia sa od gravitačnej energie a nepodliehania fyzikálnym (prírodným) zákonom. Rovnako je tomu aj pri vyobrazení Sokara, ako mumifikovaného ľudského tela s hlavou sokola. Od Sokara dokonca vzniklo Memphiské pohrebisko, staroveká Sakkára, stal sa jeho ochrancom a prievozníkom pochovaných mŕtvych. Rovnakú  funkciu zastával Jastrab, slnečný vták boha Hora, ktorý môže letieť proti ostrým slnečným lúčom, k Slnku, bez toho, aby oslepol. Slovotvorný základ - JAS, znamená jednu vývinovú etapu Slnka, počas jeho púte oblohou. Mytologický výjav, každodenný opakujúci sa nekonečný dej jeho vývinu po oblohe stotožnili so životom živej bytosti. Rastie, učí sa, pracuje, starne, zomiera a má mnoho ďalších ľudských vlastností. Ľudia dodnes zobrazujú Slnko s antropomorfnými črtami, napr. kreslia Slnko ako ľudskú tvár, niekedy aj s končatinami.

Mytologický obraz:
I. Vychádzajúce Slnko nad obzorom sa doslova rodí z Veľkej Matky, Zeme, stáva sa jej Synom (angl. son = syn, Sun = Slnko)
II. Postupne narastá na sile, až je na vrchole, juhu, nazývané Junák alebo Janko (angl. young a nem. jung = mladý, mládenec)
III. V tretej fáze starne, no vďaka prežitému životu a nabratých skúseností sa stáva múdrym starcom a radcom, zvaným Jas. Starý a múdry kráľ, ktorý sa prirovnával k múdrosti Jasa, si právom vyslúžil úctivé oslovenie Jasnosť.
Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka 2cfzh4pSlnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka 2emzxqt
Zostava skalných plastík so sokolom napravo - výška 1,5m, Západné Slovensko

  Na Slovensku a nie len u nás, bolo objavených mnoho sôch sokolov, či jastrabov. Nenájdeme kultové miesto, ktoré by sa zaobišlo bez vyobrazenia jedného z týchto vtákov. Mnohé z nich popisuje vo svojej knihe Rudolf Irša: Svätyne našich predkov. Vďaka tomuto častému motívu Sokara, či sokola (ide o to isté božstvo), najmä na skalách, sa nám darí objasniť pôvod slova sochár a socha. Pre spoločnosť boli veľmi dôležitými a posvätnými obradnými zvieratami, postupne sa posvätnými stávali takmer všetky druhy vtákov. Používali sa pri veštení budúcnosti, prijímali posolstvá od bohov. Stali sa tak ochrancami posmrtného života a strážcami Brány Raja, prechodu na druhý svet. Pri väčších svätyniach sa ich skulptúry umiestňovali po okrajoch a dôležité obrady, súvisiace s prechodom cez Bránu, sa vykonávali uprostred. Pri svätyniach a pohrebiskách menších rozmerov si vystačili aj s jedným idolom a pri ešte menších rozmeroch, s vtáčími siluetami. V latinskom slove sacr, čo znamená posvätný, sa nám zachovala dôležitosť tohto symbolického zvieraťa a v slove sacra, obrady, aj dôležitosť vykonávania pohrebných rituálov odkazujúcich na sokola.
Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka 2a5dd0hSlnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka Ivlloj
Sokolík pri kultových kameňoch - výška 0,4m, Západné Slovensko

  Aj keď tento pradávny kult upadol do zabudnutia a dnes nám už nič nehovorí, dávne stopy po ňom sa zachovali v našom jazyku, kultúre, tradíciách, rozprávkach a iných mýtoch, ktoré čakajú na svoje znovuobjavenie, ktoré by mohlo priniesť trochu svetla do našich zabudnutých, ale v tradícii stále živých dejín.

Text a foto: Jozef Petrík, 22.08.2016
E-mail: jozefpetrik242@gmail.com


Naposledy upravil Jas dňa Ne júl 15, 2018 12:55 pm, celkom upravené 4 krát.
Jas
Jas
Dopisovateľ

Počet príspevkov : 82
Členom fóra od : 18.04.2016

Návrat hore Goto down

Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka Empty Re: Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka

Odoslať pre Slávka So január 07, 2017 5:02 pm

No konečne niečo iné, ako Morava a boje. Smile Zaujímavé. Aj som sa pobavila, aj zamyslela. Ďakujem za článok.

Slávka
Anonymný


Návrat hore Goto down

Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka Empty Áno, zaujímavý a originálny článok

Odoslať pre Anonym So január 07, 2017 6:37 pm

Áno, zaujímavý a originálny článok. Pochopil som, prečo ste sa zaujímal o podobnosť krojov v Ponikách a hathorom v Egypte. Kult Slnka mali asi všetci ľudia v prapraveku. Boli na ňom bytostne závislí. Kult Sokola ako ho popisujete je prijateľný. Logický. Suchá zem medzi Sicíliou a Afrikou bola, určite tade prechádzali ľudia. Ale ja dávam prednosť myšlienke, že praslovania prišli z Afriky cez Malú Áziu s medzipristátim na Blízkom východe (Síria), jazere Van a pod. Mohlo to byť aj aj. Dokonca ktovie, ako to bolo s Chetitmi - oráčmi...moje súčasné vedomosti až tam nesiahajú.


Ale podstatné napíšem na koniec: veľmi sa teším z vášho článku nielen preto, lebo je úplne z iného súdka a fajn spestril skladbu portálu, určite nie som sám, čo vám drží palce do ďalšej bádateľskej práce. Len pokračujte. Nie je jednoduché ísť s kožou (vlastnou) na trh. Ale nie je to ani samovražda Very Happy . Na prvý šťúch dobre.

Anonym
Anonymný


Návrat hore Goto down

Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka Empty Re: Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka

Odoslať pre Jas So január 07, 2017 8:56 pm

Rozviniem myšlienku v úvode, aby sme si to ujasnili, ako som to myslel. V niečom sa aj zhodneme:
Išlo mi o to, zachytiť prvé výraznejšie zmeny ideológie na kult Slnka, aby sme sa dopátrali k prvým počiatkom preberania týchto vplyvov Staroslovenmi (rozumej, predkovia Slovenov, u ktorých ešte prevládala iná ideológia). Musím zdôrazniť, že do tej doby bol na našom území matriarchát, ale existovala aj uctievaná prírodná sila Slnko, no vo vzťahu k Veľkej matke (Zemi) bolo jej synom. Ona bola najdôležitejšia a najväčšia prírodná sila, aká tu dovtedy panovala, Veľká matka. Africkí lukostrelci sa sťahovali do Európy troma cestami:
- Cez maltsko-sicílsku šiju (megalitické chrámy na Malte - najstarší chrám cca 4100 rokov p.n.l.) na apeninský poloostrov, smerovali na sever, trochu aj do strednej Európy (megality v Holíči - cca 3500 rokov p.n.l, v Českej Republike) a odtiaľ na západ cez Nemecko, Dánsko, Francúzko, Španielsko, Veľká Británia (všade pozostatky megalitov). Bola to megalitická kultúra, ktorej stavby súvisia najmä so Slnkom, sledovaním roka - slnovratov a rovnodenností na účely mágie.
- Cez Severnú Afriku, Sýriu, Anatóliu na Balkánsky poloostrov. Dobrá poznámka s Chetitmi, tí boli na tom v tom čase približne rovnako (vysvetlím nižšie)
- Zo Sýrie do Iraku a Iránu, odtiaľ na sever cez Arménsko a smerom na západ ponad Čierne more do Európy

U týchto lukostrelcov prevládol kult Slnka, ktorý je badať z megalitických stavieb, ale vyzdvihnutím Syna-Slnka (mužskej podstaty) na roveň Veľkej matky-Zeme (ženskej podstaty) nastolili rovnováhu aj medzi matriarchátom a patriarchátom a v tejto forme ho šírili ďalej naprieč prechadzajúcimi územiami. Tento systém zakorenil aj v starovekom Egypte, ale aj v iných zemiach. Odtiaľ pochádza ich kult Slnka, ktorý bol zrejme aj dôvodom ich zjednotenia, cca okolo roku 3100 p.n.l. S príchodom patriarcháta z východných smerov začali medzi sebou, oslabený matriarchát s patriarchátom, bojovať. Prejavilo sa to aj vo vývoji mytológie, ktorá rozpráva o týchto bojoch. V starovekom Egypte zvíťazil matriarchát, v antickom Grécku patriarchát. U nás Slovenov sa dlho udržiaval vyrovnaný systém ideológií. Až približne začiatkom nášho letopočtu začali prenikajúce germánske vplyvy tento harmonický systém rozvracať a Sloveni postupne prevzali patriarchálny systém a boha Perúna. Jeho vplyvom všetky uctievané mužské prírodné sily prevýšili silou tie ženské a stali sa z nich bohovia (aj Slnko). Bola to agresívna bojová ideológia a tak medzi bohmi mohol vyhrať iba jeden - Parom.

Netvrdím, že sme z veľkej časti potomkami afrických lukostrelcov (určite sa tu veľa z nich usadilo), ale že sme prevzali ich ideológiu a tak sme sa stali Slovenmi a jej prvé vplyvy ku nám prišli 1. popísanou cestou, ďalšie 2 popísané cesty afrického etnika nás tiež ovplyvnili, ale až v neskoršej dobe. Dôležité je poznamenať, že ak by v Egypte vyhral patriarchát, určite by sme s nimi nemali toľko spoločnej filozofie.
Kto však boli Dóri Ióni, ktorí rozvrátili Mínojskú civilizáciu (oslabený matriarchát) a zaviedli patriarchát, ktorí prišli do Grécka zo severu (niekde zo stredného toku Dunaja - zo Slovenského územia) neviem. Je pravdepodobné, že tieto kmene prišli na naše územie z východu, ale stopy po svojej ideológií zanechali iba v malých lokalitách (Búry na Záhorí). O tom však v už inom článku, nech sa držíme témy.

Na fotografiách sú skulptúry sokolov zo Slovenska nachádzajúcich sa v prírodných svätyniach, na ktorých Sloveni uctievali prírodné sily, najmä tie vzťahujúce sa na Slnko. Túto tradíciu vytvárania skalných plastík prevzali po svojich predkoch Staroslovenov. Nečudujme sa, že doteraz archeológovia neobjavili žiadne Slovenské svätyne (Most pri Bratislave je výmysel), pretože sa pozerajú zlým smerom, chceli by objaviť Slovenské svätyne, aké sa našli v Nemecku, Rusku ... Neuvedomujú si však, že u nás táto starobylejšia forma svätýň je iná ako v rannostredovekej Ankore. Sokoly sú súčasťou kultových objektov využívaných už tisícročia, ako to dokladajú okolité archeologické nálezy.
Jas
Jas
Dopisovateľ

Počet príspevkov : 82
Členom fóra od : 18.04.2016

Návrat hore Goto down

Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka Empty Re: Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka

Odoslať pre walibuk Ne január 08, 2017 11:32 am

Nikdy som nebol v Egypte a ani ma to tam neťahalo a naťahá. Najjužnejšie som bol na severnom pobreží Stredozemného mora, Chorvatsko, Taliansko, Grécko, Španielsko. Slnko tam v lete páli nemilosrdne a všetci sa cez obed snažia schovať pred jeho lúčmi, volajú to siesta. Aj architektúra starých miest je prispôsobená slnku, úzke uličky orientované tak, aby slnko v nadhlavníku nesvietilo do okien a najlepšie aby neoslňovalo ani fasádu. Na oknách drevené okenice, masívne kamenné steny, chrániace pred pálavou. Radšej v zime dva vlnené svetre, ako v lete únava z tepla.

Keď som bol junák, tak sme boli taká zálesácka partia a táborili sme v prírode aj v zime. Do stanu sme zaliezli skoro, lebo v zime je aj skoro tma a do rána bolo dlho. Stále si pamätám na ten pocit, keď ma ráno vytlačilo zo spacáku a zo stanu, na ten iskrivý chlad a ako sme s nadšením pozerali na východ slnka a tešili sa na pekný deň. Potom sme sa pri mínus päť stupňoch vyhrievali na slnku, niekde na hrebeňoch hôr.

Podla mojich pocitov a telesných vnemov kult slnka nevznikol v Afrike, kult slnka vznikol v mrazoch na severe , v kolíske vzniku ludí, mužov nesúcich v sebe haploskupinu R , R1, R1a a R1b. Nositelia haploskupiny R1b ho priniesli na svojej púti do Egypta. Nie som si istý, ale myslím že to boli oni čo založili prvú dynastiu faraónov a zotročili miestne obyvatelstvo, ktorému vnútili svoje predstavy o živote na zemi aj v záhrobí. R1b potom putovali severnou Afrikou popri pobreží smerom na západ, prešli Gibraltarskou úžinou a postupne osídlili pobrežie atlantického oceánu od úžiny až po Britské ostrovy. Dodnes je to badatelné na zložení haploskupín miestnych mužov, suverénne prevláda R1b, s najvyššou koncetráciou v Baskicku, vyše 70%.

Ako to bolo s miestnym európskym obyvatelstvom v čase doby ladovej neviem. Jedno je isté, že dominantnou skupinou boli muži s haploskupinou I. To sú kromagnonskí lovci, to sú aj lovci mamutov z Moravských Pavlovských vrchov, stvoritelia Vestonickej venuše. Neskôr príduci ludia s východu mohli priniesť kult slnka, z odporom miestnych sa v tejto duševnej veci asi nestretli, sami asi v mrazivých tisícročiach slnko zbožňovali. Inak to už bolo s hmotnými statkami, s loviskami, ženami. Príchodiaci južnú skupinu I takmer vyvraždili a zobrali si ich jedlo a ženy. To nie je vytesané do skál, to je uložené v našich génoch.
walibuk
walibuk
Majster

Počet príspevkov : 489
Členom fóra od : 15.03.2016

Návrat hore Goto down

Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka Empty Re: Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka

Odoslať pre Jas Ne január 08, 2017 12:09 pm

Rozprávate o šírení megalitickej kultúry podľa oficiálnej teórií. Ja však mám výhrady, pretože vedci nepočítali s priechodnou maltsko-sicílskou šijou. Za druhé je otázne, či v tom čase ešte Gibraltár bol spojený, ale to na veci nič nemení, pretože oni si skrátka mohli vybrať inú cestu (popísal som ich v článku). A týmto neznalým geologickým faktom si vedci prispôsobili aj datovanie vzniku megalitických stavieb tak, aby im to sedelo. V skutočnosti sa len veľmi ťažko dá správny vek megalitov určiť, pretože ide o anorganickú látku, majú k dispozícií iba vodítka, ako to asi mohlo byť.

Súdite podľa dnešnej situácie, čo robíte veľkú chybu! V tom čase bola napr. púšť Sahara ešte veľkým dažďovým pralesom, Stredozemné more bolo rozdelené na 2 časti oddelené od Čierneho mora a existovalo aj Panónske more. Hladina svetových oceánov bola stále o niekoľko desiatok metrov nižšia ako dnes. Boli úplne iné prírodné podmienky, flóra aj fauna. Rovnako nemôžete súdiť iba podľa vašich subjektívnych pocitov. Sledovanie slnečného roka bolo dôležité pre poľnohospodárov, ale rovnako aj pre lovcov. Je prirodzené, že ak sa riadili slnečným kalendárov, vedeli kedy majú siať, žať, orať, zbierať lesnú úrodu, kedy sa presúva zver... a tento kult sa usadil aj v Afrike, kde podľa mýta sa boh Slnka nazýva Sango, alebo Šango, kde opäť môžeme vidieť slovotvorný základ SAN (po anglicky sa Slnko číta san). A odkiaľ sa vzala megalitická civilizácia v Severnej Afrike? Myslím, že tam prišla zo Severnej Amerike, cez Beringov prieliv (vtedy priechodný suchou nohou), Áziu, Malú Áziu. Tak sa dostal kult Slnka napríklad aj do Japonska a Číny. Vychádzam zo sledovania šírenia megal. kultúry a zanechaniu megalitov na miestach, kadiaľ prechádzali a usídľovali sa. Neskôr priložím mapku.

U nás bola včera taká zima, že som necítil žiadny rozdiel teploty počas dňa, keď jasne svietilo a keď zapadlo. V oboch prípadoch bola neskutočná zima. Slnko je dôležité, keď už nie kvôli teplu, tak kvôli svetlu. Tento praveký kult vznikol úplne inde za úplne iných globálnych teplotných podmienok. A rýchlo expandoval takmer do polovice Zemegule.

Šírenie génov, ideológie a kultúry sú 3 podstatne rozdielne veci, ktoré nestotožňujme, ale striktne rozdeľujme.

Na našom území (ale aj Ukrajina, Poľsko, Maďarsko a iné) bola dlhá tradícia siahajúca do praveku. Praveké svätyne sa nachádzali, pri prameňoch, skalách, stromoch (presne ako u Slovenov). Najmä tie skalné boli u nás dlho používané (vo forme skál, balvanov, kameňov a menších kamienkov) na ktorých sa prejavila aj prevládajúca ideológia. Ako je to logické: hory sú prsiami a oblými tvarmi Matky Zeme (preto boli venuše vykreslované s tak kyprými telami a bez črtov tvárí-odosobnenie), rieky jej žilami, stromy a porast jej chlpmi/vlasmi a diery, otvory, skalné okná - brány jej pohlavným otvorom. Kadiaľ symbolicky rodila všetko živé, vstupom cez bránu ste sa dostali do jej vnútra, do iného, magického sveta. Preto boli skaly s bránou také významné a stali sa najposvätnejšími svätyňami. Pri rituáloch symbolického oplodňovania Matky Zeme jej mužským synom-Slnkom sa podobne, ako v New Grange, zaisťovala pôrodnosť Veľkej Matky, aby mali v nasledujúcom roku čo najväčšiu úrodu.
Jas
Jas
Dopisovateľ

Počet príspevkov : 82
Členom fóra od : 18.04.2016

Návrat hore Goto down

Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka Empty Re: Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka

Odoslať pre walibuk Ne január 08, 2017 6:57 pm

Neviem aká je oficiálna verzia šírenia megalitickej kultúry, ak o nej rozprávam, tak je to podobnosť čisto náhodná.
Pred 5000 rokmi , teda v čase kedy opisujete že Afričania sa vydali do Európy, Sahara istotne nebola dažďovým pralesom, síce nebol som tam vtedy, ale viem to iste.
To že Stredozemné more bolo pred 5000 rokmi rozdelené na dve časti je len teória. Rovnako v tom čase už bolo Stredozemné more prepojené s Čiernym morom a Panónske more tiež neexistovalo. Beringova úžina tiež nebola priechodná suchou nohou a zo Severnej Ameriky v tom čase do Ázie a Európy nikto žiadnu kultúru nepriniesol.

Je ideálne súdiť podla svojich subjektívnych pocitov, samozrejme ak zážitok a pocit s toho vyplývajúci je dostatočne silný. Naše pocity sú rovnaké ako pocity kromagňoncov, skúste si kúpiť kvalitnú zimnú výstroj /aby sa Vám niečo nestalo/, obujte si snežnice, alebo turistické bežky a vyberte sa na dva tri dni stopovať zver. Večer si spravte ohník, v stane si zapálte na chvílu sviečku a spite zahrabaný do kožušín, pardon do spacáku. Ráno pôjdete v tom mraze vykonať potrebu a zadok si utriete snehom. Potom zo snehu uvaríte žbrndu čo sa inak volá čaj, zjete kus klobásy a možno aj chleba, ak ste si ho dal večer do spacáku. A vyrazte ďalej po stopách zvere. Za pár dní sa budete cítiť ako lovec kožušín v Kanade, alebo náš Cromagnonec. Vaše zážitky aj pocity budú velmi silné.
Na juh Európy chodím už velmi dlho, veď som aj dosť starý. Ako stavbár som vždy pozoroval miestnu architektúru a obdivoval um stavitelov a ich schopnosť chrániť obydlia pred slnkom a teplom. Myslím že južania dodnes úplne nepochopili, prečo sa tam chodíme vyvalovať na slnku.
Z akých dôvodov si niektoré kultúry zvolili za boha slnko sa nedozvieme, vždy to bude len o našich pocitoch.

Šírenie génov, ideológie a kultúry sú 3 podstatne rozdielne veci, netreba ich stotožňovať, ale treba zobrať na vedomie že spolu úzko súvisia. Jednotlivé kultúrne vrstvy ktoré našli archeológovia úzko súvisia s šírením ludstva podla génov a vždy to znamenalo nejaké zmeny, niekedy zásadné až osudové, nielen v ideológii.

Váš článok je inak velmi dobrý a pekne napísaný, nič proti nemu a obsahu nemám, až na pár drobných pripomienok, ktoré som si dovolil napísať, čo však vôbec nesúvisí s posvetnosťou sokola a uctievaním slnka ako božstva. Tretí a štvrtý odstavec môjho predchádzajúceho príspevku som napísal len preto, aby sme mohli identifikovať tých afrických lukostrelcov, kto to bol. Inak v Európe jediná, trochu väčšia africká skupina sú Kosovský Albánci, paradox a pikoška zároveň je, že Hitler mal rovnakú haploskupinu ako je ich prevládajúca.
walibuk
walibuk
Majster

Počet príspevkov : 489
Členom fóra od : 15.03.2016

Návrat hore Goto down

Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka Empty Re: Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka

Odoslať pre Jas Ne január 08, 2017 9:53 pm


Ten odstavec, vo všetkom sa mýlite. Netvrdím, že nemáte právo na svoj názor, ale v súčastnosti je už veľa odborných štúdií, ktoré podporujú dažďový prales v Sahare pred tými 5000 rokmi. Aj Stredozemné more bolo rozdelené, podporujú to aj rímske spisy a iné, arch. nálezy... Gibraltár bol priechodný, rovnako ako Bospor a Beringova úžina. Hladina mora bola o mnoho desiatok metrov nižšie ako dnes a to spôsobilo aj obnaženie veľkých častí pevniny. A aj archeologické kruhy akceptujú, že cez Beringov prieliv sa sem dostala Megalitická civilizácia, to je oficiálna teória. Jediné o čom môžeme ešte diskutovať je Panónske more, kedy presne zaniklo. Ale myslím si, že to bolo okolo roku 1250 p.n.l. Toto je jediný nepotvrdený údaj, zo všetkých, na ktoré ste oponovali.

walibuk napísal:Šírenie génov, ideológie a kultúry sú 3 podstatne rozdielne veci, netreba ich stotožňovať, ale treba zobrať na vedomie že spolu úzko súvisia.
Tu sa zhodneme, no ak zahrnieme všetky fakty, platí to cca tak na 50%.

Neviem ako identifikovať afrických lukostrelcov, v rôznych zemiach majú rôzne pomenovanie. Dovolím si aj ja pikošku. Dôvod, prečo sa nám posvätnosť sokola nezachovala v povedomí si myslím je pre jeho starobylý význam, dnes už pozmenený do podoby iných posvätných vtákov - napr. lastovička, havran. A ešte jedna vec potvrdzuje moju tézu. Stavím, že každý z Vás pozná nejakú Sokoliu, Havraniu, Vraniu, Jastrabiu skalu, kameň, zatiaľ čo Orlích máme iba pár. A aké vtáky sa nachádzajú v našich povestiach, rozprávkach a legendách? Väčšinou sokol alebo havran. V keltských mýtoch a všeobecne svetových sa havran teší veľkej úcte.
V mýtoch sú ukryté múdrosti sveta, stačí ich vedieť len čítať.
Jas
Jas
Dopisovateľ

Počet príspevkov : 82
Členom fóra od : 18.04.2016

Návrat hore Goto down

Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka Empty Re: Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka

Odoslať pre Anonym Ne január 08, 2017 9:57 pm

A havrana majú v erbe všade, kde boli a sú Vandali.

Anonym
Anonymný


Návrat hore Goto down

Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka Empty Re: Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka

Odoslať pre walibuk Ne január 08, 2017 10:16 pm

Tak ďakujem pekne že mám právo na svoj názor, zažil som časy keď som to právo nemal.

Viete čo je dažďový prales? Na Sahare tiekli rieky a rástli stromy, na nížine medzi Atlasom a morom ešte za čias Rimanov sa pestovalo obilie. Ale nebol tam dažďový prales.
Gibraltár bol možno suchou nohou priechodný počas doby ladovej. Vtedy bol ten pokles hladiny morí o ktorom píšte. Pozrite wiki, to by malo stačiť, hladajte koniec doby ladovej. To že bolo Stredozemné more rozdelené na dve časti pevninskou šijou, ktorú zničil výbuch sopky Théry pred asi 3800 rokmi je hypotetický predpoklad, nemuselo to tak byť. Keď budem mať čas , skúsim pozrieť izobaty v tej oblasti. Stredozemné more sa prelialo s Čiernym pri skončení doby ladovej, kedy hladiny oceánov a Stredozemného mora stúpli a vyše 100 metrov. Pred 5000 rokmi o dobe ladovej už ani nechyrovalo, samozrejme ak neberieme v úvahu periodické doby ochladzovania, ale pevninský ladovec bol už tisícročia roztopený a zostali len zvyšky, ktoré sú tu dodnes. Nie že sa mýlim vo všetkom, naopak, vo všetkom mám pravdu.

walibuk
walibuk
Majster

Počet príspevkov : 489
Členom fóra od : 15.03.2016

Návrat hore Goto down

Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka Empty Re: Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka

Odoslať pre Jas Po január 09, 2017 10:53 am

"Dažďový les alebo dažďový prales je označenie pre listnaté lesy (prakticky ide vždy o vždyzelené dažďové lesy), v ktorých nie je obdobie sucha, a ktoré rastú v tepelne priaznivých podmienkach, konkrétne v tropickom (tropický dažďový les/dažďový tropický les), subtropickom (subtropický dažďový les/dažďový subtropický les) alebo čiastočne aj v miernom pásme (dažďový les mierneho pásma)."

Podľa tejto wiki definície to dažďovým pralesom môžeme právom označovať. Počas svojej existencie mal prales dostatok zrážok (možno z Panónskeho mora, ktovie), ale potom nastala nejaká kataklizmatická katastrofa, ktorá spôsobila rýchle vysychanie pralesa a začiatok Sahary, ktorá sa tak rozšírila, že nie len pohltila celý prales, ale aj okolité úrodné pôdy.
Gibraltár bol ešte okolo nášho letopočtu 3x užší ako je dnes. Preto je pravdepodobné, že jeho pretrhnutie nastalo oveľa neskôr, ako píšete, cca 2. tisícročí p.n.l.
Pravdepodobnejšia je teória o výbuchu sopky Santorini, ktorá spôsobila kolaps týchto morí. A musíte brať na vedomie pri vašich úvahách, že aj keď sa ľadovce roztopili, obrovské masy vôd zostali uveznené vo vnútrozemských jazerách. Najväčšie, ak si správne pamätám, bolo na dnešnej púšti Gobi. V dôsledku týchto jazier bola svetová hladina oceánov desiatky metrov nižšia ešte pred pár tisícročiami.

Pre Svetomíra:
U keltov bol havran/vrana hlavným posvätným zvieraťom boha Brana (Vrana), ktoré súviselo s vojnou a predovšetkým so smrťou. Samotné slovo havran obsahuje základ vran = Ha+Vran. Tu je vidieť jasnú spojitosť medzi havranom a smrťou, Keltmi a Vandalmi. Aj Veľká Matka mala svojho posvätného vtáka - Sovu. Sova cez deň spí a v noci loví. Noc patrila Veľkej Matke, deň zase Slnku.
Jas
Jas
Dopisovateľ

Počet príspevkov : 82
Členom fóra od : 18.04.2016

Návrat hore Goto down

Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka Empty Re: Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka

Odoslať pre Jas Po január 09, 2017 12:35 pm

Susedná Ukrajinská akadémia vied nemá so skúmaním skalných svätýň žiadny problém, berú ich ako dôležitú súčasť ich histórie.
http://www.okraina.com.ua/blog/prikarpate/lesovskoe-svyatilishhe - stránka popisujúca skalné svätyne na Ukrajine.

Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka M_Kugutyak_-_Starozhitnosti_Gutsulschini_t1-00000005Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka Ris-15

Obrázky sú prebrané z vyššie uvedenej stránky. Monumentálny sokol v strážnej funkcii sedí nad skalami vo vyvýšenej pozícií, aby mal prehľad nad celou oblasťou. Vyzerá vyrovnane, sebavedomo, striehnúci svoje okolie. Miesto kladie dôraz na túto skalnú plastiku, ako na jeden z najdôležitejších prvkov kompozície. Kultúra, ktorá svätyňu používala, úzko súvisí so svätyňami na Slovensku.
Jas
Jas
Dopisovateľ

Počet príspevkov : 82
Členom fóra od : 18.04.2016

Návrat hore Goto down

Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka Empty Re: Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka

Odoslať pre Anonymný Po január 09, 2017 2:07 pm

Hm, ten kult sokola začína byť zaujímavý. Na Slovensku je asi viacero sokolích skál aj ja som bol viackrát na jednej (dvoch). A moja myseľ vnímala všetko, len nie nejakú podobnosť. Sokolia skala s hradom na nej za Silickou Jablonicou. Nádherné bralo. Hrad je spojený s priepasťovitou jaskyňou pod ním a z jaskyne vyteká potok. No, asi sa tam vrátim. Ale nemusí sa názov sokolia spájať hneď s kultom. Predsa dravce prirodzene kvôli stratégii lovu vyhľadávali vyvýšeniny s dobrým výhľadom. Máme najmä sokolie, havranie, jastrabie skaly...

Anonymný
Anonymný


Návrat hore Goto down

Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka Empty Re: Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka

Odoslať pre walibuk Po január 09, 2017 4:21 pm

Indiáni Jižní Ameriky od cestovatela A.V. Friča bola oblúbená kniha môjho detstva a cestopisy bol môj najmilší žáner. Všetky jeho výpravy za indiánmi smerovali do dažďových pralesov. Dažďový prales je všeobecne definovaný ako vždyzelený les s mimoriadne velkým množstvom zrážok. V popularizačných definíciach /ako wiki/ už nebýva popísane, že v dažďovom lese prší aj keď neprší, z listov odkvapkáva prebytočné množstvo vody ktoré strom nespotrebuje. U nás niečo vzdialene podobné zažijete v Dunajských lužných lesoch /možno aj v iných/, v Dunajských luhoch píšem preto, lebo som to zažil mnoho krát, z biologov, ochranárov a pod. však nikto nepoužíva výraz dažďový les, len v popularizačných prednáškach a publikáciách. Odporúčam pozrieť jaskynné malby zo Sahary a zamerať sa na lovnú zver, na Sahare boli lesy ako na súčasných afrických savanách, rozhodne tam boli velké trávnaté plochy kde sa pásli stáda bylinožravcov.
K hypotetickým otázkam či bola Gibraltarská úžina v roku 0 tri krát užšia ako v súčasnosti sa nebudem vyjadrovať, uveďte zdroj Vašich tvrdení a je vybavené. Nepotrebujem sa prieť.
walibuk
walibuk
Majster

Počet príspevkov : 489
Členom fóra od : 15.03.2016

Návrat hore Goto down

Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka Empty Re: Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka

Odoslať pre igor1235 Po január 09, 2017 4:37 pm

Obec Sokoľ. Predpoklad vzniku 1281, keďže kostol stál už 1332. Existencia hradu 1297-1311. Hrad aj dedina mali svoje opodstatnenie aj z hľadiska obchodného. V obci sa platilo mýto za drevo- plte plavené po Hornáde, čo dokumentuje listina z roku 1423. V roku 1429 dostali Košice hrad Sokoľ i jeho obce. Podmienkou daru bolo, že sa hrad zrúca. V roku 1440 sa uvádza už ako ruina. Dedina Sokoľ bola od počiatku prevažne slovenská a nikdy tu nedošlo k pretrhnutiu národnej kontinuity. V 16. storočí, v čase reformácie, tu bývali Slováci a aj lexikón z roku 1773 uvádza, že to bola slovenská dedina.
Zmeny názvu obce:
1332 - 1337: Alzokole (fara: Zakul)
1423: villa Zakolya
1427: Zakaly
1429: Zakolya
1555: Zakolya
1567: Szokolya
1699: Szokolya
1773: slovensky Sokolya, maďarsky Szkolya
1808: slovensky Sokol, Sokoly, maďarsky Szokolya
1906: Sokoľ
Obce na Slovensku : Sokoľ, Sokoľany, Sokolce, Sokolovce, tiesňava Slovenského raja - Veľký Sokol, Sokol - Kramariská(Chočské vrchy). Do nového roka so sokolom - Slnkom ... text p. Irša. Smile http://irsa.szm.com/irsa.blgz.cz/Do-noveho-roku-so-sokolom-Slnkom.html
igor1235
igor1235
Majster

Počet príspevkov : 532
Členom fóra od : 09.05.2015

Návrat hore Goto down

Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka Empty Re: Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka

Odoslať pre walibuk Po január 09, 2017 4:56 pm

Zabudli ste na telovýchovu SOKOL.

Pre úplnosť pozrel som izobaty v Stredozemnom mori oblasť Sicília - Afrika a Gibraltarská úžina. Použil som elektronickú mapu Navionics. Izobata v Sicílskej úžine je 500, teda hĺbka mora je tam 500 m, izobaty s hodnotou 500 sú od seba vzdialené asi 20 km, to znamená že aj pri poklese hladiny tam bol kanál široký  asi 20 - 30 km. Gibraltarský prieliv má hodnotu izobaty 850 m, pobrežie na oboch stranách prielivu sa extrémne prudko zvažuje až na úroveň 500 m, oba brehy, Európsky aj Africký je skalný masív.
walibuk
walibuk
Majster

Počet príspevkov : 489
Členom fóra od : 15.03.2016

Návrat hore Goto down

Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka Empty Re: Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka

Odoslať pre Jas Po január 09, 2017 7:11 pm

Existuje viacero druhov dažďových (pra)lesov. Na mape sú znázornené súčasné oblasti zarastené dažďovým subtropickým a miernym lesom. Dažďový les teda nemusí byť až taký "dažďový". Ten saharský nevyzeral ako napr. juhoamerický, ale chcel som tým povedať, že krajina a les mali relatívne vysoký počet zrážok a vody bolo všade nadpriemerne.
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/fe/Temperate_rainforest_map.svg/940px-Temperate_rainforest_map.svg.png

O Gibraltárskej úžine som sa dočítal v knihe od Luoisa Charpentiera: Tajomný pravek Európy na str. 28 až 29, vydané v Paríži 1969 a Prahe 1992. Autor vychádza z antických spisov, ktoré uvádzajú iné publikácie, budem citovať text:
"Prvé, veľmi neisté číslo o šírke prielivu bolo vyslovené 500 rokov pre Kristom. Pochádza od Grékov a nejde ho brať príliš vážne, lebo Puni vtedy nedovoľovali cudzincom, aby sa k miestu priblížili. Prieliv vraj bol vtedy široký jednu míľu (1609 m).
Pithéás z Massalie (dnes Marseilles) bol jedným z prvých, ak nie úplne prvým Grékom, ktorý prieliv prekročil, ale pravdepodobne nenechal žiadny presnejší údaj. Jeho súčasník Eutón odhadol šírku prielivu na 4 míle.
To už sa ale dostávame k údajom presnejším. Titus Livius počiatkom 1. storočia nášho letopočtu odhadoval jeho šírku na 7 míľ (11 200 m), o 400 rokov neskôr bola odhadovaná na 12 míľ (19 300 m) a v súčasnej dobe je prieliv široký 15 míľ (24 000 m).

Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka 261krkg

Neviem v ktorom mieste prieliv merali, ale v najužšom asi nie. Podľa Charpentierových hodnôt by to mala byť oblasť vyznačená na mape (možno to od staroveku tak merali, lebo sa domnievali, že tam boli Heraklové stĺpy a tadiaľ mohla prechádzať pevninská šija, najpravdepodobnejšie však je, že tú úžinu jednoducho preplávali medzi 2 prístavmi na opačnej strane, čo by zodpovedalo správnosti lokalizácie ich trasy plavby). Dnes je táto oblasť široká cca 24 500 m. Ani prvý údaj 1609 m nemusí mať ďaleko od pravdy. V čase úzkeho prielivu musel každodenný príliv a odliv, prelievanie obrovských máš vôd medzi Atlantickým oceánom a Stredozemným morom cez maličký lievik muselo spôsobiť veľmi silnú eróziu ako do hĺbky, tak aj do šírky Gibraltárskeho prielivu. Táto erózia, logicky, klesá exponenciálne, čím je prieliv širší, tým menej sa vymieľa a je to badať aj z uvedených hodnôt. Vychádzam z uvedených historických hodnôt, ak máte nejakú štúdiu o Gibraltárskom prielive, budem rád, ak sa podelíte, aby sme sa mohli pohnúť vpred. Nebolo to 3x, ale 2x užšie, za to sa ospravedlňujem :) princíp je ale rovnaký.

Pre igor123:
A to ste vymenovali iba obce. V toponymických názvoch skál, kameňov a vrchov nájdeme slovo sokol neúrekom. Myslím si, že aj samotné slovo SKALA vzniklo z rovnakého základu ako SOKOL, S-K-L a je to aj logické, keď si uvedomíme, koľko tých sokolích skál máme a koľko sokolov, či živých, alebo skalnatých sa na nich nachádzalo, až sa nakoniec preniesol pojem na skalu. Každé slovo v jazyku máme z určitého dôvodu a má opodstatnenie svojho vzniku, o niečom nám rozpráva. Jazyk (zvlášť ten slovanský) je obrovským úložiskom starobylých informácií.
Jas
Jas
Dopisovateľ

Počet príspevkov : 82
Členom fóra od : 18.04.2016

Návrat hore Goto down

Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka Empty Re: Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka

Odoslať pre Jas Po január 09, 2017 8:21 pm

Charpentier ďalej skúmal mytológiu a dejinné udalosti na Gibraltári, dospel k záveru, že šija bola ešte priechodná počas mladšej doby kamennej (na tom území), no o datovaní jej zániku sa nezmieňuje, pokiaľ si pamätám. Všetkým ju ale odporúčam prečítať, privedie Vás na nové myšlienky a spojitosti, ktoré Vám mohli uniknúť. Výborné dielo. Pre tých, ktorí majú záujem, knihu nahrám do rubriky Informácie: akcie, prednášky, knihy a iné práce, odkazy.

Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka 261ggmg
Rekonštrukcia Gibraltárskeho prielivu v neolite podľa L. Charpentiera.
Jas
Jas
Dopisovateľ

Počet príspevkov : 82
Členom fóra od : 18.04.2016

Návrat hore Goto down

Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka Empty Horus

Odoslať pre Valamir Magyár Po január 09, 2017 8:23 pm

Priznám sa, že článkom nie som ani zďaleka taký nadšený ako väčšina diskutérov. Nejde o to, že sa mi nepáči úvaha čo mohli (zdôrazňujem mohli!!) uctievať naši predkovia, ale preto, že je v ňom veľa nepodložených alebo nedokázateľných tvrdení.
Napríklad, že „Spoloční predkovia s Egypťanmi, lukostrelci zo Severnej Afriky, ktorí sem priši cez maltsko-sicílsku šiju, rozšírili tento kult cca pred 5000 rokmi.“
Pred 5000 rokmi sem už nijaký spoloční predkovia Európanov s Egypťanmi neprišli. To tu už bolo príliš neskoro. To už v Európe tisíce rokov žilo asi tak 95% našich predkov. Tvrdí to genetik, docent Vladimír Ferák. Len necelých 5 % (génov) je mladších.
A gény totožné s Egypťanmi prakticky nemáme. Tak akí spoloční predkovia? Mužské haploskupiny v Egypte sú
- E1b1b (36.1), J (32.0%), G (8.8%), T(8.2%), a R (7.5%).
zdroj - https://en.wikipedia.org/wiki/DNA_history_of_Egypt
Až na tú poslednú (R) všetko v Európe raritné, no a tú R tam doniesli prišelci z Ázie.
Pripájam sa tiež k walibukovým pochybnostiam o časových údajoch ohľadne Sahary.
Podľa dostupných údajov sa stala púšťou už najmenej pred 6000 rokmi. Tvrdenie že „...v súčastnosti je už veľa odborných štúdií, ktoré podporujú dažďový prales v Sahare pred tými 5000 rokmi,“ treba podložiť serióznou citáciou, nie vágnym termínom „veľa odborných štúdií“.
Stačí jedna, ale naozaj odborná.
A opakovane uvádzaná “maltsko-sicílska šija“, ktorá mala umožniť príchod „egyptských lukostrelcov“ je čo? Africký kontinent sa k Európe približuje, africká doska so pod európsku pomaly podsúva, nejaký prechod by mal vznikať, ale zatiaľ musia africkí strelci stále prichádzať do Európy na nafukovacích člnoch. Tú “maltsko-sicílsku šiju“ by bolo treba podložiť nejakými dôkazmi.
A podobne je to aj s tvrdením, že „Aj Stredozemné more bolo rozdelené, podporujú to aj rímske spisy a iné, arch. nálezy...“.
Ktoré spisy? A aké archeologické nálezy? Treba uviesť aspoň jeden zdroj. Rád si o tom prečítame. Tvrdím že nejestvuje ani jediný.
Takže uctievanie sokola (ak sme ho niekedy vôbec uctievali) asi nemáme od Egypťanov.
A o boji medzi matriarchátom a patriarchátom nemienim druhýkrát diskutovať. Svoj názor na túto otízku som už jasne vyjadril.



Naposledy upravil Valamir Magyár dňa Ut január 10, 2017 7:19 am, celkom upravené 1 krát.

Valamir Magyár
Spisovateľ

Počet príspevkov : 121
Členom fóra od : 22.02.2016

Návrat hore Goto down

Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka Empty Re: Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka

Odoslať pre Valamir Magyár Po január 09, 2017 8:48 pm

[quote="Jas"]Charpentier ďalej skúmal mytológiu a dejinné udalosti na Gibraltári, dospel k záveru, že šija bola ešte priechodná počas mladšej doby kamennej (na tom území), no o datovaní jej zániku sa nezmieňuje, pokiaľ si pamätám. Všetkým ju ale odporúčam prečítať, privedie Vás na nové myšlienky a spojitosti, ktoré Vám mohli uniknúť. Výborné dielo.

Tu nejde o mytológiu. Seriózna geológia hovorí nieči iné:

„Po dlhom období prerušovane obmedzenej, alebo žiadnej výmeny vody medzi Atlantickým oceánom a Stredozemnou panvou, bolo približne pred 5,33 miliónmi rokov znovadosiahnuté úplné atlanticko-stredozemné spojenie cez Gibraltársku úžinu  v dôsledku Zancleanovej povodne, a  odvtedy zostalo otvorené.“
Cloud, P., Oasis in space. Earth history from the beginning, New York: W.W. Norton & Co. Inc., p. 440. ISBN 0-393-01952-7

https://en.wikipedia.org/wiki/Strait_of_Gibraltar

Valamir Magyár
Spisovateľ

Počet príspevkov : 121
Členom fóra od : 22.02.2016

Návrat hore Goto down

Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka Empty Re: Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka

Odoslať pre Vlado Po január 09, 2017 9:02 pm

Ja tiež nie som nadšený, len si tak čítam a uvažujem, či to tak mohlo alebo nemohlo byť. Autority a citáty nie sú dôležité. To je ako s umeleckými dielami. Nie každé drahé dielo je aj umelecké.
"Spoloční predkovia s Egypťanmi, lukostrelci zo Severnej Afriky, ktorí sem priši cez maltsko-sicílsku šiju, rozšírili tento kult cca pred 5000 rokmi.“
Pred 5000 rokmi sem už nijaký spoloční predkovia Európanov s Egypťanmi neprišli. To tu už bolo príliš neskoro."  ...
Ale veď autor článku nepíše o spoločných predkov Európanov s Egypťanmi, ale o spoločných predkoch Lukostrelcov a Egypťanov.
Za ďalšie. Aj 5% obyvateľstva môže priniesť novú kultúru.
Za ďalšie: Čo je dnes v Egypte, to tam nebolo pred 5.000 rokmi. Teda percentuálne.
Za ďalšie: Ferák. Toľko citovaný a nesprávne pochopený. Z génov vôbec nevyplýva, že tí ľudia tu žili pred X tisíc rokmi. V génoch nie je letopočet.  Pokojne mohli žiť všetci pred 5.000 rokmi na severnom pobreží Afriky, alebo na Sahare. Ak má genetik zlé informácie od historikov a archeológov, urobí zlý záver. Ako vždy a všade.
Za ďalšie: Kedy presne vyschla Sahara sa nevie. Presné údaje sú na úrovni "jedna autorita povedala". Druhá babka zasa má iný názor. Keď sa stretnú, tak sa nejako dohodnú... ale ktovie kde je pravda. Ale aj tak, predpokladá sa!!!! , že Sahara síce začala vysychať relatívne rýchlo,ale jej premena na púšť trvala nejaké to tisícročie. Takže zbytočné je hádať sa o tisíc rokov.
O tom, že Sahara bola úrodnou oblasťou s lesmi sa nepochybuje. Kto pochybuje, nech si to doštuduje. To ako by niekto mal dokazovať, že v Stredozemnom mori je voda....
Podobne aj s maltsko-sicílskou šijou. Niekde tu na fórume sú aj obrázky od geológov.
Archeologické nálezy až v hĺbke sto metrov od pobrežia v Stredozemnom mori tiež nie sú novinka, vie sa o nich už takmer sto rokov. Teda o zatopených sídlach. Dá sa to dogoogliť. Ak má niekto čas, mohol by to sem dať.
Sokola uctievame dodnes... takže ak sme ho uctievali... nesedí.
A článok o boji medzi matriarchátom a patriarchátom svedčí o tom, že autor sa nadchol len pre jednu skupinu informácií. To časom, až si prečíta aj iné, sa zrovná. :-)
Vlado
Vlado
Dopisovateľ

Počet príspevkov : 70
Členom fóra od : 08.05.2015

Návrat hore Goto down

Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka Empty Re: Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka

Odoslať pre Vlado Po január 09, 2017 9:12 pm

"Tu nejde o mytológiu. Seriózna geológia hovorí nieči iné:"

Ale tá seriózna veda vychádza akosi zo svojich mýtických evolučných miliónov rokov. Iné mýty hovoria zasa niečo iné a mnohé mýty sú v podstate správy on tom, kam siaha ľudská pamäť. A tá si pamätá, že Gibraltárska úžina nebola. A archeologické nálezy dokazujú, že Stredozemné more malo hladinu nižšiu až o sto,uvádza sa aj až o 200 metrov nižšiu. V nie tak dávnych dobách, ešte po skončení doby ľadovej, ešte pred cca 5.000 rokmi. To potvrdzuje, že Stredozemné more bolo rozdelené a dávnejšie aj Maroko bolo spojené šijou so Španielskom- ich dnešným územím, aby bolo jasné.

http://www.starovekyegypt.net/zajimavosti/ztracene-mesto-herakleion-vydava-sva-tajemstvi.php

"kdyby byl uzavřen Gibraltarský průliv a Bospor s Dardanelami, vypařila by se voda ze Středozemního moře za neuvěřitelnou krátkou dobu, pouhých 1118 let."

Procesy zavírání a otvírání Gibraltarského průlivu můžeme snadno vysvětlit tektonickými pohyby. Jde totiž o oblast živou, kde je zemská kůra velmi nestabilní dodnes a proto jsou v okolí častá zemětřesení. Totéž platí pro oblasti na východě, kde Bosporem a Dardanelami probíhá smrtelně nebezpečný anatolský zlom, ohrožující celé severní Turecko.

Pochybnosti a další důkazy
V geologii má téměř každá teorie své zastánce a odpůrce. Proto se některým odborníkům nelíbila  představa vyschlého Středozemního moře a snažili se ji seč mohli zpochybnit. Její zastánci však předkládali další a další důkazy o tom, že k takové události před šesti miliony let skutečně došlo.
Jedním z nich jsou nálezy mnoha podmořských kaňonů, které protínají pevninské svahy Francie a Španělska. Jde zřejmě o stará říční údolí, která vyhlodaly prudké občasné toky, směřující do vyschlé prolákliny. Po zaplavení mořem se dostaly pod hladinu.
Výzkum jednoho z takových kaňonů málem zaplatil životem slavný Jacques-Yves Cousteau, když jeho malou ponorku, zvanou mořská blecha, zavalily utržené kusy jílu ze stěny.
I veletok Nil přispěl dalším důkazem. Šest milionů let stará řeka tekl totiž údolím hlubokým 1500 m. Do takové hloubky se zařízla proto, že ústila do hluboké vyschlé pánve. Její koryto bylo teprve později zaplněno mocnými sedimenty.

Rozkolísaná hladina
Hladina Středozemního moře nebyla za posledních několik tisíciletí vždy v takové úrovni jako před šesti miliony lety a pohybuje se dodnes. V dobách ledových byla o 90 metrů níže než dnes proto, že velké objemy vod byly vázány v ledovcích. Po skončení poslední doby ledové pak rychle stoupala a asi před 6000 lety dosáhla dnešní úrovně.
Pak však došlo k menším výkyvům, které měly zásadní vliv na přímořské antické civilizace. V 1. tisíciletí př.n. l. byla hladina moře o 5 až 10 metrů níže, v době rozkvětu antického Říma, mezi lety 300 př. n. l. až 100 n. l. stoupala rychle a zaplavila mnohé římské i starší památky. Tak se ocitly pod vodou staré fénické i řecké přístavy na pobřeží Libanonu i Libye a desítky římských přístavů a sídel podél pobřeží Tyrhénského i Jaderského moře. Málo je třeba známo, že slavná Modrá jeskyně na Capri je původně římským lomem, který byl zaplaven stoupajícím mořem.
Autor: Doc. RNDr. Zdeněk Kukal, DrSc,


A od roku 1999 pracuje pri OSN medzinárodná komisia, ktorá organizuje výskum za účel vybudovania priehrady v tomto mieste, s tým, že sa predpokladá pokles hladiny Stredozemného mora o 200 metrov , pričom oceán potom stúpne o 1-2 metre, ale priehrada zabezpečí el. energiu pre celú Európu, Afriku a časť Ázie. Zároveň vzniknú nové krajiny.
Otázka je, čo by to urobilo s podnebím v celej Európe a v Afrike. Určite by to zmenilo zrážky atď. V tejto súvislosti nakoniec z ekonomických dôvodov nie je vylúčené, že sa objaví aj projekt Slovenského mora so zatopením veľkej časti Maďarska a medzinárodný kapitál si to presadí. Obrovský biznis, lepší než vojna. Ale toto asi patrí už do šuplíka Geografické záhady.
Vlado
Vlado
Dopisovateľ

Počet príspevkov : 70
Členom fóra od : 08.05.2015

Návrat hore Goto down

Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka Empty Re: Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka

Odoslať pre Jas Po január 09, 2017 9:54 pm

Seriózna geológia? Odkedy je nejaký vedný odbor seriózny? Buďme realisti. Za všetkým stojí človek s jeho nedokonalosťou, subjektívnym pohľadom a skúmaním, v prospech zásluh. Teta wikipédia tiež nie je najmúdrejšia.

Nakoniec, aj tie genetické výskumy doc. Feráka sú neobjektívne. Akú genetickú vzorku môžu vziať zo spáleného tela, ktorého popol vysypali do vody? So štatistikou sa dá veľmi pohrať. Tie gény sa mohli šíriť ako ich prezentuje, ale určite nie v takých pomeroch. Sám V. Ferák sa od mnohých vysvetľovaní jeho teórie dištancoval.

O podporu v posvätnosť sokola u našich predkov a iné nezodpovedané otázky Vám rád odpoviem inokedy, vyzerá to na dlhšiu odpoveď, možno aj v podobe ďalšieho článku.
Jas
Jas
Dopisovateľ

Počet príspevkov : 82
Členom fóra od : 18.04.2016

Návrat hore Goto down

Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka Empty Re: Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka

Odoslať pre walibuk Po január 09, 2017 10:09 pm

Vlado, dali ste sem dosť protichodné údaje. Tu v tomto článku Jasa nejde o žiadnu Saharu a ja ani neviem z akého dôvodu Jas reagoval tak ako reagoval. Len som napísal, že lukostrelcov by bolo možné považovať za R1b a tí postupovali severnou Afrikou popri pobreží na ceste z Egypta do Španielska. Ani slovkom som sa nezmienil či bola v tom čase Sahara vyschnutá, alebo nie.

Stredozemné more, izobaty nepustia, ak je niekde hĺbka min 500 m, tak po odpočítaní 150 tam nebol suchý most, šija. Sila výbuchu sopky Santoriny sa preceňuje, energia prenesená do vytvorenia vlny sa nerovná sile výbuchu a sila ktorú dokáže vyvodiť valec vlny sa nedá zrovnávať s výbušnou silou TNT. Najväčšia sila vlny Tsunami spočíva v jej deformácii pri narazení na pobrežie, keď sa valec vlny začína deformovať a ničivú silu predstavuje najme voda dopadajúca na prekážku zhora, teda zalamujúca sa vlna.

K Ferákovi, ludia ho velmi často nesprávne interpretujú, ale to nemyslíte vážne s týmto tvrdením: "Z génov vôbec nevyplýva, že tí ľudia tu žili pred X tisíc rokmi. V génoch nie je letopočet. Pokojne mohli žiť všetci pred 5.000 rokmi na severnom pobreží Afriky, alebo na Sahare. Ak má genetik zlé informácie od historikov a archeológov, urobí zlý záver. Ako vždy a všade."
Myslel som že ste Kliosova pochopili a všeobecne, myslel som že ste pochopili čo je to informácia v génoch o Y DNA , Teda ak ste ten Vlado ktorý napísal knihu.
walibuk
walibuk
Majster

Počet príspevkov : 489
Členom fóra od : 15.03.2016

Návrat hore Goto down

Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka Empty Re: Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka

Odoslať pre Vlado Po január 09, 2017 11:43 pm

Reagoval som na Valamíra. Pokiaľ ide o terajšiu hĺbku mora v  mieste predpokladanej šije, treba zobrať do úvahy, že masa vody sa musela prevaliť kadialsi a nejde len o to, že mohla odplaviť kus pevniny, ale v dôsledku zmeny obrovskej ťarchy vody sa mohlo prepadnúť aj dno mora, povedzme o 200-300 metrov na nejakom úseku. Keďže Stredozemné more má navyše dno zo sedimentov o mocnosti neikoľko sto metrov, vrátane vrstiev soli, nie je to nepravdepodobné. Všetky modely sú len teoretické, lebo ak riadne nepoznáme geografické prostredie, nevieme, čo v skutočnosti sopka všetko mala za následok. Poznáme len výsledok, súčasný stav.

K Ferákovi, len krátky citát z jedného článku:

Amerika ale jako by výzkumníkům nechtěla vydat nic ze své minulosti zadarmo. Genomy různých indiánských populací nejen že nejsou dobře probádané, ale o dávné minulosti vypovídají jen velmi omezeně.

Příčinou těchto nejasností je kolaps indiánských populací po vpádu Evropanů. Většina obyvatel v důsledku zavlečených chorob vymřela. Dnešní indiáni jsou potomky pár přeživších a genetické signály z dávné minulosti jsou tak u nich poměrně zastřené.

No a do akej miery to platí aj o Európe? Ako píše Jas: poznáme len DNA z kostier, nie z popola. Čiže náš obraz o DNA Európanov je len čiastočný a vynecháva neznámo vEľké percento populácie. Pritom práve tí, čo spopolňovali mŕtvych mohli v tom čase tvoriť väčšinu. A tí nám vo vedeckom výskume nefigurujú.

Teória OUT OF AFRIKA napríklad uvádza, koľko rokov trvalo presídlenie na iné kontinenty. Veril som tomu dovtedy, než som sa dozvedel, ako sa tie roky vyrátali...  nuž jeden ujo, sediac kdesi v kancelárii, čo nevystrčil z nej asi celý život nos, odhadol, koľko km mohli lovci zberači prejsť denne aby sa uživili a oddýchli si, pričom predpokladal, že chodili do kruhu, ktorý sa neustále zväčšoval. Vyrátal, že takým spôsobom by to trvalo sto tisíc rokov a viacej. A máme vedecký odborný odhad a údaj, ktorý všetci s vážnou tvárou citujú.
Takže končím citátom zhora:

Odkedy je nejaký vedný odbor seriózny? Buďme realisti. Za všetkým stojí človek s jeho nedokonalosťou, subjektívnym pohľadom a skúmaním...
Vlado
Vlado
Dopisovateľ

Počet príspevkov : 70
Členom fóra od : 08.05.2015

Návrat hore Goto down

Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka Empty Re: Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka

Odoslať pre walibuk Ut január 10, 2017 12:11 am

Tie roky sa tak nevyrátali a nebol to jeden ujo čo sedel v kancelárii a počítal kolko mohli lovci ujsť za jeden deň.

Ludia nespopolňovali svojich mŕtvych tisíce rokov, boli to krátke obdobia. Nejak všetko relativizujete.

Vlna mohla vypláchnuť sedimenty, ale od tej doby ubehlo už pár rokov a sedimenty sú späť, napriek tomu je tam hĺbka min 500 m. Vlna tvorí vo vode valec, čo je nad hladinou je aj pod hladinou. Ak je výška vlny 50 m, tak spodok válca vlny je 50 m pod hladinou. Ak bola 100 m, tak tolko bola aj pod hladinou, nie viac. Výška vlny sa odhaduje sakramentsky ťažko, vždy je to len odhad. Debata o tom je však ničotná, ludia sa už v tých časoch vedeli plaviť na jednoduchých lodiach. Prekonať úžinu širokú 20 - 30 km nebol žiaden problém.
walibuk
walibuk
Majster

Počet príspevkov : 489
Členom fóra od : 15.03.2016

Návrat hore Goto down

Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka Empty Re: Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka

Odoslať pre Vlado Ut január 10, 2017 12:43 am

A ako sa vyrátávali? Nechám sa rád poučiť.
Aká bola výška vodnej hladiny, ktorá sa prehnala cez maltskú šiju, keď more pokleslo o 500 metrov?
A čo s poklesom dna v dôsledku presunu vodnej masy?
Vlado
Vlado
Dopisovateľ

Počet príspevkov : 70
Členom fóra od : 08.05.2015

Návrat hore Goto down

Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka Empty Re: Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka

Odoslať pre Valamir Magyár Ut január 10, 2017 8:51 am

Pokiaľ sa postavíme k problému tak, že „čo je to seriózna veda?“, potom dospejeme k diskusiu krčmového typu.
Seriózna veda je veda postavená na dôkazoch, teda na niečom, čo sa dá overiť. Samozrejme že dochádza k omylom, nesprávnej interpretácii, ale rozhodne to neznamená, že objektívne poznanie vlastne nejastvuje, že to závisí len od ľudí. Že každá teória má rovnakú váhu.
Jas tvrdí, že sú nejaké rímske záznamy o rozdelení Stredozemného mora.
Žiadal som uviesť zdroj. Ako odpoveď som sa dozvedel že veda je len relatívna.
Takže späť k problému.
Ja by som predsa len chcel, aby uviedol zdroj, kde nájdem rímske zápisy o rozdelení Stredozemného mora.
To že nejaký Charpentier na základe mytológie tvrdí, že sa dalo prejsť suchou nohou z Afriky do Európy v oblasti Talianska alebo Španielska nie je pre mňa vedecký dôkaz. To je len jeho interpretácia mytológie.
Nie je ani náhodou pravda, že každá vedecká teória má aj rovnako vážne (rovnako vedecké) protiteórie.

Vek a rozšírenie haploskupiny sa neurčuje výhradne z kostrových pozostatkov, z genetických testov dnešných ľudí sa dá zistiť kedy ich mutácia vznikla, teda či je stará, či bola v minulosti početná, aj či je ich haploskupina dlho na určitom území. (Bez toho aby sa skúmala jediná stará kostra).
O I1 haploskupine sa napríklad vie, že bola niekedy v minulosti málo početná, takmer vyhynula, vedci hovoria, že prešla hrdlom fľaše. A zistili to bez skúmania starých kostier.
Genetické nálezy poukazujú na určitú príbuznosť ľudí v Malej Azii s ľuďmi v Arábii aj Európe, ale prakticky žiadnu príbuznosť ľudí v Arábii s ľuďmi v Európe. Záver vedcov je logický, nositelia určitej haploskupiny šli cez Turecko na juh (juhozápad) do Arábie, aj na sever (severozápad) do Európy. Medzi Európou a Arábiou ale následne migrácia nebola. (Hovoríme o poslednách 10 000 rokoch!!!)
Jas však tvrdí, že do Európy prišli stavitelia megalitických stavieb z Egypta, ktorí prešli suchou nohou cez Stredozemné more.
Pýtam sa, či má jeho tvrdenie rovnakú vedeckú hodnotu ako nálezy genetikov.

A ešte by som sa rád osobne presvedčil aj o tých sokolích skalách. Možno nie len ja. Mohol by Jas uviesť kde ich nafotil? Udivuje ma totiž, že si to doteraz nikto nevšimol.

Ale všimol: Odporúčaná literatúra: Irša R.: Kultové Kamene, tajomné a magické, Bratislava 2009 a Svätyne našich predkov, Bratislava, 2010.. Kapitoly o sokolích skalách. A články na nete.

Valamir Magyár
Spisovateľ

Počet príspevkov : 121
Členom fóra od : 22.02.2016

Návrat hore Goto down

Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka Empty Re: Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka

Odoslať pre Jas Ut január 10, 2017 12:07 pm

Valamir Magyár napísal:Jas tvrdí, že sú nejaké rímske záznamy o rozdelení Stredozemného mora.
Žiadal som uviesť zdroj. Ako odpoveď som sa dozvedel že veda je len relatívna.
Pozor! Rímske záznamy som spomínal iba v spojitosti s meranou šírkou Gibraltárskeho prielivu v minulosti, ktoré som aj uviedol.
Charpentier sa pokúsil rekonštruovať aj morfológiu Gibraltárskej šije a myslím, že jeho závery sú celkom presné. Odporúčam prečítať knihu aspoň po danú kapitolu (3), aby ste mi rozumeli (nie je to veľa strán) a po oboznámení sa s problematikou môžeme začať kritizovať jeho závery. Knihu si môžete stiahnuť v elektronickej podobe tu: https://sloveni.forumsk.com/t68-topic
Archeologické nálezy predsa o prepojení pevninou medzi Talianskom-Sicíliou-Maltou-Lýbiou sú na Malte, v podobe megalitických chrámov 4100-2500 rokov p.n.l. alebo dolmen na Sicílií!!!
Zdroje:
https://it.wikipedia.org/wiki/Monte_Bubbonia
http://www.megalithic.co.uk/article.php?sid=28073
https://en.wikipedia.org/wiki/Megalithic_Temples_of_Malta

Valamir Magyár napísal:Genetické nálezy poukazujú na určitú príbuznosť ľudí v Malej Azii s ľuďmi v Arábii aj Európe, ale prakticky žiadnu príbuznosť ľudí v Arábii s ľuďmi v Európe. Záver vedcov je logický, nositelia určitej haploskupiny šli cez Turecko na juh (juhozápad) do Arábie, aj na sever (severozápad) do Európy. Medzi Európou a Arábiou ale následne migrácia nebola. (Hovoríme o poslednách 10 000 rokoch!!!)
Jas však tvrdí, že do Európy prišli stavitelia megalitických stavieb z Egypta, ktorí prešli suchou nohou cez Stredozemné more.
Takže najprv tvrdíte, že z Turecka prišla jedna skupina ľudí do Európy, aj Arábie a potom protichodne tvrdíte, že žiadnu príbuznosť Európania s Arabmi nemajú?? Prepáčte, ale v článku, ani v komentároch nikde nepíšem o migrácií medzi Arábiou (myslíte asi Saudskou) a Európou.
Stavitelia megalitických stavieb neprišli z Egypta. Oni tadiaľ len prechádzali, až kým prišli do Severnej Afriky (Lýbia, Tunisko, Alžírsko) a odtiaľ šla jedna vlna do Strednej Európy a druhá do Egypta, Turecka (sem už prišla pred tým, cestou zo Sev. Ameriky a Ázie do Sev. Afriky), Balkánu, Iránu, Iraku, Arménska, ponad Čierne more do Európy). Až v tomto prípade sa časť usadila v Egypte, ktorý neskôr kolonizovali nomádske kmene a Arabi(!). Ak genetický výskum nepreukázal arabské gény v Európe za posledných 10 000 rokov, potom je nedostačujúci.

8m vysoký sokol sa nachádza v Slanských vrchoch na Východnom Slovensku na Sokolej skale pod horou Oblík. Ďalší dvaja sokoly sa nachádzajú v Severnom pohorí Považského Inovca, relatívne blízko Bojnej, či Moravian nad Váhom, presnú lokalizáciu týchto 2 sokolov zatiaľ neuvediem z dôvodu ochrany miesta. Celý Považský Inovec, rovnako ako Slanské Vrchy sú obývané už od praveku, čo je dokázané archeologickými nálezmi. V Slanských vrchoch sa nachádza jeden z najväčších zdrojov nerastných rúd v Európe.
Zdroje o Považskom Inovci:
http://www.mocenskecentra.sav.sk/vyskum2014.php
http://www.hradiska.sk/2010/05/bojna-i.html
http://www.paleolit.org/?p=595

Zdroje k Slanským vrchom:
http://www.archeologiask.sk/uploads/media/K.Piatnickova-Vyvoj_osidlenia_bukovohorskej_kultury_na_Slovensku.pdf
http://sprievodcadejinami.webnode.sk/news/pravek/

Objavy p. doktora Iršu na Sokolej skale, kde sa nachádza 8-metrov vysoký skalný sokol:
http://www.irsa.szm.com/irsa.blgz.cz/Magicke-obrazy-v-prirode.html
https://www.youtube.com/watch?v=cOriWZxzABA&t=24s

Zdroje odporúčam aspoň otvoriť, sú veľmi zaujímavé.
Jas
Jas
Dopisovateľ

Počet príspevkov : 82
Členom fóra od : 18.04.2016

Návrat hore Goto down

Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka Empty Re: Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka

Odoslať pre walibuk Ut január 10, 2017 3:36 pm

Jas píše: "Stavitelia megalitických stavieb neprišli z Egypta. Oni tadiaľ len prechádzali, až kým prišli do Severnej Afriky (Lýbia, Tunisko, Alžírsko) a odtiaľ šla jedna vlna do Strednej Európy a druhá do Egypta, Turecka (sem už prišla pred tým, cestou zo Sev. Ameriky a Ázie do Sev. Afriky), Balkánu, Iránu, Iraku, Arménska, ponad Čierne more do Európy). Až v tomto prípade sa časť usadila v Egypte,..."

To odkial čerpáte informácie, predpokladám že z literatúry okolo roku 1980. V dnešných časoch tvrdiť niečo o ceste - migrácii zo Severnej Ameriky do severnej Afriky je prituhá káva.
walibuk
walibuk
Majster

Počet príspevkov : 489
Členom fóra od : 15.03.2016

Návrat hore Goto down

Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka Empty Re: Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka

Odoslať pre walibuk Ut január 10, 2017 3:46 pm

Vlado napísal:A ako sa vyrátávali? Nechám sa rád poučiť.
Aká bola výška vodnej hladiny, ktorá sa prehnala cez maltskú šiju, keď more pokleslo o 500 metrov?
A čo s poklesom dna v dôsledku presunu vodnej masy?

Nie som tu od toho aby som poúčal, najmä Vás, ktorý velmi dobre vie ako to je. Pre ostatných, čas osídlovania sa vypočítava podla stôp v mužskej DNA.

Prečo by malo poklesnúť o 500 m ? Všetky zdroje uvádzajú hodnoty asi 100-120m, max 150 m .

Prečo by malo dno poklesnúť? Prečo nepoklesnú Tatry, kde je ďaleko večšia hmotnosť a prečo nepoklesnú Himaláje? Na dno mora je vyvodzovaný určitý trvalý tlak a podložie je dostatočne zhutnené.
walibuk
walibuk
Majster

Počet príspevkov : 489
Členom fóra od : 15.03.2016

Návrat hore Goto down

Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka Empty Re: Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka

Odoslať pre Vlado Ut január 10, 2017 4:47 pm

K tomu prvému, dobre, takže neviete.
Ani to ako sa tie stopy "očasovali".

Ku genetike a Kliosovi:
"V tomto vednom odvetví sa dá naozaj len málo vedieť a jadro tvoria hypotézy opierajúce sa o vlastnú interpretáciu faktov. Treba na každú (aj od Kliosova) dívať s nadhľadom, prirodzene zdravý skepticizmus je na mieste, keď sa bavíme o takto rozsiahlej téme. Väčšinou platí, že ak začnete miešať ideológiu s vedou dostanete zlú vedu so zlou ideológiou (zlou v zmysle hlúpou). Slovania nie sú svetové superetnikum ako si mnohí radi želajú, nemáme „patent“ na R1a čo je marker ktorý zmutoval v Ázií cca pred 20 000 rokmi a do (východnej) Európy expandoval v roku 6000 BC. Vtedy predsa ešte žiadni Germáni, Slovania či iné etniká neexistovali . Boli to Indoeurópske kmene – pravda aj Slovanskí (slovenskí) predkovia, ale nie výhradne len naši. Ak by som to mal dať do kontrastu s inou haploskupinou, tak I2a je dokázateľne v Európe 2000 rokov dlhšie a je distribučne viac prítomná pri južných Slovanoch ako pri zvyšných. Podľa tejto čudesnej logiky (R1a = Slovan) by potom nemali byť za Slovanov považovaní. Hlúposť. Národnosti boli sformované o mnoho tisícročí pozdejšie než vznikli spomínané mutácie. Po aplikácií jednoduchej logiky nemôžu byť asociované so súčasnými etnikami, ale iba s ich dávnymi predkami.

Prečo by Slovan mal byť definovaný nejakou mutáciou, podľa mňa je to degradácia slovanstva v najhrubšom meradle. Slovana robí Slovanom jazyk a kultúra a nie nejaká mutácia kyseliny v „junk-DNA“.

K dnu mora:Ak je tam teraz hĺbka 500 m a predtým tam bola pevninská šija, tak ak rátam správne, malo by to byť minimálne o 500 m.

Aj Tatry a Himaláje sú v pohybe. Keď sa zmenili vodné masy v priestore terajšieho Stredozemného mora, tak to mohlo (muselo) mať vplyv na jeho dno. Niekde to išlo dole a niekde hore. Veď Níl dokonca pred dávnymi časmi tiekol do mora, ktoré bolo o 1500 nižšie ako súčasné dno Nílu. Takže dno terajšieho Stredozmeného mora muselo buď o stovky metrov, resp, o vyše 1000 metrov sa zdvihnúť, alebo je celé zanesené tak obrovskou masou naplavenín. Inak tie tam sú, sú tam mohutné vrstvy soli. Preto je aj voda Stredozemného mora slanšia ako voda Atlantického oceánu. To, že sa dná morí a oceánov v priebehu vekov dvíhajú a klesajú spolu s pevninami snáď netreba dokazovať.
Vlado
Vlado
Dopisovateľ

Počet príspevkov : 70
Členom fóra od : 08.05.2015

Návrat hore Goto down

Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka Empty Re: Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka

Odoslať pre igor1235 Ut január 10, 2017 5:07 pm

p. Jas spomína Unětickú kultúru http://sprievodcadejinami.webnode.sk/news/pravek/ k tomu by som sa chcel vyjadriť textom z knihy p. Hromníka v diele Sloveni, Slováci, kde sú Vaše korene str. 13 " ... Bronzová doba nepochybne začala v oblasti Sumerskej a Indusskej civilizácii v Ázii, ale sú archeológovia, ktorí zastávajú názor, že meď zo slovenského Spiša a cín z českých Krušných hôr dali zrod doby bronzovej, aspoň európskej, okolo 2300 pred Kristom. Dnes však zásluhou modernej československej vedy, střepy kultury Unětické - spojenej, aj keď pochybne s cínom - sú svetoznáme, kdežto črepy kultúry Spišskej - spojenej s meďou a zaiste aj cínom - sú neznáme. Voziť ťažkú medenú rudu, ktorá sa tavila s cínom v pomere 90 - 95% (medi): 5 až 10% (cínu) zo Spiša do Unětíc u Prahy by bolo ekonomicky nezmyselné. Preto, ak sa Bronzová kultúra Európy zrodila zo slovenskej medi a českého cinu, jej kolíska by mala byť na Spiši alebo na strednom Slovensku. Slovenské rudohorie bezpochybne produkovalo aj cín ... "  zrejme sa nevieme predať, na potvoru ešte ďaľšie meno Maďarovská kultúra, ako keby sme nemali vlastnú....   Smile      Pomenovaná je podľa archeologického náleziska Maďarovce (dnes Santovka) z roku 2010. Vznikla pod vplyvom únětickej kultúry a pod vplyvmi z juhu. Prvý písomný doklad o Malinovci (predtým Maďarovce), pripojenom k Santovke, je už z roku 1245. http://www.obecsantovka.ocu.sk/historia.html


Naposledy upravil igor1235 dňa St január 11, 2017 8:38 am, celkom upravené 1 krát.
igor1235
igor1235
Majster

Počet príspevkov : 532
Členom fóra od : 09.05.2015

Návrat hore Goto down

Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka Empty Re: Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka

Odoslať pre Anonymný Ut január 10, 2017 5:47 pm

Zopakujem svoju prosbu pre Igora 1235?: uveďte, prosím, kde sa ťažil cín na Slovensku. Mne je zatiaľ jasné, že sa ťažil len na dvoch miestach vo vtedajšej Europe a to je Albion (UK) a českom Cínovci a ešte n dvoch miestach v Krušných horách v Čechách. Ak naše rudohorie je polymetalické, neznamená to ale, že sa tu ťažila celá mendelejevova tabuľka, Igor. Tvrďme len veci, ktoré majú šancu na pravdu.Samozrejme, že cín sa vozil tam, kde bola meď a nie naopak.
Okrem toho, bronz sa v dobe bronzovej vyrábal aj pomocou arzénu a ten na Slovensku bol a je. A ešte aj stibium, čiže antimón. Aby som bol múdry Crying or Very sad , tak napíšem, že poznáme aj fosforbronz :-). Vyrábajú sa z neho pružiny.

Anonymný
Anonymný


Návrat hore Goto down

Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka Empty Re: Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka

Odoslať pre walibuk Ut január 10, 2017 7:02 pm

Čítali ste Vy vôbec Kliosova? Kde prosím Vás tvrdí že Slovania sú svetové superetnikum a majú „patent“ na R1a ?

Šija medzi Africkou pevninou a Talianskom je len hypotéza, založená na výbuchu sopky Santorini a predpokladu, že následná vlna tsunami prerazila túto šiju a vyhĺbila dno mora do hĺbky 1000 m. Kludne tomu verte. Aj o tom ako niekto počítal kroky našich predkov, Vy o tom viete úplne nič.

Tatry sú v pohybe, hurá, za chvílu budú v Maďarsku.
walibuk
walibuk
Majster

Počet príspevkov : 489
Členom fóra od : 15.03.2016

Návrat hore Goto down

Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka Empty Re: Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka

Odoslať pre Vlado Ut január 10, 2017 9:09 pm

Nuž, ale predsa od toho ste tu, aby ste nás poučili. Márne čakám, určite nielen ja, na to, ako sa z DNA dá skutočne zistiť aj bez kostier spred tisícročí šírenie ľudskej populácie. Možno s presnosťou až na deň.

Akurát že výbuch Santorini hypotéza nie je. A čo dokázal tak obrovský výbuch v malom mori urobiť, na to je viacero modelov, ale všetky opisujú KATASTROFU.
O vyhĺbení dna mora do hĺbky 1000 metrov hovoríte vy. Ale keď je dno mora tvorené stámetrovými usadeninami naplavenín a hlavne soli a na tom je pevninská šija, mohutný náraz vody ju nielenže zmetie, ale zostane po nej len obrovská jama.

Skutočne si myslíte, že keď vo výške niekoľkostometrov nad morom nachádzame dnes morské dno, že kedysi voda siahala až do tých výšok, že na Zemi bolo toľko vody? Ak teda morské dná aj pevniny nie sú v pohybe, ale sú tu od počiatku až naveky. Amen.
Vlado
Vlado
Dopisovateľ

Počet príspevkov : 70
Členom fóra od : 08.05.2015

Návrat hore Goto down

Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka Empty Re: Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka

Odoslať pre walibuk Ut január 10, 2017 11:43 pm

To že je zem v pohybe nie je novinka pre nikoho, s tým nemusíte ohurovať.

To že vybuchla sopka ktorej kráter je dnes ostrov Santorini s okolitými ostrovčekmi je tiež pravda, ale to že existovala pevninská šija už taká samozrejmosť nie je, je to len hypotéza.
Dnes je izobata v priestore sicílskeho prielivu s hodnotou 500, to znamená že je tam hĺbka až po ďalšiu izobatu, teda môže tam byť hĺbka možno 700 m. Ak od výbuchu sopky ubehlo skoro 4000 rokov, treba predpokladať že nejaké sedimenty sa tam usadili od tej doby. S toho vyplýva, že Tsunami musela vypláchnuť tú šiju až na hĺbku asi 1000 m, aby sme tam dnes mohli mať hĺbku 500 - 700 m. Alebo tam jednoducho žiadna šija nebola a pretože ostrovom okolo Santoriny sa nič nestalo, tak aj ostrovy Lampedusia a Pantelleria ostali tam kde boli, ostatne to nie sú žiadne naplaveniny, ale skalné masívy.

Na túto vašu zvedavú otázku: "Skutočne si myslíte, že keď vo výške niekoľkostometrov nad morom nachádzame dnes morské dno, že kedysi voda siahala až do tých výšok, že na Zemi bolo toľko vody?" je len jedna odpoveď, prečítajte si bibliu. Ak Vám nepomôže, možno Vás upokojí.

S presnosťou na jeden deň možno zistiť kedy ste sa narodili. Šírenie ludstva nie. Nie som tu na to aby som vás poúčal a každý kto chce informácie si ich môže naštudovať, tak ako som to robil ja a iný. Kto vie anglicky má výhodu. V Slovenčine vyšla kniha Adam a jeho rod od Spencera Wellsa.
walibuk
walibuk
Majster

Počet príspevkov : 489
Členom fóra od : 15.03.2016

Návrat hore Goto down

Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka Empty Re: Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka

Odoslať pre Anonymný St január 11, 2017 12:50 am

K tomu šíreniu ľufstva taká zaujímavá teória. Je aj nejaká prednáška od tohoto pána. Zaujímavý názor to ale je.
https://grahamhancock.com/jayem1/

Anonymný
Anonymný


Návrat hore Goto down

Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka Empty Re: Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka

Odoslať pre igor1235 St január 11, 2017 6:57 am

Pre zaujímavosť ... Cín sa získaval ryžovaním v oblasti Nízkych Tatier, ťažba v Slovenskom Rudohorí (starý názov Slovenské Krušnohorie), okolie Kremnice, Nižná Myšľa, Myšia hôrka, Cinobaňa  https://www.google.sk/search?q=tazba+cinu+na+slovensku&oq=tazba+cinu+na+slovensku&aqs=chrome..69i57j69i59l2.5957j0j8&sourceid=chrome&ie=UTF-8


Naposledy upravil igor1235 dňa St január 11, 2017 7:50 am, celkom upravené 1 krát.
igor1235
igor1235
Majster

Počet príspevkov : 532
Členom fóra od : 09.05.2015

Návrat hore Goto down

Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka Empty Re: Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka

Odoslať pre Anonymný St január 11, 2017 7:30 am

Igor prrrr, ak chcete vyrábať bronz, potrebujete nejaké kvantum cínu. Nie získané ryžovaním, ale ťažbou. Samozrejme, že to, čo ryžovali mohlo stačiť na to, aby bronz vynašli, pochopiteľne. Ale cín, ktorý sa našiel doma sa používal najmä na výrobu úžitkových predmetov - pohárov, kalichov, nádob, ...samozrejme, že cín sa tiež zlieval s....ale nebudeme tu rozoberať metalurgiu kovov. Cín totiž nevytváral s vínom, medovinou jedovatú a škaredú medienku. Množstvá cínu vyryžované vo vami spomenutých lokalitách rozhodne nepokryli dopyt. No a váš asi najväčší tromf Cinobańa je to, na čo som čakal odvčera. Prečítajte si, čo sa ťažilo v cinobani - svinobani: http://www.cinobana.sk/historia/ll/1/sm/97365/h/97365/.html. Ak by sa tam ťažil cín, určite by sa radi pochválili. Nezmažete toho smajlíka?

A ešte, prosím, uveďte zdroj, kde sa píše, že Slov. rudohorie malo názov Krušné hory. Zaujíma ma to. Aj rumunské Apušeni mali byť pôvodne Krušné hory. Oni hory boli a sú krušné furt :-).

Anonymný
Anonymný


Návrat hore Goto down

Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka Empty Re: Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka

Odoslať pre igor1235 St január 11, 2017 8:04 am

Svetomír, prepáčte, nechcel som sa Vás dotknúť, ale citoval som z knihy Hromníka, Sloveni, Slováci, kde sú Vaše korene str.13 čo som hore uviedol. Čo sa týka cínu, ryžovanie bolo v Tatrách, ťažba v Rudohorí, množstvo nedokážem odhadnúť. Fakt je, že zo Slovenska bolo v danom období vyvážané kvantum nerastného bohatstva, všetok cín sa pravdepodobne spracovával na území Slovenska, zatiaľ sa však neviem dopátrať napr. Ozdín. Tu je link na Krušnohorie   https://sk.wikipedia.org/wiki/Slovensk%C3%A9_rudohorie


Naposledy upravil igor1235 dňa St január 11, 2017 8:37 am, celkom upravené 2 krát.
igor1235
igor1235
Majster

Počet príspevkov : 532
Členom fóra od : 09.05.2015

Návrat hore Goto down

Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka Empty Re: Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka

Odoslať pre igor1235 St január 11, 2017 8:15 am

Na príklade obce Sokoľ by som chcel poukázať na nezrovnalosti súvisiace zrejme s politickou situáciou daného obdobia versus história obce v Uhorsku. Vyberám z Histórie obce :
" ....Čo sa týka národného zloženia obyvateľstva, B. Varsik uvádza, že dedina Sokoľ bola od počiatku prevažne slovenská a nikdy tu nedošlo k pretrhnutiu národnej kontinuity. V 16. storočí, v čase reformácie, tu bývali Slováci a aj lexikón z roku 1773 uvádza, že to bola slovenská dedina.

• Zmeny názvu obce:
1332 - 1337: Alzokole (fara: Zakul)
1423: villa Zakolya
1427: Zakaly
1429: Zakolya
1555: Zakolya
1567: Szokolya
1699: Szokolya
1773: slovensky Sokolya, maďarsky Szkolya
1808: slovensky Sokol, Sokoly, maďarsky Szokolya
1906: Sokoľ ... "

zmeny názvov obce veľmi slovensky nevyzerajú. Zaujímavé je, že od vzniku Uhorska (10. storočie) až do roku 1844 bola úradným jazykom latinčina ... ak obec bola slovenská, chválime sa našim starobylým jazykom či učením Metoda od 9. storočia. Možno je to len úvaha resp. rafinovanosť maďarskej historiografie vniesť chaos, antidatovať možno meniť staroslovenské názvy na maďarské, aby bolo evidentné, že slovenské etnikum nemohlo existovať ... podľa názvov teraz neviem, či Sokoľ vôbec slovenský - latinský názov mal, či v skutočnosti slovenské obyvateľstvo v obci Sokoľ v minulosti existovalo.
igor1235
igor1235
Majster

Počet príspevkov : 532
Členom fóra od : 09.05.2015

Návrat hore Goto down

Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka Empty Re: Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka

Odoslať pre Anonymný St január 11, 2017 8:19 am

Igor, vy ste sa ma predsa nedotkol. Azda nikto s diskutujúcich naše spoločné hľadanie neberie ako srdcovku, že sa urazí, ak nemá pravdu. Veď sme sa v úlohe nepravdy už vystriedali všetci. Všetci sme omylní. Krásne na našom "pinkaní" je záujem sa vzdelať, hľadať, kde je pravda a dráždiť oficiálne miesta k hľadaniu.
Ale zasa ak niekto napíše blaf, potom riskuje, že ho niekto zotrie pod čiernu zem :-). Ale nemusí vedieť, že to blaf je. Ale sme tu väčšinou zrelí chlapi a tak má aj tento portál vyzerať.
Hromníka považujete za spoľahlivý a seriózny zdroj?

Ďakujem za zdroj. Zaujímavé, nevedel som a pochádzam odtiaľ :-). Takže všade, kde boli Slovania nadávali na hory, že sú krušné ?:-)

Anonymný
Anonymný


Návrat hore Goto down

Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka Empty Re: Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka

Odoslať pre igor1235 St január 11, 2017 8:36 am

Hromník ... nedokážem posúdiť či jeho informácie sú spoľahlivé, v knihe ďalej však poukazuje na autorov, z ktorých čerpal informácie včítane strán a odsekov
Krušné hory ? ... Česi sa ich nevzdali
igor1235
igor1235
Majster

Počet príspevkov : 532
Členom fóra od : 09.05.2015

Návrat hore Goto down

Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka Empty Re: Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka

Odoslať pre Valamir Magyár St január 11, 2017 11:33 am

Vlado píše:  
„Skutočne si myslíte, že keď vo výške niekoľkostometrov nad morom nachádzame dnes morské dno, že kedysi voda siahala až do tých výšok, že na Zemi bolo toľko vody? Ak teda morské dná aj pevniny nie sú v pohybe, ale sú tu od počiatku až naveky. Amen.“

Tieto morské dná boli vyzdvihnuté veľkými horotvornými procesmi. Tie prebiehali rádovo v miliónoch rokov. Vy ale obhajujete obrovský pokles dna v priebehu pár rokov.


A k tomu že:
„...do (východnej) Európy expandoval v roku 6000 BC. Vtedy predsa ešte žiadni Germáni, Slovania či iné etniká neexistovali . Boli to Indoeurópske kmene – pravda aj Slovanskí (slovenskí) predkovia, ale nie výhradne len naši.“
Ten citát o genetike je od nejakého zúrivého odporcu myšlienky že Slovania sú starým európskym etnikom a neprišli do Európy až niekedy v 6. storočí.
Akým jazykom asi hovorili teda tí nositelia R1a haploskupiny, tie indoeurópske kmene, ktoré  vtrhli do Európy cca pred 8 000 rokmi?  Neznámym pro-indoeurópskym jazykom, ktorý úplne vymizol? Z akého dôvodu, keď na území kde je v prevahe R1a haploskupina sa hovorí (až na dve výnimky) nejakým slovanským dialektom.
(výnimky: Rumunsko –romanizované v 2. storočí n. l., Maďarsko – hungarizované v 10. storočí n. l.)

Slovenský orientalista profesor Dušan Haruštiak poukázal na pozoruhodnú podobnosť niektorých názvov (hlavne poľnohospodárskych) , v slovanských jazykoch a v sumerčine:
Napr. sekera bola v sumerčine – šakiru (v ukrajinčine je to „sokiru“) Pluh bol v sumerčine apluhtu,  brázda (ale i plodina) – apšenu,  ľan  – ln, a obilie – klas (!!!). Sumerčina zanikla okolo roku 1900 pred. n. l.
Slovania používajú dodnes pôvodné názvy etnika, nositeľov R1a skupiny, ktoré prišlo z východu, z Ázie pred tisícročiami.
A jedna vetva týchto nositeľov R1a skupiny smerovala aj do Iránu. Prečo by mal úplne vymiznúť práve jazyk tohto etnika, keď keltský jazyk R1b skupiny sa udržal? Nie je na to žiaden dôkaz, ale zúrivo bojujeme proti tomu, že Kurgani, indoeurópania ktorí sem prišli pred 8000 rokmi, mohli hovoriť nejakým praslovanským dialektom.

Valamir Magyár
Spisovateľ

Počet príspevkov : 121
Členom fóra od : 22.02.2016

Návrat hore Goto down

Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka Empty Re: Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka

Odoslať pre Administrator A St január 11, 2017 12:31 pm

No, neviem čo na to Vlado, ale chcem len upozorniť, že k veľkému poklesu morského dna prichádza nielen pri veľkých a dávnych horotvorných procesoch, ale napr. aj pri zemetraseniach. Aj v súčasnosti. Nepoznám na to síce žiadnu odbornú štúdiu čo sda týka novoveku, ale zo správ za posledné roky sa to dá nájsť aj na nete. A Stredozemné more je v seizmickej oblasti. Výbuch Santorini vyvolal aj veľké zemetrasenie, pohli sa obrovské masy vody. Výbuch vyrátaný, že bol 40x silnejší než výbuch Krakatoa a nie v oceáne, ale v uzavretom priestore musel mať viac ako 40 násobný účinok. Aj pokiaľ ide o následky tsunami. Zem je stabilná len pokiaľ sa niečo neudeje.  Aj v súčasnosti sa hovorí o dvoch sopkách, jedna hrozí opät v Stredomorí a druhá niekde v USA. Ich výbuch sa očakáva každú chvíľu. Prognózy sú také, že jednoducho sa proti tomu nič nedá robiť. Medzi nimi jedna hovorí v podstate o zničení v severoamerického kontinentu. Taliani do druhej sopky vraj vŕtajú dieru, aby katastrofu odvrátili. Takže možno budeme mať čochvíla vzorku na porovnanie.

Ospravedlňujem sa, že sám porušujem zásady diskusie, lebo toto by už patrilo ku Geografickým záhadám, ale nie vždy to ide dodržať, keď sa komentuje iná téma. Ono, mnohé súvisí navzájom, aj geografia a kult Sokola.

Od Sumerov odvodzujú svoj pôvod aj Maďari. Možno aj Indiáni.... Samozrejme, podobnosť slov je zaujímavá, ale ciest ako sa mohli dostať do nášho jazyka je veľa.Podstatné je, genetika, žiaľ, do toho svetlo nevznesie, lebo s nimi neráta. Ani to, že tu dnes prevládajú nejaké gény nemusí byť odrazom tých dejinných udalostí, na ktoré myslíme. Po tisícročiach mohli isté genetické skupiny ľudí vyhynúť, pričom nositeľmi ich pôvodnej kultúry zostali tí, ktorí patria do inej genetickej skupiny a tí sa rozmnožili. Napríklad o Indiánoch je známe, že majú takmer všetci krvnú skupinu 0. A z toho sa vyvodil záver, že Ameriku osídlili ľudia len s touto krvnou skupinou. Aj keď je to trocha o inom, ponúka nám to aj iné vysvetlenie. V brazílskom pralese totiž sa medzi indiánmi vyskytujú všetky krvné skupiny. Preto, lebo tam žili izolovane. Nenulkárov inde vyhubili epidémie. A falošný dôkaz máme na svete a môžeme na základ neho konštruovať teóriu o osídlení Ameriky nulkármi. Podobne je to aj v Európe. Rozšírenie krvných skupín nesúvisí s etnikami, ale s epidémiami, pri ktorých prežilo len malé percento obyvateľstva. Zdá sa, že niektoré krvné skupiny sú odolnejšie voči konkrétnym virom či baktériam ako iné. Keď epidémia skončí, rozmnožuje sa len tá krvná skupina, ktorá prežila. Rovnako to mohlo fungovať aj s haploskupinami. Američania sa napríklad pokúsili vyrobiť na tomto princípe biologickú zbraň, ktorá by zabíjala len Slovanov. Od výroby upustili, keď si uvedomili, že nie sú "geneticky čistým národom". Tiež tam asi nejaký vedec a generál priveľmi študoval Main Kampf.
Administrator A
Administrator A
Majster

Počet príspevkov : 479
Členom fóra od : 07.05.2015

https://sloveni.forumsk.com

Návrat hore Goto down

Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka Empty Re: Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka

Odoslať pre Valamir Magyár St január 11, 2017 3:55 pm

Jas napísal:
Takže najprv tvrdíte, že z Turecka prišla jedna skupina ľudí do Európy, aj Arábie a potom protichodne tvrdíte, že žiadnu príbuznosť Európania s Arabmi nemajú?? Prepáčte, ale v článku, ani v komentároch nikde nepíšem o migrácií medzi Arábiou (myslíte asi Saudskou) a Európou.
Stavitelia megalitických stavieb neprišli z Egypta. Oni tadiaľ len prechádzali, až kým prišli do Severnej Afriky (Lýbia, Tunisko, Alžírsko) a odtiaľ šla jedna vlna do Strednej Európy a druhá do Egypta, Turecka (sem už prišla pred tým, cestou zo Sev. Ameriky a Ázie do Sev. Afriky), Balkánu, Iránu, Iraku, Arménska, ponad Čierne more do Európy).

zdroj:
Ancient Europe Colonized by Island Hoppers?
Modern DNA reflects movement of people from the Near East 9,000 years ago, study says.
By Andrew Curry, for National Geographic

http://news.nationalgeographic.com/news/2014/06/140609-farming-europe-islands-genetics-neolithic-science/

Píše sa tam aj o tom postupe z Turecka na juh aj na sever. A píše sa tam tiež, že vyšetrením 75 000 genetických zmien,  tzv. SNP (polymorfizmus jedného nukleotidu) od tisícok jednotlivcov žijúcich na pobreží Stredozemného mora, od Jemenu a Palestíny cez Maroko, Taliansko. Španielsko až na malé ostrovné populácie v Grécku,  zisťovali príbuznosť populácií. Ľudia z centrálneho Turecka zdieľali SNP so Sicílčanmi aj Palestínčanmi, ale Sicílčania a Palestínčania mali mutácie, ktoré neboli týmto dvom populáciám spoločné. Záver bol : „To dokazuje, že títo ľudia majú spoločné korene v Anatólii, ale tieto dve populácie odvtedy veľa kontaktov nemali.“
Do National Geographic len tak nejakú kačicu napísať nedovolia. Ide o sledovanie pohybu ľudí 9000 rokov dozadu. Ako sa zdá, žiaden pevninský most medzi Afrikou a Sicíliou v tom čase ani potom byť proste nemohol.

Valamir Magyár
Spisovateľ

Počet príspevkov : 121
Členom fóra od : 22.02.2016

Návrat hore Goto down

Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka Empty Re: Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka

Odoslať pre Vlado St január 11, 2017 11:13 pm

Z toho teda vyplýva, že z Afriky do Európe žiadne obyvateľstvo neprišlo. Z čoho zasa vyplýva, že výsledky genetických výskumov nemajú takú výpovednú hodnotu, ako sa mnohí domnievajú. Lebo nejde o to, či išli na lodiach alebo po pevninskej šiji.
Vlado
Vlado
Dopisovateľ

Počet príspevkov : 70
Členom fóra od : 08.05.2015

Návrat hore Goto down

Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka Empty Re: Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka

Odoslať pre igor1235 Št január 12, 2017 10:40 am

... čiže ... Európania boli jej autochtónnym obyvateľstvom Smile
igor1235
igor1235
Majster

Počet príspevkov : 532
Členom fóra od : 09.05.2015

Návrat hore Goto down

Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka Empty Re: Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka

Odoslať pre Valamir Magyár Št január 12, 2017 10:47 am

Vlado napísal:Z toho teda vyplýva, že z Afriky do Európe žiadne obyvateľstvo neprišlo. Z čoho zasa vyplýva, že výsledky genetických výskumov nemajú takú výpovednú hodnotu, ako sa mnohí domnievajú. Lebo nejde o to, či išli na lodiach alebo po pevninskej šiji.

Neprekrúcať! Vyplýva z toho, že žiadni Afričania neprišli do Európy v období 9-5 tisíc rokov dozadu.
Ani po súši ani na lodiach.
Genetické testy majú veľmi významnú výpovednú hodnotu, určite väčšiu ako hypotézy postavené na mytológii. Je neuveriteľné že spochybňujete výsledky 75 000 genetických testov, ale domnienky postavené na nejakých mýtoch obhajujete.

Sťažovali ste sa v minulosti na tomto portáli na oficiálnych historikov.
Ak chceme zmeniť pohľad na naše dejiny (čo myslím že chceme) nemôžeme uspieť ak sa budeme oháňať nejakou mytológiou. Argumentáciu musíme stavať na faktoch. Len hypotéza postavená na faktoch má váhu. Hypotéza postavená na hypotézach je kuleha. Nijaký seriózny vedec sa tým nebude zaoberať. Iba mávne rukou. Načo niekomu dokazovať s obrovským úsilím že sa Zem točí?

Valamir Magyár
Spisovateľ

Počet príspevkov : 121
Členom fóra od : 22.02.2016

Návrat hore Goto down

Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka Empty Re: Slnečný kult Slovenov a Staroegypťanov: Sokol - posol Slnka

Odoslať pre Sponsored content


Sponsored content


Návrat hore Goto down

Strana 1 z 3 1, 2, 3  Next

Zobraziť predchádzajúcu tému Zobraziť nasledujúcu tému Návrat hore

- Similar topics

 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.